آموزش نگهداری از بونسای جنسینگ

آموزش نگهداری از بونسای جنسینگ

یکی از فراوان‌ترین انواع بونسای در بازار بونسای جنسینگ(ginseng bonsai) هست که با قیمت‌های مختلف از ده هزار تا صدها هزار تومان در بازار یافت می‌شود. علت فراوانی این نوع بونسای سرعت بالای رشد و راحتی در تولید آن می‌باشد که مانند سایر بونسای ها به زمان و طراحی زیادی نیاز ندارد. و به همین علت جز بونسای های با ارزش محسوب نمی‌شود. معمولاً بر روی جنسینگ ها گیاه فیکوس برای زیبایی برگ‌ها پیوند می‌شود. حتی خیلی از اساتید این نوع جنسینگ را بونسای نمی‌دانند. در این مقاله به آموزش نگهداری از بونسای جنسینگ می‌پردازیم.

۱٫ نور: بونسای جنسینگ به نور زیادی احتیاج دارد. البته نور مستقیم نباید باشد. نور غیر مستقیم مانند پشت پنجره برای این گیاه کافی می‌باشد. جنسینگ به کمبود نور حساسیت دارد و معمولاً برگ‌های آن در کمبود نور شروع به ریزش می‌کنند.

۲٫ خاک: خاک مناسب برای بونسای جنسینگ باید سبک باشد با زهکشی مناسب و بتواند رطوبت را تا حدودی حفظ کند. ترکیب کوکوپیت، ماسه، و مقداری ورمی برای این گیاه مناسب می‌باشد.

۳٫ آبیاری: گیاه جنسینگ به آبیاری متوسط نیاز دارد. یعنی خاک همیشه مقداری رطوبت داشته باشد ولی خیلی خیس نباشد. آبیاری زیاد باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. و اگر رطوبت خاک بیش از حد باشد باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. هفته‌ای  دو بار آبیاری برای بونسای جنسینگ مناسب باشد. ولی این مقدار برای فصل رشد و گرم در نظر گفته می‌شود و می‌بایست برای فصل خواب گیاه به نهایتاً هفته‌ای یک‌بار بسنده کرد.

۴٫ دما: با توجه به اینکه زادگاه گیاه جنسینگ مناطق گرمسیری می‌باشد دمای مناسب برای رشد آن در حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه می‌باشد.

۵٫ بیماری‌ها: به بیماری‌های قارچی بسیار حساس می‌باشد و برای پیشگیری می‌توان از سم قارچ‌کش برای برگ‌ها، تنه و ریشه استفاده کرد. همچنین به افت‌های شته، شپشک، کنه نیز حساس می‌باشد که برای درمان باید از سموم حشره کش استفاده کرد.

۶٫ تکثیر: تکثیر جنسینگ بیشتر از طریق بذر می‌باشد. برای مطالعه مقاله کامل آموزش کاشت بذر جنسینگ اینجا کلیک کنید.

آموزش نگهداری از بونسای جنسینگ

پاسخ به چند سؤال:
۱٫ دلیل زرد شدن برگ‌های بونسای جنسینگ چیست؟
پاسخ: علت اصلی زرد شدن برگ‌ها آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی، سرما و نور کم می‌باشد.

۲٫ علت ریزش برگ‌های بونسای جنسینگ چیست؟
پاسخ: ریزش برگ‌ها نیز مانند زرد شدن برگ‌ها می‌تواند به دلیل  آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی، سرما و نور کم باشد.

۳٫ آیا بونسای جنسینگ نیاز به کوددهی دارد؟
پاسخ: بله می‌توانید با کودهای NPK در فصل رشد گیاه را هر دو هفته یک بار آبیاری کنید.

۴٫ بهترین زمان برای تعویض گلدان بونسای جنسینگ چه زمانی است؟
پاسخ: بهترین زمان برای تعویض خاک و گلدان بونسای جنسینگ زمانی که گیاه خواب است و به‌زودی فصل رشد شروع خواهد شد. که برای اکثر گیاهان اسفند ماه می‌باشد.

ginseng bonsai
بونسای پایه جنسینگ

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مرتبط:

661 دیدگاه برای “آموزش نگهداری از بونسای جنسینگ

 1. vahid گفته:

  سلام. خسته نباشید.من دوماه پیش خاک این گیاه رو عوض کردم اما بعد از یک ماه شروع به ریزش برگ کرد.گویا تنه این گیاه هم حالت چروکیده گرفته.قبلا حتی یک دونه برگ هم ازش نمیافتاد.شرایط نگهداریشم به فاصله نیم متر از پنجره جنوبیه و نور خوبی داره.هفته ای یک بار هم با اب چندشب مونده ابیاری میشه.البته این گیاه چندسال پیش امیدی به زنده بودنش نداشتن و حتی یه دونه برگ هم به علت نگهداری نادرست و کم ابی نداشت.به همین علت پوست تنه ان شاداب نیست اما الان واقعا چروک شده.خاک تعویضی اون هم کوکوپیت و خاک باغچه و پرلیت هست.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.و سوال دیگه اینکه چه زمانی و چه مقدارمیشه شاخه هاشو هرس کرد.
  https://uupload.ir/files/am91_img_20201110_154803.jpg
  https://uupload.ir/files/c3cq_img_20201110_154739.jpg
  https://uupload.ir/files/9pgg_img_20201110_154518.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، ریشه های گیاهتون مشکل داره یا پوسیده شدند ویا افت دارند، بهتر هست ریشه های گیاه رو از این نظر بررسی کنید گلدان گیاهتون خیلی بزرگ هست میتونید دو سایز کوچکتر کنید.

 2. زیبا گفته:

  سلام وقتتون بخیر… من یه بن سای شمشاد دارم برج پنج متوجه شدم که تمام برگ ها خشک شده تنه اصلی درخت هم درحال خشک شدن و چروک شدن بود،با عوض کردن خاک ،اسپری اب به تنه اصلی …جلو خشک شدنش گرفتم ،ولی حالا که اواسط پاییزه برگ نداره شاخه های خشک شده ام ارتفاعش زیاده … امروز هرس شون کردم … دیگه نمیدونم چیکار کنم تا حالش بهتر بشه …

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، معمولا شمشادها در زمستان خزان نمیکنند، احتمالش هست که ریشه های گیاهتون مشکل داره بهتر هست ریشه ها رو از نظر وجود افت ویا پوسیدگی بررسی کنید.

 3. گیتا گفته:

  سلام و خسته نباشید

  حدود دو سال است که بن سای جنسینگ در شرایط ثابت نگهداری میکنم با وجودی که هیچ تغییری در نگهداری ندادم اما حدود ۳-۴ ماه است که رشدش کاملا متوقف شده و برگها حالت سوختگی پیدا میکنند و کم کم میریزند. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  شرایط نگهداری : نور زیاد پنجره شرقی ، رطوبت کم تا متوسط، جزیره ، آبیاری ۲ بار در هفته، دمای متوسط

 4. سپنتا گفته:

  من بونسای جنسینگ دارم،روزی کهخریدمش خیلی پربرگ بود و رنگ برگها تیره بود،بعد از گذشت یکماه و نیم یگدفعه همه برگهاش شروع به ریزش کرد،خیلی شدید،بعد شروع کرد به برگ کردن ،برگهاش خیلی سرعت رشدشون کمه و رنگ سبز روشن هم هستن‌هنوز هم برگهایی که جدید میکنه ضعیف هستن و ریزش دارن،نمیدونم چکارش کنم.اگه ممکنه منو راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   قبلا از اون قسمتها میخواست جوانه بزنه ولی شرایط نامناسب بوده ویا گیاه ضعیف شده جوانه ها همون جا خشک شدند ویا رشدشون متوقف شده، میتونید به ارامی از تنه گیاه جداشون کنید. یکی رو به ارامی جدا کنید اگر خشک شدن همه رو جدا کنید ولی اگر سبز بودن گیاه رو تقویت کنید تا جوانه ها بزرگ بشن.

 5. ایلیا گفته:

  روی بونسای من یه یکی دوروز هست که روش لکه سیاه قهوای پیدا شده اونم ببه سمت ای که آفتاب به هش می خورده چیکار کنم از بین برن مشکله بدی

 6. ایلیا گفته:

  روی تنهش نزدیگ سرش یه برآمدگی های داره که از یک ملی متر باید کمتر باشه اینا یه ۶ماهی البته بیشتر هستن ولی رشدی نکردن دلیلش چیه. ریشه های نازک و راست رو باید حرص کنیم باید ببریمشون تو یه ویدئو تو اینترنت دیدم که گفت اونارو حرص کنید در زمان خوابش اگه حرص نکنیم مثل ریشه کلفتش بزرگ میشه البته ریشه بزرگش خیلی بزرگ نیست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   احتمالا از شرایط رشد مناسبی برخوردارنبوده، هرس ریشه ها بهتر هست اسفند ماه انجام بشه.

 7. ایلیا گفته:

  سلام
  من بونسای جنسینگ دارم و دوسه سال میشه دارمش
  چطوری باید ازش بذر بگیرم چیکار کنم شاخه بزنه از اول دو تا شاخه داشت و اونا رشد کردن ولی دیگه شاخه نزده
  چیکار کنم ریشه ش بزرگتر بشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای بذر گیری باید خیلی بزرگ بشه، شرایط نگهداری ایدال باشه رشد خوبی خواهد داشت وهم شاخه میزنه وهم ریشه پرمیکنه.

   • ایلیا گفته:

    شرایط نگه داری ایده آل چطوری
    شاخه های زده ولی شاید یک میلی مت هم نشه
    و نزدیک نیم سال هست اون یک میلیمتر ها رشدی نداشته بعد یکی از دوستان گفت که باید سر شاخه هارو برید تا شاخه ها شاخه بزنه این درسته

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     یعنی از خاک مناسب، نور مناسب،ابیاری وکوددهی ودمای مناسبی و تهویه ی مناسبی برخوردار باشه تا رشد ایدال وخوبی داشته باشه. میتونید در زمان رشد شاخه های فرعی رو هرس کنید یک سوم شاخه ها رو میتونید هرس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *