دلیل زرد شدن برگ‌های گل شمعدانی چیست؟

دلیل زرد شدن برگ‌های گل شمعدانی چیست؟ گل شمعدانی گیاهی است مقاوم ولی بعضی از بیماری‌ها و آفت‌ها می‌توانند این گیاه را بیمار کنند. از اولین علایم بیماری در گل شمعدانی زرد شدن برگ‌ها و ریزش برگ‌ها می‌باشد که باید بررسی شود. یکی از مشکلات اصلی بیماری‌های قارچی می‌باشد که به صورت سیاه شدن تنه یا زرد شدن دیده می‌شود که برای درمان می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد. از خاک خوب برای شمعدانی استفاده کنید. کف گلدان حتماً باید دارای سوراخ‌هایی برای خروج آب اضافی باشد. در ادامه برخی از آفت‌ها و بیماری‌های اصلی گل شمعدانی توضیح داده می‌شود. 

آفات و بیماری‌های شمعدانی:

۱- شته:
شیره گیاه را می‌مکد و موجب ضعف و کاهش رشد گیاه شده و ممکن است بیماری‌های ویروسی را نیز به گیاه منتقل کند. در اثر تغذیه شته لکه‌هایی به رنگ زرد و یا سبز کمرنگ بر روی برگها ایجاد می‌شود.برگ‌ها بد شکل شده و گل تشکیل نمی‌شود. برگسار به دلیل تولید عسلک توسط شته‌ها چسبناک می‌شوند.

۲- مگس سفید:
فعالیت مگس سفید منجر به زرد شدن کامل برگ‌ها ریزش آنها و ضعف عمومی گیاه می‌شود. برای مطالعه مقاله کامل مبارزه با مگس سفید اینجا کلیک کنید.

۳- کرم غنچه:
وجود کرم غنچه شمعدانی موجب ایجاد سوراخ‌هایی بر روی برگها و غنچه‌های این گیاه و ریزش غنچه می‌شود.

۵- شپشک آرد آلود:
فعالیت شپشک آرد آلود موجب رشد ضعیف گیاه می‌شود برگ‌های جوان به تدریج زرد می‌شود و سطح برگ بر اثر ترشحات این آفت چسبناک می‌شود. شپشک آردآلود به صورت دانه های سفید در ریشه و ساقه مشاهده می شود. برای مطالعه مقاله کامل مبارزه با شپشک آرد آلود اینجا کلیک کنید.

۶- معدنچی برگ:
اشاره به لارو حشرات مختلفی دارد که در سطح فوقانی و تحتانی برگ گیاه تونل‌های را حفر می‌کنند و موجب بروز خطوط کم رنگ بر روی پهن برگ می‌شوند.معمولاً بروز این مسئله خطر جدی برای رشد گیاه به همراه ندارد اما اگر شدید شود ظاهر گیاه را بد شکل و از زیبایی می‌اندازد.

۷- لکه برگی قارچی:
لکه برگی قارچی موجب ایجاد لکه‌هایی برآمده و آبدار در زیر سطح برگ می‌شود که به سرعت تبدیل به نواحی قهوه‌ای رنگ می‌شود.

۸- بلایت باکتریایی:
تقریباً شبیه لکه برگی قارچی است اما نقاط و لکه‌های ایجاد شده تا حدودی کوچک‌تر از نوع قارچی این بیماری است. همچنین گاهی رگبرگ‌ها تیره رنگ و حاشیه برگها پژمرده می‌شوند.تهویه مناسب هوا. عدم خیس شدن برگ‌های گیاه. هوای تازه برای جلوگیری از شیوع یا ابتلا به این بیماری مؤثر است. لکه برگی قارچی را با سموم قارچ کش و لکه برگی باکتریایی را با سموم حاوی مس می‌توان تا حدودی کنترل کرد.

۹- سفیدک پودری:
این بیماری لکه‌های سفید روی برگ ایجاد می‌کند.

۱۰- بیماری قارچی زنگ زدگی:
این بیماری لکه‌های کوچک و زرد مایل به زنگ زدگی بر سطح رویی برگها و قرمز رنگ در زیر برگها به وجود می آید و موجب ریزش برگها می‌شود. بیماری زنگ در شمعدانی زونال ایجاد مشکل می‌کند. تهویه مناسب. عدم خیس شدن برگها حین آبیاری تا حدودی از شدت بیماری می‌کاهد.

۱۱-بیماری بوتریتیس:
محیط سرد و مرطوب. دمای پایین موجب شیوع این بیماری می‌شود در اثران غنچه‌ها خشک شده و گلها قهوه‌ای شده و می‌ریزد روی ساقه و برگها نواحی تیره به رنگ قهوه‌ای ایجاد می‌شود.

۱۲- پژمردگی جنوبی:
نام بیماری باکتریایی است که در اثر ابتلا به آن اول برگهای مسن زرد می‌شود و نواحی سوخته بر سطح برگ‌ها پدیدار می‌شود آوندها قهوه‌ای شده و ریشه می‌پوسد و گیاه از بین می‌رود بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ایجاد محیط کشت سالم. استفاده از قلمه سالم و محیا کردن شرایط رشد ایده آل است.

۱۳- پوسیدگی ریشه:
فعالیت قارچ پیتوم موجب بروز زخم‌های قهوه‌ای در قسمت پایین ساقه می‌شود این بیماری بیشتر قلمه‌های شمعدانی را مبتلا می‌کند قسمت پایین ساقه ابدار شده می‌پوسد.

۱۴- پوسیدگی سیاه ریشه:
موجب ایجاد زخم‌های سیاه رنگ بر روی ساقه در نزدیکی سطح خاک و یا در زیر سطح خاک می‌شود.برگ‌ها زرد شده و می‌ریزد در نهایت موجب شل شدن ساقه و افتادگی گیاه می‌شود. ضدعفونی بستر کاشت.به‌کارگیری قلمه سالم. عدم آبیاری زیاد. حذف قسمت‌های آلوده به کاهش سرعت این بیماری کمک می‌کند.

۱۵- بیماری ویروسی:
موجب بروز رگه‌ها یا لکه‌های زرد رنگ بر روی برگها. پیچش و بدشکلی آنها. کوتاهی قامت گیاه و کم شدن فاصله میان گره‌ها می‌شود علائم این بیماری بیشتر در فصل زمستان به چشم می‌خورد و با گرم شدن هوا منتفی می‌شود. اما خود بیماری با گرمی هوا از بین نمی‌رود.

۱۶- بیماری شکست (رنگ) گل شمعدانی:
بیماری دیگری است که این گیاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد در طی ان خطوط سفید رنگی در پشت گلبرگ‌ها ایجاد می‌شود و بر روی برگها نیز لکه‌های زرد رنگ که با آن شکل موزاییک مانند می‌دهد و رشد گیاه را کاهش می‌دهد.

۱۷- ویروس پژمردگی گوجه فرنگی یا ویروس لکه سوختگی گل حنا:
این ویروس نیز میتواند گل شمعدانی را تحت تأثیر قرار دهد نشانه‌های این بیماری با توجه به فصل سال از نظر دما و گرما و نور و موقعیت رشدی گیاه و شدت آلودگی متغیر و متنوع است این بیماری می‌تواند موجب کوتاهی قامت. بروز لکه‌های حلقوی. زخمهای آبدار قهوه‌ای ارغوانی بر روی برگ ساقه و دم برگ شود بیماریهای ویروسی از طریق حشراتی که از شیره گیاه تغذیه می‌کنند همانند شته و تریپس منتقل می‌شود بنابراین برای پیشگیری و از بین بردن حشرات سم‌پاشی شش ماهی یک‌بار گیاه با سموم حشرات در جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک شایانی است.با به کارگیری قلمه سالم. کوددهی منظم. ابیاری اصولی. بسترمناسب و ضد عفونی و قرار دادن گیاه در شرایط مطلوب رشد می‌توان تا حدودی جلوی ابتلا یا پیشرفت بیماری را گرفت در صورت شدت بیماری قسمت‌های آلوده را کات کنید.

۱۸- آدمتورم:
بیماری ادم در اثر شرایط نامساعد محیطی ایجاد می‌شود و افت یا عامل بیماری‌زا دلیل بروز ان نیست هر وقت دمای خاک نسبت به دمای محیط زیاد باشد و خاک خیس این بیماری بروز می‌کند.زمانی که هوا سرد و اسمان ابری است و خاک خیس و گرم است احتمال بروز این مشکل تشدید می‌شود زیرا آب زیادی از بستر خاک جذب شده است و گیاه آب کمی را از برگسار خود از دست داده است در این صورت لکه‌های زرد رنگ بر روی سطح برگ ایجاد می‌شود که تبدیل به نواحی آبدار بر روی سطح زیرین برگ می‌شود در نهایت این نواحی قهوه‌ای رنگ و پوسته می‌شود.تمامی برگ ممکن است زرد شده و از بین برود علائم این بیماری تا حدودی شبیه لکه برگی باکتریایی است.

برای جلوگیری، از خاکی با زهکش مناسب استفاده کرده و گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید آبیاری را در ساعات اولیه صبح انجام بدهید تا در طول روز خاک رطوبت را از دست بدهد.

شمعدانی مبتلا به بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی
شمعدانی مبتلا به بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی

 

شمعدانی مبتلا به سفیدک پودری
شمعدانی مبتلا به سفیدک پودری

 

شمعدانی مبتلا به بیماری لکه برگی
شمعدانی مبتلا به بیماری لکه برگی

 

شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی

 

شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی

 

شمعدانی مبتلا به ادم edema
شمعدانی مبتلا به ادم edema

بیماری قارچی زنگ گل شمعدانی:

شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی

شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی

 

شمعدانی مبتلا به بیماری ویروسی
شمعدانی مبتلا به بیماری ویروسی

منبع: باغ سبز

انتشار:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

178 دیدگاه برای “دلیل زرد شدن برگ‌های گل شمعدانی چیست؟

 1. نگین گفته:

  باسلام و وقت بخیر.
  من یک ماه پیش شمعدونی خریدم.۳تاگل داشت.اول گلهاپژمرده وغنچه هاخشک شدند وبه همین ترتیب برگها زرد شد وبعدقهوه ای.چون حس کردم ممکنه شرایط نامناسب باشه جاش رادوبار عوض کردم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  https://uupload.ir/files/8u26_20201202_201513.jpg
  این هم عکس گل.
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث زرد شدن برگهای گیاهان میشه که طبیعی هست گیاه رو در محیطی که نور ،دماو تهویه مناسبی داره نگهداری کنید وتا حد امکان جابجا نکنید ،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 2. A.K گفته:

  سلام و خسته نباشید ببخشید این شمعدونی من اوایل پاییز همه برگهاش ریخت به جز این یکی که تو تصویر می‌بینین حالا این یکی هم زرد شده و ساقه گیاه خیلی چروک شده آبیاریش هم تا الان هفته ای دوبار بوده میشه بگین براش چیکار کنم که شاداب و سرحال بشه؟
  با سپاس از راهنماییتون
  این هم عکس ها:
  https://uupload.ir/files/piru_img_20201125_194009.jpg
  https://uupload.ir/files/z9ju_img_20201125_185127.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، ساقه پشتی خشک شده میتونید ساقه سالم رو به ارامی از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید اگر سالم بودند داخل خاک جدید در گلدان سایز کوچک بکارید مجدد شروع به رشد میکنه دقت کنید که ساقه هم سالم باشه وسیاه نشده باشه. بعد از کاشت با محلول قارچ کش ابیاری کنید.

 3. موسوی گفته:

  باسلام تشکر از راهنمایی خوبتون
  تو بالکن بذارم نور مستقیم خورشید برگهاش رو نمیسوزونه؟؟
  واینکه داخل خاکش پشه های ریز سیاه رنگ هست آیا آفت هستن یاپشه های خود خاک؟ و مشکلی برای گیاه بوجود میارن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،اوایل صبح در بالکن بگذارید زمانی که شدت نور زیاد شد نور رو فیلتر کنید میتونید از یک پارچه توری برای فیلتر کردن نور استفاده کنید، برای افت داخل خاک، رطوبت خاک رو کم کنید وکنار گیاه کارت زرد نصب کنید.

   • موسوی گفته:

    سلام ببخشید دوباره مزاحم میشم منظورتون از کارت زرد یک مقوا یا کارت زرد رنگ هست؟ آخه توی بخش دیگه ای فرمودین حشرات به کارت زرد می‌چسبند و از بین میرند
    اگر یه کارت مخصوص هست چه جوری تهیه اش کنم؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، کارت زرد یا آبی رنگ چسبدار که مخصوص جذب افت وحشرات هست، از فروشگاهای لوازم کشاورزی یا گلفروشها میتونید تهیه کنید.

 4. موسوی گفته:

  http://uupload.ir/files/tqfn_img_20200723_000958.jpg
  سلام این شمعدون رو چندوقت پیش کسی برام آورده تازه کاشته شده شاید یکماه اوایل برگهایش رشد داشت اما چند روزه برگهاش زرد میشه و خشک میشه شرایط نگهداری‌ صبحها میذارم بالکن موقع ظهر ک نور مستقیم میاد سمت بالکن میارم داخل خونه آبیاری هم با خشک شدن سطح خاک هست خاکش فکر میکنم خاک باغچه باشه
  لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وجابجایی های مکرر باعث زرد وخشک شدن برگهای گیاهان میشه گیاهان رو در جای ثابتی نگهداری کنید وزیاد جابجا نکنید شمعدانی گیاه نور دوستی هست بگذارید داخل همون بالکن بمونه وجابجا نکنید، برگهایی رو که زرد شدن جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،خاکش مناسب به نظر میرسه ، سطح خاک هر زمان یک بند انگشت خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

 5. مریم گفته:

  سلام من شمعدونیمو تو مغازه نگهداری میکنم چندروز مسافرت بودم کرکره پایین بودم وقتی برگشتم دیدم شمعدونیم برگاش خراب شده وریختند والان هم تازه داره جوونه میزنه زرد هست من باید چیکارکنم؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تهویه محیط رو بالا ببرید وگیاهان رو در جای پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید.

 6. دیاکو گفته:

  سلام وقت بخیر،ببخشیم من یه شمعدانی دارم چندتا از ساقه هاش سیاه شدن،و برگاش تغییر رنگ دادن زرد شدن انگار کم رنگ شدن و گلدهی نمیکنه.
  دلیل چیه و ممنون میشم راهکار هم بهم بدید
  عکسش ارسال نمیشه،اما شبیه همین اولین عکس وب سایتتون،که اول صفحه میاد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری گیاه از جمله ابیاری، ترکیب خاک،میزان نور دریافتی،دمای نگهداری واگر کوددهی یا سمپاشی داشته بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم، برای اموزش ارسال عکس روی قسمت ابی رنگ کلیک کنید، آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات. ومقاله اموزش اپلود عکس رو کامل مطالعه کنید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم اگر عکس رو با گوشی میخواهید ارسال کنید از قسمت تنظیمات مرورگر، مرورگرتون رو در حالت کامپیوتر قرار بدید تا بتونید عکس از گوشی اپلود کنید ،لینک مستقیم رو کپی وارسال کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاهان شوک وارد میکنه وگیاهان با خشک کردن گلها ویا برگها عکس العمل نشون میدن، حتما موقع جابجایی، از فروشنده بخواهید که گیاه رو با روزنامه یا کیسه پلاستیکی بپوشونه وحتما با اتومبیل کابین دار گیاه رو جابجا کنید بعد از انتقال به محیط اصلی یک ساعت بعد روزنامه یا پلاستیک اطراف گیاه رو باز کنید وبمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه،برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 7. فاطمه گفته:

  سلام حدود ۳ ماه که گل شمعدونی خریدم و همون موقع خاکشو با خاک برگ عوض کردم و در پنجره شرقی قرار دارد و هفته ای دوبار ابیاری می شود ابتدا گل داشت خشک شد ولی الان بعد دوماه یه گل داده ولی یه هفتس متوجه شدم برگهاش زرد شده اند چجوری مشکلشو رفع کنم؟
  http://uupload.ir/files/97ue_20200518_130518.jpg
  http://uupload.ir/files/su5v_20200518_125450.jpg
  http://uupload.ir/files/h03z_20200518_125512.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای ابیاری از اب بدون املاح استفاده کنید ،بعد از اتمام گلدهی گیاه رو با کودهای کامل تقویت کنید، ماهی یک بار یک گرم در یک لیتر اب.

 8. مفتح نظر گفته:

  سلام من ۴ نوع شمعدانی دارم ابلق سفید ،ابلق چندرنگ،اژدر،ساده عطری هرکدام هم گلدان متفاوت باخاک متفاوت دارن جلو پنجره جنوبی نگهداری میشن اولا رشد بسیارکمی دارن ،دوما هیچکدومم گل ندادن و سوال بعدی دلیل پژمردگی برگهای بالایی شمعدانی چی هس

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاهان ومحیط نگهداری وخاکشون عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. گیاه وخاک در غالب یک عکس باشه لطفا.

 9. مريم گفته:

  سلام، من سه تا گلدان گیاه شمعدانی دارم که حدود یک ماهه خریدم، اول سه تاشون خوب رشد میکردن و غنچه میدادن، الان چند روزه یکیشون گل های تازش میریزه و برگهاش داره زرد میشه، امروز متوجه شدم یکی دیگشون هم تمام کاسبرگ های غنچه هاش داره زرد میشه مننون می شم راهنماییم کنید

 10. رضا گفته:

  با سلام
  شمعدانی های من رو تراس و افتابگیر هستن. کود کامل داده میشن و اب هم بعد از خشک شدن سطح خاک داده میشه. خاک جنگلی هست که زه کشی خوبی داره. اما برگ ها کوچک و از دور ان شروع به زرد و خشک شدن میکنن. کنه یا شته مشاهده نشد. لطفا راهنمایی کنید چکاری می توانم انجام دهم.
  http://uupload.ir/files/y0dd_whatsapp_image_2020-05-13_at_6.39.55_pm.jpeg
  http://uupload.ir/files/6p2k_whatsapp_image_2020-05-13_at_6.40.17_pm.jpeg
  http://uupload.ir/files/nioa_whatsapp_image_2020-05-13_at_6.40.58_pm.jpeg

 11. محمد گفته:

  سلام
  ببخشید یه مقاله ام در مورد بذر
  گرفتن از شمعدون بزارین یا کمی
  توضیع دهید!
  و آیا بذر گرفتنش مثله بذر گرفتن از کاکتوسه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاه شمعدانی تک پایه وخود گردافشان هست ولی اگر بخواهید واریته هیبرید وجدیدی بدست بیارید میتونید بایک نوع دیگه گردافشانی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاهتون کمبود نور داره وشاخه ها علفی رشد کردند ،تنه اصلی گیاه مشکل داره،ودر حال خشک شدن هست احتمالا ریشه ها مشکل دارند میتونید ریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید ویا از ساقه های سالم قلمه بگیرید.

 12. نفیسه گفته:

  سلام
  من یه شمعدونی عطر چایی دارم که برگهاش اصلا رشد ندارند و از پایین دارن زرد میشن. البته ریشه ها از گلدون بیرون اومدن.
  لطفا راهنمایی کنید.

 13. ناصر گفته:

  سلام وقت بخیر
  یک گلدون شمعدانی دارم هر وقت میارم داخل خونه بذارمش چند روز بعد برگهاش زرد میشه و میریزه ولی بیرون که میزارم حالش خوب میشه. چکار کنم داخل خونه بمونه؟
  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث زرد شدن برگهای گیاه میشه ،احتمالا داخل منزل کمبود نور وتهویه مناسب نیست میتونید تهویه رو بالا ببرید ودر محیط پرنوری نگهداری کنید جاش ثابت باشه زرد شدن برگها متوقف میشه.

 14. الهه گفته:

  سلام خیلی ممنون از سایت عالی که دارین و ممنون که به سوالات جواب میدین. من با توجه به توضیحات شما متوجه شدم که شمعدونی هام مشکل جدی دارن. ممنون میشم راهنماییم کنین. سه تا کنار هم هستن. دوتا گل دارن که یه ماهه خریدم. یکی بلند هست و‌بدون گل و از پنجره جنوبی اومده. گلا تو پنجره غربی هستن و شدت آفتاب زیاده. ولی چون خوندم شمعدونی آفتاب دوست داره اینجا گذاشتمشون. دو سری عکس هست یکی برای شمعدونی جدید که گل میده و نگا کردم دیدم برگاش قهوه ای شده و گلهاش هم کم جون شدن و زود خشک میشن. دومین لینک هم برای شمعدونی بلنده هست که به نظرم کمی برگ ها لوله ای شدن و کمرنگ شدن ‌بعضی جاها زرد و بعضی برگ‌ها هم قرمز رنگ شدن. ازجایی که اومده من بهش خیلی کم کود بیست بیست دادم. و خاکشون هر روز خشک میشه یا یه روز درمیان. که من بهشون آب میدم. روی شمعدونی کوچیکه گلده لکه یه چیزای سفید رنگ هم هست علاوه بر اینکه برگاش قهوه ای شده تو عکس معلومه. ممنون میشم راهنمایی کنین برا هرکدوم چکار کنم.
  http://uupload.ir/files/87xa_b10e42d0-5c5a-4f44-8fb8-ba72e51bcda1.jpeg
  http://uupload.ir/files/re14_3e40af8c-5f41-4cfe-aaeb-40f4e308eb2e.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام،ممنون از توجه شما، عکس اول، برگهایی رو که لکه دارند جدا کنید ودو بار بافاصله یک هفته گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،میتونید از قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید،مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب،عکس دوم دلیل لوله شدن برگها کمبود ابیاری ویا گرمای زیاد میتونه باشه تهویه ورطوبت محیط رو بالا ببرید ونور رو فیلتر کنید،ابیاری رو هر وقت سطح خاک خشک شد انجام بدید ،برگهای زرد بعد از اینکه کامل خشک شدند جدا کنید،برای گلدهی میتونید از کود ۱۲،۱۲،۳۶ بصورت دوره ای استفاده کنید ،دقت کنید زمانی که گیاه روی گل هست کوددهی رو قطع کنید بعد از اتمام گلدهی میتونید کوددهی رو شروع کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   زمانی که گیاه روی گل یاغنچه هست نباید محیط نگهداری تغییر کنه زمانی که محیط نگهداری تغییر کنه به گیاه شوک وارد میشه وگیاه باخشک کردن گلها ویا زردکردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده،برای کاهش شوک وارده گیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید تمام ساقه های گلدهنده رو کات کنید، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید بعد از یک هفته بمرور زمان گیاه رو به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،دوهفته بعد گیاه رو باکودهای پتاسه تقویت کنید،بعد از بهبود ماهی یک بار میتونید با کودهای کامل برای تقویت وکودهای پتاسه برای گلدهی بصورت دوره ای استفاده کنید تهویه محیط رو هم بالا ببرید.

 15. مقدم گفته:

  سلام خسته نباشید ،من گل شمعدانی رو ۳هفته هستش که خریدم اولش خیلی خوب بود و بیشتر گل هاش باز شد الان غنچه گل هاش هنوز که باز نشدن خشک شده و همینطور رنگ گل ها از قرمز تغییر رنگ داده به یه رنگ تیره بنفس مانند و گل جدید باز نمیکنه و قیمت غنچه گل هاش پژمرده و خشکه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   زرد وخشک شدن برگها دلیلش تنش تعویض خاک وگلدان هست،بعد از تعویض خاک گیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا رطوبت از دست نده،بعد از یک هفته به محیط پرنور وفیلتر شدا انتقال بدید، برگهای زرد رو جدا نکنید ،صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،زیر گلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید. کدر شدن برگها وجمع شدن برگهای جدید از کمبود رطوبت محیط ونور مستقیم میتونه باشه رطوبت محیط رو افزایش بدید ونور رو حتما فیلتر کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، چند شوک یکجا به گیاه وارد شده گیاه رو در جای ثابتی که نور ودمای ایدالی داره نگهداری کنید برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه وشروع به رشد میکنه. کوددهی رو یک ماه بعد از تعویض گلدان شروع کنید.

 16. شیوا راد گفته:

  سلام. وقت‌بخیر. ممنون از مطالب خوبتون. من چند روز پیش تو تا شمعدونی خریدم، از همون روز اول گل‌هاش شروع به پژمرده شدن اما غنچه‌هاش هنوز دارن باز می‌شن. برگ‌های پایینی هم زرد شدن. وقتی خریدم فروشنده گفت تا چند ماه تغذیه داره. ممکنه راهنمایی کنید که مشکلشون رو چطور حل کنم؟ ممنونم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تنش تغییر محیط نگهداری هست در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشن زرد شدن برگها متوقف میشه برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 17. هادی گفته:

  سلام
  لطفا میشه راهنمایی کنید چرا برگ های شمعدانی زرد و بعدش خشک میشه؟
  اینا رو من با بذر کاشتم اولش خیلی خوب بودن اما الان چند روزه برگ های بزرگ ززد میشن بعدش خشک میشن میترسم کلا خشک بشه؟
  اخه چند تا از ساکولنت هام شپشک آرد الو گرفته بودن میترسم ریشش گرفته باشه
  http://uupload.ir/files/t9tr_img_20200328_195001.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ترکیب خاکشون چی هست؟کمبود عناصر دارند اگر خاک غنی نیست میتونید نیم گرم کود کامل رو داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وبا اسپری روی خاک کوددهی کنید هر دو هفته یک بار دقت کنید که مقدارکود رو زیاد نریزید نیم گرم یک چهارم قاشق چای خوری میشه. مقدار کود زیاد باشه گیاهچه ها میسوزن.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون بشدت کمبود عناصر داره،گیاه رو با کودهای کامل(۲۰،۲۰،۲۰) هر دو هفته یک بار به اندازه یک گرم در یک لیتر اب مخلوط وابیاری کنید. از کود اهن هم ماهی یک بار در شب استفاده کنید، بمرور زمان گیاه رو به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 18. حسین گفته:

  سلام. شمعدونی دارم که حدود یکماه پیش داخل خاک گذاشتم. بعد از حدود ده روز جون گرفت و شروع به رشد کردن کرد.متوجه شدم که برگهای جدیدی که داره میده کاملا زرد رنگ هستند و برگهای مسن تر هم دولنگه شدن یعنی وسط سبز نصف بیرونی به قهوه آیی میزنه. تو پنجره آشپزخونه گذاشتم. از ساعت ده صبح تا چهار غروب آفتاب میبینه.معمولا نوروز یکبار یا موقع خشک شدن سطح خاک بهش آب جوشیده سرد شده میدم. لطفاً راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بیماری قارچی لکه برگی هست،تمام برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید رطوبت محیط رو کم کنید وروی برگها اب اسپری نکنید،از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید (مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب) سه بار با فاصله یک هفته سمپاشی وابیاری رو انجام بدید.

 19. سجاد گفته:

  http://uupload.ir/files/3ysp_img_20200222_194203.jpg
  http://uupload.ir/files/6r2x_img_20200222_194151.jpg
  http://uupload.ir/files/2d8n_img_20200222_194127.jpg
  سلام خسته نباشید ببخشید مین یه شمعدونی تازه گرفتم الان بعد از حدودا یه حفته برگهایش خال خال زرد شده و تمام غنچه هاش هم پوسیده در ضمن نزدیک پنجره جنوبی و نزدیک در حیاط برای تهویه گذاشته بودمش و آبدهیش هم زمانی که خاکش کامل خشک می‌شده بوده میشه راهنمایی کنید مشکل چیه و باید چه کارش کنم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، زرد شدن برگهای پایینی دلیلش تنشی هست که به تازگی به گیاه وارد شده ،تغییر محیط نگهداری باعث شوک گیاه میشه وغنچه ها هم به همین دلیل خشک شدن، زمانی که نور روی گیاه هست روی برگها اب اسپری نکنید،اثارافتاب سوختگی هست، برگهایی که خشک شدن همینطور غنچه های خشک شده رو جدا کنید، ولی برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید ،گیاه رو برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه وبهبود پیدا میکنه نور رو حتما فیلتر کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک گیاهتون خیلی سفت هست، میتونید اوایل بهار خاک گلدانهارو با مقداری ماسه عدسی وخاک برگ یا پیت ماس وکوددامی کاملا پوسیده ترکیب کنید تا خاک متخلخل بشه، گیاهانتون کمبود عناصر هم دارند،اگر هنوز غنچه ندارند تا بهار با کودهای کامل تقویت کنید،هر دو هفته یک بار ،یک گرم در یک لیتر اب،لکه های سیاه نشان از تماس برگها با پنجره سرد داره ویا با اب سرد ابیاری میشن،گیاه رو با فاصله از پنجره نگهداری کنید بصورتی که برگها با شیشه در تماس نباشند، برای ابیاری از اب همدمای محیط وبدون املاح استفاده کنید،تمام برگهایی رو که لکه دارند وزرد شدند جدا کنید، پشت برگها رو هم از نظر وجود افت بررسی کنید جمع شدن برگها نشان از افت پشت برگهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *