آموزش تعویض گلدان کاکتوس

آموزش تعویض گلدان کاکتوس

آموزش تعویض گلدان کاکتوس : یکی از موارد مهم در نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها آگاهی از زمان تعویض گلدان و تهیه خاک مناسب برای آنها می‌باشد. زمانی که گلدان برای گیاه کوچک باشد یا خاک گلدان نامناسب باشد بهتر است نسبت به تعویض خاک و گلدان اقدام کنید.

۱- انتخاب گلدان مناسب برای کاکتوس‌ها:ریشه کاکتوس‌ها خیلی زود دچار پوسیدگی می‌شود پس نباید از گلدان خیلی بزرگ استفاده کنیم. اگر گلدان خیلی بزرگ باشد رطوبت بیشتری در خاک باقی خواهد ماند و باعث پوسیدگی می‌شود. همچنین زمانی که گلدان بیش از اندازه بزرگ باشد گیاه، بیشتر انرژی خود را صرف ریشه زایی خواهد کرد و ممکن است از قسمت بالایی رشد کمتری داشته باشد. نکته خیلی مهم دیگر در انتخاب گلدان داشتن سوراخ‌هایی برای خروج آب در ته گلدان می‌باشد. حتماً از گلدانی استفاده کنید که در ته آن سوراخ‌های زیادی باشد.

انتخاب گلدان

۲- انتخاب خاک مناسب: انتخاب خاک مناسب مهم‌ترین بخش در پرورش کاکتوس‌ها می‌باشد. سعی کنید خاک کاکتوس‌ها را خودتان تهیه کنید. خاک کاکتوس باید دارای زهکشی مناسبی باشد یعنی آب را در خود نگه ندارد. از خاک با ترکیب ماسه استفاده کنید. ماسه را بشورید تا خاک نداشته باشد. ترکیب ۶۰ درصد ماسه ۳۰ درصد پیت ماس یا کوکوپیت با ده درصد ورمی یا کود حیوانی استریل ترکیب ایده آلی برای انواع کاکتوس‌ها می‌باشد.

مراحل تعویض گلدان کاکتوس:

تعویض گلدان کاکتوس
پس از انتخاب گلدان و خاک مناسب، حال نوبت تعویض گلدان می‌باشد. ابتدا کاکتوس را به آرامی از خاک در می‌آوریم. این کار را به آرامی انجام دهید تا ریشه‌ها و تیغ‌های  کاکتوس آسیب نبیند. اگر ریشه گلدان را پر کرده باشد بهتر است برای جلوگیری از آسیب به گیاه گلدان را بشکنید یا برش دهید.

تعویض خاک کاکتوس

ریشه کاکتوس را از لحاظ وجود آفت‌ها بررسی کنید و اگر افتی مشاهده کردید آن را از بین ببرید. ریشه‌های پوسیده را جدا کنید. می‌توانید برای احتیاط به ریشه‌ها سم قارچ‌کش هم بزنید. اگر ریشه‌ها هیچ مشکلی نداشته باشند بلافاصله می‌توانید در گلدان جدید بکارید ولی اگر ریشه‌های پوسیده وجود داشت ریشه‌ها را جدا کنید و کاکتوس را به مدت چند روز در محلی سایه نگهداری کنید سپس اقدام به کاشت نمایید.
کاشت کاکتوس

اکنون زمان کاشت کاکتوس در گلدان جدید می‌باشد. درکف گلدان مقداری ماسه درشت برای زهکشی اب بعد  از خاکی که تهیه کرده‌اید بریزید و کاکتوس را بر روی ان و در وسط گلدان قرار داده و اطراف آن را با خاک پر می‌کنیم. برای اینکه اطراف ریشه‌ها کامل از خاک پر شود می‌تواند چند ضربه به اطراف گلدان بزنید.

آبیاری کاکتوس

هیچ‌وقت کاکتوس تازه کاشته شده را آبیاری نکنید زیرا ریشه‌ها هنوز قدرت جذب آب را ندارند و باید در حدود یک هفته تا ده روز صبر کنید تا ریشه‌های جدید تولید شود سپس اقدام به آبیاری کنید.

آفتاب و کاکتوس

همچنین در این مدت یک هفته تا ده روز بعد تعویض گلدان کاکتوس را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید تا گیاه آب از دست ندهد.
بعد از این مدت می‌توانید کاکتوس را به صورت عادی آبیاری کنید و در محلی با نور مناسب قرار دهید.

پاسخ به چند سؤال در مورد تعویض خاک کاکتوس‌ها و ساکولنت ها:

۱- بهترین زمان برای تعویض خاک کاکتوس چه زمانی است؟
پاسخ: بهترین زمان برای تعویض گلدان کاکتوس‌ها قبل از شروع فصل رشد می‌باشد که در ایران اسفند ماه می‌باشد. ولی اگر خاک نامناسب باشد و امکان آسیب به گیاه وجود داشته باشد در هر فصلی می‌شود عمل تعویض خاک را انجام داد.

۲- کدام نوع گلدان مناسب کاکتوس می‌باشد؟
پاسخ: از انواع گلدان پلاستیکی، سفالی، سنگی و غیره می‌توان برای کاشت کاکتوس‌ها استفاده کرد. مسئله مهم در انتخاب گلدان زهکشی مناسب، مقاوم بودن در برابر پوسیدگی، و تیره بودن رنگ گلدان برای عدم عبور نور خورشید می‌باشد.

 

۳- آیا این ترکیب خاک که در بالا توضیح داده شد بهترین نوع خاک می‌باشد؟
پاسخ: خیر فرمول‌های متفاوت و بسیار خوب دیگری نیز وجود دارد ولی این فرمول کاملاً تست شده و عالی می‌باشد.

۴- آیا در ترکیب خاک کاکتوس‌ها می‌توان از خاک باغچه استفاده کرد؟
پاسخ: خاک باغچه به دلیل نگهداری آب زیاد مناسب کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۶- چه زمانی کوددهی را شروع کنم؟
پاسخ: بهتر است تا یک ماه بعد از کاشت کاکتوس را کوددهی نکنید.

۷- چه نوع ماسه‌ای باید استفاده کرد؟
پاسخ: از ماسه‌های رودخانه‌ای که دارای آب شیرین باشد استفاده کنید. و یا قبل از استفاده ماسه را کامل بشورید تا املاح احتمالی از آن خارج شود.

۸- آیا ماسه‌بادی برای ترکیب خاک کاکتوس مناسب می‌باشد؟
پاسخ: خیر به دلیل نگهداری آب زیاد در ماسه بادی و احتمال پوسیدگی ریشه مناسب کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۹- از خاکبرگ می‌توان استفاده کرد؟
پاسخ: خیر خاک برگ نیز مانند موارد بالا مناسب ترکیب خاک کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۱۰- آیا می‌توان از خاک آماده کاکتوس‌ها استفاده کرد؟
پاسخ: بله به‌شرطی که از جای معتبر تهیه نمایید و مارک مناسبی باشد. ولی بهترین نوع خاک را همیشه فقط خودتان می‌توانید درست کنید.

برای خرید سم قارچ‌کش مناسب برای کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
برای خرید کود مخصوص کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

83 دیدگاه برای “آموزش تعویض گلدان کاکتوس

 1. saeed گفته:

  سلام خسته نباشید من یه نخل ماداگاسکار از گلخانه خریدم فروشنده گفت گلدان اش کوچه باید عوض بشه اینم عکس
  https://uupload.ir/files/bojs_img_20210116_173705.jpg
  به نظرتون اندازه این گلدون مناسب است
  https://uupload.ir/files/6myi_img_20210116_173745.jpg
  آیا خاک رو هم مثل کاشت بذر ۲۴ با محلول قارچ کش ضد عفونی کنم یا لازم نیست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، گلدان رو میتونید اواسط اسفند ما یک الی دو سایز بزرگتر کنید ،گلدانی که انتخاب کردید خیلی بزرگ هست، یک الی دو سایز از گلدان قبلی باید بزرگ باشه نه زیاد، میتونید خاک رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض گلدان بکنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما، همشون ساکولنت هستند از سمت چپ کالانکوئه بهارنسیس، ائونیوم،کراسولاخرفه ای، سمت راست کراسولا بورگاندی یا کراسولا کمپفایر هست کامل نمیتونم تشخیص بدم باید ازنزدیک عکس بگیرید، ساکولنتها برای رشد ایدال به نور زیادی نیاز دارند،گیاهانتون کمبود نور دارند به این صورت ادامه پیدا کنه علفی رشد کرده وبمرور زمان از بین میرند،اگر قسمت نور گیری ندارید میتونید از نور مصنوعی براشون استفاده کنید. ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید. در محیط پرنور وفیلتر شده که تهویه مناسبی داره نگهداری کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، متاسفانه شرایط نگهداری خوبی نداشته، همه ی پدها پوسیدن بجز پدی که سبز هست میتونید اون پد رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده جدا کنید ودر محیط خنک وسایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده خشک بشه بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید.

 2. آیناز گفته:

  http://uupload.ir/files/j1w8_img_20200722_183947.jpg
  http://uupload.ir/files/ueew_img_20200721_224344.jpg
  سلام من میخواستم خاک این کاکتوس رو عوض کنم خاک آماده از بیرون خریدم ک عکسشو فرستادم ۱-آیا این خاک مناسبه؟ ۲-میتونم توهمین گلدون بکارم یعنی سایز گلدون مناسبه؟ واینکه میخوام قسمت بالاش رو کات کنم و توی گلدون دیگه ای بکارم باید چند سانت قطع کنم؟ وآیا اگر بهش قارچ کش نزنم مشکلی پیش نمیاد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله مناسب هست مقداری هم اگر ماسه عدسی دارید ترکیب کنید که تخلخلش بیشتر بشه، گلدان بزرگ هست بهتر هست داخل گلدان کوچکتری بکارید،ده سانت از بالا کات کنید کافی هست، بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید نیازی به قارچ کش نخواهد بود.

 3. N.m گفته:

  سلام.من قبلا از شما پرسیدم که چرا کاکتوسم رشد خیلی کمی داره و شما پیشنهاد دادیدکه خاک رو عوض کنم. خواستم بپرسم تو این فصل میتونم خاک کاکتوس رو عوض کنم و تو همون گلدون دوباره بکارم؟چون با توجه به نظرات خیلی ها که تو این فصل خاک رو عوض کرده بودن گفتن که گیاهشون زرد شده.من هم میترسم که کاکتوس خشک بشه بخاطر تعویض تو این فصل

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، الان زمان مناسبی برای تعویض خاک گیاهان نیست ،بهترهست صبر کنید واسفند ماه اقدام کنید.

 4. amini.mohammali گفته:

  سلام وقتون بخیر
  بنده هفته پیش مبجبور به تعویض خاک گلدان اچینو هام شدم و هنگام دراوردن اچینو از خاک تمام خاک قدیم رو به ریشه ها چسبیده شده را جدا کردم و درون خاک گلدان جدید قرار دادم الان پنج روز گذشته بعضی از اچینو ها درحال چروک شدن هستن البته طبق اموزشای خوب سایتون که فرموده بودید تا یک هفته به گیاه اب ندهید منم اب ندادم سوالم این است که این چروک شدگی ها طبیعی است؟
  ممنونم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، این فصل زمان مناسبی برای تعویض خاک وگلدانها نیست، بهتر هست گیاهان رو بمدت یک هفته هم در محیط خنک وسایه نگهداری کنید اولین ابیاری رو هم با محلول قارچ کش انجام بدید ،بمرور زمان بهبود پیدا میکنند. دو هفته بعد از تعویض خاک میتونید به محیط اصلی انتقال بدید.

 5. عاطفه گفته:

  http://uupload.ir/files/68et_20200623_092052.jpg
  سلام من این گیاه رو اسمشو نمیدونم چون رشدش متوقف شده بود خاکشو عوض کردم چون خاکشم خیلی سفت شده بود ولی الان بعد ۳روز ۴تا از برگاش دارن زرد میشن
  براش کاور هم گذاشتم چون برگاش بیحال شده بود
  خواهشا راهنماییم کنید که چه کاری براش انجام بدم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دراسنا بلالی سبز هست،خاکش باید سبک ومتخلخل باشه،هر زمان خاک رطوبت از دست داد ابیاری کنید ،زرد شدن برگها در اثر شوک تعویض گلدان هست صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،برای کاهش شوک وارده میتونید بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته به محیط اصلی انتقال بدید، زهکش رو بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه ،از اب بدون املاح برای ابیاری استفاده کنید ابهایی که داری فلوراید باشند مناسب این نوع گیاه نیست.

 6. پوریا گفته:

  سلام ببخشید من یه کاکتوس اچینو پسیس دارم که تعداد زیادی پاجوش داشت قبل فصل خواب و بعد زمستون خیلی از حجم گیاه اصلی کم شده بود و از یکی از کارشناسان عزیز پرسیدم و گفتن عادیه و بخاطر فصل خواب بود ریشه کاکتوس هیچ مشکلی نداره و کاکتوس هم نرم نشده و حشره و پوسیدگی ریشه هم نداره دما نزدیک ۳۰ درجس و جلوی خورشیده پاجوش هارم کندم که شاید بخاطر اوناس که گیاه اصلی انقد لاغر شده بعد چند ماه که نور ملایم میزنه و گلدون و خاک عوض کردمو قارچ کش زدم و کود استفاده کردم هنوزم همون شکل مونده نه خراب میشه و نه خوب ریشه بزرگی هم داره میخواستم بدونم با هرس کردنش درست میشه و اینکه شما چه پیشنهادی میدید خیلی ممنون از سایت خوبتون
  http://uupload.ir/files/6js5_dsc_0047.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا به گیاه شوک وارد شده برای ترغیب به رشد باید مجدد بهش شوک وارد بشه، میتونید از خاک دربیارید وریشه ها رو هرس کنید ومجدد بکارید با این کار مجدد به گیاه شوک وارد میشه وشروع به رشد میکنه.

 7. مجید گفته:

  سلام بنده یه کاکتوس ماداگاسکار دارم نزدیک ۳سالی هست که اصلا رشد قابل توجهی نداشته همونجوری مونده و برگهاش هم یکم زرد شدن …تا دیروز خاک و کود آماده تهیه کردم و زیر گلدان سوراخ زدم چن تا و یکم سنگ ریزه ته گلدان و یکمم ماسه اضافه کردم به خاک آماده …تعویض کردم گلدان رو .. روش کاشت صحیح بوده یا مشکل داره ….الآنم گذاشتم سایه مونده ..ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،تعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه شروع به رشد میکنه.

 8. مهسا گفته:

  سلام وقت بخیر
  من نخل ماداگاسکارم از پارسال حدود آبان خوابیده و هنوز بیدار نشده در حالی که تو اصفهان هوا گرمه و بقیه کاکتوس هام بیدار شدن باید چیکار کنم که بیدار بشه؟
  ریشه هاش سالم هستن و بدنش محکمه و علائم قارچ و بیماری هم مشاهده نکردم
  فقط یه چیز کوچیک مثل تار عنکبوت رو سر کاکتوس بود که جداش کردم و قارچ کش اسپری به گیاه و هم به صورت آبیاری ولی الان بعد گذشت یک ماه بازم اثری از رشد نیست
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تنه ی گیاه رو به ارامی خراش بدید اگر سبز باشه درمحیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید وابیاری رو انجام بدید شروع به رشد میکنه،برای راهنمایی بهتر میتونید از گیاه عکس واضح بفرستید.

 9. مرجان گفته:

  سلام ممنون بابت اطلاعات عالیتون من چندتا کاکتوس و افوربیا خریدم و میخام همشون بکارم داخل یک گلدون مستطیل شکل ایا مشکلی برا گلهام پیش میاد ک داخل گلدون بزرگ کنارهم ترکیبی بکارمشون؟ واینکه خاک کاکتوس براشون ازاین بسته بندیا تهیه کردم بزارم خاک خشک بشن بعد بکارم یا مشکلی نداره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر گلدان بزرگ هست ابیاری رو باید دقت کنید که زیاد نباشه، میتونید داخل خاک اماده مقداری هم ماسه رودخونه ای شسته ترکیب کنید تا متخلخل بشه. میتونید خاک رو داخل یک سینی بزرگ بریزید تا کمی رطوبتش کم بشه بعد استفاده کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، چه نوع گیاهی هست؟زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه ده روز زمان کمی هست حداقل یک ماه بعد از تعویض گلدان گیاه شروع به رشد میکنه.

  • Hanie گفته:

   برای من ساکولنت کراسولا هست الان ریشه ها رو شستم نگا کردم یکم مایل به قهوه ای بود خاکم جلوی افتاب ریختم خشک بشه الان ریشه هاش پوسیده بنظرتون؟

 10. Parsa گفته:

  سلام روز بخیر.امروز که داشتم خاک گلارو عوض میکردم به ازای هشت کیسه کوچک خاک کاکتوس که تقریبا یه لگن رو پر میکنه، دو مشت خاکبرگ پ دو مشت کوکوپیت مخلپط کردم. چپن گرفتید این ترکیب اضافه نشه نگران شدم، این مقدار میتونه باعث اسیب به گیاه بشه؟
  و دومین سوالمم اینه که برای سانسوریام که از همون ترکیب قبلی پیروی میکرد، خاک کم اوردم و سطح خاک گلدون رو برای زیباییش با ماسه بادی پر کردم، مشکل ایجاد میکنه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید و معذرت بابت طولانی بودن سوالم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کوکوپیت وخاک برگ ارزش غذایی ندارند وفقط رطوبت رو حفظ میکنند که برای گیاهان گوشتی مناسب نیستند ولی اگر مقدار کمی ترکیب کردید مشکلی بوجود نمیاد، ابیاری رو با احتیاط انجام بدید، زمانی که خاک تا عمق گلدان خشک شد انجام بدید.ماسه بادی چون ذراتش ریزهست مانع از رسیدن اکسیژن کافی به ریشهای گیاه میشه بهتر هست ماسه بادی رو بردارید واز ماسه های درشت تر داخل خاک سانسوریا ترکیب کنید. ماسه ها اندازه عدس یا نخود باشن کافی هست.

 11. داود جوهری گفته:

  سلام وقت بخیر . در صورت نداشتن ومی می توان فقط از ماسه شسته و پیت ماس استفاده کرد ٔ؟ و نبود ورمی مشکل ساز نمیشه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای ترکیب خاک کاکتوسها اگر میخواهید استفاده کنید میتونید بجای ورمی از کود دامی کاملا پوسیده وضدعفونی شده استفاده کنید.

 12. اچینو گفته:

  ۱- خاک کاکتوس رو چطور باید ضد عفونی کرد؟
  ۲- چاقو یا کاتری که برای برش کاکتوس استفاده می کنیم چطور باید ضدعفونی کرد؟
  ۳- آیا برای کاشت گلدان هم باید ضدعفونی بشه و اگه بله چجوری؟
  ۴- فرمودید باید خاک کاکتوس رو بزارم خشک بشه. من ماسه و پیت ماس و ورمی کمپوست رو گرفتم. ولی پیت ماس و ورمی داخل پلاستیک بودن و نم دارن. اول باید با نسبت ۷۰ و ۱۵ و ۱۵ مخلوط کنم؟ بعد چجوری خشک کنم؟ تو محیط‌ منزل باید بمونه یا تو فر؟
  ۵- برای نگهداری پیت ماس و ورمی تو همون پلاستیک خودش بمونه کپک نمیزنه با توجه به اینکه مرطوبه؟ یا باید خارج کنم و بزارم تو هوای آزاد خشک بشه و بعد بریزم تو پلاستیک؟
  ببخشید زیاد شد. سوالاتم زیاده! ?

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   بوسیله حرارت دادن یا با محلول قارچ کش، با الکل یا با حرارت دادن میتونید ضدعفونی کنید،با محلول قارچ کش شستشو بدید،اگر با حرارت دادن ضدعفونی کنید خشک میشه اگر با محلول قارچ کش ضدعفونی کنید بعد از ابشویی داخل یک سینی بریزید ودر هوای ازاد بگذارید خشک بشن. در جای خنک وتاریک نگهداری کنید مشکلی پیش نمیاد.

 13. اچینو گفته:

  سلام و ممنون از سایت بی نظیرتون.
  برای تعویض بعضی از گلدون ها و بررسی ریشه اونا رو از خاک درآوردم. بعضی ها کمی ریشه پوسیده داشتن که کندمشون و بعضی ها سالم بودن.

  http://uupload.ir/files/j790_20200103_231855.jpg

  ریشه همشون رو جهت اطمینان و پیشگیری یک دقیقه گذاشتم تو محلول کاربندازیم. نمی دونم کار درستی کردم یا نه. آیا درست بوده؟ و این که الان می تونم همشون رو بزارم تو خاک کاکتوس؟ یا باید سه چهار روز بزارمشون تو محیط نیمه سایه و خنک بعد بزارمشون تو خاک؟ یا یک روز صبر کنم که ریشه ها خشک بشن کافیه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،۲۴ ساعت بمونن کافی هست بله کارتون درست بوده، داخل خاک مخصوص کاکتوسها که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید ویک هفته بعد از کشت ابیاری رو انجام بدید.

 14. حسام گفته:

  سلام میخواستم بدونم شما از دونه های لیکاپون هم استفاده می‌کنید؟ من سطح گلدونو و محل اتصال خاک به بدنه کاکتوسو از لیکاپون استفاده کردم به طوری که فقط مقداری از ریشه با خاک تماس داره.زیر گلدونم از سنگ ریزه و به اندازه کافی و بعد یه لایه ذغال سنگ فعال استفاده کردم. تمام سنگ ها و لیکاپون ها به مدت نیم ساعت تو محلول کاربندازیدم بودن.مشکل بنده اینه که لیکاپون با اینکه میزان گردش هوا برا ریشه ها رو افزایش میده اما بعد از آبیاری مشکل جذب آب داره و امکان پوسیدگی رو افزایش میده.البته طبق گفته سازنده. تو پیج های خارجی چیزی شبیه همین لیکاپون ها استفاده میشه. ممنون میشم شما هم تجربتونو در اختیار قرار بدید
  ممنون.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، از لیکا میتونید در ترکیب خاک کاکتوسها استفاده کنید، ریختن لیکا روی سطح خاک باعث پوسیدگی طوقه کاکتوسها میشه چون لیکا رطوبت رو به مدت طولانی حفظ میکنه، موادی که در تصاویر وفیلمهای خارجی هست لیکا نیست، اکاداما هست نوعی سنگ اتشفشانی که شبیه لیکا هستند. از لیکا برای ریشه دار کردن انواع قلمه کاکتوسها وسایر گیاهان هم میتونید استفاده کنید.

 15. امیر گفته:

  باسلام و تشکر از عوامل محترم سایت میهن کاکتوس
  ۳روز هست که خاک گلدونهارو عوض کردم و به سفارش گل فروشی کاکتوس که خاک رو عوض کرده بود توی آفتاب گذاشتم و گلها آب از دست دادن
  الان چکار کنم که گلهای عزیزم سالم بمونن.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گلفروش حتما با گلهاتون دشمنی داشته??، بعد از تعویض گلدان وخاک بمدت یک هفته باید گیاه رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری نکنید ،یک هفته بعد ابیاری رو شروع کنید وگیاه رو به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،قرار دادن گیاه بعد از تعویض گلدان یاخاک در نور مستقیم باعث از دست دادن اب وافتاب سوختگی گیاه ووارد شدن شوک به گیاه میشه وگیاه از بین میره.

 16. fariba گفته:

  سلام یه سوال دارم ممنون میشم جواب بدید. الان میتونم گلدون کاکتوسامو عوض کنم جاشون خیلی تنگ شده مشکلی براشون پیش نمیاد تو این فصل؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید تعویض کنید مشکلی پیش نمیاد بعد از تعویض گلدان بمدت یک هفته در جای خنک وسایه نگهداری کنید وابیاری رو یک هفته بعد انجام بدید.

 17. حسن گفته:

  آقا واقعا دمتون گرم که اینقد سریع جواب میدید
  البته اینو بگم که قبل از اینکه گلدون رو عوض کنم چروکیده بود
  یه هفته جای خنک بود تازه آوردمش تو نور
  بازم مرسی

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   ممنون از توجه شما دوست عزیز، مدتی جای ثابت نگهداری کنید وابیاری رو دقت کنید، اگر ریشه ها مشکلی نداشته باشه، بمرور زمان درست میشه وشروع به رشد میکنه.

 18. حسن گفته:

  http://uupload.ir/files/0yi_۲۰۱۹۰۶۱۸_۱۵۲۶۴۸.jpg
  سلام . این اپونتیا الان یک ماهه یکی از پد هاش چروک شده ولی بقیش سالمه و حتی جوونه هم زده . علت چیه؟ اگه خوب نمیشه کاتش کنم؟
  http://uupload.ir/files/9umu_۲۰۱۹۰۶۱۸_۱۵۲۷۲۵.jpg
  این یکی کاکنتوس هم که فک کنم فروکاکتوس هست . پایینش داره چروک میشه( البته تو عکس خیلی واضح نیست) چیکار کنم ؟ و اینکه تازه گلدونشو عوض کردم(یکی دو سایز بزرگتر) چقدر باید آبیاریش بیشتر بشه؟(تو هر دفع آبیاری)

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، پد قدیمی هست که پیر وفرسوده شده بهتر هست صبر کنید کامل که خشک شد جدا کنید.عکس دومی ملو کاکتوس هست، چروکیدگی بر اثر اسیب ریشه ها میتونه باشه،بهتر هست در جای خنک ونیمه سایه بمدت یک هفته نگهداری کنید وابیاری نکنید ،خاکش که کامل خشک شد میتونید ابیاری رو شروع کنید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه. بعد از یک هفته بجای پرنوری انتقال بدید.

 19. حسن گفته:

  سلام خوبید؟
  ۱.ببخشید از چه طریق میتونم براتون عکس بفرستم (فروکاکتوسم داره دور تا دورش چروک میشه)
  ۲.وقتی که گلدون کاکتوس به اندازه یکی دو سایز بیشتر میشه آبیاری باید چقدر بیشتر بشه؟

 20. حسن گفته:

  سلام خوبید
  دیشب یه دونه کاکتوس گرد خریدم که به قدری رشد کرده که تقریبا چسبیده به دیواره گلدون
  تو این ماه میشه گلدون رو عوض کرد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتونید گلدان رو تعویض کنید،بعد از تعویض گیاه رو بمدت یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

 21. محمد حسین گفته:

  با سلام
  لطفا برندهای معتبر برای خرید خاک کاکتوس معرفی کنید .
  و یا نحوه تشخیص خاک مرغوب که به صورت بسته بندی در بازار موجود هست رو بیان کنید .
  آیا کودهایی که در بازار وجود دارد مانندکود هربان برای کاکتوس مناسب هست؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برند های خوب زیادی هستند البته اگر بتونید پیدا کنید اگر منظورتون پیت ماس برای کشت بذر هست، پیت ماس نورداگری(nord agri)محصول کشوربالتیک  لامبرت(lambert)محصول کانادا. گراموفلور(gramoflor)محصول المان ومیکس کار،
   پیتماسی برای کشت بذر کاکتوسها مناسب هست که حالت اسفنجی داشته باشه وزمانی که در دست مشت میکنید بعد از باز کردن انگشتها به حالت اولیه برگرده وذراتش بهم نچسبه،پیت ماس های لامبرت، میکس کار، گرامافلور، ونورداگری این مزایا رو دارند وبرای کشت بذر کاکتوسها مناسب هستند.ولی اگر برای ترکیب خاک کاکتوسها میخواهید استفاده کنید از پیت ماس های فله ای هم میتونید استفاده کنید، برند گرامافلور ونورداگری خاکهای دیگری هم از جمله خاک مخصوص کاکتوس وگیاهان اپارتمانی هم دارند.البته با این اوضاع تحریمها اگر بتونید پیدا کنید، در مورد کود هربان اطلاع دقیقی ندارم، برای کاکتوسها وگیاهان گوشتی کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند مناسب هست. مثل ۱۲،۱۲،۳۶ یا۳، ۱۱،۳

 22. یاسر گفته:

  سلام و احترام
  یک ژیمینو برام آوردند ،احساس کردم مشکل داره چون کمی چروک بود ،متوجه شدم زیر گلدان سوراخ نداره ،برای تعویض گلدان اقدام کردم که دیدم ریشه سالم بسیار کمی برایش مانده وبیشتر ریشه پوسیده است( لازم به ذکر که یک سوم از خود گیاه زیر خاک بود و قسمت زیرخاک سبزبسیار کمرنگ وسفید مایل به قهوه ای شده است ولی همچنان سفت میباشد و هنوز شل شدگی ندارد ) با محلول مانکوزب تقریبا غلیظ اندک ریشه های باقی مانده و کل گیاه را شستشو دادم.و فعلاًداخل انباری (خنک وتاریک) قرار دادم تا فردا درون گلدانش با رعایت زهکشی مناسب بکارم . خواسم از شما راهنمایی بگیرم که آیا اقداماتم درست و کافی بوده یاخیر؟دوم آیا نیازی هست که قسمت های کمرنک شده گیاه را کات کنم یا خیر؟سوم اگر خیر لطفا بفرمایید چقدر از گیاه داخل خاک قرار بگیرد؟ چون بنا به شکل این کاکتوس و از آنجایی که زیر گیاه تقریباًصاف است و حالت محدب و کروی ندارد برای اینکه مقطع بیرون آمدن ریشه ها درون خاک قرار گیرد قرار دادن قسمتی از گیاه درون خاک اجتناب ناپذیر است.لطفاً راهنمایی بفرمایید.
  قبلاً از شما کمال تشکر را دارم و صبر و حوصلتان در پاسخگویی را قدردانم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام،ممنون، ریشه هایی رو که پوسیدن رو هم جدا کنید وگیاه تا جایی که داخل خاک بوده تا همون قسمت داخل خاک بگذارید،بیشتر از اندازه ای که داخل خاک بوده خارج کنید قسمت بیرون مانده از خاک افتاب سوخته میشه،گیاه که بمرور زمان بزرگ میشه رشد میکنه وشکل ایدالی میگیره. اقداماتی که کردید بجا بوده، برای خاک حتما از خاکی که تخلخل زیادی داره وضدعفونی شده استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   ممنون،برای جلوگیری از احتمال پوسیدگی ویا بیماریهای قارچی میتونید از سم قارچ کش استفاده کنید،هورمون ریشه زایی بیشتر برای ریشه دار کردن قلمه ها مورد استفاده قرار میگیره.

 23. Masoumeh گفته:

  میهن کاکتوس عزیز
  من خاک گلدونم رو عوض کرده بودم و بعدش بعش اب دادم نه اونقدر که بیرون بیاد اما زیاد دادم. این و باید چیکارش کنم حالا؟ یه هفته ای میشه و یکی از کاکتوسا که باریکه و تیغداره انگار شله توی خاک??

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   بهتر هست گیاهی که داخل خاک شل هست رو از خاک دربیارید وریشه ها رو چک کنید اگر پوسیده بودن تا جایی که پوسیده کات کنید وداخل محلول قارچکش قوطه ور کنیدوبگذارید چند روزی در جای خنک ونیمه سایه بمونه تا قسمت بریده شده پینه ببنده،بعد از تعویض خاک وگلدان کاکتوسها بهتر هست که تا یک هفته ابیاری نشه وجای خنک وسایه نگهداری بشه.

 24. محمدعلی دوست گفته:

  باسلام ماکه پیت و کوکو نداریم بایدچیکارکنیم بجاکوکو میشه از کود دامی استفاده کرد ولی بجا پیت چی جایگزینش کنیم ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ترکیب خاک رو برای کشت بذر میخواهید یا ترکیب خاک کاکتوسهای بالغ؟برای کشت بذر بهتر هست که از پیت ماس استفاده کنید اگر در شهرتون پیدا نمیشه بصورت اینترنتی تهیه کنید، برای خاک کاکتوسهای بالغ حتما نیاز نیست که کوکوپیت ترکیب کنید. کود دامی میتونه جایگزین ورمی کمپوست باشه، خاکهای اماده مخصوص کاکتوس هم هستند که میتونید از اون بسته بندیها تهیه کنید.

 25. حافظ گفته:

  سلام و خسته نباشید به شما و گروهتون بخاطر مطالب بسیار مفیدتون،
  خواستم ببینم اگر توی تعویض گلدون و خاک کاکتوس اگر اشتلاهی کرده باشیم و بعد چند روز متوجه بشیم، میتونیم دوباره خاک و گلدون کاکتوس رو تعویص کنیم یا این کار باعث اسیب به کاکتوس میشه؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. ممنون از شما دوست گرامی،بله میتونید مجدد خاک رو تعویض بکنید بعد از کاشت در جای خنک ونیمه سایه بمدت یک هفته نگهداری کنید وابیاری رو هم اگر گیاه رشد داره یک هفته بعد از کاشت انجام بدید.

 26. علی گفته:

  خیلی ممنون از راهنمایی تون. اگه اشتباه متوجه نشدم باید یک سوم بالای خاک رو با ماسه یا شاید هم بهتر باشه با شن یا سنگریزه پر کرد. اون وقت اون دو سومی که زیر خاکه مشکلی براش پیش نمیاد؟ چون الان که توی بستر هستن همه اش بالای خاکه.
  این رو هم بگم که اون قسمت وسطی همیشه رنگش روشن نیست. خیلی شون هم سبز یا قرمزه مثل فروها و مامیلاریاها و غیره. این همون قسمتیه که وقتی بذرها شروع به جوانه زنی میکنن رشد میکنه و تیغ یا ارئولی هم روش نیست.
  ببخشید این همه وسواس به خرج میدم. تا اینجا رو با کمک شما خوب جلو اومدم و میخوام که تو مرحله انتقال از خزانه به گلدون هم مشکلی پیش نیاد. ?

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   خواهش میکنم. بله. وقتی جوانه ها داخل بستر هستند میتونید یک لایه نازک ماسه بریزید تا اون قسمت داخل ماسه بمونه. وقتی قسمت تحتانی گیاه با نور تماس داشته باشه رنگش سبز میشه وقتی زیر خاک یا ماسه باشه رنگش روشنتر میشه. بهتره از ماسه های عدسی یا سنگریزه استفاده کنید شن ویا ماسه بادی مشکل ساز میشه. نگران نباشید مشکلی پیش نمیاد فقط باید بین دو ابیاری خاک کاملا خشک بشه بعد ابیاری کنید.

 27. علی گفته:

  سلام و عرض وقت بخیر. یک سوال راجع به تعویض گلدان برام پیش اومده. اکثر کاکتوسها از سه قسمت تشکیل شدن. قسمت پایین ریشه، قسمت بالا بدنه کاکتوس و مابین این دو یه قسمته که اکثرا رنگ روشنی داره و فاقد تیغ هست. البته این قسمت وسطی بیشتر تو جوانه های کاکتوسها مثل آستروفیتومها و غیره مشخصه. الان که میخواستم جوانه ها رو از بستر دربیارم و بذارم تو گلدون این سوال برام پیش اومد که این قسمت باید زیر خاک باشه یا بالای خاک؟ اگه بالاش باشه ظاهر کاکتوس یه کم ناجور میشه (که البته زیاد مهم نیست) و اگه هم زیرش باشه احتمال داره از اون قسمت دچار قارچ و بقیه آفتها بشه و خراب شه. برا همین مزاحمتون شدم که این قسمت رو باید چیکار کرد. با تشکر.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. قسمتی که روشن هست دو سومش داخل خاک قرار میگیره ویک سومش بالای خاک که اون قسمت رو هم با ماسه پر میکنیم که در اثر ابیاری دچار پوسیدگی نشه.

 28. shafaghi08 گفته:

  خب میتونم یک سایز بزرگتر از ریشه مثلا ۱۵ انتخاب کنم اما گل کل گلدون رو میپوشونه و نمیشه اب داد بهش متاسفانه نسبت گل به ریشه واقعی نیست
  در ضمن ایرادی نداره دوبار پشت هم گلدون عوض کرد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   دوست عزیز من گل شمارو ندیدم که چه سایزی هست نسبت به اندازه گیاه باید گلدون رو انتخاب کنید.اگر گیاه بزرگ هست مثلا اندازه گلدون ده هست شما اندازه گلدون دوازده رو انتخاب بکنید.گلدونها سایزشون دو تا دوتا بالا میره.سعی کنید موقع تعویض به ریشه ها اسیبی نرسه.وریشه ها زیاد در معرض هوای ازاد قرار نگیرند.زود تر تعویض کنید بهتر هست مشکلی پیش نمیاد.سه,چهار روز بعد ابیاری رو انجام بدید که ریشه ها قسمتهایی رو که اسیب دیدن رو ترمیم کنند.

 29. shafaghi08 گفته:

  سلام
  یه گلدون داشتم که سه تا اچوریا توش داشت اما خیلی بزرگ شده بودن
  گلدونشون رو عوض کردم منتهی چون فضای توی گلدونشون کم بود ریشه ها به صورت فشرده اما زیاد بود مثلا اندازه گلدون هشت اما گل ها خیلی بزرگتر بودن یکیشون سطح گلدون ۲۵ رو پر میکرد یکی هم گلدون ۲۰ منم توی همین گلدون ها کاشتم اما نسبت مقدار ریشه به کل گلدون کمه این گلدون ها مناسب اند یا عوض کنم؟
  درضمن از اول که خریده بودم توی کوکوپیت خالص بودن من به کوکوپیت اطراف ریشه دست نزدم بقیه کوکپیت هم با ماسه ای که خاک داشت و کود حیوانی قاطی کردم و بقیه گلدون رو پر کردم ترکیب خاک مناسبه یا نه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.گلدون باید یک سایز از حجم ریشه های گیاه بزرگ باشه.اگر اینطوری هست مشکلی نیست.برای خاک هم اگر مقداری پیت ماس اضافه میکردید بهتر بود.

 30. Pouya گفته:

  ممنونم از پاسخگوییی ?? فقط من مجبور شدم همانطور که گفتم یه مقدار از بدنشو تو خاک بگذارم که وایسته این باعث پوسیدگیش نمیشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.ابیاری رو منظم انجام بدید مشکلی پیش نمیاد میتونید روی سطح خاک ماسه بریزید که اب با بدنه تماس نداشته باشه.

 31. Pouya گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید من گلدان یکی از کاکتوسهایی که به تازگی گرفتمو عوض کردم و متوجه شدم که کاکتوسو خیلی تو خاک فرو کرده بودن ساقشو که احتمالا چون سنگین بوده برای اینکه سنگینی نکنه از انجایی که شنیدم بدنه کاکتوس تو خاک ننباید باشه من تا جایی که امکان داشت و سنگینی نمیکرد بیرون از خاک گذاشتم و سوال من این است که الان این قسمت که قبلا تو خاک بوده رنگش روشن تره ولی تیغ های کوچیکشو داره و سالمه خواستم بدونم من برگردونم دقیقا همانجا که در گلدان قبلی بود یا رنگش و تیغ ها به مرور زمان درست میشه ؟ مرسی

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.بمرور زمان نور که بزنه قسمت روشن سبز تیره میشه.جای نگرانی نیست.فقط جلوی افتاب مستقیم نزارید. قسمتی که داخل خاک بوده افتاب سوخته میشه.

 32. علی گفته:

  سلام. من چند روز پیش کاکتوس ژمینو خریدم و الان که میخواستم گلدونش رو عوض کنم متوجه شدم که از قسمت بالا یه چیز دلمه مانند وجود داره و معلومه که میخواد گل بده (شبیه شکلهایی که تو سایت شما هستن). به نظر شما گلدون رو عوض کنم؟ میترسم اگه این کارو بکنم به گیاه شوک وارد بشه و گل نده. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.مبارکه. بله بهتره تعویض گلدون رو به تعویق بندازید در این حالت به گیاه شوک وارد میشه احتمال داره بازشدن گل زمانبر باشه ویا کلا خشک بشه وگل نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *