معرفی و آموزش نگهداری گل ارکیده

معرفی و آموزش نگهداری گل ارکیده

معرفی و آموزش نگهداری گل ارکیده: ارکیده‌ها دارای گونه‌های مختلفی هستند و یکی از زیباترین گیاهان محسوب می‌شود. بسیاری از گونه‌های ارکیده قابلیت نگهداری منزل را دارند. یکی از این واریته ها ارکیده فالانوپسیس می‌باشد. در این مقاله به معرفی این گونه زیبا می‌پردازیم. ارکیده فالانوپسیس بومی مناطق جنوب شرقی آسیا و شمال استرالیا می‌باشد. امروزه به صورت گسترده در تمام نقاط دنیا بخصوص کشور هلند تولید می‌شود. 

این گیاهان به طور کل محیط‌های با نور ملایم و هوای مرطوب را بسیار دوست دارند، در شرایط بسیار مساعد و مناسب محیطی، این گیاه می‌تواند سالانه تا ده عدد برگ و حتی بیشتر نیز تولید کند. و اگرچه گل‌ها در گیاهان خانگی بسته به شرایط نگهداری از دو هفته تا سه ماه دوام می آورند اما دوام گل تا ۶ ماه نیز گزارش شده است. ارکیده‌های فالانوپسیس این توانایی را دارند که ۳-۲ بار در طی یک سال گل بدهند. البته این به شرط آن است که این گیاه بالغ شده باشد و از شرایط رشد خوبی نیز برخوردار باشد. گل‌ها ۱۰-۵ سانتیمتر قطر دارند و ساقه گل می‌تواند ۴۵-۳۰ سانتیمتر طول داشته باشد. رنگ گل‌ها سفید، طیف‌های مختلف صورتی، زرد، راه راه و منقوش است.

گل ارکیده

این گیاه دارای ریشه‌های هوایی است که در مراحل اولیه رشد و در نظر اول ممکن است شبیه سر آغازه های ساقه گل باشند که البته اگر به نوک این دو عضو دقت کنید تفاوت آنها را مشاهده می‌کنید. نوک ریشه‌های هوایی تقریباً گرد هستند در حالی که این حالت در ساقه‌های گل مشاهده نمی‌شوند و کمی حالت نوک تیز بودن به چشم می‌خورد. گیاهان اپی فیت همانند ارکیده‌ها دارای ریشه‌هایی هوایی هستند که در محیط طبیعی رشد این گیاهان وظیفه ریشه‌های هوایی متصل کردن گیاه به تنه گیاهان دیگر و همچنین جذب آب و املاح برای گیاه است. سایر ریشه‌های معمول این گیاه نیز در خاک رشد می‌کنند و وظیفه جمع کردن آب و مواد غذایی را از مخلوط کاشت دارند. لزومی ندارد که ریشه‌های هوایی را داخل گلدان قرار دهید روی آنها خاک بریزید. البته این کار را (کاشتن برخی از ریشه‌های هوایی) در زمان تعویض گلدان می‌توان انجام داد.

 

جوانه ارکیده
جوانه های هوایی ارکیده که در تکثیر گیاه مورد استفاده قرار می گیرد

 

چرخه رشد گیاه ارکیده:
فصل معمول گلدهی این گیاه در اواخر پاییز و در طی زمستان است و گل‌ها تا اواخر بهار دوام می‌آورند. در طی تابستان و اوایل پاییز این گیاه به رشد خود ادامه می‌دهد اما در اواسط الی اواخر پاییز به شکل نسبی دوران دارد. در این دوران گیاه را بهتر است که به محیطی خنک‌تر با دمای تقریباً زیر ۱۵ درجه و با نوری نسبتاً کمتر (همانند پنجره‌های شمالی) منتقل کنیم تا بتواند استراحت کند و نیروی خود را برای دوره بعدی رشد و تولید گل جمع کند. شرایط مناسب رکود و استراحت به رشد زایشی گیاه در آینده و گلدهی آن کمک خواهد کرد. اما اگر به جای قرار دادن آن در محیطی مناسب، آنرا در مکانی گرم و معمولی نگهداریم، این گیاه گلدهی اندکی در آینده خواهد داشت. بعد از اتمام دوران استراحت که حدود سه هفته طول می‌کشد( در اواسط الی اواخر پاییز) می‌توان گیاه را به مکانی با نور و دمای مناسب منتقل کرد تا رشد رویشی آن مجدداً شروع شود.

شرایط نگهداری گل ارکیده:

آبیاری:
آبیاری این گیاه را در صبح انجام دهید و سعی کنید در هنگام آبیاری برگ‌ها  مرطوب و خیس نشوند. مرطوب شدن سطح خاک و تبخیر مقداری آب از سطح بستر کاشت این گیاه می‌تواند به شادابی برگ‌های آن کمک کند. همچنین مصرف آب‌های بدون املاح همانند آب مقطر برای این گیاه بهتر است و نتایج بهتری در کیفیت رشد آن به‌دست می‌آید. البته آب‌های به‌دست آمده از دستگاه‌های تصفیه آب مناسب نیستند و از آنها برای آبیاری این گیاه استفاده نکنید. این گیاه معمولاً با توجه به شرایط دمای محیط هر ۴ الی ۷ روز به آبیاری نیاز دارد. آبیاری کم و یا زیاد این گیاه یکی از دلایل عدم گلدهی آن است. به همین دلیل قبل از آبیاری سطح خاک را بررسی کنید. حتی اگر بر روی سطح گلدان سنگ‌های تزئینی وجود دارند تعدادی را بردارید تا بتوانید وضیعت خاک اطراف ریشه‌ها را بررسی کنید. اگر این محیط تا حدودی خشک شده بود نسبت به آبیاری گیاه اقدام کنید، اما اگر هنوز مرطوب است از آبیاری گیاه خودداری کنید. البته با توجه به این که بستر کاشت این گیاهان بسیار سبک است اکثر آبی که به این گیاه داده می‌شود از منافذ زیرین گلدان بیرون می‌آید به همین دلیل آبیاری را به تدریج انجام دهید تا ریشه‌ها به خوبی آب دریافت کنند.

تدریجی بودن و ملایمت در آبیاری این گیاه در حدی است که حتی ممکن است آبیاری این گیاه ۱۵ دقیقه هم طول بکشد! این گیاهان به رطوبت هوای حدود ۷۰-۶۰ درصد نیاز دارند، اما در رطوبت کمتر نیز می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. یکی از روش‌های مؤثر در افزایش رطوبت هوای اطراف این گیاه استفاده از زیرگلدانی حاوی سنگ ریزه و آب است. یک زیرگلدانی را از سنگریزه پر کنید. سپس تا نیمه دیواره آن آب بریزید. گلدان گیاه را در داخل آن قرار دهید البته کف گلدان نباید با آب در تماس باشد. این آب در طی روز به تدریج تبخیر می‌شود و نیاز رطوبتی برگ‌ها را فراهم می‌آورد.

آبیاری ارکیده
دقت کنید بستر کاشت این گیاه به قدری سبک و متخلخل است که به محض آبیاری، آب اضافی از منافذ زیرین گلدان بیرون می‌آید(تصویر ۱) و باید به مابقی آب اضافی نیز اجازه داد که به خوبی خارج شوند (تصویر ۲).

نور مناسب برای نگهداری ارکیده:
به محیطی با نور متوسط و به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارند. در مورد شدت نور نیز این گیاه گفته می‌شود نور با میزان ۱۵۰۰-۱۰۰۰ فوت کندل مناسب این گیاه است که می‌توان این مقدار به واحد وات بر متر مربع (لامپ‌های معمولی) تبدیل کرد که برابر با ۸۴۱-۵۶۰ وات بر متر مربع می‌شود. البته این گیاه در نور کمتر یعنی در حد ۵۰۰-۳۰۰ نیز می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد اما از گلدهی خوبی برخوردار نخواهد بود. یکی از نشانه‌های نور بیش از اندازه برای این گیاه ظهور ته مایه قرمز رنگ در برگ‌های آن است. اگرچه این گیاه نور مستقیم آفتاب را اصلاً دوست ندارد و محیط کم نور را به خوبی تحمل می‌کند اما تاریک بودن بیش از اندازه محیط منجر به ریزش غنچه‌های گل و عدم گلدهی این گیاه می‌شود. در طی فصل رشد پنجره‌های شرقی خانه و در طی ماه‌های کم نور سال پنجره‌های جنوبی و غربی مکان مناسبی برای این گیاه است و میزان نور مناسب را در اختیار آن قرار می‌دهند.

دما مناسب برای نگهداری ارکیده:
در طبیعت این گیاهان در مکان‌هایی با دمای ۲۰ الی ۳۵ درجه یافت می‌شود اما در شرایط مصنوعی و خانگی در دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه راحت‌تر رشد می‌کنند. به طور کل در طی فصل رشد در طی روز در دمای ۲۶-۲۱ درجه و در طی شب ۱۸٫۳-۱۶٫۵ درجه سانتی‌گراد برای این گیاهان مناسب است. بین دمای روز و شب حدود ۷-۶ درجه باید اختلاف باشد تا این گیاه از رشد خوبی برخوردار باشد. در دمای زیر ۱۸ درجه سانتی‌گراد باید آبیاری این گیاهان را با دقت بیشتری و به میزان کمتری انجام داد زیرا در چنین شرایط دمایی، آبیاری زیاد می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. دمای ۳۵ درجه حداکثر دمایی است که توسط این گیاه تحمل می‌شود. محیط گرم و یا بادهای کولر بخصوص کولر گازی یکی از دلایل ریزش غنچه‌های گل این گیاه است. همان‌طور که در قسمت چرخه رشد اشاره شد این گیاه در حدود اواخر پاییز دوره کوتاهی از دمای سرد و در حد ۱۲-۱۱ درجه سانتی‌گراد در حد ۳ هفته نیاز دارد تا گلدهی آن تحریک شود. لازم به ذکر است که برخی از پرورش دهندگان مطرح کرده‌اند که در این مرحله (یعنی تحریک گلدهی در گیاه) فقط کافی است که دما کمی پایین‌تر از ۱۵ درجه باشد و لزومی ندارد که حتماً به ۱۲-۱۱ درجه نزول کند. به هر حال در طی این مدت که گیاه در مکانی نسبتاً سرد است باید مراقب عدم آبیاری بیش از اندازه این گیاه بود. بعد از این دوره کوتاه می‌بایست که گیاه را به مکانی با دمای مناسب منتقل کرد. به یاد داشته باشید که به طور کل اگر دمای روزانه محیط نگهداری این گیاه همواره بالای ۲۹ درجه باشد، چنین گیاهی هرگز گل نخواهد داد.

خاک مناسب گل ارکیده:
ارکیده به محیط کاشتی با زهکش بسیار خوب نیاز دارد. از آنجایی که این گیاه در وطن خود بر روی تنه سایر درختان رشد می‌کند بنابراین معمولاً در مخلوط کاشت آن از پوسته درختان همانند پوست درختان کاج یا افرا (که البته کمی پوسیده باشد) نیز استفاده می‌شود. یکی از متداول‌ترین مخلوط‌ها برای این گیاه مخلوط پیت ماس+ پوسته تنه درختان است. همچنین از مواد دیگری همانند سنگریزه، پرلیت، پودر زغال سنگ و کوکوپیت نیز می‌توان در مخلوط کاشت این گیاه استفاده کرد. مثلاً می‌توان مخلوطی از ۴ قسمت پوست درخت افرا + یک قسمت پودر زغال + یک قسمت پرلیت نیز استفاده کرد. برای کوددهی این گیاه در طی فصل رشد فرمول‌هایی همانند ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۲۰-۲۰-۲۰ (و گاهی ۲۰-۱۰-۲۰) برای این گیاه پیشنهاد می‌شود. البته فرمول دومی یعنی ۲۰-۲۰-۲۰ با یک چهارم غلظت بکار می‌رود و این فرمول را اغلب برای گیاهان بالغ که از شرایط محیطی و رشد خوبی برخوردار هستند استفاده می‌شود. همچنین بعضی از پرورش دهندگان ترجیح می‌دهند برای جلوگیری از جمع شدن املاح اضافی در اطراف ریشه‌های این گیاه برنامه کوددهی را یک ماه در میان اجرا کنند. ارکیده‌های فالانوپسیس را معمولاً در طی زمان گلدهی کود نمی‌دهند اما پرورش دهدگانی که حرفه‌ای هستند و به مساعد بودن شرایط رشد گیاهان ارکیده خود اطمینان کافی دارند برای تحریک گلدهی بخصوص بعد از گذاشتن گیاه در مکانی نسبتاً سرد (در پاییز) برای تحریک انگیزش گلدهی از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید که ارکیده‌ها از بیش بود کود دهی بسیار بیشتر از کمبود مواد غذایی ضرر می‌کنند بنابراین در کوددهی این گیاهان به منظور تحریک آنان به گلدهی بیشتر اجتناب کنید. همچنین از یاد نبرید که حتماً قبل از گلدهی این گیاه حتماً ابتدا آن را آبیاری کنید و سپس محلول کودی را استفاده کنید.

خاک ارکیده
به درشت بودن اعضا شکل دهند خاک و عدم متراکم بودن آن دقت کنید. مخلوط خاکی گیاهان ارکیده از جمله سبکترین مخوطهای خاکی هستند که به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند.

تعویض گلدان ارکیده

گلدان ارکیده
عکس تعویض گلدان ارکیده: بعد از درآوردن توده ریشه، با دست و با ملایمت قطعات مربوط به مخلوط کاشت قبلی را جدا می کنیم و توده ریشه را آزاد می کنیم و سپس گیاه را در گلدانی جدید با مخلوط کاشت تازه و جدید می کاریم. توجه کنید که در این زمان می توان ریشه های هوایی را نیز در مخلوط کاشت قرار داد. البته در این کار شدت عمل به خرج ندهید و مانع از شکسته شدن و آسیب به ریشه های هوایی شوید.آنها را تا جایی خم کنید که انعطاف دارند.

تعویض گلدان ارکیده:
ارکیده گیاهی نسبتا کند رشد است و هر ۳-۲ سال یکبار نیاز به تعویض گلدان پیدا می کند و بهار و یا پاییز (قبل و یا بعد از زمان گلدهی ) زمان خوبی برای تعویض گلدان این گیاه است و بهتر است زمانی این کار انجام شود که نوک ریشه های هوایی این گیاه سبز است. رشد و بیرون آمدن حجم بیشتر ریشه های گیاه از درون گلدان و یا خروج قطعاتی از مخلوط کاشت از منافذ زیرین گلدان به همراه آب آبیاری و یا به مشام رسیدن بوی نامناسب از گلدان همگی نشانه این است که می بایست برای تعویض گلدان این گیاه اقدام کرد. برای تعویض گلدان می توان گلدانی را استفاده کرد که قطر دهانه آن در حدود ۳-۲ سانتیمتر بزرگتر از گلدان قبلی است. بعد از تعویض گلدان گیاه را به خوبی آب دهید . مثلا دو بار آبیاری گیاه به فاصله ۱۵ دقیقه از یکدیگر ، به استقرار بهتر گیاه در گلدان جدید کمک می کند و تا یک ماه بعد از تعویض گلدان به گیاه کود ندهید و بعد از آن تا زمانی که شاهد رشد جدید گیاه هستید از کود ۱۰-۱۰- ۱۰ و با غلظت یک چهارم استفاده کنید.

آموزش تکثیر گل ارکیده:
تکثیر این گیاه از طریق بذر و ساقه می باشد. این گیاهان بر روی ساقه های خود و در قسمت گره ( ناحیه اتصال برگ به ساقه) گیاهان کوچکی شکل می دهند که در زبان انگلیسی اصطلاحا Keiki خوانده می شود و برای تکثیر این گیاه مورد استفاده قرار میگیرد. بهترین مقطع زمانی برای جداسازی این گیاهچه ها بعد از اتمال گلدهی گیاه در فصل بهار است و زمانی که این گیاهان کوچک ۳-۲ برگ دارند و ریشه هایشان نیز حدود ۷٫۵-۵ سانتیمتر طول دارد می توان آنان را با یک وسیله تیز از گیاه مادری جدا کرد و در یک گلدان جدا گانه کشت کرد به نحوی که ریشه‌ها در داخل مخلوط کاشت قرار گیرند. مخلوط کاشت همانی است که برای گیاهان بالغ استفاده می شود. گلدان را در مکانی با دمای روزانه ۲۹-۲۱ درجه و شبانه ۱۸-۱۵٫۵ درجه قرار دهید. هر روز عمل غبارپاشی را انجام دهید البته برای این کار از آبی ولرم استفاده کنید. برای رشد این گیاهان جوان صبور باشید ممکن است رشد ریشه های جدید در این گیاه حدود شش ماه نیز طول بکشد. گاهی مدتها طول می کشد تا گیاهچه ها در طول ساقه گیاه شکل گیرند که در این صورت می توان با برداشتن برگواره ای که بر روی گره قرار دارد شکل گیری گیاهچه ها را تحریک کرد و بعد از ۸-۶ هفته شاهد شکل گیری گیاهچه های متصل به ساقه گیاه مادری بود.

روش دیگری که برای تحریک شکل گیری این گیاهچه ها وجود دارد بدین صورت که می توان از ساقه گل یک ناحیه حاوی گره را با ۲ سانتمیتر ساقه در قسمت بالا و ۲ سانتیمتر ساقه در قسمت پایین آن از ساقه گل جدا کرد و آنرا در محیطی مرطوب تحت شرایط نور مناسب (شرایط نوری همانند گیاه معمولی است) قرار داد تا ریشه ها شکل گیرد. این محیط مناسب میتواند از مخلوط پیت ماس+کوکوپیت+ ذرات سیلیکونی که نگهدارنده آب و رطوبت هستند تشکیل شده باشد. این مخلوط در یک محیط سربسته همانند ظرف پلاستیکی در دار قرار میگیرند. سپس ابتدا پوسته رویین (برگواره) ناحیه گره برداشته می شود و ساقه حاوی گره در درون این ظرف قرار میگیرد. عدم خشک شدن محیط کاشت و وجود دما و نور مناسب (همانند محیط یک گیاه معمولی است) منجر به ریشه زایی و رشد برگها از این گره خواهد شد.

توجه: گره های موجود بر روی ساقه ، میتوانند هم فعالیت زایشی (تولید شاخه گل) و هم فعالیت رویشی (تولید Keiki یا همان گیاهچه های رویشی) داشته باشند. نمی توان کاری کرد که اگر قرار است از گره ، ساقه گل تولید شود آنرا مجبور کرد که گیاهچه تولید کند تا بتوان ارکیده را تکثیر کرد و یا بالعکس یعنی اگر قرار باشد از گره، ساقه گل شکل گیرد آنرا تبدیل به گیاهچه رویشی کنیم . به همین دلیل بهتر است که از همان روشی که در ابتدا توضیح داده شد استفاده کنیم یعنی جوانه بر روی گیاه مادری باقی بماندو اگر تبدیل به جوانه و ساقه گل شد که گیاهی گلدار خواهیم داشت اما اگر تبدیل به گیاهچه شد از آن در تکثیر استفاده می کنیم. شکل گیری ریشه ها و یا غنچه های کوچک از جمله نشانه های تشخیص رشد رویشی و یا زایشی ناحیه گره است. در دنیای تجاری پرورش این گیاه از محلولهای هورمونی سیتوکنین برای تحریک رشد جوانه های ناحیه گره برای شکل گیری گیاهچه های کوچک و تکثیر از طریق آنان استفاده می شود.

آفات و بیماری های گل ارکیده:
شته و تریپس از جمله آفات این گیاه محسوب می شوند. یکی از سمومی حشره کش که برای این گیاه مناسب معرفی شده است سم ارتان Orthene است و به نظر می رسد که سایر سموم به گلهای این گیاه آسیب وارد می کنند. گیاهان ارکیده فالانوپسیس بسیار به پوسیدگی طوقه و ریشه حساس هستند که در نتیجه آن ابتدا برگها زرد رنگ می شوند. این بیماری متاسفانه در طی ۲-۱ روز به تمامی قسمتهای گیاه سرایت می کند و راه حل نسبی آن درآوردن گیاه از گلدان و فرو کردن تمامی قسمتهای آن در یک محلول قارچکش است. بهترین راه جلوگیری از بروز این بیماری است . در زمان آبیاری در آبدهی این گیاه زیاده روی نکنید و فاصله مناسب بین دو آبیاری را رعایت کنید. آب را بر روی برگهای گیاه نریزید و تا جایی که امکان داردمانع از خیس شدن ساقه اصلی گیاه شوید. آبیاری را در طی صبح انجام دهید تا با فرارسیدن شب که دما نیز پایین تر است رطوبت اضافی محیط از بین رفته باشد. در صورت وجود آب و هوای مرطوب و سرد و برای جلوگیری موثرتر از بروز این بیماری می توانید گاهی از سمومی مانند دیتان ام-۴۵ و کاپتان استفاده کنید و محلول آنرا به خاک گیاه دهید. توجه داشته باشید که پوسیدگی ریشه در این گیاه ابتدا منجر به پژمردگی برگها می شود دقیقا مثل این است که گیاه تشنه است و ممکن است شما فکر کنید با آبیاری بیشتر گیاه را میتوانید نجات دهید. گاهی پوسیدگی ریشه مدتها طول می کشد تا این گیاه را از بین ببرد و در طی این مدت گیاه رشدی نخواهد داشت. چنین گیاهانی که سالها است رشدی نداشته اند بهتر است که گلدانشان تعویض شود و در بستری تازه کاشته شوند و در آبیاری آنان زیاده روی نشود. در گیاهان با ریشه پوسیده غنچه ها می ریزند برگها خموده هستند بخصوص اینکه برگهای گیاه سالم محکم است اما برگهای گیاهی که ریشه های پوسیده دارد از آن شادابی و استحکام برخوردار نیست ریشه های سیاه رنگ نشانه واضحی از این بیماری است. بیماری قارچی بوترتیس بیماری دیگری است که می تواند گلهای این گیاه را آلوده کرده و لکه هایی سفید –خاکستری روی آن ایجاد کند. بهترین راه برای جلوگیری از ظهور این بیماری مکانی با تهویه مناسب هوا است که مانع از جمع شدن رطوبت بیش از اندازه محیط شود. زیرا رطوبت زیاد هوا یکی از دلایل اصلی بروز این بیماری است.

عدم گلدهی و ریزش گلهای گیاه:
گرما و یا سرمای محیط، آبیاری بیش از اندازه و یا خشکی کشیدن گیاه، استفاده بیش از اندازه از کودها، نزدیک بودن گیاه به مواد مصنوعی تازه همانند موکت، فرش، پارکت و یا کاغذ دیواری هایی که به تازگی نسبت شده اند، کمبود نور محیط بر گلدهی ارکیده تاثیر دارند.

پیشنهاد می شود مقاله آموزش کاشت بذر کاکتوس را نیز مطالعه کنید. کلیک

منبع: باغبان سبز

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

48 دیدگاه برای “معرفی و آموزش نگهداری گل ارکیده

 1. محمد گفته:

  سلام وقتبخیر تشکر بخاطر مطالب مفیدتون ببخشید من قصد خرید یه ارکیده رو دارم ارکیده ای که توی گلفروشی نزدیک خونمون دیدم هفت هشت تا برگ داره که از سطح خاک ساقه اصلیش حدود پونزده سانت میشه برگهای پایینیش زرد و خشک شدن شکوفه هاش هم یه ساقش کلا ریخته یه ساقه دیگش هم فقط یه شکوفه پژمرده روش مونده خواستم بپرسم که ایا این ارکیده سن داره ممکنه دیگه عمر خودشو کرده باشه؟بهتر نیست یه ارکیده جوونتر پیدا کنم؟ایا میشه همه برگاها روکات کرد تا دوباره برگ در بیاره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالش هست که سنش بالا باشه ولی میتونید جوانسازی بکنید ویا گیاه جوانتری رو تهیه کنید، هرس ریشه وبرگها گیاه رو جوانتر میکنه وعمرش زیاد میشه البته درصورت نگهداری با شرایط ایدال.

 2. زهرا گفته:

  سلام روزتون بخیر. من حدود دوسال پیش یه گلدان ارکیده خریدم که تا اواسط تابستان گل داشت و بعد گلها ریختن. یکی از ساقه ها که خشک شده بود رو کامل جدا کردم اونیکی ساقه که تا نیمه خشک شده بود رو نگه داشتم. سالی که گذشت ارکیده من گل نداد ولی روی ساقه دو تا جوانه زد که برگ ازش بیرون زد و مدتها به همین شکل بود.امروز متوجه شدم که این جوانه ها ریشه ازشون بیرون زده. حالا با توجه به اینکه الان اول پاییزه نباید من اینها رو جدا کنم و در گلدان بکارم؟ باید تا بهار صبر کنم؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.اینم عکس جوانه ها
  https://uupload.ir/files/9kia_img_20201014_090049.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید هر دو گیاه رو به ارامی از روی ساقه با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده جدا کنید ودر خاک وگلدان جدا گانه ای بکارید مواظب باشید تا ریشه ها وگیاه صدمه نبینند با ساقه جدا کنید وداخل گلدان کشت کنید.

 3. پروانه گفته:

  سلام
  روزتون بخیر
  من حدود دو ماه پیش یک گل ارکیده گرفتم
  بعد گذشتن ۴-۵ روز برگهای پایینی شروع به زرد شدن کرد
  بعد از اون غنچه ها شروع به خشک شدن و چروک شدن کردن و ریختن
  بهد از اون هم گلها پلاسیده شدن و کاملا ریختن
  در ضمن بعد از گذشت یک ماه به پیشنهاد فروشنده گل رو از گلدان فلزی به گلدان شیشه ای منتقل کردم
  یک هفته ای هست که یکی از برگهای پایینی کاملا زرد شده
  بقیه برگهام کم کم دارن زرد میشن
  ریشه انگار پوسیده شده و
  چن تا کله قهوه ای روی برگ ها افتاده و در کل برگهای پایینی طراوت و تازگی و سفتی برگهای بالایی رو ندارند
  ممنون میشم اگر امکانش هست راهنماییم کنید

 4. عاطفه گفته:

  سلام تقریبا یک ماهی میشه گل ارکیده رو خریدم. از ابتدا گل های سالم و شادابی داشت تا اینکه از چند روز پیش گل های یکی از ساقه اش شروع به ریختن کرد.گلدون شیشه اش را از گلدون سفالی خارج کردم و ریشه هاشو دیدم. برگ ها ساقه ها سالم و شادابن فقط نمیدونم علت ریختن گل هاش چیه ؟ ریشه هاش پوسیده ان ؟ زیادی آبیاری کردم ؟ میشه راهنمایی کنید؟
  http://uupload.ir/files/mv8h_whatsapp_image_2020-08-08_at_21.35.20_(1).jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید ولینک مستقیم رو کپی وارسال کنید،تا بهتر راهنماییتون کنیم لینکی که فرستادید مشکل داره.

 5. حسینی گفته:

  سلام. ضمن تشکر از سایت خوب و مطالب مفیدتون.
  یک ماه هست که گل ارکیده خریدم. میخواستم بدونم شرایط نور با توجه به رنگ برگ ها خوب هست یا نه؟
  انتهای برگ ها و پشت برگ های کوچکی که از زمان خرید بزرگتر شدن قرمز رنگ هست. میخواستم بدونم علت نور زیاده؟
  سوال دومم هم این هست که گل ارکیدم از زمان خرید توی ۳ شاخه ۸ تا گل داشت. همه گل ها تازگی ریختن جز گل یه ساقه. میخواستم بدونم باید اون ۲ تا ساقه ای که الان گل نداره رو از ته کات کنم؟

  http://uupload.ir/files/bhdj_20200613_013406.jpg
  http://uupload.ir/files/28uy_20200613_013433.jpg
  http://uupload.ir/files/x0ic_20200613_014120.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله نور زیاد باعث قرمز شدن برگها میشه،بعد از اتمام گلدهی تمام ساقه هایی رو که خشک شدن کات کنید بقیه شاخه های گلدهنده بمونند چون مجدد از روی همون شاخه ها غنچه میده،خاک گیاه رو هم عوض کنید واز خاک جدید وغنی استفاده کنید علفهای هرز رو هم از گلدان خارج کنید وریشه های پوسیده وخشک شده رو هم جدا کنید،یک ماه بعد از تعویض خاک کوددهی رو شروع کنید وگیاه رو تقویت کنید تا برای گلدهی مجدد اماده بشه.

 6. شکوری گفته:

  سلام ممنونم از پاسخگویتون گل ارکیده ای خریدم که به دلیل کمبود آب گلها و ساقه هاش کلا خشک شدن ساقه گل رو جدا کردم الان چه کاری برای گل دهی دوباره انجام بدم یا بگذارم استراحت کنه

 7. ثمين گفته:

  سلام
  چندین گلدان ارکیده دارم که کاملا سر حال هستند هر چند وقت یکبار ریشه هاشون جوانه میزنه و برگ میدنولی خبری از گل نیست تنها موردی که به ذهنممیرسه در مورد نوره ما طبقه دوم هستیمو اینهارو نزدیک پنجره شمالی نکهمیدارم
  متاسفانه پنجره های جنوبی کهدر طول روز آفتاب خیلی خوبی و بهتره بگمنور خیلی خوبیدارن گرم میشنبه نظرتون کم. نوری دلیل گل ندادنشونه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کمبود نور وکمبود عناصر موجود در خاک باعث میشه که گیاه دیرتر به گلدهی برسه، اگر قبلا گل میدادند بهتر هست کوددهی کنید تا تقویت بشن، میتونید به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید تا نور کافی هم دریافت کنند.

 8. سعیده گفته:

  سلام خسته نباشید من از اول عید نوروز گل ارکیده خریدم که سه شاخه گل پر داره یکی از شاخه ها یک گلش پژمرده شده و داره میوفته … مح در کیش زندگی میکنم و فک کنم رطوبت کافی رو داشته باشه و جلش هم پشت پنجره اس و نور کافی داره و نور خورشید نمیوفته روش … علتش چی میتوته باشه و اینکه گلدون سفالی گذاشتم …آیا حتما باید گلدونش شیشه ای و شفاف باشه ؟؟؟

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    چند روزی لکه رو تحت نظر داشته باشید اگر گسترش داشت برگ رو کامل کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب (یک گرم در یک لیتر اب) سمپاشی وابیاری کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید به ارامی ریشه پوسیده شده رو جدا کنید، کمی بپیچونید براحتی جدا میشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تنش تغییر محیط نگهداری هست،درمحیط ثابت که نور ودمای مناسبی داره نگهداری کنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه، احتمالش هست که تعدادی از گلها بریزه. جای نگرانی نیست.

 9. Mahsa گفته:

  گیاه من اول از گل افتاد بعد قسمت بالای ساقه زرد و نرم شد الان ساقه را از وسط به حالت قلمه بریدم و در آب گذاشتم قسمت باقی که برگها رو داره ازگلدان دراوردم ریشه های زیادی حالت له شده و خیس و زرد بودن را بریدم وقسمتی که شامل ساقه و برگ و ریشه بود را مجدد در خاک گذاشتم الان باید چکار کنم؟
  اشتباه کردم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، از گیاه عکس واضح بفرستید،وترکیب خاکی که استفاده کردید رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 10. علی گفته:

  با سلام
  یک گل ارکیده ۲ شاخه خریدم و به خونه آوردم چند روز بعد گلهای یکی از شاخه ها پژمرده شدن و افتادن،چ باید کنم؟ با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تنش تغییر در محیط نگهداری هست، گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ،شاخه گلدهنده رو جدا نکنید احتمالش هست که مجدد جوانه بزنه.

 11. محبوبه گفته:

  سپاسگزارم از راهنمایی خوبتون در مورد نور گفته بودین اگر برگها به قرمزی بزند نور کافی دارد پس همون مربوط میشه به میکرو اورگانیزمها آیا الان که تازه خاکشون رو عوض کردم میتونم کود بدهم اگر باید کود بدهم چه کودی باید بدهم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   ممنون از شما،فعلا بهتر هست کوددهی نکنید بعد از تعویض گلدان یک ماه بعد میتونید کوددهی رو شروع کنید،اگر گیاهتون رشد داره یک ماه بعد میتونید کوددهی رو شروع کنید، اگر رشدش کند یا متوقف شده بهتر هست صبر کنید بهار کوددهی رو شروع کنید از کودهای کامل npkماهی یک بار میتونید استفاده کنید.

 12. محبوبه گفته:

  من ارکیده هام برگهای جدیدش خیلی کوچیک و ضعیف بودن خاکشو عوض کردم چون گفته بودین بهش سرما بدم گذاشتمش بیرون روشون نایلکس کشیدم رطوبتش بین ۵۵تا ۷۰ هستش نمیدونم کار ورستی کردم بانه البته ریشه هاش خیلی بد حال بودن با آب اکسیژنه سه درصد ضد عفونیش کردم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   دما رو دقت کنید که در شبانه روز کمتر از ده درجه نباشه رطوبت رو هم کم کنید،کوچک بودن برگها دلیل برکمبود نور ویا کمبود عناصر موجود درخاک میتونه باشه این موارد رو چک کنید.

 13. حمیدرضا گفته:

  سلام و تشکر از راهنمائی شما
  علت بروز شیره چسبناک روی ساقه گل ارکیده و راه مقابله با آن چیست؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، وجود افتی چون شته ها باعث این مشکل میشه، بهتر هست همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود افت چک کنید،هم میتونید به روش خانگی وهم بوسیله سموم شیمیایی گیاه رو درمان کنید، برای درمان خانگی میتونید داخل یک لیتر اب دو قاشق الکل ویک قاشق مایع ظرفشویی بریزید وخوب ترکیب کنید وساقه وبرگ گیاه رو با این محلول شستشو بدید ویک ساعت بعد با اب ولرم شستشو بدید،۳_۴ روز بصورت مداوم این کار رو انجام بدید،حتما دقت کنید که از این محلول داخل خاک گیاه نریزه،برای استفاده از سموم شیمیایی میتونید از سم حشره کش دلتامترین یا دیازینون به اندازه یک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید وهمه ی قسمتهای گیاه رو با این محلول سمپاشی کنید یک هفته بعد مجدد سمپاشی رو تکرار کنید ،سمپاشی رو در فضای باز بدون نور مستقیم وباد انجام بدید ونکات ایمنی رو رعایت کنید.

 14. محمد گفته:

  سلام، یک سال از اخرین گلدهی ارکیده بنده گذشته است و در خالی که برگهای بسیار سالم و شاداب و سبز دارد و خاک مناسب (همان خاک اولیه که موقع خرید گل در گلدان وجود داشت) ولی ابدا اقه گل تشکیل نشده .
  علت چیست؟
  با تشکر و سپاس

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هست خاک گیاه رو تعویض کنید واز خاک جدید برای گیاه استفاده کنید، برای تقویت وگلدهی میتونید از کودهایی که پتاس وفسفر بیشتری دارند استفاده کنید.

 15. Aaaaa گفته:

  سلام من ۲ هفته هست که ارکیده خریدم پنج تا گل داشت هفته اول یکی از اون ها پلاسیده شد و افتاد امروز هم یکی از اون ها شروع کرده به پلاسیده شدن ولی برگ ها همچنان سبز هست و هیچ شته ای روی ساقه نیس

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا عمر گلها تموم شده، بهتر هست گیاه رو با کودهای کامل تقویت کنید وساقه گلدهنده رو جدا نکنید،غنچه های خفته روی ساقه گلدهنده وجود دارند که در گلدهی بعدی شکوفا خواهند شد.رطوبت گیاه رو با مه پاشی روزانه انجام بدید ولی مواظب باشید روی گلهای گیاه اب ریخته نشه.

 16. محمد گفته:

  سلام،
  من سه تا ارکیده دارم که گل هاشون پلاسیده شده و دارن میریزن، امروز چک کردم دیدم یه موجودات سفید خیلی کوچیکی مثل شته روی ساقه های گیاه هستند، سوال من در این مورد هست که با این شته ها چطور باید برخورد کنم و دوم این که گلها که ریخت باید چکار کنم؟

 17. حامد گفته:

  سلام ضمن تشکر از مطالب مفیدتون…
  چون زمستونه الان و هوای منزل خشک،چجوری ارکیدمو غبارپاشی کنم؟یعنی روی برگهاش یا گلهاش غبار پاشی کنم؟بعد اینکه یکی از گلای ارکیدم امروز صبح جمع شد و روی ساقه ی گلدهی یه جاهایی شیره ی گیاه بیرون زده!دلیلش چی میتونه باشه و چکار کنم،پیشاپیش مچکرم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون. مه پاشی رو سعی کنید فقط روی برگهای گیاه انجام بدید روی گلها اب اسپری نکنید،همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود افت چک کنید احتمالش هست که افت باشه.

 18. فاطمه گفته:

  تشکر از راهنمایی های خوبتون من سه تا ارکیده دارم که دوتا از گلدنها شاخه گل دهنده داده وروی شاخه ها جوانه هایی از ایجاد شکوفه مشخصه اولین سال گلدهی ارکیدهای نازنینم هست ،از راهنمایی های شما خیلی استفاده کردم سپاس☺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *