دلیل زرد شدن برگ‌های گل شمعدانی چیست؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

دلیل زرد شدن برگ‌های گل شمعدانی چیست؟ گل شمعدانی گیاهی است مقاوم ولی بعضی از بیماری‌ها و آفت‌ها می‌توانند این گیاه را بیمار کنند. از اولین علایم بیماری در گل شمعدانی زرد شدن برگ‌ها و ریزش برگ‌ها می‌باشد که باید بررسی شود. یکی از مشکلات اصلی بیماری‌های قارچی می‌باشد که به صورت سیاه شدن تنه یا زرد شدن دیده می‌شود که برای درمان می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد. از خاک خوب برای شمعدانی استفاده کنید. کف گلدان حتماً باید دارای سوراخ‌هایی برای خروج آب اضافی باشد. در ادامه برخی از آفت‌ها و بیماری‌های اصلی گل شمعدانی توضیح داده می‌شود. 

آفات و بیماری‌های شمعدانی:

۱- شته:
شیره گیاه را می‌مکد و موجب ضعف و کاهش رشد گیاه شده و ممکن است بیماری‌های ویروسی را نیز به گیاه منتقل کند. در اثر تغذیه شته لکه‌هایی به رنگ زرد و یا سبز کمرنگ بر روی برگها ایجاد می‌شود.برگ‌ها بد شکل شده و گل تشکیل نمی‌شود. برگسار به دلیل تولید عسلک توسط شته‌ها چسبناک می‌شوند.

۲- مگس سفید:
فعالیت مگس سفید منجر به زرد شدن کامل برگ‌ها ریزش آنها و ضعف عمومی گیاه می‌شود. برای مطالعه مقاله کامل مبارزه با مگس سفید اینجا کلیک کنید.

۳- کرم غنچه:
وجود کرم غنچه شمعدانی موجب ایجاد سوراخ‌هایی بر روی برگها و غنچه‌های این گیاه و ریزش غنچه می‌شود.

۵- شپشک آرد آلود:
فعالیت شپشک آرد آلود موجب رشد ضعیف گیاه می‌شود برگ‌های جوان به تدریج زرد می‌شود و سطح برگ بر اثر ترشحات این آفت چسبناک می‌شود. شپشک آردآلود به صورت دانه های سفید در ریشه و ساقه مشاهده می شود. برای مطالعه مقاله کامل مبارزه با شپشک آرد آلود اینجا کلیک کنید.

۶- معدنچی برگ:
اشاره به لارو حشرات مختلفی دارد که در سطح فوقانی و تحتانی برگ گیاه تونل‌های را حفر می‌کنند و موجب بروز خطوط کم رنگ بر روی پهن برگ می‌شوند.معمولاً بروز این مسئله خطر جدی برای رشد گیاه به همراه ندارد اما اگر شدید شود ظاهر گیاه را بد شکل و از زیبایی می‌اندازد.

۷- لکه برگی قارچی:
لکه برگی قارچی موجب ایجاد لکه‌هایی برآمده و آبدار در زیر سطح برگ می‌شود که به سرعت تبدیل به نواحی قهوه‌ای رنگ می‌شود.

۸- بلایت باکتریایی:
تقریباً شبیه لکه برگی قارچی است اما نقاط و لکه‌های ایجاد شده تا حدودی کوچک‌تر از نوع قارچی این بیماری است. همچنین گاهی رگبرگ‌ها تیره رنگ و حاشیه برگها پژمرده می‌شوند.تهویه مناسب هوا. عدم خیس شدن برگ‌های گیاه. هوای تازه برای جلوگیری از شیوع یا ابتلا به این بیماری مؤثر است. لکه برگی قارچی را با سموم قارچ کش و لکه برگی باکتریایی را با سموم حاوی مس می‌توان تا حدودی کنترل کرد.

۹- سفیدک پودری:
این بیماری لکه‌های سفید روی برگ ایجاد می‌کند.

۱۰- بیماری قارچی زنگ زدگی:
این بیماری لکه‌های کوچک و زرد مایل به زنگ زدگی بر سطح رویی برگها و قرمز رنگ در زیر برگها به وجود می آید و موجب ریزش برگها می‌شود. بیماری زنگ در شمعدانی زونال ایجاد مشکل می‌کند. تهویه مناسب. عدم خیس شدن برگها حین آبیاری تا حدودی از شدت بیماری می‌کاهد.

۱۱-بیماری بوتریتیس:
محیط سرد و مرطوب. دمای پایین موجب شیوع این بیماری می‌شود در اثران غنچه‌ها خشک شده و گلها قهوه‌ای شده و می‌ریزد روی ساقه و برگها نواحی تیره به رنگ قهوه‌ای ایجاد می‌شود.

۱۲- پژمردگی جنوبی:
نام بیماری باکتریایی است که در اثر ابتلا به آن اول برگهای مسن زرد می‌شود و نواحی سوخته بر سطح برگ‌ها پدیدار می‌شود آوندها قهوه‌ای شده و ریشه می‌پوسد و گیاه از بین می‌رود بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ایجاد محیط کشت سالم. استفاده از قلمه سالم و محیا کردن شرایط رشد ایده آل است.

۱۳- پوسیدگی ریشه:
فعالیت قارچ پیتوم موجب بروز زخم‌های قهوه‌ای در قسمت پایین ساقه می‌شود این بیماری بیشتر قلمه‌های شمعدانی را مبتلا می‌کند قسمت پایین ساقه ابدار شده می‌پوسد.

۱۴- پوسیدگی سیاه ریشه:
موجب ایجاد زخم‌های سیاه رنگ بر روی ساقه در نزدیکی سطح خاک و یا در زیر سطح خاک می‌شود.برگ‌ها زرد شده و می‌ریزد در نهایت موجب شل شدن ساقه و افتادگی گیاه می‌شود. ضدعفونی بستر کاشت.به‌کارگیری قلمه سالم. عدم آبیاری زیاد. حذف قسمت‌های آلوده به کاهش سرعت این بیماری کمک می‌کند.

۱۵- بیماری ویروسی:
موجب بروز رگه‌ها یا لکه‌های زرد رنگ بر روی برگها. پیچش و بدشکلی آنها. کوتاهی قامت گیاه و کم شدن فاصله میان گره‌ها می‌شود علائم این بیماری بیشتر در فصل زمستان به چشم می‌خورد و با گرم شدن هوا منتفی می‌شود. اما خود بیماری با گرمی هوا از بین نمی‌رود.

۱۶- بیماری شکست (رنگ) گل شمعدانی:
بیماری دیگری است که این گیاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد در طی ان خطوط سفید رنگی در پشت گلبرگ‌ها ایجاد می‌شود و بر روی برگها نیز لکه‌های زرد رنگ که با آن شکل موزاییک مانند می‌دهد و رشد گیاه را کاهش می‌دهد.

۱۷- ویروس پژمردگی گوجه فرنگی یا ویروس لکه سوختگی گل حنا:
این ویروس نیز میتواند گل شمعدانی را تحت تأثیر قرار دهد نشانه‌های این بیماری با توجه به فصل سال از نظر دما و گرما و نور و موقعیت رشدی گیاه و شدت آلودگی متغیر و متنوع است این بیماری می‌تواند موجب کوتاهی قامت. بروز لکه‌های حلقوی. زخمهای آبدار قهوه‌ای ارغوانی بر روی برگ ساقه و دم برگ شود بیماریهای ویروسی از طریق حشراتی که از شیره گیاه تغذیه می‌کنند همانند شته و تریپس منتقل می‌شود بنابراین برای پیشگیری و از بین بردن حشرات سم‌پاشی شش ماهی یک‌بار گیاه با سموم حشرات در جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک شایانی است.با به کارگیری قلمه سالم. کوددهی منظم. ابیاری اصولی. بسترمناسب و ضد عفونی و قرار دادن گیاه در شرایط مطلوب رشد می‌توان تا حدودی جلوی ابتلا یا پیشرفت بیماری را گرفت در صورت شدت بیماری قسمت‌های آلوده را کات کنید.

۱۸- آدمتورم:
بیماری ادم در اثر شرایط نامساعد محیطی ایجاد می‌شود و افت یا عامل بیماری‌زا دلیل بروز ان نیست هر وقت دمای خاک نسبت به دمای محیط زیاد باشد و خاک خیس این بیماری بروز می‌کند.زمانی که هوا سرد و اسمان ابری است و خاک خیس و گرم است احتمال بروز این مشکل تشدید می‌شود زیرا آب زیادی از بستر خاک جذب شده است و گیاه آب کمی را از برگسار خود از دست داده است در این صورت لکه‌های زرد رنگ بر روی سطح برگ ایجاد می‌شود که تبدیل به نواحی آبدار بر روی سطح زیرین برگ می‌شود در نهایت این نواحی قهوه‌ای رنگ و پوسته می‌شود.تمامی برگ ممکن است زرد شده و از بین برود علائم این بیماری تا حدودی شبیه لکه برگی باکتریایی است.

برای جلوگیری، از خاکی با زهکش مناسب استفاده کرده و گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید آبیاری را در ساعات اولیه صبح انجام بدهید تا در طول روز خاک رطوبت را از دست بدهد.

شمعدانی مبتلا به بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی
شمعدانی مبتلا به بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی

 

شمعدانی مبتلا به سفیدک پودری
شمعدانی مبتلا به سفیدک پودری

 

شمعدانی مبتلا به بیماری لکه برگی
شمعدانی مبتلا به بیماری لکه برگی

 

شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی

 

شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی

 

شمعدانی مبتلا به ادم edema
شمعدانی مبتلا به ادم edema

بیماری قارچی زنگ گل شمعدانی:

شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی

 

شمعدانی مبتلا به بیماری ویروسی
شمعدانی مبتلا به بیماری ویروسی

منبع: باغ سبز

انتشار:میهن کاکتوس

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

209 دیدگاه برای “دلیل زرد شدن برگ‌های گل شمعدانی چیست؟

 1. سجاد گفته:

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما دوست عزیز و گرامی…
  از سایت عالی و کارشناسی های خوبتون کمال تشکر رو دارم که همیشه سریع جواب میدن و واقعا کمک های خیلی خوبی میکنن…
  دوست عزیز این شمعدونی رو نمیدونم چرا چند روزه که برگاش دارن زرد میشن و بعدش شادابیشون رو هم از دست میدن و خشک میشن…
  یک روز که هوا خیلی گرم بود اینا روی تراس بودن ولی در معرض نور مستقیم قرار نداشتن… ممکنه دلیلش همین بوده باشه؟
  یا ممکنه مشکل از کوددهی باشه؟ گلدونش رو حدود ۲ ماهه که عوض کردم ولی چند روز پیش هم بهش کود npk 36 12 12 دادم.
  از اون روز گرم هم دیگه آوردمش داخل و پشت پنجره میذارمش روی گلدون واس رطوب یک ظرف آب گذاشتم و کنار گلدون هم یک ظرف دیگه گذاشتم ولی حس میکنم که بهتر نشده…

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما، گرمای زیاد ویا استفاده از دز بالای کود باعث این مشکل شده مقدار مصرف کود چقدر بود؟ برگها به حالت قبلی برنمیگردن وزرد میمونند بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید.

   • سجاد گفته:

    ممنون و متشکر از پاسخ دهیتون…
    این خودش گل داشت و من این کود npk 36 12 12 رو بهش دادم…
    همون مقدار روی جعبه ش رو ریختم، یعنی یک قاشق چای خوری توی یک و نیم لیتر آب و به مقدار آبدهی گل با ترکیب آب و کود آبدهیش کردم.
    سری های قبلی بهشون npk 20 20 20 میدادم ولی این سری بهشون اینو دادم که گلدهی داشته باشن حقیقت…
    بله برگا هم زرد میمونن و بعدش خشک نمیشن و یک حالت نرم دارند ولی خیلی راحت بعد زرد شدن و جمع شدن جدا میشن…
    برای بهتر شدنش چه روشی رو پیشنهاد میفرمایید شما؟

      • کارشناس 2 گفته:

       ممنون از شما، برگهای زرد رو اصلا جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید، هر بار که برگهای زرد جدا میشه گیاه برگ دیگری رو زرد خواهد کرد واین چرخه اونقدر ادامه پیدا میکنه که گیاه خشک میشه، گیاه رو در جای ثابتی که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک گیاهتون رسی وسنگین هست بهتر هست خاکش رو کمی سبکتر ومتخلخل کنید، میتونید مقداری ماسه وخاک برگ یا پیت ماس داخل خاکش ترکیب کنید وابیاری رو زمانی که یک بند انگشت از سطح خاک خشک شد ابیاری کنید، زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه.

 2. سجاد گفته:

  سلام آقا وقت بخیر
  ببخشید من یک قلمه از شمعدونی زدم و نزدیک ۱ ماهه که توی این گلدونه…و نزدیک ۲۵ روز اول هر روز به قلمه آب دادم جوری که پاش گل شده بود دیگه و برای همین میترسم قلمه خراب شده باشه… و یکی از برگاش نوکش داره شروع به زرد شدن میکنه…
  الان نمیفهمم که گرفته یا نه؟ از کجا تشخیص بدم؟ عکسشو اپلود کردم.
  و اینکه بی زحمت بگین وقتی از شمدونی قلمه میزنیم باید هرچندوقت یک بار به قلمه آب بدیم و چقدر باید آب بدیم بهش؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، قلمه ریشه دار شده و در حال رشد هست زرد وخشک شدن برگهای قدیمی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شد میتونید جدا کنید، برای ریشه دار شدن قلمه خاک رو باید مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید هر زمان حس کردید خاک رطوبت از دست داده باید ابیاری کنید، برای شمعدانی سطح خاک هر زمان یک بند انگشت خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

 3. سجاد گفته:

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما…
  من دو تا از شمعدونی هام برگاشون حال خوبی نداره و دلیلش رو نمیدونم…
  یکیشون رو اول که از گلخانه خریدم گلدونش رو عوض کردم و یک راست زیر نور مستقیم گذاشتمش ولی بعد چند وقت دیدم برگاش زرد شدن و آوردمش داخل خونه و آبدهیش رو کم کردم… (اون یکی که گلدونش پلاستیکیه)
  این یکی دیگه رو هم گذاشتم بیرون بمونه ولی دلیل خراب شدن برگاش رو نمیدونم… (گلدون سفالیه)
  و آبدهی همشون ۳ روز یکبار هست چه اونایی که بیرونن و چه اونایی که داخلن…

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، بعد از خرید هر نوع گیاه بهتر هست برای کاهش شوک گیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا شوک وارده کمتر بشه، بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید بعد ازتعویض خاک وگلدان هم همینطور، فعلا برگهای زرد رو جدا نکنید وبمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید برگهای زرد رو زمانی که کامل خشک شدند جدا کنید موقع ابیاری یک بار هم با محلول اسید هیومیک ابیاری کنید رطوبت محیط رو هم افزایش بدید.

   • سجاد گفته:

    با عرض سلام مجدد خدمت شما
    خیلی ممنون و متشکرم از راهنمایی ارزشمندتون
    میشه به جای اسید هیومیک از تفاله یا خود مایع چایی استفاده کنم؟
    و اینکه برای افزایش رطوبت محیط چه کاری رو پیشنهاد میکنین؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، تفاله چای باعث کپک زدن سطح خاک میشه، بهتر هست از هیومیک اسید استفاده کنید از فروشگاهای لوازم کشاورزی ویا بصورت انلاین از قسمت فروشگاه سایت میتونید تهیه کنید.برای تامین رطوبت میتونید از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید ویا کنار گیاه دستگاه بخور سرد بگذارید.

   • سجاد گفته:

    و ببخشید یادم رفت بپرسم که منظورتون از محیط نیمه سایه چجور جاییه؟
    الان بیارمون پشت پنجره خوبه؟ یا نه نورشون باید کمترباشه؟
    مثلا در حد روزی ۲ ساعت نور داشته باشن؟

    • کارشناس 2 گفته:

     نیمه سایه مثل پایین پنجره که نور داشته باشه وخنک باشه نور مستقیم نباشه ویا بافاصله یک متری از پنجره نور گیر، یا کنار دیوار تراس که نور مستقیم نداشته باشه، نور متوسطی داشته باشند که رطوبت از دست ندن بعد از ادابته شدن وکاهش شوک، مجدد به محیط اصلی انتقال بدید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دلیل همه ی این مشکلات خاک نامناسب گیاهتون هست خاکش سنگین و رسی هست ریشه در این نوع خاک بسختی حرکت میکنه بهتر هست تا گیاهتون ازبین نرفته از خاک جدیدی براش استفاده کنید میتونید از ترکیب خاک باغچه تمیز+ماسه سایز عدسی+کوددامی یا ورمی کمپوست براش استفاده کنید مقدار کود ده درصد باشه کافی هست.

 4. شاهین گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما . دو ماه هست که یک گلدان شمعدانی سرحال ، خریداری کردم و در داخل اپارتمان نگه داری میکنم ، یعنی داخل راهرو خود واحد اپارتمانی که کاملا سایه است و افتاب نداره و کمی هم تاریکه . اوایل خیلی خوب بود و غنچه داد و گل هاش باز شد . ولی مدتی هست که از پاییین برگ هاش شروع به زرد شدن کردن و منم اونها رو چیدم ولی حالا زردی برگها به سمت بالای شمعدانی رسیده . الان یک دسته گل کاملا پژمرده شده ، دسته گل دیگه سرحال نیست و دو تا شاخک برای دسته گل های بعدی در حال رشد داره . وقتی این اتفاق افتاد ، دو روزه که شروع به جابجایی کردم و چند ساعتی در معرض نور افتاب قرار میدم . هفته ای دو بار هم بیشتر اب نمیدم ، اب گلدان براحتی پایین نمیره و ربع ساعتی طول میکشه ولی بعد ربع ساعت اب رد میشه و اب زیادی گلدان خارج میشه . حالا به نظر شما من چیکار کنم ؟ چند بار خواستم خاکش رو عوض کنم و ماسه ۰۶ رو با کود گوسفندی به صورت نصف به نصف بریزم . ولی صبر کردم تا شما راهنمایی کنید .
  چهار عکس از همین گلدان برای شما میذارم
  لطفا حسابی من رو راهنمایی بفرمایید
  عکس کل گلدان:
  https://uupload.ir/files/e5vd_img_20210301_161446.jpg
  عکس برگهای گلدان :
  https://uupload.ir/files/6ne7_img_20210301_161457.jpg
  عکس گل پژمرده شده گلدان:
  https://uupload.ir/files/4ji0_img_20210301_161504.jpg
  عکس دسته دوم گل گلدان :
  https://uupload.ir/files/i1f5_img_20210301_161515.jpg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، گیاهتون کمبود نور داره ودر محیط سردی نگهداری شده، شمعدانی گیاه گرمادوستی هست به محیطی که دما بالای ۱۵ درجه باشه انتقال بدید ودر جایی که نور مستقیم یا زیاد داشته باشه نگهداری کنید، پژمرده شدن گلها از سرما وکمبود نور هست،سیاه شدن کنار برگها هم دلیلش سرمای محیط هست، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید. هر چقدر برگهای زرد رو جدا کنید گیاه برگ دیگری را زرد خواهد کرد پس صبر کنید تا کامل خشک بشن بعد جدا کنید ،فعلا خاک وگلدانش مناسب هست بگذارید داخل همین خاک وگلدان باشه. فقط در جای گرم وپرنور وثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه. برای ترکیب خاک بهتر هست از کود دامی ده درصد استفاده کنید مابقی خاک رو هم از خاک باغچه تمیز وماسه میتونید ترکیب کنید.

 5. Omid گفته:

  https://uupload.ir/files/edfq_img-20210221-wa0002.jpg
  https://uupload.ir/files/si1q_img-20210221-wa0000.jpg
  https://uupload.ir/files/1fw5_img-20210221-wa0003.jpg
  https://uupload.ir/files/g0aq_img-20210221-wa0005.jpg تین گیاهم‌چرا اینجور میشه مهندس؟؟؟
  قارچ کش هم به توصیه یکی از دوستان هر ۷ روز بش زدم تو یک ماه ابیاریشم هر ۱۰ روز و تو سایه دوم گذاشتمش ولی بازم حالش خراب تر داره میشه لطفا ی راه خوب بگین… این پاره تنه منه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قارچ نیست، ابتدا زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه، برای ابیاری از اب همدمای محیط وبدون املاح استفاده کنید، ابیاری با اب سرد ودارای املاحی چون فلوراید باعث این مشکل در برگهای گیاهان میشه همچنین کود دهی بیش از اندزه که باعث شور شدن خاک وباعث چنین عواملی میشه، برگهایی که کنارشون سیاه وخشک شده بهبود پیدا نمیکنند میتونید بعد ازاینکه کامل خشک شدند جدا کنید ولی برگهای جدیدی که رشد خواهند کرد چنین مشکلی نخواهند داشت برگهای گیاه رو هم با یک دستمال نرم ومرطوب پاک کنید تا لکه قارچ کش از روی برگها پاک بشه. میتونید برای ابیاری از اب دستگاه تصویه ویا اب مانده استفاده کنید به این صورت که اب رو داخل یک پارچ یا هر وسیله ی دیگری که درب نداشته باشه بریزید وکنار گیاه قرار بدید بعد از ۲۴ ساعت با همون اب گیاه رو ابیاری کنید.

  • کارشناس 1 گفته:

   ابیاری با اب سرد ودارای املاح باعث سیاه وخشک شدن نوک برگها میشه برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

 6. امید گفته:

  با سلام
  شمعدانی من شروع به زرد شدن برگ ها کرده
  رگ برگ ها سبز پر رنگ و برگ زرد شده
  و به حالت قاشقی به سمت بالا داره میشه
  زهکشیش هم مرتبه
  علت میتونه پی باشه؟

 7. نگین گفته:

  باسلام و وقت بخیر.
  من یک ماه پیش شمعدونی خریدم.۳تاگل داشت.اول گلهاپژمرده وغنچه هاخشک شدند وبه همین ترتیب برگها زرد شد وبعدقهوه ای.چون حس کردم ممکنه شرایط نامناسب باشه جاش رادوبار عوض کردم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  https://uupload.ir/files/8u26_20201202_201513.jpg
  این هم عکس گل.
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث زرد شدن برگهای گیاهان میشه که طبیعی هست گیاه رو در محیطی که نور ،دماو تهویه مناسبی داره نگهداری کنید وتا حد امکان جابجا نکنید ،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 8. A.K گفته:

  سلام و خسته نباشید ببخشید این شمعدونی من اوایل پاییز همه برگهاش ریخت به جز این یکی که تو تصویر می‌بینین حالا این یکی هم زرد شده و ساقه گیاه خیلی چروک شده آبیاریش هم تا الان هفته ای دوبار بوده میشه بگین براش چیکار کنم که شاداب و سرحال بشه؟
  با سپاس از راهنماییتون
  این هم عکس ها:
  https://uupload.ir/files/piru_img_20201125_194009.jpg
  https://uupload.ir/files/z9ju_img_20201125_185127.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، ساقه پشتی خشک شده میتونید ساقه سالم رو به ارامی از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید اگر سالم بودند داخل خاک جدید در گلدان سایز کوچک بکارید مجدد شروع به رشد میکنه دقت کنید که ساقه هم سالم باشه وسیاه نشده باشه. بعد از کاشت با محلول قارچ کش ابیاری کنید.

 9. موسوی گفته:

  باسلام تشکر از راهنمایی خوبتون
  تو بالکن بذارم نور مستقیم خورشید برگهاش رو نمیسوزونه؟؟
  واینکه داخل خاکش پشه های ریز سیاه رنگ هست آیا آفت هستن یاپشه های خود خاک؟ و مشکلی برای گیاه بوجود میارن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،اوایل صبح در بالکن بگذارید زمانی که شدت نور زیاد شد نور رو فیلتر کنید میتونید از یک پارچه توری برای فیلتر کردن نور استفاده کنید، برای افت داخل خاک، رطوبت خاک رو کم کنید وکنار گیاه کارت زرد نصب کنید.

   • موسوی گفته:

    سلام ببخشید دوباره مزاحم میشم منظورتون از کارت زرد یک مقوا یا کارت زرد رنگ هست؟ آخه توی بخش دیگه ای فرمودین حشرات به کارت زرد می‌چسبند و از بین میرند
    اگر یه کارت مخصوص هست چه جوری تهیه اش کنم؟

    • کارشناس 1 گفته:

     سلام، کارت زرد یا آبی رنگ چسبدار که مخصوص جذب افت وحشرات هست، از فروشگاهای لوازم کشاورزی یا گلفروشها میتونید تهیه کنید.

 10. موسوی گفته:

  http://uupload.ir/files/tqfn_img_20200723_000958.jpg
  سلام این شمعدون رو چندوقت پیش کسی برام آورده تازه کاشته شده شاید یکماه اوایل برگهایش رشد داشت اما چند روزه برگهاش زرد میشه و خشک میشه شرایط نگهداری‌ صبحها میذارم بالکن موقع ظهر ک نور مستقیم میاد سمت بالکن میارم داخل خونه آبیاری هم با خشک شدن سطح خاک هست خاکش فکر میکنم خاک باغچه باشه
  لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وجابجایی های مکرر باعث زرد وخشک شدن برگهای گیاهان میشه گیاهان رو در جای ثابتی نگهداری کنید وزیاد جابجا نکنید شمعدانی گیاه نور دوستی هست بگذارید داخل همون بالکن بمونه وجابجا نکنید، برگهایی رو که زرد شدن جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،خاکش مناسب به نظر میرسه ، سطح خاک هر زمان یک بند انگشت خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

 11. مریم گفته:

  سلام من شمعدونیمو تو مغازه نگهداری میکنم چندروز مسافرت بودم کرکره پایین بودم وقتی برگشتم دیدم شمعدونیم برگاش خراب شده وریختند والان هم تازه داره جوونه میزنه زرد هست من باید چیکارکنم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *