بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها

بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها
بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها بیماری بسیار خطرناک با گستردگی بالایی است برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها. عامل بیماری قارچ Fusarium oxyporum می‌باشد. که باعث پوسیدگی و مرگ گیاه می شود و معمولا از ریشه آغاز می‌شود قارچ فوزاریوم از طریق زخم‌های موجود در گیاه آن را آلوده می‌کند از ریشه شروع شده و به تنه گیاه منتقل می‌شود. از نشانه‌های آن تغییر رنگ و بوی بد و پوسیدگی می‌باشد. این بیماری بیشتر در گلخانه‌هایی که تهویه مناسب ندارند و رطوبت و دما داخل گلخانه بالا است مشاهده می‌شود.

این بیماری در صورت انتقال به ساقه کاکتوس و ساکولنت هیچ درمانی ندارد. در صورت پیشروی کم بیماری فقط می‌توان گیاه را از قسمت سالم جدا کرد و قسمتی که هنوز بیماری به آن نرسیده است را قلمه یا پیوند زد. تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری می‌باشد.
بیماری فوزاریوم به سرعت در شرایط گرم و مرطوب پخش می‌شود. بنابراین باید تا جایی که امکان دارد کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را در جای خشک نگهداری کرد.

راه‌های پیشگیری از بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها:
۱- نگهداری کاکتوس‌ها در مکانی خشک.
۲- استفاده از خاک استریل با زهکش مناسب. نباید خاک کاکتوس‌ها آب را به مدت طولانی در خود نگه دارند. خاک کاکتوس‌ها باید دارای ماسه باشد.
۳- قرنطینه گیاهان تازه خریداری‌شده.
۴- آبیاری صحیح و اصولی. آبیاری کاکتوس‌ها باید به صورت منظم انجام شود و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. سپس شروع به آبیاری کنید. در فصل خواب کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند.
۵- حذف یا جدا کردن گیاهان آلوده به بیماری. به محض مشاهده علائم بیماری، گیاه را باید از بقیه کاکتوس‌ها جدا کنید و به تمامی گیاهان (حتی گیاهان سالم) سم قارچ‌کش بزنید.
۶- بررسی گیاهان، سعی کنید هر چند روز گیاهان خود را ازلحاظ رنگ و سلامت بررسی نمایید.
۷- یکی از اولین نشانه‌های بیماری عدم جذب آب و خیس ماندن خاک می‌باشد.

منبع: میهن کاکتوس

بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها

 

پست‌های مرتبط

مگس سفید و بهترین راه مبارزه با آن

مگس سفید و بهترین راه مبارزه با آن : مگس...

بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم

بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم

  بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم  و روش درمان و...

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها : شپشک سپردار یکی از آفت‌های...