درمان لک‌های روی کاکتوس با جراحی!

درمان لک‌های روی کاکتوس با جراحی!

درمان لک‌های روی کاکتوس با جراحی! بدون شک قاتل بزرگ کاکتوس‌ها و ساکولنت ها قارچ‌ها و ویروس‌ها هستند. کاکتوس‌ها خیلی سریع دچار بیماری‌های قارچی می‌شوند که اعلایم آن مانند پوسیدگی و ایجاد لک‌هایی روی کاکتوس‌ها قابل مشاهده است این لک‌ها که اکثراً به رنگ سیاه، قهوه‌ای و سفید مشاهده می‌شوند بیشتر در اثر رطوبت زیاد، شرایط نامطلوب نگهداری، یا از طریق زخم‌های فیزیکی که در اثر حشرات یا ضربه بر روی کاکتوس‌ها ایجاد می‌شوند.

اگر این لک‌ها به موقع درمان نشوند به سرعت بافت‌های داخلی کاکتوس‌ها را آلوده کرده و موجب مرگ گیاه خواهند شد. این لک‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

۱- لک‌های سطحی: اگر لک‌ها سطحی باشند و قدیمی و خشک، نیازی نیست کاری انجام دهید و مشکلی برای گیاه پیش نمی‌آید. اندازه این نوع لک‌ها معمولاً ثابت می‌باشد.

۲- لکه‌های عمیق: این نوع لک‌ها که در ظاهر شباهت زیادی به لک‌های سطحی دارند می‌تواند با گسترده شدن در بافت‌های داخلی کاکتوس‌ها آنها را از بین ببرند. این نوع لک‌ها معمولاً خیس یا نمناک هستند و اندازه آنها ثابت نیست و به مرور در حال بزرگ شدن هستند. منشأ این نوع لک‌ها قارچ‌ها می‌باشند. اگر به موقع اقدام به درمان کنید می‌توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت و کاکتوس را نجات داد. برای درمان نیاز به عمل جراحی بر روی کاکتوس دارید. در ادامه روش درمان توضیح داده می‌شود.

لکه سیاه کاکتوس
لکه سیاه قارچی که قابل گسترش در بافت های گیاه می باشد
بیماری گل کاکتوس
برای درمان از تیغ جراحی یا چاقوی تیز استریل استفاده میکنیم.
جراحی کاکتوس
به آرامی شروع میکنیم به درآوردن لکه و قسمتهای آلوده بر روی گیاه
خرابی کاکتوس
این کار را تا جایی ادامه میدهیم که دیگر اثری از پوسیدگی مشاهده نشود
کاکتوس قارچی
در این تصویر مشاهده میکنید که دیگر اثری از پوسیدگی نمانده است، بعد از پاکسازی کامل گیاه از بیماری، محل زخم را با سم قارچکش مانکوزب یا کاربندازیم کاملا ضدعفونی میکنیم.

بعد از درمان کاکتوس را در محلی تمیز نگهداری کنید تا مخل زخم ترمیم پیدا کند. پس هرگونه ایجاد لک بر روی تنه کاکتوس را بررسی کنید تا از بروز مشکلات جدی و برگشت ناپذیر به کاکتوس ها جلوگیری شود.

منبع: میهن کاکتوس

درمان لک‌های روی کاکتوس با جراحی!

 

پست‌های مرتبط

اصول کوددهی به گیاهان آپارتمانی

اصول کوددهی به گیاهان آپارتمانی

اصول کوددهی به گیاهان آپارتمانی : تمام گیاهان برای رشد...

10 مشکل عمده در نگهداری کاکتوس‌ها

۱۰ مشکل عمده در نگهداری کاکتوس‌ها

کاکتوس‌ها مانند همه گیاهان برای ادامه زندگی و بقا به...

10 روش کاربردی برای از بین بردن حلزون‌ها

۱۰ روش کاربردی برای از بین بردن حلزون‌ها

حلزون‌ها از آفات مهم کشاورزی هستند که تقریباً هر کسی...

نظرات (1)

واقعا مقالتتون عالین ممنون از میهن کاکتوس

پاسخ