آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل: کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها می‌باشد. روش‌های زیادی برای کاشت بذر کاکتوس وجود دارد که در این مقاله یکی از آسانترین و بهترین روش‌ها توضیح داده می‌شود. بذر کاکتوس را با ایجاد یکسری شرایط می‌توان در خانه کاشت کرد.

لوازم مورد نیاز برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:
۱- سینی کاشت:
برای تأمین رطوبت برای کاشت بذرها که رطوبتی بالای ۷۰ درصد نیاز است، در روش کاشت خانگی از ظروف پلاستیکی در دار که در پلاستیک فروشی‌ها موجود است استفاده می‌کنیم (تصویر شماره یک). برای خروج آب اضافی باید کف ظرف را سوراخ کنیم (تصویر شماره دو). بهتر است برای عبور نور در ظرف شفاف باشد. یا می‌توان از گلدان‌های دهانه گشاد استفاده کرد و درب آن را با نایلون یا سلفون یا کاسه‌های شفاف پوشاند.

ظرف کاشت بذز کاکتوس
تصویر شماره یک
سینی کاشت کاکتوس
تصویر شماره دو

۲- خاک بستر کشت:
یکی از مهم‌ترین موارد مورد نیاز، خاک بستر کشت می‌باشد که در این روش از خاک پیت ماس و ماسه برای کاشت استفاده می‌کنیم. ترکیب ۷۰ درصد پیت ماس ریز و با کیفیت مانند مارک میکس کار با ۳۰ درصد ماسه عاری از خاک با سایز ۱ تا ۵ میلی‌متر ترکیب مناسبی است برای کاشت خانگی البته می‌توانید از پیت ماس خالی هم استفاده کنید. ماسه بیشتر برای جلوگیری از ترک برنداشتن سطح بستر در اثر کمبود رطوبت استفاده می‌شود.

خاک پیت ماس
خاک پیت ماس

۳- سم قارچ‌کش:
یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کاشت بذر کاکتوس‌ها، بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای جلوگیری و درمان بیماری‌های قارچی استفاده از سموم قارچ‌کش ضروری است. سموم قارچ‌کش مانند کاربندازیم و مانکوزب برای این کار مناسب می‌باشند. برای خرید سم قارچکش اینجا کلیک کنید.

۴- بذر کاکتوس:
بذر کاکتوس را می‌توانید از طریق گرده افشانی کاکتوس‌ها و ساکولنت ها تهیه کنید یا از فروشگاه‌ها تهیه نمایید. بذرهای دریافتی از میهن کاکتوس آماده کاشت هستند و دوره سرما را سپری کرده‌اند. برای نگهداری بذرها اگر پس دریافت قصد کاشت را ندارید می‌توانید در داخل یخچال ماه‌ها نگهداری کنید. برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

آموزش کاشت بذر کاکتوس:
پس از آماده کردن لوازم مورد نیاز نوبت به کاشت می‌رسد که مرحله به مرحله در زیر توضیح داده می‌شود.

۱- ضدعفونی بستر کاشت:
بدون شک مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله کاشت می‌باشد. برای ضدعفونی خاک خود را به اندازه ۵ الی ۱۰ سانتی متر داخل ظرف کاشت می‌ریزیم، توجه داشته باشید نباید ظرف را کامل پر کنید و باید فضایی بین خاک و درب ظرف برای رشد کاکتوس‌ها باقی بماند سپس با سم قارچ‌کش با دز بالا خیس می‌کنیم. منظور از دز بالا یعنی اگر میزان مصرف سم قارچ‌کش یک گرم در هر لیتر آب باشد برای ضدعفونی ۵ گرم در یک لیتر آب حل می‌کنیم. بعد از خیس کردن کامل بستر به طوری که هیچ قسمت خشکی باقی نماند اجازه می‌دهیم ۲۴ تا ۴۸ ساعت در این حالت باقی بماند تا کامل بستر کشت ضدعفونی شود. بعد از این مدت بستر را آبشویی می‌کنیم یعنی از بالا آب می‌ریزیم تا سموم از ظرف خارج شود یا به لایه‌های زیرین انتقال پیدا کند. برای این کار می‌توانید بر روی سطح بستر آب اسپری نمایید.

۲- بذر پاشی:
بعد از آبشویی بذرها را با فاصله حدود یک سانتی متری بر روی خاک قرار می‌دهیم. توجه داشته باشید بر روی بذرها نباید خاک بریزید سپس برای تأمین رطوبت درب ظرف را می‌بندیم بهتر است درب ظرف در یک هفته اول کاملاً محکم بسته باشد تا رطوبت برای سبز شدن بذرها تأمین شود. برای این کار می‌توانید ظرف را داخل یک پلاستیک قرار داده و درب پلاستیک را ببندید.

۳- محل قرار دادن ظرف کشت:
ظرف کاشته شده را در محلی با نور ملایم و دمایی در حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم. منظور از نور ملایم یا نور فیلتر شده این است که ظرف را در معرض تابش نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهیم و همچنین در سایه نیز نباشد.

۴- جوانه زنی بذرها: 
بذرها معمولاً بعد از حدود یک هفته شروع به سبز شدن می‌کنند البته بستگی به نوع بذر دارد در برخی واریته ها تا دو ماه نیز ممکن است سبز شدن طول بکشد.

۵- هوادهی جوانه‌ها:
پس از سبز شدن بذرها باید شروع به هوادهی کنید. جوانه‌ها برای رشد بهتر و سالم ماندن نیاز به هوادهی تازه دارند. هوادهی را به تدریج افزایش دهید و در عرض یک تا دو ماه پس از سبز شدن کلاً بردارید.

۶- آبیاری پس از سبز شدن:
جوانه‌های کاکتوس همواره تا چند ماهگی به رطوبت خاک نیاز دارند. رطوبت خاک را نیز به تدریج و در یک دوره چند ماه کم کنید.

مراقبت‌های بعد از کاشت:
۱- بستر یا خاک کشت همیشه باید مرطوب باشد و در صورتی که احساس کردید رطوبت آن کم شده باید آب اسپری کنید.
۲- هر ۱۰ الی ۱۵ روز حتماً باید سم قارچ‌کش بر روی بستر با دز استاندارد اسپری کنید به گونه‌ای که به ریشه‌های جوانه‌ها نیز برسد.
۴- حتماً هر روز به بستر کاشت سر بزنید تا در صورت مشاهده موارد مشکوک مانند حشرات یا قارچ‌ها بتوانید زود اقدام به درمان نمایید.
۵- برای کاهش بیماری‌ها بهتر است ظرف‌های کاشت را در محلی جداگانه و به دور از گیاهان بزرگ نگهداری کنید.
۶- جوانه‌های کاکتوس تا ۳ ماهگی نیازی به کود ندارند و تمام مواد غذایی مورد نیاز تا سه ماهگی در پیت ماس موجود می‌باشد. بعد از سه ماهگی می‌توانید با کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه کنید.

مقالات مکمل کاشت بذر کاکتوس:
برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.
۱- مقاله سؤالات متداول در مورد کاشت بذر کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
۲- مقاله مشکلات بعد از کاشت اینجا کلیک کنید.

برای آموزش کاشت بذر کاکتوس در گلخانه اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کپی‌برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.
دوستان لطفاً تجربیات خود را درزمینه کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت در زیر این پست بنویسید تا همگی استفاده کنیم.

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

مقالات مشابه:

خرید بذر کاکتوس:

‫1,850 نظر ارسال شده در “آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

 1. سید مجتبی :

  سلام واقعا که خیلی با انصاف هستید
  الان از کاشت بذر ها ۴ روز میگذره و بذر ها از روز دوم شروع کردن به جوونه زدن
  ولی مامیلاریا هنوز در نیومده

 2. سپهر :

  سلام من بذر ژمینو و لیتوپس کاشتم کم رشد میکنند می خوام کود به اونها بدم چه کوده مناسب برای بذر ۳ ماهه است؟ 🤔🤔🤔

  • کارشناس 2 :

   سلام، اگر سه ماهشون تموم شده از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید براشون استفاده کنید مثل ۱۲،۱۲،۳۶، مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب هر دو هفته یک بار موقع ابیاری.

 3. سید مجتبی :

  با سلام و وقت بخیر
  من ۲۷۰ تا بذر از شما گرفتم ولی هیچ اشانتیونی ندیدم
  پایین فاکتور هم کد تخفیف نبود
  من چیکار کنم حالا؟

 4. سحر :

  سلام. من تعدادی بذر از شما خریداری کردم و دوازده روز پیش کاشتم که بعضی ها همشون سبز شدن و بعضی ها حداقل ۴ تا سبز شدن اما مامیلاریا زلمانیا فقط یه دونه سبز شده علتش چیه شرایط کاشتش با بقیه فرق داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. رضا :

  سلام ببخشید من بذر ژمینو و لیتوپس رو حدود۴ماه پیش کاشتم وبعد۱/۵ماه در اومد تا اندازه ی یک ماش رشد کرده‌اند اما دیگه رشد نکردند نورشون خوبه رطوبت هم دارند اما رشد نمی کنند چرا اگه کود می خواند چه کودی بدم؟ 🤔

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، بعد از پایان سه ماهگی میتونید کوددهی رو شروع کنید،کلا رشد ژیمنو ولیتوپس در اوایل جوانه زنی کم هست،دمای زیاد محیط ونور زیاد هم باعث متوقف شدن رشد جوانه ها میشه این موارد رو بررسی کنید،از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید مثل ۳،۱۱،۳۸٫

   • رضا :

    سلام ممنون از لطفتون دما باید چقدر باشه؟ ونوری که به اونها می تابه زرده چون پنجره های نورگیر را زرد رنگ کردم وی سوال دیگه اونم اینکه هوا خوری می خواهد یانه؟ 🤔🤔🤔

    • کارشناس 2 :

     سلام، ممنون از شما،دما بهتر هست بین ۲۰ الی ۳۰ درجه باشه،اگر جوانه هارشد ایدالی دارند وباریک ولاغر نیستند نور شون کافی هست، میتونید برای راهنمایی بهتر عکس واضح از جوانه ها بفرستید،بله هر روز هوادهی رو به اندازه یک ساعت انجام بدید وبمرور زمان به زمانش اضافه کنید. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

 6. حسن سپهر :

  سلام ،ایام ب کام باشه . بستر کاشت بذرم هنوز بعداز گذشت ۲هفته نمه و رطوبت داره ،بذرها تا ۲میلیمتر جوانه زدن ،البته برخیشون . میخواستم بدونم نیازی به اسپری آب هست ؟ یا تا زمانیکه رطوبت نسبی هست نیازی نیست ؟
  سوال دیگه راجب گیاه سینگینیوم سبز رنگ هست ،با فاصله حدود دومتر از آشپزخونه قرار داره ،اما برگهای پایین گیاه زرد و بیحال میشه ،!!!! هر چهار روز یک بار بهش آب میدم . چه دلیلی برای زرد شدن برگهاش هست . . گیاه رو چک کردم فعلا آفتی ندیدم ک داشته باشه . ممنون میشم اگر پاسخ بدین .

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون همچنین، زمانی که سطح بستر کمرنگ شد میتونید ابیاری رو انجام بدید،اگر فقط برگهای پایینی وقدیمی زرد میشن طبیعی هست برگها بمرور زمان پیر وفرسوده میشن بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید،ولی اگر برگهای میانی وبالایی هم زرد میشن شرایط نگهداری رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

  • حسن س :

   سلام ،فرموده بودین عکس از سینگینیوم و شرایط نگهداریش بفرستم ،راجب کم حالی برخی از برگهاش و زرد شدنشون .
   http://uupload.ir/files/711_imag0299.jpg
   http://uupload.ir/files/iob_imag0300.jpg
   http://uupload.ir/files/77px_imag0301.jpg
   مکان نیمه نو و سایه نگهداری میشه ، از زمان خرید خاک گلدونش تعویض نشده ،خاک رسی و سفت داره ، هر چهار روز یک بار آبیاری میشه . با اجاق گاز ۲متر فاصله داره .

   • کارشناس 2 :

    سلام، گیاهتون بی حال هست ودلیلش نرسیدن اکسیژن کافی به گیاه هست ،بهتر هست گیاه رو به محیطی انتقال بدید که هوای تازه دریافت کنه، متساعد شدن گازهایی که در اثر پخت پز در اشپزخانه بوجود میاد باعث بی حال شدن گیاه میشه ،ازمحیط اشپزخانه بافاصله نگهداری کنید،زرد شدن برگهای پایینی وقدیمی گیاه طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کتید.

 7. سعید باباپور :

  من از دیجی کالا بذر گرفتم اصلا سبز نشد ولی بذرهای شما خیلی خوب سبز شد خواستم تشکر کنم از کار حرفه ای میهن کاکتوس

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام،
   ۱_ استروفیتوم کیکو ابلق،استروفیتوم میروستیگما، استریاس میکس،واستروفیتوم انزوکا رو باهم داخل یک بستر میتونید کشت کنید،
   ۲_میرتلو وپاچی سرئوس پرینگلی باهم.
   ۳_ملو ابی، اچینو سرئوس،اچینو گرزونی، فرو شوازی رو باهم.
   ۴_اریوسیس،مامیلاریا میکس،ژیمنو، مامیلاریا هانیانا باهم.
   ۵_لیتوپس وتیتانوپسیس باهم.
   ۶_ارغوان جدا.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، تا وقتی که بذرها جوانه نزدن نیازی به نور زیاد ندارند ودر محیط نیمه سایه میتونید بستر کشت رو نگهداری کنید، بعد از جوانه زنی بهتر هست بمرور زمان نور افزایش پیدا کنه. گیاه اپونتیا تیغ سگی هست.

 8. Raha :

  سلام و وقت بخیر
  من ی سری بذر خریدم
  پیت ماس پیدا نکردم تو کوکوپیت کاشتم.قارچ کش زدم ۲۴ ساعت موند و بعد بذرها رو کاشتم.ی بار دیگم‌روز سوم قاچ کش اسپری کردم روشون.بعد از حدود ۳روز شروع کردن ب جوونه زدن.من تو طرف لانچ کاشتم و درب و زیرشو سوراخ کردم.
  الان از شروع کاشتم حدود ۹‌روز از کاشت بذرهام میگذره که اونایی ک رشد بیشتر داشتن رو براتون عکسش رو میفرستم.لطف میکنید منو راهنمایی کنید ؟؟جوونه هاش تپل نیستن باریکن.چجوری باید نور دهی کنم؟ هوادهی رو چطور شروع کنم؟؟؟ظرفها تو اتاقم هستن و تو دمای اتاقم نگهداری کردم
  http://uupload.ir/files/b2g3_۲۰۲۰۰۸۱۷_۱۳۵۶۰۹.jpg
  http://uupload.ir/files/9qte_۲۰۲۰۰۸۱۷_۱۳۵۷۱۲.jpg
  من قارچ کش رو از گل و گیاه رضوی خریدم و روش ننوشته از چ نوعیه

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، جوانه چه نوع کاکتوسی هستند؟ کمبود نور دارند میتونید بمرور زمان به محیط پرنوروفیلتر شده انتقال بدید، هوادهی رو هم میتونید شروع کنید، هر روز یک ساعت میتونید هوادهی رو انجام بدید میتونید یک ساعت رو در روز به چهار قسمت تقسیم کنید وروزی چهار بار هر بار ۱۵ دقیقه هوادهی کنید.

   • Raha :

    سلام وقتتون بخیر
    ممنون از پاسخگویی سریعتون
    این دو عکسی ک فرستادم هرکدوم برای یکی ازاین مدل هاست.
    بذر آستروفیتوم میروستیگما KD1289

    بذر اچینو گروزنی هلندی کد محصول kd142
    الباقی که کاشتم هنوز جوونه هاش کامل نیستن
    من از روز اول کاشت هرروز اب اسپری میکنم.مشکلی که نداره؟ی سوال دیگ اینکه میفرمایید ب تدریج ب محیط پرنور ببریم رو میشه بیشتر توضیح بدید؟یعنی روز اول نیم ساعت تو نور باشه باز بیلریم سایه؟روز دوم ی ساعت و….
    من شیشه مات کن خریدم که ب پنجره ی اتاقم بزنم.پنجره ی اتاق من جنوبیه.
    ببخشید ک طولانی شد.
    پیشاپیش از پاسخگویی سریع و کاملتون کمال تشکرو دارم.

    • کارشناس 2 :

     سلام، ممنون از شما،جوانه هاتون کمبود نور دارند،نیازی نیست هرروز اب اسپری بشه زمانی که سطح خاک کمرنگ شد ابیاری کنید منظور یعنی در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید وزیاد جابجا نکنید،اگر پنجره جنوبی دارید روی شیشه ،شیشه مات کن بچسبونید وبستر رو پشت پنجره قرار بدید وجابجا نکنید، در ساعت گرم درب بستر رو باز کنید تا هوادهی انجام بشه که جوانه ها هم در اثر گرمای زیاد پخته نشن درب بصورت نیمه باز باشه.

 9. حسن س :

  سلام.خدا قوت بزرگواران .
  سه روزه بذرهارو کاشتم .خاک بستر کاملا مرطوبه و تو این سه روز داخل ظرف بخار کرده . اما درشو باز نکردم . آیا نیاز به باز کردن در ظرف هست بعداز سه روز ؟ اگر هست به چه مقدار (زمان هوادهی ) . تا وقتیکه این عرق کردنهای رو در مشاهده میشه نیازی به اسپری کردن آب هست ،یا نه ؟ ممنون از پاسخدهی شما

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، از روی درب چک کنید اگر مورد مشکوکی بود میتونید درب رو باز وبستر رو بررسی کنید ،میتونید به ارامی در رو باز کنید تا بخار داخل بستر خارج بشه،قطرات اب روی درب رو هم پاک وخشک کنید،هوادهی یک هفته بعد از جوانه زنی.

 10. Mmj :

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم کدوم یکی از این هارو باهم در یک ظرف کاشت

  بذر پیلوسرئوس آزولنسیس KD1366

  بذر پاچی سرئوس پرینگلی kd1187

  بذر نوتو خورشیدی تیغ بلند KD1273

  بذر آزروسرئوس هرتلینگیانوس kd1164

  بذر مامیلاریا بوکاسانا KD1244

  بذر کاکتوس ملو آبی kd1188

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام ممنون، نوتو، مامیلاریا وملو ابی رو باهم کشت کنید بقیه رو هم میتونید باهم داخل یک بستر کشت کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، جوانه سمت راست بالایی حالت پوسیدگی داره که بهتره از بستر خارج کنید، جوانه هاتون کمبود نور دارند کنار جوانه ها ماسه شسته وضدعفونی شده بریزید تا عمود بشن، هوادهی رو انجام بدید تا رطوبت بستر کمتر بشه وبمرور زمان نور رو افزایش بدید.

 11. Soheila :

  سلام مث اینکه یادم رف عکسو اپلود کنم بازم میگم من این بذرارو ۱ ماه پیش کاشتم و زود دراومرن ولی حواسم نبود صبح گذاشتمشون توی افتاب مستقیمه خیلی شدید فک نمیکردم اینطوری شه.
  حالا اینطوری شدن امیدی هس که بازم سبز بشن یا از بین رفتن؟😭😭😭😭
  http://uupload.ir/files/0bkp_۲۰۲۰۰۸۱۰_۱۶۳۲۵۹.jpg

  • کارشناس 2 :

   سلام، متاسفانه جوانه ها سوختن، فقط دو تای وسطی که سبز هستند احتمالا سالم بمونند بقیه رو از خاک خارج کنید.

 12. FS :

  سلام
  من چهار روزه که بذر های اچینو سرئوس میکس و مامیلاریا میکس رو کاشتم. روز اول ظرف بخار نکرد بخاطر همین بردم یه جا که نور و گرما بیشتر باشه و الان بخار کرده.میخواستم بدونم اگه بخار نکنه مشکلی نیست و باید هوادهی کنم تا بخار از بین بره؟ و اینکه حدودا این بذر ها چقدر طول میکشن سبز بشن اگه شرایط ایده آل باشه؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، زمانی که دمای داخل بستر از دمای بیرون بستر گرمتر باشه داخل بستر بخار میکنه،اصلانیازی نیست که داخل بستر عرق کنه اگر هم عرق کرد باید هوادهی کنید تا رطوبت کمتر بشه.دما ورطوبت ایدال باشه حدود دو هفته بعداز کشت جوانه میزنند.

 13. مجتبی :

  سلام
  وقت بخیر
  به طور معمول پس از کاشت بذر کاکتوس تا آماده فروش شدن چه مدت رمانی نیاز است؟
  بخصوص آستروفیتوم و آستریاس,اچینو
  سپاس

 14. Armin :

  http://uupload.ir/files/7ko4_۲۰۲۰۰۸۰۸_۱۱۰۵۳۵.jpg
  http://uupload.ir/files/a9a6_۲۰۲۰۰۸۰۸_۱۱۰۵۲۰.jpg
  http://uupload.ir/files/alg2_۲۰۲۰۰۸۰۸_۱۱۰۴۲۰.jpg
  http://uupload.ir/files/g8f2_۲۰۲۰۰۸۰۸_۱۱۰۳۵۷.jpg
  http://uupload.ir/files/0xa7_۲۰۲۰۰۸۰۸_۱۱۰۳۱۰.jpg
  http://uupload.ir/files/88e0_۲۰۲۰۰۸۰۸_۱۱۰۲۳۹.jpg
  من سه شنبه و چهارشنبه ۱۷ و ۱۸ تیر بذر هایی رو از این سایت سفارش دادم. چهار شنبه که دومین سفارشم رو دادم بستر کشت بذر ها رو آماده کردم. اول زیر گلدان ها رو سوراخ کردم و سپس مقداری سنگریزه ته ظرف ها ریختم. بعد ۶۰ درصد ماسه رو با ۳۰ کوکوپیت و ۱۰ درصد هم ورمی مخلوط کردم داخل گلدان ها ریختم و بعد هم به اندازه ۲ سانت کوکوپیت روی بستر ها ریختم. بعد با قارچ کش کاربندازیم که ۴ تا قاشق مربا خوری اونو توی یک لیتر آب حل کرده بودم بستر ها رو ضد عفونی کردم طوری که محلول از زیر بستر ها خارج شد. روز شنبه ۲۱ تیر که پیک اداره پست بذر ها رو اورد بستر ها رو با آب شستم، دستم رو با الکل ضد عفونی کردم و بعد خشک شدن دستم بذر ها رو با فاصله ۵ میلی متر از هم در بستر های خودشان قرار دادم و محلول هیومیک اسیدی که با دز ۵ گرم در یک لیتر آب درست کرده رو با اسپری روی بذر ها اسپری کردم تا جایی که قطرات ریز آب رو روی بستر دیدم. در آخر هم در ظرف اپیتالانتا میکرومریس رو گذاشتم و جهت سفت شدن درش هم با کش در رو محکم کردم. گلدون های سرئوس پرویانوس و میرتلو رو هم هر کدوم رو در یک پلاستیک زیپ دار گذاشتم ( از قبل چک کرده بودم که پلاستیک ها سوراخ نباشند و یا زیپ هایشان هم مشکل نداشته باشد ). الان هم یک ماه است که این ۴ بسته سبز نشدند. البته از سایت خوبتون بخاطر زحماتی که می کشید واقعا متشکرم چون بقیه بذر هایی نظیر آستریاس های خاص ایرانی و حتی اچینو سرئوس میکسی که گرفته بودم سبز شدن.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، در خرید بعدی درقسمت توضیحات فرمی که پرمیکنید کد محصول وتعدادی که سبز نشدند رو بنویسید مجدد براتون ارسال میشه.

 15. آرشام :

  سلام خسته نباشید
  ۴ روزه بذرها رو کاشتم الان ک درشونو باز کردم
  کپک روشونو گرفته بود و حالت ژله ای گرفتن

  امیدی ب سبز شدنشون هست؟
  واسه این ک بقیه اینجوری نشن چند روزی یه بار باید چکشون کنم؟
  بذر میکس از دیجی کالا گرفته بودم
  http://uupload.ir/files/7qwf_۲۰۲۰۰۸۰۷_۱۳۳۸۲۰.jpg

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، اگر حالت نرم ولزجی دارند متاسفانه از بین رفتن ونمیشه کاری کرد بهتر هست دور بندازید بذرها قوه نامی بالایی نداشتند وبرای بقیه هم نمیشه کاری کرد.

 16. زهرا :

  سلام ، من بذر چند نوع کاکتوس رو از گیاهی که خودم داشتم برداشت کردم، همین حالا که خشک شدن میتونم بکارمشون یا باید دوماه در یخچال نگهداری کنم؟
  و اینکه اگر دوماه در یخچال باشن توی مهرماه زمان خوبی برای کاشتشون هست؟
  و سوال اخر اینکه من شمال هستم و رطوبت هوا مناسبه وقتی داخل ظرف درب دار میکارم و با اینکه روی در ظرف سوراخ هایی هم ایجاد میکنم اما همیشه داخل ظرف عرق میکنه،میخواستم بدونم این عرق کردن داخل ظرف مشکلی واسه بذرها ایجاد نمیکنه؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، بله حتما باید دوره سرمادهی رو بگذرونند بعد کشت کنید،نور ودما ورطوبت رو ایدال کنید مشکلی بوجود نمیاد،زمانی داخل بستر عرق میکنه که دمای داخل بستر از دمای بیرون بستر زیاد باشه،میتونید زمانی که داخل بستر عرق کرد هوادهی کنید.

 17. پوریا کیانی امین :

  با سلام ببخشید سوالی درباره قارچکش داشتم . میشه به جای بذرای شیمیایی از ترکیبات خانگی که تو اینترنت هست استفاده کرد؟؟؟

 18. آرشام :

  سلام خسته نباشید
  من سه روزه بذر میر تلو و ژمینو رو کاشتم و با سلفون روی ظرفا رو پوشوندم و کش انداختم دورشون

  ولی هیچ بخاری روی نایلون و نگرفته
  آیا حتما باید بخار کنن؟
  دما هم ۳۰تا۳۲ درجس

  ممنون میشم جواب بدید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، نه نیازی نیست حتما داخل بستر بخار کنه، زمانی داخل بستر بخار میشه که دمای داخل بستر از دمای بیرون بستر زیاد باشه، اگر بخار بشه باید هوادهی کنید تا بخار از بین بره.

 19. Armin :

  سلام خسته نباشید من چند وقت پیش ۲ بسته بذر اپیتالانتا، یک بسته سرئوس پرویانوس و یک بسته هم میرتلو گرفتم و هیچ کدومشون هم در نیومدن. خاک کاشتم کوکوپیت بود. رطوبت رو هم با گذاشتن در ظرف و گذاشتن گلدون در پلاستیک زیپ دار فراهم کردم. دما هم بین ۳۱ تا ۳۳ درجه متغیر بوده. ۱۷ یا ۱۸ تیر ماه هم بذر ها رو سفارش دادم و ۲۱ هم بذر ها رو هم کاشتم و بستر رو هم از ۴۸ ساعت قبل ضد عفونی کرده بودم. ممکن مشکل از بذر ها باشه؟

    • کارشناس 2 :

     از بستر کشت عکس واضح بفرستید وشرایط کاشت رو بصورت خلاصه بفرمایید غیر ممکن هست حتی یدونه هم بذر سبز نشه، ما قبل از فروش خودمون بذرها رو تست میکنم وزمانی که قوه نامی بالایی داشتن به فروش میگذاریم. یعنی از این همه بذری که تهیه کردید یک دونه هم سبز نشد؟

 20. Soheila :

  سلام خسته نباشید
  من این بذرای پیلو ی ابیرو دو سه ماهه پیش کاشتم و الان اینقدر شدن.به داخله گلدون منتقل کردم کاره درستی کردم؟ابدهی باید چجوری باشه؟فک میکنم اندازش یجور غیره عادیه چرا؟نباید فندقی دربیاد؟طبیعیه ک اینشکلیه؟ممنون از پاسخگوییتون
  http://uupload.ir/files/bucz_۲۰۲۰۰۸۰۵_۰۰۴۱۵۹.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، کمبود نور دارند وضعیف هستند میتونید بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید اگر سه ماهشون تموم شده کوددهی رو شروع کنید.

 21. pooya.s$ :

  سلام
  اولا بذر هارو از سایت بذرکو خریدم برداشت نکردم ولی خب محض احتیاط چشم میگذارم دو ماه بمونن داخل یخچال
  ثانیا من خیلی خیلی خوشحال شدم که در این وضع داغون ایران هنوز انسان های شریفی مثل شما که حامی حیوانات هستند زندگی میکنند واقعا بهتون افتخار میکنم؛تحسین آمیزه مارو هم خوشحال کردید😀😀😃😃😃😄😄😄😉😉😅
  .

 22. Armin :

  سلام ظهرتون بخیر
  من می خوام بذر چند نوع کاکتوس رو بگیرم ولی دوست ندارم بذر ها رو الان بکارم و می خوام اونا رو در بهار بکارم. چطور می تونم تو این مدت بذر ها رو نگه دارم طوری که قوه نامیشون رو از دست ندن؟

 23. Armin :

  سلام خسته نباشید من بذر کاکتوس دیسکو هورستی گرفتم و بعد در جایی گذاشتم که حدود ۶ الی ۷ ساعت نور فیلتر شده داره به نظرتون نورش مناسبه

 24. Raha :

  http://uupload.ir/files/emf4_۲۰۲۰۰۷۱۹_۱۰۰۳۰۲.jpg
  http://uupload.ir/files/iabu_۲۰۲۰۰۷۱۹_۱۰۰۲۵۷.jpg
  باسلام و احترام
  لطف میفرمایید به کاکتوس های بنده که عکس رو خدمتتون ارسال کردم نگاه بندازید.علت اینکه سر این کاکتوس ها داره نازک و باریک میشه چیه؟الان وقتش هست ک گلدونش رو عوض کنم؟همیشه از تعویض گلدون میترسم چون موفقیتم ۵۰ درصد بوده در این زمینه گاهی درست شده و گاهی خراب… ممنون میشم لطف بفرمایید راهنماییم کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، گیاهانتون بشدت کمبود نور دارند ودلیل باریک وعلفی شدنشون هم همین هست، بهتر هست بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید، الان زمان مناسبی برای تعویض خاک وگلدان نیست بهتر هست صبر کنید واسفند ماه اقدام کنید،برای تعویض گلدان یا خاک ۲۴ ساعت قبل خاک گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید تا خاک نرم بشه بعد از ۲۴ ساعت اقدام به تعویض خاک یا گلدان کنید ،بعد از انتقال بمدت یک هفته درمحیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو هم یک هفته بعد شروع کنید اولین ابیاری رو هم بهتر هست با محلول قارچ کش انجام بدید.

 25. FS :

  سلام خسته نباشید
  یه سوالی درباره کود دهی و سم پاشی کاکتوس ها داشتم.وقتی ما محلول قارچ کش و کود رو برای کاکتوس تهیه میکنیم تا چند روز از اون محلول میشه استفاده کرد؟میشه در شرایط خاصی بزاریم تا مدت بیشتری ازش استفاده کرد؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، در محیط خنک وسایه تا یک هفته میتونید نگهداری کنید بعد از یک هفته خاصیتش از بین میره.

 26. a :

  ببخشید
  شما نمیتوانید داخل واتساپ جواب مارو بدید و ماهم اونجا بهتون پیام بدیم؟
  چون هم راحت تر میشه عکس فرستاد و هم متوجه میشیم که جواب مارو دادید و لازم هم نیست که هی بریم داخل این قسمت میهن کاکتوس و اون قسمتش(مثلا من سوال در مورد هم کاکتوس لیتوپس دارم و هم آدنیوم باید دو سوالم رو در دو قسمت متفاوت بپرسم)

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، نه متاسفانه، روی سایر شبکه های اجتماعی سوالات بصورت ستونی هستند وسوال وجوابها قاطی میشن، ولی روی سایت سوال وجوابها منظم وهر سوال در بخش خودش در یک قسمت قرارمیگیرند وپیدا کردن سوال وجواب روی سایت راحتر هست،اینجا میتونید عکس هم آپلود کنید.

 27. soheila :

  خیلی خشحال شدم وقتی تو پیج اینستاتو دیدم با هزینه خودتون ب حیواناته اسیب دیده کمک میکنید،واقعا باعث خوشحالیه ک هم گیاهو بذر از ساییتون بخریم و ب محیط زیست کمک کنیم هم بدونیم قسمتی از هزینه ای ک میکنیم برای کمک ب حیواناته،دمتون گرم.ادمایی مث شما کم پیدا میشن

 28. so :

  سلام،بستره من از زیر و کناره های دیواره جلبک یا کپک زده،مشکلی ایجاد میشه؟چیکار کنم؟
  و اینکه ی گیاه ک شبیه بقیه بذرها نیست درومده:|الان ۴ تا برگ کوچیک داره و خیلی هم از بقیه بذرها دراز تره.مشکلی داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، احتمالا ظرف بسترتون شفاف هست که داخلش جلبک بسته، اگر براتون امکانش هست جلبکهای سطح بستر رو جمع کنید وروی سطح بستر شن عربی یا سنگریزه ضدعفونی شده بریزید، اگر کپک هم هست سریع جمع کنید ومحلول قارچ کش روی سطح بستر اسپری کنیدو هوادهی کنید،احتمالش هست که علف هرز باشه برای راهنمابیی بهتر از جوانه ای که میفرمایید عکس واضح بفرستید. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

 29. amirali.apadanauser :

  سلام،من ادنیوم ابسیوم کاشتم که سبز شده و برگ ریز داده، چه زمانی میتونم سلفون رو بردارم ؟ یکی از جوانه ها هم زرد رنگه، با اون چه کار کنم؟

 30. pooya.s$ :

  سلام
  من چندی پیش بذر آستروفیتوم های خاص رو خریدم از شما
  میخواستم بدونم آیا داخل بذر هاش بذر سوپر کاباتوی ویتایپ هم هست؟
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   باید صبر کنید بزرگ بشن بعد، در کار کشت کاکتوسها باید صبور باشید وعجله نکنید.

 31. Mahdi :

  سلام خسته نباشید
  من خاک کاکتوس بسته بندی شده دارم
  روش هم نوشته ضدعفونی شده
  میتونم برای کاشت بذر اقدام کنم؟
  برای اول کار بازهم نیازه ک قارچ کش بزنم بهش؟باتوجه به اینکه نوشته ضدعفونی شده

 32. Armin :

  سلام خسته نباشید ببخشید من هر وقت بذر ها رو می کارم بعد از یه مدتی روی بستر کشت جلبک می زنه. من باید چی کار کنم که دیگه این اتفاق نیفته؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، نور رو حتما فیلتر کنید رطوبت بستر رو هم کم کنید میتونید روی سطح بستر ماسه یا سنگریزه بریزید.

 33. میلاد :

  سلام
  من اولین بارمه میخام بذر کاکتوس بکارم
  قارچ کش کاپیتان پودری (سفید رنگ) گرفتم اما نمیدونم باید چطور ازش برای ضدعفونی کردن بستر کاشت استفاده کنم اگه میشه راهنماییم کنید ممنون❤️ در ضمن قارچ کش رو بصورت وزنی گرفتم بسته بندی نیست

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ۴الی ۵گرم از پودر قارچ کش رو داخل یک لیتر اب مخلوط کنید بعد از اماده کردن بستر، ظرف بستر رو داخل محلول بگذارید یا محلول روبه ارامی داخل بستر بریزید ۲۴ ساعت بمونه بعد ابشویی کنید.

 34. مهناز صیامی :

  سلام باید قبل از اینکه بذر داخل خزانه بگذارم.باید آن را خیس کنم بذر ها رو هم از سایت شما خریداری کردم .

 35. Ali :

  سلام ببخشید مقداری از شما بذر تهیه کرده بودم بعد تو کوکوپیت کاشته بودم می خواستم بدونم از کی باید کود دهی رو شروع کنم و به چه نحوی یعنی هر چند هفته یکبار و تا کی؟؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، بعد از پایان سه ماهگی میتونید کوددهی رو شروع کنید دوهفته یک بار از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید، مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب ،بصورت ابیاری.تا پایان دوسالگی،بعد از دوسالگی ماهی یک بار در زمان رشد.

 36. پویا جهانگیرمراد :

  سلام من اولین بارم بود کشت کردم تا حالا از ۱۲۰تا بذری که ازتون خریده بودم ۹۷ تا جوونه زدن

   • پویا جهانگیرمراد :

    سلام بذرای ژمینو ابلق و آستریاس ابلق رو از شما خریدم و بذرای تلو بیکالر و ستیچینوپسیس میرابلیس و اچینوپسیس رو از یه شخص دیگه خواستم بدونم کدومارو میتونم تو یه بستر کشت کشت کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *