علت زرد شدن و ریزش برگ گل مرجان

علت زرد شدن و ریزش برگ گل مرجان

علت زرد شدن و ریزش برگ گل مرجان چیست؟ گیاه مرجان با نام علمی افوربیا میلی گیاه بسیار زیبایی است که نگهداری از آن بسیار آسان است، یکی از سؤالاتی که خیلی از دوستان می‌پرسند در مورد  علت زرد شدن برگ‌های گل مرجان، دلیل ریزش برگ‌ها و علت گل ندادن این گیاه است. در این مقاله به این مشکلات پاسخ داده و نحوه نگهداری از این گیاه را توضیح می‌دهم. توجه داشته باشید زرد شدن برگ‌ها و ریزش در فصل پاییز یا زمستان برای گیاه مرجان عادی می‌باشد. ولی دلایلی مانند بیماری‌ها، آبیاری زیاد و همچنین بیماری‌ها نیز می‌توانند علت این مشکلات باشند.

خاک مناسب گل مرجان:
در مورد خاک سخت‌گیر نیست اما بهتر است که خاک زهکش مناسب داشته باشد تا مانع از ماندگاری طولانی‌مدت آب در اطراف ریشه‌های گیاه شود، مثلاً مخلوطی از ماسه پیت ماس یا کوکوپیت برای این گیاه مناسب است. در ترکیب خاک مرجان می‌توان از کود گاوی کاملاً کهنه نیز استفاده کرد که خیلی به رشد گیاه کمک می‌کند. در مورد کوددهی نیز باید گفت وجود نیتروژن و فسفر به رشد رویشی (تولید ساقه و برگ) و رشد زایشی (تولید گل) کمک می‌کند اما  اگر در مصرف  این عناصر زیاده روی شود نتیجه آن گلدهی کم  و بلندی و نازکی ساقه‌های جوان است.

کود دهی:

برای کود دهی از بهار تا پاییز می‌توان هر دو هفته یک‌بار از کود ملایم و با نصف غلظت معمول کود استفاده کرد. فرمول ۳۶-۱۲-۱۲ یکی از فرمول‌های مناسب برای این گیاه است.  تعویض گلدان این گیاه را می‌توان هر ساله و یا هر دو سال یک‌بار  انجام داد. بهترین زمان تعویض گلدان این گیاه در تابستان است زمانی که رشد رویشی گیاه در وضیعت خوبی است.  بعد از تعویض گلدان این گیاه را تا حدود ۲ روز آب ندهید.

علت زرد شدن و ریزش برگ گل مرجان

نور:
گیاه مرجان نور مستقیم آفتاب و محیط روشن و پر از نور را دوست دارد به‌شرطی که در این مسئله بخصوص در روزهای گرم سال زیاده‌روی نشود. به‌بیان‌دیگر هر مقدار که هوا خنک‌تر باشد، بیشتر می‌توان از نور مستقیم آفتاب بهره گرفت و در سراسر روز گیاه در زیر نور مستقیم آفتاب باشد  اما در روزهای گرم تابستان بهتر است که گیاه را از آفتاب بعد از ظهر محافظت کرد، اما توجه داشته باشید که در چنین روزهایی نیز گیاه باید حداقل به ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب دسترسی داشته باشد، کمبود نور در محیط منجر به کم رنگ شدن گل‌ها، عدم شکل گیری گل‌ها و ریزش برگ‌ها می‌شود. توجه داشته باشید که وجود نور در طی شب (وجود لامپ‌های با شدت نور زیاد در مکان نگهداری گیاه در طی شب) می‌توان منجر به شکل‌گیری خارهای فراوان در قسمت بالای گیاه و عدم گلدهی مناسب این گیاه شود.

نحوه آبیاری گل مرجان: 
گیاه مرجان بسیار به کم آبی مقاوم است ولی بهتر است زمانی آبیاری این گیاه را انجام دهید که سطح خاک تا عمق ۵-۲٫۵ سانتیمتر خشک شده باشد در طی فصل رشد فاصله زمانی آبیاری با توجه به گرمای هوا متفاوت است اما در طی فصول سرد و زمانی که گیاه رشد چندانی ندارد آبیاری هر ۳-۲ هفته یک‌بار انجام می‌شود. در زمان آبیاری از آب ولرم با دمای حدود ۲۰ درجه استفاده کنید. وجود رطوبت ماندگار در خاک منجر به پوسیدگی ریشه و طوقه گیاه (محل اتصال ساقه‌ها به ریشه) می‌شود و گیاه از بین خواهد رفت. زمانی که به گیاه آب می‌دهید مقدار آب باید به اندازه‌ای باشد که حتماً آب از منافذ زیر گلدان خارج شود زیرا این کار علاوه بر رسیدن رطوبت کافی به ریشه‌ها منجر به خروج عناصر و املاح اضافی از اطراف ریشه‌ها خواهد شد. اما مقدار این آب نباید زیاد باشد. هر قدر در مصرف آب زیاده روی شود بخصوص زمانی که دمای هوا حدود ۲۷-۲۴ درجه است  خطر از دست دادن این گیاه بیشتر خواهد شد. اما به گیاه خشکی نیز ندهید. رسیدن رطوبت مورد نیاز گیاه به ریشه‌های آن، منجر به رشد مناسب و گلدهی خوب آن خواهد شد. با افزایش دمای محیط و گرم‌تر شدن هوا می‌توان آبیاری گیاه را نیز بیشتر کرد. همچنین اگرچه وجود رطوبت در هوا به رشد و لطافت این گیاه کمک می‌کند اما غبار پاشی و ماندگاری آب بر روی برگ‌های گیاه احتمال شیوع بیماری قارچی بخصوص بوترتیس و سفیدک پودری را افزایش می‌دهد و لزومی به انجام این کار نیست اما در روزهای گرم تابستان و برای افزایش رطوبت هوا می‌توان از روش جزیره زیرگلدانی حاوی سنگریزه و آب استفاده کرد. یعنی یک زیرگلدانی را از سنگ ریزه (قلوه سنگ‌های کوچک) پر کنید و سپس تا نیمه آن آب بریزید. گلدان را بر روی سنگریزه‌ها قرار دهید اما توجه کنید که هرگز کف گلدان با آب موجود در زیرگلدانی در تماس نباشد. آب موجود در زیرگلدانی به تدریج  تبخیر شده و موجب افزایش رطوبت هوا می‌شود.

دما: 
به طور کل گل مرجان محیط گرم را دوست دارد و در چنین محیطی رویش برگ‌ها و گلدهی صورت می‌گیرد. بهترین دما برای رشد این گیاه ۳۲-۲۴ درجه سانتی‌گراد است اما این گیاه در طیف نسبتاً وسیعی از دما یعنی از ۴ درجه تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد زنده می‌ماند. هر مقدار که دما بیشتر باشد از گلدهی گیاه کاسته می‌شود و برای زنده ماندن گیاه بهتر است که بخصوص در قسمت بعدازظهر از مقداری سایه بهره‌مند شود. با پایین رفتن دما نیز ریزش برگ‌های گیاه شدت می‌یابد اما گیاه تا ۴ درجه نیز زنده می‌ماند اما اصولاً زمانی که دمای هوا به ۱۰ درجه رسید گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید. نکته جالب در مورد این گیاه این است که اگر این گیاه را در محیطی با دمای یکنواخت نگه داریم از گلدهی آن کاسته می‌شود بنابراین اگر در طی زمستان آنرا در دمای حدود ۱۳ درجه سانتی‌گراد نگه داریم به گلدهی این گیاه کمک می‌شود.

آفات و بیماری‌های گل مرجان:
آفات زیادی به این گیاه حمله نمی‌کنند و گاهی شته، شپشک و یا کنه‌های تارعنکبوتی و تریپس مشاهده می‌شوند که امکان فعالیت دو مورد آخر بیش از سایرین است. در مورد این گیاه بیماری‌ها بیش از آفات مشکل ساز هستند و زمانی شیوع می‌یابند که شرایط نگهداری گیاه مناسب نباشد.  بیماری‌هایی مانند لکه برگی‌های قارچی و یا باکتریایی، پوسیدگی ریشه ساقه و با عامل فوزاریوم و ریزوکتونیا و یا سوختگی بوترتیس گل‌ها از جمله بیماری‌های شایع این گیاه هستند. یکی از مشکلات اصلی که در اثر آبیاری زیاد و یا خاک نامناسب برای این گیاه به وجود می‌آید بیماری‌های قارچی می‌باشد که می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه شود.

علت زرد شدن و ریزش برگ گل مرجان علت زرد شدن و ریزش برگ گل مرجان علت زرد شدن و ریزش برگ گل مرجان

خرید کود مخصوص گل مرجان
خرید سم قارچ‌کش مناسب برای گیاه مرجان

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مرتبط:

267 دیدگاه برای “علت زرد شدن و ریزش برگ گل مرجان

 1. nasrin گفته:

  سلام ببخشید من گل مرجانم رنگ برگاش سبز خیلی کمرنگه و مایل به رنگ زرد شده توی حیات خلوت نگهداری میشه و نور خوبی هم بهش میخوره هفته ای یبار ابیاری میکنم زمانی که خاکش خشک میشه به میزان کم آبیاری رو انجام میدم

 2. محبی گفته:

  گیاه مرجان من یه مدته همه برگاش زرد و خشک شده ، نمیدونم آفت زده یا نه ، نوع آفت رو چطور باید تشخیص بدیم

 3. زهرا گفته:

  سلام
  مرجان مینیاتوری من کل پارسال گل داد ولی الان یک ماه میشه گل نداده برگهاش خال های زرد کوچکی میزنه کم کم گسترش پیدا میکنه و کل برگ زرد بعد خشک میشه و میریزه از سر شاخه ها تا برگهای کناری همه جا ریزش داره البته نورش کم شده، عکسش رو نمیدونم چطور بفرستم براتون
  ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی نگرانش هستم

 4. مرسان گفته:

  سلام خسته نباشید. شهریور ماه امسال به من یه گل مرجان هدیه دادن که به گفته خودشون همون لحظه خاکشون از طریق گلخانه عوض کرده بودن. هفته اول یکم بی جون شد ولی بعد سرحال شد. برای گل دهی که به گلخانه رفتم گفت نباید زیر تابش مستقیم باشه برگاش میسوزه باید از کود استفاده کنم تا گل بده. منم هروقت خاکش خشک بشه بهش اب میدم و میذارم مقداری اب از خاکش خارج بشه البته هروقت میخوام بهش اب بدم به گفته همون اقا توی گلخانه از اون کود نصف فنجان میریزم روی خاک بعد به مرجان اب میدم. جاشم تاحالا تغییر ندادم. ولی یه سری از برگاش کاملا سبزه یه سریاش روشنه بعضیاشم زرد میشه و خشک میشه تو این مدتم که کود دادم اصلا گل نداده. جاشم طبق عکس پشت پنجره بالکن که به سمت جنوبه گذاشتم. میشه راهنماییم کنید
  https://uupload.ir/files/sx9y_20210122_160152.jpg
  https://uupload.ir/files/4zt6_20210122_155949.jpg
  https://uupload.ir/files/9k79_20210122_155917.jpg
  https://uupload.ir/files/fe4l_20201023_204458.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، دلیل گل ندادنش گلدان بزرگ وکمبود نور هست گیاه رو در قسمتی که نور کافی دریافت کنه قرار بدید اگر پنجره جنوبی دارید پشت پنجره جنوبی نگهداری کنید ولی نور رو فیلتر کنید یعنی از پشت پرده توری نور به گیاه بتابه، دلیل زرد شدن برگها کوددهی بیش از اندازه هست نصف فنجان کود خیلی زیاد هست بهتر هست خاک رو ابشویی کنید تا کود اضافی از خاک خارج بشه وگلدانش رو دو سایز کوچکتر کنید. سایز گلدان یک الی دو سایز باید از حجم ریشه بزرگتر باشه.کوددهی رو بهار میتونید شروع کنید. یک گرم روی سطح خاک بریزید یا داخل اب ترکیب کنید وبصورت ابیاری داخل خاک بریزید.

 5. جواد گفته:

  سلام من علاقه ی خاصی به گل مرجان دارم تا الانم چند بار گل مرجان خریدم ولی نمی دانم چرا برگهاش به مرور زمان زرد میشن ؟ وقتی گل مرجان می خریم میگن نباید نور مستقیم افتاب بخوه به گل مرجان ولی داخل اینترنت ک جستجو می کنیم نوشته که باید نور مستقیم افتاب بخوره واقعا کلافه شدم که نمی تونم یه گل مرجان داشته باشم ممنون میشم اگر راهنماییم کنین ابیاری هفته ی یکبار

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری،ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،گرفتگی زهکش گلدان ویا افت وبیماریهای قارچی باعث زرد شدن برگهای گیاهان میشه این موارد رو بهتر هست بررسی وایدال کنید. زمانی که گیاه رو تازه تهیه کردید بمدت یک الی دوهفته درمحیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا در اثر شوک جابجایی رطوبت از دست نده، بعد بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید،نگهداری در نور مستقیم باید بمرور زمان انجام بشه تا گیاه افتاب سوخته نشه هر چقدر این گیاه نور بیشتری دریافت کنه زمان گلدهی بیشتری خواهد داشت یعنی هر زمان از سال رو گل خواهد داد.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید واینکه قبل از کوددهی هم برگها زرد بودند یا بعد از کوددهی شروع به زرد شدن کردند؟

   • محمد گفته:

    قبل از کود دادن برگاش کاملا سالم بود گل هم میداد . بعدش اینجوری شد . منتها به فاصله ی بیشتر از دوهفته بعدش . توی خونه نگه میداریم جاش نسبتا نزدیک شوفاژ هست و هوای اطرافش خوبه .

    • کارشناس 2 گفته:

     احتمالش هست که مقدار دز مصرف کود زیاد بوده باشه میتونید خاک رو ابشویی کنید تا کود اضافی از خاک خارج بشه.

 6. بهار گفته:

  سلام ، من درمنزل هیچ وقت نورافتاب ندارم .مرجان میتونه بانور مصنوعی رشد کنه و مخصوصا گل بده؟

 7. اسلامی گفته:

  سلام.من یه گل مرجان دارم که دوسالشه. یک هفته ای هست که برگاش زرد شد و از پایین ریخت. خاکش رو عوض کردم.ولی به نظر نمیرسه حالش خوب شده. لطفا راهنماییم کنید.درضمن از نظر جابجایی و نور و آبدهی تغییری ایجاد نکردم

 8. خانم برادران گفته:

  سلام وقتتون بخیر، ۵ روز پیش یک گل مرجان گرفتیم ولی گل هایش کم کم دارن خشک میشن و احساس میکنم شاخه های که گل دارن شب شده، برگ هایش هم زرد شده و داره می‌ریزه😥 میتونید راهنمایی کنید؟!!

 9. zr گفته:

  سلام گلم حالش خوببود زمستان یکدفعه برگ هاش زردشد وریخت جابجا کردم بازم همون جوری داره برگهاش میرزه اااااااا گریه

 10. مجید گفته:

  سلام ببخشید ایا من میتونم با اب پاش روی برگ های اون رو خیس کنم یا نه و در ظمن اصلا غنچه نمیده و نداره من به علت اینکه گوشیم خرابه نمیتونم عکس بفرستم و در ظمن گلدونش هم کوچیکه میخوام عوضش کنم میشه توضیح بفرمایید خسته نباشید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، افوربیاها نیازی به مهپاشی ندارند، شرایط نگهداری رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم. الان زمان مناسبی برای تعویض گلدان وخاک نیست بهتر هست صبر کنید و اواسط اسفند ماه اقدام کنید.

   • مجید گفته:

    شرایط نگهداریش اینه که روزی ۳ ساعت افتاب میخوره هر ۱۰ روز یک بار نصف لیوان اب میدم کود هم هر ۲۰ روز یک بار کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ میدم در بالکن جنوبی شبا نمیزارم بیرون باشه خاک ماسه ایی

    • کارشناس 2 گفته:

     افوربیاها برای گلدهی به نور زیادی نیاز دارند ،ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه،الان زمان مناسبی برای تعویض خاک وگلدان نیست به همین صورت نگهداری کنید و اواسط اسفند ماه اقدام به تعویض گلدان کنید. گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید.

 11. مجید گفته:

  سلام من یه گل مرجان دارم که داره برگ پایین پایینش زرد میشه و غنچه هاش داره خراب و پژمرده میشه زیاد هم اینور و اونورش میکنم نور هم بهش میدم نور مستقیم اب نمیدونم چند وقت یکبار بهش بدم خسته نباشید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، جابجایی های مکرر باعث این مشکل میشه گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید، جابجایی بیش از اندازه باعث پارگی وخشک شدن ریشه های گیاه میشه وبمرور زمان گیاه ازبین میره برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جداکنید در جای ثابتی بمونه بمرور زمان بهبود پیدا میکنه. ابیاری رو زمانی که خاکش کامل خشک شد انجام بدید نور رو هم حتما فیلتر کنید.

 12. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر
  دوماه قبل یه مرجان گل درشت با برگ هاى بسیار شاداب خریدارى کردم
  پشت پنجره جنوبى پر نور گذاشتم الان همه برگ ها ریختن و تا هفته بعد کلا بدون برگ میشه با این وضعیت ،لطفا راهنمایى کنید

 13. آزادروش گفته:

  سلام
  حدود هفت ماه هست که یک گلدان مرجان رو در باکنی که دور تا دورش شیشه داره نگهداری میکنم. پنج ماه اول دیوونه وار گل میداد. الان گلدهی کند شده و رنگ گلها کاملا تغییر کرده و از گلبهی شیبه سبز شده. برگ ها کاملا سبز و سر حالند. گلدون برگ جدید داره. این گلها نه خشک نمیشن که بریزن و اون تعداد کم گلی هم که میده همین رنگ سبز خاکی هست. ممنون میشم کمکم کنید🙏

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دمای پایین محیط وکمبود نور باعث تغییر رنگ گلها میشه این دو مورد رو بررسی وایدال کنید.

 14. افسانه گفته:

  عرض درود و ادب.گل مرجان من با نور پشت پنجره ی نورگیر و خاک و آب مناسب از پایین شروع به زرد شدن برگهاش کرده البته ۴روزه گرفتمش و خاکش و عوض شده

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه بازرد کردن برگهای قدیمی وپایینی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست،صبر کنید برگهای،زرد کاملا خشک بشن بعد جدا کنید درجای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان با محیط وخاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

 15. رضا گفته:

  با سلام من ۴٫۵ ماه پیش مرجان خریدم گل داشت ولی بعد از ۲هفته گلهاش ریخت جاش سایه آفتاب بود یعنی صبح آفتاب مستقیم تا۳ساعت بعد سایه دوهفته پیش گلدونش رو عوض کردم متناسب با گلدون قبلیش چون ریشه هاش نیومده بود بیرون ولی بالافاصله آب بهش دادم جاشم تغییر دادم که بعد از ظهر آفتاب بود ولی نور کامل داشت فقط دماش یه کم خنک تر بود برگای بالایی تقریبا زرد شد ریخت حس میکنم ساقش نرم شده خواهشاً کمکم کنید تا گلم از بین نرهجاشو برگردوندم جای اولی دیگه چیکار کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن وریزش برگها عکس العمل نشون میده، بعد از تعویض خاک بهتر هست بمدت یک هفته گیاه در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری بشه تا شوک وارده برطرف بشه،اگر ساقه ها بطور جدی نرم وسیاه شدن بهتر هست گیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید، ولی اگر نرم شدگی جزیی هست گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسم پاشی کنید، بمرور زمان با خاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

 16. Nariman گفته:

  سلام از من برگاش زرد شده جوانه های بالایی خشک شده و امروز هم ریزش برگ پیدا کردهبعد از خشکی خاک آب میدم نور و آفتاب مناسبی هم میخوره از پشت پنجره
  حالا چکار کنم رشد داشته باشه و برگاش هم نریزه و زرد نشه؟
  https://uupload.ir/files/9ga4_۲۰۲۰-۱۰-۱۹_۱۷.۳۸.۴۵.jpg

  https://uupload.ir/files/g0fy_۲۰۲۰-۱۰-۱۹_۱۷.۳۸.۱۸.jpg

  https://uupload.ir/files/doa_۲۰۲۰-۱۰-۱۹_۱۷.۳۸.۰۰.jpg

   • Nariman گفته:

    خیر تا حالا خاک رو عوض نکردم دمای اتاق هم تقریبا گرمه نزدیک دو هفته میشه که گرفتمش اولش برگ های بالا سوخت الان هم که برگاش زرد میشه و می افتن

    • کارشناس 2 گفته:

     تغییر محیط نگهداری باعث زرد شدن برگهای قدیمی گیاهان میشه که طبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید گیاه رو در محیط ثابت که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن وریزش برگها متوقف میشه،قسمت رویش گیاه اسیب دیده حالا یا ضربه فیزیکی باعث شده ویا عوال خارجی دیگر که میتونید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده قسمت رویش گیاه رو دو الی سه سانت برش بزنید از قسمت کنار برگها مجدد جوانه میزنه ورشد میکنه دقت کنید که شیره خارج شده این نوع گیاهان سمی هستن حتما از دستکش استفاده کنید ومانع از تماس شیره با پوست یا چشم شوید.

      • کارشناس 2 گفته:

       بله ،الان بهتر هست سرزنی کنید چون قسمت رویش درحال خشک شدن هست اگر بمونه احتمالش هست که تمام قسمتهای گیاه رو در بر بگیره.

  • کارشناس 2 گفته:

   ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،برای ابیاری از اب همدمای محیط وبدون املاح استفاده کنید،میتونید اب رو داخل یک پارچ بریزید وکنار گیا قرار بدید ۲۴ ساعت بعد برای ابیاری گیاه استفاده کنید،حتما زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه زمانی که گیاه روی گل وغنچه هست بهتر هست کوددهی متوقف بشه تا گلها باز بشن، زمانی که گیاه روی گل باشه ریشه ها به اکسیژن بیشتری نیاز دارند به همین علت باید در این زمان کودهی متوقف بشه وابیاری هم کاهش پیدا کنه. بمرور زمان کوددهی رو متوقف کنید چون با کوتاه شدن روز ها رشد گیاه کندتر میشه، کوددهی رو میتونید از اوایل بهار مجدد شروع کنید.

 17. مریم گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون بابت زحمات موقتی که می‌گذارید من یک مرجان هلندی رایکسال هست خریدم پشت پنجره جنوبی گذاشتم درتابستان هفته‌ای یکبار آب میدم ولی الان که هواسرد شده دوهفته یکبار آب میدهم ولی از اول که گل راهریدم هرموقع گل را آبیاری میکنم دور به برگها سبزی خود را ازدست می دهند ومیریزه حتی برگ های جوان کود ۳۶-۱۲-۱۲هم دوهفته یکبار میدهم ولی تاثیری درریزش برگ ها نداره درضمن گل هایش هم باز نشده خشک می‌شوند لطفاً راهنمایی کنید چرابرگ ها بعد ازابیاری بیرنگ میشه ومیریزه https://uupload.ir/files/yn81_img_20201018_113404.jpg
  https://uupload.ir/files/yn81_img_20201018_113404.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاک گیاهتون مناسب به نظر نمیرسه خاکش کوکوپیت خالی هست؟ همه ی برگها به این صورت میشن یا فقط برگهای پایینی؟از خود گیاه هم عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 18. مایا گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما و با تشکر از راهنمایی های خوبتون . چند وقت پیش از شما بابت خشک شدنم مرجانم راهنمایی خواستم و با کمک شما مرجان هام بسیار شاداب و پر برگ و گل شدن و خواستم زیباییاشونو با پیج خوبتون به اشتراک بذارم . باز هم سپاسگزارم .
  http://uupload.ir/files/ugi0_20200802_184948.jpg
  http://uupload.ir/files/wgv6_20200821_131240.jpg
  http://uupload.ir/files/9oha_20200827_073005.jpg
  http://uupload.ir/files/6krz_20200827_072948.jpg
  http://uupload.ir/files/k8nw_20200921_074432.jpg
  http://uupload.ir/files/qzp_20200921_074422.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،بسیار زیبا، سبز وپرگل بمونه براتون،نگهداریتون خوب بوده که نتیجه خوبی گرفتید. موفق باشید.

 19. امیررضا گفته:

  سلام ببخشید من تازه یک گل مرجان خریدم اما وقتی در خانه اورده شد برگ ها زرد شده و گل ها بی رنگ و کم رنگ شدند در گلخانه با نور زیاد و غیر نستقیم ابیاری هم چهار روز یکبار
  مشکلاتش زردی برگ و بی روح شدن برگ و گل های قرمز هست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه بازرد کردن برگهای قدیمی وریزش گلها عکس العمل نشون میده که طبیعی هست،گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید،برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه،میتونید رطوبت محیط رو افزایش بدید ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *