آموزش نگهداری از ساکولنت سدوم

آموزش نگهداری از ساکولنت سدوم

آموزش نگهداری از ساکولنت سدوم : سدوم ها ساکولنت های کم توقع و مقاومی هستند که به راحتی می‌توان در محیط‌های مختلف از آنها نگهداری کرد. تکثیر آسان، رشد سریع و تنوع بالا از دیگر مزیت‌های سدوم ها می‌باشد. در این مقاله خاک مناسب، نحوه آبیاری سدوم ها، نور و دمای مناسب همچنین روش‌های تکثیر سدوم ها توضیح داده می‌شود. مقالات بیشتر را در بخش مقالات آموزشی سایت میهن کاکتوس دنبال کنید.

خاک مناسب سدوم ها:
سدوم ها مانند اکثر ساکولنت ها و کاکتوس‌ها به خاک سبک با زهکشی مناسب احتیاج دارند. از جمله ترکیبات بستر کاشت این گیاه می‌توان به این موارد اشاره کرد: ترکیب ماسه با مقدار پیت ماس یا کوکوپیت می‌باشد. می‌توان از ده درصد ورمی یا کود حیوانی کهنه نیز در این ترکیب استفاده کرد. برای تقویت در فصل رشد از کودهای NPK مانند کود دوازده دوازده سی و شش استفاده کرد.

آبیاری:
سدومها  شرایط خشکی  را تا حدود قابل‌توجهی تحمل کنند و خاک‌های مرطوب را نمی‌پسندند. در طی فصول تابستان، بهار گیاه را آب دهید اما آبیاری را در طی زمستان کاهش دهید. پوسیدگی گیاه به دلیل آبیاری بیش‌از اندازه یکی از دلایل اصلی از بین رفتن آنان در محیط خانه است. اما این مسئله نباید منجر به آبدهی کم و خشکی دادن به گیاه شود که در این صورت برگ‌ها چروکیده و کوچک می‌شوند زیرا گیاه از ذخایر آب داخل برگ‌ها استفاده خواهد کرد. ادامه این شرایط موجب ریزش برگ‌ها خواهد شد. بنابراین بهتر است که سطح بستر خاک را بررسی کنید و زمانی که متوجه خشکی بستر خاک شدید گیاه را آبدهید.

نور:
سدوم ها به نور زیادی احتیاج دارند ولی آنها را در فصل تابستان در معرض آفتاب شدید قرار ندهید. همچنین سدوم ها در جاهای تاریک و کم نور از بین خواهند رفت.

دما:
برخی از این گیاهان هوای سرد را به خوبی تحمل و برخی به این شرایط حساس هستند. به‌عنوان‌مثال برخی از سدومها دما را تا ۶- درجه می‌توانند تحمل کنند حتی نمونه‌ای ماند Sedum lineare ‘Variegatum’ می‌تواند سردی هوا را تا ۱۷- درجه سانتی‌گراد تحمل کند درحالی‌که بعضی انواع در دمای زیر ۵ درجه سانتی‌گراد از بین خواهند رفت. نمونه Morganianum و Sedum sieboldii mediovariegatum که از سدومهای محبوب زینتی هستند در طی تابستان دما را ۲۱-۱۸٫۵ درجه سانتی‌گراد مناسب است و در زمستان در حدود ۴٫۵ درجه سانتی‌گراد را می‌توانند تحمل کند اما مکان گرم‌تر در طی زمستان برای آنان مناسب است.

آموزش نگهداری از ساکولنت سدوم

آفات و بیماری:
لکه برگی سدم بر اثر فعالیت قارچهایی همانند آنتراکنوز Anthracnose سرکوسپورا cercospora سپتوریا Septoria و کولتوتریکوم Colletotrichum در شرایط آبیاری زیاد این گیاه و عدم مناسب بودن زهکش بستر کاشت ایجاد می‌شود. در اثر این بیماری لکه‌های سیاه خاکستری و یا قهوه‌ای‌رنگی بر روی برگ‌ها شکل می‌گیرد و می‌تواند در ابتدا برگ‌ها و سپس تمامی گیاه را از بین ببرد. اگرچه با بهبود و مناسب کردن شرایط محیطی می‌توان احتمال شیوع این بیماری را کاهش داد اما در مواردی که این بیماری در حال پیشرفت است باید از سموم قارچ‌کش مناسب استفاده کرد. پوسیدگی ریشه با قارچ‌های ریزوکتونیا Rhizoctonia و یا فوزاریوم Rhizoctonia باعث سیاه و یا قهوه‌ای شدن، افتادن و از بین رفتن ریشه و قسمت‌های پایین ساقه می‌شود. ممکن است زخم‌های آبداری در نزدیکی سطح خاک بر روی ساقه تشکیل شود. مصرف قارچکش‌ها چندان مؤثر نیست و باید گیاه آلوده را از بین برد. کپک خاکستری توسط قارچ Botrytis cinerea از دیگر بیماری‌ها است که در سطوح قسمت‌های مختلف گیاه پوششی خاکستری ‌رنگ به وجود می‌آورد و هوای سرد و مرطوب آن را تشدید می‌کند. رعایت مسائل بهداشتی، به‌کارگیری بستر کاشت تمیز و ضدعفونی شده ازجمله روش‌های جلوگیری از شیوع آن است و می‌توان در صورت لزوم از قارچکش‌های مناسب نیز استفاده کرد. سفیدک پودری Erysiphe از بیماری‌های دیگر قارچی است که بر روی سطح برگ پوششی از پودری نرم و سفیدرنگ ایجاد می‌کند. علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی و ایجاد شرایط مناسب محیطی جهت کاهش خطر فعالیت این قارچ، از قارچکش‌های مناسب نیز می‌توان استفاده کرد. بیماری زنگ با عامل Puccinia نقاط کوچک زرد رنگی بر روی گیاه ایجاد می‌کند و گیاه کوتاه‌ قامت باقی می‌ماند. امکان استفاده از قارچ‌کش برای مبارزه با این بیماری وجود دارد. بیماری پوسیدگی ساقه با عامل Sclerotium rolfsii موجب زرد شدن برگ‌های پایینی گیاه و سپس مبتلا شدن سایر قسمت‌ها و پژمردن گیاه و از بین رفتن آن است. در قسمت طوقه گیاه می‌توان توده‌ای سفیدرنگ را مشاهده کرد. از بین بردن گیاهان آلوده و استفاده از مخلوط کشت خاکی جدید ازجمله راهکارهای مبارزه با این بیماری است.

از آفات این گیاه می‌توان به Black vine weevil اشاره کرد که فعالیت آنان ابتدا منجر به زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه و درنهایت از بین رفتن تمامی این گیاه خواهند شد. فعالیت شته‌ها موجب زردی و یا رنگ قهوه‌ای برگ‌ها و بدشکلی آنان خواهد شد. به دلیل تولید ماده چسبناک عسلک برگ‌ها چسبناک می‌شوند و در موارد شدید ریزش برگ‌ها روی می‌دهد. شپشک آردآلود نیز گاهی مشکلاتی را در این گیاهان ایجاد می‌کنند که موجب زردی و ریزش برگ‌ها و ضعف رشد گیاه خواهد شد (برای آشنایی بیشتر با شته ها اینجا کلیک کنید ) حلزون‌ها و رابها می‌توانند از قسمت‌های مختلف گیاه تغذیه کنند و موجب سوراخ شدن برگ‌ها و ساقه شوند. فعالیت حلزون‌ها و رابها در خاک‌های مرطوب غنی از مواد غذایی و تا حدودی اسیدی بیشتر است.

آموزش تکثیر سدوم:
سدوم ها را میتوان از طریق بذر یا قلمه یا تقسیم بوته تکثیر می‌کنند. بذرها را می‌توان در مخلوطی از ماسه با کوکوپیت یا پیت ماس کاشت. قلمه‌های کوچک می‌توانند حاوی یک برگ باشند اما به طول ۱۰-۸ سانتیمتر که حداقل سه برگ‌دارند بهتر ریشه خواهد داد. برگ آخر را جدا کنید و دو برگ دیگر را نیز از نیمه قطع کنید. با این کار سطح تبخیر در قلمه کاهش می‌یابد و در طی روند ریشه‌زایی آب کمتری را از دست می‌دهد. از دست دادن آب قلمه‌ها یکی از دلایل عدم ریشه‌زایی آنان است. طوری قلمه را در بستر کاشت (به عنوان مثال شن و یا مخلوط شن + پیت ماس) قرار دهید که حتماً یک گره (ناحیه اتصال برگ به ساقه) در زیرخاک قرار گیرد. محیط کاشت و هوای اطراف مرطوب نگه‌داشته شوند و بهتر است که روی بستر کاشت با پلاستیک پوشانده شود تا رطوبت حفظ شود. ریشه دهی قلمه‌ها ۸-۶ هفته طول می‌کشد. گیاهان بزرگ‌تر را که دچار ازدحام بوته شده‌اند می‌توان با تقسیم بوته در پاییز و یا اوایل بهار تکثیر کرد. تقسیم بوته روشی است که هر ۵-۴ سال با توجه به ازدحام برگ‌های گیاه انجام می‌شود.

برای خرید سم قارچکش مخصوص ساکولنت ها اینجا کلیک کنید.
برای خرید کود مخصوص سدوم اینجا کلیک کنید.

منبع:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

53 دیدگاه برای “آموزش نگهداری از ساکولنت سدوم

 1. s.rhn گفته:

  سلام من گیاه سدوم دارم و این گیاه من چنتا ساقه اش افتادن و برگاش هم خیلی ریز و پژمرده شده. میشه راهنماییم کنین

 2. Yas گفته:

  سلام ببخشید من حدود دو ماه تا سه ماه میشه که ساکولنتم رو خریدم ولی اخیرا برگاش چروک میشن و برگای پایینتر قهوه ای میشن و میریزن از لحاظ نور و دما و رطوبت خوبن(بخور سرد هم استفاده میکنم) چطور درست میشه؟مشکل چیه؟

 3. مرتضی گفته:

  سلام من تازه ساکولنت سدوم به دستم رسیده .برای میزان آفتابی که بهش باید داده بشه آیا در طول روز نیم ساعت در مقابل آفتاب اونم در فصل پاییز باشد کافی هست ؟
  بد نیست میزانِش و به گل صدمه نمیزنه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ساکولنتها برای رشد ایدال به نور زیادی نیاز دارند روزی نیم ساعت کم هست وگیاه علفی رشد میکنه حداقل ۴الی۶ ساعت باید نور کافی داشته باشه. نور رو حتما فیلتر کنید ودر نور مستقیم نگهداری نکنید.

 4. روژان گفته:

  سلام من تازه سدوم خریدم و برای اولین بارمه نوک برگهاش یکم بنفش ماننده ایا این قارچ یا چیز دیگه هست؟اگر اره راهنمایی کنید

 5. زهرا گفته:

  سلام وقت بخیر چند روزی هست که این ساکولنت سدوم رو گرفتم و بهش آب ندادم تا به محیط خونه عادت کنه بعد آبیاری کنم.امروز دیدم کلی از برگ هاش ریخته و کچل شده.حتی یه انگشت کوچیک هم بهش میزنم برگهاش میریزه.چی کار کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود نور دارند،بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،خاک باغچه مناسب این نوع گیاه نیست از خاک مخصوص کاکتوسها بهتر هست استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   گیاه رو در محیطی که دما بین ۲۰ الی ۳۰ درجه وخنک باشه نگهداری کنید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید، ابیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده وگیاه بمرور زمان پژمرده میشه،سه الی چهار روز بعد از انتقال به محیط خنک اگر بهبود نیافت بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، اگر ریشه ها پوسیده شده کلا میتونید ریشه ها رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید دو روز در محیط خنک وسایه نگهداری کنید وبعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید، خاکش مناسب نیست وابیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده ،ویا میتونید شاخه ها رو جدا کنید وچند قلمه بزنید.

 6. مریم گفته:

  سلام
  حدود۶ماهه یک سدوم کاجی خریدآری کردم.داخل تراس خونه که کاملا آفتاب گیره گذاشتم و هر روز هم کمی بهش آب میدادم.الان حدود ۲هفته ای هست که برگها ش شادابی اول رو نداره و داره جمع میشه.یک بار هم کود ۲۰۲۰۲۰ بهش دادم،چکار باید انجام بدم تا مثل روز اول شاداب بشه؟

 7. Imkurosh گفته:

  سلام
  حسن یوسف و ساکولنت سدوم عروسکی من آفت زده سفید و حالت پنبه ای با سم دیازینون اسپری کردم روشون و زود متوجه شدم قسمت های کمی درگیرش شده بودن لا ب لای برگ ها و نقطه ای ک برگ ب ساقه وصل میشه بازم سمپاشی کنم؟ میخواستم بدونم ک نیازی هست با همون سم دیازینون آبیاریشون کنم؟ اگ هست دوز آبیاریشونم همون یک ب هزاره؟؟؟
  و یکی دیگه از ساکولنت ها ک فک میکنم بهش میگن سدوم غوره ای لکه هایی قهوه ای روی نوک برگهاش ب وجود اومده بیماری قارچیه؟ با اسپری کردن جوش شیرین میتونم برطرفش کنم؟؟؟

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    این نوع لکه هاسوختگی هست، حتما نور رو فیلتر کنید نور مستقیم باعث سوختگی برگها شده.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای افت شپشک ارد الود ابتدا گیاهان الوده رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید،تهویه محیط رو بالا ببرید تمام نقاط سفید رو حذف فیزیکی کنید هیچ نقطه ی سفیدی نباید روی گیاهان باقی بمونه بعد سمپاشی رو انجام بدید بله میتونید خاک رو هم با همون محلول ابیاری کنید،در مورد ساکولنتی که لکه داره عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،سمها رو همزمان باهم استفاده نکنید حد فاصل مصرف سمها دو هفته هست.

 8. Sj گفته:

  سلام
  گیاه من پشت پنجره هست، هفته ای یه بارم بهش آب میدم
  شادابه ولی ۴ ماهه خریدمش به طولش اضافه نمیشه و از قسمت ساقش ریشه میزنه
  مشکلش چیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ریشه زدن از ساقه ساکولنتها نشانه رطوبت زیاد محیط هست،میتونید رطوبت محیط رو کم کنید،وریشه های گیاه رو بررسی کنید زمانی که ریشه گیاه پوسیده شده باشه از قسمت ساقه ریشه میزنه تا بتونه رشد کنه.

 9. سولماز گفته:

  سلام من یک سدوم مولتی سپس یا همون کاجی رو حدود ۳ هفته پیش گرفتم. هفته ای یکبار هم آب دادم در حدی که آب از ته گلدان خارج بشه. ولی خوب الان نور آفتاب زیاد نیست. تمام برگها از پایین دارن زرد می شن و تقریبا برگی نمونده و یکی از ساقه ها هم شل شد و افتاد و فکر کنم گیاه داره از بین می ره. میشه من رو راهنمایی کنید؟ ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاه رو در جای ثابت که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری وزیاد جابجا نکنید با محیط جدید ادابته بشه ریزش برگها قطع میشه. ابیاری رو زمانی که خاکش کامل خشک شد انجام بدید،برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 10. فاطمه گفته:

  سلام من یه سدوم گلدموس دارم که صب پاشدم دیدم همش ریخته روزی یه قاشق غذاخوری ابیری دارم و نورش کمه توخونه امروز هم بردمش تو افتاب ولبی هیچی نشد لطفا کمکم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ابیاریتون درست نبوده، باید به اندازه ای ابیاری کنید که اب از زهکش گلدان خارج بشه با یک قاشق اب فقط سطح خاک وساقه گیاه مرطوب میشه واب به ریشه ها نمیرسه، وبمرور زمان گیاه از بین میره، کمبود نور هم یکی از دلایل ریزش برگهاست، از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 11. hhh گفته:

  سلام گیاه من رشد ساقش زیاده و به خاطر همین تعداد برگای روی ساقش خیلی کمه و و گیاه و زشت میکنه.درواقع فقط رشد ساقه داره و برگاش زیاد نمیشه تو زمستون هفته ای یکبار بهش اب میدم و پشت پنجره نکهداری میکنم .

 12. لیلا گفته:

  سلام سدوم کاجی من توی خونه هست متاسفانه خیلی فصل زمستان نور نیست و کامل خونه هست، هفته ایی ۲بار آبیاری دارم، ولی چندوقته زرد شدن برگ ها علاوه بر برگهای پایینی به انتهایی ترین برگ های سرش رسیده و خودش دیگه حالت شاداب و نداره و جمع شده تقریبا، نمیدونم علت چیه، میشه راهنمایی کنین. ممنون

 13. صفیه گفته:

  ببخشید گیاه من برگای پایینش داره زرد میشه و خم شده بسمت پایین، پشت پنجره هست و از آفتاب صبح بهره مند میشه. لطفا راهنماییم کنید

 14. N گفته:

  سلام ممنون از اطلاعان خوبتون. سدوم من پشت پنجره است و آبیاریش هم دوبار در هفتست. اما نمی دونم چرا برگهای خیلی کمی به رنگ سبز تیره داره و نوک قرمز و شاداب نیست. خود ساقه حدودا ۸ سانتی متره اما فقط هشت تا برگ داره. حدودا دوماه هم هست که گلدونش رو از پلاستیکی به سفالی تغییر دادم. لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما، بهتر هست گیاه رو بجای پرنوری انتقال بدید،ساکولنتها به نور زیادی برای رشد ونمو نیاز دارند.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر فقط برگهای پایینی این مشکل رو دارند طبیعی هست، برگها بمرور زمان پیر شده واز بین میرند بعد از خشک شدن کامل، از گیاه جدا کنید.

 15. امیر گفته:

  سلام.
  حدود چهار روز است که یک برگ سدوم رو روی خاک گذاشتم
  جوری که بالای برگ روی خاک است.ولی جوانه نزده ریشه دار
  هم نشده.
  با اسپری آب بهش میدم.حالا میشه بگید چرا هنوز جوانه و ریشه نزده؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر بصورت پلکانی این کار رو انجام بدید بله میشه در افتاب مستقیم هم نگهداری کرد، بهتر هست از افتاب اوایل صبح شروع کنید تا گیاه افتاب سوخته نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *