۵ نکته برای گلدهی بیشتر گل رز

5 نکته برای گلدهی بیشتر گل رز

بدون شک گل رز یکی از زیباترین گل‌ها در دنیا می‌باشد. گل رز به دلیل زیبایی، مقاومت بالا، فصل گلدهی زیاد و سازگاری با انواع آب و هوا در اکثر نقاط جهان پرورش داده می‌شود. با رعایت چند نکته ساده می‌توان این گیاه را تشویق کرد تا در تمام طول فصل بهار و تابستان گل بدهد. در این مقاله ۵ نکته برای گلدهی بیشتر گل رز توضیح داده می‌شود.

چیدن گل‌های پلاسیده:
برای گلدهی گل رز به طور منظم گل‌های پلاسیده و کهنه را بچینید. در غیر این صورت گیاه بیشتر دانه تولید می‌کند و گل‌های بیشتری نمی‌دهد. در ساقه‌های سالم، فقط باید قسمت گل آنها چیده شود، ولی ساقه‌های باریک و ضعیف باید از پایین‌تر قطع شوند تا رشدشان بهتر شود. ساقه‌ها را از جایی که قطرشان به اندازه مداد بود هرس کنید، حتی اگر مجبور شدید کل جوانه را بچینید این کار را بکنید.

همیشه بالاتر از برگ‌های سالم و کامل را ببرید. این قسمت‌ها جاهایی هستند که هورمون‌ها متراکم شده‌اند، بنابراین گیاه می‌تواند از این قسمت سریع‌تر جوانه و گل بدهد.

تغذیه و خاک مناسب:
در فصل بهار  و تابستان می‌توانید از کودها استفاده کنید. همچنین خاک گل رز باید سبک و دارای عناصر مغذی باشد تا بتواند به خوبی رشد کرده و گل بدهد.

کنترل و مهار بیماری:
گونه‌های مقاوم به بیماری رزها را انتخاب کنید تا از بیماری‌هایی همچون خال سیاه، سفیدک و پوسیدگی در تابستان‌های گرم و مرطوب پیشگیری شود، حتی گونه‌های مقاوم به بیماری هم ممکن است بیمار شوند. برگ‌های افتاده رزها را جمع کنید و از گیاه دور کنید تا ریسک عفونت مجدد کاهش یابد و در صورت لزوم از قارچ کش استفاده کنید.

گیاه رز درست را انتخاب کنید:
رزها دارای گونه‌های بسیار مختلفی هستند. بسیاری از آنها اصلاح شده هستند و گل‌های زیبا با ماندگاری بالایی دارند. پس باید گیاه با گونه خوبی را انتخاب کنید.

محل نگهداری گل رز:
گل رز به نور آفتاب زیادی احتیاج دارد، آنها را می‌توان در باغچه و یا گلدان‌های مناسب کاشت کرد. آنها را در بهترین محل کاشت کنید تا بتوانند به خوبی رشد کنند. همچنین می‌توانید در فصل خواب آنها را هرس کنید. حتما در فصل زمستان باید محل نگهداری رز خنک باشد.

 

5 نکته برای گلدهی بیشتر گل رز

5 نکته برای گلدهی بیشتر گل رز

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

 

2 دیدگاه برای “۵ نکته برای گلدهی بیشتر گل رز

 1. محی الدین گفته:

  متاسفانه در جنوب و در شهرهای گرمسیری ماندگاری نداره و قابل کاشت نیست .
  آقای الهامی سوالم اینه که مثل اکثر گیاهان که در ساختار ژنتیکیش دستکاری می کنن و مقاومت و یا محصولشو رو زیادتر و با کیفیتر می کنن می شه روی رز کار کنن که مقاومتش به گرما رو زیادتر کنند.؟
  معمولا این کار از عهده کشورهای پیشرفته در این امر باید میسر باشه

  • میهن کاکتوس گفته:

   سلام آقای بغلانی عزیز تا جایی که من اطلاع دارم بله میشه گونه های مقاوم به مناطق گرمسیری را تولید کرد. چون با دستکاری توانسته اند رنگهای جدید با ماندگاری بیشتر تولید کنند. همچنین میشه داخل همین رزهای موجود آنهایی که نسبت به بقیه ماندگاری بیشتری دارند را شناسایی و تکثیر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *