معرفی و آموزش نگهداری از آگاو ویکتوریا

معرفی و آموزش نگهداری از آگاو ویکتوریا

معرفی و آموزش نگهداری از آگاو ویکتوریا : آگاو ویکتوریا گونه‌ای از هزاران واریته آگاوها می‌باشد. اسم این آگاو توسط توماس مور به احترام ملکه ویکتوریا انگلیس نام گزاری شده است. جز گیاهان کم رشد می‌باشد. قطر اگاو ویکتوریا تا ۴۵ سانتی متر نیز رشد می‌کند. دارای برگ‌های محکم و بسیار زیبایی می‌باشد. برگ‌ها داری سه زاویه مثلثی به رنگ سبز تیره و روشن با خطوط سفید بر روی برگها مشاهده می‌شود. برگ‌های این آگاو بدون تیغ هستند تنها در انتها و مرکز برگ‌ها یک تیغ کوتاه مشاهده می‌شود. Agave victoriae-reginae است.  

آگاه ویکتوریا در سن حدود ۲۵ تا ۳۰ سالگی گل می‌دهد. گیاهی است مقاوم که نگهداری از آن آسان می‌باشد. به نور زیاد و آبیاری منظم نیاز دارد و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. خاک مناسب برای این گیاه خاک کاکتوس سبک می‌باشد با ترکیب از ماسه و پیت ماس و مقدار بسیار کمی ورمی یا کود گاوی کاملاً ضدعفونی شده. کف گلدان حتماً باید دارای سوراخ برای خروج آب اضافی باشد. زیرا این گیاه بسیار مستعد پوسیدگی ریشه می‌باشد. در زمستان آبیاری را کم کنید و گیاه را در محلی خشک با دمایی حدود ۱۰ درجه نگهداری کنید.

آگاو ویکتوریا ابلق
آگاو ویکتوریا ابلق

بیماری‌ها:
افت‌هایی مانند شپشک آرد آلود و کنه‌ها این گیاه را مورد هجوم قرار می‌دهند. حتماً باید به طور منظم گیاه را بررسی کنید. همچنین انواع قارچ‌ها می‌توانند گیاه را آلوده کنند. گیاه را در محلی خشک نگهداری کنید و از آبیاری بیش از حد خودداری نمایید.

آموزش تکثیر آگاو ویکتوریا:
تکثیر این گیاه از طریق پاجوش و بذر می‌باشد. بذرهای این کاکتوس را می‌توانید در خاک پیت ماس با رطوبت بالای ۷۰ درصد بکارید. سینی کاشت را در محلی با دمایی بین ۲۰ تا ۳۰ درجه و نور ملایم نگهداری کنید. بعد از سه ماهگی می‌توانید جوانه‌های سبز شده را با کودهای ازت پایین و پتاس بالا کوددهی کنید تا رشد آنها افزایش یابد. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قارچی هر دو هفته یک بار جوانه‌ها را با سم قارچ‌کش سم‌پاشی کنید.

منبع: میهن کاکتوس

 

معرفی و آموزش نگهداری از آگاو ویکتوریا

 

 

پست‌های مرتبط

درمان لک‌های روی کاکتوس با جراحی!

درمان لک‌های روی کاکتوس با جراحی!

درمان لک‌های روی کاکتوس با جراحی! بدون شک قاتل بزرگ...

آموزش نگهداری از کاکتوس اپیتلانتا

آموزش نگهداری از کاکتوس اپیتلانتا

آموزش نگهداری از کاکتوس اپیتلانتا : کاکتوس اپیتلانتا با نام علمی ...

آموزش نگهداری از ساکولنت ها

آموزش نگهداری از ساکولنت ها

آموزش نگهداری از ساکولنت ها: ساکولنت ها یا ساکیولنت ها...

نظرات (3)

سلام وقت بخیر. من دوتا پاجوش پر ریشه گیاه آگاو برگ خنجری ابلق به دستم رسیده که تقریبا ده بیست سانت هستند میخوام بکارمشون. چه خاکی بهتره براش؟ خاک باغچه (کشاورزی) ورمی کمپوست پرلیت خاک کاکتوس و پیت ماس رو بصورت مجزا دارم موجود. ممنون از توجهتون.

پاسخ

    سلام. ترکیب خاک مناسب برای اگاو
    ماسه نخودی شسته۶۰درصد پیتماس۲۵یا۳۰درصد ورمی کمپوست۱۰درصد میتونین به این ترکیب پنج درصد خاک رس هم اضافه کنید.

    پاسخ

یک دنیا سپاس.

پاسخ