آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار

آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار

آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار : گیاه جالب و پرطرفدار ونوس حشره خوار با نام علمی Dionaea muscipula از خانواده Droseraceae می‌باشد. زیستگاه اصلی ونوس حشره خوار در مناطق مرطوب و گرمسیری آمریکا می‌باشد. این گیاه معمولاً بین ۳ تا ۸ برگ دارد ( بستگی به سن گیاه دارد) و طول ساقه‌های آن به حدود ۲ تا ۱۰ سانتی متر می‌باشد. قسمتی از گیاه که به شکل تله عمل می‌کند در واقع قسمت انتهایی برگ گیاه است که در سطح داخلی خود موهایی ریز و بسیار حساس دارند. زمانی که حشرات و یا هر جسم خارجی دیگری با این موها برخورد می‌کند، برگ‌ها سریعاً بسته می‌شوند و اگر در همان زمان حشره‌ای در این مکان قرار داشته باشد به تله می افتد و گیاه آن را به عنوان غذا مصرف می‌کند.

سرعت بسته شدن برگ‌ها هنگامی که تحریک می‌شوند بستگی به برخی از شرایط محیطی همانند رطوبت، میزان نور، اندازه حشره و به طور کل سلامتی عمومی گیاه دارد. نام انگلیسی این گیاه Venus’s flytrap است.  انواع مختلفی از گیاه ونوس وجود دارد که آنها را بر اساس اندازه و شکل دم برگ (بخصوص باریک و پهن بودن دم برگ) و همچنین زاویه قرار گرفتن برگ نسبت به سطح زمین در گروه‌های مختلفی قرار داده‌اند.

آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار :

آبیاریونوس حشره‌ خوار:
فعالیت بسیاری از گیاهانی که تله گذار هستند و از حشرات تغذیه می‌کنند به رطوبت محیط بستگی فراوان دارد که در این بین گیاه ونوس در مقایسه با سایر چنین گیاهانی به رطوبت محیطی کمتری نیاز دارند و وابسته هستند با این وجود این گیاهان به هیچ عنوان حتی در دوران استراحت نباید خشکی بکشند. همچنین رطوبت بالای محیط به رشد بهتر آنان کمک می‌کند به همین دلیل گیاهانی مناسب برای تراریومها  محسوب می‌شوند.  در طی فصل رشد خاک گلدان را باید همواره مرطوب نگه داشت که البته این به معنی خیس و گل آلود بودن خاک نیست. یعنی خاک باید زهکش بسیار خوبی داشته باشد به نحوی که با آبیاری، آب اضافه به خوبی تخلیه شود اما رطوبت مناسب را نیز در خود نگه دارد. زمانی که از بین رفتن رطوبت سطح خاک مشاهده شد باید نسبت به آبیاری اقدام کرد. برای آبیاری این گیاه از آب های مقطر استفاده کنید. زیرا وجود املاح در آب به تدریج موجب افزایش اسیدیته خاک این گیاه و در نتیجه از بین رفتن آن می‌شود.

نور مورد نیاز ونوس حشره‌ خوار:
گیاه ونوس به حدود ۱۲ ساعت حضور نور در محیط نیاز دارد که از این ۱۲ ساعت اگر حداقل  ۴ ساعت نور مستقیم به این گیاه بتابد رشد مناسبی خواهد داشت. البته باید توجه کرد که نور مستقیم در شرایطی به گیاه بتابد که آفتاب داغ و پرحرارت نباشد یعنی در ماه‌های گرم سال مکان گیاه را باید به گونه‌ای انتخاب نمود (همانند پنجره‌های غربی و یا شرقی ساختمان)  که در ساعات اولیه روز از نور مستقیم بهره‌مند شوند. اگر نور طبیعی کافی در محیط نگهداری این گیاه وجود ندارد رشد خوبی نخواهد داشت و در چنین شرایطی می‌توان از منابع نور مصنوعی همانند لامپ‌های فلورسنت سرد (لامپ‌های مهتابی با نور سفید) برای تأمین نیاز نوری این گیاهان استفاده کرد. شرایط نوری گاهی در شکل و اندازه برگ‌هایی که تولید می‌شوند نقش دارند. به عنوان مثال در بهار دمبرگهایی بلند و در تابستان دمبرگهایی کوتاه تولید می‌شود. و یا در مکان‌های کم نور دمبرگهایی پهن و در مکان‌هایی با نور بیشتر دمبرگهایی باریک‌تر تولید می‌شود.

گیاه حشره خوار

دمای مناسب برای نگهداری ونوس حشره‌ خوار:
این گیاهان در دمای ۷ الی ۳۶ درجه سانتی‌گراد می‌توانند رشد کنند. هر مقدار که دمای محیط بیشتر باشد باید مراقبت بیشتری از نظر آبیاری و غبار پاشی انجام داد و یا در مکانی قرار داد که از نور مستقیم در صبح زود برخوردار باشد در ساعات گرم روز از سایه بهره‌مند باشد. در دماهای پایین‌تر سرعت باز و بسته شدن برگ‌ها در هنگام شکار حشرات کمتر است همچنین در دماهای پایین‌تر باید مراقب نحوه آبیاری بود زیرا در اثر آبیاری زیاد این گیاهان خواهند پوسید.  در دمای پایین سرعت بسته شدن برگ‌ها بسیار کم می‌شود. این گیاهان دمای زیر صفر را تحمل نمی‌کنند و اغلب از بین می‌روند. در زمستان که زمان استراحت این گیاهان است نیز دمای بین صفر تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد مناسب نگهداری آن است البته در این دما برخی از برگ‌ها سیاه می‌شوند که باید از گیاه جدا شوند اما دوران رشد مجدد برگ‌های جدید در خواهند آورد.

خاک مناسب ونوس حشره‌ خوار:
گیاه ونوس را باید در خاکی فقیر از نظر مواد غذایی کاشت به طور کل این گیاه در محیط بومی خود نیز در خاک‌هایی که از نظر نیتروژن و فسفر فقیر هستند می‌رویند و نیاز خود به این مواد را از طریق شکار حشرات و هضم مواد بدن حشرات تأمین می‌کنند. اگر گیاه را در خاکی غنی بکاریم و در کوددهی آن اصرار بورزیم نتیجه‌ای جز از بین رفتن تدریجی و به مرور گیاه نیست. بهترین غذا برای این گیاهان حشراتی همانند مگس است حتی اگر این گیاه را در تراریومی با در بسته نگه می‌دارید می‌بایست هر چند وقت یک‌بار حشراتی همانند مگس را درون محفظه رها کنید تا این گیاه از آنان استفاده کند در غیر این صورت رشدی ضعیف خواهد داشت و این مسئله را نمی‌توان با دادن کود جبران کرد.  این گیاه به خاکی نسبتاً سبک نیاز دارد به عنوان مثال می‌توان از مخلوط یک قسمت پیت موس +یک قسمت پرلایت  و یا دو قسمت شن + یک قسمت خاک معمولی و یا ۵ قسمت پیت موس + ۳ قسمت شن + ۲ قسمت پرلایت استفاده کرد. یکی از دلایلی که به کاربرد پیت موس یا خزه اسفاکنوم در مخلوط کاشت این گیاهان اشاره می‌شود این است که اصولاً این گیاهان در خاکی که کمی اسیدیته پایین داشته باشند بهتر رشد می‌کند و وجود خزه اسفاگنوم و پیت موس به این مسئله کمک خواهد کرد. گلدانی که برای کاشت این گیاهان انتخاب می‌شود می‌تواند عمقی حدود ۱۵-۱۲ سانتیمتر داشته باشد. کف گلدان حتماً باید منافذ خروج برای زهکشی آب وجود داشته باشد تا آب اضافی حاصل از آبیاری به خوبی خارج شود و اطراف ریشه‌های گیاه باقی نماند.

آموزش تکثیر ونوس حشره‌ خوار:
این گیاهان به مرور زمان به مجموعه‌هایی متراکم تبدیل می‌شوند که می‌توان زمانی که تمامی سطح را پر کرده‌اند نسبت به جداسازی بخشی از آنان اقدام کرد و سپس قسمت جدا شده را در مکانی جداگانه و مستقل کاشت کرد. عمل تقسیم معمولاً در بهار و تابستان انجام می‌شود. جهت تکثیر این گیاهان از بذر نیز استفاده می‌شود. بذرها نیاز به تیمار خاصی قبل از کاشت ندارند. برای کاشت  ابتدا مخلوط خاکی را آماده کنید این مخلوط می‌تواند شبیه به همان نمونه‌ای باشد که برای کاشت گیاهان بالغ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از اینکه مخلوط خاکی را در گلدانی قرار دادید ابتدا به خوبی آن را آبیاری و خیس کنید بعد از خروج آب اضافی از منافذ کف گلدان، نسبت به کاشت بذرها اقدام کنید. کافی است بذرها را روی سطح خاک قرار دهید و نیازی به پوشاندن آنان با خاک نیست اما حتماً باید با عمل اسپری آب و همچنین پوشاندن دهانه گلدان با پلاستیک شفاف از خشک شدن سطح خاک جلوگیری کرد.  مرتباً باید سطح خاک را بررسی کرد و در صورت مشاهده از دست رفتن رطوبت با عمل اسپری آب مجدد سطح خاک را مرطوب نمود. دمای مناسب برای جوانه زنی بین ۲۵ الی ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. اگر دما پایین‌تر باشد زمان جوانه زنی نیز بیشتر طول خواهد کشید و یا اصلاً جوانه نخواهد زد. بذرها در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و کیفیت بالای بذر حدود ۶-۴ هفته بعد از کاشت جوانه می‌زنند بعد از جوانه زنی می‌توان پوشش پلاستیکی روی گلدان را برداشت. توجه کنید که در طی این دوران اگر از آب مقطر برای آبیاری و اسپری آب استفاده کنید نتیجه بهتری در سبز شدن و جوانه زنی بذرهای این گیاه به‌دست می‌آورید. همچنین در طی این دوران اگر روزانه یک مرتبه پوشش روی گلدان را بردارید و بعد از حدود چند دقیقه مجدد پوشش را قرار دهید به تهویه و چرخش هوا کمک خواهید کرد. اگر نیاز است تا گیاهان جوان را از گلدانی که بذرها جوانه زده‌اند به گلدان دیگر منتقل کنید حدود ۳-۲ هفته بعد از جوانه زنی بذرها و یا به بیان دیگر زمانی که دو جفت برگ آنان ظاهر شد صبر کنید و سپس عمل انتقال را انجام دهید تا کمتر به گیاهان جوان صدمه بزند.

بذر گیاه ونوس حشره خوار
بذر گیاه ونوس حشره خوار

زمان رشد و استراحت ونوس حشره‌ خوار:
گیاهان ونوس  در بهار گل‌های سفید رنگی تولید می‌کنند البته می‌توان برای جلوگیری از صرف شدن انرژی گیاه در تولید و باز شدن گل‌ها ساقه‌های گل را در مراحل اولیه که حدود ۵ سانتیمتر طول دارند قطع نمود.  تولید گل‌ها در تابستان نیز می‌تواند ادامه یابد اما با فرا رسیدن پاییز و زمستان این گیاه نیاز به دورانی رکود و استراحت دارد تا جدد بتواند رشد خود را به خوبی پیگیری کند. دوران استراحت این گیاهان ۵-۳ ماه است  و حداقل به ۱۰ هفته استراحت نیاز دارد. در طی دوران استراحت این گیاه مکانی با دمای کمتر و نور کمتر را تحمل می‌کند، در طی این مدت رشدی نخواهد داشت و برخی برگ‌های خود را نیز از دست خواهد داد. در طی این دوران آبیاری باید در حدی باشد که مانع از خشک شدن خاک شود اما کمتر از میزانی است که در طی فصل رشد آبیاری می‌شود. در طی دوران استراحت گیاه را در مکانی قرار دهید که دما کمتر از صفر درجه سانتی‌گراد نشود و بخصوص شب بین صفر تا ۱۳ درجه باشد. دمای روز نیز می‌تواند حداکثر تا ۲۶ درجه باشد. توجه داشته باشید که این گیاه در طی دوران استراحت خود از رشد و نمو برخوردار است اما میزان رشد آن بسیار کم است حتی اگر از مقداری نور مستقیم هم در طی این دوران بهره‌مند باشد به سلامتی آن کمک خواهد کرد.

آفات و بیماری:
از بین آفات شایع این گیاه می‌توان به شته، کنه تارعنکبوتی و پشه‌های خاکزی و از بیماری‌های شایع می‌توان به سفیدک پودری و لکه برگی‌های باکتریایی و قارچی اشاره کرد. مصرف کودهای شیمیایی و یا به‌کارگیری حشراتی که برای گیاه بسیار بزرگ هستند می‌تواند منجر به پوسیدگی تدریجی این گیاه شود. این گیاهان به شدت به بیماری‌های قارچی حساس هستند پس باید در محیطی عاری از بیماری و حد امکان به دور از سایر گیاهان آپارتمانی نگهداری شود.

توجه: این گیاه در زمستان دوران رکود دارد  اگر این دوران را طی نکند بعد از چند فصل رشد و نموی مداوم ضعیف خواهد شد و از بین خواهد رفت.

منبع: باغ سبز

آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار

پست‌های مرتبط

معرفی و آموزش نگهداری از نخل شامادورا

معرفی و آموزش نگهداری از نخل شامادورا

معرفی و آموزش نگهداری از نخل شامادورا : نخل شامادورا...

آفت‌ها و بیماری‌های نخل ماداگاسکار

آفت‌ها و بیماری‌های نخل ماداگاسکار

آفت‌ها و بیماری‌های نخل ماداگاسکار : نخل ماداگاسکار یا همان...

تزیین باغچه منزل با ایده های خلاقانه

تزیین باغچه منزل با ایده های خلاقانه

تزیین باغچه منزل با ایده های خلاقانه : داشتن باغچه‌ای در حیاط یکی از...

نظرات (17)

سلام
دلیل سیاه شدن برگ های ونوس چیه همشون با هم دارن سیاه میشن؟

پاسخ

  سلام.هر تله بعد از مدتی به رنگ سیاه در میاد واز بین میره اگر برگهای قبلی هستند فقط, جای نگرانی نیست برگها رو قیچی کنید دوباره رشد میکنه وبرگهای جدید در میاره.

  پاسخ

اخه برگ جدیدی نداره همشون با هم دارن سیاه میشن و چون تازه خریدم تله هاش بسته ان
کلا داره رو به خشکی میره الان دو هفته اس تو این وضعیته

پاسخ

  شرایط نگهداریتون به چه نحوبوده؟از جمله نور,ابیاری…
  این گیاه رطوبت دوست هست وخاکش همیشه باید مرطوب باشه برای ابیاری حتما باید از اب مقطر ویا اب باران استفاده کنید برای ترکیب خاکش بهتره از خزه اسفاگنوم ویا کوکوپیت وپرلیت استفاده بشه.در جای پر نور وفیلتر شده باید نگهداری بشه.وقتی خریدید سالم بود؟

  پاسخ

خاکش همین ترکیبو داره
ابیاری هم با اب مقطره , توی زیر گلدونی اب میریزم واسش
نور پشت پنجره شمالیه
رطوبت یه دستگاه بخور سرد کنارشه
روز اول خیلی سرحال بود منتهی من اب مقطر نداشتم و یکبار با اب جوشیده ابیاری کردم
بعدش همین شرایطی که گفتم رو داشته منتهی همش زرد برگاش زرد و سیاه میشن
و تله هاش بسته ان (روز اول باز بودن و کار میکردن)ابیاری هم فقط یکبار با اب جوشیده بوده

پاسخ

  سلام.همه شرایط ایدال هست فقط تنها کاری که باید میکردید باید بهش حشره میدادید این گیاه با حشرات تغذیه میشه.هر دو هفته یک بار داخل هر تله باید حشرات کوچکی مثل مگس وپشه بهش میدادید.برگهایی رو که کامل سیاه شدن رو جدا کنید.اگر سالم باشه دوباره برگ جدید در میاره.هر از گاهی هم هوادهی کنید به هوای تازه هم احتیاج داره.

  پاسخ

اخه تله هاش بسته اس نمیشه بهش حشره داد
برگ هاش هم به طور کامل سیاه نشدن هر برگی ۵۰ درصدش سیاه شده و این برای همه برگهاش صادقه

پاسخ

  وقتی تله ها باز بود باید تغذیه میکردید.همه ی برگهارو با دقت از نزدیک نگاه کنید یا با زره بین ببیند داخل برگها حشرات خیلی ریز ویا پودر سفید رنگی وجود نداره؟یک بار کل گیاه رو با گلدون داخل اب مقطر قرار بدید تا نوک برگها اب بالا بیاد.یعنی کل گیاه رو با اب مقطر شستشو بدید.وبعد از اب در بیارید بگذارید جایی مثل سبد میوه تا اب اضافه خارج بشه.

  پاسخ

توی اب قرارش دادم
به نظرم توی تله هاش ممکنه چیزی باشه چون یه قسمتایی کاملا به هم چسبیده یه قسمت های نه
همونطور هم داره تله هاش سیاه میشه بیشتر از دیروز

پاسخ

شما در مورد دروزرا اطلاعاتی ندارید اونم تو همین شرایط داره خراب میشه

پاسخ

  سلام.گیاه دروزرا یا شبنم خورشید هم جزو گیاهان گوشت خوار یا حشره خوار هست شرایط نگهداریش مثل ونوس هست باید برای ابیاری از اب مقطر استفاده کنید.من فکر میکنم محلی رو که برای نگهداری این گیاهان انتخاب کردید مناسب نیست برای همین دارن خراب میشن.قسمتی از منزلتون که داری نور بیشتر وفیلتر شده ودارای تهویه مناسب هست قرار بدید.به هوای تازه بیشتر احتیاج دارند.

  پاسخ

الان پشت پنجره شمالین که دما پایینتر و نور کمتر داره میزارم پشت پنجره جنوبی که افتاب بیشتر و گرم تر داره و پنجره رو هم باز میکنم
ممکنه دما ۱۵ درجه تو شب علت خرابی باشه؟
و اینکه اگه همه برگاشون خشک بشه دوباره در میارن یا کلا خشک میشن؟هم دروزرا هم ونوس

پاسخ

  سلام.سعی کنید نور مستقیم بهشون نتابه نور رو فیلتر کنید.احتمالش هست سعی کنید دما مابین ۲۰الی۳۵درجه باشه.ریشه ها سالم باشن دوباره رشد میکنه.

  پاسخ

سلام
ببخشید اب مقطری که استفاده میکنم روش نوشته اب مقطر دیونیزه غیر قابل شرب و تزریق قابل نصرف در صنایع پزشکی و صنعتی و … از لوازم پزشکی خریدم
این مشکلی نداره احتمالا؟

پاسخ

سلام
برگ های ونوسه که کتملا سیاه شدن تا پایین گیاه
اما حدود سه تا چهارتا برگ جدید داره در میاره الان باید کار خاصی کنم برگهای قدیمی رو ببرم یا باشه
راهنمایی کنید ممنون

پاسخ

  سلام.برگهایی رو که کلا سیاه شدن با یک چاقو ویا قیچی استریل ببرید.هر وقت سطح خاکش خشک شد ابیاری (اب مقطر)کنید.وقتی دهانه تله ها باز شد هر دو هفته یک بار داخل هر تله حشره کوچکی مثل مگس یا پشه بزارید تا گیاه تغذیه بشه.اگر به این حشرات دسترسی ندارید میتونید از اکواریومیها حشرات یا کرم خاکی خشک شده تهیه کنید وبا تکه های کوچک گیاه رو تغذیه بکنید.

  پاسخ