علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

یکی از مشکلات عمده در نگهداری از گیاه کاج مطبق زرد شدن و ریزش برگهای آن است. برگهای زرد شده به تدریج تیره‌تر شده و در نهایت زمانی که خشک شدند قهوه‌ای رنگ می‌شوند. چهار دلیل اصلی زرد شدن و ریزش برگ در کاج مطبق عبارتند از: کمبود رطوبت، نور شدید آفتاب، آبیاری بیش از حد و بیماری‌ها. از دیگر عوامل به وجود آمدن این مشکل می‌توان به کمبود مواد غذایی یا فقر خاک و کمبود نور اشاره کرد.

کاج مطبق گیاه نسبتاً حساسی است که در نگهداری آن باید به مواردی مانند میزان نور، دما و رطوبت توجه کنید.

 

اگر کاج من به زردی یا ریزش برگ دچار شد چه اقداماتی باید انجام داد؟

سرعت عمل در جلوگیری از گسترش این مشکل در کاج مطبق بسیار مهم است باید به محض مشاهده تغییر رنگ در برگها و شل شدن شاخه‌ها نسبت به یافتن علت مشکل اقدام کنید. و پس از یافتن دلیل ایجاد مشکل گیاه را درمان کنید. برای یافتن علت به وجود آمدن این مشکلات تا آخر مقاله را به دقت مطالعه کنید در بخش نظرات هم می‌توانید جواب خیلی از سؤالات را پیدا کنید.

 

همان‌طور که در بالا اشاره کرد مشکلات اصلی در نگهداری از کاج مطبق به رطوبت، نور و بیماری‌ها مربوط می‌شود.

رطوبت:
شاید اولین موردی که پس از زرد شدن برگهای کاج مطبق باید مورد بررسی قرار داد، رطوبت است. کاج مطبق به مکانی با رطوبت حدود ۵۰ درصد و بیشتر نیاز دارد. خشکی هوا می‌تواند باعث زرد شدن برگهای گیاه شود. ابتدا زرد شدن در نوک برگها و برگهای جوان‌تر مشاهده می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل باید رطوبت محل نگهداری گیاه را بالا ببرید و یا مرتب بر روی برگهای آن آب اسپری کنید. از آب‌های بدون املاح برای اسپری آب استفاده کنید. یا می‌توانید با قرار دادن ظرف‌های آب در اطراف گیاه رطوبت هوا را بالا ببرید. تصویر زیر کمبود رطوبت در کاج مطبق را نشان می دهد.

کمبود رطوبت در کاج مطبق

 

نور:
تابش آفتاب شدید نیز از دگیر دلایل زردی برگ‌ها می‌تواند باشد. کاج مطبق را در مکانی با نور ملایم قرار دهید و از تابش شدید آفتاب بخصوص در تابستان بر روی گیاه جلوگیری کنید. زرد شدن برگها در اثر آفتاب سوختگی معمولاً ابتدا در برگهای بالایی و از سمت تابش نور مشاهده می‌شود. همچنین نور کم نیز می‌تواند باعث آسیب جدی به گیاه شود. در تصویر زیر آفتاب سوختگی کاج مطبق را در اثر قرار دادن در زیر آفتاب مسقیم و شدید را نشان می‌دهد.

سوختگی برگ کاج مطبق

کمبود مواد غذایی خاک:
در صورتی که مواد غذایی برای گیاه تأمین نشود برگهای جوان و در حال رشد شروع به رنگ پریدگی می‌کنند. برای درمان و پیشگیری و رشد بهتر گیاه در فصل رشد می‌توانید از کودهای مخصوص استفاده کنید. برای خرید کود هلندی مخصوص اینجا کلیک کنید.

دمای مناسب نگهداری کاج مطبق:
دمای بیشتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد و دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌تواند باعث تغییر رنگ و شل شدن برگهای کاج مطبق شود.

جریان هوا:
هرگز کاج مطبق را در معرض باد کولر یا کنار بخاری یا شوفاژ قرار ندهید. کاج مطبق به جریان هوای تازه احتیاج دارد.

 

آبیاری کاج مطبق:
اگر آبیاری به درستی انجام نشود ممکن است به گیاه آسیب برسد. زمانی که سطح خاک به اندازه ۳ سانتی متر خشک شد شروع به آبیاری کنید. از آب‌های با املاح زیاد نباید برای آبیاری کاج مطبق استفاده کرد. در زمستان و با خنک شدن هوا آبیاری کمتر شود.

برای آموزش کامل نگهداری از کاج مطبق یا کاج طبقاتی اینجا کلیک کنید.

 

تغییرات ناگهانی محیط نگهداری کاج مطبق:
تغییرات ناگهانی محل نگهداری و تغییر نور، دما یا تعویض گلدان نیز میتواند باعث شوکه شدن گیاه شود. تغییرات باید به تدریج انجام شود.

 

بیماری‌ها و آفت‌های کاج مطبق

 

بیماری‌های قارچی:
بیماری‌های قارچی اصلی‌ترین عامل ایجاد مشکل در کاج مطبق هستند. پس از مشاهده اولین علائم وجود بیماری‌های قارچی که معمولاً به شکل زردی یا شل شدگی شاخه‌ها و برگها مشاهده می‌شود از سم قارچکش که در ادامه نحوه مصرف آن توضیح داده خواهد شد استفاده کنید تا در صورت وجود بیماری در مراحل اولیه درمان شود زیرا بیماری‌های قارچی در مراحل حاد و شدید قابل درمان نیستند. بیماری‌های قارچی معمولاً از ریشه گیاه شروع شده و به تدریج اندام‌های هوایی گیاه را آلوده می‌کند. ابتدا شاخه‌های پایینی شل شده و حالت افتاده پیدا می‌کنند و در نهایت برگها شروع به تغییر رنگ و در نهایت خشک شدن می‌کنند. البته ممکن است افتادگی شاخه نیز مشاهده نشود و در ابتدا برگها شروع به تغییر رنگ کنند. این مشکل ادامه می‌یابد تا به همه گیاه را آلوده کند. پوسیدگی ریشه ممکن است در اثر آبیاری زیاد، خاک نامناسب یا عدم وجود سوراخ در کف گلدان اتفاق بی افتد. تصویر زیر کاج مطبق مبتلا به بیماری شدید قارچی را نشان می دهد.

کاج مطبق مبتلا به بیماری قارچی

 

راه درمان بیماری‌های قارچی چیست؟
استفاده از سموم قارچکش مخصوص گیاهان بهترین را درمان است. سم قارچکش را طبق دستورالعمل استفاده با آب مخلوط کرده و بر روی کل شاخ و برگ گیاه اسپری کنید و به‌صورت آبیاری به خاک بریزید طوری که تمامی ریشه و خاک خیس شود. این کار را یک مرتبه دیگر پس از یک هفته تکرار کنید. در صورت عدم درمان سم قارچکش را عوض کرده و مجدد این کار را تکرار کنید.
ولی بهترین درمان بیماری‌های قارچی پیشگیری است.

 

حشرات و آفت هایی که در کاج مطبق ایجاد بیماری میکنند

حشرات تریپس، کنه ها و شپشک ها از جمله شپشک آردالود گل کاج مطبق را مورد حمله قرار میدهند. این حشرات از گیاه تغذیه کرده و باعث برگ‌ها زرد شدن برگها و ضعیف شدن گیاه می شوند. در اثر تولید عسلک از این حشرات سطح برگ‌ها و مابین برگ‌های سوزنی این گیاه چسبناک می‌شود. برای درمان پس از تشخیص از سموم حشره کش مخصوص باید استفاده کرد.

از بیماری‌های معمول و شایع این گیاه می‌توان به بیماری آنتراکنوز اشاره کرد که موجب می‌شود بر روی برگ‌های سوزنی نواحی نکروزه و مرده کوچک تشکیل شود و به تدریج قسمت‌های بیشتری از شاخه‌ها قهوه‌ای شوند و برگ‌های سوزنی بریزند. اگر از نزدیک نواحی تغییر رنگ داده را مشاهده کنید ذرات سیاه رنگی می‌بینید که محل تکثیر این قارچ است. برای جلوگیری از این بیماری باید مانع از خیس شدن و مرطوب شدن برگ‌ها در طی آبیاری شد و مکانی با تهویه مناسب در نظر گرفت.

بیماری دیگر این گیاه پوسیدگی ریشه است. که در اثر آن گیاه بسیار کم رشد می‌شود یا اصلاً رشد نمی‌کند. ریشه های اسیب دیده یا پوسیده سیاه و یا قهوه‌ای رنگ است (ریشه‌های سالم سفید رنگ هستند) و به راحتی از گیاه جدا می‌شوند. رطوبت بستر خاک از جمله عوامل اصلی ایجاد این مشکل است. آبیاری بیش از اندازه گیاه درنهایت موجب پوسیدگی ریشه این گیاه می‌شود. اگر گیاه شما دچار این مشکل شده است گلدان گیاه را عوض کنید و در ضمن عوض کردن تا جایی که امکان دارد خاک‌های قبل را نیز با خاک تازه و ضدعفونی شده عوض کنید. در حین تعویض گلدان، ریشه‌های آسیب دیده گیاه را نیز از آن جدا کنید. قبل از گذاشتن گیاه داخل گلدان ریشه‌ها را با محلول قارچکش شستشو کنید.

 

دلیل ریزش برگ‌های کاج مطبق چیست: 
همان‌طور که در بالا توضیح داده شد ریزش برگهای کاج مطبق می‌تواند به دلیل بیماری‌های قارچی باشد. گاهی برگ‌های سوزنی شکل موجود بر روی شاخه های پایینی گیاه قهوه‌ای شده و پس از خشک شدن می‌ریزند. اگر این مسئله به کندی صورت می‌گیرد، نشانه بزرگ شدن و رشد کردن طبیعی گیاه و یا نور اندک محیط است. اما اگر سرعت قهوه‌ای شدن برگ‌های سوزنی زیاد است و علاوه بر قسمت‌های پایین گیاه مابقی قسمت‌های گیاه نیز درگیر شده‌اند این نشانه کمبود و یا بیش‌بود آبیاری است. نور کم همچنین موجب افتادن و خمیده شدن شاخه به سمت پایین نیز می‌شود (Branch droop) که راه حل آن بردن گیاه به مکانی با نور مناسب است.

 

دلیل کج شدن ساقه کاج مطبق چیست: 
اگر نور تنها از یک جهت بر روی گیاه تابیده شود ممکن است باعث رشد کج ساقه گیاه شود. پس بهتر است هرچند وقت گیاه را بچرخانید تا نور به تمامی قسمت‌ها بتابد. کمبود مواد غذایی و عدم استحکام کافی در بافت خاک گلدان ازجمله دلایل این مشکل هستند اما گیاهانی نیز هستند که هیچ‌یک از مشکلات ذکرشده را ندارند اما به دلیل سنگین شدن طبقات برگ‌ها ساقه اصلی آنها خم می‌شود که برای چنین درختانی باید از قیم مناسب استفاده کرد.

 

منبع: میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه

محصولات مرتبط با این مقاله که ما در فروشگاهمان داریم

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

guest
604 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
علیرضا مشکی
علیرضا مشکی
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۳۶

سلام وقت بخیر خدمت شما استاد گرامی.کاج من نزدیک به یک ماهه برگاش از قسمت پایین زرد شد و خشک شد و الان کامل پایینش خشک شده و قسمت بالاها کم کم دارن خشک میشن اسپری اب هر هفته انجام شده. اینم عکسش

کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۷:۱۱
در پاسخ به  علیرضا مشکی

سلام، عکس گیاه رو نفرستادید، شرایط نگهداری از گیاه رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم بتازگی اگر محیط نگهداری ویا خاک وگلدان گیاه تعویض شده بفرمایید.

اسدی
اسدی
۱۵ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۱۲

سلام
وقت بخیر
مطبق من از پایین برگ هاش داره زرد میشه و کم کم ب بالا میاد
میشه لطفا راهنمایی کنید
ممنون

کارشناس 2
۱۵ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۲۶
در پاسخ به  اسدی

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنمایتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

سعید
سعید
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۱:۴۷

سلام ۱۵ روز پیش یه کاج مطبق گرفتیم که همون جا گل فروش خاکشو عوض کرد از پایین همه برگاش زرد شده و هر روز اسپری میشه و آبدهی ۵روز یکبار ،حالا چیکار کنیم که همش خراب نشه، ممنون
comment image
comment image
comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۵۷
در پاسخ به  سعید

سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، گیاه رو در جای ثابتی که نور،دما، وتهویه ی مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید رطوبت محیط رو افزایش بدید وبرگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید برای کاهش شوک وارده میتونید گیاه رو یک بار با محلول هیومیک اسید ابیاری کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

Helya
Helya
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۸

با عرض سلام،
عذر خواهی میکنم فراموش کردم عکس کاج مطبق را ارسال کنم…این عکس کاج مطبق….comment imagecomment imagecomment image

کارشناس 2
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۲۱
در پاسخ به  Helya

سلام، گیاهتون کمبود نور داره وریزش برگها دلیلش قارچی شدن گیاه هست تمام برگهای خشک شده رو جدا کنید وگیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش اکسی کلرومس ابیاری وسمپاشی کنید. نور کافی دریافت کنه وبا کودهای کامل تقویت بشه شروع به رشد میکنه.

Helya
Helya
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۰:۲۹

درود و سلام،
خدا قوت،
من حدود دو سال هست ی کاج مطبق خرید کردم..ولی گلدان را عوض نکردم،چون فروشنده گفت خاکش مناسب هست، طی این دو سال هیچ برگ جدیدی رشد نکرده…و الان حدود دو ماه هست که برگهای گل همین طور که سبز هست خشک میشه و دست به اون بزنی سریع می افته…یعنی فقط طبق بالا ریزش نکرده ،بقیه طبقها کلا ریزش داشتند،و حتی ی طرف هم کلا داره خالی میشه.‌‌.‌.نور ،رطوبت …خوبه…
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید،مشکل این کاج مطبق چیه…
روز خوش

سیما
سیما
۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۶:۳۵

سلام من مطبق دو برک پایینش متوجه زردی شدم وقتی از ته نگاه کردم دیدم از بیخ شکسته تیغ تیغ هاشو تا ۱۰ سانت باچاقو کندم ک چوب بشه بعدم عسل زرد گذاشتم تو خاک اخه نوشته بود عسل کار هورمون ریشه زدایی میکنه میگیره ؟….. اب دهی غبار پاشی نورش چجوری باشه هفته ای یک بار اب هر ۳ روز غبار پاشی براش خوبه جای خنک گذاشتم افتاب نداره خونه کلا

کارشناس میهن کاکتوس
۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۰:۱۷
در پاسخ به  سیما

سلام، ریشه دار کردن قلمه کاج مطبق داخل منزل تقریبا غیر ممکن هست، مگر اینکه شرایط گلخانه ای براش فراهم کنید. ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد میتونیدانجام بدید در محیطی که نور کافی داشته باشه نگهداری کنید. حداقل روزانه ۴ساعت نور متوسط داشته باشه.

ا.م
ا.م
۶ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۸:۳۴

سلام آیا کود فسفات میتونه برای کاج مطبق مناسب باشه؟
و اینکه آیا کاج مطبق به کلر حساسه(کود دارای کلر)؟

سعید
سعید
۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۵:۴۲

سلام. سال نو رو بهتون تبریک میگم
حدود یک و نیم ماهی می شه که درخت کاج مطبق رو خریدم، ولی از ۱۰ روز پیش متوجه زرد شدن و افتادن برگ های طبقه های پایین گیاه شدم. هفته ای یک بار آب میدم و چند روزی هم هست که غبارپاشی روی برگ های گیاه رو شروع کردم. درخت پشت پنجره شمالیه و موقع خرید، فروشنده تعویض خاک و گلدون رو انجام داد. لطفا اگه ممکنه علت زرد شدن برگ ها رو من بگین و اینکه چه کار باید بکنم تا جلوی این اتفاق رو بگیرم.
خیلی ممنون
comment image
comment image
comment image

کارشناس 2
۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۰:۲۵
در پاسخ به  سعید

سلام، ممنون، سال نو شما هم مبارک، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست برگهای زرد شده رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید گیاه رو تا حد امکان در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید میتونید برای کاهش شوک وارده یک بار گیاه رو با محلول اسید هیومیک ابیاری کنید. بمرور زمان با محیط وخاک جدیدادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه وشروع به رشد میکنه.

اوستا
اوستا
۲۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۰:۱۴

سلام وقت شما بخیر من یک کاج مطبق دارم به همراه چهار بن سای که همشون برگهاشون زرد وپژمرده شدن که درحال بهبود بودن که برای بهتر شدن کودهای تقویتی دادم که منجربه شل شدن وپژمردگی شده برای اینکه بهتر بشن باید چکار کنم وآیابرگهای کاج که زرد شدن امکان سبز شدن یا رویش مجدد هست با خیر باتشکر

کارشناس میهن کاکتوس
۲۶ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۰:۱۲
در پاسخ به  اوستا

سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاهان رو بفرمایید وعکس واضح از گیاهان وبرگها بفرستید تابهتر راهنماییتون کنیم،برگهایی که زرد شدند دیگه سبز نمی شند بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید.

هانی
هانی
۱۹ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۲

سلام وقت بخیر کاج من سه ساله خریدمش هیچ مشکلی نداشته تا الان اما متاسفانه الان برگ های یه طبقه اش خش شدن دوماه پیش کندم و پرتشون دادم الان هم این طبقه که درعکس هست ایطور شده ابپاشی روزانه دارم و هفته ای یه بار اب بهش میدم
comment image
comment image
comment image

کارشناس 2
۱۹ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۰
در پاسخ به  هانی

سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شدندمیتونید جدا کنید ولی اگر باسرعت بیشتری برگهای قدیمی زرد میشند گیاه رو با کودهای کامل ماهی یک بار تقویت کنید.

هانی
هانی
۲۰ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۱
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام ممنون از جواب دهیتون .با همین سرعتی که گفتم حدود یک ماه و نیم پیش برگهای طبقه پایین زرد شدن که کندمشون و حالا این طبقه .ایا طبیعی است این روند خشک شدن برگهای قدیمی؟؟و روشی هست که ساقه خشک و بدون برگ پایین رو پوشش بدیم؟؟سپاس

کارشناس 2
۲۰ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۹
در پاسخ به  هانی

سلام، ممنون از شما، بهتر هست برگهایی رو که زرد میشند جدا نکنید وصبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید، احتمالش هست که کمبود عناصر داشته باشه که با این فاصله کم برگهاش زرد میشه. گیاه رو درجای ثابتی که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید جابجایی هم باعث زرد وخشک شدن برگهای قدیمی گیاه میشه. ماهی یک بار هم با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

Leila
Leila
۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۰:۳۴

سلام یک ماه هست که یک درختچه کاج خریدم هفته ای یک بار ابیاری میکنم وپشت پنجره یا نور ملایم هست ولی برگ های بالایی دارن هر روز کمرنگ تر میشوند غبار پاشی هم هر دو روز یک بار انجام میدم دلیلیش چیه به نظرتون کامل زرد میشه؟؟؟

کارشناس میهن کاکتوس
۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۸:۴۹
در پاسخ به  Leila

سلام، احتمالش هست که کمبود نور داشته باشه بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید، ویا در اثر کمبود عناصر خاک میتونه باشه که میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

هستی
هستی
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۰۸

با سلام،کاج مطبق را دو سالی هست که دارم،اما نوکش خشک شد دوباره شروع به رشد کرد،الانم از پایین در حال زد شدن هست،پست پنجره جنوبی است،آبیاری دهه روز یکباره،غبار پاشی هم هفته ای است. لطفا راهنما یی کنید،عکس را میفرستم

کارشناس میهن کاکتوس
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۴
در پاسخ به  هستی

سلام، بله حتما عکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

هاشم زاده
هاشم زاده
۲۵ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۲:۵۶

سلام . خسته نباشین.
من حدود ۴ سال هست که این کاج مطبقو دارم. ولی تازگیا متاسفانه برگای پایین شروع ب زرد شون کردن. اوایل فکر کردم که طبیعی هست و برگای پایینی زرد میشن. ولی یکی از برگای وسطی هم پژمرده شده و داره زرد میشه. دو سه هفته س که هر هفته بهش آب میدم. قبلا هر ۱۰ روز یک بار میدادم. تازگیا هم جاش رو عوض نکردم. و تعویض گلدون هم نداشتم. شرایط نور دهی هم خوبه.
به نظرتون دفعات آبدهی رو کمتر بکنم ؟
و اینکه ریشه ها پوسیده شدن یا قارچ گرفتن؟
راهی هست ک نذارم این برگ پژمرده تر نشه؟
ممنون از سایت عالیتون.
comment image

کارشناس 2
۲۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰
در پاسخ به  هاشم زاده

سلام، ممنون، گیاه رو دو بار با فاصله یک هفته با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید برگهایی رو که خشک شدند جدا کنید گیاهتون کمبود نور هم داره بعد از بهبود کامل به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

مینا
مینا
۱۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۱

سلام من قبلا هم پیام دادم کاج من از پایین برگهایش شروع به قهوه ای شدن کردن الان دوتا از برگهای شاخه بالایی هم قهوه ای شده و با دست زدن کنده میشه نمیدونم از چیه؟ میتونه از کمبود رطوبت باشه؟ یا دلیل دیگه ای داره ممکنه مشکل از ریشه باشه؟ توروخدا کمک کنید من همسرم این گل رو خیلی دوست داره نمیخوام خراب بشه
comment image

comment image

کارشناس 2
۱۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۴
در پاسخ به  مینا

سلام، برگهای گیاهان دائمی نیستند وبمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند ولی اگر برگهای قدیمی باسرعت بیشتری خشک میشند گیاهتون کمبود مواد غذای داره میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاهتون رو تقویت کنید مقداری هم کمبود نور داره میتونید به ارامی به قسمتی که نور بیشتری داره انتقال بدید حتما نور رو فیلتر کنید. رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی هم میتونید تامین کنید.

مینا
مینا
۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۸:۴۶

سلام نزدیک به دو سال این کاج مطبق رو داریم که الان یک هفته ست که برگهای پایین زرد شدن، مکانش پشت پنجره جنوبی و هفته ای یکبار آب میدم غبار پاشی هم قبلا انجام ندادم ولی چند وقته با آبیاری انجام میدم و اینکه ساقه گیاه هم رنگ سبز نداره تا یه قسمتی این طبیعیه؟comment imagecomment imagecomment image

کارشناس 2
۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۴
در پاسخ به  مینا

سلام، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی گیاهان طبیعی هست وبرگها بمرور زمان فرسوده شده وازبین میرند بعد ازاینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید، تنه گیاه با گذشت زمان پیر وچوبی میشه وتغییر رنگ میده که طبیعی هست گیاهتون کاملا سالم وسرحال هست ومشکلی نداره میتونید برای تقویت از بهار با کودهای کامل تقویتش کنید.

مینا
مینا
۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۷:۱۱
در پاسخ به  کارشناس 2

خیلی ممنون ?

P
P
۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۸

فقط دو تا برگ پایینی حالت خشک شده دارند.

کارشناس میهن کاکتوس
۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۴:۱۲
در پاسخ به  P

اگر فقط برگهای پایینی وقدیمی هستند مشکلی نیست طبیعی هست بمرور زمان برگهای قدیمی فرسوده شده واز بین میرند بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید.

P
P
۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۷:۱۳

سلام. خسته نباشید. این کاج مطبق کل برگاش از نوک دارن زرد میشن. تغییر شرایط نداشته . زهکش هم بازه از وسایل گرمایشی هم دوره. لطفا راهنمایی کنید. ممنون
https://uupload.ir/files/ithb_img-20210124-
wa0043.jpg
comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۹:۳۸
در پاسخ به  P

سلام، ممنون، همه ی برگها به این صورت خشک میشند یا فقط برگهای پایینی وقدیمی؟

1 9 10 11