آموزش تصویری قلمه زدن حسن یوسف

آموزش تصویری قلمه زدن حسن یوسف : روش‌های مختلفی برای قلمه زدن گیاه حسن‌یوسف وجود دارد ولی در این مقاله یکی از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های قلمه زدن گل حسن یوسف را همراه تصویر توضیح داده می‌شود. از این روش تکثیر برای اکثر گیاهان از جمله شمعدانی نیز می‌توان استفاده کرد. مهم‌ترین نکته برای قلمه زدن گل حسن یوسف انتخاب قلمه از گیاه بالغ و سالم هست. از شاخه‌های خیلی جوان و تازه رشد کرده یا بیمار برای قلمه زنی استفاده نکنید.

نحوه قلمه زدن حسن یوسف:

قلمه زدن حسن یوسف

۱- ابتدا با یک چاقوی تیز یا قیچی تمیز قلمه سالم و بالغ را از گیاه مادری جدا کنید. توجه داشته باشد طول قلمه کمتر از ۷ سانتی‌متر نباشد. برش‌ها را به صورت مورب و زیر گره برگ انجام دهید. طول مناسب در حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر می‌باشد.

۲- برگ‌های اضافی قسمت‌های پایین قلمه  را بکنید و تنها چند برگ در بالای گیاه باقی بماند.

هرمون ریشه زایی

۳- برای ریشه زایی سریع می‌توان انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرد. البته نگران نباشید در صورتی که هورمون ریشه زایی در دسترس نباشید نیز ادامه مراحل را برای ریشه زایی انجام داد.

قلمه حسن یوسف

۴ – در این مرحله قلمه آماده شده را می‌توان در خاک یا آب قرار داد. قلمه در آب بعد چند روز تا چند هفته به راحتی ریشه می‌دهد. از آب تمیز برای این کار استفاده کنید.

خاک حسن یوسف

۵- بعد از ریشه دار شدن قلمه نوبت انتقال آن به خاک می‌رسد. برای خاک گلدان گیاه حسن یوسف می‌توانید از ترکیب خاک باغچه، خاک برگ و مقداری ماسه یا پیت ماس استفاده کنید. می‌توانید با کمک یک مداد، سوراخی برای کاشت قلمه ایجاد کنید و قلمه حسن یوسف را در گودالی که در خاک ایجاد کردید بگذارید. تا ریشه‌ها آسیب نبینند. بعد از کاشت بهتر است به آرامی اقدام به آبیاری نمایید.

شرایط گلخانه ای

 

 

 

۶- برای ایجاد رطوبت و شرایط گلخانه‌ای، روی گلدان یک کیسه پلاستیکی شفاف بکشید. همچنین می‌توانید کل گلدان را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید. در هر صورت باید مراقب باشید پلاستیک در تماس با گیاه قرار نداشته باشد. در صورت لزوم می‌توانید برای دور کردن پلاستیک از خود گیاه از خلال دندان کمک بگیرید.

گل حسن یوسف

۷- پس از چند روز می‌توانید پوشش گلدان را بردارید. حال گیاه جدیدی دارید که خودتان تکثیر کرده‌اید.

توجه داشته باشید در طول تمام این مراحل از قرار دادن قلمه یا گلدان در معرض تابش مستقیم آفتاب باید خودداری کرد. گیاه تازه ریشه دار شده را کوددهی نکنید تا ریشه‌ها پر شود.

منبع: میهن کاکتوس

آموزش تصویری قلمه زدن حسن یوسف

 

 

پست‌های مرتبط

تکثیر آگاو با روشی متفاوت

تکثیر آگاو با روشی متفاوت

تکثیر آگاو با روشی متفاوت: گیاه آگاو جز ساکولنت های...

قلمه زدن کاکتوس اپونتیا در 5 مرحله

قلمه زدن کاکتوس اپونتیا در ۵ مرحله

قلمه زدن کاکتوس اپونتیا در ۵ مرحله : کاکتوس اپونتیا...

آموزش تکثیر گیاهان توسط قلمه زدن

آموزش تکثیر گیاهان توسط قلمه زدن

آموزش تکثیر گیاهان توسط قلمه زدن : قلمه زدن یکی...

نظرات (12)

تعدادی از برگ حسن یوسف گذاشتم داخل آب و ریشه زده حالا داخل آب گذاشتن هست

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 20ام, 1397 00:01:

برگهای گیاه حسن یوسف ریشه میزنند ولی جوانه نمیدن،اگر باساقه ریشه دار بشن جوانه هم میزنند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام روزتون بخیر من قلمه ها را تو اب گذاشتم وقتی ریشه هاش شروع رشد به رشد کردن به خاک انتقال دادم ولی برگ ها و ساقه نرم و بی حال شدن حالا باید چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 12ام, 1397 17:05:

سلام. باید داخل اب کامل ریشه پر میکرد بعد به داخل خاک انتقال میدادید. بعد از کاشت داخل خاک باید بمدت یک هفته جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا رطوبت ازدست نده. بعد از یک هفته به جای پرنوری انتقال بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ببخشید
ما گل حسن یوسف داریم که یکی از بچه های خونه با اون برخورد کرد وگل از شاخه شکست الان گذاشتمش توی آب تا ریشه بده به نظر شما من چه کاری باید بکنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 6ام, 1397 22:10:

سلام. بله داخل اب هم ریشه دار میشه. بعد از اینکه کامل ریشه زد داخل خاک سبکی بکارید وتا یک هفته جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. بعد از یک هفته به جای پرنوری انتقال بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر
قلمه من زمانی که ریشه دار شد اونو به داخل خاک گذاشتم
اما بعد ۲ ساعت ساقه قلمه بشدت نرم شد. الان از خاک بیرونش آوردم و دوباره داخل آب گذاشتم دوباره جون گرفت مشکل از کجاست من خاک گلدان رو درست آبیاری کردم فکر نکنم بخاطر آبیاری باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 24ام, 1397 21:51:

سلام.ریشه هایی که داخل اب رشد میکنن باریشه هایی که داخل خاک رشد میکنن کلافرق دارن.وقتی گیاهی رو که توی اب ریشه دار کردید داخل خاک که انتقال میدید دوباره گیاه مجبور میشه ریشه زایی برای بستر خاک انجام بده واین دلیل پژمرده شدن یا بی حال ونرم شدن گیاه میشه بهتره برای ریشه دار کردن قلمه ها از کوکوپیت استفاده کنید هم زود ریشه دار میشن وهم موقع انتقال به گلدون اصلی مشکلی پیش نمیاد.

[پاسخ]

پاسخ

من هورمون ندارم بعد میشه داخل آب گذاشت تا زمانی که ریشه بدهد
جواب میدهد؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 11ام, 1397 10:14:

سلام.بله داخل اب هم میتونید ریشه دار کنید.اگر تمایل به ریشه دار کردن در خاک رو دارید میتونید بجای هورمون ریشه زایی از پودر دارچین ویا پودر تالک (پودر بچه)هم استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام یکی از شاخه های مورد نظر من ۱۰ سانت و جوان است
آیا میشود از آن قلمه گرفت و به تنه مادر چسبیده
آیا میشود قلمه گرفت؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 10ام, 1397 20:47:

سلام.بله میتونید از گیاه مادری جدا کنید انتهای بریده شده رو به هورمون ریشه زایی اغشته کنید وداخل گلدون کوچکی بکارید.با ترکیب خاک پیت ماس مقداری خاک باغچه وخاک برگ.

[پاسخ]

پاسخ