آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟ یکی از سؤالاتی که همیشه برای نگهدارندگان کاکتوس مطرح می‌ شود این است که آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟ این نوع سؤالات باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای کسانی که از کاکتوس‌ها و ساکولنت ها در منزل نگهداری می‌کنند می‌شود، ولی واقعیت این است که کاکتوس ها سمی نیستند و هیچ خطری برای انسان و حیوانات ندارد. بعضی از کاکتوس به عنوان خوراکی استفاده می‌شوند و بسیاری از انواع این گیاهان در لوازم آرایشی و بهداشتی مانند آلوئه ورا مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین میوه انواع کاکتوس‌ها و ساکولنت ها مانند اپونتیا مصرف می‌شود.

ولی برخی از گیاهان مانند گونه‌های افوربیا سمی هستند و می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت یا حساسیت پوستی شود. افوربیاها کاکتوس نیستند و تنها بخاطر شکل ظاهری شبیه به کاکتوس باعث می شود جز کاکتوس ها محسوب شوند. شیره افوربیاها دارای ماده سمی است که این حساسیت‌ها را به وجود می‌آورد. در نگهداری این گیاهان به ویژه برای کودکان باید مواظب بود و هنگام تعویض گلدان یا بررسی این گیاهان حتماً از دستکش استفاده شود.

غیر از گونه افوربیا بعضی از گونه‌های ساکولنت کالانکوآ سمی هستند. این گیاهان دارای سم بسیار جزئی در بافت‌های خود هستند که می‌تواند باعث مسمومیت جزئی در انسان و حیوانات شود.

تیغ بعضی از گونه‌های کاکتوس‌ها و ساکولنت ها نیز دارای موادی هستند که باعث ایجاد درد و حساسیت پوستی در پوست می‌شود، البته این درد و حساسیت خیلی زود از بین رفته و مشکل خاصی برای انسان پیش نمی آورد. حتماً هنگام کار با کاکتوس‌ها شرایط ایمنی را رعایت کنید و از لوازم لازم استفاده کنید. وجود تیغ‌های دردناک نوعی مقابله در برابر حیوانات علف خوار می‌باشد برای حفظ گونه گیاهی.

پس می‌توان نتیجه گرفت نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها در خانه هیچ خطری ندارد که هیچ بلکه باعث کاهش آلودگی هوا، ایجاد شادابی و زیبایی در خانه شما خواهد شد. پس با نگهداری گل‌ها بخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت ها، زیبایی و طراوت را به منزل و محل کار خود بیاورید.

منبع: میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
12 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
ناشناس
ناشناس
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۰۰:۱۹

سلام خسته نباشید من میوه کاکتوس کندم که بخورم اسم کاکتوسو نمیدونم رو میوشم خار ریز داشت ک تو دستم رفت وقتی میورو خوردم چنتا خارش رف رو زبونم فک کنم عفونت کرده چیکار کنم؟

کارشناس 1
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۰۰:۳۵
در پاسخ به  ناشناس

سلام، ممنون، نه میوه کاکتوسها سمی نیستند ولی باید پوست میوه هاشون رو موقع مصرف جدا کنید، اگر روی زبانتون تیغ رفته میتونید با یک پنس خارج کنید اگر سوزش شدیدی داره حتما به پزشک مراجعه کنید.

سیما
سیما
۱۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۰:۲۸

comment image

لینک عکس.

کارشناس 2
۱۵ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۶
در پاسخ به  سیما

گیاهتون اچینو پسیس هست واون کوچولوهای روش بچه هاش هستند اگر نوربیشتری دریافت کنند بزرگتر میشند کمبود نور دارند. نه این گیاه سمی نیست ومشکلی برای پرنده ها بوجود نمیاره.

سیما
سیما
۱۵ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۴۳
در پاسخ به  کارشناس 2

ممنونم بابت توضیحاتتون

سیما
سیما
۱۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۹

سلام. ما یه نوع کاکتوس داریم گرده، شیار داره، تو برجستگیای شیاراش خار داره( متاسفانه نمیدونم اسمش چیه) . علاوه بر این یه چیزایی هست روش که شاید میوه کاکتوسه. میخوام بدونم این میوه ها یا هر چیزی که اسمشه سمیه یا نه؟ یه پرنده داریم، میوه های کاکتوس رو خورد، فرداش حالش بد شد. به خاطر خوردن این کاکتوسه یا ربطی نداره؟ اگه سمیه و به خاطر این حالش بد شد، میتونید بهم بگید باید چیکار کنیم که مشکل حل شه؟

کارشناس 1
۱۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۰:۰۶
در پاسخ به  سیما

سلام، از گیاه ومیوه ها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

امیر
امیر
۲۷ مهر, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۰

سلام
من یک گیاه افوربیا در منزل داشتم که چون شاخه های بلندی داشت سعی کردم با شاخه هایی پلاستیکی آنرا ساپورت کنم که کمی زخمی شد و شیره آن بدستم مالیده شد.
بدون اینکه بدانم دستم رفت به سمت چشمم و کمی مالیدم و خدا برایتان روز بد نیاورد که بیچاره شدم و چشمم دچارچنان سوزشی شد که تا ساعتها اشک میریختم و بسیار سمی بود. تازه من بلافاصله با مقدار زیادی آب شستم بعد با صابون شستم و بعد در منزل برام با چایی چشمم را شستند ولی باور کنید این شد آخرین بار و شما هم لطفا مواظب باشید.

کارشناس 1
۲۷ مهر, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۵
در پاسخ به  امیر

سلام، بله شیره تمام افوربیاها سمی هست ونباید با پوست دست ویا چشم تماس داشته باشه حتما در هنگام هرس ویا بررسی گیاه از دستکش استفاده کنید، اگر بهبود نیافتید حتما به پزشک مراجعه کنید بعضی مواقع تماس شیره این گیاه باچشم باعث کوری ویا کوری موقت میشه. همیشه نکات ایمنی رو عایت کنید.

Ramin
Ramin
۱۹ شهریور, ۱۳۹۹ ۰۱:۲۵

من به تیغ ماداگاسکار دست زدم. بعد دو روز تورم شدید در انگشت دستم دارم
اصلا تیغ داخل دستم نرفته ولی نمیدونم چرا دستم عفونت کرده و بیچاره شدم.
اگر تجربه دارید کمک کنید به من

کارشناس 1
۱۹ شهریور, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۹
در پاسخ به  Ramin

احتمالا تیغ الوده بوده بهتر هست دستتهاتون رو با اب وصابون شستشو بدید وضدعفونی کنید، اگر دستتون متورم شده حتما به مراکز بهداشت مراجعه کنید.

سید مجتبی
سید مجتبی
۲۸ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۶:۳۳

ممنون از این مطلب مفید