آموزش نگهداری گیاه بنت قونسول

آموزش نگهداری گیاه بنت قونسول

آموزش نگهداری گیاه بنت القنسول: گیاه زیبای بنت القنسول که نام آن در کشور مصر به دلیل اینکه دختر سفیر آمریکا با خود به این کشور وارد کرده بود نام‌گذاری شده است یعنی Bent El Consul یا دختر سفیر. گیاهی است نسبتاً حساس که با رعایت موارد زیر می‌توان به راحتی از آن نگهداری کرد. جالب است بدانید این گیاه از خانواده افوربیا می‌باشد و نام علمی آن Euphorbia pulcherrima می‌باشد. برگهای این گیاه به‌مرور به رنگ قرمز یا به رنگ‌های دیگر مانند سفید و شیری و سایر رنگ‌ها تبدیل‌شده و شکل زیبایی به این گیاه می‌دهند.

نحوه آبیاری گیاه بنت القنسول:
گیاه بنت القنسول به آب کافی و خاک مرطوب نیاز دارد. آبیاری باید در حدی باشد که حتماً از منافذ زیرین گلدان آب اضافی بیرون آید. اما از طرفی زهکش گلدان و نوع خاک باید به صورتی باشد که بعد از آبیاری گل آلود و غرقاب نماند و به خوبی آب اضافی را از خود عبور دهد. آبیاری بیش از اندازه می‌تواند منجر به کم رنگ شدن رنگ سبز برگ‌ها و یا زرد شدن برگ‌های گیاه و ریزش برگ‌های جوان و نابالغ گیاه شود. خشکی کشیدن نیز موجب زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. بنابراین زمانی که گیاه را می‌خواهید آب دهید سطح خاک را بررسی کنید و اگر سطح خاک نیمه‌خشک، نیمه مرطوب بود این عمل را انجام دهید.

نور مناسب برای نگهداری گل بنت القنسول: 
بنت القنسول را در طی فصل رشد به مکانی پر نور و روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد البته از ۳-۲ ساعت نور مستقیم آفتاب در صبح گاه بخصوص از پشت پرده توری لذت می‌برد. نور کم محیط باعث کم رنگ شدن و زرد شدن برگ‌ها و ریزش برگ‌های گیاه بخصوص برگ‌های پایینی و کدر شدن رنگ برگه‌های رنگین این گیاه می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، بنت القنسول بیشتر به دلیل برگه‌های رنگین موجود در انتهای ساقه مورد توجه قرار می‌گیرد. میزان نور محیط نقش بسیار مهمی را در رنگین شدن یا عدم رنگین شدن این برگه‌ها دارد. یعنی این گیاه در دوره رشد جدید خود باید مدتی را در حدود ۱۲ ساعت تاریکی قرار گیرد تا این برگه‌ها رنگین شوند. در غیر این صورت سبز باقی خواهند ماند. اما در همین مدت زمان و همراه با حداقل ۱۲ ساعت تاریکی مطلق در طی شب باید نور کافی در طی روز وجود داشته باشد تا گیاه بتواند بهترین رنگ را نشان دهند. به همین دلیل در اواخر تابستان و اوایل پاییز باید گیاه را در مکانی گذاشت که بعد از غروب آفتاب کاملاً تاریک باشد و به‌هیچ‌ وجه در میانه شب چراغی در آن روشن نشود. در طی دوران رشد این گیاه به مکانی روشن و پر از نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. نور مستقیم آفتاب می‌تواند منجر به کم‌رنگ شدن رنگ براکته ها و ایجاد نواحی سوخته در برگ‌ها شود.

دمای مناسب برای بنت القنسول: 
بهترین دما برای  نگهداری این گیاه  ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد در طی روز و ۱۴ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد در طی شب است. بهتر است که با فرارسیدن پاییز و زمانی که خطر دمای زیر ۱۳ تا ۱۲ درجه وجود دارد گیاه را به محیطی محافظت‌ شده منتقل می‌کنیم. گرمای بیش از این موجب کم ‌رنگ شدن برگه‌های رنگین آن می‌شود. این گیاه را در درون خانه به دور از منابع حرارتی مانند بخاری و شوفاژ قرار دهید. هر مقدار که هوا گرم‌تر باشد عمر گل‌های این گیاه نیز کمتر است. گاهی این مسئله پیش می‌آید که با آوردن گیاه به خانه، برگ‌های گیاه شروع به پژمردن می‌کند و هر قدر هم که مکان خوبی در اختیار گیاه قرار دهید این مسئله بازهم روی می‌دهد. چنین مشکلی به دلیل نگهداری این گیاه در فروشگاه‌های گل و گیاه در مکانی سرد روی می‌دهد و نمی‌تواند در مورد این گیاهان کاری انجام داد.

گل گیاه بنت قنسول
گل گیاه بنت القنسول

خاک مناسب گل بنت القنسول: 
از خاکی با زهکش خوب استفاده کنید. مثلاً مخلوط مساوی از پیت ماس+ پرلیت و یا خاک‌برگ +کوکوپیت + پرلیت برای این گیاه مناسب است و هنگام آماده‌سازی خاک اگر به میزان یک قاشق غذاخوری کود با فرمول ۰ -۴۶ -۰ (کود سوپر فسفات) به ازا هر ۳٫۵ لیتر از حجم مخلوط خاکی اضافه کنیم به رشد بهتر این گیاه کمک خواهیم کرد. این گیاه زمانی که گل دارد نیازی به کوددهی ندارد و توصیه شده است که حدود ۶ هفته بعد از زمان گلدهی، کوددهی این گیاه آغاز شود. بعد از اتمام گلدهی و قطع ساقه گل می‌توان هر ماه کودی با فرمول ۲۰-۱۰-۲۰ (و یا دیگر کودهایی که فسفر کمتری نسبت به نیتروژن و پتاسیم دارند) به گیاه داد. اگر چنین کودی در دسترس ندارید از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۲۰-۲۰-۲۰ البته با نصف غلظت استفاده کنید. زمان مناسب تعویض گلدان این گیاه اواخر فصل بهار و یا اوایل تابستان است.

آفات و بیماری‌های گیاه بنت القنسول:
از آفات می‌توان به شته، شپشک های آرد آلود، شپشک های سپردار، مگس سفید اشاره کرد. شرایط سرما و خاک مرطوب بیماری‌های ریشه را افزایش می‌دهد. اگر برگ‌های پایین زرد شدند و ریزش کردند حتماً شرایط محیطی و رطوبتی خاک گیاه را بررسی کنید زیرا این مسئله ممکن است به دلیل پوسیدگی ریشه باشد.قارچ‌های مختلفی می‌توانند منجر به پوسیدگی ریشه‌های این گیاه شوند بنابراین در این شرایط از قارچکش‌هایی با طیف وسیع برای خاک استفاده کنید. سفیدک پودری بیماری قارچی دیگری است که می‌تواند این گیاه را گرفتار کند و در قسمت‌های مختلف برگها و گل گیاه لکه‌های سفید رنگ پودری شکل ایجاد می‌شوند. کپک خاکستری Botrytis cinera  لکه‌هایی خاکستری بر روی برگه‌ها رنگین و برگهای گیاه تولید می‌کند. البته عدم تعادل بین عناصر پتاسیم، کلسیم و منیزیم نیز می‌تواند لکه‌ای خاکستری بر روی این نواحی گیاه ایجاد کند. لکه برگی آنتراکنوز Antheracnose بیماری قارچی دیگری است که بر روی برگهای گیاه و همچنین ساقه‌های آن لکه‌هایی قهوه‌ای رنگ با مرکز زرد رنگ و زخمی‌هایی قهوه‌ای رنگ با مراکز کرم رنگ ایجاد می‌کند. لکه برگی آلترناریا Alternaria لکه‌هایی کوچک و آبدار بر روی برگ ایجاد می‌کند که در نهایت لکه‌های قهوه‌ای قرمز- قرمز تیره می‌شوند گاهی در مرکز لکه‌ها سوراخی نیز تشکیل می‌شود. سوختگی اروینیا Erwinia blight یکی از بیماری‌های قارچی است که بخصوص قلمه‌های این گیاه را از بین می‌برد. این بیماری می‌تواند موجب پژمردن و از بین رفتن قلمه‌های این گیاه در طی ۲۴ ساعت شود. قارچ‌های پیتیوم Pythium، فیتوفترا Phytophthora،ریزوکتونیا Rhizoctonia همگی از عواملی هستند که می‌توانند منجر به پوسیدگی ریشه و همچنین ساقه این گیاه شوند.

منبع: باغبان سبز

انتشار: میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

98 دیدگاه برای “آموزش نگهداری گیاه بنت قونسول

 1. صدف گفته:

  سلام دیروز گیاه بنت قنسول اوردم خونه،امروز صبح دیدم پژمرده شدن،رفتم از گل فروش پرسیدم گفتن که تقریبا ۲ساعت بزارید توی سینک شیر اب رو باز کنید ک خاکش مرطوب بشه(مثل شیر سماور) من این کارو کردم،االان گذاشتمش روبروی پنجره ک نور بخوره،کمی هم سایه هست.. ممکنه حالش دوباره خوب بشه؟ باید چیکار کنم؟ روی برگاشم چنتا دونه ی ریز سفید بود،فوت کردم رفت
  ممننون میشم راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وکمبود رطوبت محیط باعث این مشکل میشه محیط نگهداری رو ثابت ومرطوب نگهدارید میتونید چند روزی گیاه رو کاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشه ویا جزیره زیر گلدانی براش فراهم کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

     • صدف گفته:

      سلام روز بخیر
      من گیاهو کاور کردم ۲،۳ روز
      جای خنکی هم گذاشتمش رو به نور
      ولی متاسفانه هیچ تغییری نکرده،برگاشم داره میریزه دونه دونه..

       • صدف گفته:

        رو به نور هستش،جاشم خنکه،اصلا شوقاژ اینا نزدیکش‌نیس ک گرم باشه،کاملا خنک هست محیط،۱۲ساعت تو نوره،۱۲ساعت‌هم تاریکی
        روزی یکبار هم اندازه یه فنجون کوچیک‌بهش اب میدم،کاور روشم که یک‌روز برداشتم تا هوا بخوره،تقریبا ۴،۵روزی کاور https://uupload.ir/files/82hl_9e5f8011-59fc-4160-97f0-5efcba2a3cbd.jpeg

        • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

         تمام اون برگها خواهد ریخت برگهای که خشک شدند رو به ارامی جدا کنید از سر شاخه ها در حال رشد هستند، در محیطی نگهداری کنید که دما بین ۲۰الی۲۵ درجه باشه. برای تامین رطوبت محیط میتونید از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید.

     • صدف گفته:

      سلام،ساقه های گیاه پایینش سفته،ولی از وسطاش نرم شده دست میزنم،و اینکه توی عکس اون‌حشره‌سفید رو چیکار کنم ک از بین بره؟
      یه سوال دیگه هم داشتم چنتا برگ کوچیک داره ک تو عکس هم هست،لطفا نگاه کنید ببینید گیاه زنده اس یا امیدی بهش نیس دیگه؟ چون ساقه هاشم نرم شدن ازین جهت گفتم

      روبه نور هست دما هم ۲۰ درجه اس

      • کارشناس 2 گفته:

       سلام، روی عکس حشره ای مشخص نیست، حشرات سفید هستند؟پرواز میکنند یا ثابت هستند؟ از ساقه هایی که سالم هستند میتونید قلمه بگیرید توی عکس گیاه سالم بنظر میرسه ودرحال رشد هست. برای اطمینان کامل چند روزی قسمت رویش ساقه ها رو در نظر بگیر اگر رشد دارند مشکلی نیست.

        • کارشناس 2 گفته:

         شپشک ارد الود هست،گیاه سالم هست بیحال شدن گیاه هم دلیلش همین افت هست چون این افتها شیره گیاه رو مکیده وبمرور زمان باعث از بین رفتن گیاه میشند ،گیاه رو به محیطی که تهویه مناسبی داره انتقال بدید ،ابتدا تمام نقاط سفید وپنبه ای رو بایک قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید بعد با محلول حشره کش تمام قسمتهای گیاه رو سمپاشی وبا همان محلول ابیاری کنید، گیاه رو یک هفته تحت نظر داشته باشد واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید یک هفته بعد سمپاشی رو مجدد تکرار کنید.

 2. علی گفته:

  سلام
  شپشک آرد آلو در بنت قنسول رو چطوری از بین ببرم؟ با توجه به اینکه اگر آب روی برگش بریزه سیاه میشه.
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابتدا باید تمام نقاط سفید رو بوسیله قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید، بعد گیاه رو با محلول حشره کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی وابیاری کنید،در این دو هفته گیاه رو تحت نظر داشته باشید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید گیاه رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید وتهویه محیط رو بالا ببرید.

   • علی گفته:

    سلام
    من آفت کش رو زدم اما یه سری سفیدیها پشت برگ چسبیده و کنده نمیشه. الان ۵ روزه افت کش زدم اما برگهاش بی حال و رنگ رفته شده

   • علی گفته:

    https://uupload.ir/files/27cb_20201127_102128.jpg

    https://uupload.ir/files/o8im_20201127_102228.jpg

    https://uupload.ir/files/donq_20201127_102649.jpg
    این سه تا عکس بالا وضعیت الانش هست. و عکس بعدی وضعیت روز اول
    https://uupload.ir/files/xid8_20201108_123207.jpg

    من ۲۰ روز پیش این گل رو خریدم. ۵ روز پیش متوجه شدم شپشک شدید زده و بلافاصله با گوش پاک کن الکلی تمیزش کردم و بعد افت کش زدم و برگها رو خشک کردم. اما روز به روز برگها بی حال تر و رنگ رفته شدن طی این ۵ روزه. چکار کنم به نظرتون؟
    ممنونم

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     پشت برگها تخمهای مگس سفید هستند شپشک نیستند، برگهایی رو که به این صورت الودگی زیادی در پشتشون هست کات کنید برگهای گیاه رو به ارامی با اب ولرم با احتیاط شستشو بدید وبا دستمال نرم به ارامی خشک کنید گیاه رو چند روزی کاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشه چند حفره روی کاور هم ایجاد کنید رطوبت محیط تامین بشه بهبود پیدا میکنه اگر کنار گیاه مگس سفید پرواز میکنه کنار گیاه کارت زرد نصب کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   رطوبت محیط باید کم باشه واب روی برگها ریخته نشه، با بارانهای شمال زیاد سازگار نخواهد بود بهتر هست در محیطی که سرپوشیده هست نگهداری کنید.

 3. فرزاد گفته:

  سلام منم یک گلدان ازش خریدم وقتی آوردمش خونه تصمیم گرفتم خاکشو عوض کنم . اما بعد از تعویض خاک مرتب برگهاش پژمرده میشه . هرچقدر هم که سطح خاکش مطوب نگه میدارم هیچ تاثیری نداره‌ ‌ . الان دمای مکانی که نگهداریش میکنم ۲۵درجه س و بدور از نور آفتاب هستش.
  ترکیب خاک جدید مخلوطی از ماسه و کوکوپیت و پیت ماس هستش . اینم عکس گیاه بعد از تعویض خاک و قبل از پژمرده شدن.
  http://8upload.ir/uploads/f28408126.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاک این گیاه باید سبک و متخلخل باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ کنه،بعد از تعویض خاک گیاه رو بمدت یک هفته درمحیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید وگیاه رو زیاد جابجا نکنید، یک هفته بعد بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید. برای تامین رطوبت محیط میتونید چند روزی گیاه رو کاور کنید.

 4. اسماعیلی گفته:

  سلام وقتتون بخیر گیاه من تو فضایی قرارداره که نورش از پشت پرده هست و آبیاری هم هر دو یا سه روز یکبار انجام میدم، چندتا از برگاش لکه هایی زده که مشکیه و وسطشون زرد رنگه که تو بعضی قسمت ها سوراخ شدن.. دوتا از برگ های سبز پایینش هم زرد شدن و افتادن..مشکلش چی هست؟ امکان داره ریشش قارچ زده باشه؟
  عکسشون رو چجوری براتون بفرستم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دلیل ریزش برگها افت مگس سفید هست، تهویه محیط رو بالا ببرید کنار گیاه کارت زرد نصب کنید،پشت برگها رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید وگیاه رو با محلول حشره کش دو بار با فاصله یک هفته اواخر شب ویا اوایل صبح سمپاشی کنید. پشت برگها رو هم سمپاشی کنید.

 5. اسدی گفته:

  سلام. وقت بخیر. گل من مدتی هست که تمام برگ قرمز هاش ریخته و فقط برک سبز رشد میکنه و زیر تمام برگ هاش حشرات ریز سفید زیادی هست. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وپشت برگها که افت زده عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تنش تغییر محیط وتعویض خاک هست،بمدت یک هفته گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید میتونید گیاه رو برای چند روز کاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشه،یک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،این گیاه برای اینکه رنگ برگهای قرمزش حفظ بشه ۱۲ ساعت در نور و۱۲ ساعت در تاریکی کامل باید باشه، یعنی بعد از غروب افتاب در اتاق تاریکی نگهداری کنید لامپی روشن نباشه، در غیر این صورت برگهای قرمز هم سبز خواهد شد.

 6. roya.amini0098 گفته:

  سلام،خسته نباشید، ممنونم بابت راهنمایی هاتون،من دوسه روزی میشه گل قشنگ بنت قنسولو‌خریدم،اما دپرش پلاستیک‌بود و روی سه چهارتا از برگای قرمزش لکه های سیاهه و بعضی برگای قرمز زیریش هم خشکه،من وقتی آوردمش خونه بهش به لیوان آب دادم،البته آبی که دادم هم آب سرد شده کتری بود،خاکشو هم عوض نکردم،میشه بگید کی خاکشو عوض کنم وچه کودی براش بگیرم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام،اگر خاکش مناسب هست نیازی به تعویض نخواهد بود اگر مناسب نیست یک ماه بعد از خرید گیاه میتونید خاک رو تعویض کنید ویک ماه بعد از تعویض خاک میتونید کوددهی رو شروع کنید.

 7. ستاره گفته:

  سلام وقت بخیر من تقریبا ۴۰روز پیش یک گل خریدم الان برگای پایینش زرد شده برگای خود گل داره خشک و لوله ای میشه مشکلش چیه ممنون

 8. Niloofar گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من ۹ماهه که گل بنت قنسولو خریدم و گلدانو خاکو هم چون بهار نبود تا الان تعویض نکردم. در دمای حدود ۲۰درجه و با فاصله ۱ متری از پنجره های جنوبی خونه قرار داره و هر ۴یا ۵ روز که خاکش خشک میشه آب میدم. بعد از خرید شروع به ریزش برگ کرد و یکی دوتا شاخش هم خشک شدو برخلاف گفته های مقاله در پاییز هم گل نداد. الان هم که دوباره داره برگ میده همشون سبزنو رنگ قبلیو ندارن. خیلی هم کم پشت شده. میشه راهنماییم کنین که مشکلش چیه و از کدوم شاخه ها قلمه بزنم و چه زمانی باشه و چطوری دوباره به رنگ قبل برش گردونم؟
  http://uupload.ir/files/r02p_1583901095502275419358.jpg
  http://uupload.ir/files/eb9n_1583901127552-1454605900.jpg
  http://uupload.ir/files/2vsh_15839011501582064495643.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای پرپشت شدن وگلدهی این نوع گیاه باید هرسال هرس بشه، میتونید از شاخه هاییی که بلند هستند قلمه بگیرید، برای اینکه گیاه رنگ بهتری داشته باشه باید ۱۲ ساعت در نور و۱۲ ساعت در تاریکی مطلق باشه شبها یادر محیطی که هیچ لامپی روشن نباشه نگهداری کنید ویا روی گیاه یک کیسه پلاستیکی سیاه بکشید تا در تاریکی مطلق باشه، گیاهتون کمبود عناصر هم داره میتونید با کودهای کامل گیاه رو ماهی یک بار تقویت کنید. قلمه ها رو میتونید داخل ماسه کشت کنید ودر دمای ۱۸الی ۱۵ درجه نگهداری کنید برای قلمه ها هم بعد از غروب افتاب تاریکی مطلق باشه، ابیاری رو زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد انجام بدید.

 9. اسدی گفته:

  سلام خسته نباشید. من نزدیک به ۲هفته س که این گل رو خریدم اما کم کم برگای پایینی شروع به زرد شدن و ریزش کردن شرایط نگهداری هم به دور از نور مستقیمه وهردو روز یک بار یک لیوان ونیم ابه.لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، زرد شدن برگهای قدیمی تنش تغییر محیط نگهداری هست که بتازگی انجام شده گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه،ابیاری رو به اندازه ای انجام بدید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه،سطح خاک هر زمان خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

 10. زهرا گفته:

  گل بنت قنسولدمن بعد چند روز که بهخانه اومد شروع سد برگاش به پیچ خوردن و زرد شدن برگهای پایینی علتش چیه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   تنش تغییر محیط نگهداری هست گیاه رو در محیطی که دما ونور مناسبی داره نگهداری کنید ،پیچ خوردن برگها از گرما ویا کمبود رطوبت محیط میتونه باشه،برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید ،گیاه رو برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه وزرد شدن برگها متوقف میشه، دما ورطوبت رو هم ایدال کنید وگیاه رو در کنار لوازم گرمایشی نگهداری نکنید.

 11. سارينا گفته:

  سلام من این گیاه چند ماهه دارم و خیلی خوب رشد کرده و خیلی برگ جدید داده فقط تازگیا برگ های پایینیش از حاشیه شروع می کنه به زرد شدن و سوختن میشه راهنماییم کنید

 12. فاطمه گفته:

  سلام من ۱روزه گیاه بنت قنسول خریدم و گلدونشم عوض کردم همون جا الان برگاش لوله ای شده و حالت پژمرده گرفته آبشم دادم ۲تا لیوان کوچیک ولی همون جوریه چیکارش کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری بیشتر باعث این مشکلات میشه که با مرور زمان با ادابته شدن گیاه با محیط جدید برطرف میشه،دمای زیاد، خشکی کشیدن گیاه ویا کمبود رطوبت محیط هم باعث این مشکلات میشه،دمارو بررسی کنید، دمای ایدال برای این گیاه بین۱۵_۲۱ درجه هست دما نباید کمتر از ده درجه باشه، خاک رو بررسی کنید هر زمان سطح خاک رطوبت از دست داد ابیاری رو انجام بدید ،این گیاه رطوبت دوست هست برای تامین رطوبت میتونید با اب بدون املاح گیاه رو مه پاشی کنید ویا کاور کنید تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین بشه. خاک رو همیشه مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید زهکش باید کاملا باز باشه واب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه.

 13. فاطمه گفته:

  سلام وقت بخیر
  حدودا یک ماه پیش این گل رو برام آوردن ولی از اون موقع یا برگاش لوله میشه و میریزه جدیدا هم گلبرگ های قرمزش لوله میشه و میریزه
  خیلی به شرایطش توجه میکنم،شبا جای تاریکه،روزا پشت پنجره جنوبی،هر سه روز هم آب میدم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 14. حسین گفته:

  باسلام. وخسته نباشید من الان یک هفته است این گیاه رو خریدم برگاش دارن می ریزن البته بیشتر برگ های سبز رنگ لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، تنش تغییر محیط نگهداری هست،فعلا باید محیط نگهداری رو مثل نگهداری قبل که در گلخانه ویا هر محیط دیگری بوده، همون شرایط رو ایجاد کنید تا زمانی که گیاه با محیط جدید ادابته بشه،ریزش برگها قطع میشه ،دما ورطوبت رو ایدال کنید وگیاه رو برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید وزیاد جابجا نکنید.

 15. zahra گفته:

  سلام.ممنون از راهنمایی های خوبتون…من یک گل بنت خریدم..چند روزه برگ های قرمزش تک تک خشک میشه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 16. parvanian گفته:

  سلام من گیاه بنت قنسول برام آوردن از روز اول شپش سبز داشت سوال کردم گفتن با اب و صابون پاکشون کن پاک کردم اول خوب شد اما الان برگهاش زرد شده و ریزش داره چه کاری باید انجام بدم تا خوب بشه ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، افت بکلی از بین رفته یا هنوز موجود هست؟ وشرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 17. قاسم گفته:

  سلام دوماه پیش من بنت قنسول خریدم بعداز دوهفته گلدونشو عوض کردم نزدیک به یک ماه هست که تقریبا تمام برگاهی سبزرنگش ریزش کرده برگهای قرمزش هم چندتایی افتاده بعد پر حشره سفید پروازی داره زیر برگها هم کلی حشره چسبیده چیکار باید کنم ممنونم اگه زودتر بهم جواب بدید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا مگس سفید هست کنار گیاه کارت زرد نصب کنید پشت برگها رو با پنبه اغشته به الکل به ارامی پاک کنید وگیاه رو اواخر شب ویا اوایل صبح با سم حشره کش استوکر یا هر سم حشره کشی که دسترسی دارید سمپاشی کنید.

 18. باغستانی گفته:

  سلام بنت قنسول من از اردیبهشت حالش خوب و برگاش سبز بود، از سه چهار هفته پیش برگاش کم کم زرد و لوله شد و میریخت، حشرات خاکستری رنگی روی ساقه و برگاش چسبیده بودن که فیزیکی جداشون کردم ولی بهتر نشد، الان ساقه هاش دارن خشک و تو خالی میشن حتی اونایی که هنوز سبزن تو خالی ان! میشه احیاش کرد؟ نزدیک پنجره جنوبیه، نورش خوبه ولی تو این فصل شاید سردش باشه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنمایتون کنیم.

 19. امید گفته:

  سلام گیاه بنت من پر از غنچه هست اما غنچه هاش باز نمیشن و بعد از مدتی خشک شده و میریزه.. دلیلش چیه؟ آبیاری هم هر ۴روز و نورش هم پنجره شمالی هست. شب در محیط تاریکی هم قرار داره

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دمای نگهداری زیاد باشه گلها باز نمیشن گیاه رو در محیطی که دما بین ۱۸_۲۴ درجه باشه نگهداری کنید وابیاری رو کاهش بدید ،زمانی که سطح خاک خشک شد ابیاری رو انجام بدید،کمبود نیتروژن بیشتر باعث خشک شدن گلهای این گیاه میشه میتونید از کودهایی که نیتروژن زیادی دارند بصورت محلول پاشی روی برگهای سبز انجام بدید دقت کنید که از محلول موقعی که گیاه روی گل یا غنچه هست داخل خاک گیاه نریزید، فقط بصورت محلول پاشی کوددهی کنید بعد از اتمام گلدهی میتونید گیاه رو با کودهای کامل تقویت کنید.

 20. ُSFN گفته:

  سلام
  لطفا سریع جواب بدید
  تقریبا هشت روزه این گل رو خریدم اما بعد از ۵ روز شروع به پژمرده شدن کرد الانم برگاش زرد شده می‌ریزه
  باید چکار کنم؟
  داخل آپارتمان هست پشت پنجره خاکشم تقریبا مرطوبه نه خیلی خیس
  امیدی بهش هست؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • sfn1373 گفته:

   چجوری عکس بفرستم؟

   شرایط نگداریشم گفتم که پشت پنجره است نور بهش می خوره
   آب هم تو فاصله‌های زمانی‌ای می‌دیم که نه خشک بمونه خاک گلدون نه اینکه گِل بشه

   • کارشناس 2 گفته:

    ممنون،شوک تغییر محیط ودمای نگهداری هست،فعلا گیاه رو در مکان ثابتی که نور ودمای مناسبی داره نگهداری کنید دمای نگهداری بیکباره گرم شده که گیاه پژمرده شده دما رو بین ۲۲_۱۸ درجه ثابت کنید،برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید میتونید برای تامین رطوبت محیط برای گیاه جزیره زیر گلدانی درست کنید ،برای مدتی جاش ثابت بمونه وبا محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدامیکنه،تمام اون برگها خواهد ریخت جای نگرانی نیست، مجدد شروع به رشد میکنه وبرگ جدید میده، این گیاه برای رنگی شدن برگهاش باید حتما ۱۲ ساعت کامل در تاریکی مطلق باشه و۱۲ ساعت در روشنایی.

 21. عزیز گفته:

  سلام و وقت بخیر.یک هفته هست بنت قنسول خریدم از ورسط برگ تا روی برگهای قرمزش داره دانه های سفید پدیدار میشه انگار رنگ برگها داره تغییر می کنه دست کشیدم ولی شپشک ارد الود نیست برگش داره سفید میشه دلیلش چیه؟
  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 22. Samid گفته:

  سلام.ممنون که با حوصله به سوالات پاسخ میدید،چیکار کنم بنت قنسولم تپل بشه(گلدونش پر بشه) و فقط طولی رشد نکنه؟

 23. حمید گفته:

  سلام خستهباشید.الان چهارماه این گل را دارم وتا حالا خوب بودهولی الان برگهایش شروع بع ریزش کرده ایدلیلش میتواند بخاری و گمیخانهباشد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید همینطور دمای نگهداری، ابیاری،ترکیب خاک،نور و.. واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 24. حجازی فر گفته:

  سلام
  گیاه من مدتی است که حشراتی سفید رنگ روی برگهاش نشسته وپرواز میکنن و روی خاک هم حشراتی وجود دارد لطفا بگین چیکار کنم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کنار گیاه کارت زرد نصب کنید،زیر گلدانی رو خالی از اب کرده وکامل خشک کنید،پشت برگها رو با یک پنبه اغشته به الکل پاک کنید،میتونید از سمهای ارگانیک ویا از سمهای شیمیایی برای کنترل استفاده کنید.

 25. حمیدرضا گفته:

  سلام عرض خسته نباشید، در مورد گیاه بنت یه سوال داشتم چند تا شاخه با بی توجهی شکسته و جدا شده خواستم بپرسم امکان رشد شاخه ی جدید داره ؟ چقدر زمان نیاز داره اگه امکان رشد هست،در غیر این صورت باید باز خریداری کنم که گیاه زیبایی داشته باشم. با سپاس فراوان

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، میتونید قسمتهایی رو که شکسته قلمه بزنید وبکارید. ۵_۷هفته بعد ریشه دار میشن،از قسمتهای شکسته شده ، گیاه مجدد رشد میکنه.

 26. مهرداد عطایی گفته:

  سلام روزتون بخیر، گل بنت قنسول من رشد خوبی داره و چندماهی هست ک دارمش، برای ابیاری من اب رو داخل زیرگلدونی میریزم تا از طریق ریشه ها بکشه بالا،ایا درسته؟؟ البته با این روش تا حالا مشکلی پیش نیومده براش و جاش هم سایه و افتاب بعدظهر ک غیر مستقیم هست رو دریافت میکنه. برگهایی ک رشد میکنن رنگشون سبزه،علتش رو بفرمایید و اینکه روی برگ ها ک خاک میشینه چجوری میتونیم تمیزش کنیم،من از گلفروشی سوال کردم گفتن اسپری اب روی برگ ها باعث میشه برگها بسوزن… ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بعد از ابیاری حتما زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک کنید که مشکلی پیش نیاد، برای اینکه برگهای گیاه قرمز بشن باید ۱۲ ساعت کامل در تاریکی مطلق باشه ودر روز نور کافی دریافت کنه،اگر بعد از غروب افتاب گیاه در محیطی هست که نور چراغ وجود داره بهتر هست روی گیاه یک پلاستیک کاملا تیره رنگ بکشید که در تاریکی مطلق باشه ویا به جای تاریکی انتقال بدید، برای پاک کردن برگها میتونید گیاه رو کامل با اب ولرم شستشو بدید وبلافاصله برگها رو با یک دستمال نرم پاک کنید، از دستمال کاغذی هم برای خشک کردن برگها میتونید استفاده کنید بطوری که دستمال کاغذی رو روی برگهای خیس قرار بدید وبعد از جذب اب دستمال رو بردارید نیاز نیست دستمال رو روی برگها بکشید.

 27. AVA گفته:

  سلام من گل بنت قنسول ویک ماهی هست که خریدم چندهفته اول خوب بودولی الان یک هفته ای هست که شروع کرده برگای قرمزوسبزش میریزه جاش وعوض کردم وگذاشتمش پشت پنجره ولی هنوزهم برگاش میریزه چیکارکنم خوب بشه ممنون میشم راهنماییم کنید.؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابیاری بیش از اندازه ویا خشکی کشیدن گیاه باعث ریزش برگهای این نوع گیاه میشه، بهتر هست موقع ابیاری سطح خاک رو بررسی کنید واگر سطح خاک یک بند انگشت خشک شده باشه ابیاری رو انجام بدید ابیاری بیش از اندازه غرقابی کردن هم باعث ریزش برگها میشه،تغییر ناگهانی دما وتغییر محیط نگهداری هم باعث ابن مشکل میشه، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،فعلا جای ثابتی نگهداری کنید که نور مناسب وفیلتر شده داشته باشه مدتی جای ثابت بمونه درست میشه.

 28. فاطمه گفته:

  سلام من سه چهارماهی هست این گل رو دارم جدیدا گلدان و خاکش رو عوض کردم خاکش کودبرگ همراه باخاک باغچه هست یه چندروزی خوب بودولی بعد از اون تمام برگا و گل هاش پژمرده شده و روی یه چندتا از برگاش لکه سفیده دلیلش چیه؟چجوری میشه درستش کرد ؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بعد از تعویض خاک یا گلدان گیاه رو حتما در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،رطوبت از دست داده برای همین پژمرده شده، خاک بنت القنسول باید سبک باشه وزهکش مناسبی داشته باشه،این گیاه رطوبت دوست هست،میتونید برای تامین رطوبت براش جزیره درست کنید وروی برگها مه پاشی کنیدوکاورکنید تا رطوبت مورد نیازش تامین بشه، روی کاور چند حفره کوچک ایجاد کنید، مقداری خاک رو به ارامی بادست فشار بدید که خاک به ریشه ها بچسبه فاصله ایجاد شده بین خاک وریشه ها هم باعث پژمردگی گیاه میشه، دو روز بعد میتونید کاور رو باز کنید.

 29. الهام گفته:

  سلام
  بنت قنسول من بعد از اوردنش به خونه همه برگهای سبزش ریخت واقعا نمیشه کاریش کرد؟یعنی اگر همه شرایط فراهم بشه دوباره جوونه نمیزنه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر ناگهانی دما،دمای پایین وکمبود نور باعث ریزش برگهای این نوع گیاه میشه حتما موقع انتقال وجابجایی گیاهان،گیاه رو داخل روزنامه یا لفافه بپیچید تا چنین مشکلاتی پیش نیاد، فعلا گیاه رو در جای ثابت وپرنور ودمای متوسط نگهداری کنید شوک وارده برطرف بشه شروع به رشد میکنه.

 30. امین گفته:

  سلام.گیاه بنت قنسول من همیشه پشت پنجرس و نور خوبی دریافت میکنه آبیاریشم هر سه چهار روز یکباره خاک خوبیم داره اما با این وجود دور بعضی از برگهای سبزش که بیشتر هم روبه پنجره هستن شروع به خشک شدن و زرد شدن کرده.مشکل چیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود رطوبت محیط ویا کمبود عناصر موجود درخاک باعث این مشکل میشه. رطوبت محیط رو با مهپاشی روی برگها میتونید تامین کنید واز کودهای کامل ماهی یک بار با دز یک به هزار، گیاه رو کوددهی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود نور ودمای زیاد باعث سبز شدن برگها میشه جای پرنوری بگذاریدودمارو سعی کنید بین ۱۵_۲۰ درجه باشه، رنگ برگها بمرور زمان مایل به قرمز میشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *