همه چیز درباره خواب زمستانی کاکتوس‌ها

همه چیز درباره خواب زمستانی کاکتوس‌ها
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

همه چیز درباره خواب زمستانی کاکتوس‌ها : با نزدیک شدن فصل سرما کم کم باید به فکر تدابیر لازم برای نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها در این فصل باشیم. بسیاری از دوستان سؤال می‌کنند که آیا خواب زمستانی برای کاکتوس‌ها لازم است یا نه؟ بله خواب زمستانی یکی از ضروریات پرورش کاکتوس‌ها می‌باشد. از مزایای خواب زمستانی می‌توان به رشد بیشتر و بهتر در فصل بهار و تابستان، گلدهی کاکتوس، افزایش طول عمر گیاه نام برد. بسیاری بر این باورند که کاکتوس‌های کوچک با خواب زمستانی رشد کمتری خواهند داشت و دیرتر به مرحله فروش خواهند رسید، در حالی که با استراحت گیاه و شروع رشد مجدد شاهد رشد بسیار بیشتری خواهیم بود، هرچند شاید در سال‌های اول زندگی کاکتوس‌ها ضرورتی بر خواب زمستانی وجود نداشته باشد. پس حتماً برای لذت بردن از تماشای گل‌های زیبای کاکتوس‌ها تدارکات لازم برای خواب زمستانی را فراهم کنید. در ادامه به شرایط لازم برای خواب زمستانی کاکتوس‌ها اشاره می‌کنیم.

 

۱- دمای مناسب برای خواب زمستانی کاکتوس‌ها:
مهم‌ترین مسئله در خواب زمستانی دما می‌باشد. کاکتوس‌ها و کلاً گیاهان با کاهش دما به خواب می‌روند. دمای خواب برای انواع کاکتوس‌ها بسته به محل زندگی آنها در طبیعت، متفاوت است ولی به طور کلی می‌توان گفت بهترین دما برای خواب رفتن کاکتوس‌ها حدود ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌باشد. کاکتوسها به دلیل داشتن آب زیاد در داخل بافت‌های خود شدیداً به یخ زدگی حساس می‌باشند، پس باید مواظب باشید دما به زیر صفر درجه نرسد. پس نتیجه می‌گیریم کاکتوس‌ها در دمای داخل خانه به خواب نمی‌روند و آنها را به جای خنک‌تری باید منتقل کنید.

۲- نور:
با کوتاه شدن روزها گیاهان کم کم متوجه می‌شوند که دوره سرما در راه است و آماده خواب زمستانی می‌شوند. در طول مدت خواب کاکتوس‌ها به نور زیادی احتیاج ندارند. البته  این به آن معنی نیست که آنها را در جای تاریک نگه داریم تنها روشنایی نور کافی خواهد بود.

۳- آبیاری: 
زمانی که کاکتوس‌ها خواب هستند نیاز آبی آنها بسیار اندک است معمولاً آبیاری هر یک ماه کافی می‌باشد، البته این موضوع بستگی به دما و شرایط محیطی و اندازه کاکتوس دارد و شاید در کل دوره خواب، گیاه به آبیاری نیازی نداشته باشد. ولی آبیاری زیاد زمانی که گیاه خواب است مانند سم است و از آنجایی که آب توسط گیاه جذب نمی‌شود باعث پوسیدگی ریشه و درنهایت خراب شدن گیاه می‌شود.

۴- آفت و بیماری‌ها:
موقع خواب گیاهان در مقابل افت‌ها و بیمار‌یها آسیب‌پذیرتر هستند. تا جایی که ممکن است کاکتوس‌ها را موقع خواب زمستانی در محل خشک نگهداری کنید، زیرا انواع قارچ‌ها در رطوبت زیاد رشد و نمو می‌کنند و گیاهان بیمار را از بقیه جدا کنید. همچنین از مصرف انواع کودها و مکمل‌ها در دوره خواب خودداری کنید.

توجه داشته باشید که چروک شدن کاکتوس‌ها در موقع خواب عادی می‌باشد. در طبیعت برای جلوگیری از یخزدگی کاکتوس‌ها آب زیادی از دست می‌دهند. پس با مشاهده چروک شدن آنها آبیاری نکنید.

کاکتوس در فصل رشد
کاکتوس در فصل رشد

 

چروک شدن کاکتوس در هنگام خواب
چروک شدن کاکتوس در اثر خواب زمستانی که کاملا طبیعی می باشد.

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

 

 

guest
61 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
Amir
Amir
۱۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۷

سلام.خواب زمستانی کاکتوس ها از چه ماهی شروع میشه و در چه ماهی تموم میشه؟در این دوره هم هر وقت خاک گلدان خشک شد آبیاری کنم؟

کارشناس 1
۱۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۸:۳۵
در پاسخ به  Amir

سلام، بستگی به دمای نگهداری داره،معمولا از ابان تا اسفند ماه اگر دما زیر ۱۵ درجه باشه کاکتوسها به خواب میرند. ابیاری در این زمان باید کم بشه ماهی یک بارکافی خواهد بود، بشرطی که دما زیر ۱۵ درجه باشه اگر دما بیشتر باشه هر زمان خاک کامل خشک شد میتونید ابیاری رو انجام بدید.

Amir
Amir
۱۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۲۴

سلام خسته نباشید.چروک ایجاد شده در کاکتوس پس از خواب زمستانی از بین می روند؟کاکتوس های من از زمانی که خریدمشون خواب زمستانی رو تجربه نکردند اما سال بعد میخوام شرایط رو برای خواب زمستانی فراهم کنم.نگرانم که زیبایی ظاهریشون از بین بره.

به نظر شما گیاهان زیر چند ساله هستند؟
comment image

Amir
Amir
۱۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۲۵
در پاسخ به  Amir

ببخشید گیاهانی که عکسشون رو فرستادم مشکلی نداشتند؟

کارشناس 2
۱۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۷
در پاسخ به  Amir

نه سالم وشاداب هستند.

کارشناس 2
۱۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۶
در پاسخ به  Amir

سلام، ممنون، بله بعد از شروع به رشد برطرف میشه، خواب زمستانی رو در گلخانه سپری کردند ودر حال رشد وگلدهی هستند،هیچ کاکتوسی بدون گذراندن دوره خواب زمستانی به گل نمینشینه. در حدود سه الی چهار ساله هستند.

pwrlynmt
pwrlynmt
۱۲ دی, ۱۳۹۹ ۱۵:۴۷

سلام
من کاکتوس هام رو تو گلخانه بالای پشت بوم نگه میدارم
که دماش تو طول روز به مدت ۳ ساعت به ۲۵ درجه میرسه ،در طول شب هم پایین تر از ۱۰ درجه نمیاد ،و رشد چندانی هم ندارن
آیا با این وضعیت کاکتوسام به خواب زمستونی رفتن
یا اگه نرفتن مشکلی براشون پیش نمیاد؟

کارشناس 1
۱۲ دی, ۱۳۹۹ ۲۲:۱۴
در پاسخ به  pwrlynmt

سلام، اگر رشدشون متوقف شده بله به خواب رفتند. اگر به خواب هم نرفته باشند مشکلی بوجود نمیاد ومیتونید ماهی یک بار در طول روز مقداری ابیاری کنید تا ریشه ها خشک نشند.