کود چیست؟

کود چیست؟

کود چیست؟ به هر ماده آلی، معدنی، شیمیایی یا بیولوژیک که دارای عناصر غذایی باشد و باعث بالا رفتن عناصر خاک و در نتیجه حاصل خیزی و عملکرد کیفی خاک شود کود گفته می‌شود. استفاده صحیح از کودها باعث افزایش کیفیت و کمیت محصول می‌شود. باید کیفیت کود از هر لحاظ مورد بررسی قرار گیرد و از کودهایی که برای محیط زیست و انسان‌ها کمترین خسارت را وارد می‌کنند استفاده کرد. هر گیاهی به برخی از عناصر نیاز دارد پس باید با شناخت دقیق گیاهان و درختان بهترین نوع کود را انتخاب کرد. به عنوان مثال ازت بالا در کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی باعث افزایش میزان آب در بافت‌ها شده و در صورت مصرف زیاد این گیاهان از بین خواهند رفت در حالی که کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به پتاسیم بیشتری نیاز دارند.

کودها به چند دسته تقسیم می‌شوند: کودهای آلی یا ارگانیک – کودِ ای بیولوژیک یا زیستی – کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی:
برخی از کودهای شیمیایی جز عناصر پر مصرف گیاه یا ماکرو المنت و برخی نیز جز عناصر عناصر کم مصرف گیاه یا میکرو المنت  می‌باشد.
عناصر پر مصرف یا ماکرو شامل: فسفر – پتاس – کلسیم – ازت  – منیزیم
عناصر کم مصرف یا میکرو شامل: آهن  – مس – بر – روی – منگنز
به کودهایی که مجموع عناصر فوق را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد اصطلاحاً کود کامل اطلاق می‌شود.
گیاهان مختلف بر حسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایش برگ و خاک به کودهای فوق نیازمند خواهند بود.
ترکیب شیمیایی و درصد خلوص کودهای مختلف حاوی یک عنصر، بسیار متفاوت‌اند. این تفاوت‌ها بر مورد مصرف، نحوه پخش، زمان کوددهی و اثر بخشی کودها تأثیر بسیار مهمی دارند. بنابراین شناخت کافی از انواع کودهای شیمیائی قبل از انتخاب و یا مصرف آنها ضرورت دارد.

کودهای آلی یا ارگانیک:
به کودهایی اطلاق می‌شوند که منشأ طبیعی دارند. این کودها از منابع طبیعی، جلبک‌های دریایی، مواد آلی جنگل، زغال سنگ و غیره گرفته می‌شوند. امروزه به دلیل ارگانیک بودن این کودها مصرف این نوع کود بیشتر شده است. این کودها کمترین خسارت را به محیط زیست وارد می‌کنند.

کودهای بیولوژیک یا زیستی:
این کودها که نسل جدیدی از کودهای موجود می‌باشند در حقیقت میکرو ارگانیسم‌های مفیدی هستند که در تغذیه گیاهان نقش همزیستی داشته و به تثبیت و جذب بهتر عناصر کمک می‌کنند.
کودهای زیستی (کود بیولوژیک) به مواد حاصل خیز کننده ای گفته می‌شود که دارای تعداد کافی از یک یا چند گونه از میکروارگانیسم‌های سودمند خاکزی هستند. کودهای زیستی، ریز اندامگان‌هایی (میکروارگانیسم‌هایی) هستند که قادرند عناصر غذایی خاک را در یک فرآیند زیستی تبدیل به مواد مغذی همچون ویتامین‌ها و دیگر مواد معدنی کرده و به ریشه خاک برساند. مصرف کودهای زیستی کم هزینه‌تر هستند و در اکوسیستم آلودگی به وجود نمی‌آورد. کودهای زیستی مواد نگه‌دارندهٔ میکرو ارگانیزم‌های سودمند خاک می‌باشند.

 

کودهای حیوانی:
منظور از کود حیوانی مجموعه‌ای از مواد بستری، ادرار و مدفوع گاو، گوسفند، مرغ یا هر حیوان دیگری است که از محل نگهداری آنها به‌دست می‌آید. درصد مواد غذایی کود حیوانی و کیفیت فیزیکی آن به عواملی مثل نوع حیوان، کیفیت مواد بستری، میزان پوسیدگی کود، تغذیه دام، میزان سدیم و مقدار بذر علف‌های هرز، اسپور بیماری‌ها، لارو و تخم حشرات، شن و خاک دارد. درصد ازت کود گاوی بیشتر از کود گوسفندی و مرغی است. ولی درصد فسفر و پتاسیم کود مرغی از کودهای گاوی و گوسفندی بیشتر است.

کمبود عناصر
برخی از نشانه های کمبود عناصر بر روی گیاه

منبع: میهن کاکتوس

پیشنهاد می شود مقاله علائم کمبود عناصر در گیاهان را نیز مطالعه کنید. کلیک

کود چیست؟

8 دیدگاه برای “کود چیست؟

 1. محسن گفته:

  سلام. واقعا کدام کودها برای محیط زیست و انسان مضر و کدام بی ضرر هستند؟ بعضی گیاهان هم مثل سبزیجات خوردنی هستن و اگر کود مثلا شیمیایی ضرر داشته باشه وارد بدن ما هم میشه.لطفا روشن کنید چه کودهایی مضره و آیا کودهایی جز کود شیمیایی نیاز گیاه رو براورده میکنه؟ و جایگزین طبیعی برای آفتکشها چیه. ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زمانی کودها مضرر هستند که بیش از اندازه مصرف بشن دز استاندارد هیچ مشکلی بوجود نمیاره، باید بعد از کوددهی صبر کنید دوره کارنس تموم بشه بعد از گیاهان استفاده کنید، برای مثال دو هفته بعد از کوددهی میتونید از سبزیجات ویا گیاهان خوراکی استفاده کنید که مشکلی بوجود نیاد، مصرف بیش از اندازه کودها یا سمها مضر هست هر چیزی به اندازه مصرف بشه هیچ مشکلی بوجود نمیاد، گزینه مناسب به جای کودهای شیمیایی کودهای حیوانی ویا کودهای معدنی هستند که میشه استفاده کرد،از افتکشهای خانگی ویا ارگانیک میتونید بجای افت کشهای شیمیایی استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بذرها رو با چه روشی کشت کردید؟ دفن کردید یا روی سطح بستر قرار دادید؟ از بستر کشت عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 2. Alinasry گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید جلبک دریایی برای کاکتوس و جوانه کاکتوس میشه استفاده کرد؟
  روش و دز مصرفش چجوریه؟همراه با کود ان پی کا میشه داد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، جلبک دریایی بیشتر برای باغها بعنوان مالچ یا کود استفاده میشه میتونید بصورت کمپوست هم در بیارید وبرای گیاهان اپارتمانی استفاده کنید ولی برای کاکتوسها مناسب نیست چون ازت زیادی داره واب رو جذب میکنه.

 3. حسین70 گفته:

  سلام
  ممنون از سایت وزینتون.
  بجای ورمی کمپوست در ترکیب خاک کاکتوس کود مرغی بهتره استفاده بشه یا گاوی؟؟؟
  چند درصدم تو ترکیب باید استفاده بشه؟؟
  واینکه بعد از گذشت یکسال ایا کود پوسیده شده یا خیر؟؟؟

  پیشاپیش تشکر میکنم از وقتی که میزارید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. بجای ورمی کمپوست میتونید از کود گاوی کاملا پوسیده واستریل شده استفاده کنید کود مرغی مناسب کاکتوسها نیست چون ازتش زیاد هست. به ترکیبات خاک میتونید ده درصد اضافه کنید. اگر سه ساله باشه بهتر هست هرچقدر پوسیده باشه مرغوبتر هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *