معرفی و آموزش نگهداری از نخل شامادورا

معرفی و آموزش نگهداری از نخل شامادورا

معرفی و آموزش نگهداری از نخل شامادورا : نخل شامادورا  بومی مناطق گرمسیر قاره امریکا است دارای بیش از ۱۰۰ گونه می‌باشد. دارای برگ‌های زیبا و متراکمی هستند طول نخل انواع نخل شامادورا بسیار متفاوت است و در حدود ۳۰ سانتی متر تا ۶ متر متغیر می‌باشد. امروزه در سراسر دنیا پرورش داده می‌شود.

این گیاه دو پایه است یعنی گل‌های ماده و گل‌های نر بر روی دو گیاه جداگانه قرار دارند  و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی زمان شکل گیری گل‌ها و آخر تابستان/اوایل پاییز است. میوه‌ها در صورت شکل گیری قرمز – نارنجی رنگ و البته سمی هستند همان‌طور که اشاره کردم این گیاه گونه‌های متنوعی دارد که برخی از آنان بیش از سایرین به دلیل ظاهر زیبایی که دارند مورد توجه قرار گرفته‌اند و به عنوان گیاهی خانگی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. یکی از این گونه‌ها Chamaedorea elegans (که با نام انگلیسی parlor palm و یا bella palm شناخته می‌شود) با ارتفاع ۳-۲ متر  و Chamaedorea seifrizii (که با نام انگلیسی bamboo palm و reed palm شناخته می‌شود) با ارتفاع ۳٫۵-۳ متر از جمله این انواع هستند. این نوع از نخل‌ها رشد کندی دارند و نگهداری از آنان نسبتاً آسان است.

شرایط نگهداری از نخل شامودارا:

آبیاری:
برای آبیاری به این گیاه باید وضعیت سطح خاک را بررسی کرد. زمانی که سطح خاک نیمه خشک – نیمه مرطوب بود و می‌توان نسبت به آبیاری اقدام کرد. البته در زمستان که نیاز آبی کمتر می‌شود می‌توان زمانی که خشکی به عمق حداکثر ۵ سانتیمتر رسید نسبت به آبیاری این گیاه اقدام کرد. بعد از آبیاری حتماً می‌بایست آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود اما مراقب باشید اگر گلدان شما پایه ندارد و به بیان دیگر کف گلدان با زیرگلدانی تماسی است، نباید اجازه دهید تا  آب در زیرگلدانی جمع نشود و مرتب آنرا خالی کنید. آب‌هایی که کیفیت پایینی دارند و یا هوای خشک محیط به تدریج موجب سوختن نوک برگ‌ها می‌شوند. آبیاری بیش از اندازه و خیس بودن همیشگی سطح خاک می‌تواند موجب زرد شدن برگ‌ها و ریزش آنان و ایجاد پوسیدگی ریشه شود. آبیاری  اندک نیز می‌تواند موجب بروز سوختگی نوک برگ‌ها و کم رنگ شدن برگ‌های جدید شود.
نور: نخل‌های شامادورا به مکانی با نور میانه و به دور از نور مستقیم آفتاب را دوست دارند و مکان‌های نسبتاً کم نور را نیز تحمل می‌کنند. تابش نور مستقیم آفتاب از عوامل سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و یا بروز نواحی سفید-کرم رنگ بر پهنه برگ‌ها است و این مسئله بخصوص با وجود نور بعد از ظهر روی می‌دهند.

دما:
حداقل دمای مناسب برای این گیاه ۱۸-۱۶ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دما نیز ۲۸-۲۶ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه را در مکانی که در معرض وزش بادهای سرد است (بخصوص کولرهای گازی) قرار ندهید.

خاک:
به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد. می‌توان از مخلوط خاک برگ+خاک معمولی + ۲۰٪ شن (با ذرات ۲-۱ میلی‌متر، شن مصالح ساختمانی و یا ماسه بادی مناسب نیست) برای تهیه مخلوط کاشت این گیاهان استفاده کرد.  برای این گیاه گلدانی از جنس سرامیک یا سفال انتخاب کنید تا بتواند وزن شاخسار را تحمل کند. نیاز کودی این گیاه چندان زیاد نیست و کودهایی با نسبت ۲-۱-۳ و یا ۳-۱-۳ همانند ۸-۴-۱۲ و یا ۱۲-۴-۱۲ از جمله فرمول‌هایی هستند که برای این گیاه توصیه شده‌اند. اگر تهیه چنین کودی مشکل است می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۲۰-۲۰-۲۰ البته نصف غلظت هر ۶-۴ هفته یک‌بار استفاده کرد. زمان مناسب تعویض گلدان این گیاه هنگامی است که کمترین رشد را داشته باشد یعنی اواسط /اواخر زمستان زمان مناسب است و به دلیل رشد کند و آهسته این گیاه معمولاً هر دو سال یک‌بار نیاز به تعویض گلدان است.

تکثیر:
نخل شامادورا دارای ساقه‌های زیرزمینی است که توسط آنان در زیر خاک گسترش می‌یابد بنابراین بعد از گذشت مدتی گیاه مادری متراکم و انبوه شده و می‌توان هنگام تعویض گلدان، گیاه مادری را به دو یا چند بخش تقسیم کرد و هر بخش را به شکل جداگانه در گلدانی مستقل کاشت کرد. همچنین می‌توان پاجوش‌های نزدیک به گیاه مادری را نیز جدا کرد. بهترین زمان جدا کردن پاجوش‌ها هنگامی است که پاجوش حدود ۲۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشد. برای جدا کردن پاجوش باز هم می‌بایست گیاه مادری را از گلدان در آورد و ناحیه اتصال را با وسیله‌ای تیز قطع کرد و آنها را در مخلوطی که میزان شن بیشتری از مخلوط گیاه مادری دارد کاشت کرد. مثلاً میزان شن را حدود نصف حجم کل خاک در نظر بگیرید. بعد از انتقال به گلدان جدید، پاجوش را آب بدهید و اجازه ندهید که بین دو آبیاری سطح خاک بیشتر از ۵ سانتیمتر در عمق خشک شود. البته خیلی آبیاری نکنید مثلاً اندازه یک لیوان آب کافی است این کار به رشد و توسعه بهتر ریشه‌ها کمک می‌کند تا برای جستجوی آب به عمق گلدان نیز رویش کنند. حدود ۶-۴ هفته بعد می‌بایست رشد جدید روی دهند  و بعد از گذشت ۴ ماه می‌توان نسبت به بزرگ‌تر کردن گلدان اقدام کرد.

آفات و بیماری:
از آفات این گیاه می توان به شپشک های گیاهی ، کنه های گیاهی بخصوص کنه تار عتکبوتی و حلزون اشاره کرد . لکه برگی های قارچی و باکتریایی ، بلایت باکتریایی و قارچی و  پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه از جمله بیماری های این گیاهان محسوب می شوند.

منبع: باغ سبز

معرفی و آموزش نگهداری از نخل شامادورا

 

پست‌های مرتبط

معرفی و آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا

معرفی و آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا

معرفی و آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا : در نگاه اول...

https://mihancactus.ir/1396/05/18/%d8%b3%d9%84%d8%b7%d8%a7%d9%86-%da%a9%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b3%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a2%d8%b1%db%8c%d9%88%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%be%d9%88%d8%b3/

معرفی انواع کاکتوس آریوکارپوس همراه عکس

معرفی انواع کاکتوس آریوکارپوس همراه عکس : در این مقاله...

معرفی گل یاس خوشه‌ای

معرفی گل یاس خوشه‌ای

معرفی گل یاس خوشه‌ای : یاس خوشه‌ای با نام علمی...

نظرات (12)

با سلام ،، ممنون از سایت خوبتون
شامادورای من لکه قارچی داشت ،، الان همه برگاهاش ریخته،، به نظر شما گیاه از بین رفته یا اینکه داروی قارچ به ریشه بدم شاید نجات پیدا کنه.
ساقه اش هم سیاه شده و از انجا برگاش خراب شدن و ریختن

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 28ام, 1398 13:48:

سلام، ممنون از شما، اگر ساقه کاملا سیاه شده باشه متاسفانه دیگه کاری نمیشه کرد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشد
بذر هاتون کی شارژ میشن و سایت چه زمانی بروزرسانی میشه؟؟؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 29ام, 1397 12:03:

سلام تا چند روز دیگه شارژ میشه بذرها

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر..ببخشی ن دوتا گیاه اریکا و شامادور گرفتم فروشنده گفت متفاوتند ولی الان ک دقت میکنم کاملا شبیه هم هستن میشه لطفا بگید تفاوتای اهریشون چیه…تو نت هم سرچ کرد این دو گیاهشبیه هم هستن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 6ام, 1397 11:48:

سلام. وقتی کوچک هستند خیلی شبیه به هم هستند وقتی بزرگ بشن تفاوتشون نمایان میشه شامادورا برگهای پهن وزبرتری نسبت به اریکا داره برگهای اریکا نازکتر ونرمتر هستند وقد اریکا بیشتر بلند تر میشه تا شامادورا. اگر ساقه ها رو هم دقت کنید شامادورا از یک تنه اصلی تشکیل میشه وبرگها از یک تنه رشد میکنن ولی اریکا هر برگ یک ساقه جداگانه داره. اگر این تفاوتها رو ندارند احتمالا هر دو یک گیاه هستند که فروشنده اشتباهی بهتون داده.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
مدتی است یک نخل شامادورا گرفتم و تا الان ۳تا از شاخه های آن کاملا خشک شدهو از بین رفته و دوتای دیگرش هم زرد شده و در آستانه خشک شدن هست.چیکارش کنم دوباره سلامتیشو بدست بیاره.اینم بگم که گلدانش سفالی و خروجی ندارد که آب از آن بیرون رود . مقدار آب دهیی هم تقریبا هر ۵روز ی بار و نور هم فقط غیر مستقیم.
ممنون میشم راهنماییم بفرمایین

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 1ام, 1397 16:42:

سلام. موندن اب داخل گلدان باعث خشک شدن شاخه ها شده. نخل شامادورا به ابیاری زیاد حساس هست ودر اثر ابیاری زیاد ریشه پوسیده وگیاه بمرور زمان از بین میره. بهتره گیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو چک کنید تمام قسمتهای خشک وپوسیده شده رو جدا کنید واز گلدانی که منفذ داره استفاده کنید. هر وقت خاکش کامل خشک شد ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشی به شما
من دو هفته هست شامادورا گرفتم برگه از نوک به سمت پایین برگها از حالت نرمی به حالت خشک سبز تمایل میکند بین سبز واقعی و سبز خشکی رنگ قهوه از هست حتی زیر گلدان حالت جزیره ای ایجاد کردم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 14ام, 1397 10:16:

سلام. رطوبت رو میتونید با مه پاشی روی برگها فراهم کنید دلیل خشک شدن برگها رطوبت کم ودمای زیاد محیط هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و وقت بخیر
من تقریبا یک ماهه که دو تا نشاء شامادورا گرفتم و کاشتم،هر دو رو داخل یک گلدان گذاشتم و در ضمن هر نشاء شامل سه تا ساقه بود،تا الان اصلا هیچ رشدی نکردن و یکی از نشاءها که کمرنگ شده و برگهاش یه جورایی خالدار شدن،چراا؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 28ام, 1397 12:08:

سلام.احتمالا ابیاریتون زیاد بوده که رنگشون کمرنگتر شده.زهکش رو بررسی کنید تا گرفته نباشه.هر وقت سطح خاک رطوبت از دست داد ابیاری کنید برای تقویت هم میتونید از کود npk20,20,20یک گرم در یک لیتر اب استفاده کنید هر دو هفته یک بار در زمان ابیاری.برای لکه های روی برگ همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجودافات بررسی کنید.اگر افتی نبود احتمالش هست که قارچ باشه چون شامادورا مستعد قارچ هست سعی کنید اب روی برگها نریزید اگر لکه ها بصورت زرد ومثل افتاب سوخته هستند دلیلیش کمبود عناصر موجود در خاک هم میتونه باشه ولی اگر زرد ولکه های کوچیک هستند اندازه سرسوزن یا کمی بزرگتر قارچ هست از این نظر برگها رو بررسی کنید مجدد در مورد برگها همین قسمت اطلاع بدید تا اگر نیازی به سمپاشی قارچ کش بود بگیم خدمتتون.

[پاسخ]

پاسخ