آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار

آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار

آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار : گیاه جالب و پرطرفدار ونوس حشره خوار با نام علمی Dionaea muscipula ازخانوادهDroseraceae می‌باشد. زیستگاه اصلی ونوس حشره خوار در مناطق مرطوب و گرمسیری آمریکا می‌باشد. این گیاه معمولاً بین ۳ تا ۸ برگ دارد ( بستگی به سن گیاه دارد) و طول ساقه‌های آن به حدود ۲ تا ۱۰ سانتی متر می‌باشد. قسمتی از گیاه که به شکل تله عمل می‌کند در واقع قسمت انتهایی برگ گیاه است که در سطح داخلی خود موهایی ریز و بسیار حساس دارند. زمانی که حشرات و یا هر جسم خارجی دیگری با این موها برخورد می‌کند، برگ‌ها سریعاً بسته می‌شوند و اگر در همان زمان حشره‌ای در این مکان قرار داشته باشد به تله می افتد و گیاه آن را به عنوان غذا مصرف می‌کند.

سرعت بسته شدن برگ‌ها هنگامی که تحریک می‌شوند بستگی به برخی از شرایط محیطی همانند رطوبت، میزان نور، اندازه حشره و به طور کل سلامتی عمومی گیاه دارد. نام انگلیسی این گیاه Venus’s flytrap است.  انواع مختلفی از گیاه ونوس وجود دارد که آنها را بر اساس اندازه و شکل دم برگ (بخصوص باریک و پهن بودن دم برگ) و همچنین زاویه قرار گرفتن برگ نسبت به سطح زمین در گروه‌های مختلفی قرار داده‌اند.

آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار :

آبیاری ونوس حشره‌ خوار:
فعالیت بسیاری از گیاهانی که تله گذار هستند و از حشرات تغذیه می‌کنند به رطوبت محیط بستگی فراوان دارد که در این بین گیاه ونوس در مقایسه با سایر چنین گیاهانی به رطوبت محیطی کمتری نیاز دارند و وابسته هستند. با این وجود این گیاهان به هیچ عنوان حتی در دوران استراحت نباید خشکی بکشند. همچنین رطوبت بالای محیط به رشد بهتر آنان کمک می‌کند به همین دلیل گیاهانی مناسب برای تراریومها  محسوب می‌شوند. در طی فصل رشد خاک گلدان را باید همواره مرطوب نگه داشت که البته این به معنی خیس و گل آلود بودن خاک نیست. یعنی خاک باید زهکش بسیار خوبی داشته باشد به نحوی که با آبیاری، آب اضافه به خوبی تخلیه شود اما رطوبت مناسب را نیز در خود نگه دارد. زمانی که از بین رفتن رطوبت سطح خاک مشاهده شد باید نسبت به آبیاری اقدام کرد. برای آبیاری این گیاه از آب های مقطر استفاده کنید. زیرا وجود املاح در آب به تدریج موجب افزایش اسیدی شدن خاک این گیاه و در نتیجه از بین رفتن آن می‌شود.

نور مورد نیاز ونوس حشره‌ خوار:
گیاه ونوس به حدود ۱۲ ساعت حضور نور در محیط نیاز دارد که از این ۱۲ ساعت اگر حداقل  ۴ ساعت نور مستقیم به این گیاه بتابد رشد مناسبی خواهد داشت. البته باید توجه کرد که نور مستقیم در شرایطی به گیاه بتابد که آفتاب داغ و پرحرارت نباشد یعنی در ماه‌های گرم سال مکان گیاه را باید به گونه‌ای انتخاب نمود (همانند پنجره‌های غربی و یا شرقی ساختمان)  که در ساعات اولیه روز از نور مستقیم بهره‌مند شوند. اگر نور طبیعی کافی در محیط نگهداری این گیاه وجود ندارد، رشد خوبی نخواهد داشت و در چنین شرایطی می‌توان از منابع نور مصنوعی همانند لامپ‌های فلورسنت سرد (لامپ‌های مهتابی با نور سفید) برای تأمین نیاز نوری این گیاهان استفاده کرد. شرایط نوری گاهی در شکل و اندازه برگ‌هایی که تولید می‌شوند نقش دارند. به عنوان مثال در بهار دمبرگهایی بلند و در تابستان دمبرگهایی کوتاه تولید می‌شود. و یا در مکان‌های کم نور دمبرگهایی پهن و در مکان‌هایی با نور بیشتر دمبرگهایی باریک‌تر تولید می‌شود.

گیاه حشره خوار

دمای مناسب برای نگهداری ونوس حشره‌ خوار:
این گیاهان در دمای ۷ الی ۳۶ درجه سانتی‌گراد می‌توانند رشد کنند. هر مقدار که دمای محیط بیشتر باشد باید مراقبت بیشتری از نظر آبیاری و غبار پاشی انجام داد و یا در مکانی قرار داد که از نور مستقیم در صبح زود برخوردار باشد در ساعات گرم روز از سایه بهره‌مند باشد. در دماهای پایین‌تر سرعت باز و بسته شدن برگ‌ها در هنگام شکار حشرات کمتر است همچنین در دماهای پایین‌تر باید مراقب نحوه آبیاری بود زیرا در اثر آبیاری زیاد این گیاهان خواهند پوسید. در دمای پایین سرعت بسته شدن برگ‌ها بسیار کم می‌شود. این گیاهان دمای زیر صفر را تحمل نمی‌کنند و اغلب از بین می‌روند. در زمستان که زمان استراحت این گیاهان است نیز دمای بین صفر تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد مناسب نگهداری آن است البته در این دما برخی از برگ‌ها سیاه می‌شوند که باید از گیاه جدا شوند اما دوران رشد مجدد برگ‌های جدید در خواهند آورد.

خاک مناسب ونوس حشره‌ خوار:
گیاه ونوس را باید در خاکی فقیر از نظر مواد غذایی کاشت به طور کل این گیاه در محیط بومی خود نیز در خاک‌هایی که از نظر نیتروژن و فسفر فقیر هستند می‌رویند و نیاز خود به این مواد را از طریق شکار حشرات و هضم مواد بدن حشرات تأمین می‌کنند. اگر گیاه را در خاکی غنی بکاریم و در کوددهی آن اصرار بورزیم نتیجه‌ای جز از بین رفتن تدریجی و به مرور گیاه نیست. بهترین غذا برای این گیاهان حشراتی همانند مگس است حتی اگر این گیاه را در تراریومی با در بسته نگه می‌دارید می‌بایست هر چند وقت یک‌بار حشراتی همانند مگس را درون محفظه رها کنید تا این گیاه از آنان استفاده کند، در غیر این صورت رشدی ضعیف خواهد داشت و این مسئله را نمی‌توان با دادن کود جبران کرد.  این گیاه به خاکی نسبتاً سبک نیاز دارد به عنوان مثال می‌توان از مخلوط یک قسمت پیت ماس +یک قسمت پرلیت  و یا دو قسمت شن + یک قسمت خاک معمولی و یا ۵ قسمت پیت ماس + ۳ قسمت شن + ۲ قسمت پرلیت استفاده کرد. یکی از دلایلی که به کاربرد پیت ماس یا خزه اسفاگنوم در مخلوط کاشت این گیاهان اشاره می‌شود این است که اصولاً این گیاهان در خاکی که کمی اسیدیته پایین داشته باشند بهتر رشد می‌کند و وجود خزه اسفاگنوم و پیت ماس به این مسئله کمک خواهد کرد. گلدانی که برای کاشت این گیاهان انتخاب می‌شود می‌تواند عمقی حدود ۱۵-۱۲ سانتیمتر داشته باشد. کف گلدان حتماً باید منافذ خروج برای زهکشی آب وجود داشته باشد تا آب اضافی حاصل از آبیاری به خوبی خارج شود و اطراف ریشه‌های گیاه باقی نماند.

آموزش تکثیر ونوس حشره‌ خوار:
این گیاهان به مرور زمان به مجموعه‌هایی متراکم تبدیل می‌شوند که می‌توان زمانی که تمامی سطح را پر کرده‌اند نسبت به جداسازی بخشی از آنان اقدام کرد و سپس قسمت جدا شده را در مکانی جداگانه و مستقل کاشت کرد. عمل تقسیم معمولاً در بهار و تابستان انجام می‌شود. جهت تکثیر این گیاهان از بذر نیز استفاده می‌شود. بذرها نیاز به تیمار خاصی قبل از کاشت ندارند. برای کاشت ابتدا مخلوط خاکی را آماده کنید این مخلوط می‌تواند شبیه به همان نمونه‌ای باشد که برای کاشت گیاهان بالغ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از اینکه مخلوط خاکی را در گلدانی قرار دادید ابتدا به خوبی آن را آبیاری و خیس کنید بعد از خروج آب اضافی از منافذ کف گلدان، نسبت به کاشت بذرها اقدام کنید. کافی است بذرها را روی سطح خاک قرار دهید و نیازی به پوشاندن آنان با خاک نیست اما حتماً باید با عمل اسپری آب و همچنین پوشاندن دهانه گلدان با پلاستیک شفاف از خشک شدن سطح خاک جلوگیری کرد.  مرتباً باید سطح خاک را بررسی کرد و در صورت مشاهده از دست رفتن رطوبت با عمل اسپری آب مجدد سطح خاک را مرطوب نمود. دمای مناسب برای جوانه زنی بین ۲۵ الی ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. اگر دما پایین‌تر باشد زمان جوانه زنی نیز بیشتر طول خواهد کشید و یا اصلاً جوانه نخواهد زد. بذرها در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و کیفیت بالای بذر حدود ۶-۴ هفته بعد از کاشت جوانه می‌زنند بعد از جوانه زنی می‌توان پوشش پلاستیکی روی گلدان را برداشت. توجه کنید که در طی این دوران اگر از آب مقطر برای آبیاری و اسپری آب استفاده کنید نتیجه بهتری در سبز شدن و جوانه زنی بذرهای این گیاه به‌دست می‌آورید. همچنین در طی این دوران اگر روزانه یک مرتبه پوشش روی گلدان را بردارید و بعد از حدود چند دقیقه مجدد پوشش را قرار دهید به تهویه و چرخش هوا کمک خواهید کرد. اگر نیاز است تا گیاهان جوان را از گلدانی که بذرها جوانه زده‌اند به گلدان دیگر منتقل کنید حدود ۳-۲ هفته بعد از جوانه زنی بذرها و یا به بیان دیگر زمانی که دو جفت برگ آنان ظاهر شد صبر کنید و سپس عمل انتقال را انجام دهید تا کمتر به گیاهان جوان صدمه بزند.

بذر گیاه ونوس حشره خوار
بذر گیاه ونوس حشره خوار

زمان رشد و استراحت ونوس حشره‌ خوار:
گیاهان ونوس  در بهار گل‌های سفید رنگی تولید می‌کنند البته می‌توان برای جلوگیری از صرف شدن انرژی گیاه در تولید و باز شدن گل‌ها ساقه‌های گل را در مراحل اولیه که حدود ۵ سانتیمتر طول دارند قطع نمود. تولید گل‌ها در تابستان نیز می‌تواند ادامه یابد اما با فرا رسیدن پاییز و زمستان این گیاه نیاز به دورانی رکود و استراحت دارد تا مجدد بتواند رشد خود را به خوبی پیگیری کند. دوران استراحت این گیاهان ۵-۳ ماه است  و حداقل به ۱۰ هفته استراحت نیاز دارد. در طی دوران استراحت این گیاه مکانی با دمای کمتر و نور کمتر را تحمل می‌کند، در طی این مدت رشدی نخواهد داشت و برخی برگ‌های خود را نیز از دست خواهد داد. در طی این دوران آبیاری باید در حدی باشد که مانع از خشک شدن خاک شود اما کمتر از میزانی است که در طی فصل رشد آبیاری می‌شود. در طی دوران استراحت گیاه را در مکانی قرار دهید که دما کمتر از صفر درجه سانتی‌گراد نشود و بخصوص شب بین صفر تا ۱۳ درجه باشد. دمای روز نیز می‌تواند حداکثر تا ۲۶ درجه باشد. توجه داشته باشید که این گیاه در طی دوران استراحت خود از رشد و نمو برخوردار است اما میزان رشد آن بسیار کم است حتی اگر از مقداری نور مستقیم هم در طی این دوران بهره‌مند باشد به سلامتی آن کمک خواهد کرد.

آفات و بیماری:
از بین آفات شایع این گیاه می‌توان به شته، کنه تارعنکبوتی و پشه‌های خاکزی و از بیماری‌های شایع می‌توان به سفیدک پودری و لکه برگی‌های باکتریایی و قارچی اشاره کرد. مصرف کودهای شیمیایی و یا به‌کارگیری حشراتی که برای گیاه بسیار بزرگ هستند می‌تواند منجر به پوسیدگی تدریجی این گیاه شود. این گیاهان به شدت به بیماری‌های قارچی حساس هستند پس باید در محیطی عاری از بیماری و حد امکان به دور از سایر گیاهان آپارتمانی نگهداری شود.

توجه: این گیاه در زمستان دوران رکود دارد  اگر این دوران را طی نکند بعد از چند فصل رشد و نموی مداوم ضعیف خواهد شد و از بین خواهد رفت.

منبع: باغ سبز

انتشار:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

270 دیدگاه برای “آموزش نگهداری از گیاه ونوس حشره‌ خوار

 1. مرتضی گفته:

  سلام.من یه مدتی مشکل داشتم نرسیدم خیلی به گلم.بعد چند روز دیدم کل گیاه سیاه شد و ریخت.هم یادم شده بود ابشو کنترل کنم چون یه مقدار خشک شده بود خاکش.و هم چندروزی خیلی سرد شده بود و احتمالا زیر صفر درجه هم رسیده بود.الان علف های دورش زیاد در میاد اما خود گیاه دیگه برگی بوجود نمیاد.میخواستم بدونم دیگه مرده گیاهم یا نه احتمال داره باز رشد کنه.ممنون از لطفتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر کل گیاه سیاه شده متاسفانه دیگه کاری نمیشه کرد ولی برای احتیاط ریشه ها رو هم بررسی کنید.

 2. پوریا گفته:

  سلام خسته نباشید.
  من در مشهد زندگی میکنم از ۸سالگی دوست دارم یک نوع از این گیاه رو داشته باشم ول هیچ جا پیدا نکردم میشه لطفا بگید از کجا باید این گیاه را تهیه کرد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، برای خرید انلاین میتونید روی مرور گرتون سرچ کنید ویا در شبکه های اجتماعی دنبال خرید این نوع گیاه باشید.

 3. محمد محمدی زاده گفته:

  سلام من هنوز گل ونوسم رو نخریدم و میخواستم بدونم که بهتری زمان برای کاشت ونوس چه ماهیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، هر زمان از سال میشه کشت کرد فقط باید شرایط برای کاشت فراهم باشه از جمله دما، رطوبت ونور.

 4. Mohammad گفته:

  سلام تو قسمتی که بذر یه سوراخ برای رشد جوانه داره تو اون قسمت سوراخ یه چیز سفید داره رشد می کنه اون ریشه هست یا کپک؟

 5. Mohammad گفته:

  سلام چرا رشد گیاه ونوسم کمه با اینکه همه ی شرایط براش فراهمه نور داره رطوبت داره خاک مخصوصه آب به موقع می دم دما هم مناسبه ولی باز هم نمی دونم به طوری که در یک هفته یک جوانه در میاره و به کندی رشد می کنه😞

 6. Mohammad گفته:

  سلام نور مستقیم برای گیاهان گوشتخوار ضرر داره؟اخه گیاه من به نور مستقیم عادته و هیچیش نشد.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر عادت کرده باشه مشکلی بوجود نمیاد ،زمانی مشکل ساز هست که گیاه رو بیکباره در نور مستقیم نگهداری کنید که باعث سوختگی برگهای گیاه میشه.

 7. مرتضی گفته:

  سلام.میخواستم بدونم الان برای دوران استراحت ونوس کجا باید بزارمش.هرروز بازم باید افتاب بخوره یا نه دیگه باید کلا تو سایه باشه و اینکه من گلم داخل مغازه ازش نگهداری میکنم.الانم بزارم همینجا پشت شیشه باشه یا نه برشدارم و اینکه گلاش داره سیاه میشه؟طبیعیه یا نه.ممنون.من مشهد هستم از لطحاظ درجه حرارت گفتم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، در همون محیط قبلی که نگهداری میکردید نگهداری کنید نیازی نیست محیط نگهداریش تغییر کنه، اگر تله ها منظورتون هست میتونید تله های سیاه شده رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده جدا کنید هر تله مدتی عمر میکنه وبعد سیاه شده واز بین میره وتله جدیدی رشد میکنه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، سعی کنید بذرها رو از شرکتهای معتبر تهیه کنید بذرها سالم وضدعفونی شده باشند کپک نمیزنند بذرهای الوده وتاریخ گذشته کپک میزنند.

  • کارشناس 2 گفته:

   بذرها اگر سالم باشند کپک نمیزنند احتمالا بذرهاتون مشکل داره که کپک زده بستر باید مرطوب باشه که بذرها جوانه بزنند.

 8. Mohammad گفته:

  سلام من چند روزی می شه که بذر ساراسنیا کاشتم ولی الان دورش سفیدک زده بهش چسبیده هست علامت بدی که نیست؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     اگر بذرها کپک زده باشند از بین میرند ومتاسفانه رشد نمیکنند میتونید بذرها رو جمع کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید ومجدد روی سطح بسترقراربدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   نگهداری در سایه برای این هست که گیاه قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم کنه اگر قرار باشه درنور نگهداری کنید همون پشت پنجره هم میشه نگهداری کرد ونیازی به نور مصنوعی نیست.

 9. Mohammad گفته:

  سلام اگر من مثلا خواستم ونوس رو خاک رو عوض کنم همه این کار ها رو بلدم ولی فقط نورش باید تغیر کنه یعنی مثلا بهش یه زمانی نور غیر مستقیم بدم بعدش دیگه نور مستقیم آخه چون گیاه من به نور مستقیم عادته یا باید بعد از تعویض خاک لازم نیست نور غیر مستقیم بدم؟؟؟در رابطه با بعد از تعویض خاک نور یه چه صورت باشه؟؟ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بعد از تعویض خاک بهتر هست بمدت یک هفته گیاه در محیط نیمه سایه نگهداری بشه تا کمبود رطوبت نداشته باشه وریشه ها قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم کنند بعد از یک هفته میتونید به محیط اصلی انتقال بدید.

 10. Mohammad گفته:

  فعلا بالاخره که دیگه باز نکرد و الان بسته هست ولی اگر خواستید عکس بفرستم و الان تقریبا۶ماهشه یادتونه قبلا ۴.۵ ماهش بود.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاک این نوع گیاه باید سبک وفقیر باشه میتونید از کوکوپیت وخزه اسفاگنوم استفاده کنید،این ترکیب خاک سنگین هست.

 11. Mohammad گفته:

  سلام چرا من دیروز به ونوسم حشره مرده دادم تحریک شد ولی امروز باز شد!! تله برای حشرات مرده باید چه جوری تغذیه کنیم؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، باید غذارو داخل تله به قسمتهای پرز مانند بزنید تا تله تحریک بشه وبعد از اینکه کامل بسته شد پنس رو خارج کنید احتمالا تله بصورت کامل بسته نشده.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   متوجه سوالتون نشدم! یعنی میخواهید گیاه رو به همراه خودتون به مسافرت ببرید؟ جابجایی های مکرر باعث زخمی وجدا شدن ریشه های گیاه میشه وبمرور زمان گیاه از بین میره بهتر هست در جای ثابتی نگهداری بشه.

 12. Mohammad گفته:

  سلام من در دیجی کالا یک لامپ ال ای دی دیدم که همه رنگ رو داشت یه رنگ داشت که دورنگ بود یکی آبی و قرمز ولی لامپ با USBکار می کرد پس با توجه به اینکه این دورنگ رو داره مناسبه؟

 13. Mohammad گفته:

  سلام یک لامپ فلورسنت به من معرفی می کنید که به پریز برق بخوره اخه اینجوری برام راحت تره لطفا مدلش رو هم بگین؟؟؟ممنون

 14. Mohammad گفته:

  واقعن باشه ممنون این آخرین سوالمه پس اگر من لامپ فلورسنت با نور سفید بخرم داخل لامپ هم خودش نور ترکیبی هم هست چون می خواستم از برنامه دیجی کالا سفارش بدم اونا این لامپو دارن و یه قسمتی هم انتخاب رنگ نور داشت رنگ سفید،مهتابی،افتابی،سبز،قرمز،من کدوم رو انتخاب کنم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   بله در ظاهر نداره ولی داخل لامپهای فلورسنت ترکیب رنگ وجود داره که به چشم انسان نمیرسه، ولی نیازهای نوری گیاهان رو میتونه تامین کنه.

 15. Mohammad گفته:

  سلام ببخشید من می خواستم برای ونوس لامپ بخرم هرچند نور طبیعی ما داریم فقط چون بعضی روز ها بارونی هست لامپ می خواستم فقط لامپ فلورسنت مدل T10بخرم یامدلF10هرچند هردو شبیه همن اما می خواستم شما کمکم کنین که کدوم از این دو مدل رو بخرم ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر نور طبیعی کامل دریافت میکنه نیازی به نور مصنوعی نیست، ولی اگر کمبود نور دارید از فلورسنت T10یا T9میتونید استفاده کنید، از طیف نوری قرمز وابی میتونید استفاده کنید.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ترکیبی از نور ابی وقرمز فقط یکی نه، میتونید به این ترکیب طیف نوری افتابی یا مهتابی هم اضافه کنید اگر لامپ رشد تهیه کنید این ترکیب رنگ روی خود لامپها هستش.

 16. Mohammad گفته:

  محل ما اونقدر هم خشک نیست رطوبت هم داره ونوسم رو بدون تراریوم نگهداری می کنم چون زیر گلدون سوراخه برای تامین رطوبت یک سینی آب رو بغلش گذاشتم رشد هم می کنه آیا مشکلی که پیش نمیاد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بهترین نور برای انواع گیاهان نور طبیعی هست ولی اگر نور طبیعی ندارید میتونید استفاده کنید.

 17. مرتضی گفته:

  سلام.نوع گلدانی که برای ونوس استفاده میکنیم باید نوع خاصی باشه یانه.چون ونوسی که من دارم گلدونش از کناره هاش هم شیار داره.میخوام بدونم میخوام بوته هارو جدا کنم گلدونی که باید بگیرم حتما باید همینطوری از بغلش شیار داشته باشه یا نه از کفش شیار سوراخ داشته باشه کافیه؟ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای ونوس گلدان پلاستیکی مناسب هست ،نه نیازی نیست حتما از کناره هاش هم سوراخ داشته باشه زهکش مناسب باشه کافی هست.

 18. سید مجتبی گفته:

  من یه ونوس حشره خوار داشتم که خشک شد ولی ننداختم دور و حالا دوباره از وسط سه تا برگ داده پس شما هم ناامید نشوید
  اینم بگم که خاک مناسب این گیاه و گیاهان حشره خوار دیگر خزه اسفاگنوم و در صورت تمایل پرلایت هست

 19. مرتضی گفته:

  سلام من یه گلدون دارم داخلش شش تا بوته ونوس هست بزرگ شدن میخوام جداشون کنم.برای خاکش نوشتید پیت ماس با پرلایت یا شن یعنی یا پرلایت یا شن و یا جفتشون باهم.و در ادامش گفتید خاک معمولی من از گل فروشی سوال کردم گفت خاک معمولی خاک باغچه دارم که داخلش کود داره اینم راهنماییم کنید که منظورتون از خاک معمولی چیه.و من اینارو چجوری از داخل گلدون درشون بیارم که گیاه اسیب نبینه.گلدونش پلاستیکیه.برش بدمش خوبه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، نه جدا گانه،منظور این هست که یا فقط ترکیب پیت ماس وپرلیت استفاده بشه ویاترکیب شن با پرلیت، منظور خاک باغچه هست که داخلش هیچ کودی ترکیب نشده باشه، خاک این گیاه باید فقیر ومتخلخل باشه، میتونید گلدان رو به ارامی برش بزنید تا ریشه ها اسیب نبینند بعد از طریق تقسیم بوته تکثیر کنید وهر گیاه رو جدا گانه کشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *