چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس

چند اشتباه رايج در کاشت بذر کاکتوس
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس : کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های آسان برای تکثیر کاکتوس‌ها است که به راحتی با رعایت نکاتی ساده می توان اقدام به کاشت بذر کاکتوس کرد و بر خلاف تصور بعضی از دوستان اصلاً کار پیچیده و سختی نمی‌باشد. متأسفانه مشاهده می‌شود خیلی از دوستان به اشتباه و ندانسته دیگران را راهنمایی می‌کنند که این کار باعث می‌شود نتیجه لازم حاصل نشود. از تمامی دوستان بخصوص در گروهای تلگرامی خواهش می‌شود ابتدا در مورد کاشت بذر کاکتوس مطالعه نماید سپس اقدام به راهنمایی دیگران کنند.

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:

۱- حتماً باید از نور مصنوعی برای کاشت استفاده شود؟ این کاملاً اشتباه است و نور آفتاب بهترین منبع برای کاشت بذر تمام گیاهان می‌باشد و تنها زمانی که دسترسی به نور خورشید نیست از نور مصنوعی استفاده می‌شود. بذر کاکتوس برای سبز شدن به نور آفتاب نیاز دارد. البته نور ملایم و فیلتر شده نه نور خیلی شدید آفتاب.

۲- نیاز به ضدعفونی بستر با قارچ‌کش نیست: بیماری‌ها قارچی قاتل درجه یک جوانه‌های کاکتوس‌ها هستند و با کوچک‌ترین بیماری قارچی تمامی جوانه‌ها از بین می‌روند. پس حتماً نیاز به ضدعفونی با سم قارچ‌کش می‌باشد. مگر اینکه بستر کاشت شما کاملاً ضدعفونی شده باشد. شاید این سؤال مطرح باشد پس چرا در طبیعت این نیاز وجود ندارد؟ آفتاب سطح خاک و سنگ ریزه‌ها را به خوبی ضدعفونی می‌کند. هرچند در طبیعت هم خیلی از جوانه‌ها در اثر بیماری ها از بین می‌روند.

۳- بستر کشت باید داخل آب بماند! خیلی از دوستان ظرف کشت خود را داخل آب قرار می‌دهند، این کار جز پوسیدگی جوانه حاصل دیگری ندارد، زمانی که رطوبت بالای ۷۰ درصد باشد برای سبز شدن بذرها کافی می‌باشد.

۴- به هیچ عنوان در ظرف را باز نکنید: این کار نیز اشتباه می‌باشد و شما هر زمان که بخواهید می‌توانید درب ظرف را باز کنید و بذرها را بررسی نمایید و سپس دوباره در ظرف را ببندید. اگر رطوبت محیط بالای ۶۰ درصد باشد نیازی به استفاده از ظرف در دار نیست.

۵- نیازهای تمامی بذرها برای سبز شدن یکسان می‌باشد! این درست نیست که نیازهای محیطی مانند نور دما رطوبت برای تمام مدل‌های کاکتوس‌ها و ساکولنت ها یکسان می‌باشد. بخصوص نیاز دمایی بذرها بسیار متفاوت است ولی بسیاری از آنها در یک محدوده دمایی سبز می‌شوند پس با آگاهی از نیازهای سبز شدن بذر و تأمین آنها به بیشتر سبز شدن بذرها کمک کنید.

۶- از ابتدای کشت میتوان کوددهی را انجام داد! کوددهی در ماه‌های اول اشتباه بزرگی است که می‌تواند به جوانه‌ها آسیب برساند. جوانه‌های کاکتوس تا سه ماهگی هیچ نیازی به کود ندارند. حتی اگر از خاک غنی استفاده شود کاکتوس‌ها در تمام دوران زندگی خود نیازی به کود نخواهند داشت.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
116 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
ابوالفضل
ابوالفضل
۱۶ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۹:۴۵

سلام ببخشید من بذر رو کاشتم آبیاری کردم الان روز اولش هست میخواستم ببینم من داخل گلدان سفالی چند بذر کاشتم و داخل لیوان یک بار مصرف هم چند عدد مشکلی ندارد؟ تازه داخل خاکم کمی سنگ ریزه هست مشکلی ندارن ‍‍؟

کارشناس 1
۱۶ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۵۴
در پاسخ به  ابوالفضل

سلام، بستگی به سایز گلدان وسایز بذرها داره برای لیوان یک بار مصرف حدود ۵الی۶ عدد بذر اندازه متوسط، مثل استروفیتومها میتونید کشت کنید.

ابوالفضل
ابوالفضل
۱۶ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۹:۱۳

سلام ببخشید تو خاک باغچه میشه کاشت و اینکه من تو لیوان کاغذی کاشتم و خاکم کمی سنک ریز داره مشکلی نیست

کارشناس 1
۱۶ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۵۲
در پاسخ به  ابوالفضل

سلام، خاک باغچه برای کاشت بذر کاکتوسها مناسب نیست اگر با ماسه ترکیب شده باشه مشکلی نیست.

قربانی
قربانی
۲۱ آبان, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۲

سلام امکان دارد چند بذر مختلف کاکتوس را دریک ظرف بکاریم؟ شب ها که نور وجود ندارد باید نور مصنوعی باشد؟ در اتاقی باشد که وسیله گرمایشی وجود ندارد مشکل ندارد؟ ایا جایی که وای فای هست نمیتوان کاشت انجام داد ؟ ممنونم

کارشناس 1
۲۱ آبان, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۳
در پاسخ به  قربانی

سلام، اگر از نظر دما ورشد یکی باشند میتونید داخل یک بستر بکارید برای مثال انواع سرئوسها که تا حدودی رشد یکسانی دارند رو میتونید داخل یک بستر بکارید،میزان نور دریافتی از طلوع تا غروب افتاب باید باشه شبها باید در محیط تاریک باشند تا استراحت کنند، باید دما ورطوبت رو ایدال کنید دما پایین باشه از بین میرند ویا رشدشون متوقف میشه. در مورد وجود وای فای بصورت علمی ثبت نشده فکر نکنم مشکلی بوجود بیاد.