آموزش تعویض گلدان کاکتوس

آموزش تعویض گلدان کاکتوس

آموزش تعویض گلدان کاکتوس : یکی از موارد مهم در نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها آگاهی از زمان تعویض گلدان و تهیه خاک مناسب برای آنها می‌باشد. زمانی که گلدان برای گیاه کوچک باشد یا خاک گلدان نامناسب باشد بهتر است نسبت به تعویض خاک و گلدان اقدام کنید.

۱- انتخاب گلدان مناسب برای کاکتوس‌ها: ریشه کاکتوس‌ها خیلی زود دچار پوسیدگی می‌شود پس نباید گلدان خیلی بزرگ استفاده کنیم. اگر گلدان خیلی بزرگ باشد رطوبت بیشتری در خاک باقی خواهد ماند و باعث پوسیدگی می‌شود. همچنین زمانی که گلدان بیش از اندازه بزرگ باشد گیاه بیشتر انرژی خود را به ریشه سازی خواهد داد و ممکن است از قسمت بالایی رشد کمتری داشته باشد. نکته خیلی مهم دیگر در انتخاب گلدان داشتن سوراخ‌هایی برای خروج آب در ته گلدان می‌باشد. حتماً از گلدانی استفاده کنید که در ته آن سوراخ‌های زیادی باشد.

انتخاب گلدان

۲- انتخاب خاک مناسب: انتخاب خاک مناسب مهم‌ترین بخش در پرورش کاکتوس‌ها می‌باشد. سعی کنید خاک کاکتوس‌ها را خودتان تهیه کنید. خاک کاکتوس باید دارای زهکشی مناسبی باشد یعنی آب را در خود نگه ندارد. از خاک با ترکیب ماسه استفاده کنید. ماسه را بشورید تا خاک نداشته باشد. ترکیب ۶۰ درصد ماسه ۳۰ درصد پیت ماس یا کوکوپیت با دره درصد ورمی یا کود حیوانی استریل ترکیب ایده آلی برای انواع کاکتوس‌ها می‌باشد.

مراحل تعویض گلدان کاکتوس:

تعویض گلدان کاکتوس
پس از انتخاب گلدان و خاک مناسب، حال نوبت تعویض گلدان می‌باشد. ابتدا کاکتوس را به آرامی از خاک در می‌آوریم. این کار را به آرامی انجام دهید تا ریشه‌ها و تیغ‌های  کاکتوس آسیب نبیند. اگر ریشه گلدان را پر کرده باشد بهتر است برای جلوگیری از آسیب به گیاه گلدان را بشکنید یا برش دهید.

تعویض خاک کاکتوس

ریشه کاکتوس را از لحاظ وجود آفت‌ها بررسی کنید و اگر افتی مشاهده کردید آن را از بین ببرید. ریشه‌های پوسیده را جدا کنید. می‌توانید برای احتیاط به ریشه‌ها سم قارچ‌کش هم بزنید. اگر ریشه‌ها هیچ مشکلی نداشته باشند بلافاصله می‌توانید در گلدان جدید بکارید ولی اگر ریشه‌های پوسیده وجود داشت ریشه‌ها را جدا کنید و کاکتوس را به مدت چند روز در محلی سایه نگهداری کنید سپس اقدام به کاشت نمایید.
کاشت کاکتوس

اکنون زمان کاشت کاکتوس در گلدان جدید می‌باشد. کف گلدان را مقداری از خاکی که تهیه کرده‌اید بریزید و کاکتوس را بر رویان و در وسط گلدان قرار داده و اطراف آن را با خاک پر می‌کنیم. برای اینکه اطراف ریشه‌ها کامل از خاک پر شود می‌تواند چند ضربه به اطراف گلدان بزنید. کف گلدان برای زهکشی بهتر می‌توان مقداری سنگ ریزه نیز قرار داد.

آبیاری کاکتوس

هیچ‌وقت کاکتوس تازه کاشته شده را آبیاری نکنید زیرا ریشه‌ها هنوز قدرت جذب آب را ندارند و باید در حدود یک هفته تا ده روز صبر کنید تا ریشه‌های جدید تولید شود سپس اقدام به آبیاری کنید.

آفتاب و کاکتوس

همچنین در این مدت کاکتوس یعنی یک هفته تا ده روز بعد تعویض گلدان در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید تا گیاه آب از دست ندهد.
بعد از این مدت می‌توانید کاکتوس را به صورت عادی آبیاری کنید و در محلی با نور مناسب قرار دهید.

پاسخ به چند سؤال در مورد تعویض خاک کاکتوس‌ها و ساکولنت ها:

۱- بهترین زمان برای تعویض خاک کاکتوس چه زمانی است؟
پاسخ: بهترین زمان برای تعویض گلدان کاکتوس‌ها قبل از شروع فصل رشد می‌باشد که در ایران اسفند ماه می‌باشد. ولی اگر خاک نامناسب باشد و امکان آسیب به گیاه وجود داشته باشد در هر فصلی می‌شود عمل تعویض خاک را انجام داد.

۲- کدام نوع گلدان مناسب کاکتوس می‌باشد؟
پاسخ: از انواع گلدان پلاستیکی، سفالی، سنگی و غیره می‌توان برای کاشت کاکتوس‌ها استفاده کرد. مسئله مهم در انتخاب گلدان زهکشی مناسب، مقاوم بودن در برابر پوسیدگی، و تیره بودن رنگ گلدان برای عدم عبور نور خورشید می‌باشد.

 

۳- آیا این ترکیب خاک که در بالا توضیح داده شد بهترین نوع خاک می‌باشد؟
پاسخ: خیر فرمول‌های متفاوت و بسیار خوب دیگری نیز وجود دارد ولی این فرمول کاملاً تست شده و عالی می‌باشد.

۴- آیا در ترکیب خاک کاکتوس‌ها می‌توان از خاک باغچه استفاده کرد؟
پاسخ: خاک باغچه به دلیل نگهداری آب زیاد مناسب کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۶- چه زمانی کوددهی را شروع کنم؟
پاسخ: بهتر است تا یک ماه بعد از کاشت کاکتوس را کوددهی نکنید.

۷- چه نوع ماسه‌ای باید استفاده کرد؟
پاسخ: از ماسه‌های رودخانه‌ای که دارای آب شیرین باشد استفاده کنید. و یا قبل از استفاده ماسه را کامل بشورید تا املاح احتمالی از آن خارج شود.

۸- آیا ماسه‌بادی برای ترکیب خاک کاکتوس مناسب می‌باشد؟
پاسخ: خیر به دلیل نگهداری آب زیاد در ماسه بادی و احتمال پوسیدگی ریشه مناسب کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۹- از خاکبرگ می‌توان استفاده کرد؟
پاسخ: خیر خاک برگ نیز مانند موارد بالا مناسب ترکیب خاک کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۱۰- آیا می‌توان از خاک آماده کاکتوس‌ها استفاده کرد؟
پاسخ: بله به‌شرطی که از جای معتبر تهیه نمایید و مارک مناسبی باشد. ولی بهترین نوع خاک را همیشه فقط خودتان می‌توانید درست کنید.

برای خرید سم قارچ‌کش مناسب برای کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
برای خرید کود مخصوص کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

آموزش تعویض گلدان کاکتوس

 

پست‌های مرتبط

کاکتوس پیوندی رنگی

کاکتوس پیوندی رنگی

کاکتوس پیوندی رنگی : این روزها هر جا میریم خیلی...

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش پنجم)

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی : در این مقاله به...

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟ کارت‌های رنگی یا تله‌های...

نظرات (22)

میهن کاکتوس عزیز
من خاک گلدونم رو عوض کرده بودم و بعدش بعش اب دادم نه اونقدر که بیرون بیاد اما زیاد دادم. این و باید چیکارش کنم حالا؟ یه هفته ای میشه و یکی از کاکتوسا که باریکه و تیغداره انگار شله توی خاک??

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 25ام, 1397 09:41:

بهتر هست گیاهی که داخل خاک شل هست رو از خاک دربیارید وریشه ها رو چک کنید اگر پوسیده بودن تا جایی که پوسیده کات کنید وداخل محلول قارچکش قوطه ور کنیدوبگذارید چند روزی در جای خنک ونیمه سایه بمونه تا قسمت بریده شده پینه ببنده،بعد از تعویض خاک وگلدان کاکتوسها بهتر هست که تا یک هفته ابیاری نشه وجای خنک وسایه نگهداری بشه.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام ماکه پیت و کوکو نداریم بایدچیکارکنیم بجاکوکو میشه از کود دامی استفاده کرد ولی بجا پیت چی جایگزینش کنیم ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 2ام, 1397 08:59:

سلام، ترکیب خاک رو برای کشت بذر میخواهید یا ترکیب خاک کاکتوسهای بالغ؟برای کشت بذر بهتر هست که از پیت ماس استفاده کنید اگر در شهرتون پیدا نمیشه بصورت اینترنتی تهیه کنید، برای خاک کاکتوسهای بالغ حتما نیاز نیست که کوکوپیت ترکیب کنید. کود دامی میتونه جایگزین ورمی کمپوست باشه، خاکهای اماده مخصوص کاکتوس هم هستند که میتونید از اون بسته بندیها تهیه کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید به شما و گروهتون بخاطر مطالب بسیار مفیدتون،
خواستم ببینم اگر توی تعویض گلدون و خاک کاکتوس اگر اشتلاهی کرده باشیم و بعد چند روز متوجه بشیم، میتونیم دوباره خاک و گلدون کاکتوس رو تعویص کنیم یا این کار باعث اسیب به کاکتوس میشه؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 5ام, 1397 12:28:

سلام. ممنون از شما دوست گرامی،بله میتونید مجدد خاک رو تعویض بکنید بعد از کاشت در جای خنک ونیمه سایه بمدت یک هفته نگهداری کنید وابیاری رو هم اگر گیاه رشد داره یک هفته بعد از کاشت انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی خیلی ممنون.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون از راهنمایی تون. اگه اشتباه متوجه نشدم باید یک سوم بالای خاک رو با ماسه یا شاید هم بهتر باشه با شن یا سنگریزه پر کرد. اون وقت اون دو سومی که زیر خاکه مشکلی براش پیش نمیاد؟ چون الان که توی بستر هستن همه اش بالای خاکه.
این رو هم بگم که اون قسمت وسطی همیشه رنگش روشن نیست. خیلی شون هم سبز یا قرمزه مثل فروها و مامیلاریاها و غیره. این همون قسمتیه که وقتی بذرها شروع به جوانه زنی میکنن رشد میکنه و تیغ یا ارئولی هم روش نیست.
ببخشید این همه وسواس به خرج میدم. تا اینجا رو با کمک شما خوب جلو اومدم و میخوام که تو مرحله انتقال از خزانه به گلدون هم مشکلی پیش نیاد. ?

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 23ام, 1397 10:51:

خواهش میکنم. بله. وقتی جوانه ها داخل بستر هستند میتونید یک لایه نازک ماسه بریزید تا اون قسمت داخل ماسه بمونه. وقتی قسمت تحتانی گیاه با نور تماس داشته باشه رنگش سبز میشه وقتی زیر خاک یا ماسه باشه رنگش روشنتر میشه. بهتره از ماسه های عدسی یا سنگریزه استفاده کنید شن ویا ماسه بادی مشکل ساز میشه. نگران نباشید مشکلی پیش نمیاد فقط باید بین دو ابیاری خاک کاملا خشک بشه بعد ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض وقت بخیر. یک سوال راجع به تعویض گلدان برام پیش اومده. اکثر کاکتوسها از سه قسمت تشکیل شدن. قسمت پایین ریشه، قسمت بالا بدنه کاکتوس و مابین این دو یه قسمته که اکثرا رنگ روشنی داره و فاقد تیغ هست. البته این قسمت وسطی بیشتر تو جوانه های کاکتوسها مثل آستروفیتومها و غیره مشخصه. الان که میخواستم جوانه ها رو از بستر دربیارم و بذارم تو گلدون این سوال برام پیش اومد که این قسمت باید زیر خاک باشه یا بالای خاک؟ اگه بالاش باشه ظاهر کاکتوس یه کم ناجور میشه (که البته زیاد مهم نیست) و اگه هم زیرش باشه احتمال داره از اون قسمت دچار قارچ و بقیه آفتها بشه و خراب شه. برا همین مزاحمتون شدم که این قسمت رو باید چیکار کرد. با تشکر.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 23ام, 1397 09:17:

سلام. قسمتی که روشن هست دو سومش داخل خاک قرار میگیره ویک سومش بالای خاک که اون قسمت رو هم با ماسه پر میکنیم که در اثر ابیاری دچار پوسیدگی نشه.

[پاسخ]

پاسخ

خب میتونم یک سایز بزرگتر از ریشه مثلا ۱۵ انتخاب کنم اما گل کل گلدون رو میپوشونه و نمیشه اب داد بهش متاسفانه نسبت گل به ریشه واقعی نیست
در ضمن ایرادی نداره دوبار پشت هم گلدون عوض کرد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 4ام, 1397 22:06:

دوست عزیز من گل شمارو ندیدم که چه سایزی هست نسبت به اندازه گیاه باید گلدون رو انتخاب کنید.اگر گیاه بزرگ هست مثلا اندازه گلدون ده هست شما اندازه گلدون دوازده رو انتخاب بکنید.گلدونها سایزشون دو تا دوتا بالا میره.سعی کنید موقع تعویض به ریشه ها اسیبی نرسه.وریشه ها زیاد در معرض هوای ازاد قرار نگیرند.زود تر تعویض کنید بهتر هست مشکلی پیش نمیاد.سه,چهار روز بعد ابیاری رو انجام بدید که ریشه ها قسمتهایی رو که اسیب دیدن رو ترمیم کنند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
یه گلدون داشتم که سه تا اچوریا توش داشت اما خیلی بزرگ شده بودن
گلدونشون رو عوض کردم منتهی چون فضای توی گلدونشون کم بود ریشه ها به صورت فشرده اما زیاد بود مثلا اندازه گلدون هشت اما گل ها خیلی بزرگتر بودن یکیشون سطح گلدون ۲۵ رو پر میکرد یکی هم گلدون ۲۰ منم توی همین گلدون ها کاشتم اما نسبت مقدار ریشه به کل گلدون کمه این گلدون ها مناسب اند یا عوض کنم؟
درضمن از اول که خریده بودم توی کوکوپیت خالص بودن من به کوکوپیت اطراف ریشه دست نزدم بقیه کوکپیت هم با ماسه ای که خاک داشت و کود حیوانی قاطی کردم و بقیه گلدون رو پر کردم ترکیب خاک مناسبه یا نه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 4ام, 1397 20:17:

سلام.گلدون باید یک سایز از حجم ریشه های گیاه بزرگ باشه.اگر اینطوری هست مشکلی نیست.برای خاک هم اگر مقداری پیت ماس اضافه میکردید بهتر بود.

[پاسخ]

پاسخ

ممنونم از پاسخگوییی ?? فقط من مجبور شدم همانطور که گفتم یه مقدار از بدنشو تو خاک بگذارم که وایسته این باعث پوسیدگیش نمیشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 3ام, 1397 16:34:

سلام.ابیاری رو منظم انجام بدید مشکلی پیش نمیاد میتونید روی سطح خاک ماسه بریزید که اب با بدنه تماس نداشته باشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید ببخشید من گلدان یکی از کاکتوسهایی که به تازگی گرفتمو عوض کردم و متوجه شدم که کاکتوسو خیلی تو خاک فرو کرده بودن ساقشو که احتمالا چون سنگین بوده برای اینکه سنگینی نکنه از انجایی که شنیدم بدنه کاکتوس تو خاک ننباید باشه من تا جایی که امکان داشت و سنگینی نمیکرد بیرون از خاک گذاشتم و سوال من این است که الان این قسمت که قبلا تو خاک بوده رنگش روشن تره ولی تیغ های کوچیکشو داره و سالمه خواستم بدونم من برگردونم دقیقا همانجا که در گلدان قبلی بود یا رنگش و تیغ ها به مرور زمان درست میشه ؟ مرسی

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 3ام, 1397 06:48:

سلام.بمرور زمان نور که بزنه قسمت روشن سبز تیره میشه.جای نگرانی نیست.فقط جلوی افتاب مستقیم نزارید. قسمتی که داخل خاک بوده افتاب سوخته میشه.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. من چند روز پیش کاکتوس ژمینو خریدم و الان که میخواستم گلدونش رو عوض کنم متوجه شدم که از قسمت بالا یه چیز دلمه مانند وجود داره و معلومه که میخواد گل بده (شبیه شکلهایی که تو سایت شما هستن). به نظر شما گلدون رو عوض کنم؟ میترسم اگه این کارو بکنم به گیاه شوک وارد بشه و گل نده. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 2ام, 1397 17:38:

سلام.مبارکه. بله بهتره تعویض گلدون رو به تعویق بندازید در این حالت به گیاه شوک وارد میشه احتمال داره بازشدن گل زمانبر باشه ویا کلا خشک بشه وگل نشه.

[پاسخ]

پاسخ