بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها

بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها
بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها بیماری بسیار خطرناک با گستردگی بالایی است برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها. عامل بیماری قارچ Fusarium oxyporum می‌باشد. که باعث پوسیدگی و مرگ گیاه می شود و معمولا از ریشه آغاز می‌شود قارچ فوزاریوم از طریق زخم‌های موجود در گیاه آن را آلوده می‌کند از ریشه شروع شده و به تنه گیاه منتقل می‌شود. از نشانه‌های آن تغییر رنگ و بوی بد و پوسیدگی می‌باشد. این بیماری بیشتر در گلخانه‌هایی که تهویه مناسب ندارند و رطوبت و دما داخل گلخانه بالا است مشاهده می‌شود.

این بیماری در صورت انتقال به ساقه کاکتوس و ساکولنت هیچ درمانی ندارد. در صورت پیشروی کم بیماری فقط می‌توان گیاه را از قسمت سالم جدا کرد و قسمتی که هنوز بیماری به آن نرسیده است را قلمه یا پیوند زد. تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری می‌باشد.
بیماری فوزاریوم به سرعت در شرایط گرم و مرطوب پخش می‌شود. بنابراین باید تا جایی که امکان دارد کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را در جای خشک نگهداری کرد.

راه‌های پیشگیری از بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها:
۱- نگهداری کاکتوس‌ها در مکانی خشک.
۲- استفاده از خاک استریل با زهکش مناسب. نباید خاک کاکتوس‌ها آب را به مدت طولانی در خود نگه دارند. خاک کاکتوس‌ها باید دارای ماسه باشد.
۳- قرنطینه گیاهان تازه خریداری‌شده.
۴- آبیاری صحیح و اصولی. آبیاری کاکتوس‌ها باید به صورت منظم انجام شود و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. سپس شروع به آبیاری کنید. در فصل خواب کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند.
۵- حذف یا جدا کردن گیاهان آلوده به بیماری. به محض مشاهده علائم بیماری، گیاه را باید از بقیه کاکتوس‌ها جدا کنید و به تمامی گیاهان (حتی گیاهان سالم) سم قارچ‌کش بزنید.
۶- بررسی گیاهان، سعی کنید هر چند روز گیاهان خود را ازلحاظ رنگ و سلامت بررسی نمایید.
۷- یکی از اولین نشانه‌های بیماری عدم جذب آب و خیس ماندن خاک می‌باشد.

منبع: میهن کاکتوس

بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها

 

پست‌های مرتبط

شپشک آردآلود

شپشک آردآلود

شپشک آردآلود یکی از آفت‌های خطرناک گیاهان است که به...

علت چروک شدن کاکتوس‌ها چیست؟

علت چروک شدن کاکتوس‌ها چیست؟

علت چروک شدن کاکتوس‌ها چیست؟ یکی از مشکلاتی که همواره...

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی چیست؟ گل...