آموزش نگهداری کاکتوس لیتوپس یا کاکتوس سنگی

آموزش نگهداری کاکتوس لیتوپس یا کاکتوس سنگی

لیتوپس ها جز پرطرفدارترین کاکتوس‌ها در جهان می‌باشد، که دارای رنگ ها و گونه‌های مختلفی می‌باشند. در کل نگهداری از لیتوپس ها نسبت به سایر کاکتوس‌ها سختر است. دلیل سخت بودن نگهداری از لیتوپس ها به دلیل متفاوت بودن زمان رشد و خواب این گیاه و حساس بودن به رطوبت و آفت‌ها می‌باشد. با شناخت و آشنایی با نحوه نگهداری این گیاه می‌شود به راحتی از آن در خانه و گلخانه نگهداری کرد. در این مقاله آموزش نگهداری کاکتوس لیتوپس یا کاکتوس سنگی توضیح داده می‌شود. هر سؤالی داشتید در زیر مقالات میهن کاکتوس پست کنید تا جواب داده شود.

توجه: لیتوپس ها برعکس خیلی از گیاهان در فصل تابستان به خواب می‌روند و در زمستان زمانی که دما به خدود ۷ درجه می‌رسد. پس می‌توان گفت لیتوپس ها اگر شرایط فراهم باشد در سال دو بار خواب دارند. زمانی که گیاه خواب است به نور و آب بسیار کمی نیاز دارد. به همین دلیل بسیاری از کسانی که لیتوپس نگهداری می‌کنند به دلیل عدم توجه به زمان خواب گیاه شاهد پوسیدگی و مرگ گیاه خود می‌شوند.

آموزش نگهداری کاکتوس لیتوپس یا کاکتوس سنگی

خاک مناسب برای لیتوپس ها:
خاکی سبک که آب را در خود نگه ندارد و زهکشی مناسبی داشته باشد. مانند ترکیبی از ماسه و پیت ماس. گلدان لیتوپس حتماً باید دارای سوراخ‌هایی در کف گلدان برای خروج آب اضافی باشد.

نور مناسب لیتوپس ها:
در فصل رشد به روزی ۳ تا ۵ ساعت نور آفتاب ملایم احتیاج دارد. ن.ر نباید مستقیم و شدید باشد بخصوص در فصل تابستان که فصل خواب گیاه می‌باشد.

دما مناسب برای پرورش لیتوپس:
همان‌طور که در بالا توضیح داده شد لیتوپس در دمای خنک رشد می‌کنند. دمایی در حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد دمای ایده آل رشد لیتوپس ها می‌باشد. لیتوپس ها در دمای بالا به خواب می‌روند.

آبیاری:
لیتوپس ها در فصل رشد به آبیاری منظم در حدود هر هفته یک بار احتیاج دارند. حتماً اجازه دهید در فاصله دو آبیاری خاک کاملاً خشک شود. عدم جذب آب و خیس ماندن خاک نشانه پوسیدگی ریشه می‌باشد.

آفت‌ها:
مهم‌ترین آفت برای لیتوپس ها بیماری‌های قارچی در اثر رطوبت و گرمای زیاد می‌باشد  که می‌توان با آبیاری منظم، نگهداری در محل خشک و خنک از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. همچنین لیتوپس ها به شپشک آرد آلود نیز حساس است که در صورت مشاهده فوراً باید آفت را با سموم حشره کش از بین برد.

تکثیر لیتوپس:
تکثیر لیتوپس ها از طریق بذر می‌باشد. می‌توان بذر لیتوپس را در خاک پیت ماس و در دمای حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد با نور ملایم و رطوبت بالای ۶۰ درصد کاشت. آموزش کامل کاشت بذر لیتوپس در بخش مقالات موجود می‌باشد.

سؤالات مهم در مورد نگهداری لیتوپس ها:
۱- دلیل چروک شدن لیتوپس چیست؟
پاسخ: چروک شدن می‌تواند به دلیل کم آبی یا خواب گیاه باشد. باید اول بررسی کنید که گیاه در حال رشد است یا نه و در چه دما و مکانی نگهداری می‌شود.

۲- جوانه‌های لیتوپس بعد از کاشت فوراً از بین می‌روند دلیل چیست؟
پاسخ: جوانه‌های لیتوپس شدیداً به بیماری‌های قارچی و گرما حساس هستند. حتماً باید در محلی خنک کاشته شود و بستر کشت کاملاً ضدعفونی شده باشد.

۳- دلیل پوسیدگی لیتوپس چیست؟
پاسخ: مهم‌ترین دلیل پوسیدگی رطوبت بالا بخصوص در فصل گرم می‌باشد. معمولاً پوسیدگی از ریشه شروع می‌شود و به تمامی اندام‌های گیاه گسترش پیدا می‌کند.

 

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

آموزش نگهداری کاکتوس لیتوپس یا کاکتوس سنگی

پست‌های مرتبط

معرفی کاکتوس آزتکیوم ریتری

معرفی کاکتوس آزتکیوم ریتری

معرفی کاکتوس آزتکیوم ریتری با نام علمی aztekium ritteri آزتکیوم...

معرفی گیاه آلبوکا

معرفی گیاه آلبوکا

معرفی گیاه آلبوکا : این گل زیبا که در ایران...

معرفی کاکتوس Ferocactus gracilis

معرفی کاکتوس Ferocactus gracilis

معرفی کاکتوس Ferocactus gracilis : فرو کاکتوس گرایسیلیس یکی از زیباترین...

نظرات (9)

سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

پاسخ

با سلام وتشکر فراوان به خاطر زحمات و کمکهایی که از طریق این سایت مفید انجام می دهید

پاسخ

  سلام خیلی ممنون امیدوارم مطالب سایت برای دوستان مفید بوده باشد.

  پاسخ

سلام ممنون به خاطر اطلاعات ومسایل خوب آموزشی

پاسخ

سلام از من داشت رشد میکرد که اول وسطش خراب و پژمرده شده الان هم خودش میشه بگید چیکار کنم

پاسخ

  سلام.شرایط نگهداریتون چطوربوده؟ابیاری,نور,ترکیب خاک؟لیتوپسها به ابیاری زیاد حساس هستند خاکشون نامناسب وابیاری زیاد باشه زود از بین میرن.

  پاسخ

سلام خسته نباشید من یه گیاه لیتوپس دارم که حدود یک ماه هست که داره از دل طبقه دومی یه جوانه جدید رشد میکنه.گیاه من دو طبقه بود قسمت پایینی که یکی دیگه ازش بیرون اومده بود و قسمت دوم که الان داره ازش جوانه در میاد.الان دوتا سوال دارم اول اینکه طبق گفته شما گیاهم باید خواب باشه چرا جوانه زده و داره رشد میکنه؟و مهمتر اینکه امروز متوجه طبقه اول گیاه حالت له شدگی داره و شل شده دلیلش چی هستش؟من هر ده ،دوازده روز بهش آب میدم و البته توی منزل دور از پنجره نگهش میدارم و هر ده روز یک روز رو به بالکن منتقل میکنم تا نور مستقیم بگیره.این دستور عمل و روش آبیاری رو هم کسی که ازش گل رو تهیه کردم گفتن.

پاسخ

  سلام.احتمالا دمایی که در اون قرار داره پایین هست که هنوز رشد داره دما بیشتر از سی وپنج درجه باشه به خواب میره.در مورد برگهای اول هم کاملا طبیعی هست وبرگهای جدیدی که از دل برگهای اولی در میاد.بمرور زمان برگهای اول پژمرده وخشک میشن.بهتره گیاه رو در مکان ثابت وپر نوری قرار بدید در موقع رشد وشکل گرفتن برگ جدید ابیاری رو کم کنید تا روند شکل گیری برگ جدید سریع انجام بگیره.

  پاسخ