کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه : آدم‌هایی که با کشاورزی و باغبانی سر و کار دارند احتمالاً اسم پیت ماس به گوششان خورده است. پیت ماس در باغبانی بسیار مهم و پرکاربرد هست، پس فهم روش استفاده آن بسیار مهم هست. استفاده‌های زیادی از پیت ماس وجود دارد، مثل بهبود بخشیدن خاک، اضافه کردن آن به عنوان اصلاح کننده و غیره. پیت ماس برای اینکه گلدان یا باغ خودتان را بهبود دهید بسیار پرکاربرد است. پیت ماس به دلیل اسیدی بودن می‌تواند درصدی از خاک کاکتوس‌ها را تشکیل دهد، البته به دلیل نگهداری آب زیاد بهتر است برای کاکتوس درصد کمتری از آن در خاک گلدان استفاده شود. همچنین پیت ماس یکی از بهترین بسترهای کشت محسوب می‌شود.

پیت ماس چیست؟
پیت ماس شامل اجزای تجزیه‌ای شده ارگانیک است، که معمولاً شامل خزه تجزیه شده و ترکیب آن با دیگر اجزای ارگانیک می‌باشد. بعد از تجزیه، خزه و بقیه اجزای تجزیه شده سیاه، فیبری و فشرده می‌شوند. این فرآیندی است که در طبیعت اتفاق می افتد، ولی شما هم می‌توانید همین گونه پیت ماس خودتان را بسازید.

شباهت‌های زیادی بین پیت ماس و کمپوست وجود دارد. کمپوست هم شامل اجزای تجزیه شده است، ولی این تجزیه با کمک هوا اتفاق می افتد. برای ساخت پیت ماس، هوایی وجود ندارد. به همین دلیل، فرآیند تجزیه بسیار آهسته می‌باشد، اما نتیجه کار مواد بسیار همگن‌تری می‌باشد. پیت ماس یک ماده جاذب است، به همین دلیل برای استفاده در باغبانی بسیاری مفید است، مانند ساخت خاک برای کود دهی یا کمک به گیاهان برای رشد سریع‌تر و سالم‌تر.

مزایای پیت ماس:
پیت ماس مزایای بسیار زیادی برای کشاورزی و باغبانی دارد، مخصوصاً برای کسانی که می‌خواهند گیاهان سالم‌تری داشته باشند. پیت ماس خاصیت‌های زیادی دارد که معمولاً خاک و گیاه به آنها احتیاج دارند، مانند، جاذب بودن، استریل، خاصیت اسیدی، خاصیت جلوگیری از تراکم و خیلی خواص دیگر.

بعضی از مزایای مهم پیت ماس:

  • پیت ماس بسیار جاذب هست، به همین دلیل آب را خیلی بهتر از انواع مختلف خاک می‌تواند در خود نگه دارد. این مسئله بسیار برای خاک مورد استفاده شما در باغبانی مهم هست.
  • محیط استریلی، پیت ماس یک محیط استریل برای خاک به وجود می‌آورد که برای رشد گیاهان بسیار مفید هست. به همین دلیل این نوع خاک شامل هیچ نوع ماده شیمیایی مضری نیست، علف و هرز و چیزهای بد دیگر در گلدان و باغچه شما رشد نمی‌کنند. به همین دلیل پیت ماس برای کاشت دانه بسیار ایده آل می‌باشد، مخصوصاً برای گیاهان آسیب پذیر. به همین دلیل برای کاشت دانه می‌توان مقدار پیت ماس را به خاک گلدان اضافه کرد.
  • خاصیت اسیدی، پیت ماس بسیار اسیدی می‌باشد، که بسیار برای رشد گیاهانی که به خاک اسیدی احتیاج دارند مهم هست. گیاهان زیادی به این نوع خاک احتیاج دارند، مانند، کاملیاس و انواع گلهای آپارتمانی. اگر خاک گلدان شما اسیدی نیست، یک مقدار پیت ماس به خاکتان اضافه کنید و سپس اقدام به کاشت این نوع گیاهان کنید.
  • جلوگیری از تراکم، پیت ماس فشرده نیست، که این به خاصیت بسیار مفید برای مواد ارگانیک هست. جلوگیری از فشرده شدن خاک خیلی مهم هست، به دلیل اینکه خاک در حالت فشرده بی استفاده می‌گردد. فشرده شدن جذب خاک را کاهش می‌دهد و یک محیط خوبی برای گیاهان را نمی‌تواند به وجود آورد. پیت ماس به این دلیل که دوباره هیدراته می‌شود و نمی‌گذارد که خاک فشرده شود بسیار پر کاربرد می‌باشد.

برای مطالعه مقاله انواع پیت ماس اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه

پست‌های مرتبط

نقش قارچ‌کش‌ها در کنترل بیماری‌های گیاهان

نقش قارچ‌کش‌ها در کنترل بیماری‌های گیاهان

نقش قارچ‌کش‌ها در کنترل بیماری‌های گیاهان : بیماری‌های گیاهی از طریق...

خصوصیات خاک مناسب برای رشد گیاهان چیست؟

خصوصیات خاک مناسب برای رشد گیاهان چیست؟

خصوصیات خاک مناسب برای رشد گیاهان چیست؟ تمامی گیاهان برای...

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟ کارت‌های رنگی یا تله‌های...

نظرات (16)

متوجه هستم . اشتباه از من بود. معذرت :))

[پاسخ]

پاسخ

سلام جواب ندادید که :))))

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 12ام, 1398 20:17:

سلام، سوالاتی که در هر روزپرسیده میشه یک الی پنج ساعت زمان میبره تا پاسخ داده بشه،به روزهای بعد موکول نمیشه،مگر اینکه سوال تخصصی باشه که در موردش تحقیق بشه، وحجم سوالات خیلی زیاد هست لطفا صبور باشید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . خسته نباشید میشه چند تا از پیت ماس های اسیدیتر بازار رو معرفی کنید؟ اونایی ک بشه پیدا کرد تو این اوضاع بازار

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 12ام, 1398 20:14:

سلام، ممنون،اکثریت پیت ماسها خاک رو اسیدی میکنند. فعلا پیت ماس گراموفلور ونورداگری موجود هست در بازار ولی قیمتها متفاوت هست.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون. کپک بزنه باید انداخت دور یا اینکه میشه ضد عفونی کرد ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 24ام, 1398 21:31:

اگر مقدار کپک زیاد باشه بهتره دور بریزید ولی اگر کم باشه میتونید با محلول قارچ کش ضدعفونی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

عرض سلام و خسته نباشید

پیت ماس تاریخ مصرف داره؟ منظورم اینکه الان من یک بسته ۷۰ لیتری رو ک باز کنم بقیش رو میشه ۱ سال بعد استفاده کرد؟

شرایط نگه داریش رو لطفا توضیح مختصری بفرمایید
تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 23ام, 1398 11:28:

سلام، ممنون، تا وقتی که کپک نزنه قابل استفاده هست، میتونید در جای تاریک وخنک نگهداری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.پیت ماس رو چرا با پرلیت استفاده میکنند مگه به اندازه کافی تهویه نداره؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 13ام, 1398 23:39:

سلام، بیشتر برای اینکه خاک تخلخل زیادی داشته باشه پرلیت ترکیب میکنند،پیت ماس نامرغوب بمرور زمان فشرده شده وذراتش بهم میچسبند وبیشتر برای جلوگیری از این کاربا پرلیت ترکیب میکنند.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام
خواستم بپرسم شما در مورد ترکیب بسترکود گیاهان آکواریومی اطلاعاتی دارید ؟آخه مقداریی اضافه دارم که حدود صدهزار تومان قیمتشه،به نظرتون برای کشت بذر و کاشت کاکتوس مناسبه ؟چه استفاده دیگری میشه ازش کرد؟
سپاس بیکران

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 27ام, 1398 19:38:

سلام، متاسفانه در این مورد اطلاعی ندارم.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ممنون به خاطر سایت خوبتون.من چند مدل بذر کاکتوس از سایت شما خریداری کردم حالا برای کاشت اونها پیت ماس هلیو فلور با ماسه استفاده بکنم مناسب هست؟ترکیب کاشت بذر چند درصد نسبت پیت ماس و ماسه باشه؟ممنونم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 8ام, 1397 18:02:

سلام، بله میتونید استفاده کنید،هم میتونید پیت ماس رو بتنهایی استفاده کنید وهم با ماسه بصورت ۵۰،۵۰ ترکیب کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
چرا پیت ماس برای فروش قرار نمی دهید؟ باتشکر

[پاسخ]

پاسخ