آموزش کاشت بذر لیتوپس یا کاکتوس سنگی

آموزش کاشت بذر لیتوپس یا کاکتوس سنگی

آموزش کاشت بذر لیتوپس یا کاکتوس سنگی : روش‌های مختلفی برای کاشت بذر لیتوپس وجود دارد، در این مقاله یکی از روش‌های ساده و بسیار کاربردی که تقریباً در اکثر کشورها استفاده می‌شود شرح داده می‌شود. بذر لیتوپس مانند سایر کاکتوس‌ها و ساکولنت ها کاشت می‌شود با این تفاوت که به دلیل حساسیت بالای بذر و جوانه لیتوپس مقداری با کاشت بذر متفاوت می‌باشد. برای کاشت بذر لیتوپس به دما، نور و رطوبت کمتری نیاز است. یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت بذر لیتوپس کاهش رطوبت بعد از سبز شدن اکثر بذرها می‌باشد. یعنی زمانی که اکثر بذرها جوانه زد برای جلوگیری از پوسیدگی جوانه‌ها باید رطوبت را کم کرد. بذر لیتوپس را در خنک ترین قسمت گلخانه یا منزل کشت کنید با نور بسیار ملایم. همان‌طور که در مقالات قبلی سایت میهن کاکتوس توضیح داده شد فصل خواب لیتوپس در گرمای زیاد می‌باشد. پس زمانی که دمای کاشت بالا باشد جوانه‌ها به خواب رفته و در اثر گرما و رطوبت بالای محیط کشت از بین می‌روند. دمای ایده آل برای کاشت بذر لیتوپس ۱۵ تا ۲۵ درجه می‌باشد. پس نتیجه می‌گیرم کاشت آن در فصل گرم سال کار سختی خواهد بود.

لوازم مورد نیاز برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:
۱- سینی کاشت: برای تأمین رطوبت برای کاشت بذرها به رطوبتی بالای ۷۰ درصد نیاز است، در روش کاشت خانگی از ظروف پلاستیکی در دار که به راحتی در پلاستیک فروشی‌ها موجود است استفاده می‌کنیم (تصویر شماره یک). برای خروج آب اضافی باید کف ظرف را سوراخ کنیم ( تصویر شماره دو). بهتر است برای عبور نور در ظرف شفاف باشد.

ظرف کاشت بذز کاکتوس
تصویر شماره یک
سینی کاشت کاکتوس
تصویر شماره دو

۲- خاک بستر کشت: برای کاشت بذر لیتوپس میتوانید از خاک پیت ماس یا ترکیبی از پیت ماس و ماسه ضدعفونی شده استفاده کنید.

خاک پیت ماس
خاک پیت ماس

۳- سم قارچ‌کش: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کاشت بذر کاکتوس بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای جلوگیری و درمان بیماری‌های قارچی استفاده از سموم قارچ‌کش ضروری است. سموم قارچکش مانند کاربندازیم و مانکوزب برای این کار مناسب می‌باشند.

۴- بذر کاکتوس: بذر کاکتوس بسیار حساس می‌باشد و به راحتی می‌تواند قوه نامیه خودش را از دست بدهد پس تهیه بذر با کیفیت بسیار مهم می‌باشد. برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

عکس زوم شده بذر لیتوپس بذر لیتوس جزء ریزترین بذرها در میان گیاهان می باشد
عکس زوم شده بذر لیتوپس
بذر لیتوس جزء ریزترین بذرها در میان گیاهان می باشد. 

آموزش کاشت بذر کاکتوس:
پس از آماده کردن لوازم مورد نیاز نوبت به کاشت می‌رسد که مرحله به مرحله در زیر توضیح داده می‌شود.

۱- ضدعفونی بستر کاشت: بدون شک مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله کاشت می‌باشد. برای ضدعفونی خاک خود را به اندازه ۵ الی ۱۰ سانت داخل ظرف کاشت می ریزیم، توجه داشته باشید نباید ظرف را کامل پر کنید و باید فضایی بین خاک و درب ظرف برای رشد کاکتوس ها باقی بماند، سپس با سم قارچکش با دز بالا محلول درست کرده وخاک بستر را خیس می‌کنیم. منظور از دز بالا یعنی اگر میزان مصرف سم قارچ‌کش یک گرم در هزار باشد برای ضدعفونی ۵ گرم در یک لیتر آب حل می‌کنیم. بعد از خیس کردن کامل بستر به طوری که هیچ قسمت خشکی باقی نماند اجازه می‌دهیم ۲۴ تا ۴۸ ساعت در این حالت باقی بماند تا کامل بستر کشت ضدعفونی شود. بعد از این مدت بستر را آبشویی می‌کنیم یعنی از بالا آب می‌ریزیم تا سموم از ظرف خارج شود یا به لایه‌های زیرین انتقال پیدا کند.

۲- قرار دادن بذرها روی سطح بستر:بعد از آبشویی، بذرها را بر روی سطح بستر می‌پاشیم با فاصله‌ای در حدود یک سانتی متر از هم و برای تأمین رطوبت درب ظرف را می‌بندیم اگر از گلدان یا ظرف بدون درب استفاده می‌کنید می‌توانید ظرف را داخل پلاستیک قرار دهید و درب پلاستیک را ببندید.

۳- قراردادن بستر در دمای مناسب:ظرف کاشته شده را در محلی با نور ملایم و دمایی در حدود ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم. منظور از نور ملایم یا نور فیلتر شده این است که ظرف را در معرض تابش نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهیم و همچنین در سایه نیز نباشد.

۴- مدت زمان جوانه زنی بذرها:بذرها معمولاً بعد از حدود یک هفته شروع می‌کنند به سبز شدن البته بستگی به نوع بذر دارد  در برخی واریته ها تا دو ماه نیز ممکن است سبز شدن طول بکشد.

۵- ماسه ریزی سطح بستر:بهتر است بعد از سبز شدن بذرها اطراف جوانه‌ها یک لایه ماسه ترجیحا سفید و ضدعفونی شده به آرامی بریزید. تا هم جوانه‌ها راست بایستند و هم از جلبک زدن بستر کشت جلوگیری شود. مانند تصویر زیر

کاشت بذر لیتوپس

مراقبت‌های بعد از کاشت:
۱- بستر یا خاک کشت همیشه باید مرطوب باشد و در صورتی که احساس کردید رطوبت آن کم شده باید آب اسپری کنید.

۲- هر ۱۰ الی ۱۵ روز حتماً باید سم قارچ‌کش بر روی بستر با دز استاندارد اسپری کنید به گونه‌ای که به ریشه‌های جوانه‌ها نیز برسد.

۳- بعد از سبز شدن اکثر بذرها می توانید رطوبت بستر را تا ۴۰ درصد کم کنید ولی توجه داشته باشد نباید خاک خشک باشد.

۴- حتماً هر روز به بستر کاشت سر بزنید تا در صورت مشاهده موارد مشکوک مانند حشرات یا قارچ‌ها بتوانید زود اقدام به درمان نمایید.

۵- برای کاهش بیماری‌ها بهتر است ظرف‌های کاشت را در محلی جداگانه و به دور از گیاهان بزرگ نگهداری کنید.

۶- جوانه‌های کاکتوس تا ۳ ماهگی نیازی به کود ندارند و تمام مواد غذایی مورد نیاز تا سه ماهگی در پیت ماس موجود می‌باشد. بعد از سه ماهگی می‌توانید با کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه کنید.

مقالات مکمل کاشت بذر کاکتوس:
برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.
۱- مقاله سؤالات متداول در مورد کاشت بذر کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
۲- مقاله مشکلات بعد از کاشت اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کپی‌برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

خرید بذر لیتوپس یا کاکتوس سنگی:

برای مشاهده بذرهای بیشتر اینجا کلیک کنید

مقالات مفید:

168 دیدگاه برای “آموزش کاشت بذر لیتوپس یا کاکتوس سنگی

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کمبود نور دارند به همین دلیل اینطوری باریک وعلفی رشد کردند، کنار جوانه ها شن عربی یا ماسه ضدعفونی شده بریزید تا عمود بشن بمرور زمان نور رو افزایش بدید هوادهی رو هم هر روز انجام بدید تا رطوبت بستر کمتر بشه.

 1. zhr گفته:

  سلام ، وقت بخیر .
  از حضورتون چند تا سوال داشتم :
  ۱٫میشه بذر های لیتوپس، فنستاریا و تیتانوپسیس توی یه بستر کاشت؟
  ۲٫برای ساکولنت های سه ماهه کود ۳۸ ۱۱ ۳ مناسبتره یا ۳۶ ۱۲ ۱۲؟یا فرقی نمیکنه؟
  ۳٫میشه بیشتر راجب هوادهی لیتوپس و ساکولنت ها توضیح بدین؟هوادهیشون مشابه کاکتوس هاست؟
  ۴٫برای کاشت کاکتوس و ساکولنت توی گلدون ، شما گلدون حدودا چه سایزی رو پیشنهاد میکنین؟(برای مثال برای کاشت ۵۰ بذر)
  ممنون بابت وقتی که برای پاسخگویی میگذارین .

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،هر نوع بذر رو بهتر هست جداگانه کشت کنید ولی اگر کمبود جا دارید میتونید هر سه نوع رو با هم داخل یک بستر کشت کنید دما ورطوبت برای جوانه زنیشون یکی هست، فرقی نداره ازهر دو نوع کود میتونید بصورت دوره ای استفاده کنید. هوادهی جوانه ساکولنتها باید بیشتر ازجوانه کاکتوسها باشه چون رطوبت زیاد باعث از بین رفتنشون میشه، این موضوع بستگی به جای شما داره اگر جا برای نگهداری دارید میتونید هر ده عددبذر رو داخل یک گلدان سایز شش بکارید یا از یک گلدان بزرگتر استفاده کنید وهمه ی بذرها رو داخل یک گلدان بزرگتر بکارید.

 2. so گفته:

  سلام من اصفهان هستم میتونم بستر لیتوپس رو خارج خونه بزارم؟داخل خونه همیشه کولر روشنه
  و میتونم از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، لیتوپسها در دمای بالا به خواب میرند، اگر دمای منزل پایین هست داخل منزل نگهداری کنید.

 3. ندا گفته:

  با سلام. بذرهای لیتوپس من که جوانه زدند بعد از یک ماه تغییری در سایزشون حاصل نشده. با وجودی که هر روز درب ظرف رو کمی باز میکنم و حتی رطوبت خاک کم میشه. میترسم جوانه ها خشک بشن.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام،این فصل زمان استراحت لیتوپسهاست وتوقف رشدشدن طبیعی هست،بستر رو هر روز هوادهی کنید وزمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد ابیاری کنید وبستر رو درمحیط خنکی نگهداری کنید هواکمی خنکتر بشه شروع به رشد میکنند.

 4. ندا گفته:

  با سلام
  بذرهای لیتوپس من همه رشد کردند ولی ساقه هاشون به نظرم نازک و علفیه. با وجودیکه ظرفم پشت پنجره است و از همون پشت روزی یک ساعت افتاب ملایم بهش میخوره. کل خاک هم مرطوبه. به نظرتون شرایط رو همینطوری ادامه بدم؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بمرور زمان نور رو افزایش بدید ورطوبت خاک رو با هوادهی روزانه کم کنید،میتونید مقداری سنگریزه پای جوانه ها بریزید.

 5. Rahmat گفته:

  سلام همه ی نوع کاکتوس ها باید داخل یخچال نگهداری بشن؟خب مگه خودتون داخل انبار نگه داری نمیکنید برای مدت زیاد؟

 6. اميرحسين گفته:

  سلام،کدام یک از بذرهاى زیر رو میتونم با هم بکارم؟
  ١-لیتوپس
  ٢-اولدمن
  ٣-دیسکوریا الفانتا
  ۴-پارودیاکریساکانتیون
  ۵-آدنیوم آبسیوم
  ۶-افوربیااستلاتا

 7. sadegh.qml گفته:

  سلام
  خسته نباشید.
  من حدود ۲ ماه هست که تعدادی لیتوپس کاشتم نصفشون سر جوانه ها خیلی بزرگ تر از پایینشونه و میفتن رو خاک با پنس صافشون کردم یکم که رشد کردن بازم افتادن خواستم شن ریزر بریزم ولی ی تعدادیشون از سطح خاک فاصله نگرفتن شن بریزم چال میشن
  بنظر شما چیکار میتونم بکنم؟؟
  مشکل خاصی دارن که از سطح فاصله گرقتن؟؟
  بسترم هم ترکیب پیت ماس و شن ریز هست
  دما هم بین ۱۸ تا ۲۵ درحه هستش
  نورش هم نور ملایمه بدون تابش مستقیمه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید برای عمود شدن جوانه ها از سنگ عربی سایز کوچک استفاده کنید وبه ارامی کنار جوانه ها بریزید. از سنگ رودخونه ای سایز کوچکتر هم میتونید استفاده کنید فقط کنار جوانه ها بریزید.

 8. ehsanthhzjtd گفته:

  ۱_سلام ببخشید میتونم بذر های لیتوپس کاراس مونتا و هیلوسرئس و ملو آبی رو با هم در یک بستر باشند؟

  ۲_میتونم خاک رو با گرما بسیار زد عفونی کنم؟

  ۳_آیا میتونم با مواد زد عفونی بجزء مانکزوب و کاربندازیم استفاده کرد

 9. mreza گفته:

  سلام. حدود ۱ماهی هست که از جوانه زدن بذرها میگذره و تا جای ممکن هم طبق روش شما کار رو پیش بردم.توی این یک ماه تغییر محسوسی توی جوانه ها نیست.آیا این طبیعیه؟
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دما ورطوبت چقدر هست؟ نور کافی دارند؟ جوانه ها کمی استراحت میکنند وکمی رشد میکنند ولی شرایط رشد ایدال باشه رشد خواهند داشت.

  • mreza گفته:

   من تهران هستم و حدود دما بین ۱۹ درجه ست.رظوبت هم در حدی هست که روی درب و دیواره های ظرف شبنم نشسته و درزهای ظرف مقداری باز هستش. نور هم سعی میکنم روزی حداقل یک ساعت در معرض نور خورشید از پشت پنجره باشه و بعضی از روزها هم بیشتر آفتاب میخوره

   • کارشناس 2 گفته:

    دما رو کمی افزایش بدید بین ۲۰الی ۲۵ درجه ایدال هست،رطوبت رو با هوادهی کم کنید ونور رو بمرور زمان افزایش بدید.

  • محمدرضا حمیدی گفته:

   سلام.ممکنه به علت اینکه هوادهی درست انجام نشده رشدشون متوقف شده چون توی همون ظرف چندتا بذر کاکتوس دیگه هم بود که سبز شدن و دارن رشد میکنن.اما بعد از ۵۰ روز لیتوپس ها هیچ رشدی نکردن و دونه دونه دارن خراب میشن

   • کارشناس 2 گفته:

    سلام، بله هوادهی انجام نشه جوانه های لیتوپسها از بین میرند، جوانه های لیتوپسها به رطوبت زیاد حساس هستند بعد از جوانه زنی حتما باید هوادهی بشه ورطوبت بستر کمتر بشه.

 10. عرفان گفته:

  ببخشید من الان دو باره که بذر لیتوپس میخرم. بار اول رو پنبه کاشتم و به خاک منتقل کردم که نتیجه خوبی نگرفتم، الان بار دومه بیشترشون سبز شدن. تو قسمت شمالی خونه ن نور غیر مستقیم میخورن. یه ماهه که سبز شدن و من هر گونه پلاستیکی رو از روشون برداشتم. ولی نه سم می دم نه کود. اما نمی دونم چرا اصلا بزرگ نمی شن. باید بیشتر صبر کنم یا چیزی براشون کم گذاشتم؟
  دو سه تاشونم بعد یه ماه اصلا جوونه نزدن

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید تا نور کافی دریافت کنند، کوددهی بعد از پایان سه ماهگی، تا سه ماهگی هر دو هفته یک بار سمپاشی با محلول قارچ کش (یک گرم در یک لیتر اب) از قارچ کش کاربندازیم میتونید استفاده کنید.

  • عرفان گفته:

   سلام متاسفانه کاربندازیم ندارم بنومیل دارم میتونم استفاده کنم؟
   راستی اونا تو تراس نگهداری میشن و الان که من اینا رو مینویسم دما ۱۵ درجه سانتیگراده

   • کارشناس 2 گفته:

    سلام، بله میتونید از بنومیل هم استفاده کنید، سعی کنید دما رو بیشتر کنید دما پایین باشه رشد جوانه ها متوقف میشه.

 11. power.electrical1879 گفته:

  سلام,مرسی از سایت خوبتون
  من بذر لیتوپس رو همون شکل که گفتید قارچ کشی کردم ولی الان با وجود گذشت ۱۳ روز که تقریبا نصفشون در آمده احساس میکنم قارچ ژله ای گرفتن و کم رنگ شدن.آیا همچین چیزی امکان داره؟؟

  http://uupload.ir/files/8ww5_89bd88e8-892a-480a-aca7-e6b7e6eb3057.jpg
  http://uupload.ir/files/upu3_24861fd6-4d0d-4368-8496-948cdee2e5ce.jpg
  این هم لینک وضعیت کاکتوس هاست

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،جوانه ها سالم هستند ومشکلی ندارند فقط کمبود نور دارند که علفی رشد میکنند، میتونید کنار هر جوانه کمی ماسه یا شن عربی ضدعفونی شده بریزید تا ریشه ها زیر ماسه ها بمونن بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید ویا نور رو افزایش بدید.میتونید هوادهی رو شروع کنید بعد از جوانه زنی سایر بذرها میتونید روی سطح بستر ماسه بریزید.

 12. حسین گلدوست گفته:

  سلام ،یک بسته ده عددی بذر لیپتوس ازتون خریده بودم هر ده عدد الان جوانه زدن و سرشون اندازه یک میل از خاک بیرون زده ،الان تو گلدون پر شن عدسی بکارم مشکلی پیش نمیاد؟؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، فعلا بهتر هست داخل همون بستر اولیه نگهداری کنید، تک کردن در سنین پایین باعث از بین رفتن جوانه ها میشه بهتر هست صبور باشد زمانی که اندازه فندق شدند میتونید تک کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   میتونید با کد رهگیری که براتون ارسال شده از طریق سامانه مرسولات پستی پیگیر سفارشتون باشید.

 13. علی گفته:

  الان هفت روز هستش لیتوپس سفارش دادم هنوز دستم نرسیده
  رسیدگی بشه
  به نام جواد رجبی بود
  برا کرمان

  • میهن کاکتوس گفته:

   سلام سفارش شما در تاریخ ۲۵ دی با شماره پیگیری ۰۲۲۷۳۹۸۳۰۱۰۰۰۱۳۰۷۰۰۷۶۱۱۹ ارسال شده یعنی یک روز بعد سفارش

 14. علی گفته:

  سلام امروز چند تا بسته لیتوپس سفارش دادم آدرس مون کرمان هستش
  چ تاریخی تحویل می گیرم؟
  حدودا بگین
  یا حداقل ش رو بگن خیلی خیلی طول بکشه چند روز میشه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، سفارشها یک روز بعد از سفارش ارسال میشه، ۵الی ۳ روز زمان میبره تا به دستتون برسه.

 15. محمد گفته:

  تو خونه لیتوپس بکاری سبز میشه؟پشت پنجره

  آیا شما بظرهای گه می فروشید ضمانت میکنید گه سبز بشوند؟

  تفاوت بذر میکس با معمولی چیه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   دما ورطوبت برای جوانه زنی ایدال باشه بله میتونید کشت کنید، بله همه ی بذرهای شرکت ضمانت دارند ودر صورتی که مشکل از کاشت شما نباشه بذرهایی که سبز نشدن مجدد ارسال میشه،بذرهای میکس دارای واریته های مختلف از یک نوع گیاه هستند ولی بذرهای معمول فقط از یک نوع واریته هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *