ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟ ساکولنت ها گیاهان گوشتی محبوب و زیبایی که این روزها طرفداران زیادی در ایران پیدا کردند. ساکولنت ها همانند همه گیاهان برای رشد و ادامه زندگی به نور آفتاب نیاز دارند. میزان نیاز نوری ساکولنت ها بسته به گونه آن متفاوت است بعض از ساکولنت ها به نور کامل و بعضی دیگر به نور فیلتر شده نیاز دارند حتی بعضی واریته توانایی ادامه حیات در روشنایی را نیز دارند.

گیاهان با استفاده از نور خورشید عمل فتوسنتز را انجام می‌دهند. در فتوسنتز گیاهان مواد غذایی جذب شده از خاک را تبدیل به مواد مورد نیاز برای رشد می‌کنند. فتوسنتز توسط کلروفیل یا همان سبزینه در گیاه انجام می‌شود.

همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد به طور کلی تمامی ساکولنت ها به نور آفتاب نیاز دارند که شدت نیاز آنها به گونه ساکولنت ها بستگی دارد. در صورتی که ساکولنت ها نور زیادی دریافت کنند برگ‌های آنها تغییر رنگ می‌دهد و معمولاً به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شود. اگر شدت و تداوم نور زیاد ادامه یابد گیاه دچار سوختگی برگشت ناپذیری خواهد شد. پس از قرار دادن گلدان ساکولنت ها در برابر نور شدید آفتاب به خصوص در فصل تابستان خودداری کنید. و اگر گیاه شما در مکان کم نوری نگهداری می‌شود، کم کم و به تدریج به نور زیاد عادت دهید.

نور کم نیز می‌تواند باعث رشد علفی و از دست دادن کلروفیل ها که با کم رنگ شدن گیاه در اثر کمبود نور قابل مشاهده می‌باشد شود. همچنین ساقه و برگ‌های ساکولنت ها در اثر کم نوری به صورت باریک و ضعیف رشد خواهند کرد و در صورت تداوم کم نوری گیاه از بین خواهد رفت.

ساکولنت ها در زمان رشد روزانه حداقل به ۲ الی ۴ ساعت نور کامل البته فیلتر شده نیاز دارند. ساکولنت هایی که دارای رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای یا سایر رنگ‌ها هستند با دریافت نور بیشتر خوش رنگ‌تر و زیباتر خواهند شد.

منبع: میهن کاکتوس

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

 

پست‌های مرتبط

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟ تعویض...

تکثیر کاکتوس و ساکولنت از طریق پاجوش

تکثیر کاکتوس و ساکولنت از طریق پاجوش

یکی از ساده‌ترین روش‌های تکثیر گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت...

آموزش نگهداری گیاهان در منزل

آموزش نگهداری گیاهان در منزل

آموزش نگهداری گیاهان در منزل ، در این مقاله به...

نظرات (2)

با عرض سلام میبخشید بنده علاقه زیادی به نگهداری ساکولنتها و کاکتوسها در منزل دارم منتها چون جایی که نگهداری میکنم نور آفتاب طبیعی کم هست ساکولنتهایی که برگهای گوشتی تری دارن زمانیکه میخرمشون و میارم منزل بعداز یه مدتی با اینکه از بالا برگ جدید میدن معمولا از قسمت پایین برگها از طرف نوک برگ کم کم لاغرتر و بعداز چند روز میرفتن البته از بالا رشد دارن همین امر خیلی باعث رنجش بنده هستش با توجه به علاقه زیادی که به این گلها دارم تا جاییکه چون مدتیه عضو کانال تلگرامی و سایت شما هستم و فقط مطالب شمارو مطالعه میکنم لطفا راهنمایی بفرمائید علت چیست و باید جهت. رفع مشکل چیکار کنم ببخشید ازاینکه زیاد شد ممنونم از توجه شما.

پاسخ

    سلام.ساکولنتها برای رشد مطلوب به نور زیادی احتیاج دارند.اگر نورتون کم هست میتونید از نور مصنوعی هم استفاده کنید.برای اطلاعات بیشتر در مورد نور مصنوعی مقاله نور مصنوعی رو مطالعه بفرمایید.

    پاسخ