با جوانه های کاکتوس بدون سبزینه چکار کنیم

با جوانه های کاکتوس بدون سبزینه چکار کنیم

با جوانه های کاکتوس بدون سبزینه چکار کنیم : کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های تکثیر این گیاهان می‌باشد. در میان جوانه‌های سبز شده گاهی جوانه‌هایی مشاهده می‌شود که دارای رنگ‌های زرد، قرمز و سفید هستند، به این نوع کاکتوس‌ها به اصلاح ابلق می گویند. گیاهان ابلقی که دارای قسمت‌های سبزی در تنه هستند می‌توانند مانند سایر گیاهان به زندگی خود ادامه دهند. زیرا دارای کلروفیل یا سبزینه هستند و متوانند با تبدیل و آزاد سازی مواد غذایی از طریق فتوسنتز به زندگی در روی خاک ادامه دهند. کاکتوس‌های ابلق معمولاً دارای ارزش بیشتری نسبت به کاکتوس‌های سبز رنگ دارند.

ولی گاهی مشاهده می‌شود یک جوانه اصلاً کلروفیل ندارد و به‌صورت یکرنگ زرد و قرمز، سفید یا سایر رنگ‌ها به‌جز سبز می‌باشد. این کاکتوس‌ها به تنهائی قادر به ادامه حیات بر روی خاک نیستند و بعد از مدتی از بین می‌روند. این گیاهان را معمولاً پیوند می‌زنند. یعنی این کاکتوس در واقع به صورت انگلی زیست می‌کنند و برای ادامه زندگی باید بر روی کاکتوسی دیگر پیوند شوند تا بتوانند از طریق آن مواد مورد نیاز برای زندگی را تأمین کنند.

این‌گونه جوانه‌ها را معمولاً در سنین پایین و بر روی پایه پرسکیا پیوند می‌زنند. در ادامه مقاله آموزش پیوند بر روی پرسکیا را توضیح می‌دهم.

پیوند بر روی پایه پرسکیا:
پیوند کاکتوس ها بر روی پرسکیا بیشتر برای کاکتوس های کم رشد و کاکتوس هایی که احتمال خرابی آنها روی خاک زیاد است انجام می شود برای پیوند بر روی این پایه به یک پایه و یک کاکتوس بذری نیازمند هستیم بهترین زمان برای پیوند از اول بهار تا ماه دوم پاییز می‌باشد و بعد از این فصل‌ها با محیا کردن شرایط در گلخانه‌ها عمل پیوند قابل انجام می‌باشد.. بهترین سن برای پیوند زدن یک ماهگی بذر تا ۲ ماهگی می‌باشد ولی اگر کمی در این کار مهارت داشته باشید و به مرور زمان می‌شود بذرهایی که ۸ تا ۱۰ روز سبز شدن بر روی این پایه پیوند بزنید (دقت داشته باشید این پایه با داشتن آوند بزرگ خیلی راحت عمل پیوند زدن قابل اجرا است ولی باید ظرافت و سرعت عمل به کار برد)
وقتی انتهای پیوند بریده شد باید خیلی سریع و دقیق قسمت در حال رشد پرسکیا سر زنی شود طوری که خیلی صاف و با انتهای پیوند روی هم قرار گیرند. و پیوند باید به نحوی باشه که جایی آوند پیوندک با آوند پایه برخورد داشته باشند و هوا مابین این دو باقی نماند.

پایه پرسکیا
نحوه قرارگیری پیوندک و پایه پرسکیا

در پیوند زدن روی این گیاه همیشه دقت داشته باشید که رطوبت قسمت بریده شده پرسکیا از دست نرفته باشد و بهترین کار این است یک برگ از پرسکیا در دست خود له کنید و مایع که از برگ بیرون می‌آید را روی آن قسمت بمالید و سریعاً پیوندک را در جای خود قرار دهید و چند لحظه نگهدارید تا محکم شود بعد از پیوند زدن گیاه پیوند زده را باید چند روزی در محل خنک و سایه نگهداری کرد چون آفتاب باعث از دست دادن آب پیوندک می شود.
نکته مهمی که این مدت یاد گرفتم بعد از پیوند زدن گلدان‌های خود را در ظرفی یا مثل شکل زیر قرار دهید که در داشته باشد تا رطوبت محیط باعث تسریع در پیوند خوردن باشد و خیلی کم در کف ظرف آب بریزید بعد از ۷ تا ۱۰ روز با رشد پیوند می‌شود از موفقیت در این کار خاطر جمع شد.

آکواریوم جهت حفظ رطوبت
ساخت اتاقک پیوند پرسکیا با آکواریوم جهت حفظ رطوبت

بستری که برای پرسکیاه انتخاب می‌کنید همیشه سعی کنید ماسه و پیت ماس و ورمی باشه چون هرچقدر این بستر کیفیت خوبی داشته باشه پیوندها روز به روز زیباتر و کیفیت بالاتری دارند
در آبیاری این پایه همیشه دقت کنید به هیچ عنوان زیر گلدانی پر از آب نکنید این گیاه درسته آب دوست هست اما آبیاری زیاد از حد باعث مرگ گیاه میشه و مخصوصاً اولین ضربه به آوند گیاه می‌رسد…همیشه نگاه کنید وقتی خاک رطوبتش کم شد دوباره آبیاری کنید و اگر آب بیش از حد باشه باعث ترک خوردن پیوندک میشه.

پیوندک
برش پیوندک با تیع استریل و سطحی صاف

پیوند پرسکیا

قرار دادن سریع و با دقت پیوندک بر روی پایه . حتما دقت داشته باشید در یک یا چند نقطه آوند های پایه و پیوندک روی همدیگر قرار گرفته باشند و حباب هوا بین آنها نباشد
دقت داشته باشید در طول این کار همیشه استریل بودن لوازم و سالم بودن پیوندک یکی از رازهای موفقیت هست و استفاده از محیط تمیز و رطوبت مناسب برای گرفتن پیوندها
در آخر کم کم نور را زیاد کنید تا به نور خورشید عادت بکنند .
همیشه مثل عکس زیر جوانه‌های پرسکیا جدا کنید تا گیاه بر روی رشد پیوندک تمرکز داشته باشد و می‌توانید جوانه‌های کمی بزرگ‌تر را در بستر بزنید و به عنوان پایه‌ای جدید استفاده کنید

پیوندک
حذف کردن جوانه های پایه پرسکیا جهت رشد بهتر پیوندک

تعدادی از نمونه پیوندها بر روی پرسکیا:

پیوند کاپوت مدوسا
پیوند کاکتوس آستروفیتوم کاپوت مدوسا بر روی پرسکیا جهت رشد سریع

 

پیوند آستریاس ابلق بر روی پرسکیا
پیوند آستریاس ابلق بر روی پرسکیا

 

تفاوت کاکتوس پیوند شده بر روی پرسکیا با کاکتوس های هم سن بر روی خاک
تفاوت کاکتوس پیوند شده بر روی پرسکیا با کاکتوس های هم سن بر روی خاک

منبع: میهن کاکتوس
منبع مقاله پیوند بر روی پرسکیا: مهندس بهنام جو

پست‌های مرتبط

آموزش پیوند بر روی پرسکیا

آموزش پیوند بر روی پرسکیا

آموزش پیوند بر روی پرسکیا همراه با عکس نام علمی...

بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس

بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس

بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس کدام گونه‌ها هستند؟...

حفظ رشد طبیعی پیوندک در پیوند کاکتوس

حفظ رشد طبیعی پیوندک در پیوند کاکتوس

حفظ رشد طبیعی پیوندک در پیوند کاکتوس: از جمله معیارها...

نظرات (15)

سلام خسته نباشد ببخشید ابروگونیا چند سال پیش پیوند زدم الان که خوب رشد کرده و بزرگ شده میشه از پیوندک جدا کرد و روی خاک بزارمش.خراب نمیشه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 19ام, 1397 08:19:

سلام. ابرگونیا چون جزو گیاهان غده ای هست ریشه دار شدنش بعد از پیوند کمی سخت هست. باید خیلی صبور باشید میتونید برای ریشه دار شدن از هورمون ریشه زایی هم استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
بذر چه کاکتوسی روی پرسیکا نمیشه پیوند داد؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 29ام, 1397 20:30:

سلام بذر افوربیاها و خیلی از ساکولنت ها را نمیشه پیوند زد

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من بذر لوفوفرا رو خریدم یکیش وقتی جوونه زد صورتی رنگ بود و الان بعد حدود دو ماه به رنگ سفید در آمده
فکر میکنم ابلق باشه
آیا باید حتما پیوند بزنمش که خراب نشه ؟
و این که چه توصیه هایی دارین برای این جور بذر ها؟
پرسیکا پیدا نمیشه روی چی پیوند بزنم بهتره؟
تشکر از سایت خوبتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 22ام, 1397 12:24:

سلام. چند روزی جوانه رو تحت نظر داشته باشید اگر رشد داشت بله بهتر هست که روی یک پایه مناسب پیوند بزنید اگر رشدی نداشت بهتره از بستر خارج کنید. احتمال داره که قارچ هم باشه.

[پاسخ]

پاسخ

چقدر زمان داریم تا جوونه هایی که کامل ابلقن رو پیوند بزنیم.یعنی چه مدت تو بستر زنده میمونن

[پاسخ]

پاسخ

پیوندکایی که کامل ابلقن چند وقت تو بستر زنده میموننو میشه پیوندشونو عقب انداخت؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 13ام, 1397 17:46:

سلام.الان زمان مناسبی برای پیوند هست بهتره تا تیر ماه تموم نشده پیوند بزنید.در مورد ماندن روی خاک تا چه زمانی اطلاعی ندارم ولی اگر رگه های سبز هم داشته باشن داخل خاک هم رشد میکنن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ممنون از مطالب خوبتون. من یک هفته پیش یک ژمینو رو روی یک سرئوس نقره ای پیوند زدم اما الان نمیدونم چرا ژمینو پلاسیده شده واز بین رفته ولی پایه ام کاملا سالمه حتی نرمم نشده. ممنون میشم کمکم کنید.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 3ام, 1397 08:19:

سلام.حتما لوازمی رو که برای برش پیوندک وپایه استفاده میکنید استریل کنید بوسیله حرارت دادن ویا با الکل.احتمالا پیوندک قارچی شده واز بین رفته.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشین.پیوندک قرار دادیم لازم نیست با چیزی محکم کنیم؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 30ام, 1397 14:26:

سلام.برای پیوند زدن جوانه کاکتوسها روی پرسیکا نه نیازی نیست.چنددقیقه پیوند رو روی پایه نگه دارید کافی هست.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشید ممنونم از اطلاعات و آموزش هایی که در این سایت قرار دادید و همچنین بابت بذر های ارسالیتون که به دستم رسید،از زحماتتون سپاسگزارم موفق و سربلند باشید.

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 22ام, 1396 16:39:

سلام خیلی ممنون مبارکتون باشه انشالا به خوبی سبز بشن

[پاسخ]

پاسخ