آموزش نگهداری گل قهر و آشتی

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی : گل قهر و آشتی بانام علمی Mimosa pudica یکی از گیاهان حساس به تماس می‌باشد که در اثر تمام دست یا اجسام برگ‌های ان بسته می‌شوند و به همین دلیل نیز به اسم گل قهر و آشتی معروف شده است. زمانی که به برگ‌های این گیاه دست بزنید بسته می‌شوند و به اصطلاح قهر می‌کنند و چند دقیقه دیگر به حالت اولیه بر می‌گردند. همچنین این گیاه به نور نیز حساس می‌باشد و در شب و تاریکی برگ‌های آن جمع می‌شوند و در روشنایی باز می‌شوند. یکی از مشکلات اصلی این گیاه زرد شدن برگ ها می باشد که در این مقاله به آن می پردازیم.

گل قهر آشتی دارای ساقه چوبی و انعطاف پذیری می‌باشد که بر روی ساقه آن تیغ وجود دارد. گل قهر و آشتی دارای گل‌های سوزنی شکل اغلب به رنگ صورتی دارد.

فیلم گل قهر آشتی

شرایط نگهداری گل قهر و آشتی:

نحوه آبیاری گل قهر آشتی:
این گیاه به آبیاری حساس می‌باشد و باید آبیاری منظم انجام شود، هر زمان احساس کردید خاک در حال خشک شدن است گیاه را آبیاری کنید سعی کنید از آب با املاح کم استفاده کنید. حتماً باید گلدان دارای زهکشی مناسبی باشد تا ریشه دچار پوسیدگی نشود.

خاک مناسب گل قهر آشتی:
از ترکیب خاک باغچه با کوکوپیت یا خاک‌برگ می‌توان استفاده کرد. می‌توان در فصل رشد از کودهای NPK برای رشد بهتر گیاه استفاده کرد. از خاک‌های با تخلخل مناسب برای گیاه قهر و آشتی استفاده کنید. خاک گیاه را اواخر تابستان و قبل از شروع دوره رشد می‌توان تعویض کرد.

شکل گل گیاه قهر و آشتی
شکل گل گیاه قهر و آشتی

نور مناسب گل قهر آشتی:
گل قهر و آشتی به نور زیاد احتیاج دارد. ولی از قرار دادن در تابش شدید نور آفتاب خودداری کنید. همچنین گیاه را در جای‌های تاریک و بدون نور نباید نگهداری کنید.

دمای مناسب گل قهر آشتی:
دمای مناسب برای رشد گیاه در حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

آفت و بیماری‌ها:
آفت‌هایی مانند شپشک آرد الود، شته‌ها و همچنین بیماری‌های ویروسی در این گیاه ایجاد بیماری می‌کنند. با تشخیص به موقع و جداسازی گیاهان مریض از گیاهان سالم می‌توان از بروز مشکلات جلوگیری کرد. یکی دیگر از مشکلات گیاه قهر آشتی زرد شدن برگ‌ها می‌باشد.

دلیل زرد شدن برگ گل قهر و آشتی چیست؟
آبیاری بیش از حد یا خشکی زیاد، کمبود نور، بیماری‌های قارچی، و سرما می‌تواند از دلایل زرد شدن و ریزش برگ‌های این گیاه باشد.

تکثیر گل قهر و آشتی:
این گیاه را می‌توان از طریق قلمه گیری و بذر تکثیر کرد. قلمه‌ها را در اواخر بهار و تابستان جدا و ریشه دار کرد. بذر گل قهر آشتی را می‌توان در هر زمانی که شرایط را فراهم کرد کاشت. در مقالات بعدی آموزش کامل کاشت بذر گل قهر رو آشتی را در سایت قرار می‌دهیم.

بذر گل قهر آشتی
بذر گل قهر آشتی

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

خرید کود مخصوص گل قهر و آشتی

خرید سم قارچکش مخصوص گل قهر و آشتی

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی

مقالات مشابه:

‫325 نظر ارسال شده در “آموزش نگهداری گل قهر و آشتی

 1. علیرضا :

  سلام گیاه قهر من برگ هاش بعضی زرد میشه و میریزه و وقتی بهش دست میکشیم بسته نمیشه چه کار کنم (گیاه رو یکهفته پیش خریدم )

  • کارشناس 2 :

   سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی وپایینی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست،گیاه رو در جای ثابت که نور ودما وتهویه ی مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید، در محیط پررفت وامد هم نباشه، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 2. تینا :

  سلام من گل قهر و اشتی رو حدودا یه هفته ایی میشه که خریدم ولی بعد چند روز نصف بیشتر برگ هاش زرد شد و ریخت و گل هایی هم که داشت بدون اینکه باز بشن خشک شدن الان هم ساقه های جدیدش داره خشک میشه هر روز با اسپری سطحش هم مرطوب میکنم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث زرد شدن وریزش برگها وگلهای گیاهان میشه که طبیعی هست، گیاه رو در محیط ثابت که نور دما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وتا حد امکان برای مدتی جابجا نکنید،برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن وریزش برگها متوقف میشه وشروع به رشد میکنه.

 3. سارا :

  این تارهای سفید که گفتم شبیه پنبه میشه، دیازنیون دارم بنطرتون مناسبه؟
  در مورد کود از کودهای کاکتوس میتونم براش استفاده کنم؟

  • کارشناس 2 :

   احتمالش هست که شپشک ارد الود باشه، ابتدا بهتر هست بوسیله قلمو آغشته به الکل حذف فیزیکی کنید بعد سمپاشی رو انجام بدید بله میتونید از سم حشره کش دیازینون استفاده کنید،ابتدا گیاه رو درمان کنید بعد از بهبود میتونید کوددهی رو شروع کنید،بله از کود مخصوص کاکتوسها هم میتونید برای تقویت گیاه استفاده کنید.

 4. سارا :

  سلام کارشناس عزیز
  گیاه قهر و اشتی من از پایین مدام برگهاش زرد میشه و روش یه حشراتی هست که تارهای سفید رنگی هم ایجاد میکنن چجوری از بین ببرمشون
  هفته ای دوبار هم ابیاری میکنم رو به پنجره شمالی هم هست ممنون میشم راهنمایی کنید این هم عکسش
  http://uupload.ir/files/a380_06fe780a-adc4-4120-9d68-2181c5e7a52e.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست ولی اگر زرد شدگی باسرعت بیشتری انجام میشه گیاه کمبود عناصر داره، میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید،زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید، روی عکس اثاری از افت دیده نمیشه اگر بصورت خیلی ریز هستند وتارعنکبوتی میشه اطراف برگها، احتمالا کنه تارعنکبوتی هست که میتونید گیاه رو با محلول کنه کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی کنید،دقت کنید که فاصله کوددهی وسمپاشی دو هفته باشه همزمان استفاده نکنید.

 5. علی :

  سلام گل قهرو اشتی من غنچه گلهاش در نیومده خشک میشند می افتند ینی قبل این که پر جدید باز بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *