آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی: پیوند کاکتوس بر روی پایه بخصوص پایه پرسکیا عمدتاً به منظور افزایش رشد انجام می‌گیرد. زمانی که پیوندک به‌اندازه‌ای رسید که پایه پرسکیا توان نگهداری آن را نداشت یا باید به پایه قطورتر و بزرگ‌تری منتقل شود و یا پیوندک را جدا کرده و ریشه دار کنیم تا توانایی رشد و زندگی بر روی خاک را داشته باشد. در این مقاله ریشه دار کردن کاکتوس بعد از جداسازی از پایه را توضیح می‌دهم.

۱- ابتدا سعی کنید گیاه با تیغ استریل و با دقت از لبه پرسکیا قطع کنید طوری که از خود پرسکیا چیزی روی پیوند باقی نماند. هر چند در بعضی از گلخانه‌ها اجازه داده می‌شود مقداری از پایه بر روی پیوندک باقی بماند که این امر باعث ریشه دار شدن پایه پرسکیا شده و پیوندک همچنان از پایه تغذیه می‌کند و ریشه دار شدن به تأخیر خواهد افتاد.

۲- گیاهان که بعد از قطع از روی پیوند جمع آوری کردید در محیطی خنک و به دور از آفتاب مستقیم قرار دهید تا مخل برش خشک شود. این کار باعث می‌شود هنگام کاشت بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های قارچی نتوانند به راحتی به گیاه نفوذ کنند.

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی

۳- در این مرحله ظرفی مناسب که کف آن ماسه ریز و درشت ریخته شود و روی آن حدوداً ۷ سانتی‌متر پیت ماس ریخته و با قارچ‌کش ضدعفونی کنید و مدت پنج روز درب ظرف بسته نگهدارید.

۴- در روز پنجم قسمت انتهایی گیاهان کاملاً خشک شده بود روی پیت ماس قرار دهید و کمی فشار دهید تا در بستر قرار گیرند وقتی تمامی کاکتوس‌ها در پیت ماس قرار گرفت درب ظرف ببندید و در نور ملایم و دما ۱۷ تا ۲۵ نگهداری کنید بعد از ۷ روز چک کنید بیشتر کاکتوس‌هایتان ریشه زده و می‌توانید حتی بیشتر در این بستر کاکتوس‌ها نگهداری کنید تا خوب ریشه بزنند و بعد به گلدان منتقل کنید.

ریشه دار کردن کاکتوس ها

۵- دقت داشته باشید که پیت ماس خیلی آب نداشته باشد و همین رطوبت ملایم برای ریشه دار کردن گیاهان کافی می‌باشد.

بعد از کاشت و ریشه دار شدن گیاه
بعد از کاشت و ریشه دار شدن گیاه

توجه داشته باشید این روش برای ریشه دار کردن گیاهانی هست که از روی پیوند پرسکیا جدا شده و اگر گیاهانی دارید که ریشه از دست داده‌اند این بستر باعث نابودی گیاه می‌شود و در مقاله‌های بعدی درمان و ریشه دار کردن گیاهانی که در بازه خاص و یا شوک جابجایی ریشه از دست داده‌اند مقاله‌ای تقدیم حضورتان خواهد شد.
برای مطالعه مقالات مربوط به قلمه زدن کاکتوس ها اینجا کلیک کنید.

نویسنده: مهندس علی بهنام جو

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی

پست‌های مرتبط

با سرد شدن هوا آبیاری کاکتوس‌ها را کم کنید

با سرد شدن هوا آبیاری کاکتوس‌ها را کم کنید

با سرد شدن هوا آبیاری کاکتوس‌ها را کم کنید: همان‌طور...

جلوگیری از سرمازدگی گیاهان و درختان میوه

جلوگیری از سرمازدگی گیاهان و درختان میوه

برای جلوگیری از سرمازدگی گیاهان و درختان میوه و افزایش مقاومت...

همه چیز در مورد کاکتوس ابلمانیا

همه چیز در مورد کاکتوس ابلمانیا

همه چیز در مورد کاکتوس ابلمانیا : ابلمانیا یکی از...

نظرات (4)

سلام من یه هاوارتیا لیموفیلیا خریدم بعد خواستم خاک و گلدونش رو عوض کنم دیدم ریشه ضعیفی داره و فقط دو تا شاخه مانند ریشه چسبیدن به گیاه.میخواستم بدونم چه طوری باید ریشه گیاه رو تقویت کنم و کاری کنم که ریشه اش قوی تر بشه . ممنون میشم سریعتر جواب بدید.واقعا فوریه.خیلی ممنون

پاسخ

    سلام. برای ازدیاد ریشه میتونید از کودهای پتاس بیشتر از ازت استفاده کنید. مثل ۱۲،۱۲،۳۶یا ۳،۱۱،۳۸
    دو هفته یک بار در زمان ابیاری دقت کنید که موقع کوددهی خاک مقداری رطوبت داشته باشه کامل خشک نباشه.

    پاسخ

سلام وقت بخیر.
یه استریاس ابلق پیوندی با چند تا بچه روی پایه میرتلو دارم که پایش توانایی جذب آب نداره و خود پیوندک هم چروک شده با توج به اینکه الان فصل پیوند نیست میخوام به خاک انتقال بدم بنظرتون تو چه خاکی بزارم که ریشه کنه؟؟

دلیل اینکه کاکتوس بعد تعویض گلدان اب نمیگیره و توانایی جذب اب نداره چیه؟؟ اخه چند تا از کاکتوسام بخاطر همین دارن تلف میشن لطفن راهنمایی کنید

پاسخ

    سلام. بهتره پایه رو از خاک در بیارید وریشه هارو چک کنید اگر ریشه ها پوسیده کات کنید تا قسمتی که به اوند سالم برسید ولی اگر کل پایه از بین رفته میتونید پیوندک رو از پایه با یک چاقوی تیزواستریل جداکنید وبعد از چند روز داخل ترکیبی از ماسه شسته عدسی وپیت ماس بکارید ابیاری رو کاملا سطحی انجام بدید. برای ریشه دار کردن کاکتوسهای پیوندی مقاله کاملی روی سایت هست که پیشنهاد میکنم مطالعه بفرمایید. جواب سوال دومتون دلیلش این هست که بعد از تعویض گلدان کاکتوسها، ریشه ها زخمی شده وتا گیاه بتونه ریشه های اسیب دیده رو ترمیم کنه به زمان نیاز داره. برای همین همیشه توصیه میشه که بعد از تعویض گلدانهای کاکتوسها تا یک هفته گیاه ابیاری نشه ودر جای سایه وخنک نگهداری بشه تا ریشه ها قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم کنن. علت این که بعد از تعویض گلدان کاکتوسها خراب میشه رعایت نکردن این چند نکته هست.

    پاسخ