معرفی و آموزش نگهداری از گل کاغذی

معرفی و آموزش نگهداری از گل کاغذی

گل کاغذی یکی از گیاهان پرطرفدار در ایران است که به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود. زادگاه گل کاغذی مناطق گرمسیری است در این مکان‌ها به عنوان گل بیرونی محسوب می‌شود ولی در مناطق سردسیری باید داخل گلخانه یا منزل نگهداری شود و از یخزدگی گیاه جلوگیری شود. گل کاغذی دارای گل‌های ریز به رنگ سفید می‌باشد. و در واقع رنگ و زیبایی خود را مدیون برگ‌هایش می‌باشد. اسم علمی گل کاغذی Bougainvillea می‌باشد. این گیاه بسیار مناسب برای ساخت بونسای می‌باشد و با هرس و سیم بندی می‌توان آن را به بونسایی زیبا تبدیل کرد. در این مقاله به معرفی و آموزش نگهداری از گل کاغذی می‌پردازیم.

گل گیاه کاغذی
گل گیاه کاغذی

گل کاغذی در تابستان چه در محیط باز و چه بسته نور زیادی احتیاج دارد. کنترل شرایط آب و هوایی در محیط باز کمی مشکل است و گلدهی در اختیار صاحب گیاه نیست اما با کنترل شرایط در داخل خصوصاً آبیاری گلدهی و همچنین رنگ در گل‌ها حدوداً تابع بونسایی دار است. باید در هر حال توجه کرد که تابش نور خوشید از پشت شیشه طول موج‌های خطرناک برای گیاه را همراه دارد و باید با فیلتر کردن و پوشانیدن شیشه با کاغذ روزنامه یا هر صافی دیگر از تابش مستقیم جلوگیری به عمل آورد. در زمستان باید در درجه حرارت‌های ۱۵-۸ درجه سانتی‌گراد قرار گیرد. که ممکن است برگ‌های مسن‌تر آن شروع به ریزش نمایند. توجه داشته باشید که کم آبی و هوای سرد نیز باعث ریزش برگ‌ها می‌گردد. کم آبی، پرآبی و سرما از این نقطه نظر نشانه‌های آنها همانند است.

آبیاری: 
در زمستان آبیاری را کم کنید و سطح خاک را تقریباً خشک و استخوانی نگه دارید. با کم کردن رطوبت برگ‌ها کمی تیره‌تر می‌شوند و با نزدیک شدن بهار دور آبیاری را بیشتر کنید. با شروع باز شدن جوانه‌ها آبیاری را به‌طور مرتب تکرار کنید. اما مواظب باشید که گل کاغذی خاک با تلاقی و فاقد اکسیژن را دوست ندارد.

پیوند گل کاغذی
پیوند انواع رنگ گل کاغذی بر روی یک پایه

تعویض گلدان:
بهتر است زمانی که ریشه گلدان را پر کرد که از نشانه‌های آن خروج ریشه از زیر گلدان می‌باشد، خاک و گلدان را تعویض کرد. به طور کلی هر ۳ تا ۵ سال یک بار گلدان گل کاغذی تعویض و خاک آن نو می‌گردد. خاک کاغذی بیشتر خاک برگ یا هر خاک آلی دیگر تشکیل می‌دهد که حدود ۸۰ درصد آن خاک برگ و بقیه شن و سنگریزه هستند. زهکش خوب و مواد غذایی فراوان از خواسته‌های این گیاه است.

هرس:
حذف شاخه‌های اضافی در زمانی که گیاه نیمه خواب است انجام می‌شود. هرس تابستانه پس از گلدهی به صورت سنگین خواهد بود. جوانه‌هایی که در بهار ظاهر شده‌اند باید برای سفت شدن اجازه پیدا کنند؛ سپس چنان هرس گردند که فقط یک یا دو برگ باقی بمانند این شاخه‌ها در گلدهی بعدی حتماً دارای گل خواهند بود. نکته دیگر در این بونسایی این است که چنانچه شاخه‌ها دیرتر هرس گردند گلدهی عقب می افتد و اگر زود هرس شوند رشد علفی و شاخه‌ها رو به ازدیاد می‌روند. با توجه به درجه حرارت و به طور کلی شرایط محیطی پس از یکی دو سال، تاریخ صحیح هرس به دست شما خواهد آمد.

بونسای گل کاغذی
بونسای گل کاغذی

تغذیه: 
در فصل رشد گل کاغذی را با کودهای کم ازت آبیاری کنید. با توقف در رشد در فصل زمستان تغذیه را هم متوقف و با شروع فصل بهار مجدداً کوددهی آغاز کنید.

تکثیر:
تکثیر گل کاغذی بیشتر از طریق قلمه می باشد. برای آموزش قلمه زدن اینجا کلیک کنید.

دلیل زرد شدن و ریزش برگ گل کاغذی:
یکی از مشکلات در نگهداری گل کاغذی ریزش برگها و زرد شدن برگ ها می باشد. گل کاغذی به تعویض محل نگهداری و همچنین تغییرات دمایی حساس می‌باشد و جا به جایی، تغییر دما و در صورت تعویض گلدان ممکن است باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها شود. همچنین بیماری‌های قارچی، آفت‌ها مانند شپشک و شته و آبیاری بیش از حد نیز از عوامل زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌باشد.

 

منبع: میهن کاکتوس

معرفی و آموزش نگهداری از گل کاغذی

پست‌های مرتبط

گیاهان آبزی

گیاهان آبزی

آشنایی با مفهوم گیاهان آبزی و نقش آن‌ها رو در فضای...

آموزش کاشت پیاز سنبل و لاله

آموزش کاشت پیاز سنبل و لاله

آموزش کاشت پیاز سنبل و لاله: سنبل گیاهی از خانواده لیلیاسه...

آموزش رنگ آمیزی گلدان های سفالی

آموزش رنگ آمیزی گلدان های سفالی

آموزش رنگ آمیزی گلدان های سفالی : گلدان یعنی بستر...

نظرات (13)

سلام وقت بخیر از گل کاغدی هایی که گل پرپشت تری دارن و اسمش رو نمیدونم میخام شما شخصی سراغ دارید برای فروش تهران یا اسلامشهر

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آذر 22ام, 1397 11:44:

سلام. به بازار محلات، بازار گل تهران وبازار گل امام رضا مراجعه کنید احتمالا بتونید از این بازارها پیدا کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام.
من رنگ قرمز و زرد گل کاغذی را میخوام. شما دارید سفارش بدم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 14ام, 1397 14:58:

سلام. نه متاسفانه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام گل کاغذی دارم که درحیاط قرارداره درگلدان.
برگهای گل کاغذی افتاده وپژمرده هستن.
وگلدهی آن خیلی کم.
درکل خیلی پرباروشاداب نیست
باوجودیکه حدودادو یاسه مترهست

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 25ام, 1397 22:26:

سلام.شرایط نگهداریتون چگونه هست؟ترکیب خاک,ابیاری,نور,؟گل کاغذی به نور زیادی احتیاج داره ودر سایه رشد خوبی نخواهد داشت.خاک گلدون رو از نظر افات بررسی کنید همین طور زهکش گلدون رو که گرفته نباشه.بعد از پایان گلدهی باید هرس بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.گل کاغذی من از اواخر پاییز داخل منزل بود رشد خوبی داشت به محض بیرون بردن برگهاش ریخت و زرد شد چیکار کنم مثل اولش بشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 23ام, 1397 18:43:

سلام.باید بمرور زمان عادت بدید به محیط بیرون از خونه تا اداپته بشه.بیکباره دمای محیط عوض بشه شوک وارد میشه به گیاه.میتونید مقداری از شاخه های گیاه رو هرس کنید در جای ثابت نگهداری کنید مجدد شروع به رشد میکنه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. گل کاغذی ای دارم که چند ماهه قلمه زده شده و خیلی کوچک است. چند روزیه برگها حالت اویزان و پژمرده دارند گل را در دمای اتاق کنار رادیاتور و جلوی پنجره نگه داری میکنم .ابیاری هم بیش از حد نیست فقط اخرین بار متاسفانه اب مقداری سرد بوده.راهنمایی کنید برای شادابیش چکار کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 26ام, 1396 17:52:

سلام.مشکل گیاه شما این هست که کنار رادیاتور هست.از محل فعلی بردارید وجایی که پر نور ودمای ثابتی داره ودور از لوازم گرمایشی هست انتقال بدید.ابی رو که استفاده میکنید سعی کنید هم دمای اتاق باشه بعد ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام دو عدد نشا قلمه گل کاغذی از یکی از دوستان گرفتم روزی که آورد بهم داد برگ داشتن من داخل یک گلدان دیگر زدم و آب دادم و در آفتاب قرار دادم اما هیچ خبری از جوانه و سبزی نیست سوال من اینه که چطوری میتونم بفهمم که گیاهم زندست که آسیب نبینه؟با تشکر از مطالب خوبتون

[پاسخ]

پاسخ

گل کاغذی در شهرهای جنوبی خصوصا بوشهر به وفور توسط شهرداری در بلوارها و پارکها کاشته شده و خیلی راحت گرما و رطوبت هوا رو تحمل می کنه و جلوه خاصی به فضای سبز شهر داده معمولا از اردیبهشت تا مهر و آبان گلدهی داره .
هرچه هوا گرمتر و شرجیتر بشه کلدهیش بیشتره

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 7ام, 1396 02:39:

ممنون از اطلاعت خوبتان

[پاسخ]

پاسخ