شایعه افزایش رشد کاکتوس‌ها با نور مصنوعی

شایعه افزایش رشد کاکتوس‌ها با نور مصنوعی

شایعه افزایش رشد کاکتوس‌ها با نور مصنوعی : جدیداً عده‌ای سودجو بخصوص در شبکه‌های اجتماعی به فروش لامپ‌های مخصوص گیاهان می‌پردازند و شایعه‌ای در میان دوستان به خصوص افراد تازه کار به وجود آمده است مبنی بر اینکه این لامپ‌ها باعث افزایش رشد گیاهان و بخصوص جوانه‌های کاکتوس می‌شود. دوستان عزیز به هیچ وجه فریب این افراد را نخورید زیرا هیچ نوری بهتر از نور آفتاب نیست. نور مصنوعی تنها زمانی استفاده می‌شود که به نور آفتاب دسترسی نباشد و برای این کار از لامپ‌های کاملاً تخصصی و مخصوص استفاده می‌شود. اکثر لامپ‌هایی که در کانال‌های تلگرامی به فروش می‌رسد چیزی جز چند لامپ رنگی معمولی نیست. 

معایب نور مصنوعی برای کاکتوس‌ها:
کاکتوس‌ها برای رشد به نور زیادی احتیاج دارند و اگر نور به اندازه کافی دریافت نکنند به صورت باریک و به اصطلاح علفی رشد خواهند کرد. زمانی که ما از نور مصنوعی به مدت طولانی برای گیاهان استفاده می‌کنیم به دلیل متغیر بودن طیف نور این لامپ‌ها با نور خورشید نوعی اعتیاد نوری در گیاه به وجود می‌آید که گیاه دیگر قادر به جذب نور آفتاب نخواهد بود. و در صورتی که گیاه را به نور خورشید منتقل کنید آسیب خواهد دید.

 

کاکتوس‌هایی که با نور آفتاب پرورش داده می‌شوند دارای رنگ و تیغ‌های زیباتری خواهند بود و همچنین عمر بیشتری خواهند داشت. عمر کاکتوس‌هایی که به مدت طولانی با نور مصنوعی پرورش داده می‌شوند بسیار کوتاه است و درصورتی‌که از این گیاهان خرید کنید و به نور آفتاب منتقل کنید خیلی زود از بین خواهد رفت.

پس دوستان قبل از هر تحقیقی کامل مطالعه کنید و فریب افراد سود جویی که برای فروش بیشتر اقدام به تبلیغات می‌کنند را نخورید. نور خورشید زندگی را در کره زمین میسر کرده است و تنها زمانی که به نور آفتاب دسترسی ندارید از لامپ‌های مصنوعی استفاده کنید. لامپ‌ها را از مراکز معتبر و با آگاهی خرید کنید. لامپ‌هایی که دوستان در منزل درست می‌کنند و با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسانند به درد پرورش کاکتوس نمی‌خورد.

منبع: میهن کاکتوس

شایعه افزایش رشد کاکتوس‌ها با نور مصنوعی

پست‌های مرتبط

معرفی کاکتوس لوفوفورا

معرفی کاکتوس لوفوفورا

معرفی کاکتوس لوفوفورا: کاکتوس معروف و دوست داشتنی لولفوفرا با...

آموزش تصویری قلمه زدن کراسولا خرفه‌ای

آموزش تصویری قلمه زدن کراسولا خرفه‌ای : ساکولنت کراسولا خرفه‌ای به...

پیوند پایه بر روی پایه‌ای دیگر!

پیوند پایه بر روی پایه‌ای دیگر!

پیوند پایه بر روی پایه‌ای دیگر!: امروزه احتیاج به پایه‌های...

نظرات (5)

سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر از زحمات شما برای این همه اطلاعات که به رایگان در اختیار علاقمندان به کاکتوس گزاشتین
بستر بذرهای من درون ظروف پلاستیکی که مخصوص نگهداری سبزیجات است قرار داره!
سوالی داشتم که باتوجه به ضخامت این ظرفها و اینکه من برای نور طبیعی چون داخل خانه نورگیر نیست بسترها را برای دو ای سه ساعت در روز به حیاط میبرم زیر موزه خورشیدی و سریع داخل ظرف عرق می‌کنه است نیازی هست که نور را فیلتر کنم با یک کاغذ؟ یا بخاطر ضخامت ظرف و عرق کردن داخل ظرف احتیاج به کاغذ گزاشتین روی ظرف نداره؟
البته ظهر اینکار را انجام میدهم که هوا گرمه و بقیه ساعات تا شب داخل اشپز خانه نور مخفی بین کابینتی که از نوع شلنگی هست و افتابیه استفاده میشود
بذرهای ده روزشونه که سبز شده
تشکر مجدد

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 12ام, 1397 11:48:

سلام، ممنون از شما،عرق کردن بستر زمانی اتفاق می افته که دمای بیرون بستر از دمای داخل بستر خنکتر باشه وداخل بستر عرق میکنه. بهتر هست بستر کشت رو زیاد جابجا نکنید ،جوانه ها هنوز خیلی کوچک وضعیف هستند واحتمال داره موقع جابجایی ریشه ها اسیب ببینند. حتما نور رو فیلتر کنید، مستقیم زیر نور افتاب بگذارید جوانه ها پخته خواهند شد واز بین میرند. اگر پنجره دارید پشت پنجره نگهداری کنید وحتما نور رو فیلتر کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام .واقعا مقاله خوبی بود .من نزدیک ده نمونه بذر کاکتوس به صورت جداگانه در یک باکس با نور مصنوعی کشت کردم حقبقتا جوانه های کاکتوس ضعیف و کم رشد بودند .به محض انتقال به مکان پر نور تر (نور طبیعی )شاهد رشد چند برابری اونا بودم .واقعا هیج چیز جای نور طبیعی رو نمی گیره

[پاسخ]

پاسخ

سلام. ممنون از اطلاع رسانی خوبتون.. یکساله ازنورمصنوعی برای کاشت بذر وپرورش کاکتوس استفاده می کنم تجربه ای که به دست آوردم این بودکه بذرها به نور ترکیبی آبی وقرمز واکنش خوبی نشان می دهند ولی کاکتوس های بالغ واکنش نشان نمی دهند ورشدبسیارکمی می کنند. نور خورشید اونم از سمت پنجره های جنوبی بهترین نوربرای پرورش کاکتوس های بالغ برای کسانی که درخانه است،

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 24ام, 1396 00:03:

سلام.ممنون که تجربیات خودتون رو در اختیار دوستان قرار میدید.

[پاسخ]

پاسخ