معرفی و آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا

معرفی و آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا

معرفی و آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا : در نگاه اول چیزی به جز یک قطعه چوب به نظر نمی‌آید در حالتی که این تکه چوب زیبا زنده است و در فصل‌های خاصی از سال برگ در می‌آورد و زنده بودن خود را نشان می‌دهد. این گیاه زیبا که از دسته ساکولنت ها محسوب می‌شود در ایران به گیاه پافیلی نیز معروف است نام علمیان Dioscorea می‌باشد و یکی از معروف‌ترین گونه‌های این گیاه dioscorea elephantipes می‌باشد. این واریته در گلخانه میهن کاکتوس پرورش داده می‌شود و بذران به مشتریان محترم عرضه می‌گردد.
زیستگاه این گیاه مناطق گرمسیری آمریکا، آفریقا و بخش‌هایی از آسیا می‌باشد. این گیاه غده‌ای در برخی کشورها خوراکی است و همچنین به عنوان گیاه دارویی به دلیل داشتن فیتواستروژن ها کاربرد دارد.
ساقه دیسکوریا مانند پیچک بوده و با پیچیدن در اطراف سایر گیاهان یا اشیاء دیگر رشد کرده طول ساقه گاهی به ۵ متر نیز می‌رسد. ساقه آن باریک بوده و دارای برگ‌های ریزی می‌باشد. بیشتر در مناطق گرمسیری با آب و هوای خشک و در زمین‌های سنگی مشاهده می‌شود.
برگ‌ها اغلب به شک قلب و با دندانه‌های عمیق به رنگ سبز هستند. دارای گل‌های ریزی به رنگ سفید مایل به زرد است. این گیاه داری گیاهان نر و ماده می‌باشد که برای برگیری باید از هر دو گیاه یعنی نر و ماده داشته باشید تا بذر تشکیل شود.

آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا:
نگهداری از این گیاه در گلخانه یا منزل کار دشواری نیست. تنها با رعایت نکاتی می‌توان از این گیاه نگهداری کرد. اکثر گونه‌های دیسکوریاها در تابستان و اوج گرما به خواب می‌روند در نتیجه باید آبیاری در این فصل خواب کاهش یابد.
دیسکوریا ها به نور زیاد و کامل نیاز دارند حداقل روز ۳ الی ۴ ساعت نور کامل آفتاب. دمای پایین تا نزدیک صفیر درجه را به خوبی تحمل می‌کنند ولی قادر به ادامه زندگی در دمای زیر صفر درجه سانتی‌گراد نمی‌باشند.
این گیاه به آبیاری زیاد حساس است و از اولین نشانه‌های آبیاری زیاد زرد شدن برگ‌ها می‌باشد. در فصل رشد هر هفته یک مرتبه آبیاری کافی می‌باشد و در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان باید کامل خشک شود.
خاک مناسب برای این گیاه خاک ماسه‌ای با مقدار کمی پیت ماس یا کوکوپیت می‌باشد. خاک حتماً باید دارای زهکشی مناسبی برای خروج آب اضافی باشد.
این گیاه به پوسیدگی ریشه همچنین آفت‌هایی مانند شپشک آردآلود و شته‌ها حساس است. حتماً محل نگهداری این گیاه باید خشک باشد تا دچار پوسیدگی نشود.

تکثیر:
تکثیر دیسکوریا از طریق بذر می‌باشد. بذر این گیاه را می‌توانید در خاک پیت ماس با مقداری کوکوپیت در دمای بالای ۳۰ درجه سانتی‌گراد کشت کنید. گاهی برای سبز شدن بیش از دو ماه زمان لازم است. جوانه‌های سبز شده را در نور ملایم و به دور از آفتاب مستقیم خورشید نگهداری کنید و به دلیل حساس بودن در مقابل بیماری‌های قارچی هر دو هفته یک‌بار با سم قارچ‌کش سم‌پاشی کنید.

معرفی و آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا
بذر گیاه دیسکوریا

منبع: میهن کاکتوس

معرفی و آموزش نگهداری گیاه دیسکوریا

 

 

 

 

 

پست‌های مرتبط

فرینا چیست؟

فرینا چیست؟

سلام امروز میخواهم راجب فرینا (Farina) صحبت کنم اما حالا این...

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی : گل قهر و...

10 نکته برای نگهداری گل‌ها در زمستان

۱۰ نکته برای نگهداری گل‌ها در زمستان

۱۰ نکته برای نگهداری گل‌ها در زمستان : شروع فصل...

نظرات (10)

سلام بذر دیسکوریا پا فیلی تو لیست بذرها نبود، از کجا باید سفارش بدم؟

پاسخ

لطفا در صورت موجود شدن پافیلی به بنده اطلاع دهید.

پاسخ

سلام کی بذرش رو میارین؟ اگه میشه خبر بدین

پاسخ

سلام…ساقه های این کیاه برای همیشه هستند یا باید گاهی اوقات هرس شوند؟اگر باید هرس شوند نحوه ان را اعلام کنید تشکر..

پاسخ

    سلام. همه ی گیاهان هر از گاهی باید هرس بشن میتونید شاخه های جانبی یا شاخه هایی که خیلی بلند هستند رو هرس کنید.

    پاسخ

سلام شیرازی هستم ازکرج..لطفابذردیسکوریا بیارید

پاسخ

    سلام و درود خدمت آقای شیرازی عزیز چشم حتما اگه بذر خوبی گیر بیاد میاریم.

    پاسخ