مگس سیاه بلای جان خزانه‌های کاکتوس

مگس سیاه بلای جان خزانه‌های کاکتوس : مگس سیاه به بلای جان خزانه‌های کاکتوس‌ها و ساکولنت ها تبدیل شده است. این حشره در خاک گلدان بخصوص گلدان‌های حاوی پیت ماس و در رطوبت زیاد تخم می‌گزاد و  لاروها یا همان بچه‌های این حشره که به صورت کرم‌های ریز سفید رنگی مشاهده می‌شوند شروع به تغذیه از ریشه و در نهایت تنه کاکتوس‌های جوان می‌کنند. و با سرعت باورنکردنی جوانه‌ها را از بین می‌برد. جوانه‌های زخمی نیز معمولاً دچار انواع بیماری‌های قارچی شده و از بین می‌روند.
قبلاً هم در سایت میهن کاکتوس در مورد مگس سیاه گلدان مقاله کاملی گذاشته شده بود ولی به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم دوباره در این مورد در سایت مقاله بنویسیم. روزانه ده‌ها نفر در مورد این آفت از ما سؤال می‌کنند، امیدوارم این مقاله برای دوستان مفید باشد.

راه‌های مبارزه با مگس سیاه گلدان کاکتوس‌ها:
۱- ماسه: به جرات می‌توان گفت بهترین و ارزان‌ترین راه برای مبارزه با این آفت ماسه می‌باشد. مگس سیاه در بسترهای ماسه‌ای تخم‌گذاری نمی‌کند. پس با ریختن ماسه ضدعفونی شده بر روی بسترهای کاشت می‌توان از تخم‌گذاری این حشره جلوگیری کرد. توجه داشته باشید ماسه را بعد از سبز شدن همه بذرها باید بر روی بستر بریزید. سعی کنید ماسه به صورت یکدست و کامل بستر را بپوشاند تا مگس‌ها توان نفوذ به خاک را نداشته باشند. حداقل باید در حدود نیم سانتی متر ماسه بر روی بستر ریخته شود. ماسه عاری از خاک باشد و کامل با سم قارچ‌کش ضدعفونی شود.
از دیگر مزیت‌های ماسه بر روی بستر می‌توان به راست ایستادن جوانه‌ها، حفظ رطوبت و جلوگیری از جلبک زدن سطح بستر اشاره کرد.

ریختن ماسه بر روی بستر کاشت کاکتوس ها برای مبارزه با مگس سیاه
ریختن ماسه بر روی بستر کاشت کاکتوس ها برای مبارزه با مگس سیاه

 

۲- مبارزه شیمیایی: زمانی که مگس سیاه یا کرم‌های ریز در بستر کشت مشاهده کردید فوراً اقدام به سم‌پاشی با سموم حشره کش مانند دیازینون نمایید. هرچند این سموم لاروها را از بین خواهند برد ولی بر روی تخم‌های مگس سیاه بی تأثیر هستند پس باید بعد از حدود ۵ تا ۷ روز دوباره سم‌پاشی شود تا لاروهایی که تازه از تخم خارج می‌شوند نیز از بین بروند.

۳- سایر اقدامات: استفاده از چسب‌های زرد تا حدودی مؤثر است و می‌تواند با به تله انداختن مگس‌های سیاه بالغ از جمعیت آنها بکاهد. جدا کردن بسترهای آلوده از سایر بسترها، قرنطینه کردن گیاهان تازه خریداری شده، حفظ شرایط بهداشتی، استفاده از توری‌های ریز برای پنجره‌ها و درها تا حدودی می‌تواند از ابتلای خزانه‌ها به این آفت خطرناک بکاهد.

پیشگیری و مبارزه با این آفت را جدی بگیرید و مدام خاک بستر خود را کنترل کنید زیرا این آفت می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاه تمام جوانه‌ها را از بین ببرد. همان‌طور که در بالا اشاره شد این آفت در خاک‌های پیت ماس و کوکوپیت و در رطوبت بالا تخم گذاری می‌کند.

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

پیشنهاد می شود مقاله کامل آشنایی با مگس سیاه را نیز مطالعه کنید. کلیک

 

پست‌های مرتبط

مگس سفید و بهترین راه مبارزه با آن

مگس سفید و بهترین راه مبارزه با آن : مگس...

5 گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

۵ گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

۵ گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان :...

بیماری‌های رایج بنفشه آفریقایی

بیماری‌های رایج بنفشه آفریقایی

بیماری‌های رایج بنفشه آفریقایی آسیب‌های برگی: لکه‌های آب (Ring spots- Water...

نظرات (7)

سلام.وقت بخیر ممنون از مطالب اموزنده.واقعا این مگس سفید بلای جان خزانه هاست ،مخصوصا به خزانه لیتوپس وپیلوس واستروفیتوم علاقه ی زیادی دارن.بیشتر جوانه های من در بستر توسط لاروهای این حشره از بین رفت.سم دلتامترین ودیازینون هم استفاده کردم اثر نکرد.بهترین روشی که جواب گرفتم سم مالاتیون بود.وکم کردن رطوبت بستر.هر روز چند ساعت هوادهی باعث از بین رفتنشون میشه.همینطور استفاده از کارت زرد که حشره های بالغ رو از بین میبره.

پاسخ

عذر میخوام.مگس سیاه.اشتباهی تایپ کردم.

پاسخ

  اختیاردارید. ممنون که تجربیات خودتان را به اشتراک می‌گزارید.

  پاسخ

سلام،من گلدونهام پر شده از این پشه های سیاه، تمام گلدونهام دارن از بین میرن اگه میشه یه راه حل اساسی بهم بگید.ممنون

پاسخ

  سلام.رطوبت زیاد خاک باعث حمله این حشره ها به گلدانها میشه بهتره چند مدت ابیاری نکنید گلدانها رو تا خاکشون خشک بشه رطوبت خاک از بین بره حشره ها هم از بین میرن.میتونید اطراف گلدون کارت زرد هم نصب کنید که خیلی موثر هست اگر با این روشها از بین نرفتند میتونید از سم حشره کش دلتامترین ویا دیازینون استفاده کنید.یک سی سی از سم رو داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وبا این محلول گلدانها رو ابیاری کنید.

  پاسخ

سلام، من به تازگی مقداری بذر از سایت خوبتون خریداری کردم و با کمک مقاله‌های آموزشی که در اختیار گذاشتید اقدام به کاشت آنها کردم. هنگام کاشت بذرها متوجه شدم که همین مگس‌های سیاهی که در این مقاله اشاره نمودید در سطح پیت ماس وجود دارند (با اینکه عمل قارچ کشی را قبل از کشت بطور کامل انجام دادم و ۴۸ ساعت نیز صبر کردم و سپس خاک را شستشو دادم) . در حال حاضر که این مطلب را تایپ می کنم ۱ روز از کشت بذرها می گذرد. لطفاً راهنمایی فرمایید چه اقداماتی می‌بایست انجام دهم؟
سپاس فراوان

پاسخ

  سلام.بهتره وقتی بستر رو با محلول قارچ کش ضدعفونی میکنید سم حشره کش (چهار الی پنج سی سی در یک لیتر اب)هم داخل محلول بریزید که هم از نظر قارچ وهم از نظر وجود تخم ولاروهای حشرات ضدعفونی بشه.کنار بسترتون کارت زرد نصب کنید رطوبت بستر رو هم با هوادهی کم کنید رطوبت بستر کم بشه لاروها از بین میرن.اگر با این کار هم از بین نرفتن با سم حشره کش دلتامترین یا مالاتیون یک سی سی در یک لیتر اب محلول درست کنید وداخل یک ظرف بزرگ بریزید ظرف بستر رو داخل این محلول بمدت پنج دقیقه قرار بدید بعد بستر رو از داخل محلول بردارید وروی یک شی مثل سبد میوه قرار بدید.که اب اضافه خارج بشه حدود یک ساعت بعد ظرف بستر رو به جای اصلی انتقال بدید سعی کنید هر روز هوادهی کنید که رطوبت بستر کم بشه تا دوبار مشکلی پیش نیاد.

  پاسخ