آموزش نگهداری گل آئونیوم یا گل بشقابی

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

آموزش نگهداری گل آئونیوم یا گل بشقابی : آئونیوم گیاهی است همیشه سبز که زیستگاه اصلی آن نواحی شمال آفریقا می‌باشد. بیش از ۳۵ گونه از این آئونیوم تا امروز شناسایی شده است که معروف‌ترین آنها گونه Aeonium arboreum Zwartkop می‌باشد. آئونیوم ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند از سبز، بنفش تا مشکی، رنگ بعضی گونه‌ها با تغییر میزان نور و دما تغییر می‌کند. ارتفاع بعضی گونه‌های این گیاه تا یک متر می‌رسد. آئونیوم ها معمولاً در ماه‌های خنک سال مثل مهر و آبان و فروردین و اردیبهشت رشد می‌کنند.

اصول آبیاری آئونیوم:
آئونیوم به آب کمی نیاز دارند به طوری که در طی تابستان هر هفت روز یک‌بار و در طی زمستان هر ماه یک مرتبه آبیاری برای آنان کافی است. البته اگر خواهان رشد مناسب آنان در طی فصول رشد هستید بهتر است هر زمان که سطح خاک و همچنین سطوح زیرین خاک تا عمق ۲-۱ سانتیمتر خشک شده بود گیاه را آب دهید. در فصول سرد این گیاه به آب کمتری نیاز دارد. البته در این مورد در بین گیاهان آئونیوم تفاوت وجود دارد. بدین معنی که نمونه‌های کوچک اندام و بدون ساقه را گاهی باید در طی رکود و فصل سرد آبیاری کرد تا خاک خشک نشود اما نمونه‌های ساقه دار که شبیه درختچه رشد می‌کنند(همانند Aeonium manriqueorum, Aeonium ciliatum, Aeonium davidbramwellii,Aoenium undulatum و Aeonium hierrense) را می‌توان کمتر آب داد به نحوی که خاک تا حد زیادی خشک شود که البته این مسئله موجب چروکیدگی برگ ها و همچنین ریزش برخی از برگ‌های آن خواهد شد، اما اگر چنین عمل نشود و به آبیاری گیاه ادامه دهید، از آنجا که گیاه در حالت رکود است و آبی مصرف نمی‌کند، احتمال پوسیدگی ریشه افزایش می‌یابد.  همچنین در هنگام آبیاری اگر از آب ولرم استفاده کنید بهتر است.

دمای مناسب برای نگهداری آئونیوم:
این گیاهان به سرما حساس هستند. البته توانایی تحمل سرما در انواع مختلف آن متفاوت است و برخی انواع حتی تا ۴- درجه سانتی گراد را می‌توانند تحمل کرده و از بین نروند اما برای اکثر نمونه‌ها گفته می‌شود که نزول دما به زیر ۵ درجه سانتی‌گراد موجب کاهش رشد این گیاه و ریزش برگ‌های آن خواهد شد. البته توجه داشته باشید که ریزش تعدادی از برگ‌های این گیاه در فصل رکود امری طبیعی و عادی است اما اگر هوا به شکل نامناسبی نیز سرد باشد این ریزش با سرعت بیشتر و به شکل گسترده‌تری صورت می‌گیرد. اگرچه این گیاه گرما را بیش از سرما دوست دارد اما بهترین رشد را در دمای ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد انجام می دهد و هر مقدار دمای هوا بیشتر باشد باید آبیاری آن را با دقت بیشتری انجام داد تا گیاه خشکی نکشد. گرمای بیش از اندازه هوا به همراه خشکی کشیدن گیاه منجر به رکود تابستانه این گیاه و عدم رشد آن خواهد شد. همچنین دمای زیاد به همراه اشعه‌های سوزان آفتاب از دلایل ریزش برگ‌های این گیاه هستند.

نور مورد نیاز گیاه آئونیوم:
در مکان‌هایی با آفتاب مستقیم و همچنین نیمه سایه رشد می‌کند. به طور کلی انواع آئونیوم هایی که برگ‌های سبز دارند در مکان‌های نیمه سایه بهتر رشد می‌کنند و انواعی که رنگ بنفش را در برگ‌های خود دارند آفتاب مستقیم را می‌پسندند.  البته برای شرایط نور مستقیم آفتاب استثنائاتی نیز وجود دارد. بدین صورت که در روزهای گرم تابستان و بخصوص در بعد از ظهر بهتر است که این گیاهان در معرض اشعه‌های داغ و سوزان آفتاب قرار نگیرد در غیر این صورت نوک و حاشیه برگ‌های گیاه خواهد سوخت.

خاک مناسب برای آئونیوم:
خاک باید از زهکش بسیار خوبی برخوردار باشد به عنوان مثال می‌توان از مخلوط خاک دو قسمت شن +یک قسمت پیت ماس+ یک قسمت خاک معمولی و یا سه قسمت خاک معمولی + یک قسمت شن  استفاده کرد. گلدان‌های سفالی به دلیل تهویه بهتر خاک برای این گیاهان مناسب‌تر از گلدان‌های پلاستیکی و یا فلزی هستند. تا زمانی که خاک زهکش خوبی داشته باشد این گیاه می‌تواند فقر خاک را نیز تحمل کند. اما هر مقدار که خاک غنی باشد، اما در آبیاری زیاده‌روی شود و یا بافت خاک سنگین باشد و آب را نگهدارد گیاه از بین خواهد رفت. در مورد کوددهی این گیاه نیز باید گفت کود چندان زیادی نیاز ندارد و یک یا دو مرتبه در طی فصول رشد (در بهار یا تابستان) می‌توان  از یک کود کامل و محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی که میزان نیتروژن- فسفر- پتاسیم آن یکسان است استفاده کرد. این گیاه هر ساله به تعویض گلدان نیازی ندارد و هر چند سال یک‌بار با توجه به میزان رشد گیاه و کوچک شدن گلدان می‌توان نسبت به تعویض گلدان گیاه اقدام کرد.

آموزش تکثیر گل آئونیوم:
نمونه‌هایی را که ساقه‌های بلندی دارند را می‌توان با قلمه ساقه تکثیر کرد. ساقه را از چند سانتیمتری زیر یک دسته برگ جدا کنید به شکلی که قلمه در حدود ۱۰ سانتیمتر طول داشته باشد و ۲-۱ روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد. می‌توان این ساقه را در شن مرطوب کاشت کرد و به مدت یک هفته نیز آب نداد. سپس آبیاری را به تدریج شروع کرد و برنامه آبیاری گیاهان بالغ را در پیش گرفت.

تکثر آئونیوم
آئونیوم قلمه

تصویر ۱ قلمه مورد نظر از تنه ساقه اصلی گیاه مادری جدا می‌شود. تصویر ۲ برگ‌های اضافی حذف می‌شوند. تصویر ۳  قلمه‌ها برای ۲-۱ روز در محیطی خشک و به دور از نور مستقیم نگهداری می‌شوند تا رطوبت خود را از دست بدهند. تصویر ۴ کاشت قلمه در بستر کاشت تصویر ۵ محکم کردن خاک در اطراف قلمه.

قلمه آئونیوم

استفاده از قلمه ساقه که از ابتدا بدون برگ بوده است. دسته‌های کوچک برگ که بر روی تنه مشاهده می‌کنید بعد از کاشت قلمه و ریشه دهی آن ظاهر شده‌اند.

اما نمونه‌هایی که یا ساقه ندارند و یا ساقه بسیار کوتاهی دارند را با کمک قلمه برگ تکثیر می‌کنیم. در نمونه‌هایی که ساقه کوتاه دارند برگ‌ها را با قسمتی از ساقه به طول ۳-۲ سانتیمتر باید جدا کرد و در نمونه‌های بدون ساقه تنها کافی است برگ‌ها را از نزدیکی مرکز دسته برگ جدا کرد. قلمه‌ها  به مدت ۲-۱ روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب  نگهداری می‌شوند تا رطوبت اضافی خود را از دست بدهند. برای کشت می‌توان از شن مرطوب و یا مخلوط یک سوم شن درشت + یک قسمت خاک معمولی + یک قسمت پرلیت و یا هر ترکیب دیگری که سبک است و زهکش خوبی دارد استفاده کرد.

قلمه برگ که کمی ساقه را نیز به همراه دارد را طوری در بستر کاشت قرار دهید که ساقه در داخل خاک و برگ بیرون از خاک باشد. قلمه برگ را نیز تا نیمه در بستر کاشت فرو کنید. گلدان را در مکانی گرم و روشن حداقل با هفت ساعت روشنایی اما به دور از نور مستقیم آفتاب بگذارید. بعد از کاشت قلمه بستر را مرطوب کنید اما برنامه آبیاری را همانند یک گیاه بالغ انجام دهید و از خیس کردن بیش از اندازه بستر بپرهیزید. بهترین زمان قلمه گیری برای اکثر انواع گیاه آئونیوم پاییز است  و دمای مناسب برای ریشه زایی قلمه‌ها حدود ۲۴-۲۳ درجه سانتی‌گراد است. زمان ریشه دهی قلمه‌ها نیز ۱۵ الی ۲۵ روز است. قلمه‌ها را حدود سه ماه بعد می‌توان به گلدان‌هایی مستقل منتقل کرد.

تکثر از برگتهیه قلمه برگ از دسته برگ گیاه مادری. برگ‌ها را می‌توان به آرامی از دسته برگ جدا کرد.

آموزش قلمه آئونیوم

تمامی قلمه‌ها مناسب نیستند. حتماً قسمت انتهایی برگ (ناحیه اتصال به دسته برگ مادری) باید همراه برگ باشد در غیر این صورت گیاه جدید شکل نخواهد گرفت.

آئونیومتصویر ۱ شروع ریشه دهی در انتهای قلمه‌های برگ و تصویر ۲ تشکیل گیاه جدید در انتهای قلمه برگ

برخی از نمونه‌های گیاه آئونیوم می‌توانند از کنار گیاه اصلی، پاجوش‌هایی نیز تولید کنند که این پاجوش‌ها را میتوان جدا کرد و در تکثیر این گیاه استفاده کرد. همچنین در مورد انواعی که پاجوش فراوانی تولید می‌کنند می‌توان در زمان تعویض گلدان گیاه و با عمل تقسیم بوته گیاه را به دو یا چند قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت کرد.

 

از  بذرهای برخی از انواع این گیاه نیز می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد. بذرها در صورت تشکیل شدن بسیار ریز و همانند گرد و غبار هستند باید بر روی سطح خاک پخش شوند و با خاک نیز پوشانده نشوند. جوانه زنی در طی ۱۰-۵ روز روی می‌دهند. زمانی که نهال‌ها ظاهر شدند می‌توان در صورت سرد بودن محیط آفتاب را به شکل مستقیم بر روی گیاه بکار برد و اگر هوا گرم است ظرف محتوی گیاهان تازه جوانه زده را در مکانی نیمه سایه قرار دهید. همچنین اجازه ندهید که خاک به شکل کامل خشک شود اما از زیاده روی در آبیاری نیز بپرهیزید. بهتر است زمانی که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست می‌دهد گیاهان جوان را آبیاری کنید.

آفات و بیماری‌های آئونیوم: 
یکی از آفات رایج این گیاه شپشک آرد آلود است که در پست مربوط به این حشره می‌توانید اطلاعات مربوط به آن را مطالعه کنید. از بیماری‌های گیاه نیز می‌توان به پوسیدگی ریشه که ناشی از آبیاری بیش از اندازه و یا بافت سنگین و زهکش نامناسب بستر کاشت است اشاره کرد.

هرس آئونیوم:
این گیاه معمولاً به هرس نیاز ندارد مگر زمانی که گل بدهد. زیرا بعد از گلدهی قسمت‌هایی از گیاه خشک خواهند شد. در نمونه‌هایی که شکل درختچه هستند و ساقه‌های قابل توجهی دارند ساقه‌ای که در انتهای آن گل تشکیل شده است بعد از گلدهی خشک خواهد شد. در نمونه‌های دیگر نیز دسته برگی که در انتهای آنان گل تشکیل شده است خشک خواهند شد. این قسمت‌های خشک را بهتر است از گیاه جدا کرد تا رشد و توسعه برگ‌های جدید تحریک شود.

نویسنده: خانم آزاده رشیدی
منبع:میهن کاکتوس

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

guest
304 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
سارا
سارا
۱ تیر, ۱۴۰۰ ۱۹:۰۹

سلام من این آئونیوم رو چند ساله دارم، حالش خیلی خوب بود و پربرگ بود. مکان نگهداریش پنجره جنوبی و آبیاری هفته ای یکبار انجام میدادم. چند روز پیش بهش کود دادم و بعد ناگهان برگهاش شروع به ریزش کرد. تا جایی که امروز دیدم شاخه ش هم خم شده. روی بعضی برگهایی که میوفتاد حالت کپک دیدم، که عکسش رو هم گذاشتم. البته ناگفته نماند که نور دهی بهش هم یخورده کمتر شد. بنظرتون میشه نجاتش داد؟ (بالای شاخه ش هنوز یه جوانه داره. قبلا کل ساقه جوانه داشت ولی همه خشک شدن)

4.jpg
کارشناس 2
کارشناس 2
۲ تیر, ۱۴۰۰ ۱۴:۰۵
در پاسخ به  سارا

سلام، احتمالا دز مصرف کود زیاد بوده ریشه ها از بین رفتن میتونید از قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیرید.

فربد
فربد
۱۸ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۵:۱۲

سلام خسته نباشید
ممنون از زحماتی که می کشید
ببخشید این آئونیوم برگ هاش با این که سفت هستن و کلا رشد خوبی داره اما قسمت های از برگ هاش حالت لکه های زرد پیدا می کنه و بعضی از اون ها لبه هاشون خشک میشه (توی عکس مشخص هست)
در صورتی که ساکولنت نه در معرض آفتاب شدید قرار داره (توی نیمه سایه قرار داره) و آبش هم اندازه هست
(به طوری که کنارش از خاک یه آئونیوم دیگه هم بیرون اومده )
به نظرتون مشکلش چیه
با تشکر

IMG_20210608_145257~2.jpg
کارشناس 2
کارشناس 2
۱۸ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۶:۵۴
در پاسخ به  فربد

سلام، ممنون، بتازگی کوددهی یا سمپاشی داشته اگر بله با چه دزی؟

فربد
فربد
۱۸ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۷:۳۱
در پاسخ به  کارشناس 2

بله توی این مدت که فصل رشد هست تا به حال چندین بار کود دادم (که یکیش حدود یک هفته پیش بود)
در رابطه با کود ، با کود مخصوص کاکتوس طبق دستورالعمل نوشته شده روی کود هر سه هفته یکبار در هر ۲۰۰ سی سی چهار قطره ریختم و به گیاه دادم
البته به بقیه ی کاکتوس ها و ساکولنت ها هم به همین صورت کود دادم ولی مشکلی براشون پیش نیومد
خیلی ممنون از شما

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۸ خرداد, ۱۴۰۰ ۲۳:۱۸
در پاسخ به  فربد

فاصله کوددهی رو بیشتر کنید احتمالا مقدار مصرف زیاد بوده وگیاه مسموم شده، میتونید بمدت دو ماه کوددهی رو قطع کنید وخاک رو ابشویی کنید تا کود اضافی از خاک خارج بشه، برگهای لکه دارشده به حالت اولیه برنمیگرده ولی برگهای جدید سالم خواهند بود مقدار مصرف کود رو هم نصف کنید.

فربد
فربد
۱۹ خرداد, ۱۴۰۰ ۰۹:۴۴
در پاسخ به  کارشناس 2

دستتون درد نکنه حتما

سهیل
سهیل
۱۵ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۷:۱۰

سلام
من یه آیونیوم بزرگ درختچه ای دارم
آبیاری همرمان با خشک شدن خاک و نور پشت پنجره جنوبی
پشت برگها خطهای سیاه پدیدار شده و برگها خشک شده میریزند علت چیست
ممنون

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۶ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۷:۲۲
در پاسخ به  سهیل

سلام، از گیاه وبرگها وپشت برگها قسمتهایی که تغییر رنگ داده عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

meysam
meysam
۱۳ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۸:۴۵

سلام. وقت بخیر.
من حدود بیست روزه که این گل رو خریدم و متاسفانه الان برگ هاش آویزون و شل شده و بعضی از برگ های پایینی در حال ریزشه.
شرایط نگه داری: اوپن آشپزخانه که نور غیر مستقیم خورشید رو دریافت میکنه. و آبیاری هر زمان سطح خاک خشک شد. بعضا هم اسپری آب روی برگ هاش…
ممنون میشم برای “بهبود شرایطش” و همچنین “نحوه تکثیرش” توضیح بدید.(طبق آموزش های موجود در اینترنت یکی از برگ هارو جدا کردم و روی خاک قرار دادم و آب اسپری کردم به امید ریشه زدن ولی خب خشک شد)

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۳ خرداد, ۱۴۰۰ ۲۲:۵۹
در پاسخ به  meysam

سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح هم بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم، ائونیوم با برگ تکثیرنمیشه با قلمه ساقه وبذر تکثیر میشه،

meysam
meysam
۱۴ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۳:۲۴
در پاسخ به  کارشناس 2

این عکسش هست. امیدوارم عکس واضحی باشه.

20210604_131650_Richtone(HDR).jpg
کارشناس 2
کارشناس 2
۱۴ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۴:۰۷
در پاسخ به  meysam

تغییر محیط نگهداری باعث زرد وخشک شدن برگهای قدیمی گیاهان میشه که طبیعی هست صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، روی برگهای این نوع گیاه بهتر هست اب اسپری نکنید باعث بیماری قارچی میشه، میتونید با اب ولرم برگها رو به ارامی بشورید وخشک کنید تا لکه ها از بین برند. بمرور زمان هم به محیط پرنور وفیلترشده انتقال بدید تا کمبود نور نداشته باشه.

meysam
meysam
۱۴ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۴:۱۹
در پاسخ به  کارشناس 2

سپاس از راهنمایی شما…
یه سوال دیگه اینکه آبیاری ۱روز در میان مناسبه؟

من یکی از برگ هاشو با دستمال نرم و مرطوب تمیز کردم ولی چند روز بعد خشک شد و افتاد . حالا دیگه میترسم تمیز کنم بازم خراب شه.

این که تمام برگ هاش آویزون و شل شده هم درست میشه دوباره؟؟؟(وقتی خریدم برگ های سفت و رو به بالا داشت که عکسشو میفرستم)

با تشکر فراوان

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۴ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۸:۲۲
در پاسخ به  meysam

ممنون از شما، خاک رو بررسی کنید هرزمان کامل خشک شد ابیاری کنید خشک شدن خاک بستگی به دمای محیط داره وزمان دقیق نمیشه گفت احتمال داره که بعد از ۴ روز ویا بیشتر کامل خشک بشه ویا زودتر، باید با احتیاط وخیلی ارام این کار رو انجام بدید میتونید مه پاشی کنید وبا یک دستمال نخی اب روی برگها رو خشک کنید تا تمیز بشه. دمای زیاد وخشک بودن محیط نگهداری وتغییر محیط نگهداری باعث اویزان شدن برگهای گیاه میشه این موارد رو بررسی کنید برای تامین رطوبت محیط میتونید از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه ولی برگهای اویزان بعد از مدتی میریزن.

meysam
meysam
۱۷ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۴:۰۱
در پاسخ به  کارشناس 2

در مورد این لک های سیاه که یه جورایی انگار سوخته و حتی روی بعضی از برگ های تازه و کوچک هم ایجاد شده نظرتون رو میفرمایید…
مشکل خاصیه؟

سپاس از پاسخگویی شما.

20210607_134301_Richtone(HDR).jpg
کارشناس 1
کارشناس 1
۱۷ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۵:۰۰
در پاسخ به  meysam

موقع ابیاری سعی کنید روی برگهای گیاه اب نریزه اگر هم ریخت بادستمال نخی ابها رو خشک کنید موندن اب بمدت طولانی روی برگها باعث این مشکل شده، تمام قسمتهایی رو که سیاه وخشک شدند به آرامی با دست جدا کنید وگیاه رو یک بار با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

meysam
meysam
۱۴ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۴:۲۳
در پاسخ به  کارشناس 2

این عکسِ موقعی که خریدم.

1.jpg
فرزانه
فرزانه
۹ خرداد, ۱۴۰۰ ۲۰:۲۲

درود و سپاس از مطالب اموزندتون
گل آئونیوم من با رعایت کامل قوانینی که باید اجرا بشه از روزی که خریدم برگهاش دونه دونه چروک میشه و می افته هیچ رشدی هم نکرده ممنون میشم راهنمایی کنید. سپاسگزارم
عکس گل را میفرستم.

کارشناس 2
کارشناس 2
۹ خرداد, ۱۴۰۰ ۲۰:۴۵
در پاسخ به  فرزانه

سلام، شرایط نگهداری ازگیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

sunlight
sunlight
۲۲ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۳:۲۶

سلام وقت بخیر.
ممنون میشم درباره گیاه من نظر کارشناسیتون رو بفرمایید.

بیست روز پیش تهیه ش کردم و حدودا شش روز پیش گلدونش رو عوض کردم. طبق چیزهایی که از کامنتها یاد گرفتم با محلول قارچ کش کل گیاه رو آبیاری کردم، کود محلول هم اضافه کردم موقع تعویض گلدان.
اولیل توی نور مستقیم بود ولی مقاله شمارو که خوندم نور غیر مستقیم سعی کردم بهش بتابه.
ولی از زیر برگهاش کم کم چروک میشن و میفتن. برای رطوبت هم لیوان آبی کنارش گذاشتم ولی همچنان یکی یکی برگهاش از زیر در حال خشک شدن هستند، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۲ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۹:۰۴
در پاسخ به  sunlight

سلام، فاصله استفاده از کود ومحلول قارچ کش باید حداقل دو هفته باشه، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

سیمین تیموری
سیمین تیموری
۹ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۱:۴۴

با سلام و عرض خسته نباشید.
اگر ممکنه ببینید گیاه آئونیوم من مشکلش چیه. با سپاس

کارشناس 2
کارشناس 2
۹ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۲:۰۵
در پاسخ به  سیمین تیموری

سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تابهتر راهنماییتون کنیم.

نرگس
نرگس
۱۳ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۶:۰۲

سلام وقت بخیر
امروز متوجه شدم پایین ساقه آئونیوم حالت چروکیدگی و پوکی پیدا کرده ممکنه لطف کنید علتش را بگید
شرایط نگهداریش هم در داخل خانه البته با بهتر شدن هوا سه روز است روزها در سایه در هوای آزاد است و آبیاری تقریبا ده روز یکبار و خشک شدن خاک

comment image

comment image

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۳ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۹:۳۷
در پاسخ به  نرگس

سلام، اون قسمت از ساقه پوسیده شده، میتونید از کمی بالاتر کات کنید ومجدد قلمه بزنید وریشه دارکنید در اثر رطوبت زیاد ساقه پوسیده میشه.

نرگس
نرگس
۱۳ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۰:۰۴
در پاسخ به  کارشناس 2

اگه قلمه نزنم از بین میره یا مشکلی نداره؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۳ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۴۱
در پاسخ به  نرگس

بمرور زمان تمام قسمتهای اوند پوسیده میشه وگیاه از بین میره.

امیر
امیر
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۲:۲۵

ببخشید فرستادن چند دیدگاه برایتان زیاد شد چگونه دیدگاه هایمان را ببینیم من تازه الان اینارو دیدم

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۰۱
در پاسخ به  امیر

دیدگاها بعد از تایید ادمینها قابل مشاهده برای عموم هستند.

حمید
حمید
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۲:۱۲

سلام خسته نباشید ببخشید مزاحمان شدم این کاکتوسی دارم زیاد چهار ماه پیش گرفتم اصلا رشد نمیکنه مشکلش چیهcomment image

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۰۹
در پاسخ به  حمید

سلام، ممنون، چهار ماه پیش زمستان بود وفصل خواب کاکتوسها، در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید وابیاری رو با خشک شدن کامل خاک انجام بدید، بمرور زمان شروع به رشد میکنه.

یسنا
یسنا
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲

سلام من گل بشقابی رو دو هفته ای هست خریدم و سه روز یک بار بهش آب میدم ولی نمی دونم چرا برگ های زرد و خشک میشن باید چیکار کنم ؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۳۴
در پاسخ به  یسنا

سلام، ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید ابیاریتون زیاد هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید.

امیر
امیر
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۸:۱۵

سلام خسته نباشید عیدتون مبارک من یه گل اءنیوم دارم تازه خریدمش میخواستم ببینم مشکلی نداره اگه داشت بگید ممنونcomment image

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۰:۱۵
در پاسخ به  امیر

سلام، ممنون، عید شما هم مبارک، فعلا که سالم وسرحال هست ومشکلی نداره در محیط پرنور وفیلترشده نگهداری کنید تا رنگ برگها ثابت بمونه.

محمد
محمد
۱۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۲:۰۶

سلام سال نو مبارک
برا کاشت این گیاه (گل بشقابی) از طریق برگ به صورت انجام می شود؟
روی خاک؟ داخل خاک ؟روش سلفون بکشم؟ نور و ابیاری ؟به چه صورت باش؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۹:۱۹
در پاسخ به  محمد

سلام، ممنون، سال نو شما هم مبارک، ائونیوم با برگ تکثیر نمیشه باید ساقه داشته باشه، داخل خاک باید بکارید سه روز اول کاور کنید کافی هست خاک هم باید سبک ومرطوب باشه.

حسین
حسین
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۷

سلام من یه گلدان از اینا از دوستم گرفتم ولی بعد از مدتی از قرمز(بنفش)به سبز تغییر رنگ داد چی کار کنم که مثل اولش بشه

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۲:۰۲
در پاسخ به  حسین

سلام، کمبود نور باعث این مشکل میشه میتونید بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

حمیده
حمیده
۲۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۰

سلام من یه ائونیوم دارم برکاش از زیرش پژمرده میشن نور خوبی یهش میرسه فقط حالت بشقابی نداره داره شکل لوله ای میگیره میشه علتش رو بگیدcomment image

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۸:۴۸
در پاسخ به  حمیده

سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست وبتازگی محیط نگهداری یا خاک ویا گلدان گیاه تعویض شده؟

حمیده
حمیده
۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۰:۴۰
در پاسخ به  کارشناس 1

سلام تازه میخوام جاش رو عوض کنم وپشت پنجره گذاشتم نور خوبی بهش میخوره حالت بشقابی نداره حالت کاسه ای وگود گرفته

کارشناس 1
کارشناس 1
۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۰۸
در پاسخ به  حمیده

سلام، نور وگرمای زیاد باعث میشه گیاه خودش رو جمع کنه نور رو حتما فیلتر کنید ودما رو ایدال کنید بمرور زمان حالت بشقابی میشه.

معصومه قدیری
معصومه قدیری
۱۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۲

سلام و وقت بخیر من گیاه ائونیوم رو خریدم اما بعد از اینکه خواستم در گلدان بهتری بگذارم خاکش مثل رس سفال شده و ترسیدم ریشه هاش آسیب ببینه دست نزدم ایا الان میشه خاکش رو عوض کنم یا مویرگهای ریشه پاره میشه و بهش آسیب میرسه ممنون میشم پاسخ بدید واقعا خاکش نامناسبه ممنون

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۳
در پاسخ به  معصومه قدیری

سلام، بهتر هست یک ماه بعد از خرید گیاه، خاک وگلدان رو تعویض کنید تا شوک زیادی به گیاه وارد نشه موقع تعویض خاک وگلدان خاک رو بصورت کامل با محلول قارچ کش ابیاری کنید تاخاک نرم بشه و۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض خاک کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید اواسط اسفند ویا اوایل بهار میتونید تعویض خاک وگلدان رو انجام بدید.

Hs
Hs
۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۳:۴۲

comment image
با سلام و خسته نباشید. گل آئورنیوم در بهار خریدم. الان برگهاش خیلی ریخته و حالت لوله شدن داره و برگ هاش باز نیست. لطفا میشه بفرمائید علتش چیه ؟
۱۰ روز یکبار آبیاری میکنم و در کنار پنجره جنوبی هست و نور دریافت میکنه.
ممنون از لطف تون.

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۰ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۶:۰۲
در پاسخ به  Hs

سلام، ممنون، روی گیاه افت دیده میشه بررسی کنید ببینید اون حشرات سفید رنگ پرواز میکنند ویا مثل پنبه سفید به گیاه چسبیدند؟ دمای ورطوبت محیط چقدر هست؟

Hs
Hs
۱۰ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۳
در پاسخ به  کارشناس 1

سلام مجدد. نه آفت نداره. اگر اون دونه های سفید روی خاک را منظورتون هست اونا یکسری دونه های پرنده می باشد که داخل گلدون گل ریخته شده. من بازم چک کردم چیزی از آفت نمی بینم. دما حدود ۲۵ تا ۲۷ و رطوبت معمولی هست.

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۰ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۴
در پاسخ به  Hs

سلام، نه روی برگها، علامت زدم براتون، برای اینکه واضح باشه زوم کردم روی عکس ولی کیفیتش پایین شد.
comment image

تهویه محیط رو بالاببرید وزهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه اگر روی برگها وساقها قسمتهای سفید وپنبه ای وجود داره که روی عکس مشخص هست باکمک قلمو یا گوش پاکن اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید وگیاه رو با محلول حشره کش سمپاشی کنید.رطوبت محیط رو هم افزایش بدید خاکش مناسب به نظر نمیرسه سطح خاک هر زمان دو سانت خشک شد ابیاری رو انجام بدید. میتونید خاکش رو تعویض کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید احتمالا ریشه های گیاه مشکل داره که گیاه پژمرده شده بهتر هست ریشه های گیاه رو هم از نظر وجود افت ویا پوسیدگی بررسی کنید وزهکش گلدان رو حتما باز کنید بصورتی که موقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه.

HS
HS
۱۱ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۷:۵۳
در پاسخ به  کارشناس 1

سلام و خسته نباشید. ممنون از پاسخگویی کامل شما. زهکش گلدان را مرتب چک میکنم مشکلی نداره و آب سریع خارج میشه. خاک گلدونم وقتی خریدم خود گلفروش با گلدان برام عوض کرد ولی اگر به نظر شما مشکل داره حتما عوض میکنم. زمان آبیاری هم ۱۰ روز یه بار که خاک کامل خشک شده. درخصوص آفت نیز حتما چک میکنم و سمپاشی میکنم. با یک بار سم پاشی آفت ازبین میره؟ ممنونم.

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۱ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۲:۵۴
در پاسخ به  HS

سلام، ممنون از شما،بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر وجود افت ویا پوسیدگی حتما بررسی کنید، برای خاک میتونید از خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید.

اختراعی
اختراعی
۱۴ دی, ۱۳۹۹ ۲۱:۳۰

ممنون از پاسخگویی شما . الان مشکل من قارچ گیاه است؟تنه اصلی گیاه که ساقه های ریز از کنارش رشد کرده چروکیده شده . از همان قسمت قطع کنم؟
اگر قارچ هست ممکنه به گلدانهای دیگر هم آسیب برسه؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۵ دی, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۶
در پاسخ به  اختراعی

ممنون از شما، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

اختراعی
اختراعی
۱۴ دی, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۹

سلام من یه گیاه آئونیوم دارم اول برگهاش خیلی ریخت من خاکشو عوض کردم که متوجه شدم قسمت ریشه خاکش مثل بتن سفت شده و دوباره در خاک گلدان گذاشتم و زهکش خاک طوری هست که آب راحت ازش بگذره پشت پنجره شمالی که پرده داره و نور غیر مستقیم هست گذاشتم ولی ساقه داره چروکیده میشه. خواهش میکنم راهنمایی کنین.

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۴ دی, ۱۳۹۹ ۱۸:۵۱
در پاسخ به  اختراعی

سلام، میتونید تا قسمتی که ساقه چروک شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده ببریدتا به اوند سالم برسید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید ومجدد بکارید وخاک رو هم با محلول قارچ کش ابیاری کنید خاک رو مرطوب نگهدارید وگیاه رو در محیطی که دما بین ۲۰الی۳۰ درجه باشه ونور متوسطی داشته باشه نگهداری کنید تا ریشه بزنه.

نوعدوست
نوعدوست
۱۷ آذر, ۱۳۹۹ ۱۳:۵۶

سلام و سپاس بابت پاسخ های مفیدتون
متاسفانه به ما گفتن که این گیاه آشوریا هستش که من بعد از تحقیق فهمیدم آئونیومه.
درحال حاضر وضعیت خوبی نداره و دو تا از ساقه های گل کاملا چروک و ساقه ی اصلی در وسط کمی چروک شده اما نمیشه گفت نرمه. اینم عکسش: https://drive.google.com/file/d/14nEAnOMyVFx80KTce8mxm7cuZLGiycCP/view?usp=drivesdk
ممنون میشم من رو راهنمایی کنید ک چطور این گیاه رو نجات بدم.

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۷ آذر, ۱۳۹۹ ۲۰:۴۷
در پاسخ به  نوعدوست

سلام، لینکی که فرستادید مشکل داره، با یو اپلود بفرستید، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

سعید
سعید
۱۰ آذر, ۱۳۹۹ ۱۳:۲۸

سلام وقت بخیر،ممنون از سایت خوبتون و اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید،من علاقه زیادی ب این گیاه دارم و ی مدل سبز و یک بنفش خریدم،هر روز نور مستقیم افتاب رو دریافت میکنن و هر موقع ک خاکش تا یک بند انگشت خشک میشه ابیاری میکنم ب طوری ک اب از زیر گلدون خارج بشه،متاسفانه ی مدت پیش من نبود الان ب ی سری مشکلات برخوردم ک اگه لطف کنین بهم کمک کنید ممنون میشم،برگ هاشون ک شروع ب خشک شدن و ریختن کرد که فک کنم ب دلیل کم نوری باشه و ساقش چروکیده شد،سه تا گیاهه در یک گلدان که یکیش خوب شد یکی متعادله و یکی دیگه خیلی چروکیده شده اما سیاه نشده،باید چیکار کنم؟comment image
اینم عکسش

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۰ آذر, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۹
در پاسخ به  سعید

سلام، گیاهتون ائونیوم هست ریشه های گیاهتون مشکل داره بهتر هست هر سه شاخه رو از خاک خارج کنید وشاخه های یی رو که چروک شده خارج کنید، شاخه سالم رو هم ریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید، ابیاری رو زمانی که خاکش کامل خشک شد انجام بدید این گیاه برای شادابی به نور زیادی نیاز داره بعد از کاشت اولین ابیاری رو با محلول قارچ کش انجام بدید.

نسرین
نسرین
۶ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۴

سلام ، ممنون از سایت خوبتون
من این گل رو دو هفته ای میشه که به صورت اینترنتی خریدم. تصورم این بود که برگ هاش گوشتی تر باشه. این نازکی برگ ها طبیعی هست؟
comment image
برگ های پایینی هم حالت چروکیدگی دارند و به سمت داخل لول میشند. برای آبیاری هر وقت خاک ش خشک شد (از سبکی گلدون متوجه میشم).
ممنون میشم راهنمایی م کنید.

کارشناس 2
کارشناس 2
۶ آذر, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۸
در پاسخ به  نسرین

سلام، ممنون از شما ،بله برگهاش کمی گوشتی هست البته گیاه شما احتمالا بدلیل جابجایی کمی بیحال هست وبرگهاش کم اب شده میتونید کامل ابیاری کنید وچند روزی کاور کنید تا رطوبت محیط فراهم بشه،احتمالش هست که برگهای پایینی زرد وخشک بشن که طبیعی هست نگران نباشید، وقتی کامل خشک شدند میتونید جدا کنید گیاه رو برای مدتی جابجا نکنید ودر محیط پرنوری نگهداری کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه بله ابیاری زمانی که حس کردید گلدان سبک شده ابیاری روانجام بدید، بهار میتونید خاکش رو عوض کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید.

عرفان
عرفان
۳ آذر, ۱۳۹۹ ۱۵:۰۸

سلام
من یه دونه از اینا بنفشه رو دارم
پژمرده شده
باید چیکار کنم

کارشناس 2
کارشناس 2
۳ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۸
در پاسخ به  عرفان

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

احدپور
احدپور
۲ آذر, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۳

سلام وقت بخیر. من گلم رو دو هفته پیش گرفتم گلدان و خاکشم تو گل فروشی برام عوض کردن..دو سه روز اول خیلی سرحال و سر زنده بود.ولی الان برگ هاش پژمرده شده و خشک شده و می‌ریزه تو عکس اگه نگاه کنید این مقدار ریزشش برای پنج روزه…توی اتاق زیر نور غیر مستقیم دو تا لامپ هست نور میرسه بهش و آبیاری هم هفته ای یک یا دوبار بسته به خاکش انجام میدم. دماشم دمای اتاق خواب هست..بهم گفتن تو نور اتاق میشه نگه داری کرد.لطفا بگید چیکار کنم سر حال بشه و از پژمردگی در بیاد??
comment image
comment image
comment image

کارشناس 2
کارشناس 2
۲ آذر, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۳
در پاسخ به  احدپور

سلام، متاسفانه فروشنده ها برای اینکه گیاهانشون رو به فروش برسونن دروغهایی رو میگن، این گیاه به نور زیادی نیاز داره تا رشد ایدالی داشته باشه،گیاه رو در محیطی که تهویه مناسب نور زیاد ودمای بین ۲۰الی۲۵ درجه داره نگهداری کنید برای تامین رطوبت محیط میتونید چند روزی گیاه رو کاورکنید ویا جزیره زیر گلدانی براش تامین کنید تا کمبود رطوبت نداشته باشه این گیاه در جای کم نوری باشه برگهاسبز میشه ورشد علفی پیدا میکنه ابیاری رو زمانی که خاک خشک شد انجام بدید.

احدپور
احدپور
۲ آذر, ۱۳۹۹ ۲۰:۲۷
در پاسخ به  کارشناس 2

comment image
نور گیر خونمون اینجاست که روز ها پرده هارو کنار می‌زنیم پنجره هم برای تهویه کمی باز میشه،محیطش خوبه به نظرتون؟؟ بقیه گل ها رو هم مثل گندمی و سانسوریا و پوتوس رو هم اینجا نگه میدارم..یا برم گیاه رو عوض کنم چون گفتن مشکلی پیش بیاد عوضش میکنیم.

کارشناس 2
کارشناس 2
۳ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۴۷
در پاسخ به  احدپور

کاکتوسهاتون رشد ایدالی دارند بله میتونید در همین قسمت نگهداری کنید تا نور کافی دریافت کنه.

هاشمی
هاشمی
۱۵ آبان, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۹

با سلام بنده ۵ماه پیش یک آئونیوم خریداری کردم . ازروزاول قدری برگها به مرور بی حال شدند و برگهای قسمت های زیرین زرد شدند. یک ناهاخیر خیلی کم بهش آب دادم اما برگ هاکاملا بی حالو لوله ایشکل شدند. و حتی انگار کپک های سفید روی برگهاش زده. لطفا راهنمیی کنید.

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۵ آبان, ۱۳۹۹ ۱۹:۰۵
در پاسخ به  هاشمی

سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

مرضیه
مرضیه
۱۳ آبان, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۰

سلام من این گل حدود ی ماه پیش گرفتم، هر ۳،۴ روز یه بار آبیاریش میکردم، دمای محیطم معتدل بود، نورشم غیرمستقیم بود اما کم کم برگاش شروع کردن ب زرد شدن و لهیده شدن بعدم خشک میشدن، منم برگارو جدا میکردم، چرا اینجوری شد؟آیا این گل زنده میمونه یا ن ازبین رفته؟ چیکار کنم براش؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۳ آبان, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۱
در پاسخ به  مرضیه

سلام، ابیاریتون زیاد بوده ابیاری رو باید زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید، این نوع گیاه به نور زیادی نیاز داره در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید.

Fatemeh
Fatemeh
۱ آبان, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۸

سلام من یه آئونیوم بنفش رو ده روز پیش خریدم که خاکش هم تازه عوض شده بود. خیلی سرحال بود اولش ولی بعدش برگهاش از پایین شروع به ریختن کرد.حالش اصلا خوب نیست. توی خونه و زیر نورگیر قرار داره.تقریبا روزی ۵ ساعت نور از بالا بهش میخوره. خواهش میکنم راهنماییم کنید چیکارکنم؟ آبی که بهش دادم یه مقدار شوره مرطوب داره ،از آبه آیا؟؟؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۱ آبان, ۱۳۹۹ ۲۰:۲۰
در پاسخ به  Fatemeh

سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه ،برای کاهش شوک وارده بهتر هست گیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وجابجا نکنید،بمرور زمان ریشه ها قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم میکنند وگیاه بهبود پیدادمیکنه ،برای ابیاری حتما از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید، یک بار در زمان ابیاری با محلول قارچ کش گیاه رو کامل ابیاری کنید.

احسان
احسان
۱۳ مهر, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۰

سلام خسته نباشید
ساقه آئونیوم من نرم شده و برگ هاش حالت چروکیده دارن
باید چیکار گنم؟؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۳ مهر, ۱۳۹۹ ۱۱:۰۱
در پاسخ به  احسان

سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

احسان
احسان
۱۳ مهر, ۱۳۹۹ ۱۴:۱۶
در پاسخ به  کارشناس 1

http://uupload.ir/files/wbzo_img_20201004_141138.jpg
گیاه رو در پاسیون گذاشتم و هفته ای یبار ابیاری میکنم

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۳ مهر, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۷
در پاسخ به  احسان

گیاهتون کم اب هست،هر زمان که خاکش کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید ورطوبت محیط رو افزایش بدید نور رو هم فیلتر کنید.

نازی
نازی
۲۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵

سلام، گل بشقابی رو حدود ۸ ماه پیش خریدم، اوایل توی خونه بود، برگهاش میریخت، فکر کردم نورش کمه، با بهتر شدن هوا اوایل بهار گذاشتمش تراس جنوبی ولی آفتاب مستقیم روش نبود، اما حالش روز به روز بدتر شد، برگهاش علاوه بر ریختن، شروع کردن به حالت لولیده شدن، خاکش که سنگین بود عوض کردم و آب دادنش رو کمتر کردم، الان کمتر برگهاش میریزه ولی هنوز لولیده و بی حاله و دیگه اصلا قشنگ و سرحال نیست. فکر کردم شاید رطوبت میخواد روش آب پاشیدم ولی لکه های قهوه ای زد و دیگه اون کارو نکردم. الان چه کار کنم؟ میشه نجاتش داد و دوباره شادابش کرد؟
http://uupload.ir/files/b59c_20200914_110506.jpg
http://uupload.ir/files/vvj7_20200914_110525.jpg
http://uupload.ir/files/mhb5_20200914_110550.jpg

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۴:۵۴
در پاسخ به  نازی

سلام، میتونید تمام برگهای لکه دار رو جدا کنید ویا از قسمتهای سالم قلمه بگیرید ومجدد ریشه دار کنید، گیاهتون مشکلی نداره وسرحال هست ودر حال رشد هست،فقط برگهای قدیمی لکه دار شدن. روی ساکولنتها هرگز اب اسپری نکنید، میتونید برای تقویت ماهی یک بار در زمان رشد با کودهای پتاس بیشتر از ازت تقویت کنید.

نازی
نازی
۲۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۳
در پاسخ به  کارشناس 2

آخه وقتی خریدمش برگهاش صاف و محکم بودن، الان برگهاش خمیده و موجدار و بی حال و نرم هستن. خیلی هم برگ داشت و الان به نسبت اون موقع، تقریبا کچل شده. یعنی منظورتون اینه که قبلا آسیب زدم بهش ولی الان دیگه شرایط مناسب رو براش فراهم کردم و کم کم خوب میشه حالش؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۲:۲۶
در پاسخ به  نازی

احتمالا شرایط نگهداری قبلا مناسب نبوده والان شرایط برای رشد گیاه ایدال شده ،برگها همیشگی نیست وبمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند،گیاه رو در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید این نوع گیاه در دمای بالا به خواب میره وبا خنک شدن هوا شروع به رشد میکنه، نرم وبی حال شدن گیاه از دمای زیاد یا کمبود رطوبت خاک ومحیط میتونه باشه، گیاه رو موقع ابیاری کامل سیراب کنید وزمانی که خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

محمدرضا خالقی
محمدرضا خالقی
۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۶:۵۴

سلام خدمت شما من دو ماهه یک گل بشقابی خریدم اما یک هفته هست که برگ هاش حالت افتادگی پیدا کردن و روی برگ هاش لک های قهوه ای ایجاد شده پشت پنجره جنوبی نگهش می دارم و هفته ای یک بار آبش میدم روی خاکش هم سنگریزه ریختم لطفا بگید مشکلش چیه
http://uupload.ir/files/fpyk_whatsapp_image_2020-08-22_at_14.46.22.jpeg
http://uupload.ir/files/m496_whatsapp_image_2020-08-22_at_14.47.07.jpeg
http://uupload.ir/files/ona2_whatsapp_image_2020-08-22_at_14.48.33.jpeg

کارشناس 2
کارشناس 2
۵ شهریور, ۱۳۹۹ ۰۹:۱۷
در پاسخ به  محمدرضا خالقی

سلام، زمانی که نور روی گیاه هست روی برگهای گیاه اب نریزید،موندن اب روی برگهای گیاه بمدت طولانی باعث این مشکل میشه اگر اب هم ریخته شد زود خشک کنید، یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،بمرور زمان که بزرگ شد برگهایی رو که لکه دارند جدا کنید.

Nasim
Nasim
۳ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۶:۳۵

http://uupload.ir/files/srj4_15982703344696541576949932417909.jpg
سلام وقتتون بخیر من یه گل بسقابی دارم که در مدت ۶ ماه کاملا سالم بود با نور مناسب خاک و اب مناسب ولی طی یه هفته شروع به ریزش برگ کرد و الانم سر شاخه هاش تغییر رنگ داده میشه راهنمایی کنید که میشه الانم تکثیرش کرد

کارشناس 2
کارشناس 2
۳ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۱:۱۶
در پاسخ به  Nasim

سلام، بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید اگر پوسیده بودند کات کنید، شاخه هایی که سرشون خشک شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وبا محلول قارچ کش کامل شستشو بدید ومجدد بکارید دوباره ریشه میزنه ورشد میکنه،ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

Moradi
Moradi
۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۹

سلام
من یک سوال دیگه در مورد گل دیگه ایی دارم که نه اسمش رو میدونین
و نه شرایط نگهداریش رو
و الان از قسمت های بالایی ش رو ب خشکیدن کرد
و قسمت انتهایی شاخه اون پرز هایی داره که نمیدونم مال خود گیاه هست یا آفت
این تصویر گل هست
http://uupload.ir/files/vaqg_20200822_104838.jpg

کارشناس 1
کارشناس 1
۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۲
در پاسخ به  Moradi

سلام، گلسنگ هست، کمبود نور داره بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید شاخه ای رو که خشک شده با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید ،نه پرزها طبیعی هست از خود گیاه هست کمی که بزرگتر بشه پرزها میریزند خاک رو همیشه مرطوب نگهدارید.

Moradi
Moradi
۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۰
در پاسخ به  کارشناس 1

یعنی محیطی ک می گذاریم نور مستقیم داشته باشه
برگ هاش هم آب میخواد؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۳
در پاسخ به  Moradi

نور رو فیلتر کنید مستقیم نباشه،زمانی که نور روی گیاه نباشه میتونید مه پاشی روی برگها انجام بدید.

Moradi
Moradi
۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶

سلام وقتتون بخیر
ما یک گل آئونیوم بنفش داشتیم ک اوایل به خاطر اطلاع کم ما شروع به ریزش کرد برگ هاش
ما اون رو پله های خونه ک نور غیر مستقیم ولی خوب هست گذاشتیم
اولش خوب شد برگ ها رنگشون برگشت اما ریزشش قطع نشد و حالا شاخه هاش گندیده شدن
این تصویر گل
http://uupload.ir/files/m67t_20200822_104824.jpg
آیا باید شاخه های گندیده رو جدا کنیم؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۰
در پاسخ به  Moradi

سلام، متاسفانه گیاه از بین رفته ولی میتونید شاخه هایی رو که سبز هستندرو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید ومجدد ریشه دار کنید.

محمد رضا
محمد رضا
۳۱ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۷

سلام من یک گل بشقابی دارم که پشت پنجره جنوبی نگهش می دارم و هفته ای یک بار آبش می دم اما یک هفته هست که نوک برگ هایش قهوه ای شده و برگ هایش حالت افتادگی پیدا کردن به نظر شما مشکلش چیه

کارشناس 2
کارشناس 2
۳۱ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۱
در پاسخ به  محمد رضا

سلام، شرایط نگهداری تغییری داشته؟از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.