آموزش نگهداری و پرورش گیاه هوازی تیلاندسیا

آموزش نگهداری و پرورش گیاه هوازی تیلاندسیا

گیاه تیلاندسیا جز گیاهان هوازی می‌باشد یعنی برای ادامه بقا به خاک نیازی ندارد دارای گونه‌های مختلفی است، چیزی در حدود ۴۰۰ گونه. نگهداری از گیاهان هوازی کار دشواری نیست و با رعایت مواردی می‌توان آنها را پرورش داد و به آسانی تکثیر کرد. در این مقاله از سری مقالات آموزش سایت میهن کاکتوس به آموزش نگهداری و پرورش گیاه هوازی تیلاندسیا می‌پردازیم.

شرایط نگهداری از گیاه هوازی تیلاندسیا:

آبیاری: 
تیلاندسیا مانند هر گیاه دیگری با توجه به شرایط خشک، گرم، خنک و مرطوب بودن محیط، باید آبیاری شود که بین ۲ تا ۳ بار در هفته نیاز آبی گیاه را در محیط‌های بسته تأمین می‌نماید ودر فضای باز ۴ تا ۵ بار در هفته نیاز دارد. اسپری کردن گیاه در فواصل آبیاری بسیار مفید است موقع اسپری آب روی برگها می‌توان لای برگها (یقه برگها) آب اسپری کرد تا گیاه طراوت و سرزندگی خویش را در مواقع خشکی هوا حفظ کند.

نکته: باید توجه شود که گیاه ۴ ساعت پس از آبیاری خشک شده باشد در غیر این صورت باعث پوسیدگی برگها و نابودی گیاه می‌گردد.

دما: 
دمای مناسب در رشد گیاهان هوازی تأثیر زیادی دارد. تیلاندسیا ها در دمای بین ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنند، اما بهترین دما برای زیست گیاهان هوازی بین ۲۵ الی ۳۲ درجه سلسیوس می‌باشد. دمای حداقلی که این گیاهان تحمل می‌کنند، حدود ۷ درجه مثبت سانتی‌گراد است و در دماهای معمولی خانه (۱۵ تا ۳۰) به خوبی اداپته شده و رشد می‌کنند.

نور:
این گیاهان عاشق نور خورشید هستند ولی در ماه‌های گرم تابستان باید مراقب سوختگی آنها باشیم و بهتر است در این ایام در نور غیر مستقیم (سایه آفتاب) قرار بگیرند و همچنین بهتر است از پنجره های جنوبی فاصله مناسبی داشته باشند. در گلخانه نیز باید از سایبان توری استفاده شود.

نور مصنوعی: در صورت عدم دسترسی به نور مستقیم آفتاب، می‌توان از نور فلورسنت استفاده کرد. در این حالت فلورسنت باید در فاصله ۶۰ سانتیمتری از گیاه قرار گیرد و استفاده ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز نیاز گیاه را تأمین می‌نماید. تأمین ۳۰.۰۰۰ لوکس نور، برای آنها مناسب است.

گردش هوا:جریان هوا در سلامت گیاه هوازی حائز اهمیت است و باید طوری باشد که ۴ ساعت پس از آبیاری، گیاه خشک شده باشد. در محیط‌های خفه خیلی خوب رشد نمی‌کند. برای همین در تراریومهای کاملاً بسته ممکن است دچار مشکل شوند.

کوددهی: 
از کودهای با ازت پایین (مانند کود npk ۱۲. ۱۲.۳۶) از اردیبهشت تا شهریور ماه هر دو هفته یکبار با درصد نیم گرم در لیتر به‌صورت اسپری استفاده شود. (توجه داشته باشید که به نظر خیلی ماده کمی می‌آید ولی بیش از آن مورد استفاده قرار ندهید)

تیلاندسیا به بیماریهای قارچی مانند فوزاریوم و حشراتی مانند شپشکهای آرد آلود حساس است.

نشانه مهمی که در مورد حمله قارچ به شما هشدار می‌دهد پژمردگی و خشک شدن برگهای پایین است. در این حالت با قطع ساقه شاهد سیاه شدن آوندها هستیم. ساقه را تا حذف قسمت‌های سیاه شده کوتاه کنید.

 

منبع:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

8 دیدگاه برای “آموزش نگهداری و پرورش گیاه هوازی تیلاندسیا

 1. مبین گفته:

  سلام خدمت شما
  ببخشید من گیاه رو دارم و یک روز در میان به مدت ۵ دقیقه کامل در آب میگذارم تا دور بعد میخواستم بپرسم که اگر روزانه آب اسپری کنم و یک روز در میان هم در کاسه ی آب به مدت ۵ دقیقه بزارم از لحاظ آبی کافی یا زیاده و اگر خوبه برای پاییز و زمستان هم همین رویه رو برم یا نه؟
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ابیاری بستگی به دمای نگهداری داره، پیشنهاد میکنم مقاله فوق رو کامل مطالعه بفرمایید دما وابیاری کامل توضیح داده شده.

 2. ata.k.b94 گفته:

  سلام خدمت شما
  عرضم به حضورتون این است که این گیاه بذر دارد؟
  چگونه تکثیر میشود؟
  اگر بذر دارد میهن کاکتوس برای فروش اماده میکند؟
  اگر بذر ندارد از کجا تهیه کنیم و تکیر؟؟
  خیلی ممنون از سایت کم نظیرتون نه بی نظیرتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.این گیاه از طریق تنه جوش و بذر تکثیر می شوند.تقریبا یک ماه بعد ازگلدهی، گیاهان جوان در اطراف پایه گیاه مادر چشم زده وشروع به رشد می کنند.تعداد تنه جوش ها به ۱۲ عدد میرسد.تیلاندسیا از طریق کاشت دانه هم تکثیر می‌شود اما این فرایند بسیار طولانی است و می تواند سال‌ها طول بکشد. پس بهتر است به جای تکثیر به وسیله دانه، منتظر گیاهچه‌های گیاه‌تان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *