آموزش نگهداری از نخل کنتیا

آموزش نگهداری از نخل کنتیا
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

آموزش نگهداری از نخل کنتیا : نخل کنتیا یکی از گل‌های آپارتمانی محبوب می‌باشد که دارای برگ‌های بسیار زیبایی است. این گیاه به نخل بهشتی نیز معروف می باشد. اسم انگلیسی آن Kentia Palm است. نخل کنتیا بومی کشور استرالیا است. نام علمی این گیاه Howea forsteriana و متعلق یه خانواده Arecaceae می‌باشد. ارتفاع این گیاه در زادگاه اصلی تا ۱۵ متر نیز می‌رسد ولی در گلدان معمولاً نهایت تا ۳ متر می‌رسد. نگهداری از این گیاه با رعایت نکات کوچکی در منزل بسیار راحت می باشد و در ادامه مقاله به نحوه نگهداری از گیاه نخل کنتیا می‌پردازیم.

آموزش نگهداری از نخل کنتیا

نحوه آبیاری نخل کنتیا:
نخل کنتیا به آبیاری منظم بخصوص در فصل رشد احتیاج دارد. حتماً توجه داشته باشید کف گلدان دارای منافذی برای خروج آب اضافی باشد تا از پوسیدگی ریشه در اثر رطوبت بیش از حد جلوگیری شود. همچنین در بین هر دو نوبت آبیاری صبر کنید تا سطح خاک گلدان تا عمق ۵-۲٫۵ سانتیمتری خاک خشک شود و سپس گیاه را مجدداً آبیاری کنید. آبدهی بیش از اندازه و خیس ماندن خاک منجر به زرد و سپس قهوه‌ای شدن نوک برگها می‌شود در نهایت ریشه‌ها و ساقه گیاه می‌پوسد و گیاه از بین می‌رود. در زمستان به دلیل کاهش نیاز گیاه به آب، شما نیز باید میزان آبیاری را کاهش دهید. خشکی کشیدن گیاه منجر به لوله شدن برگ‌ها و افتادگی آنان و خشکیدن نوک و حاشیه برگ‌ها خواهد شد. همچنین گیاهانی که خشکی می کشند در برابر کوددهی عکس‌العمل منفی همانند سوختن نوک و حاشیه برگ‌ها و همچنین سوختن و از بین رفتن ریشه‌ها را نشان می‌دهند. همچنین خشکی هوا نیز می‌تواند گاهی برای ظاهر گیاه مشکلاتی را ایجاد کند غبار پاشی با آب‌های بدون املاح و همچنین استفاده از روش زیر گلدانی حاوی سنگریزه و آب روش‌های مناسبی برای افزایش رطوبت هوا در اطراف برگسار این گیاه است. در روش زیر گلدانی، یک عدد زیر گلدانی را از سنگریزه پر می‌کنیم و سپس تا نیمه دیواره درون آن آب می‌ریزیم. گلدان گیاه را بر روی سنگریزه‌ها می‌گذاریم اما مراقب باشید که کف گلدان با آب در تماس نباشد. آب موجود در زیرگلدانی به تدریج تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز برگسار را تأمین می‌کند.

نخل کنتیا
خط های کرم رنگ روی تنه گیاه معرف میزان رشد سالانه ساقه این گیاه است.

نور مورد نیاز گیاه نخل کنتیا: 
نخل کنتیا به نور ملایم نیاز دارد، از قرار دادن در نور مستقیم آفتاب  و اتاق‌های تاریک خودداری کنید. البته همواره سعی کنید که نور آفتاب به شکل مستقیم بر روی این گیاه نتابد زیرا ممکن است منجر به بروز لکه‌های خشک بر روی پهنک برگ و یا نوک و حاشیه برگ‌ها شود. این مسئله بخصوص برای گیاهان جوان مهم است و تنها گیاهان بالغ که بیش از ۵ سال سن دارند تا حدودی می‌توانند نور مستقیم آفتاب را تحمل کنند. نور فیلتر شده (یعنی نوری که از پشت وسایلی همانند پرده به گیاه بتابد) نیز برای این گیاه مناسب است. در محیط سایه برگ‌های این گیاه سبز زیتونی است اما هر مقدار که میزان نور بیشتر شود رنگ برگ‌ها نیز روشن‌تر خواهد شد. کمبود نور منجر به بلند شدن بیش از اندازه و عدم استحکام برگسار خواهد شد. بهتر است به شکل ماهانه گلدان را در همان مکانی که قرار دارد ۹۰ درجه بچرخانید این مسئله کمک می‌کند که تمامی قسمت‌های گیاه به شکل یکنواخت از نور برخوردار شوند و تاج گیاه به طرف نور خم نشود.

دمای لازم برای نخل کنتیا:
اگرچه به مناطق گرمسیری تعلق دارد اما می‌تواند در مناطق معتدل نیز به خوبی رشد کند. این گیاه دمای ۵- درجه سانتی‌گراد را برای چند ساعت می‌تواند تحمل کند اما اصولاً دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد برای رشد این گیاه مناسب نیست. هوای سرد موجب سیاه شدن و همچنین ریزش برگ‌های این گیاه می‌شود. پس بنابراین بهتر است که دما به زیر ۱۵ درجه سانتی‌گراد نزول نکند تا هیچ‌گاه از این نظر مشکلی برای این گیاه ایجاد نشود.  طی فصول سرد دمای ۲۰-۱۷ درجه سانتی‌گراد و در طی فصول گرم دمای ۲۷-۲۴ درجه سانتی‌گراد برای این گیاه مناسب است. کنتیا می‌تواند دما را تا ۳۷ درجه نیز تحمل کند البته به شرطی که کاملاً در مکانی به دور از تابش نور مستقیم آفتاب باشد.

خاک مناسب برای گیاه نخل کنتیا:
خاک مناسب خاک‌هایی غنی با زهکش بسیار خوب است که اضافه آب حاصل از آبیاری را به راحتی از خود عبور دهد. البته به‌کارگیری پرلیت و ورمی کولیت برای این گیاه توصیه نشده است (این مواد بافت خاک را سبک و زهکش آن را مناسب می‌کنند) برای نخل کنتیا می‌توان از شن و یا پیت ماس به همراه خاک برگ و خاک معمولی استفاده کرد. وجود شن و خاک برگ می‌توانند به زهکش و سبکی خاک کمک کنند. این گیاهان حتی در گلدان‌هایی که برای قامت آنان کوچک به نظر می‌رسد می‌توانند به خوبی به زندگی خود ادامه دهند. اما در صورتی که فضای کافی در اختیار داشته باشند، سریع‌تر از گیاهی که با کمبود جا مواجه است رشد کرده و برگسار پر پشتی را تولید میکند. برای کوددهی این گیاه می‌توان از کودهایی استفاده کرد که در فرمول آنان میزان نیتروژن و پتاسیم بیش از فسفر باشد به عنوان مثال نسبت ۳-۱-۳ و ۲-۱-۳ برای این گیاه مناسب است بنابراین می‌توان از کودهایی با فرمول ۱۲-۴-۱۲ و یا ۱۰-۵-۱۵ استفاده کرد. اگر تهیه چنین فرمول‌هایی برای شما سخت است می‌توانید از کودی با فرمول ۱۸-۱۸-۱۸ نیز که خصوصیت آهسته رهش بودن را دارد نیز استفاده کنید. بر روی بسته این کودها عبارت Slow-release درج شده است. نباید به گیاهی که خاک نسبتاً خشک دارد و از خشکی در رنج است کود داد بلکه ابتدا بهتر است خاک را به خوبی مرطوب کنید و دفعه بعد که می‌خواهید گیاه را آب دهید از کود استفاده کرد. به‌کارگیری کود برای گیاهی که مدتی خشکی کشیده است و خاک خشکی دارد می‌تواند منجر به سوختن ریشه‌های گیاه شود. همچنین در کوددهی این گیاه زیاده‌روی نکنید. باقی ماندن املاح و عناصر موجود در کودها منجر به شور شدن خاک شود. شوری خاک از جمله مواردی است که ابتدا باعث سوختگی نوک برگ‌ها و سپس تمامی برگ و حتی از بین رفتن تمامی گیاه می‌شود. برای چنین گیاهی می‌توان مدتی از آب بدون املاح (همانند آب مقطر) استفاده کرد. اگر هم امکان استفاده از آب بدون املاح را ندارید می‌توانید گلدان را به حیاط یا حمام خانه ببرید و به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه به شکل مداوم به خاک آب دهید تا با خروج مداوم آب از منافذ انتهای گلدان، عناصر و املاح اضافی شسته شوند و بیرون بیایند البته در چنین شرایطی هر مقدار که بافت خاک از زهکش بهتری برخوردار باشد و آب را راحت‌تر عبور دهد، نتیجه بهتری نیز به‌دست می‌آید. همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد این گیاه رشدی کند و آهسته دارد به همین دلیل تعویض گلدان آن هر ۳ الی ۵ سال امکان‌پذیر است.

آموزش تکثیر نخل کنتیا:
کاشت بذر یکی از راه‌های اصلی تکثیر این گیاه است. در واقع هنوز هم امروزه بذرهای آن از موطن اصلی آن یعنی جزیره لرد هاوه در استرالیا به سایر نقاط صادر می‌شود. از کاشت بذر تا ارائه آن به بازار ۷-۴ سال طول می‌کشد و معمولاً در هر گلدان ۵-۲ گیاه با هم کاشته می‌شوند تا گلدان ظاهری پر پشت و زیبا پیدا کند. بذرهایی که به رنگ نارنجی و یا قرمز هستند و گاهی نواحی قهوه‌ای یا سیاه رنگ بر روی آنان مشاهده می‌شود مناسب هستند. بذرها را می‌توان در مخلوطی از خاک+خاک برگ که همواره از رطوبت میانه‌ای برخوردار هستند کاشت کرد. بذرهای سبز رنگ به هیچ عنوان مناسب نیستند. جوانه زنی بذرهای این گیاه بسیار آهسته است و ممکن است ۶ ماه یا بیشتر طول بکشد.

 

بذر نخل کنتیا
بذر نخل کنتیا
جوانه نخل کنتیا
جوانه نخل کنتیا

هرس:
برگ‌های قسمت پایین گیاه به تدریج حالتی افقی پیدا می‌کنند که ممکن است از زیبایی گیاه کم کنند بنابراین می‌توان آنان را از گیاه قطع کرد. ناحیه برش را تا جایی که امکان دارد نزدیک تنه اصلی بگیرید تا از دم برگ مقدار کمتری بر روی تنه باقی بماند.

آفات و بیماری های گیاه نخل کنتیا:
یکی از مشکلات این گیاه بیماری خمیدگی کنتیا Howea Leaning Disease است که دلیل مشخصی برای آن یافت نشده است در این بیماری تاج گیاه به یک سمت خم می‌شود و حتی ممکن است درجه خم شدن آنان به ۹۰ درجه هم برسد و در نهایت این درخت از بین خواهد رفت. کپک سیاه نیز از قارچ‌هایی است که در شرایط مرطوب و عدم تهویه مناسب محیط نگهداری این گیاه می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری و همچنین هرس مناسب گیاه از جمله روش‌های جلوگیری از شیوع چنین بیماری است. کنه تارعنکبوتی شپشکهای آرد آلود و حشرات سپردار از جمله آفات این گیاه محسوب می‌شوند. برای تمامی حشرات می‌توان از سموم حشره کش سیستمیک استفاده کرد.

منبع: باغبان سبز

انتشار:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

 

 

guest
60 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
mohamadfekri5523
mohamadfekri5523
۹ آذر, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۵

comment image
comment image
comment image
سلام وقت شما بخیر. چنتا سوال دارم. ۱ باید چه مقدار اب بدیم یعنی مثلا یک لیوان. یا اب بدیم تا از زیر گلدونی خارج بشه
۲. زمستون پشت پنجره جنوبی بزاریم اما پرده داشته باشه فقط نور بهش برسه بده؟ یا بفرمایید با فاصله دومتری پنجره جنوبی بزارم بهتره
۳. گیاهم دوتا از برگاش خط زرد روش افتاده عکسش هست ایا مریض شده چند ماهه دارم تا الان قارچ کش نزدم. ایا نیازه کاری انجام بدم
خواهش میکنم جواب بدین. خیلی دوست دارم این گیاهو

کارشناس 2
۹ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۲
در پاسخ به  mohamadfekri5523

سلام، گیاهتون فکر کنم شامادورا هست، نور ملایم از پشت پنجره بهش بتابه کافی هست ابیاری رو زمانی که سطح خاک دو بند انگشت خشک شد انجام بدید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه برگها رو میتونید با یک دستمال نرم ومرطوب پاک کنید ،برگهای پایینی از قبل کنه گرفته ولی مشکل برطرف شده کمبود رطوبت محیط وتهویه نامناسب باعث ابتلا این نوع گیاه به کنه میشه ،تهویه محیط رو ابتلا ببرید ورطوبت محیط رو افزایش بدیدمیتونید برگهای الوده رو جدا کنید.

mohamadfekri5523
mohamadfekri5523
۹ آذر, ۱۳۹۹ ۲۳:۴۱
در پاسخ به  کارشناس 2

ممنون از پاسخ شما
این کنتیا هستش. چون از اشنا گرفتمش.
پس اب باید خارج بشه من همیشه به گیاهام به اندازه یک لیوان اب میدم.
خوب بود کنار در گذاشتم هوایه سرد بهش خورد اینطوری شد.
پس قارچ کش نزنم؟
راستی بهتره صبح زود به گیاها اب داد چون من شبا اب میدادم.
خدا عمرتون بده انقدر برام سوال بود میزان اب دادن
زاموفیلیاهم باید اب خارج بشه از زیر گلدونیش

کارشناس 2
۱۰ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۴
در پاسخ به  mohamadfekri5523

ممنون از شما ،بله زهکش گلدان باید حتما باز باشه ومقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه تا اب به قسمتهای زیرین ریشه هم برسه برای همه ی گیاهان این طریق باید انجام بشه. در تابستان بهتر هست ابیاری عصر ویا اوایل روز انجام بشه در زمستان در طول روز.

mohamadfekri5523
mohamadfekri5523
۱۰ آذر, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۸
در پاسخ به  کارشناس 2

واقعا ممنونم از پاسخ گویی شما. ایشالله یک در دنیا ۱۰۰ در اخرت خیر ببینی. خیر از جوونیت ببینی.

Halime
Halime
۲۸ مهر, ۱۳۹۹ ۰۰:۴۷

سلام‌ وقت بخیر
من دو سال پیش از شما بذر چند مدل کاکتوس خریدم و خیلی راضی بودم. ممنونم.
سوالم این هست که شما بذر نخل کنتیا هم میفروشید؟ و اینکه تولید این نخل از بذر برای فروش با توجه به کند رشد بودن آن مقرون بصرفه هست؟
متشکرم

کارشناس 2
۲۸ مهر, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۱
در پاسخ به  Halime

سلام، نه متاسفانه، از طریق تقسیم بوته مادری یا پاجوش زودتر بزرگ میشه، از طریق تکثیر با بذر زمان برخواهد بود.

سارینا
سارینا
۲۷ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۲

http://uupload.ir/files/793m_20200817_174114_4857.jpg
http://uupload.ir/files/lpb2_20200817_174126_9574.jpg
سلام. کنتیای من دوماهه شروع شده برگاش اینجوری میشن. اون موقع خیلی کم بهش اب میدادم اما زیر گلدونیش رو پر آب میکردم طوری که یبار یه کرم دراز و قرمز تو زیرگلدونیش بود. بعد اون دیگه تو زیرگلدونیش اب نریختم. اما این دوتا برگ همچنان دارن قهوه میشن. چیکارشون کنم؟ چیکار کنم برگهای تازه که دراومدن اینجوری نشن؟

کارشناس 1
۲۷ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۸:۳۲
در پاسخ به  سارینا

سلام، دلیل این زرد شدگیها نرسیدن اکسیژن کافی به ریشه گیاه هست که دراثر پر اب بودن زیر گلدانی بوجود اومده، این برگها بمرور زمان کامل زرد وخشک میشن که بهتر هست بعد از اینکه کامل خشک شدند جدا کنید، زیر گلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید ابیاری رو زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد انجام بدید.

محمد سهرابی
محمد سهرابی
۲۹ تیر, ۱۳۹۹ ۰۲:۱۲

همون کنتیا

کارشناس 1
۲۹ تیر, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۳
در پاسخ به  محمد سهرابی

نه از طریق برگ تکثیر نمیشه، از طریق کشت بذر یا تقسیم بوته مادری میشه تکثیر کرد.

محمد سهرابی
محمد سهرابی
۲۸ تیر, ۱۳۹۹ ۲۲:۱۳

سلام تکثیر از برگ‌نمیشه؟

کارشناس 2
۲۸ تیر, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۶
در پاسخ به  محمد سهرابی

سلام، سوالتون درمورد چه نوع گیاهی هست؟

الناز
الناز
۲۲ تیر, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۰

سلام ، ببخشید سوال من در مورد گیاه یوکا تنه بلند هست ، ممنون میشم کمکم کنید .. گیاهمون چند وقته از وسط برگاش زرد و قهوه ای شده .. قبلا هفته ای ٢ بار آب میدادیم الان دیدم زرد شده هفته ای یه بار میدم .. خیلی نگرانشم .. عکس از کجا میتونم آپلود کنم ؟ یه لکه های سفیدم بعضی جاهاش هست .. توروخدا راهنماییم کنید یه نخل کنتیا هم داشتم قبلا که کلا سوخت ..

کارشناس 2
۲۲ تیر, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۳
در پاسخ به  الناز

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

پریسا
پریسا
۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۶:۴۶

سلام، وقتتون بخیر ، ما به تازگی یک نخل کنتیا گرفتیم ، ولی برگها داره زرد میشه و لکه لکه روشون می افته، هر ۲.۳ روز اسپری آب و هر ۴..۵ روز آبیاری و سیراب میشه ، نورش هم غیر مستقیم و وسط حال هست. دماش هم دمای خونه تقریبا ۱۸ درجه، ممنون میشم راهنمایی کنید چطوری به حالش کمک کنم فایل رو به درخواست دوباره فرستادم
http://uupload.ir/files/qctx_screenshot_20200420-110001_whatsapp.jpg
http://uupload.ir/files/zpz6_screenshot_20200420-110009_whatsapp.jpg
http://uupload.ir/files/2s5m_screenshot_20200420-110017_whatsapp.jpg
http://uupload.ir/files/6dn_screenshot_20200420-110025_whatsapp.jpg

کارشناس 1
۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۱
در پاسخ به  پریسا

سلام، ممنون از شما،زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،تمام برگهایی رو که لکه دارند رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب (دو گرم در یک لیتر اب)دو بار با فاصله یک هفته ابیاری وسمپاشی کنید،این نوع گیاه به بیماری های قارچی حساس ومستعد بیماریهای قارچی هست، میتونید برای پیشگیری ماهی یک بار با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

پریسا بناوند
پریسا بناوند
۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۰
در پاسخ به  پریسا

سلام وقتتون بخیر سوالی که بابت راهنماییتون داشتم این بود که ما فعلا یک مدل قارچ کش پیدا کردیم و عکس ها رو به پیوست براتون میفرستم و این که میشه راهنمایی کنین که کدوم برگ ها رو جدا کنیم، چون واقعا گیاه خالی میشه
http://uupload.ir/files/cz5z_img-20200424-wa0001.jpg
http://uupload.ir/files/jj0q_img-20200424-wa0003.jpg
http://uupload.ir/files/p42q_img-20200424-wa0004.jpg
http://uupload.ir/files/6bm_img-20200424-wa0005.jpg
http://uupload.ir/files/k7e4_img-20200424-wa0006.jpg

کارشناس 1
۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۷:۴۲
در پاسخ به  پریسا بناوند

سلام، بله از این قارچ کش هم میتونید استفاده کنید ابتدا برگهایی که لکه های زیادی دارند رو کات کنید برگهایی که لکه های زرد کمتری دارند فقط نوک برگهارو قیچی کنید(قیچی حتما تیز وضدعفونی شده باشه) برای درمان کامل بهتر هست تمام برگهای لکه دار حذف بشن، بعد با سم قارچ کش محلول درست کنید وتمام قسمتهای گیاه رو سمپاشی وخاکش رو هم با همین محلول موقع ابیاری، ابیاری کنید یک هفته بعد سمپاشی وابیاری رو تکرار کنید،برای پیشگیری از ابتلا به قارچ بهتر هست ماهی یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید، این نوع گیاه مستعد بیماری قارچی هست وبا سمپاشی وابیاری ماهانه با محلول قارچ کش میتونید از ابتلا به بیماری پیشگیری کنید.

پریسا بناوند
پریسا بناوند
۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۳:۳۵

سلام، وقتتون بخیر ، ما به تازگی یک نخل کنتیا گرفتیم ، ولی برگها داره زرد میشه و لکه لکه روشون می افته، هر ۲.۳ روز اسپری آب و هر ۴..۵ روز آبیاری و سیراب میشه ، نورش هم غیر مستقیم و وسط حال هست. دماش هم دمای خونه تقریبا ۱۸ درجه، ممنون میشم راهنمایی کنید چطوری به حالش کمک کنم
http://8upload.ir/uploads/f88273223.jpg
http://8upload.ir/uploads/f961530161.jpg
http://8upload.ir/uploads/f568757921.jpg
http://8upload.ir/uploads/f534090183.jpg

کارشناس 1
۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۷
در پاسخ به  پریسا بناوند

سلام، لینکهایی که فرستادید مشکل دارند با یو آپلود ارسال کنید ولینک مستقیم رو کپی کنید.

سارا
سارا
۲۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۳:۵۵

خیلی ممنون

سارا
سارا
۲۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۳:۳۲

http://uupload.ir/files/eux_edb8543f-ca0d-475e-9c81-746bf10c16b3.jpeg
خیلی بد ابیاریش کردیم و جاشم همش عوض کردیم
اولش کم اب میدادیم بعدش اب دادنشو زیاد کردیم و همزمان غبارپاشی کردیم
جاش اول پر نور بود بعدش بردیمش جای کم نور تر تو پذیرایی
بعدش توی ایوون گذاشتیم
الان من اوردمش تو اتاقم با نور غیرمستقیم
چیکار کنم خوب شه ؟?

کارشناس 2
۲۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۳:۴۱
در پاسخ به  سارا

ابیاری نامنظم وجابجایی های مکرر باعت زخمی شدن ریشه وبیماری قارچ ودر نهایت از بین رفتن گیاه میشه،متاسفانه گیاه خشک شده وکاری نمیشه کرد.

سارا
سارا
۲۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۳:۲۵

ببخشید چطور اپلود کنم عکسش رو ؟!

کارشناس 2
۲۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۳:۳۲
در پاسخ به  سارا
سارا
سارا
۲۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۲:۵۷

سلام
من گیاه کنتیام داره خشک میشه
همه برگاش خشک شده فقط یه ساقه ازش مونده که اونم داره خشک میشه
باید چیکارش کنم ؟!
نمیخوام گلم بمیره میشه راهنمایی کنید لطفا ?

کارشناس 2
۲۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۸
در پاسخ به  سارا

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

حسام رحیمی
حسام رحیمی
۱۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶

http://uupload.ir/files/m5hj_1449a5ca-d5bb-418e-bfbb-a7994a747da9.jpeg
http://uupload.ir/files/v3q2_816aef3c-d148-4e16-83e1-dc2c7c20f5d1.jpeg
سلام‌خدمت سایت خوب میهن کاکتوس
من این نخل کنتیا رو‌ تازه از یکی از دوستان گرفتم که علاقه‌ای به گل و‌گیاه نداشت می خواستم‌بدونم میتونم این گیاه رو‌دوباره احیا کنم یا که خیر اگه میشه راهنمایی های لازم رو اطفا انجام بدید با سپاس فراوان

کارشناس 1
۱۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۱
در پاسخ به  حسام رحیمی

سلام، ابیاری نامنظم باعث این مشکل شده،تمام برگهای خشک شده رو کات کنید ریشه های پوسیده رو هم هرس کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وبکارید وبا محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید وگیاه رو کاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشه،بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید یک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشه برای تامین رطوبت محیط هم میتونید از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید.

حسام رحیمی
حسام رحیمی
۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۱:۴۸
در پاسخ به  حسام رحیمی

با سلام دوباره منظور شما از کاور کردن چیه؟؟ یعنی یه نایلون بر رویه گیاه بکشم؟؟ همزمان با این کار براش جزیره درست کنم یا بعد کاور کردن ؟؟ و سوال بعدی اینکه من گیاه رو‌کاشتم میشه فقط با قارچ کش آبیاریش کنم که دوباره از خاک درش نیارم
ممنونم بابت حوصله‌ای که به خرج میدین بابت پاسخ دهی

کارشناس 2
۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۱
در پاسخ به  حسام رحیمی

سلام، ممنون، بله برای چند روز روی گیاه یک نایلون شفاف بکشید تا رطوبت حفظ بشه، مشکلی نیست میتونید گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید بعد از باز کردن کاور براش جزیره زیر گلدانی درست کنید تا رطوبت محیطش تامین بشه.

حسام رحیمی
حسام رحیمی
۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۹
در پاسخ به  حسام رحیمی

به طور کلی ما بقیه گیاهان رو‌چطور سمپاشی کنیم؟؟ آیا نیاز هست این کار رو‌انجام‌بدیم؟؟ منظورم‌اینه که گیاه سالم‌رو‌هم‌نیاز به سمپاشی هست در طول سال؟؟

کارشناس 2
۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۹
در پاسخ به  حسام رحیمی

برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قارچی میتونید هر شش ماه یک بار سمپاشی وابیاری با محلول قارچ کش رو انجام بدید.

mona.r1992
mona.r1992
۱۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۳

سلام
ممنون از توضیحاتون. من تقریبا تمام شرایط رو رعایت کردم و حتی چون محیط خشک بوده دستگاه رطوبت ساز هم گرفتم. ولی بازهم برگش زرد شده و نوک برگ هاش سوخته
با این شرایط چیکار باید بکنم؟
تو این لینک عکس هارو براتون میفرستم لطفا راهنماییم کنید
https://files.fm/u/ub3a83sw

کارشناس 2
۱۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷
در پاسخ به  mona.r1992

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید ولینک رو با (یو آپلود) بفرستید لینکی که فرستادید مشکل داره.

mona.r1992
mona.r1992
۱۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۶:۵۴
در پاسخ به  mona.r1992

تو یه اتاق با دمای ۲۲و۲۳ درجه کنار پنجره که تابش مستقیم افتاب نداره فقط نور خورشید بهش میخوره. یه دستگاه هم گذاشتیم تا هوا رو مرطوب نگه داره.

http://uupload.ir/files/cquh_20200301_112658.jpg
http://uupload.ir/files/1oku_20200301_112708.jpg
http://uupload.ir/files/f7q3_20200301_112714.jpg
http://uupload.ir/files/ibfv_20200301_112755.jpg

کارشناس 2
۱۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۷:۴۳
در پاسخ به  mona.r1992

دما رو کمی افزایش بدید،زرد شدن برگهای قدیمی تاحدودی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شد جدا کنید گیاه رو ماهی یک بار با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید(میتونید از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب) دو هفته بعد از سمپاشی گیاه رو با کودهای کامل تقویت کنید. میتونید ماهی یک بار کوددهی رو انجام بدید دقت داشته باشید که کوددهی با سمپاشی تقارن نداشته باشند وحداقل دو هفته باهم فاصله داشته باشند.

نشاط
نشاط
۱۲ بهمن, ۱۳۹۸ ۰۶:۱۷

سلام ممنون از راهنمایی خوبتون در مورد نور و رطوبت . ممنون میشم در مورد نحوه صحیح هرس کردن هم توضیح بدید ؟ و اینکه نور مصنوعی در چه فاصله ای از گیاه باید قرار بگیره ؟

کارشناس 1
۱۲ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۵
در پاسخ به  نشاط

سلام، ممنون، نور مصنوعی بافاصله ۶۰الی۵۰ سانت از گیاه، برای دریافت جواب سوالهاتون پیشنهاد میکنم مقاله فوق رو بصورت کامل مطالعه بفرمایید.

پریسا
پریسا
۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۳
در پاسخ به  نشاط

سلام قارچ کش هایی که برای کنتیا معرفی کردین رو من پیدا نمیکنم ، یک قارچ کش در پیوست براتون فرستادم ممنون میشم نظرتان رو بگین و جایگزین معرفی کنین ، و راهنمایی کنین کدوم برگ ها رو نیاز هست حتما قطع کنیم که گیاه خالی نشه ، سپاس یک دنیا
http://uupload.ir/files/4ebl_img-20200424-wa0006.jpg
http://uupload.ir/files/ubjh_img-20200424-wa0005.jpg
http://uupload.ir/files/uxvt_img-20200424-wa0004.jpg
http://uupload.ir/files/ja9_img-20200424-wa0003.jpg
http://uupload.ir/files/bdd5_img-20200424-wa0001.jpg
http://uupload.ir/files/mjl6_img-20200424-wa0002.jpg

کارشناس 2
۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۸:۳۲
در پاسخ به  پریسا

سلام، دیروز همکارم جوابتون رو نوشتن مطالعه بفرمایید.

نشاط
نشاط
۱۰ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۵:۱۳

ایا نور مصنوعی جایگزین نور طبیعی برای گیاه کنتیا میشود ؟ نحوه استفاده و تایم استفاده اون رو بگید ! همچنین دستگاه رطوبت ساز برای کنتیا مفید است طریقه استفاده از دستگاه هم بگید ممنون میشم

کارشناس 1
۱۰ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۹:۱۹
در پاسخ به  نشاط

اگر نور طبیعی ندارید میتونید از نور مصنوعی استفاده کنید از لامپهای مخصوص رشد گیاهان میتونید استفاده کنید،روزانه ۴الی ۶ساعت، برای تامین رطوبت میتونید بصورت متناوب از دستگاه بخور سرد استفاده کنید.یا برای گیاه جزیره زیر گلدانی درست کنید.

سبا
سبا
۵ دی, ۱۳۹۸ ۱۰:۴۰

سلام
میخواستم بپرسم کنیتایی که بدون گلدان و به حالت آویزی نگهداری میشه رشد میکنه؟

کارشناس 1
۵ دی, ۱۳۹۸ ۱۲:۳۴
در پاسخ به  سبا

سلام، اگر ریشه داشته باشه و شرایط نگهداری ایدال باشه رشد میکنه.

الناز
الناز
۶ آبان, ۱۳۹۸ ۲۰:۵۸

http://uupload.ir/files/c34b_9e59f4db-7203-464a-ade7-e6a37f989c9e.jpeg
http://uupload.ir/files/rkl5_6f31c16d-b8f2-4a1c-92a2-c8bb1903300f.jpeg
http://uupload.ir/files/crms_f56b18be-a829-4953-84b3-530df5a5cfcd.jpeg
http://uupload.ir/files/g9xy_a75981c8-ed47-4f68-9a92-f14f19d6a03c.jpeg
شرایط نگهداریش اول هفته ای دو بار آب میدادیم هربار ٣ لیوان با فاصله ۵ دقیقه ، بعد کم کردیم هفته ای یه بار ١ لیوان ، این سری هم بعد ١٠ روز آب دادیم یه لیوان .. چون فک کردیم آبش زیاد بوده .. اول شاخه های کوچیک زرد و خشک شدن اما الان یه شاخه بزرگم داره زرد میشه

کارشناس 1
۶ آبان, ۱۳۹۸ ۲۱:۱۲
در پاسخ به  الناز

سلام، ابیاریتون درست نیست، هر وقت سطح خاک ۲ سانت خشک شد ابیاری رو انجام بدید به اندازه ای که اب از زهکش گلدان خارج بشه،از اب هم دمای محیط وبدون املاح برای گیاه استفاده کنید،گیاهتون هیچ مشکلی نداره سالم وسرحال هست، نور خوبی هم داره، زرد شدن برگهای قدیمی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شدند با یک قیچی ضدعفونی شده جدا کنید، زرد شدن برگ بزرگ میتونه از تنش جابجایی هم باشه که کاملا طبیعی هست، حدالمقدور گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وهفته ای یک بار گلدان رو نود درجه بچرخونید تا به تمام قسمتهای گیاه نور کافی برسه،هر از گاهی برای تامین رطوبت، برگها رو با یک دستمال نرم ونمور پاک کنید.

الناز
الناز
۷ آبان, ۱۳۹۸ ۱۳:۴۱
در پاسخ به  الناز

خیلی ممنونم بابت توضیحاتتون، ببخشید دوباره سوال میکنم ، در مورد مقدار آب گفتین اندازه ای که از زهکش خارج شه خیلی مقدار زیادی نمیشه چون گلدونش بزرگه ؟ میشه بگین تقریبا چند لیوان ؟

کارشناس 2
۷ آبان, ۱۳۹۸ ۲۳:۴۷
در پاسخ به  الناز

ممنون از شما،یک بطری یک لیتری اب رو روی سطح خاک با احتیاط وآرام بریزید وقتی اب مقداری از زهکش خارج شد ابیاری رو قطع کنید.

الناز
الناز
۲ آبان, ۱۳۹۸ ۱۵:۱۱

سلام ، ما یه نخل کنتیا گرفتیم حدودا یه ماهه .. چند تا از شاخه های کوچیک پایینش زرد شدن و خشک شدن .. با توجه به توضیحاتی که خوندم نمیدونم دقیقا این میتونه قارچ باشه یا نه .. میخواستم حتما یه عکس براتون بفرستم که راهنماییم کنید ، چطور میتونم عکس بفرستم براتون ؟ خیلی نگرانشم

کارشناس 2
۲ آبان, ۱۳۹۸ ۱۸:۲۰
در پاسخ به  الناز

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید وبرای آموزش ارسال عکس روی نوشته کلیک کنید، تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم.

حمید شفیع ها
حمید شفیع ها
۱۹ مهر, ۱۳۹۸ ۰۹:۱۶

سلام من یک گلدان کنتیا دارم که سه عدد گیاه کنتیا داخل آن هست
یکی از این گیاه ها برگهاش شروع به زردی کرده و من تا الان ۳ عدد از برگهایش را به علت خشک شدن ، کندم- ولی بقیه گیاه ها سالم هستن. نوک بعضی از برگها قهوه ای یا خشک می شوند بعد رنگ برگ ها به زردی می رود و بعد خشک شده است لطفا راهنماییم فرمایید

کارشناس 2
۱۹ مهر, ۱۳۹۸ ۲۲:۲۴
در پاسخ به  حمید شفیع ها

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

فاطمه
فاطمه
۹ دی, ۱۳۹۷ ۱۴:۱۹

سلام.من یک گلدان کنتیا با سایز متوسط خریداری کردم و گلفروش بهم کود رشد داد به رنگ قرمز که اسمش رو هم نمیدونم.بعد از دادن کود برگهای گلم شروع به خشک شدن کرد که من هم سریعا خاک گلدان رو عوض کردم..الان بعد از گذشت حدود ۱ تا ۲ ماه از تعویض گلدان باز برگهای گلم دارن خشک میشن..علتش چیه؟توروخدا راهنمایی کنید

کارشناس 1
۹ دی, ۱۳۹۷ ۱۴:۳۱
در پاسخ به  فاطمه

سلام. چه مقدار کود دادید؟ترکیب خاک جدیدتون چی هست؟ شرایط نگهداری رو هم بفرمایید. ابیاری،دما،نور..

یاس
یاس
۷ مهر, ۱۳۹۷ ۲۲:۲۸

سلام خسته نباشید. من تازه یه نخل کنتیا خریدم و موقع خرید روی برگ هاش لکه های سفید بود و چون اطلاعاتی در باره گل و گیاه ندارم فکر کردم که لک آب و گردو خاک و پاک میشه اما نشد. امکانش هست که راهنماییم کنید که مشکل چیه و راه حلش چی هست؟؟ آیا این همون سفیدک پودری هست؟

کارشناس 2
۷ مهر, ۱۳۹۷ ۲۳:۴۱
در پاسخ به  یاس

سلام. اگر لکه ها بصورت گرد وخاک روی برگها مشاهده میشه ولی با پاک کردن پاک نمیشن بله سفیدک پودری هست.گیاه رو از سایر گیاهان جدانگهداری کنید. برگهای آلوده رو از گیاه جداکنید ودستهارو با اب وصابون بشورید به برگ سایر گیاهان دست بزنید اونا هم مبتلا میشن. از سم قارچ کش پنکونازل استفاده کنید. یک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید وبه تمام قسمتهای گیاه اسپری کنید سعی کنید ابیاری رو در زمان صبح انجام بدید ورطوبت محیط روکم کنید. گیاه رو در مکانی که تهویه مناسبی داره نگهداری کنید.

صدیقه
صدیقه
۲۶ شهریور, ۱۳۹۷ ۱۶:۵۸

سلام بذر کنتیا می خواستم