آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل: کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها می‌باشد. روش‌های زیادی برای کاشت بذر کاکتوس وجود دارد که در این مقاله یکی از آسانترین و بهترین روش‌ها توضیح داده می‌شود. بذر کاکتوس را با ایجاد یکسری شرایط می‌توان در خانه کاشت کرد.

لوازم مورد نیاز برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:
۱- سینی کاشت:
برای تأمین رطوبت برای کاشت بذرها که رطوبتی بالای ۷۰ درصد نیاز است، در روش کاشت خانگی از ظروف پلاستیکی در دار که در پلاستیک فروشی‌ها موجود است استفاده می‌کنیم (تصویر شماره یک). برای خروج آب اضافی باید کف ظرف را سوراخ کنیم (تصویر شماره دو). بهتر است برای عبور نور در ظرف شفاف باشد. یا می‌توان از گلدان‌های دهانه گشاد استفاده کرد و درب آن را با نایلون یا سلفون یا کاسه‌های شفاف پوشاند.

ظرف کاشت بذز کاکتوس
تصویر شماره یک

 

سینی کاشت کاکتوس
تصویر شماره دو

 

۲- خاک بستر کشت:
یکی از مهم‌ترین موارد مورد نیاز، خاک بستر کشت می‌باشد که در این روش از خاک پیت ماس و ماسه برای کاشت استفاده می‌کنیم. ترکیب ۷۰ درصد پیت ماس ریز و با کیفیت مانند مارک میکس کار با ۳۰ درصد ماسه عاری از خاک با سایز ۱ تا ۵ میلی‌متر ترکیب مناسبی است برای کاشت خانگی البته می‌توانید از پیت ماس خالی هم استفاده کنید. ماسه بیشتر برای جلوگیری از ترک برنداشتن سطح بستر در اثر کمبود رطوبت استفاده می‌شود.

خاک پیت ماس
خاک پیت ماس

۳- سم قارچ‌کش:
یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کاشت بذر کاکتوس‌ها، بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای جلوگیری و درمان بیماری‌های قارچی استفاده از سموم قارچ‌کش ضروری است. سموم قارچ‌کش مانند کاربندازیم و مانکوزب برای این کار مناسب می‌باشند. برای خرید سم قارچکش اینجا کلیک کنید.

۴- بذر کاکتوس:
بذر کاکتوس را می‌توانید از طریق گرده افشانی کاکتوس‌ها و ساکولنت ها تهیه کنید یا از فروشگاه‌ها تهیه نمایید. بذرهای دریافتی از میهن کاکتوس آماده کاشت هستند و دوره سرما را سپری کرده‌اند. برای نگهداری بذرها اگر پس از دریافت قصد کاشت را ندارید می‌توانید در داخل یخچال ماه‌ها نگهداری کنید. برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

آموزش کاشت بذر کاکتوس:
پس از آماده کردن لوازم مورد نیاز نوبت به کاشت می‌رسد که مرحله به مرحله در زیر توضیح داده می‌شود.

۱- ضدعفونی بستر کاشت:
بدون شک مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله کاشت می‌باشد. برای ضدعفونی خاک خود را به اندازه ۵ الی ۱۰ سانتی متر داخل ظرف کاشت می‌ریزیم، توجه داشته باشید نباید ظرف را کامل پر کنید و باید فضایی بین خاک و درب ظرف برای رشد کاکتوس‌ها باقی بماند سپس با سم قارچ‌کش با دز بالا خیس می‌کنیم. منظور از دز بالا یعنی اگر میزان مصرف سم قارچ‌کش یک گرم در هر لیتر آب باشد برای ضدعفونی ۵ گرم در یک لیتر آب حل می‌کنیم. بعد از خیس کردن کامل بستر به طوری که هیچ قسمت خشکی باقی نماند اجازه می‌دهیم ۲۴ تا ۴۸ ساعت در این حالت باقی بماند تا کامل بستر کشت ضدعفونی شود. بعد از این مدت بستر را آبشویی می‌کنیم یعنی از بالا آب می‌ریزیم تا سموم ازسوراخهای کف ظرف (زهکش) خارج شود یا به لایه‌های زیرین انتقال پیدا کند. برای این کار می‌توانید بر روی سطح بستر آب اسپری نمایید.

۲- بذر پاشی:
بعد از آبشویی بذرها را با فاصله حدود یک سانتی متری بر روی خاک قرار می‌دهیم. توجه داشته باشید بر روی بذرها نباید خاک بریزید سپس برای تأمین رطوبت درب ظرف را می‌بندیم بهتر است درب ظرف در یک هفته اول کاملاً محکم بسته باشد تا رطوبت برای سبز شدن بذرها تأمین شود. برای این کار می‌توانید ظرف را داخل یک پلاستیک قرار داده و درب پلاستیک را ببندید.

۳- محل قرار دادن ظرف کشت:
ظرف کاشته شده را در محلی با نور ملایم و دمایی در حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم. منظور از نور ملایم یا نور فیلتر شده این است که ظرف را در معرض تابش نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهیم و همچنین در سایه نیز نباشد.

۴- جوانه زنی بذرها: 
بذرها معمولاً بعد از حدود یک هفته شروع به سبز شدن می‌کنند البته بستگی به نوع بذر دارد در برخی واریته ها تا دو ماه نیز ممکن است سبز شدن طول بکشد.

۵- هوادهی جوانه‌ها:
پس از سبز شدن بذرها باید شروع به هوادهی کنید. جوانه‌ها برای رشد بهتر و سالم ماندن نیاز به هوادهی تازه دارند. هوادهی را به تدریج افزایش دهید.

۶- آبیاری پس از سبز شدن:
جوانه‌های کاکتوس همواره تا چند ماهگی به رطوبت خاک نیاز دارند. رطوبت خاک را نیز به تدریج و در یک دوره چند ماه کم کنید.

مراقبت‌های بعد از کاشت:
۱- بستر یا خاک کشت همیشه باید مرطوب باشد و در صورتی که احساس کردید رطوبت آن کم شده باید آب اسپری کنید.

۲- هر ۱۰ الی ۱۵ روز حتماً باید سم قارچ‌کش بر روی بستر با دز استاندارد اسپری کنید به گونه‌ای که به ریشه‌های جوانه‌ها نیز برسد.(دز استاندارد یک گرم در یک لیتر اب)

۴- حتماً هر روز به بستر کاشت سر بزنید تا در صورت مشاهده موارد مشکوک مانند حشرات یا قارچ‌ها بتوانید زود اقدام به درمان نمایید.

۵- برای کاهش بیماری‌ها بهتر است ظرف‌های کاشت را در محلی جداگانه و به دور از گیاهان بزرگ نگهداری کنید.

۶- جوانه‌های کاکتوس تا ۳ ماهگی نیازی به کود ندارند و تمام مواد غذایی مورد نیاز تا سه ماهگی در پیت ماس موجود می‌باشد. بعد از سه ماهگی می‌توانید با کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه کنید.

مقالات مکمل کاشت بذر کاکتوس:
برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.
۱- مقاله سؤالات متداول در مورد کاشت بذر کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
۲- مقاله مشکلات بعد از کاشت اینجا کلیک کنید.

برای آموزش کاشت بذر کاکتوس در گلخانه اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کپی‌برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.
دوستان لطفاً تجربیات خود را درزمینه کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت در زیر این پست بنویسید تا همگی استفاده کنیم.

 

مقالات مشابه:

خرید بذر کاکتوس:

1,877 دیدگاه برای “آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

 1. mahdijahanshiri80 گفته:

  سلام این مخلوط خاک برای خزانه مناسبه
  ۶۰% پیت ماس
  ۱۰% ورمی کمپوست
  ۳۰ % پرلیت
  کفش هم ماسه درشت
  پلیت میتونه جای ماسه رو بگیره با بهتر مقدار پرلیت کم کنم ماسه بریزم جاش

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای بستر کشت بهتر هست پرلیت استفاده نکنید چون سفید هستند وزود باعث جلبک زدن بستر میشن، میتونید از ماسه استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، انتهای جوانه ریشه هست ولی در عکس اول روی سطح خاک قسمتهای تارعنکبوتی وجود داره که بهتر هست به ارامی جمع کنید وبه همون قسمت محلول قارچ کش اسپری کنید وچند دقیقه هوادهی کنید درب بستر بصورت نیمه باز باشه، کامل باز نکنید بعد از هوادهی مجدد درب یا سلفون رو ببندید.

 2. elika137800 گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من امروز سفارشم به دستم رسید
  میخواستم ببینم کدوم هارو میتونم باهم بکارم؟
  مارمیلاریا لانگی ماما
  ملوآبی
  میرتلو پایه آبی
  فرالیا
  کاکتوسهای ستونی
  استرونیوم میکس
  آلوئه واریگاتا
  آستروفیتوم میروستیگاما

 3. حنان گفته:

  سلام ۴۰ تا بذر کاکتوس کاشته ام که فقط ۶ تا از اونا در اومده اند هر کاری که اینجا گفته شده بود رو انجام داده ام چرا ۳۴ تاش در نیامده اند؟

 4. FS گفته:

  http://uupload.ir/files/zmau_img_20201006_085151.jpg
  http://uupload.ir/files/b37_img_20201006_084821.jpg
  این جوانه ها دو ماه از کاشت شون میگذره از شما خریدم ولی رشد زیادی ندارن به نظرتون برای دو ماه کوچیکن؟ از یک ماهگی خیلی رشد کمتری دارن
  http://uupload.ir/files/0j0_img_20201006_084912.jpg
  این جوانه هم کاملا قرمز شده ولی بقیه کاملا سبزن پس به خاطر نور و گرما نیست

  • کارشناس 2 گفته:

   رشدشون برای دو ماهگی خوب هست، جوانه ها کمی رشد میکنند کمی استراحت میکنند ومجدد رشد میکنند که طبیعی هست سعی کنید رطوبت بستر رو ایدال کنید ونگذارید سطح خاک خشک بشه غرق اب هم نباشه،بعضی وقتها جوانه ها تغییر رنگ میدن که طبیعی هست مشکلی نیست.

   • FS گفته:

    ممنون
    جوانه ها تو این سن حداقل چند ساعت باید نور بخوره بهشون؟ میتونم اینارو پشت پنجره با نور مستقیم بزارم چون الان پاییزه و آفتاب خیلی شدید نیست

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما،۴الی۶ساعت،نه حتما نور رو فیلتر کنید، افتاب سوخته میشند. افتاب شدید نیست ولی چون مایل میتابه باعث سوختگی گیاهان میشه.

 5. armin2007.esfandyari85aa گفته:

  سلام
  دو تا از خزانه های ژمینویی که کاشتم یکیش بیشتر جوونه ها رنگ سفید دارن برسی هم کردم ژله ای و شل نبودن
  یکی دیگه از خزانه ها بیشتر حوونه های قهوه ای شدن اونا هم ژله ای نبودن ولی تو خزانه های دیگه بیشتر جوونه ها رنگ سبز دارن و دو سه تا سفید داخلش
  دلیلش چی میتونه باشه؟
  یه سوال دیگه داشتم این بود که شما از کدوم شهر بذر هارو میفرستین؟
  من اگه بذر امروز سفارش بدم تا برسه مشهد چقدر زمان میبره؟
  ممنون از سایت خوبتون

   • armin2007.esfandyari85aa گفته:

    من دفعه قبلی که بذر سفارش دادم از مهباد فرستادن ولی سه هفته زمان برد که به دستم برسه
    بستر کشت : برای زهکشی ته گلدون رو ماسه ریختم و از خاک پیت ماس و ورمی کمپوست استفاده کردم

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سفارشها یک روز بعد ارسال میشه احتمالا پست منطقه ای در تحویل سفارش تاخیر داشته، چند ماه پیش بخاطر کرونا اداره پست همه ی سفارشها رو با تاخیر تحویل دادند، از بستر کشت وجوانه ها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،دما ورطوبت بستر رو هم بفرمایید.

 6. سید مجتبی گفته:

  با سلام
  بذر ساکولنت فاکوریا چه مدت سرمادهی نیاز داره ?و آیا میشه همراه با بذر لیتوپس وتیتانوپسیس کشت کرد?
  و آیا کاشت بذر ساکولنت با کاکتوس فرقی داره یا نه?یعنی نکته ی خاصی نداره?

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، حدود دو ماه، بله میتونید باهم داخل یک بستر کشت کنید،بذر ساکولنتها معمولا در دمای پایینی جوانه میزنند بین ۱۵ الی۲۰ درجه،نکته اصلی این هست که بعد از جوانه زنی بذرهای ساکولنتها حتما باید رطوبت بستر کاهش پیدا کنه در غیر این صورت جوانه ها از بین میرند.

 7. سحر گفته:

  سلام دوباره. یک ماه از کاشت بذرم گذشته. بذراتون عالی بود.اکثریت سبز شدن. فقط مامیلاریا زلمانیا دوتاش سبز شده متاسفانه. بقیه کاکتوسا هم زیادی بلند شدن ولی باریکن اگه نورشونو زیاد کنم درست میشه رشد علفیشون .یا بدشکل میشن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، باید بمرور زمان به محیط پرنور انتقال بدید، بیکباره نور زیاد بشه میسوزن،قسمت باریک شده تغییری نمیکنه ولی نور کافی دریافت کنند از قسمتی که تازه رشد میکنند بصورت ایدال رشد خواهد داشت که میتونید بعد از کمی بزرگ شدن از قسمتی که باریک شدند کات کنید ومجدد ریشه دارکنید. میتونید در خرید بعدی تعداد وکدی رو که سبز نشدن اطلاع بدید مجدد براتون ارسال بشه.

 8. سید مجتبی گفته:

  سلام
  من سیزده سالمه عاشق کاکتوس ها هستم و یک بار از شما خرید کردم شیفته سایتتون شدم شما رو به خدا بذرها رو شارژ کنید روزی صد بار سر می زنم به سایتتون می بینم بذرها نیومده میرم مقاله میخونم
  لطفا شارژ کنییییید لطفااااااااااااااااااا

 9. سید مجتبی گفته:

  سلام من یه خزانه دارم که توش اچینوسرعوس اچینوپسیس فرو شوارزی و ملو آبی کاشتم و یکی از جوانه ها (فرو یا ملو دقیقا نمی دونم) کاملا قرمز شده
  امکان داره ملو آبی قرمز بشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قسمتی که باریک شده تغییری نخواهد کرد ولی قسمت جدیدی که رشد میکنه بصورت ایدال رشد خواهد کرد، که میتونید از قسمت باریک شده کات کنید ومجددد ریشه دار کنید.

 10. سید مجتبی گفته:

  سلام و خدا قوت به دست اندرکاران این سایت
  شما بذر هوایی رو که است می کنید بعد از بزرگ شدن می‌فروشید؟
  اگر بله کجا و چطوری؟
  وقتی بذر هاتون عالی هست حتما گل هاتون هم عالی هستن

 11. سید مجتبی گفته:

  سلام
  چند تا سوال ـاول اینکه گیاه اول چی هست و آیا بذر هم میده؟
  ـ الان اچینوپسیس گل داره یا کپسول یذر؟
  ـ مامیلاریا الان داره غنچه میده یا نه؟
  ـ این گیاهان کدام تک پایه و کدام جفت پایه میباشد؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید🙏🙏🌵🌵🌵🌵
  ببخشید عکس یادم رفت
  http://s14.picofile.com/file/8407863134/IMG_20200910_150823.jpg
  http://s15.picofile.com/file/8407863600/IMG_20200910_151829.jpg
  http://s14.picofile.com/file/8407864000/IMG_20200910_151630.jpg

 12. سید مجتبی گفته:

  سلام
  من وقتی یه سوال میپرسم و از مقاله یا محصول خارج میشم وقتی دوباره بر می‌گردم سوالم ناپدید شده
  چه کار کنم اینجوری نشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   به این صورت پیامهاتون رو ادامه بدید به هیچ یک از پیامهاتون پاسخ نخواهیم داد وتمام پیامهاتون حذف خواهند شد، هر روز کلی پیام بدون معنی ومفهوم روی نظرات میگذارید. اینجا برای پرسش وپاسخ در مورد گل وگیاهان کاربران هست وقت مارو با پیامهای اسپم نگیرید.

 13. سید مجتبی گفته:

  سلام بذر هایی که کاشتم مشکلی نداره؟ بذر ها ی شما واقعا عالی هست
  من منتظر شارژ کردن بذر ها هستم تا دوباره بذر های عالی شما رو بخرم
  یه سوال ،دمای جوانه آریوکارپوس ها رو بعد از چند روز و تا چه دمایی میتونم بیارم پایین؟و اینکه من الان چهار تا بستر کاشتم میتونم بذر آریوکارپوس رو سبز کنم؟
  http://uupload.ir/files/29u9_20200907_190231.jpg
  http://uupload.ir/files/f4lm_20200907_190100.jpg
  http://uupload.ir/files/8gj_20200907_185858.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، فعلا مشکلی ندارند بهتر هست بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید با احتیاط جابجا کنید تا مشکلی بوجود نیاد. استروفیتومها کمبود نور دارندحتما نور رو افزایش بدید،بذرهای اریو کارپوس بعد ازاینکه جوانه زدند میتونید بستر رو به محیط خنکتری که دمای بین ۲۵الی۳۵ درجه داشته باشه انتقال بدید، جوانه های اریوکارپوس خیلی دیر بزرگ میشن ونیاز به صبر وحوصله زیادی دارند ،میتونید کشت کنید.

 14. FS گفته:

  http://uupload.ir/files/grxh_img_۲۰۲۰۰۹۰۵_۱۴۲۹۴۹.jpg
  سلام من از شما بذر های اچینو سرئوس میکس و مامیلاریا میکس خریدم و حدودا بعد ۵ روز شروع به جوانه زدن کردن.الان یک ماه از کاشت میگذره به نظرتون جوانه ها خیلی کوچیک نیستن؟؟🤔
  ی سوال دیگه دو تا جوونه که تازه در اومده و تو عکس مشخص کردم رنگشون سفیده ولی نرم نیستن مشکلی ندارن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای یک ماه رشدشون خوب هست،جوانه هایی رو که سفید شدن تحت نظر داشته باشید اگر رشد داشتند مشکلی نیست اگر رشد ندارند میتونید پیوند بزنید احتمالا ابلغ هستند ،اگر نرم وژله ای شدن از بستر خارج کنید ومحلول قارچ کش روی سطح بستر اسپری کنید.

   • FS گفته:

    قبلا هم یه جوونه این رنگی در اومد فکر کردم قارچه از بستر بیرون آوردم ولی ژله ای نبود. رشدشون هم خیلی زیاد نیست کمتر از بقیه و اینکه خیلی ریزن من اگه پیوند بزنم چجوری رو پایه نگهش دارم
    و یه سوال دیگه این که اگه یه پیوند ناموفق داشته باشیم میشه باز پایه مثل کاکتوس های معمولی رشد کنه و اتفاقی واسش نمیافته

    • کارشناس 2 گفته:

     باید روی پرسیکا پیوند بزنید شیره پرسیکا خودش جوانه رو نگه میداره، برای اموزش پیوند ،مقاله اموزش پیوند پرسیکارو مطالعه بفرمایید.بله جوانه میزنند ومجدد رشد میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *