علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟ درخت کاج مطبق گیاه نسبتاً حساسی است که در نگهداری آن باید به مواردی مانند میزان نور، دما و رطوبت را تأمین کنید. عوامل زیادی می‌تواند باعث زرد شدن برگهای کاج مطبق شود مانند نور زیاد، رطوبت کم یا بیماری‌ها. در صورت مشاهده تغییر رنگ در برگها یا شل شدن، افتادگی و ریزش برگها باید هرچه سریع‌تر عوامل ایجاد مشکل را پیدا کرده و شروع به درمان گیاه کنید در غیر این صورت گیاه شما خیلی زود ممکن است خشک شود.

رطوبت:
شاید اولین موردی که پس از زرد شدن برگهای کاج مطبق باید مورد بررسی قرار داد، رطوبت است. کاج مطبق به مکانی با رطوبت حدود ۵۰ درصد نیاز دارد. خشکی هوا می‌تواند باعث زرد شدن برگهای گیاه شود. ابتدا زرد شدن در نوک برگها و برگهای جوان‌تر مشاهده می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل باید رطوبت محل نگهداری گیاه را بالا ببرید و یا مرتب بر روی برگهای آن آب اسپری کنید. از آب‌های بدون املاح برای اسپری آب استفاده کنید. یا می‌توانید با قرار دادن ظرف‌های آب در اطراف گیاه رطوبت هوا را بالا ببرید.

نور:
تابش آفتاب شدید نیز از دلایل زردی برگ‌ها می‌تواند باشد. کاج مطبق را در مکانی با نور ملایم قرار دهید و از تابش شدید آفتاب بخصوص در تابستان بر روی گیاه جلوگیری کنید. زرد شدن برگها در اثر آفتاب سوختگی معمولاً ابتدا در برگهای بالایی و از سمت تابش نور مشاهده می‌شود. همچنین نور کم نیز می‌تواند باعث آسیب جدی به گیاه شود.

کمبود مواد غذایی خاک:
در صورتی که مواد غذایی برای گیاه تأمین نشود برگهای جوان و در حال رشد شروع به رنگ پریدگی می‌کنند. برای درمان و پیشگیری و رشد بهتر گیاه در فصل رشد می‌توانید از کودهای مخصوص استفاده کنید.

دمای مناسب نگهداری کاج مطبق:
دمای بیشتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد و دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌تواند باعث تغییر رنگ و شل شدن برگهای کاج مطبق شود.

جریان هوا:
هرگز کاج مطبق را در معرض باد کولر یا کنار بخاری یا شوفاژ قرار ندهید. کاج مطبق به جریان هوای تازه احتیاج دارد.

آبیاری کاج مطبق:
اگر آبیاری به درستی انجام نشود ممکن است به گیاه آسیب برسد. زمانی که سطح خاک به اندازه ۳ سانتی متر خشک شد شروع به آبیاری کنید. از آبهای با املاح زیاد نباید برای آبیاری کاج مطبق استفاده کرد.

بیماری ها و آفت ها:
یکی از اصلی‌ترین بیماری که کاج مطبق به آن دچار می‌شود بیماری‌های قارچی می‌باشد. که معمولاً از شاخه‌های پایین‌تر شروع می‌شود. ابتدا برگ‌های پایینی شل شده و حالت افتاده پیدا میکنند و در نهایت شروع به خشک شدن می‌کنند. این مشکل ادامه می‌یابد تا به همه شاخه‌ها سرایت می‌کند. برای درمان این مشکل به محض مشاهده افتادگی برگ‌ها از سم‌های قارچ‌کش استفاده کنید. سم قارچ‌کش را بر روی برگ‌ها شاخه‌ها اسپری کنید و همچنین به صورت آبیاری به ریشه گیاه بزنید. برای خرید سم قارچ‌کش  اینجا کلیک کنید.

حشرات تریپس، شپشکهای گیاهی و شپشک آرد آلود به این گیاه حمله می‌کنند. در اثر تولید عسلک از این حشرات سطح برگ‌ها و مابین برگ‌های سوزنی این گیاه چسبناک می‌شود. برگ‌ها زرد و در نهایت گیاه ضعیف خواهد شد.

از بیماری‌های معمول و شایع این گیاه می‌توان به بیماری آنتراکنوز اشاره کرد که موجب می‌شود بر روی برگ‌های سوزنی نواحی نکروزه و مرده کوچک تشکیل شود و به تدریج قسمت‌های بیشتری از شاخه‌ها قهوه‌ای شوند و برگ‌های سوزنی بریزند. اگر از نزدیک نواحی تغییر رنگ داده را مشاهده کنید ذرات سیاه رنگی می‌بینید که محل تکثیر این قارچ است. برای جلوگیری از این بیماری باید مانع از خیس شدن و مرطوب شدن برگ‌ها در طی آبیاری شد و مکانی با تهویه مناسب در نظر گرفت.

بیماری دیگر این گیاه پوسیدگی ریشه است. که در اثر آن گیاه بسیار کم رشد می‌شود یا اصلاً رشد نمی‌کند. ریشه های اسیب دیده یا پوسیده سیاه و یا قهوه‌ای رنگ است (ریشه‌های سالم سفید رنگ هستند) و به راحتی از گیاه جدا می‌شوند. رطوبت بستر خاک از جمله عوامل اصلی ایجاد این مشکل است. آبیاری بیش از اندازه گیاه درنهایت موجب پوسیدگی ریشه این گیاه می‌شود. اگر گیاه شما دچار این مشکل شده است گلدان گیاه را عوض کنید و در ضمن عوض کردن تا جایی که امکان دارد خاک‌های قبل را نیز با خاک تازه و ضدعفونی شده عوض کنید. در حین تعویض گلدان، ریشه‌های آسیب دیده گیاه را نیز از آن جدا کنید. قبل از گذاشتن گیاه داخل گلدان ریشه‌ها را با محلول قارچکش شستشو کنید.

کاج مطبق مبتلا به بیماری قارچی
کاج مطبق مبتلا به بیماری قارچی

دلیل ریزش برگ‌های کاج مطبق چیست: 
همان‌طور که در بالا توضیح داده شد ریزش برگهای کاج مطبق می‌تواند به دلیل بیماری‌های قارچی باشد. گاهی برگ‌های سوزنی شکل موجود بر روی شاخه های پایینی گیاه قهوه‌ای شده و می‌ریزند. اگر این مسئله به کندی صورت می‌گیرد، نشانه بزرگ شدن و رشد کردن طبیعی گیاه و یا نور اندک محیط است. اما اگر سرعت قهوه‌ای شدن برگ‌های سوزنی زیاد است و علاوه بر قسمت‌های پایین گیاه مابقی قسمت‌های گیاه نیز درگیر شده‌اند این نشانه کمبود و یا بیش‌بود آبیاری است.. نور کم همچنین موجب افتادن و خمیده شدن شاخه به سمت پایین نیز می‌شود (Branch droop) که راه حل آن بردن گیاه به مکانی پر نور تر است.

دلیل کج شدن ساقه کاج مطبق چیست: 
اگر نور تنها از یک جهت بر روی گیاه تابیده شود ممکن است باعث رشد کج ساقه گیاه شود. پس بهتر است هرچند وقت گیاه را بچرخانید تا نور به تمامی قسمت‌ها بتابد. کمبود مواد غذایی و عدم استحکام کافی در بافت خاک گلدان ازجمله دلایل این مشکل هستند اما گیاهانی نیز هستند که هیچ‌یک از مشکلات ذکرشده را ندارند اما به دلیل سنگین شدن طبقات برگ‌ها ساقه اصلی آنها خم می‌شود که برای چنین درختانی باید از قیم مناسب استفاده کرد.

مقاله نکات طلایی در نگهداری از کاج مطبق نیز میتواد برای شما مفید باشد. کلیک کنید.
بیماری های کاج مطبق خرید سم قارچ‌کش مخصوص کاج مطبق
خرید کود مخصوص گیاه کاج مطبق

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

خرید سم قارچکش و کود اصل:

568 دیدگاه برای “علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

 1. احمدی گفته:

  سلام
  الان نزدیک دوهفته‌ست که کاج مطبق من برگهاش شروع کردن به قهوه ای شدن و افتاده شدن . هفته ای یکبار آب میدم و کود در ماه گذشته دوبار سه بیست دادم . شرایط نگهاریش بعد از ۸ ماه هیچ تفاوتی نکرده و لی تازگیش رو در این یکماه از دست داده .

  https://uupload.ir/files/tiok_16076958448742877405907063501297.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بتازگی محیط نگهداری تغییری داشته؟ فقط برگهای پایینی خشک شدند یا ازبرگهای بالایی یا وسط هم به این صورت خشک شدند؟ گیاه کنار لوازم گرمایشی قرار داره یا فاصله داره اگر فاصله داره چقدر؟ زهکش گلدان باز هست؟ بصورتی که موقع ابیاری بلافاصله اب از زهکش گلدان خارج میشه؟این موارد رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود رطوبت داره یا با جزیره زیر گلدانی رطوبت محیط رو افزایش بدید یا بادستگاه بخور سرد ویا روزانه روی برگها مه پاشی کنید.

 2. مجید گفته:

  سلام و خسته نباشید .
  مدتی ست که گیاه کروتون داریم ، حدودا ۴۰ روز . ابتدا مشکلی نداشت تا ۲ هفته پیش که یک شبه تمام برگهای آن شل و آویزان شدند . جهت اطلاع عرض میکنم بعد از این اتفاق ، خاک و گلدان آن را عوض کرده و سم ضد قارچ بروی برگها اسپری کردیم . روز بعد کمی برگها به سمت بالا آمدند اما همچنان به شکلی که در عکس مشاهده می‌فرمائید هستند . از اینکه محبت کرده و راهنمایی میکنید بسیار ممنونم .
  https://uupload.ir/files/azgs_20201017_164500.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،بعد از تعویض خاک وگلدان بهتر هست گیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ،فعلا جابجا نکنید چون به گیاه شوک وارد شده رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی افزایش بدید ویا چند روز گیاه رو کاور کنید تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین بشه ،بمرور زمان با خاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه ،یک هفته بعد از تعویض گلدان یک بار هم با محلول قارچ کش کامل سمپاشی وابیاری کنید. شبها اگر از شکاف پنجره ها سوز سرما وارد میشه بین پنجره وگیاه محافظ بگذارید تا از سرما محافظت بشه.

 3. Sahar گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من حدود ۳ هفته به کاجم آب ندادم، و الان دو روزه که برگاش به شدت میریزه، داره کچل میشه، چیکارش کنم ؟ برگایی که ریخته دیگه در نمیاد ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا ریشه های مویی خشک شدند باید گیاه رو کامل سیراب کنید وتمام برگهایی رو که خشک شده جدا کنید، نه دیگه برگ جدیدی از قسمتهایی که خشک شدن سبز نمیشن، خاک این نوع گیاه باید همیشه مرطوب باشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واینکه گیاه به تازگی تهیه شده؟ ویا خاک یا محیط نگهداری بتازگی عوض شده؟ بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

   • محمد گفته:

    با سلام، گلدان را حدود ۳ سال است که نهیه کردیم، گلدان را سال گدشته تعویض نمودیم؛ حداقل هفته ای یکبارآبیاری میکنیم و هرروز غبارپاشی صورت می گیرد و پشت پنجره جنوبی است که نورآن متوسط است، کوودهی به صئرت کود۲۰۲۰۲۰ یکبار درسال و قطره کود آهن سه بار در سال انجام می شود. در ضمن در سه سال اخیر طبقه جدیدی به آن افزوده نشده است.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، زرد وخشک شدن برگهای پایینی وقدیمی تا حدودی طبیعی هست، برگها بمرور زمان فرسوده وخشک شده واز بین میرند، بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جداکنید، ولی اگر برگهای بالایی هم به همین صورت زرد وخشک میشند بهتر هست گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،سطح خاک سنگین به نظر میرسه میتونید بایک چنگال یا هر وسیله دیگر سطح خاک رو مقداری زیرو روکنید تا اکسیژن کافی به ریشه های گیاه برسه با احتیاط کامل این کار رو انجام بدید تا به ریشه های گیاه اسیبی وارد نشه، زیر گلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید وزهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه، برای تامین رطوبت محیط میتونید از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید وتا بهبود گیاه روی برگها مه پاشی نکنید. از سم قارچ کش کاربندازیم میتونید استفاده کنید مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب میتونید دو بار بافاصله یک هفته ابیاری وسمپاشی رو تکرار کنید.

 4. Sfd گفته:

  سلام من این کاجو دوسال و نیمه دارم. طبقات پایینو از دست داد و با تعویض خاک و مکانه گیاه ریزش برگ هارو متوقف کردم.۳ذوز مسافرت بودم و وقتی برگشتم گیاه برگاش افتاده وراه های رطوب . نور . کودمصنوعی رو امتحان کردم ولی با گذشت ۲هفته همچنان بی حاله و برگهای بالایی از نوک دارن تغییر رنگ میدن. راهکار بفرمایید
  http://uploadb.me/7vd1383ktiau/IMG_20200910_022142.jpg.html
  http://uploadb.me/17e7ye84251e/IMG_20200910_022129.jpg.html
  http://uploadb.me/10h23wagf0pp/IMG_20200910_022040.jpg.html
  http://uploadb.me/19jtr0ufffxh/IMG_20200910_022007.jpg.html
  http://uploadb.me/0uryktc2vnvx/IMG_20200910_021959.jpg.html
  http://uploadb.me/prdkxw0xtze4/IMG_20200910_021939.jpg.html

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لینکهارو اشتباه فرستادید، با یو اپلود لینک بگیرید وارسال بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 5. Sam گفته:

  سلام باعرض خسته نباشید بنده یک عدد رخت کاج منطبق بزرگ دارم که حدود۱۰روزهست که برگ های آن داره خشک میشه و همچنین طبق بالایی آن نیز بی‌حال شده لطفاً راهنمایی بفرمایید دفعه قبل هم جواب منوندادین با تشکر فراوان

 6. Sam گفته:

  سلام کاج منطبق دارم حدود۱۰ماهه دارم که ۲هفته ای هست که برگ های آن خشک شده و طبق بالایی آن که تازه برگ زده شل بی‌حال پژمرده شده لطفاراهنمایی بفرمائید با تشکر

 7. فرشته گفته:

  سلام
  کاج من حدود ۷ سال داره متاسفانه برگهای پایینیش کلا خشک شد و ریخت و بخشی از بالایی ها سبز خشک شدن.کلا گباه به شدت مریض هست.
  دلایل سبز خشک شونش چی میتونه باشه؟

 8. Azarm گفته:

  اخیرا بر روی ساقه کاج مطبق من در محل اخرین لایه توده های قهوه ای کروی شکلی تشکیل شده که با دست قابل جدا شدن نیستند . از ان ببعد دیگه رشدش متوقف شده و همانطور که در عکس میبینید رویه کل ساقه بجز قسمت انتهایی داره خشک میشه .. مراجعه کردم به یک گلفروشی گفت باید قارچ کش بزنی . الان دو نوبته اسپری کردم ولی اتفاقی نیفتاده . خاکش را هم عوض کردم . نورش مناسبه و تهویه اش هم خوبه
  با سپاس از شما
  اینهم عکساش
  http://uupload.ir/files/tp0l_9efa5ede-6c84-4e4a-a10d-658a6509eaf2.jpeg
  http://uupload.ir/files/l94q_3ea69875-d463-4ade-a924-5a8564e2585f.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   بیماری باکتریایی گال یا سرطان گیاه هست، تمام برگهایی رو که این حالت رو دارند بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وبعد از کات کردن گیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی کنید،به همین صورت بمونه رشد گیاه متوقف میشه وبمرور زمان گیاه از بین میره.

 9. Raha گفته:

  سلام گفتین عکس هارو بفرستم همم اینکه شرایط نگهداریمون خوبه چون همین کاج مطبق نزدیک ۵ساله که جاشو عوض نکردیم خوب رشد میکرد نورش کافیه پیش شوفاژ یاکولر هم نیست .شاید یکم خاکش نشست کرده توی گلدون میشه خاک برگ ریخت؟یا خاک برگ باعث ایجاد کرم میشه؟واینکه ضدقارچی که خریدم برند خاصی نداره از فروشگاهی که خریدم فروشگاه تخصصی گیاه بود که یه مایع ژله مانند سفید رنگی دادن که ۸قطره توی یک لیتر میریختم‌ وهر۱۲ روز اسپری میکردم.باوجود قارچ واینا بعداز اینکه سه نوبت کود محلول توآب دادیم یه طبقه به طبقات کاج داره اضافه میشه ورشد نسبتا خوبی داره ولی اینکه برگهای طبقات پایین به تدریج دارن زرد میشن و میفتن نگران کنندس.ممنون از اینکه راهنمایی میکنید
  http://uupload.ir/files/yyi0_۲۰۲۰۰۷۲۸_۰۹۲۴۳۰.jpg
  http://uupload.ir/files/vhq6_۲۰۲۰۰۷۲۸_۰۹۲۳۵۳.jpg
  http://uupload.ir/files/8qxb_۲۰۲۰۰۷۲۸_۰۹۲۵۱۴.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید از خاک برگهای ضدعفونی شده یا پیت ماس استفاده کنید بصورتی که با خاک خود گیاه ترکیب کنید میتونید سطح خاک رو با چنگال یا هر وسیله دیگر به آرامی سطح خاک رو زیرو رو کنید وخاک برگ یا پیت ماس رو با خاک سطحی ترکیب کنید، زرد شدن برگهای پایینی وقدیمی طبیعی هست برگها بمرور زمان پیر وفرسوده شده واز بین میرند.

 10. Raha گفته:

  سلام روی برگهای کاج مطبق ذرات سیاه رنگی ایجاد شد که محلول ضدقارچ خریدیم و روی برگها اسپری کردیم چهار نوبت این کارو کردیم اوایل‌اونجاهایی که لکه های سیاه داشت خشک میشدن ولی بعد اینکه ضدقارچو زدم فقط زرد میشن و به تدریج میفتن. از کجا بفهمیم قارچ گیاه کامل ازبین رفته؟آیا لازمه دوباره اسپری بشه محلول ضد قارچ؟واینکه ما خاکشو عوض نکردیم چون گفتن ریشش آسیب میبینه اگه بشه راهنمایی کنین که ما چی کارکنیم

   • m.mohadese گفته:

    سلام وقت بخیر من حدود یک ساله که کاج طبقاتیمو دارم و اینکه در جای مناسبی از نظر نور و دما قرار داره ولی برگ هاش اویزون شده ممکنه بگید علتش چیه؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، کمبود نور، دمای زیاد وکمبود رطوبت محیط و در زمستان دمای پایین محیط باعث این مشکل میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید.

 11. فاطمه عسگری گفته:

  سلام حدودا یک ماه میشه که کاج مطبق خریدم.اولش سبز و قشنگ بود ولی حدودا دو هفته است که از برگای پایینی شروع به زرد شدن کرد
  میشه لطفا دلیلشو بگید و بفرمایید که چه راه حلی براش هست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای پایینی وقدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، برای کاهش شوک وارده گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید رطوبت محیط رو افزایش بدید وبرگهای زرد رو جدا نکنید، صبر کنید کامل خشک بشن بعد جداکنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه وشروع به رشد میکنه.

 12. مهدیا گفته:

  سلام
  چند روزی است که در اثر تعویض خاک
  گیاه کاج منطبق به طور کامل خشک شده است حتی ساقه گیاه هم تغییر رنگ داده
  امکانش هست که کاری کنیم که دوباره سبز بشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا ریشه های گیاه اسیب جدی دیدند، چند تا از شاخه های بالایی رو به آرامی کمی خم کنید اگر انعطاف داشتند مجدد شروع به رشد میکنه ولی اگه شاخه ها شکستند متاسفانه کاری نمیشه کرد.

   • مجتبی بلوکی گفته:

    سلام حدود یک ساله یه کاج خریدیم حدود یک ماهه نوک شاخه های پایین شروع به زرد شدن کرده هم قارچ کش زدم هم مرتب کود ۲۰۲۰ میدم ولی نه زباد اگه ممکنه راهنمایی کنید خیلی دوست دارم این درخچه رو

 13. نیلوفر گفته:

  با سلام حدواد ۴۰روزی میشه خاک کاج مطبقم رو که ١٨۰س شده رو دادم خونه عوض کردن با خودشون چند بسته کود و خاکبرگم اورده بودن و گلدونش رو هم بزرگتر کردیم بعد یه هفته روی برگاش چیزی مثل تار عنکبوت دیدم تماس گرفتم گفتن سم دیازینون به فاصله ١۵روز و سه بار روی گیاه اسپری کنید ولی نتیجه نداد و هر روز برگای سبز بیشتری از کاجم میریزه دوتا ساقه ش کلا بدون برگ شده امروز هم یه کرم باندازه ٢سانتیمتر تو خاکش دیدم برداشتم ضمنا هر روز چندین حشره های بالدار سیاه مثل مگس کوچیک روی سطح خاکش پرواز میکنن رو خاکش میشینن هر ۴روز اب میدم بهش و جاشو هم عوض نکردم همون جای قبلیه …جلوی پنجره س و نور مستقیم خورشید هم بهش نمیخوره …مشکل کاج من چیه ؟

  پاسخ

 14. pooya.s$ گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما کارشناسان بزرگوار
  خانه ی مادربزرگ من یک کاج مطبق هست که در حال خشک شدنه و حتی خاکش رو هم عوض کردند و خود مادربزرگ من گفته بود داخلش دو عدد کرم سیاه بزرگ و دراز بوده و اینکه ۵۰ روز قبل از تعویض گلدان و پیدا شدن کرم پای گیاه محلول قارچ کش ریخته شده اما گیاه تغییری نکرده. برگ های بالایی کمی سالم است و برگ های پایینی خشک شده.
  به نظر شما چه کاری انجام شود؟

 15. مسلم گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  مشکل کاجمون سیاه شده سر برگ های قسمت بالایی هست ممنون میشم راهنمایی کنید

 16. مریم گفته:

  سلام کاج مطبق دارم برگ های طبقه یکی مونده به بالا سبز خشک شدن.
  الان یک هفته هست خاک گلدان رو عوض کردم.برگ های دیگه که حالت پژمرده شده بودن به نظرم بهتر شدن.
  اون برگ هایی که خشک شدن رو باید از ساقه جدا کنم؟؟
  الان که تازه خاک گلدان رو عوض کردم نیازی به کود دهی هست؟
  گلدان محیطی با نور مناسب هست.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، فعلا کوددهی نکنید شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر را هنماییتون کنیم.

 17. مريم گفته:

  سلام من به کاجم هم قارچ کش هم کود مایع دادم ولی هیچ اثری نداشت

  [URL=http://uupload.ir/][IMG]http://uupload.ir/files/uyeg_2d15e8c2-2e6a-42d8-ae8f-f18f70977a9b.jpeg[/IMG][/URL]

  uupload.ir/files/uyeg_2d15e8c2-2e6a-42d8-ae8f-f18f70977a9b.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، چند مدت هست که از محلولها استفاده کردید؟مشکل گیاه چی بود؟ شرایط نگهداری رو هم بفرمایید وبی زحمت لینک مستقیم رو کپی وارسال بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

   • مریم گفته:

    ۲ بار به فاصله ۱ هفته ، آخرین بار ۵ روز پیش. برگ های پایینی. از ۲ ماه پیش شروع به خم شدن و خشک شدن کردن و گلوله مانند سفید رو شون بود . نزدیک پنجره با نور ملایم قرار داره . ولی پنجره رو کلا باز نمی کنیم . ۳ هفته پیش در طول یه هفته برگ های بالایی همه خشک و قهوه ای شدند . کود رو هم ۲ هفته پیش دادم .
    http://s1.uupload.ir/files/heshmati/86D0E708-1FC9-464F-8430-A9C1F9D1DF95.jpeg

    • کارشناس 2 گفته:

     بیماری قارچی هست،تمام برگهای خشک شده رو جدا کنید زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید تهویه محیط رو بالاببرید،مجدد دو بار بافاصله یک هفته از محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب (مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب) روی تمام قسمتهای گیاه اسپری کنید داخل خاکش هم بریزید رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید دوهفته زمان میبره تا محلول اثر کنه، فعلا کوددهی رو قطع کنید بعد از بهبود کامل میتونید کوددهی رو شروع کنید.

 18. مهسا گفته:

  با سلام کاج مطبق بزرگ دارم ولی شاخه ها کم پشت و رنگ پریده هستن و بعضی از شاخه ها هم خشک شده ، چه کار باید بکنم ؟

 19. شمیم گفته:

  با سلام
  ببخشید حدود یک ماه قبل درخت کاج پیوندی ستاره‌ای خریدیم ولی حدود ۳ هفته میشه برگ‌های این درخت شروع به زرد شدن و اخیرا شروع به ریزش کردن اگه ممکنه راهنمایی‌مون کنین ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنمایتون کنیم.

 20. آزاده رضایی گفته:

  سلام کاج مطلق ۶ پیش گرفتم نورش پنجره جنوبی جزیره براش گذاشتم مه پاشی هم میکنم. کود کامل هم میدم خیلی خوب بود مشکلی نداشت ولی دو هفته هست برگهای پایین زرد میشه و خشک بعد هم کامل جدا میشه و میوفته

 21. کاظمی گفته:

  سلام روزتون بخیر _ من چند روز پیش یه کاج مطبق خریدم که همون موقع یه مقدار نوک برگ هاش سبز روشن مایل به زرد بود_الان بدتر شده و انگار کامل نوکشون سوخته _ برگهای طبقه آخر هم شروع به بیرنگ شدن کرده و طبقه پایینش به سمت پایین افتادن _خاک خشک میشه آبیاری می کنم _ چون هوای خونه خشکه روزی یکبار غبار پاشی میکنم در محل روشن ولی سایه نگهداری میشه .ممنون از زمانی که میزارید و پاسخی که میدید.
  http://uupload.ir/files/x2sm_screenshot_20200529-150523_gallery.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه بمدت یک هفته نگهداری کنید وزمانی که سطح خاک خشک شد ابیاری کنید،کمبودنور وکمبود عناصر موجود درخاک باعث این مشکل میشه. یک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید ودوبار گیاه رو با فاصله یک هفته با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید از قارچ کش کاربندازیم میتونید استفاده کنید، مقدارمصرف دو گرم در یک لیتر اب. یک ماه بعد از سمپاشی با کودهای کامل گیاه رو ماهی یک بار تقویت کنید.

 22. حمیدرضا وحیدی گفته:

  سلام خسته نباشید ممنون از راهنمایی های خوبتون
  حدود دو سال هست کاج مطلق دارم نور ملایم دارد هوای تازه هم دارد البته رطوبت کم دارد الان مدتی است از پایین داره خشک میشه لطفاً راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 23. فرشید گفته:

  سلام خسته نباشید.من حدود یک ماه ونیم ازتعویض گلدان میگذره و دو هفته ای هست که های کاج مطبق من از پایین در حال خشک شدن هست.لطفا راهنمایی کنید که از چی میتونه باشه.من حدس میزنم که قارچ گرفته باشه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 24. lacnna073 گفته:

  سلام، کاج من مدتی هست که برگهای پایینش زرد میشه و میریزه و بعلاوه اون یک قسمتهایی از ساقه هم در قسمت بالایی انگار زرد شده،

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 25. نارسیس گفته:

  سلام
  حدود چهار ساله که کاج مطبق دارم
  الان چند ماهه که برگهاش شل و خشک میشن بعد از ایجاد این مشکل گلدونش رو هم عوض کردم اما فایده ای نداشتو گلم داره کاملا از بین میره لطفا راهنماییم کنید

  • محسن بهمن آبادی گفته:

   سلام
   من چند وقته که گردانم برگهاش و شاخه هایش شروع به ریزش کرده گلدان و خاک اون رو هم عوض کردم و دو سری قارچ کش پاش ریختم ولی باز هم این روند ادامه داره میشه کمکم کنید که چکار کنم

   • کارشناس 2 گفته:

    سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،مقدار مصرف قارچ کش وترکیب خاک گیاه رو هم بفرمایید.

 26. محمدرضا گفته:

  سلام
  اواخر اسفند گلدان رو عوض کردم.
  جلوی پنجره نگهداریش میکنم و هفته ای دو یا سه بار آب میدم. تقریبا روزی دو بار هم غبار پاشی میکنم
  http://uupload.ir/files/03ka_whatsapp_image_2020-05-12_at_10.11.12.jpeg
  http://uupload.ir/files/mvm_whatsapp_image_2020-05-12_at_10.11.27.jpeg
  برگهای بالا وضعیت مناسبی دارند ولی طبقات پایین تازه شروع به شل شدن شدند.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کمبود نور ویا دمای زیاد ویا بیماری قارچی ریشه باعث شل شدن برگهای گیاه میشه، ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید،وحتما زهکش رو بررسی کنید که گرفته نباشه وبلافاصله بعد ازابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه،اگر نور کمی داره بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،برای پیشگیری میتونید دوبار بافاصله یک هفته گیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم (مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب) ابیاری وسمپاشی کنید. زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید.

 27. محمدرضا گفته:

  سلام
  من سه ماهه که کاج مطبق خریدم. بعد از دو هفته از خریدن گلدانش رو یه سایز بزرگتر کردم و کاج رو از گلدان قبلی بصورت قالبی بیرون آوردم و داخل گلدان جدید قرار دادم و اطرافش رو با خاک برگ پر کردم.
  الان میبینم که طبقات پایینش دارند شل میشوند.
  جلوی پنجره جنوبی قرار داره ولی نور مستقیم آفتاب بهش نمیخوره.
  آبیاریش هم هر دو روز یک بار یا هر سه روز یک باره
  اگه میشه علت شل شدگیش رو بفرمائید تا زودتر درست بشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم واینکه از تعویض گلدان چند وقت میگذره؟

 28. Amir گفته:

  ممنون از راهنماییتون. یعنی مشکل نور و تغذیه نداره که اینجوری شده؟ میخواستم بدونم علت اینکه اینجوری شده چیه، شرایط نگهداری درست بوده؟و اینکه سم قارچ کش بزنم این شاخه های از دست رفته ممکنه ک دوباره در بیاد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   ممنون از شما،بیماری قارچی هست،نه برگهایی که کات شدن دیگه جاشون برگ دیگه ای سبز نمیشه، بعد از بهبود کامل میتونید گیاه رو ماهی یک بار با کودهای کامل تقویت کنید.

 29. Amir گفته:

  سلام. وقتتون بخیر، حدود یک سال و نیم هست ک این کاج مطبق رو خریداری کردیم و توی یک سال اول هیچ رشدی نداشت تا اینکه بعد از اون شروع ب رشد کرد، ابتدا برگهای شاخه های پایین خشک شد و از بالا گیاه رشد کرد، اما الان خیلی سرعت زرد و خشک شدن برگهای شاخه های پایین زیاد شده است. ب طوریکه تقریبا دو تا سه طبقه از گیاه خشک شده. کود تقویتی ماه یک بار ب گیاه میدم و ابیاری هم هر وقت سطح خاک خشک بشه و اسپری اب هم بعد از ابیاری انجام میدم. ولی روز ب روز وضعیت گیاه بدتر میشه.نور محیط هم متوسط هست و ب صورت غیر مستقیم.اگه کمک کنید ممنون میشم.

  • Amir گفته:

   سلام مجدد. در ادامه ی توضیحات قبلی باید بگم ک از اون روز ک پیام اول و براتون گذاشتم گیاه خیلییی خشکتر شده، و امروز دیدم که یک شاخه از طبقه بالا که سبز و با طراوت بود خود ب خود افتاده، همینطور که توی عکس مشاهده میکنید طبقه اول و دوم از پایین کاملا خشک شده ،با اینکه قبلا یک طبقه هم بین این دو طبقه بود که خشک شد و افتاد،اون موقع فکر میکردم برای رشد گیاه طبیعیه که بعضی شاخه های طبقه پایین خشک بشه ولی الان ک اینجوری شده خیلی نگرانم. خاک گلدون رو توی اسفند ماه عوض کردیم وگیاه رشد خوبی کرد، ولی الان چند وقته ک اینجوری شده. اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.
   http://uupload.ir/files/o57d_۲۰۲۰۰۵۰۹_۱۳۴۴۱۹.jpg
   http://uupload.ir/files/iete_۲۰۲۰۰۵۰۹_۱۳۴۴۲۸.jpg
   http://uupload.ir/files/8oyv_۲۰۲۰۰۵۰۹_۱۳۴۴۴۵.jpg
   http://uupload.ir/files/p33b_۲۰۲۰۰۵۰۹_۱۳۴۵۰۴.jpg

   • کارشناس 2 گفته:

    سلام، تمام شاخه های خشک شده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم(مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب) سمپاشی وابیاری کنید دو بار با فاصله یک هفته سمپاشی رو تکرار کنید رطوبت محیط رو افزایش بدید،سطح خاک هر وقت خشک شد ابیاری رو انجام بدید. برای تامین رطوبت میتونید از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید.

 30. فائزه گفته:

  سلام روزتون بخیر 🙂
  من یک سال و نیمه که کاج مطبق رو دارم ولی توی این مدت اصلا برگ اضافه نکرده و چند وقتی میشه که از طبقه پایین برگها میریزه بدون اینکه خیلی هم زرد شده باشه . ممنون میشم راهنمایی کنید .
  http://uupload.ir/files/leg_1a45bb59-fcd5-4397-bd86-40696f847655.jpeg
  http://uupload.ir/files/wl2i_c8cc6774-b747-4762-998e-e4799fce7f9a.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه گیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی وابیاری کنید، مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب،بعد از اتمام سمپاشی بمرور زمان گیاه رو به محیط پرنوری انتقال بدید وبا کودهای کامل ماهی یک بار گیاه رو تقویت کنید ابیاری رو هر زمان سطح خاک خشک شد انجام بدید.

 31. امیر گفته:

  سلام وقت بخیر
  من این کاج مطبق رو حدودا سه ماه هست که گرفتم و جدیدا نوک چند تا از برگ هاش به این صورتی که در تصویر دیده میشه خشک شده. گیاه در مقابل پنجره قرار داره و نور غیر مستقیم بهش میخوره. حدودا پنج روز یکبار با آب شیر آبیاری میشه و روزی یکبار هم تمام برگ ها رو اسپری آب میزنیم. هیچ کودی تا حالا ندادم و ایا کود لازمه؟ برای خشک شدن نوک برگ ها باید چیکار کنم؟ خیلی ممنونم
  http://uupload.ir/files/ays5_93aeec9d-1075-456b-a6e3-426039a15b03.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قسمتهایی که برگها خشک شدن جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب به مقدار دو گرم در یک لیتر اب ابیاری وسمپاشی کنید رطوبت محیط رو میتونید با جزیره زیر گلدانی هم تامین کنید.

 32. Reyhaneh گفته:

  سلام
  کاج مطبق ما تا سه هفته پیش سرحال و سبز بود، دو هفته پیش کود ۲۰۲۰ بهش دادیم. از دو هفته پیش تا الان برگ های بالایی همینطوری که در عکس میبینین دارن سبزی شون رو از دست میدن… بی حال هم شده قبل از این دو هفته خیلی سرحال بود و کاملا برگها صاف بودن. دو روز پیش مکان نگهداری شو عوض کردم و جایی قرار دادم که نور فیلتر شده بیشتر و تهویه ی هوا هم بهتر هست. خاک گلدان هم مخصوص گیاهان آپارتمانی هست و سبکه. سه سالی هست داریمش. اکثر مواقع سرحال بوده ولی رشد چندانی نداشته…
  http://uupload.ir/files/r4kr_img_20200429_135854.jpg
  http://uupload.ir/files/oy5j_img_20200429_135832.jpg
  http://uupload.ir/files/reo_img_20200429_135809.jpg
  http://uupload.ir/files/ihog_img_20200429_135817.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مقدار کودی که استفاده کردید چقدر بود؟کمبود نور هم باعث کمرنگ شدن برگها میشه بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 33. ياسمن گفته:

  سلام من ٢٠روز پیش کاج مطبق گرفتم ارتفاعش حدودا ١.۵٠ متر هستش از روزی که آوردیمش خونه برگها شروع به افتادن کرد بعد ١٠ روز هم طبقات وسطی برگهاش جمعع شد و رنگش کدر شد ولی طبقات پایین و بالا تقریبا سالم هستن گلدونش هم امروز عوض کردم قطره آهن هم ریختم ولی تغییری نکرده هر روز بدتر میشه جاش هم چند بار عوض کردم تا ببینم کجا سازگاری داره به نظرتون چی کار کنم تا کامل خشک نشده؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، چندین شوک یکجا به گیاه وارد شده گیاه رو در مکان پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید ومحیط نگهداری رو تغییر ندید وجاش رو ثابت کنید رطوبت محیط رو افزایش بدید.دو بار با فاصله یک هفته گیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب ابیاری وسمپاشی کنید،مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب.

 34. کوثر شفیعی گفته:

  سلام من الان حدود یه سالو نیمه یه کاج خریدم که ۱ ماه پیش گلدونشو عوض کردم و کوچیکترش کردم.. از وقتی خریدم اصلا طبقه جدیدی نداشته و فقط صبقه اخرش پهن تر شده. الان هم برگاش هم شدن به سمت پایین و زرد شدن قسمتای پایین و بعضی از طبقه های بالاش هم همینطور.. خونمون نور غیر مستقیم داره و در حد ۱ ساعت نور مستقیم میخوره بهش. بهش هفته ای یه بار آب میدم حدود دو لیوان.میشه کمکم کنین

 35. Abbas گفته:

  با عرض سلام و ادب
  کاج مطبق من مدتی است که برگ های پایینش از انتهای شاخه ها زرد می شود و می ریزد و بعد از مدتی کل شاخه می افتد.
  شرایط نگهداری: آبیاری هفته ای یکبار، نور اتاق، خاک نیمه سنگین
  با تشکر
  http://uupload.ir/files/yl95_img_20200424_221408.jpg
  http://uupload.ir/files/be7d_img_20200424_221210.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تاحدودی طبیعی هست،ولی در هنگام تغییر محیط نگهداری و یا تعویض خاک هم برگهای قدیمی زرد میشن،عواملی چون گرفتگی زهکش، خاک نامناسب،ابیاری بیش از اندازه، کمبود عناصر موجود در خاک،کمبود نور هم باعث زرد شدن برگهای گیاه میشه. این موارد رو بررسی وایدال کنید.

 36. مجید گفته:

  سلام خدمت کارشناسان محترم
  حدود یک ماه پیش کاج مطبق بالغی خریداری کردم به ارتفاع تقریبا ۲ متر، هنگام خریدT خاک تعویض و گلدان بزرگ براش تعبیه شد.
  پنچ شش روز بعد تمام برگها شروع به بیحال شدن کردن و خار های سبز روی تنه ی اصلی هم از پایین شروع به خشک شدن و ریختن کرده.
  مابین بعضی رشته های سوزنی برگ ها (حتی برگ های بالایی) کاملا قهوه ای و خشک شده و برگ های پایینی هم کاملا زرد شده و در حال افتادن هستند.
  *سایز گلدان ۴۵*۴۰ سانته که هر نوبت به اندازه ی ۲ لیتر آبیاری کردم (اندازه گرفتم ۲ لیتر بیشتر از کف گلدون خارج میشه). معیار آبیاری هم مرطوب بودن ۴-۵ سانت زیر سطح خاک بود.
  *بنا به توصیه گلفروشها یک هفته قبل، یک نوبت از قارچ کش تیوفانات متیل (۲ گرم در لیتر) اسپری کردم و مقداری هم پای خاکش ریختم.
  *غبار پاشی هم هر روز ۱۰۰ سی سی انجام می دادم تا قبل از استفاده از قارچ کش.
  *تابحال هیچگونه حشره ای روی گیاه مشاهده نکردم.
  *از نظر نور هم در عکس معلومه. هوای خونه هم گرم نیست.
  با تمام اینها هر روز بدتر می شود.
  لطفا راهنمایی کنید. متشکر
  http://uupload.ir/files/hxsr_p_20200422_133056.jpg
  http://uupload.ir/files/j483_p_20200422_133046.jpg
  http://uupload.ir/files/eqvq_p_20200424_200240.jpg
  http://uupload.ir/files/tms1_p_20200424_200352.jpg
  http://uupload.ir/files/nxfa_p_20200424_200419.jpg
  http://uupload.ir/files/dxm_p_20200422_134518.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده ،برای کاهش تنش بهتر هست گیاه برای مدتی در محیط ثابت وخنک ونیمه سایه نگهداری بشه،احتمالا موقع جابجایی وتعویض خاک ریشه ها اسیب دیدن بهتر هست اولین ابیاری بعد از تعویض خاک با محلول قارچ کش انجام بشه،از همین قارچ کش یک بار دیگه بافاصله یک هفته از سمپاشی قبلی سمپاشی وابیاری با محلول قارچ کش رو تکرار کنید،برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید. رطوبت محیط رو افزایش بدید میتونید برای تامین رطوبت از جزیره زیرگلدانی هم استفاده کنید یا چند ظرف اب کنار گیاه قرار بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کمبود رطوبت محیط باعث خشک شدن برگهای این گیاه میشه،رطوبت محیط رو میتونید باجزیره زیر گلدانی ویا مه پاشی روزانه تامین کنید، سطح خاک هرزمان خشک شد ابیاری رو انجام بدید. میتونید برگهای پایینی رو جدا کنید،متاسفانه از قسمت پایین دیگه برگ نمیده.

 37. لیلا گفته:

  سلام ببخشید کاج من به فطرف پایین خم شده شاخه هاش طبقه پایینم زرد شده و میریزه داره به بالاهم میرسه توی‌نو رزیاد جلوی پنجره نگهش میدارم نور از زیر پرده بهش میخوره ولی حال گیاهم خوب نیس میشه لطفا راهنمایی کنین
  http://uupload.ir/files/nxu_1587203662934859525084070423972.jpg
  http://uupload.ir/files/oj86_15872036258035060580411388761373.jpg
  http://uupload.ir/view/nxu_1587203662934859525084070423972.jpg
  http://uupload.ir/view/oj86_15872036258035060580411388761373.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو حتما بررسی کنید که گرفته نباشه،گیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب (دو گرم در یک لیتر اب) ابیاری وسمپاشی کنید.

 38. حميد رحيمي گفته:

  با عرض سلام و تشکر فراوان از شما
  من حدود یک ماه هست که کاج مطبق را خریده ام الان حدود ۱ هفته است که برگهای ردیف پایین شروع به زرد رنگ شدن کردن.
  هفته دوبار اب میدهم و اب پاشی نیز انجام می دهم در -حیاط خلوت با سقف مسقف شیشه ای که خنک هم هست نگهداری می کنم
  خواهش میکنم راهنمایی فرمایید همین اول تا خراب نشده جلوش رو بگیرم .خیلی ممنون
  http://uupload.ir/files/dzhe_1.jpg
  http://uupload.ir/files/nf8l_2.jpg
  http://uupload.ir/view/dzhe_1.jpg
  http://uupload.ir/files/dzhe_1_thumb.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تاحدودی طبیعی هست،اگر برگها با سرعت بیشتری زرد میشن میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید. گیاهتون سرحال هست ومشکلی نداره، برگهای پایینی وقتی کامل خشک شدن از گیاه جدا کنید.

 39. Elaheh گفته:

  سلام تقریلا دوسال دارم کاج مطبق رو ولی الان ی هفته هست برگهاش از نوک برگ زرد شدن و به سمت پایین اومدن کمکم داره بیشتره میشه زردی.پشت پنجره بانور ملایم نگه داری میشه ابدهی هم دوسه روزی ی بار .دما هم دمای اتاق.میشه راهنماییم کنید دلم نمیخاد خشک شه

   • کارشناس 2 گفته:

    خاک گیاه مناسب نیست، سفت وسنگین هست وریشه ها مشکل دارند،گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های پوسیده شده رو جدا کنید وبا محلول قارچ کش گیاه رو شستشو بدید،داخل خاک پیت ماس یا خاک برگ ،وپرلیت یا لیکا ترکیب کنید تا سبک ومتخلخل بشه، یا از خاک ضدعفونی شده گیاهان اپارتمانی استفاده کنید، بعد از تعویض خاک با محلول قارچ کش خاک رو کامل ابیاری کنید وبمدت یک هفته گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بتازگی اگر تغییری در محیط نگهداری یاخاک وگلدان تعویض شده بفرمایید،ترکیب خاک روبفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • Elaheh گفته:

   شرایط نگه داریش پشت شیشه اس تو اشپزخونه.فقط ماه پیش نقاشی ساختمان داشتیم مجبور شدم ببرمش رو حیاط ار اون روز بیحال و زرده .ترکیب خاکش رو نمیدونم بردمش دم گلفروشی گفت باید خاکش عوض شه ولی بهش شوک داده میشه دیگه هیچی نگفت گفت ببرش خونه حالش بهتر شد بیارش خاکش عوض کنم.نظر شما چیه ببرم خاکش رو عوض کنند؟

   http://uupload.ir/files/8f2i_15871065639842069546153.jpg
   http://uupload.ir/files/8dsl_15871064899641607869889.jpg
   http://uupload.ir/files/m4cg_15871064403661037778783.jpg

   • کارشناس 2 گفته:

    سلام، مشکلش خاکش هست خاکش رو تعویض کنید بهبود پیدا میکنه،خاکش سفت وسنگین هست وریشها نمیتونن اکسیژن کافی دریافت کنن.

    • Elaheh گفته:

     سلام من چند وقت پیش عکس کاج مطبقم رو براتون دادم و مشکلاتش رو شرح دادم شما گفتید خاکش رو عوض کنید و من خاکش رو عوض کردم اما هرروز بیشتر داره زرد میشه و از بین میره .از بالل هم زرد میشه و کمکم به زرف مرکز برگها میره باید چکار کنم خوب شه لطفا راهنماییم کنید

     • کارشناس 2 گفته:

      سلام، شرایط نگهداری رو بعد از تعویض خاک بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاکش رو هم بفرمایید.

 40. علیرضا گفته:

  سلام وقت بخیر
  کاج من برگ هاش داره خم میشه
  و این که از پایین تنه کم کم داره تغییر رنگ میده ساقه اش
  و داره طلایی رنگ میشه
  چیکار شده و باید جیکار کنم که برگ هاش دوباره صاف صاف بشه و خوب بشه و خشک نشه
  http://uupload.ir/files/9tbh_20200411_233211.jpg
  http://uupload.ir/files/i3h7_img_20200411_233140_615.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون کمبود نور داره،دمای زیاد وکمبود نور وتهویه نامناسب باعث اویزان شدن برگهای کاج مطبق میشه،گیاه رو به محیطی که نور زیاد وفیلتر شده داره انتقال بدید وتهویه محیط رو بالا ببرید،رطوبت محیط رو هم میتونید با مه پاشی روزانه یا جزیره زیر گلدانی تامین کنید،ترکیب خاکش چی هست؟اگر خاک سبکی داره با یک قاشق سطح خاک رو مقداری زیرورو کنید به ارامی که به ریشه های گیاه صدمه وارد نشه تا اکسیژن کافی به ریشه های گیاه برسه. زیر گلدانی رو همیشه خالی از اب کرده وخشک نگهدارید ابیاری هر زمان سطح خاک خشک شد انجام بدید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، سالم وشاداب هست سبز بمونه براتون. برای ابیاری از اب مانده در محیط نگهداری استفاده کنید، اب رو داخل یک پارچ بریزید ۲۴ ساعت کنار گیاه بگذارید بعد برای ابیاری استفاده کنید.

 41. محمد گفته:

  مجدد سلام میتونید در مورد جزیره زیر گلدانی توضیح بدید من اطلاع ندارم چطوری درست کنم درضمن برگهای کاج گلدون من از نوک برگ دارن خشک میشن وقتی سربرگ فشار میدم پودر میشه تو دست

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، داخل یک زیر گلدانی عمیق چند سنگ تخت بگذارید وداخل زیر گلدانی به اندازه ای اب بریزیدکه روی سنگه اب نیاد وگلدان رو روی سنگها قرار بدید بصورتی که کف گلدان با اب در تماس نباشه. گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید،کمبود رطوبت محیط ویا نور مستقیم باعث خشک شدن برگها میشه این دو مورد رو بررسی وایدال کنید.

 42. محمد گفته:

  سلام دیروز گفتم گلدان کاج رو صفحه چوبی گذاشتم بدون زیر گلدانی ولی تمام برگها از سر برگ شروع ب خشک شدن شده احتمال دادم شاید گیاه دچار خفگی شده چون هوا بنظرم ردبدل نمیشه البته شرایط نگهداری خوب نبود هم روشنایی کم بود هم دوهفته اسپری اب نزدیم ولی الان جاش عوض کردم اسپری هم هروز میکنم ایا امکان برگشت داره گیاه خشک نشه مرسی از سایت خوبتون
  http://uupload.ir/files/7u7s_۲۰۲۰۰۴۰۸_۲۰۵۲۲۹.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زیر گلدانی بیشتر برای جمع شدن اب اضافه بکار میره که محیط نگهداری کثیف نشه، میتونید زیر گلدان چند سنگ بگذارید که از قسمت زیرین هم هوادهی انجام بشه، برای بهبود میتونید روزانه هوادهی کنید وتهویه رو بالا ببرید،ظاهر گیاه مشکلی نداره وسالم بنظر میرسه میتونید برای تامین رطوبت محیط مه پاشی ویا جزیره زیر گلدانی برای گیاه تامین کنید.

 43. peymanakbari791 گفته:

  سلام من هر کاری کردم نتونستم عکس بفرستم برای شما با این سایت یو آپلود هم رفتم ولی نشد وقتی لینکو کپی میکنی چیزی نمیاره تا آدرس سایت رو بزنی اگه واتساپ یا تلگرام یا از طریق جیمیل میشه عکس فرستاد لطفا بگین تا من عکس گیاهمو بفرستم

 44. محمد گفته:

  سلام گلدان من زیر گلدانی ندارد رو صفحه کمد چوبی گذاشتم ایا امکان دارد هوا رد بدل نشه بخاطر همین برگها رو به پایین خم شده ودر حال خشک شدن هست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، چه نوع گیاهی هست شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 45. Hadis گفته:

  سلام وقتتون بخیر. ماهم چند سالیه کاج مطبق داریم و حالش خوب بوده و تازه چند وختیه برگای پایینش زود زرد و خشک میشن از نظر آبدهی و نور شرایطش تغییری نکرده و خاکشم تازه عوض شده ولی مشکلش حل نشد الان من همون قارچ کش بزنش؟ ممنون
  http://uupload.ir/files/8lp4_img_20200407_175333.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی در اثر تنش تعویض گلدان هم بوجود میاد، ولی اگر قبل از تعویض گلدان هم زرد وخشک میشدند دلیلش کمبود رطوبت محیط ویا کمبود عناصر موجود در خاک میتونه باشه، این گیاه در محیطی که تهویه بالا باشه ورطوبت تامین بشه رشد ایدالی خواهد داشت. چون خاک رو تازه عوض کردید بهتر هست یک بار با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید که از بیماری قارچی پیشگیری بشه، کوددهی رو یک ماه بعد ازتعویض گلدان شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *