علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟ اصلی‌ترین بیماری که کاج مطبق به آن دچار می‌شود بیماری‌های قارچی می‌باشد. که معمولاً از شاخه‌های پایین‌تر شروع می‌شود. ابتدا برگ‌های پایینی شروع به شل شده کرده و در نهایت شروع به خشک شدن می‌کنند. این مشکل ادامه می‌یابد تا به همه شاخه‌ها سرایت می‌کند. برای درمان این مشکل به محض مشاهده افتادگی برگ‌ها از سم‌های قارچ‌کش استفاده کنید. سم قارچ‌کش را بر روی برگ‌ها شاخه‌ها اسپری کنید و همچنین به صورت آبیاری به ریشه گیاه بزنید. برای خرید بهترین نوع سم قارچ‌کش برای درمان این مشکل اینجا کلیک کنید. 
حشرات تریپس، شپشکهای گیاهی و شپشک آرد آلود به این گیاه حمله می‌کنند. در اثر تولید عسلک از این حشرات سطح برگ‌ها و مابین برگ‌های سوزنی این گیاه چسبناک می‌شود. برگ‌ها زرد و در نهایت گیاه ضعیف خواهد شد. از بیماری‌های معمول و شایع این گیاه می‌توان به بیماری آنتراکنوز اشاره کرد که موجب می‌شود بر روی برگ‌های سوزنی نواحی نکروزه و مرده کوچک تشکیل شود و به تدریج قسمت‌های بیشتری از شاخه‌ها قهوه‌ای شوند و برگ‌های سوزنی بریزند. اگر از نزدیک نواحی تغییر رنگ داده را مشاهده کنید ذرات سیاه رنگی می‌بینید که محل تکثیر این قارچ است. برای جلوگیری از این آفت باید مانع از خیس شدن و مرطوب شدن برگ‌ها در طی آبیاری شد و مکانی با تهویه مناسب در نظر گرفت. بیماری دیگر این گیاه پوسیدگی ریشه است. که در اثر آن گیاه بسیار کم رشد می‌شود یا اصلاً رشد نمی‌کند. ریشه این گیاهان سیاه و یا قهوه‌ای رنگ است (ریشه‌های سالم سفید رنگ هستند) و به راحتی از گیاه جدا می‌شوند. رطوبت بستر خاک از جمله عوامل اصلی ایجاد این مشکل است. آبیاری بیش از اندازه گیاه درنهایت موجب از پوسیدگی ریشه این گیاه می‌شود. اگر گیاه شما دچار این مشکل شده است گلدان گیاه را عوض کنید و در ضمن عوض کردن تا جایی که امکان دارد خاک‌های قبل را نیز با خاک تازه و ضدعفونی شده عوض کنید. در حین تعویض گلدان، ریشه‌های آسیب دیده گیاه را نیز از آن جدا کنید. قبل از گذاشتن گیاه داخل گلدان ریشه‌ها را با قارچش آغشته کنید.

کاج مطبق مبتلا به بیماری قارچی
کاج مطبق مبتلا به بیماری قارچی

دلیل ریزش برگ‌های کاج مطبق چیست: 
همان‌طور که در بالا توضیح داده شد این نشانه‌ها می‌تواند به دلیل بیماری‌های قارچی باشد. گاهی برگ‌های سوزنی شکل موجود بر روی شاخ‌های پایینی گیاه قهوه‌ای شده و می‌ریزند. اگر این مسئله به کندی صورت می‌گیرد، نشانه بزرگ شدن و رشد کردن طبیعی گیاه و یا نور اندک محیط است. اما اگر سرعت قهوه‌ای شدن برگ‌های سوزنی زیاد است و علاوه بر قسمت‌های پایین گیاه مابقی قسمت‌های گیاه نیز درگیر شده‌اند این نشانه کمبود و یا بیش‌بود آب است.. نور کم همچنین موجب افتادن و خمیده شدن شاخه به سمت پایین نیز می‌شودشود (Branch droop) که راه حل آن بردن گیاه به مکانی پر نور تر است.

دلیل کج شدن ساقه کاج مطبق چیست: 
اگر نور تنها از یک جهت بر روی گیاه تابیده شود ممکن است باعث رشد کج ساقه گیاه شود. پس بهتر است هرچند وقت گیاه را بچرخانید تا نور به تمامی قسمت‌ها بتابد. کمبود مواد غذایی و عدم استحکام کافی در بافت خاک گلدان ازجمله دلایل این مشکل هستند اما گیاهانی نیز هستند که هیچ‌یک از مشکلات ذکرشده را ندارند اما به دلیل سنگین شدن طبقات برگ‌ها ساقه اصلی آنها خم می‌شود که برای چنین درختانی باید از قیم مناسب استفاده کرد.

خرید سم قارچ‌کش مخصوص کاج مطبق
خرید کود مخصوص گیاه کاج مطبق

منبع: میهن کاکتوس

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

پست‌های مرتبط

روش کاشت و تکثیر گل شمعدانی

روش کاشت و تکثیر گل شمعدانی

روش کاشت و تکثیر گل شمعدانی : گل شمعدانی گل...

جلوگیری از سرمازدگی گیاهان و درختان میوه

جلوگیری از سرمازدگی گیاهان و درختان میوه

برای جلوگیری از سرمازدگی گیاهان و درختان میوه و افزایش مقاومت...

10 نکته برای نگهداری گل‌ها در زمستان

۱۰ نکته برای نگهداری گل‌ها در زمستان

۱۰ نکته برای نگهداری گل‌ها در زمستان : شروع فصل...

نظرات (6)

باسلام

کاج مطبق من هیچ گونه بیماری نداره و سالم هستش ولی من کاج های مطبق دیگرو که دیدم برگ های سبز پر رنگی دارن حتی اون برگ بالایی که تازه در اومده ولی کاج مطبق من برق های سبز کمرنگی دارن میخواستم بدونم علتش چیه؟

پاسخ

  سلام. کمبود نور میتونه دلیل کمرنگ شدن برگها بشه همینطور کمبود عناصر موجود در خاک. بهتره ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو کوددهی کنید وگیاه رو بمرور زمان به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

  پاسخ

سلام.کاج مطبقی که پایین تنش به خاطر تغییر دمایی کامل خشک شده ارتفاعش بیشتر از یک متر باشه .چون جلوه زیبایی نداره می شه سر زنی کرد تا ریشه دار بشه ؟
بعد از سر زنی تنه دیگه به درد می خوره؟
و روش ریشه دار شدنش رو توضیح بدید لطفا

پاسخ

  سلام. سرزنی کنید قسمت بالایی بسختی ریشه دار میشه. توی خونه میشه گفت تقریبا غیر ممکن هست. اگر خواستید امتحان کنید بهتره قسمتی رو که بریدید رو داخل کوکوپیت بکارید وخاک رو مرطوب نگهدارید همینطور گیاه رو کاور کنید تا رطوبت از دست نده. منظور از کاور کردن یک کیسه پلاستیکی(نایلون شفاف) روی گیاه بکشید واز قسمت پایین گلدان کیسه پلاستیکی رو با یک کش ببندید. قسمتی هم که داخل خاک هست دوباره جوانه میزنه ورشد میکنه ولی کج رشد میکنه بصورت قائم رشد نخواهد داشت.

  پاسخ

سلام کاج مطبخ من برگ هاش اوریزون شدن حالت پژمردگی دارن اما ریزش ندارن روی سطح برگها یکم سفیدی دیدم گیاهم نزدیک پنجره جنوبیه و زمستان هفته ای یک بار اب میدم و اب پاشی هر روز

پاسخ

  سلام. دلیل اویزان شدن برگها وبی حالی گیاه، افراط و تفریط در آبیاری و یا عدم خروج اب اضافی از گلدان و باتلاقی شدن و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد و آفات،کرم خاکی و همچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان ویا تعویض گلدان اشتباه وجدا شدن خاک اطراف ریشه میباشد، برای تایین زمان ابیاری سطح خاک رو ۲-۳ سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید.لکه سفید رو با یک پنبه اغشته به الکل از روی برگ بردارید همه ی قسمتهای گیاه رو بررسی کنید که از این نوع سفیدک ها نباشه. اگر جداشد شپشک ارد الود هست باید با یکی ازسمهای حشره کش یک بار سمپاشی کنید اگر از برگ جدا نشد قارچ هست باید با محلول قارچ کش سمپاشی کنید.

  پاسخ