آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟ یکی از سؤالاتی که همیشه برای خیلی‌ها مطرح می‌باشد این است که آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟ این نوع سؤالات باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای کسانی که از کاکتوس‌ها و ساکولنت ها در منزل نگهداری می‌کنند می‌شود، ولی واقعیت این است که ۹۹ درصد کاکتوس‌ها و ساکولنت ها هیچ خطری برای انسان و حیوانات ندارد. بعضی از کاکتوس به عنوان خوراکی استفاده می‌شوند و بسیاری از انواع این گیاهان در لوازم آرایشی و بهداشتی مانند آلوئه ورا مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین میوه انواع کاکتوس‌ها و ساکولنت ها مانند اپونتیا مصرف می‌شود.

ولی تعداد از کاکتوس‌ها مانند انواع گونه‌های افوربیا سمی هستند و می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت یا حساسیت پوستی شود. شیره افوربیاها دارای ماده سمی است که این حساسیت‌ها را به وجود می‌آورد. در نگهداری این گیاهان به ویژه برای کودکان باید مواظب بود و هنگام تعویض گلدان یا بررسی این گیاهان حتماً از دستکش استفاده شود.

غیر از گونه افوربیا بعضی از گونه‌های ساکولنت کالانکوآ سمی هستند. این گیاهان دارای سم بسیار جزئی در بافت‌های خود هستند که می‌تواند باعث مسمومیت در انسان و حیوانات شود.

تیغ بعضی از گونه‌های کاکتوس‌ها و ساکولنت ها نیز دارای موادی هستند که باعث ایجاد درد و حساسیت پوستی در پوست می‌شود، البته این درد و حساسیت خیلی زود از بین رفته و مشکل خاصی برای انسان پیش نمی آورد. حتماً هنگام کار با کاکتوس‌ها شرایط ایمنی را رعایت کنید و از لوازم لازم استفاده کنید. وجود تیغ‌های دردناک نوعی مقابله در برابر حیوانات علف خوار می‌باشد برای حفظ گونه گیاهی.

پس می‌توان نتیجه گرفت نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها در خانه هیچ خطری ندارد که هیچ بلکه باعث کاهش آلودگی هوا، ایجاد شادابی و زیبایی در خانه شما خواهد شد. پس با نگهداری گل‌ها بخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت ها، زیبایی و طراوت را به منزل و محل کار خود بیاورید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

5 دیدگاه برای “آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

 1. امیر گفته:

  سلام
  من یک گیاه افوربیا در منزل داشتم که چون شاخه های بلندی داشت سعی کردم با شاخه هایی پلاستیکی آنرا ساپورت کنم که کمی زخمی شد و شیره آن بدستم مالیده شد.
  بدون اینکه بدانم دستم رفت به سمت چشمم و کمی مالیدم و خدا برایتان روز بد نیاورد که بیچاره شدم و چشمم دچارچنان سوزشی شد که تا ساعتها اشک میریختم و بسیار سمی بود. تازه من بلافاصله با مقدار زیادی آب شستم بعد با صابون شستم و بعد در منزل برام با چایی چشمم را شستند ولی باور کنید این شد آخرین بار و شما هم لطفا مواظب باشید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله شیره تمام افوربیاها سمی هست ونباید با پوست دست ویا چشم تماس داشته باشه حتما در هنگام هرس ویا بررسی گیاه از دستکش استفاده کنید، اگر بهبود نیافتید حتما به پزشک مراجعه کنید بعضی مواقع تماس شیره این گیاه باچشم باعث کوری ویا کوری موقت میشه. همیشه نکات ایمنی رو عایت کنید.

 2. Ramin گفته:

  من به تیغ ماداگاسکار دست زدم. بعد دو روز تورم شدید در انگشت دستم دارم
  اصلا تیغ داخل دستم نرفته ولی نمیدونم چرا دستم عفونت کرده و بیچاره شدم.
  اگر تجربه دارید کمک کنید به من

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   احتمالا تیغ الوده بوده بهتر هست دستتهاتون رو با اب وصابون شستشو بدید وضدعفونی کنید، اگر دستتون متورم شده حتما به مراکز بهداشت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *