بررسی اثرات روش‌های مختلف تیمار کردن بذر کاکتوس

بررسی اثرات روش‌های مختلف تیمار کردن بذر کاکتوس

بررسی اثرات روش‌های مختلف تیمار کردن بذر کاکتوس ها: بعضی از بذرهای کاکتوس حتی زمانی که در شرایط مناسب نیز قرار می‌گیرند قادر به جوانه زنی نیستند به  این نوع بذرها، بذرهای خواب گفته می‌شود. در برخی از این گونه‌ها باید تغییرات مورفولوژیکی اتفاق بیافتد تا بذر شروع به جوانه زنی کند. در برخی دیگر تغییرات فیزیولوژیکی برای جوانه زدن بذر نیاز می‌باشد. در طبیعت این تغییرات به تدریج و قرار گرفتن تخت شرایط رطوبتی، دمایی و نوری مختلف رخ می‌دهد. آب باران هم که آبی اسیدی است یکی از دلایل اصلی جوانه زنی بذرها می‌باشد. 

طی آزمایشی که در آزمایشگاه میهن کاکتوس انجام داده شد بذرهای گونه کاکتوس Opuntia gosseliniana که دارای پوسته بسیار ضخیمی می‌باشد و در حالت طبیعی به سختی جوانه می زند در پنج محیط کشت مختلف کشت داده شد. در این آزمایش از روش‌های شیمیایی همچنین مکانیکی برای تصریح جوانه زنی استفاده شد. شرح آزمایش در ادامه توضیح داده می‌شود.

در این آزمایش از ظرف‌های آزمایشگاهی با قطر ۱۰ سانتی متر در محیطی کاملاً استریل استفاده شده است. محیط کشت پنبه استریل شده می‌باشد. دمای محیط روی ۲۵ درجه ثابت می‌باشد با رطوبت ۸۰ درصد و روزانه ۱۰ ساعت نور. در هر ظرف ۲۵ عدد بذر Opuntia gosseliniana کاملاً یکسان و به صورت تصادفی از یک پک انتخاب شده است.

بذر اپونتیا
تصویر شماره یک

بذرها با پنج روش به شرح زیر مورد آزمایش قرار گرفت:

۱- ظرف اول با محلول اسید سولفوریک H2SO4 با غلظت ۵ درصد به مدت ۲۰ دقیقه خیسانده شد.

۲- ظرف دوم با محلول هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه H۲O۲ با غلظت ۱۵ درصد به مدت ۲۰ دقیقه.

۳- ظرف سوم توسط محلول اسید جیبرلین C19H22O6 با دز ۲۵ میلی گرم در یک لیتر آب. اسپری بر روی بذرها.

۴- ظرف چهارم حذف مکانیکی قسمتی از پوسته بذر طبق تصویر شماره یک.

۵- ظرف پنجم با روش کاملاً عادی و با آب مقطر کاشت شد.

نتیجه آزمایش: نتیجه این آزمایش پس از ۴ هفته به شرح زیر بود:
میزان بذرهای سبز شده در ظرف اول که بذرها با اسید سولفوریک تیمار شده بود ۱۰ درصد. ظرف حاوی هیدروژن پراکسید ۷۰ درصد، ظرف سوم که حاوی اسید جبرلین بود ۷۰ درصد. حذف مکانیکی باعث شد ۴۰ درصد بذرها سبز شود و بذرها در حالت عادی و بدون تیمار تنها ۱۰ درصد سبز شدند.

پس می‌توان نتیجه گرفت تیمار کردن بذرها توسط هیدروژن پراکسید و اسید جبرلین بیشترین تأثیر را در تحریک و جوانه زنی بذرها داشتند. باید توجه داشت این ارقام می‌تواند در گونه‌های مختلف متفاوت باشد و ممکن است بذرهای گونه‌های مختلف کاکتوس‌ها واکنش‌های متفاوتی از خود نشان دهند. ولی از این آزمایش می‌توان به طور کلی نتیجه گرفت که تیمار کردن بذرهایی که به سختی سبز می‌شوند روش مفیدی می‌باشد.

توجه: استفاده از از مواد شیمیایی که در این آزمایش نام برده شد خطرناک می‌باشد، حتماً باید تخت شرایط کاملاً ایمن و با رعایت موارد ایمنی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از مواد در داخل منزل توصیه نمی‌شود.

درصورتی‌که از مواد مختلف برای جوانه زنی بذرها استفاده کرده‌اید برای ما بفرستید تا مورد آزمایش علمی قرار دهیم.

منبع: میهن کاکتوس

بررسی اثرات روش‌های مختلف تیمار کردن بذر کاکتوس

پست‌های مرتبط

آموزش تکثیر گل فوشیا

آموزش تکثیر گل فوشیا

آموزش تکثیر گل فوشیا یا گل آویز، گوشواره‌ای، حافظی: فوشیا را...

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست؟ پیت ماس در واقع بقایای نوعی خزه...

آموزش کاشت بذر جنسینگ

آموزش کاشت بذر جنسینگ

آموزش کاشت بذر جنسینگ و شرایط نگهداری از آن: خاک مورد نیاز...

نظرات (8)

سلام
قراردادن بذرهای کاکتوس بمدت ۲۴ساعت در آب تاثیری در تسریع جوانه زنی دارد؟
آیا این کار توصیه میشود؟

پاسخ

  سلام.همه ی بذرها نه فقط یک تعداد،بذر های نخل ماداگاسکار وپاچیپودیوم بهتر هست قبل از کاشت داخل اب خیس بشن.داخل ابی که بذرها رو خیس میکنید بهتر هست مقداری هم محلول قارچ کش بریزید تا ضدعفونی هم بشن مثلااگر بذر هارو داخل دوقاشق اب خیس کردید یک قاشق هم محلول قارچ کش داخل همون اب بریزید.بعد از بیست وچهار ساعت اماده کاشت هستند.

  پاسخ

ممنون از پاسختون
دز مصرفی قارچکش همان یک گرم درلیتر مناسبه؟

پاسخ

  خواهش میکنم بله برای سمپاشی سطحی این مقدار کافی هست.ولی برای ضدعفونی بستر مقدارش باید زیاد باشه.

  پاسخ
-

تیمار کردن یعنی قبل کاشت بذر رو توی مثلا آب اکسیژنه قرار دادن؟چه مدت؟

اگه بذرهای دیگه مثل ملو آستریاس یا … که پوست نازکی دارن تیمار بشن چه اتفاقی میفته؟با آب اکسیژنه

پاسخ

  سلام.تیمار کردن برای بذرهایی بکار میره که پوسته زخیمی دارند وزمان جوانه زنیشون خیلی طول میکشه مثل بذر اپونتیا.ویا با یک تیغ روی پوسته بذرهای زخیم چند خراش ایجاد میکنن تا جوانه زنی سریع صورت بگیره مثل بذرهای درخت ارغوان ویا اقاقیا که پوسته زخیمی دارند وجوانه زنیشون تقریبا چهل روز زمان میبره.پوسته بذر ملو واستریاس نازک هستند ونیازی به تیمار کردن ندارند.

  پاسخ

سلام خسته نباشید .
برای بذر هایی مثل آریو کارپوس بهترین روش که داخل خانه میشه انجام داد که زودتر جوانه بزنن و درصد جوانه زنی بره بالا چه روشیه ؟

پاسخ

  سلام.برای جوانه زنی فرقی نمیکنه که داخل خونه باشه یا گلخونه حتما باید دما ورطوبت مورد نیاز برای جوانه زنی فراهم باشه اریوها در دمای بالای سی وپنج درجه راحت سبز میشن ورطوبت هفتاد الی هشتاد درصد اگر این شرایط رو برای بذارها فراهم کنید زود جوانه میزنن.

  پاسخ