آموزش نگهداری گیاه بنت قونسول

آموزش نگهداری گیاه بنت قونسول
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آموزش نگهداری گیاه بنت القنسول: گیاه زیبای بنت القنسول که نام آن در کشور مصر به دلیل اینکه دختر سفیر آمریکا با خود به این کشور وارد کرده بود نام‌گذاری شده است یعنی Bent El Consul یا دختر سفیر. گیاهی است نسبتاً حساس که با رعایت موارد زیر می‌توان به راحتی از آن نگهداری کرد. جالب است بدانید این گیاه از خانواده افوربیا می‌باشد و نام علمی آن Euphorbia pulcherrima می‌باشد. برگهای این گیاه به‌مرور به رنگ قرمز یا به رنگ‌های دیگر مانند سفید و شیری و سایر رنگ‌ها تبدیل‌شده و شکل زیبایی به این گیاه می‌دهند.

نحوه آبیاری گیاه بنت القنسول:
گیاه بنت القنسول به آب کافی و خاک مرطوب نیاز دارد. آبیاری باید در حدی باشد که حتماً از منافذ زیرین گلدان آب اضافی بیرون آید. اما از طرفی زهکش گلدان و نوع خاک باید به صورتی باشد که بعد از آبیاری گل آلود و غرقاب نماند و به خوبی آب اضافی را از خود عبور دهد. آبیاری بیش از اندازه می‌تواند منجر به کم رنگ شدن رنگ سبز برگ‌ها و یا زرد شدن برگ‌های گیاه و ریزش برگ‌های جوان و نابالغ گیاه شود. خشکی کشیدن نیز موجب زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. بنابراین زمانی که گیاه را می‌خواهید آب دهید سطح خاک را بررسی کنید و اگر سطح خاک نیمه‌خشک، نیمه مرطوب بود این عمل را انجام دهید.

نور مناسب برای نگهداری گل بنت القنسول: 
بنت القنسول را در طی فصل رشد به مکانی پر نور و روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد البته از ۳-۲ ساعت نور مستقیم آفتاب در صبح گاه بخصوص از پشت پرده توری لذت می‌برد. نور کم محیط باعث کم رنگ شدن و زرد شدن برگ‌ها و ریزش برگ‌های گیاه بخصوص برگ‌های پایینی و کدر شدن رنگ برگه‌های رنگین این گیاه می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، بنت القنسول بیشتر به دلیل برگه‌های رنگین موجود در انتهای ساقه مورد توجه قرار می‌گیرد. میزان نور محیط نقش بسیار مهمی را در رنگین شدن یا عدم رنگین شدن این برگه‌ها دارد. یعنی این گیاه در دوره رشد جدید خود باید مدتی را در حدود ۱۲ ساعت تاریکی قرار گیرد تا این برگه‌ها رنگین شوند. در غیر این صورت سبز باقی خواهند ماند. اما در همین مدت زمان و همراه با حداقل ۱۲ ساعت تاریکی مطلق در طی شب باید نور کافی در طی روز وجود داشته باشد تا گیاه بتواند بهترین رنگ را نشان دهند. به همین دلیل در اواخر تابستان و اوایل پاییز باید گیاه را در مکانی گذاشت که بعد از غروب آفتاب کاملاً تاریک باشد و به‌هیچ‌ وجه در میانه شب چراغی در آن روشن نشود. در طی دوران رشد این گیاه به مکانی روشن و پر از نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. نور مستقیم آفتاب می‌تواند منجر به کم‌رنگ شدن رنگ براکته ها و ایجاد نواحی سوخته در برگ‌ها شود.

دمای مناسب برای بنت القنسول: 
بهترین دما برای  نگهداری این گیاه  ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد در طی روز و ۱۴ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد در طی شب است. بهتر است که با فرارسیدن پاییز و زمانی که خطر دمای زیر ۱۳ تا ۱۲ درجه وجود دارد گیاه را به محیطی محافظت‌ شده منتقل می‌کنیم. گرمای بیش از این موجب کم ‌رنگ شدن برگه‌های رنگین آن می‌شود. این گیاه را در درون خانه به دور از منابع حرارتی مانند بخاری و شوفاژ قرار دهید. هر مقدار که هوا گرم‌تر باشد عمر گل‌های این گیاه نیز کمتر است. گاهی این مسئله پیش می‌آید که با آوردن گیاه به خانه، برگ‌های گیاه شروع به پژمردن می‌کند و هر قدر هم که مکان خوبی در اختیار گیاه قرار دهید این مسئله بازهم روی می‌دهد. چنین مشکلی به دلیل نگهداری این گیاه در فروشگاه‌های گل و گیاه در مکانی سرد روی می‌دهد و نمی‌تواند در مورد این گیاهان کاری انجام داد.

گل گیاه بنت قنسول
گل گیاه بنت القنسول

خاک مناسب گل بنت القنسول: 
از خاکی با زهکش خوب استفاده کنید. مثلاً مخلوط مساوی از پیت ماس+ پرلیت و یا خاک‌برگ +کوکوپیت + پرلیت برای این گیاه مناسب است و هنگام آماده‌سازی خاک اگر به میزان یک قاشق غذاخوری کود با فرمول ۰ -۴۶ -۰ (کود سوپر فسفات) به ازا هر ۳٫۵ لیتر از حجم مخلوط خاکی اضافه کنیم به رشد بهتر این گیاه کمک خواهیم کرد. این گیاه زمانی که گل دارد نیازی به کوددهی ندارد و توصیه شده است که حدود ۶ هفته بعد از زمان گلدهی، کوددهی این گیاه آغاز شود. بعد از اتمام گلدهی و قطع ساقه گل می‌توان هر ماه کودی با فرمول ۲۰-۱۰-۲۰ (و یا دیگر کودهایی که فسفر کمتری نسبت به نیتروژن و پتاسیم دارند) به گیاه داد. اگر چنین کودی در دسترس ندارید از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۲۰-۲۰-۲۰ البته با نصف غلظت استفاده کنید. زمان مناسب تعویض گلدان این گیاه اواخر فصل بهار و یا اوایل تابستان است.

آفات و بیماری‌های گیاه بنت القنسول:
از آفات می‌توان به شته، شپشک های آرد آلود، شپشک های سپردار، مگس سفید اشاره کرد. شرایط سرما و خاک مرطوب بیماری‌های ریشه را افزایش می‌دهد. اگر برگ‌های پایین زرد شدند و ریزش کردند حتماً شرایط محیطی و رطوبتی خاک گیاه را بررسی کنید زیرا این مسئله ممکن است به دلیل پوسیدگی ریشه باشد.قارچ‌های مختلفی می‌توانند منجر به پوسیدگی ریشه‌های این گیاه شوند بنابراین در این شرایط از قارچکش‌هایی با طیف وسیع برای خاک استفاده کنید. سفیدک پودری بیماری قارچی دیگری است که می‌تواند این گیاه را گرفتار کند و در قسمت‌های مختلف برگها و گل گیاه لکه‌های سفید رنگ پودری شکل ایجاد می‌شوند. کپک خاکستری Botrytis cinera  لکه‌هایی خاکستری بر روی برگه‌ها رنگین و برگهای گیاه تولید می‌کند. البته عدم تعادل بین عناصر پتاسیم، کلسیم و منیزیم نیز می‌تواند لکه‌ای خاکستری بر روی این نواحی گیاه ایجاد کند. لکه برگی آنتراکنوز Antheracnose بیماری قارچی دیگری است که بر روی برگهای گیاه و همچنین ساقه‌های آن لکه‌هایی قهوه‌ای رنگ با مرکز زرد رنگ و زخمی‌هایی قهوه‌ای رنگ با مراکز کرم رنگ ایجاد می‌کند. لکه برگی آلترناریا Alternaria لکه‌هایی کوچک و آبدار بر روی برگ ایجاد می‌کند که در نهایت لکه‌های قهوه‌ای قرمز- قرمز تیره می‌شوند گاهی در مرکز لکه‌ها سوراخی نیز تشکیل می‌شود. سوختگی اروینیا Erwinia blight یکی از بیماری‌های قارچی است که بخصوص قلمه‌های این گیاه را از بین می‌برد. این بیماری می‌تواند موجب پژمردن و از بین رفتن قلمه‌های این گیاه در طی ۲۴ ساعت شود. قارچ‌های پیتیوم Pythium، فیتوفترا Phytophthora،ریزوکتونیا Rhizoctonia همگی از عواملی هستند که می‌توانند منجر به پوسیدگی ریشه و همچنین ساقه این گیاه شوند.

منبع: باغبان سبز

انتشار: میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

guest
106 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
علی
علی
۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۹:۵۴

سلام. وقت بخیر
من یه بنت قنسول خریدم. از اول مگس سفید داشت. مگسها رو از بین بردم. همه برگهاش ریخت. جزیره گذاشتم و کاور کردم. برگهای جدید سبز شدن. اما بعد از ۳ ماه همچنان برگها کوچک موندن. الان یک ماهه که خاکشو عوض کردم ترکیب کوکوپیت و پرلیت و کود کامل دادم. برگها همچنان کوچکن. چیکار کنم که برگها رشد داشته باشن؟
خیلی ممنونم

کارشناس 2
۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۳:۲۰
در پاسخ به  علی

سلام، برای اینکه رشد بهتری داشته باشه نور ورطوبت وتهویه محیط رو افزایش بدید. خاکی که استفاده کردید از نظر مواد غذایی فقیر هست حتما هر ۱۵ روز یک بار گیاه رو با کودهی کامل تقویت کنید. برای اینکه برگهای بالایی قرمز بشن باید ۱۲ ساعت در تاریکی مطلق باشه و۱۲ ساعت درنور. میتونید شبها که داخل منزل چراغ روشن هست روی گیاه یک کیسه زباله مشکی بکشید تا در تاریکی بمونه صبح باروشنایی روز کاور رو بردارید.

علی
علی
۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۰۸

سلام. وقت بخیر
بی حال شدن برگهای بنت قنسول بعد از تعویض خاک، طبیعی هست؟

کارشناس میهن کاکتوس
۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۲۷
در پاسخ به  علی

سلام، بله تاحدودی، حتما گیاه رو کاور کنید تا رطوبت از دست نده بعد از چند روز بهبود پیدا میکنه.

مجید
مجید
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۳:۳۹

سلام با تشکر از سایت خوب و حوصله جنابعالی برای پاسخگویی سوالها.من یکهفته پیش بنت قنسول خریدم همون موقع گلدونشو عوض کردم جای پرنور هستش تو این یک هفته یک بار بهش اب دادم.امروز دیدم برگاش دارن لوله ای میشن.میشه بگین چیکار کنم؟ممنون میشم

کارشناس میهن کاکتوس
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۶:۳۲
در پاسخ به  مجید

سلام، ممنون از توجه شما، بعد از تعویض گلدان وجابجایی بهتر هست گیاه بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری بشه تا رطوبت از دست نده فعلا گیاه رو درمحیط نیمه سایه ونسبتا خنکی نگهداری کنید وبرای تامین رطوبت محیط چند روزی کاور کنید، بمرور زمان با محیط جدید وخاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

مجید
مجید
۲۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۳:۵۹

خیلی خیلی ممنون.اصلا فکرشو نمیکردم جواب سوالمو بدین واقعا ممنون خدا بکارتون برکت بده اینشاالله

کارشناس میهن کاکتوس
۲۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۴:۴۴
در پاسخ به  مجید

ممنون از شما، هر روز هفته از ساعت ۸صبح تا ۱۰ شب پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

صدف
صدف
۱۰ آذر, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۰

سلام دیروز گیاه بنت قنسول اوردم خونه،امروز صبح دیدم پژمرده شدن،رفتم از گل فروش پرسیدم گفتن که تقریبا ۲ساعت بزارید توی سینک شیر اب رو باز کنید ک خاکش مرطوب بشه(مثل شیر سماور) من این کارو کردم،االان گذاشتمش روبروی پنجره ک نور بخوره،کمی هم سایه هست.. ممکنه حالش دوباره خوب بشه؟ باید چیکار کنم؟ روی برگاشم چنتا دونه ی ریز سفید بود،فوت کردم رفت
ممننون میشم راهنمایی بفرمایید

کارشناس 2
۱۰ آذر, ۱۳۹۹ ۱۸:۰۹
در پاسخ به  صدف

سلام، تغییر محیط نگهداری وکمبود رطوبت محیط باعث این مشکل میشه محیط نگهداری رو ثابت ومرطوب نگهدارید میتونید چند روزی گیاه رو کاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشه ویا جزیره زیر گلدانی براش فراهم کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

صدف
صدف
۱۲ آذر, ۱۳۹۹ ۰۹:۰۶
در پاسخ به  کارشناس 2

هر روز هم‌بهش اب بدم؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۲ آذر, ۱۳۹۹ ۱۶:۴۰
در پاسخ به  صدف

سطح خاک هر زمان دو بند انگشت خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

صدف
صدف
۱۴ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۶

سلام روز بخیر
من گیاهو کاور کردم ۲،۳ روز
جای خنکی هم گذاشتمش رو به نور
ولی متاسفانه هیچ تغییری نکرده،برگاشم داره میریزه دونه دونه..

کارشناس 2
۱۴ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۲
در پاسخ به  صدف

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

صدف
صدف
۱۵ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۲
در پاسخ به  کارشناس 2

رو به نور هستش،جاشم خنکه،اصلا شوقاژ اینا نزدیکش‌نیس ک گرم باشه،کاملا خنک هست محیط،۱۲ساعت تو نوره،۱۲ساعت‌هم تاریکی
روزی یکبار هم اندازه یه فنجون کوچیک‌بهش اب میدم،کاور روشم که یک‌روز برداشتم تا هوا بخوره،تقریبا ۴،۵روزی کاورcomment image

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ آذر, ۱۳۹۹ ۲۰:۲۵
در پاسخ به  صدف

تمام اون برگها خواهد ریخت برگهای که خشک شدند رو به ارامی جدا کنید از سر شاخه ها در حال رشد هستند، در محیطی نگهداری کنید که دما بین ۲۰الی۲۵ درجه باشه. برای تامین رطوبت محیط میتونید از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید.

صدف
صدف
۲۰ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۰۷

سلام،ساقه های گیاه پایینش سفته،ولی از وسطاش نرم شده دست میزنم،و اینکه توی عکس اون‌حشره‌سفید رو چیکار کنم ک از بین بره؟
یه سوال دیگه هم داشتم چنتا برگ کوچیک داره ک تو عکس هم هست،لطفا نگاه کنید ببینید گیاه زنده اس یا امیدی بهش نیس دیگه؟ چون ساقه هاشم نرم شدن ازین جهت گفتم

روبه نور هست دما هم ۲۰ درجه اس

کارشناس 2
۲۱ آذر, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۹
در پاسخ به  صدف

سلام، روی عکس حشره ای مشخص نیست، حشرات سفید هستند؟پرواز میکنند یا ثابت هستند؟ از ساقه هایی که سالم هستند میتونید قلمه بگیرید توی عکس گیاه سالم بنظر میرسه ودرحال رشد هست. برای اطمینان کامل چند روزی قسمت رویش ساقه ها رو در نظر بگیر اگر رشد دارند مشکلی نیست.

صدف
صدف
۲۱ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۵
در پاسخ به  کارشناس 2

comment image


پرواز نمیکنن حشره ها

تو این عکس یعنی گیاه سالمه؟ خیلی خشک‌شدن اخه

کارشناس 2
۲۱ آذر, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۱
در پاسخ به  صدف

شپشک ارد الود هست،گیاه سالم هست بیحال شدن گیاه هم دلیلش همین افت هست چون این افتها شیره گیاه رو مکیده وبمرور زمان باعث از بین رفتن گیاه میشند ،گیاه رو به محیطی که تهویه مناسبی داره انتقال بدید ،ابتدا تمام نقاط سفید وپنبه ای رو بایک قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید بعد با محلول حشره کش تمام قسمتهای گیاه رو سمپاشی وبا همان محلول ابیاری کنید، گیاه رو یک هفته تحت نظر داشته باشد واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید یک هفته بعد سمپاشی رو مجدد تکرار کنید.

علی
علی
۷ آذر, ۱۳۹۹ ۱۹:۴۲

خیلی ممنونم. لطف کردین

علی
علی
۳ آذر, ۱۳۹۹ ۱۳:۳۰

سلام
شپشک آرد آلو در بنت قنسول رو چطوری از بین ببرم؟ با توجه به اینکه اگر آب روی برگش بریزه سیاه میشه.
ممنون

کارشناس 2
۳ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۶
در پاسخ به  علی

سلام، ابتدا باید تمام نقاط سفید رو بوسیله قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید، بعد گیاه رو با محلول حشره کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی وابیاری کنید،در این دو هفته گیاه رو تحت نظر داشته باشید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید گیاه رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید وتهویه محیط رو بالا ببرید.

علی
علی
۷ آذر, ۱۳۹۹ ۱۰:۳۳
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام
من آفت کش رو زدم اما یه سری سفیدیها پشت برگ چسبیده و کنده نمیشه. الان ۵ روزه افت کش زدم اما برگهاش بی حال و رنگ رفته شده

کارشناس میهن کاکتوس
۷ آذر, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۳
در پاسخ به  علی

سلام، دز مصرف حشره کش رو چقدر استفاده کردید؟ از قسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

علی
علی
۷ آذر, ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱
در پاسخ به  کارشناس 2

comment image

comment image

comment image
این سه تا عکس بالا وضعیت الانش هست. و عکس بعدی وضعیت روز اول
comment image

من ۲۰ روز پیش این گل رو خریدم. ۵ روز پیش متوجه شدم شپشک شدید زده و بلافاصله با گوش پاک کن الکلی تمیزش کردم و بعد افت کش زدم و برگها رو خشک کردم. اما روز به روز برگها بی حال تر و رنگ رفته شدن طی این ۵ روزه. چکار کنم به نظرتون؟
ممنونم

کارشناس میهن کاکتوس
۷ آذر, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۸
در پاسخ به  علی

پشت برگها تخمهای مگس سفید هستند شپشک نیستند، برگهایی رو که به این صورت الودگی زیادی در پشتشون هست کات کنید برگهای گیاه رو به ارامی با اب ولرم با احتیاط شستشو بدید وبا دستمال نرم به ارامی خشک کنید گیاه رو چند روزی کاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشه چند حفره روی کاور هم ایجاد کنید رطوبت محیط تامین بشه بهبود پیدا میکنه اگر کنار گیاه مگس سفید پرواز میکنه کنار گیاه کارت زرد نصب کنید.

کوروش احمدی
کوروش احمدی
۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۰:۴۹

آیا آب هوای شمال در محیط باغچه و خارج از داخل خانه برای رشد این گل مناسب است؟

کارشناس میهن کاکتوس
۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۲:۲۵
در پاسخ به  کوروش احمدی

رطوبت محیط باید کم باشه واب روی برگها ریخته نشه، با بارانهای شمال زیاد سازگار نخواهد بود بهتر هست در محیطی که سرپوشیده هست نگهداری کنید.

فرزاد
فرزاد
۲ خرداد, ۱۳۹۹ ۲۲:۱۵

سلام منم یک گلدان ازش خریدم وقتی آوردمش خونه تصمیم گرفتم خاکشو عوض کنم . اما بعد از تعویض خاک مرتب برگهاش پژمرده میشه . هرچقدر هم که سطح خاکش مطوب نگه میدارم هیچ تاثیری نداره‌ ‌ . الان دمای مکانی که نگهداریش میکنم ۲۵درجه س و بدور از نور آفتاب هستش.
ترکیب خاک جدید مخلوطی از ماسه و کوکوپیت و پیت ماس هستش . اینم عکس گیاه بعد از تعویض خاک و قبل از پژمرده شدن.
http://8upload.ir/uploads/f28408126.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۳ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۲
در پاسخ به  فرزاد

سلام، خاک این گیاه باید سبک و متخلخل باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ کنه،بعد از تعویض خاک گیاه رو بمدت یک هفته درمحیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید وگیاه رو زیاد جابجا نکنید، یک هفته بعد بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید. برای تامین رطوبت محیط میتونید چند روزی گیاه رو کاور کنید.

اسماعیلی
اسماعیلی
۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۸

سلام وقتتون بخیر گیاه من تو فضایی قرارداره که نورش از پشت پرده هست و آبیاری هم هر دو یا سه روز یکبار انجام میدم، چندتا از برگاش لکه هایی زده که مشکیه و وسطشون زرد رنگه که تو بعضی قسمت ها سوراخ شدن.. دوتا از برگ های سبز پایینش هم زرد شدن و افتادن..مشکلش چی هست؟ امکان داره ریشش قارچ زده باشه؟
عکسشون رو چجوری براتون بفرستم

کارشناس میهن کاکتوس
۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۸:۰۱
در پاسخ به  اسماعیلی

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش آپلود عکس در قسمت نظرات

اسدی
اسدی
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۳:۱۴

سلام .ببخشید گل من مکسک سفید زده و تمام برگ های قرمز ان در حال خشک شدنن.دلیل اون رو میخواستم
http://8upload.ir/uploads/f70124667.jpg

کارشناس 2
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۷
در پاسخ به  اسدی

سلام، دلیل ریزش برگها افت مگس سفید هست، تهویه محیط رو بالا ببرید کنار گیاه کارت زرد نصب کنید،پشت برگها رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید وگیاه رو با محلول حشره کش دو بار با فاصله یک هفته اواخر شب ویا اوایل صبح سمپاشی کنید. پشت برگها رو هم سمپاشی کنید.

اسدی
اسدی
۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۲

سلام. وقت بخیر. گل من مدتی هست که تمام برگ قرمز هاش ریخته و فقط برک سبز رشد میکنه و زیر تمام برگ هاش حشرات ریز سفید زیادی هست. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟

کارشناس 2
۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۵
در پاسخ به  اسدی

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وپشت برگها که افت زده عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

محسن
محسن
۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۹

سلام
من دوروزه گل بنت قنسول رو خریدم که همونجا گلدون رو عوض کردم.
از دیروز انگار پژمرده شده و برگ هاش همه رو به پایین شدن، یکی دو تا از ساقه ها هم افتادن
علتش چی می‌تونه باشع؟ را حلی وجود داره؟
http://uupload.ir/files/fc58_img_20200424_144314.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۳
در پاسخ به  محسن

سلام، تنش تغییر محیط وتعویض خاک هست،بمدت یک هفته گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید میتونید گیاه رو برای چند روز کاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشه،یک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،این گیاه برای اینکه رنگ برگهای قرمزش حفظ بشه ۱۲ ساعت در نور و۱۲ ساعت در تاریکی کامل باید باشه، یعنی بعد از غروب افتاب در اتاق تاریکی نگهداری کنید لامپی روشن نباشه، در غیر این صورت برگهای قرمز هم سبز خواهد شد.

محسن
محسن
۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۱:۴۱
در پاسخ به  محسن

منظورتون از کاور کردن چی هست؟ با کیسه بپوشنم گیاه رو؟

کارشناس 2
۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۷
در پاسخ به  محسن

بله با یک کیسه پلاستیکی شفاف گیاه رو بپوشونید تا رطوبت محیط تامین بشه.

roya.amini0098
roya.amini0098
۲۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۴:۵۰

سلام،خسته نباشید، ممنونم بابت راهنمایی هاتون،من دوسه روزی میشه گل قشنگ بنت قنسولو‌خریدم،اما دپرش پلاستیک‌بود و روی سه چهارتا از برگای قرمزش لکه های سیاهه و بعضی برگای قرمز زیریش هم خشکه،من وقتی آوردمش خونه بهش به لیوان آب دادم،البته آبی که دادم هم آب سرد شده کتری بود،خاکشو هم عوض نکردم،میشه بگید کی خاکشو عوض کنم وچه کودی براش بگیرم

کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۷:۴۳
در پاسخ به  roya.amini0098

سلام،اگر خاکش مناسب هست نیازی به تعویض نخواهد بود اگر مناسب نیست یک ماه بعد از خرید گیاه میتونید خاک رو تعویض کنید ویک ماه بعد از تعویض خاک میتونید کوددهی رو شروع کنید.

ستاره
ستاره
۲۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۰۹:۲۰

سلام وقت بخیر من تقریبا ۴۰روز پیش یک گل خریدم الان برگای پایینش زرد شده برگای خود گل داره خشک و لوله ای میشه مشکلش چیه ممنون

کارشناس 2
۲۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۹
در پاسخ به  ستاره

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

Niloofar
Niloofar
۲۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۰۸:۰۶

سلام وقتتون بخیر
من ۹ماهه که گل بنت قنسولو خریدم و گلدانو خاکو هم چون بهار نبود تا الان تعویض نکردم. در دمای حدود ۲۰درجه و با فاصله ۱ متری از پنجره های جنوبی خونه قرار داره و هر ۴یا ۵ روز که خاکش خشک میشه آب میدم. بعد از خرید شروع به ریزش برگ کرد و یکی دوتا شاخش هم خشک شدو برخلاف گفته های مقاله در پاییز هم گل نداد. الان هم که دوباره داره برگ میده همشون سبزنو رنگ قبلیو ندارن. خیلی هم کم پشت شده. میشه راهنماییم کنین که مشکلش چیه و از کدوم شاخه ها قلمه بزنم و چه زمانی باشه و چطوری دوباره به رنگ قبل برش گردونم؟
http://uupload.ir/files/r02p_1583901095502275419358.jpg
http://uupload.ir/files/eb9n_1583901127552-1454605900.jpg
http://uupload.ir/files/2vsh_15839011501582064495643.jpg

کارشناس 2
۲۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۷:۴۹
در پاسخ به  Niloofar

سلام، برای پرپشت شدن وگلدهی این نوع گیاه باید هرسال هرس بشه، میتونید از شاخه هاییی که بلند هستند قلمه بگیرید، برای اینکه گیاه رنگ بهتری داشته باشه باید ۱۲ ساعت در نور و۱۲ ساعت در تاریکی مطلق باشه شبها یادر محیطی که هیچ لامپی روشن نباشه نگهداری کنید ویا روی گیاه یک کیسه پلاستیکی سیاه بکشید تا در تاریکی مطلق باشه، گیاهتون کمبود عناصر هم داره میتونید با کودهای کامل گیاه رو ماهی یک بار تقویت کنید. قلمه ها رو میتونید داخل ماسه کشت کنید ودر دمای ۱۸الی ۱۵ درجه نگهداری کنید برای قلمه ها هم بعد از غروب افتاب تاریکی مطلق باشه، ابیاری رو زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد انجام بدید.