روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس : کاکتوس اپونتیا شاید معروف‌ترین کاکتوس در میان هزاران کاکتوس شناخته شده باشد که دارای چندین واریته مختلف می‌باشد، یکی از انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا Opuntia microdasys  اپونتیا میکروداسیس می‌باشد. این گونه دارای راکت‌های چسبیده به هم می‌باشد که بر روی آنها تیغ‌های بسیار ریزی که به گلوشید معروف هستند وجود دارد. این تیغ‌ها معمولاً به رنگ سفید و زرد وقرمز مشاهده می‌شوند. این تیغ‌ها با کوچک‌ترین برخورد دست یا اعضا بدن به آن می‌چسبند و در بعضی پوست‌ها ممکن است باعث سوزش و قرمزی شوند.

زیستگاه اصلی اپونتیا میکروداسیس شمال و نواحی مرکزی مکزیک می‌باشد. این کاکتوس به نام‌های، کاکتوس خرگوشی، زبان مادر شوهر و راکتی نیز معروف می‌باشد. دارای گل‌های لیمویی رنگ و گاهی قرمز رنگ می‌باشد. این کاکتوس میوه‌های قرمزرنگی تولید می‌کند.

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس
گل کاکتوس اپونتیا

 

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

دما: کاکتوس اپونتیا میکروداسیس گیاه بسیار مقاومی است که دمایی در حدود ۵ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد را می‌تواند تحمل کند ولی دمای مناسب برای رشد گیاه مابین ۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در زمستان برای خواب گیاه در دمای بین ۵ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود تا در بهار شاهد رشد بهتر و گلدهی آن باشید.

خاک: خاک با زهکشی برای اپونتیا مناسب می‌باشد. می‌توان از ماسه با مقداری پیت ماس یا کوکوپیت استفاده کرد. در فصل رشد می‌توان از کودهای NPK استفاده کرد.

نور: اپونتیاها به نور فراوان احتیاج دارند و در صورتی که در مکانی با نور کم نگهداری شود راکت‌های آن باریک رشد خواهد کرد. در تابستان از قرار دادن در مقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کند.

اپونتیا با تیغ سفید
اپونتیا با تیغ سفید

تکثیر کاکتوس اپونتیا:
اپونتیا را می‌توان از طریق بذر و کاشت قلمه تکثیر کرد. ولی روش متداول قلمه می‌باشد. برای آموزش کامل تکثیر اینجا کلیک کنید.

آموزش کاشت قلمه کاکتوس اپونتیا:
۱- یک راکت یا پد را از گیاه مادری جدا کنید. این کار را با دستکش یا پنس انجام دهید.
۲- راکت جدا شده را چند روزی در محلی سایه قرار دهید تا محل جدا شده خشک شود.
۳- راکت را در گلدان جدید بکارید و به مدت ده روز آبیاری نکنید تا ریشه تشکیل شود.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

136 دیدگاه برای “روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو ایدال کنید تنه وپاجوش هم میزنه، خاک مناسب، ابیاری منظم، نور کافی دما وتهویه مناسب تقویت با کودهای مناسب کاکتوسها.

  • علیرضا گفته:

   سلام چکار کنیم که اپونتیا میکروداسیس گل دهد ما در استان اذربایجان غربی زندگی میکنیم ایا امکان گل دادن هست؟
   سوال دیگه من اینکه چگونه از این گیاه بذر جمع اوری کنیم ممنونم از مطلب عالیتون خسته نباشید

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    سلام، شرایط نگهداری ایدال باشه گل میده، برای گلدهی ابتدا باید گیاه بالغ باشه اپونتیاها بالای هفت سالگی بالغ میشند و هر پد گیاه حداقل باید هفت ماهه کامل باشند، در زمان رشد گیاه از شرایط مناسب رشد از جمله نورکافی، خاک مناسب ابیاری وکوددهی منظم تهویه ودمای مناسبی داشته باشه وحتما خواب زمستانی رو سپری کنه تا به گل بشینه.اپونتیاها جفت پایه هستند وبرای بذر گیری حتما باید گیاه پایه دیگری داشته باشد که همزمان گل بدند تا بتونید گرد افشانی کرده و بذر بگیرید

 1. ۰۰۰۰ گفته:

  سلام کاکتوس من کمی پژمرده شده ونمی تونی صاف بایستید و دیدم روی خاک افتاده الان باید چی کارکنم ؟آن را در بالکن خانه که سقف پوشیده است گذاشتم امکان داره از سرما باشد ؟

 2. رهگذر گفته:

  سلام ببخشید من دیروز دستم به این کاکتوس اپونتیا خورد بعد از یه ساعت دیدم بدنم شروع به خارش کرد انگار داشت سوزن به بدنم زده میشود بخصوص تو پشتم بعد دیدم که نقطه های قرمز تو بعضی از جاهای بدنم نمایان شده و یه خار ریز کوچک قرمز ازشون بیرون اومده با موچین میشود که درش بیارم خواستم بپرسم این کاکتوسه سمیه یا چی؟ چون مامانم هم بهش دست زده بود ولی گفت اینجوری نشدم ممنون میشم بهم اطلاعات بدید در موردش.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، نه سمی نیست، چون تیغهاش خیلی ریز هست با برخود با پوست بدن باعث سوزش میشه میتونید با اب ولرم وصابون دوش بگیرید که سوزش برطرف بشه.

 3. صبحان درخشان گفته:

  سلام ببخشید من گل گوش خرگوشی دارم و ده ها جوانه زده و نازک هستن روی همون جوانه ها دو جوانه ی دیگر هم زده گل من جوانش داشت میشکست یک با جواب بستنی بستمش تا یک هفته تا خودش رو گرفت و بعد هم بعد چند روز بعد با شل شده بود داشت میشکست بازم با جوب بستنی درستش کردم میشه بگید مشکلش از چی هست ؟؟

 4. Javad گفته:

  سلام امروز که من دوباره نگاه کردم دیدم همون اپونتیام که پد هاش ریخته بود،سمت راستش قهوه ای شده و نرم هم هست هیچ کار نمیشه کرد؟
  https://uupload.ir/files/hxba_20201111_090911.jpg
  این پوسیدگی فقط بخاطر اب دهی زیاد هست؟
  فکر کنم خاکش رطوبت زیادی حفظ میکنه.
  میتونم الان این کاکتوس را در بیارم و داخل همین خاک پد هارا بکارم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر تنه نرم شده از خاک دربیارید وتا جایی که پوسیده شده کات کنید ودر محیطی سایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده، بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید، احتمالا خاکش مناسب نیست که رطوبت رو مدت زمان زیادی حفظ میکنه ویا زهکش گلدان گرفته.

   • Javad گفته:

    ممنونم از تون
    نه هر دفعه که اب میدم اب اضافی از زهکش بیرون میاد فکر کنم مشکل از خاک برای اینکه رطوبت را کمتر حفظ کنه سنگ ریزه اضاف کنم به خاک؟
    این گل که الان عکسش را فرستادم پایه اصلی هست و ریشه داره و این قسمتی که مشخص کردن سرتاسر تا بالا نرم شده.(بعد از اینکه پد ها افتاد من گیاه را کامل برسی کردم هیچ مشکلی نداشت همونروز گیاه را ابیاری کردم و روز بعدش اینجوری شد🤦‍♂️🤦‍♂️)
    و چجوری میتونم بفهمم که یه گل که قلمه زدم ریشه زده یا نه(من یک کراسولا خرفه ای داشتم چند وقت پیش بعد از تعویض گلدان بهش قارچ کش دادم چند هفته بعد دیدم تمام قسمت هاش داره خشک میشه و شاخه هاش میریزه سریع یک قلمه ازش گرفتم و بعد از اینکه گیاه را از گلدون در اوردم دیدم تمام ریشه پوسیده در صورتی که روزی که خاکش را عوض کردم ریشه سالم بود)الان میخوام ببینم قلمه کراسولام ریشه زده یا نه روشی هست؟(گلم الان حال و روز خوبی نداره)
    ببخشید که زیاد سوال میپرسم😔😔

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، بله میتونید برای متخلخل شدن خاک سنگریزه یا ماسه سایز عدسی داخل خاک ترکیب کنید،ابیاری بیش از اندازه باعث این مشکل شده ویا خاک نامناسب، وقتی ریشه بزنه شروع به رشد میکنه بهتر هست قلمه جابجا نشه ودر جای ثابتی باشه. در محیطی که دمای معتدلی داشته باشه نگهداری کنید.

 5. Javad گفته:

  سلام کاکتوس من ناگهان چند تا از پدهاش کنده شد و افتاد از هرکدام از اعضا خانواده هم پرسیدم گفتند که برخوردی با گل نداشتند.
  بخاطر چی مینونه باشه؟
  https://uupload.ir/files/32q_20201109_102831.jpg
  https://uupload.ir/files/k853_20201109_102837.jpg
  این پد هایی که جدا شدند را چکار کنم؟
  گلم خشک میشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابیاری بیش از اندازه، کمبود نور،کاهش دمای محیط نگهداری باعث ریزش پدها میشه،در یک محیط سایه نگهداری کنید تا قسمت جدا شده پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید مجدد ریشه میزنند وبزرگ میشند.

   • Javad گفته:

    سلام ممنونم از پاسخ گویی شما
    من به صورت منظم هفته ای یک بار ابیاری میکنم (نگاه میکردم سطح خاک خشک شده بود)
    اگه سه تا از پد ها را داخل یک گلدان سایز ۶ بکارم مشکلی نداره؟
    این کاکتوس را با دو تا کاکتوس دیگه حدود دو ماه پیش گرفتم ولی فکر کنم رشدی نداشتن مشکلشون چیه؟
    https://uupload.ir/files/z5z_20201110_103340.jpg
    و اسمشان را میگویید؟(سمت چپی اپونتیا هست چه نوعی؟)
    کود ۳ بیست بعد از زمستان بهشون بدم؟
    و گلدونشون کی عوض کردن میخواد؟
    هنگام تعویض گلدان تو خاکشون کود گاوی بریزم؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ممنون از شما،ابیاری رو باید زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید لایه های زیرین خاک هم باید کامل خشک بشن بعد ابیاری انجام بشه، برای چک کردن رطوبت قسمتهای زیرین خاک از خلال چوبی میتونید استفاده کنید، اگر هر سه پد داخل گلدان شش جا میشند میتونید کشت کنید، سمت راست مامیلاریا النگاتا هست سمت چپ اپونتیا میکروداسیس تیغ نارنجی، هر دو گیاه سرحال هستند ومشکلی ندارند الان زمان استراحت انواع کاکتوسهاست وبه خواب زمستانی رفتند وبرای همین رشد ندارند، بهتر هست ابیاری رو کاهش بدید ودر محیط خنکتری نگهداری کنید اوایل بهار با بلند شدن وگرم شدن روزها شروع به رشد میکنند اگر دمای نگهداری از ده درجه کمتر هست ابیاری رو ماهی یک بار به اندازه ی کم انجام بدید.کود سه بیست برای کاکتوسها مناسب نیست از کود ۳،۱۱،۳۸ در زمان رشد ماهی یک بار میتونید استفاده کنید.

 6. مسعود گفته:

  سلام علیکم
  ی سوال داشتم
  الان وقت مناسبی برای تعویض گلدان اپونتیا هست؟
  دوتا گلدون سایز ۸دارم ک ریشه ها از کفش زده بیرون
  میتونم جفتشونو تو ی گلدان دو سه سایز بزرگتر بکارم ؟
  تهران هستم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر گیاهانتون رشد دارند میتونید انجام بدید ولی اگر رشدشون متوقف شده بهتر هست صبر کنید و اواسط اسفند ماه اقدام کنید.

   • مسعود گفته:

    والا از وقتی راکت جدید زده و ریشه زدن بیرون نمیدونم چقدر گذشته ولی دیگه راکت جدید نزده
    چطور میشه بفهمم رشد داره هنوز یا متوقفه؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     قسمت رویش گیاه رو چند روزی تحت نظر داشته باشید اگر رشد داشته باشه متوجه میشید.

 7. POOYA.S گفته:

  آهان بله
  چه سخن زیبایی واقعا همینطوره
  منظور از ارزش این بود که میوه این یکی (سیلور رو میگم)
  مثل همون اپونتیا فیکوس ایندیکا برای درمان دیابت نوع دو خوبه یا نه؟
  آخه یکی از اقوام بنده دیابت دارند؛بهشون قول دادم میوه فیکوس ایندیکا براشون بیارم.
  تشکر

 8. POOYA.S گفته:

  سلام
  ممنون؛اون آستروفیتوم کیکو رو من گذاشتم کنار پنجره جنوبی که چند تا درخت هم پشتش هست و عصر ها یه آفتاب بسیار ملایم بهش میخوره و تا الان هیچ مشکلی نداشته و اتفاقا نورش خیلی خوبه.
  بعد اون اپونتیایی که گفتید میکروداسیس هست؛من بعید میدونم(البته شما خیلی بهتر از بنده میدونید)چون اپونتیا بسیار کم رشد است و این که نشونتون دادم خیلی زود رشده و هرروز شاخه در می آره میخواستم بدونم که این چه واریته ای از اپونتیا میکرو داسیس هست؟
  و اینکه اپونتیا سیلور با ارزش تره یا فیکوس ایندیکا؟
  ممنونم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، باریک شدن قسمت بالایی گیاه نشان از کمبود نور داره، اپونتیا هم همینطور، اگر درمورد اسمش شک دارید روی مرورگرتون سرچ کنید،همه ی گیاهان با ارزش هستند وبر دیگری ارجهیت ندارند، این انسانها هستند که برای همه چی فرق وقیمت میگذارند. هر دو گیاه زیبایی هستند.

 9. POOYA.S گفته:

  سلام میشه لطفا بگید در عکس اول آیا اپونتیای بنده ابلق است؟
  در عکس دوم و سوم لطفا بگویید چه نوع اپونتیا یی هستند و در عکس چهارم لطفا بگید چه نوع آستروفیتومی هست.
  متشکرم😉
  http://uupload.ir/files/8yqz_20200817_230009.jpg
  http://uupload.ir/files/rero_20200817_225416.jpg
  http://uupload.ir/files/hxr_20200815_192958.jpg
  http://uupload.ir/files/d202_20200814_181912.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله ابلغ هست،عکس دوم اپونتیا میکروداسیس هست که کمبود نور داره، عکس سوم اپونتیا سیلور فکر کنم باشه، عکس چهارم استروفیتوم اورناتوم کیکو شاخدار هست، کمبود نور داره بهتر هست بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 10. POOYA.S گفته:

  سلام
  کاکتوس اپونتیا یکسری چیز هاش برای بنده بسیار مبهم بود از جمله اینکه فکر میکردم اپونتیا اول گل میده بعد خود گل و قسمت گوشتی زیرش میفته و بعد میوه جدا در میاد اما امروز همون قسمت گوشتیه گل یک اپونتیا رو کندم و بعد ناخدا گاه با دستم لهش کردم و دیدم که یه چیزای مثل بذر اومده ازش بیرون
  حالا فکر میکنم که اون قسمت گوشتی زیر گل در واقع میوه نارس هست که بعدا کامل میشه حالا لطفا بگین فکرم درسته یا نه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله انتهای گل کیسه بذر یا همون میوه گیاه بوجود میاد وزمانی که کامل رسید وقرمز شد میتونید جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *