روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس : کاکتوس اپونتیا شاید معروف‌ترین کاکتوس در میان هزاران کاکتوس شناخته شده باشد که دارای چندین واریته مختلف می‌باشد، یکی از انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا Opuntia microdasys  اپونتیا میکروداسیس می‌باشد. این گونه دارای راکت‌های چسبیده به هم می‌باشد که بر روی آنها تیغ‌های بسیار ریزی که به گلوشید معروف هستند وجود دارد. این تیغ‌ها معمولاً به رنگ سفید و زرد مشاهده می‌شوند. این تیغ‌ها با کوچک‌ترین برخورد دست یا اعضا بدن به آن می‌چسبند و در بعضی پوست‌ها ممکن است باعث سوزش و قرمزی شوند.

زیستگاه اصلی اپونتیا میکروداسیس شمال و نواحی مرکزی مکزیک می‌باشد. این کاکتوس به نام‌های، کاکتوس خرگوشی، زبان مادر شوهر و راکتی نیز معروف می‌باشد. دارای گل‌های لیمویی رنگ و گاهی قرمز رنگ می‌باشد. این کاکتوس میوه‌های قرمزرنگی تولید می‌کند.

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس
گل کاکتوس اپونتیا

 

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس:

دما: کاکتوس اپونتیا میکروداسیس گیاه بسیار مقاومی است که دمایی در حدود ۵ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد را می‌تواند تحمل کند ولی دمای مناسب برای رشد گیاه مابین ۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در زمستان برای خواب گیاه در دمای بین ۵ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود تا در بهار شاهد رشد بهتر و گلدهی آن باشید.

خاک: خاک با زهکشی برای اپونتیا مناسب می‌باشد. می‌توان از ماسه با مقداری پیت ماس یا کوکوپیت استفاده کرد. در فصل رشد می‌توان از کودهای NPK استفاده کرد.

نور: اپونتیاها به نور فراوان احتیاج دارند و در صورتی که در مکانی با نور کم نگهداری شود راکت‌های آن باریک رشد خواهد کرد. در تابستان از قرار دادن در مقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کند.

اپونتیا با تیغ سفید
اپونتیا با تیغ سفید

تکثیر کاکتوس اپونتیا:
اپونتیا را می‌توان از طریق بذر و کاشت قلمه تکثیر کرد. ولی روش متداول قلمه می‌باشد.

آموزش کاشت قلمه کاکتوس اپونتیا:
۱- یک راکت یا پد را از گیاه مادری جدا کنید. این کار را با دستکش یا پنس انجام دهید.
۲- راکت جدا شده را چند روزی در محلی سایه قرار دهید تا محل جدا شده خشک شود.
۳- راکت را در گلدان جدید بکارید و به مدت ده روز آبیاری نکنید تا ریشه تشکیل شود.

منبع: میهن کاکتوس

روش نگهداری کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

پست‌های مرتبط

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس : کاکتوس کریسمس با نام...

همه چیز در مورد بذر کاکتوس‌ها - قسمت اول

همه چیز در مورد بذر کاکتوس‌ها – قسمت اول

همه چیز در مورد بذر کاکتوس‌ها – قسمت اول :...

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ: چطور میتونیم ساکولنت ها...

نظرات (11)

سلام.‌‌من از این کاکتوس دارم. تو تابستون رو ایوان و جلوی نور مستقیم آفتاب بود و رشدش خوب بود. اما حدود یک ماهه که شل شده بطوریکه به یه تکیه گاه بستم وگرنه نمیتونه سرپا باشه.‌ چکار کنم سرحال بشه. الان که فصل سرما شروع شده کجا بذارمش؟

پاسخ

  سلام. بهتره براش یک قیّم ببندید تا راست بایسته این نوع اپونتیا تا دما پنج درجه رو تحمل میکنه اگر دمای بالکن از این دما پایین تر هست در طول شبانه روز، بهتره به جای گرمتری انتقال بدید.

  پاسخ

سلام وقت بخیر .واقعا سایت عالی دارین …من یک سوال کلی در رابطه با کاکتوس ها داشتم ممنون میشم پاسخ بدین…کاکتوس ها در دمای بین ۱۰تا ۵ درجه بخواب میرن اون موقع باید آبیاریشون کم بشه …اما باید به مرور کم بشه …الان که دمای هوا ۲۰ درجه طی روز و ۱۲ درجه طی شب هست حدودا شروع کنم به کم کردن آبیاری تقریبا هر ۱۰روز الی ۲ هفته یا زود هست؟اگر زود هست حدودا از چه دمایی شروع کنم به کم کردن آبیاری؟(شرایطشون :گلدون های سایز ۶تا ۸ دارم خاک مخصوص کاکتوس هست خاکشون … و کنار پنجره جنوبی …)

پاسخ

  سلام. اگر در طی شبانه روز دما بین۱۰_۵ درجه باشه باید کلا ابیاری رو قطع کنید. اگر فعلا دما بین ۲۰_۱۲ درجه هست تا یک ماه بمرور زمان ابیاری رو کمتر کنید وبعد از یک ماه دیگه ابیاری رو قطع کنید. برای مثال اول ۱۴ روز فاصله بدیدبین دو ابیاری. بعد بیست روز وبعد کلا با خنکتر شدن هوا ابیاری رو قطع کنید.تا سه ماه کاکتوسها بدون اب میتونن زنده بمونن بشرطی که دمای هوا بین ۱۰_۵ درجه باشه. بمرور زمان که هوا گرمتر شد میتونید ابیاری رو شروع کنید.

  پاسخ

ممنون از راهنماییتون

پاسخ

سلام
من کاکتوسمو هفته ای یکبار بهش اب میدم ولی بازم قسمتی از تنه اصلیش داره چروکیده میشه با اسنکه الان در فصل استراحته
باید ابیاریو بیشتر کنم؟

پاسخ

  سلام. اگر دمای محیط نگهداری از ۱۵ درجه کمتر هست بله بهتره ابیاری رو قطع کنید اگر دما بالا ۱۵ درجه هست ابیاری رو ادامه بدید. بهتره برای اطمینان خاطر ریشه های گیاه رو هم چک کنید از نظر سالم بودن.

  پاسخ

سلام چه فصلی برای قلمه این کاکتوس خوبه؟کاکتوس اپونتیا

پاسخ

  سلام. زمانی که گیاه رشد داره. از اوایل بهار تا اواخر تابستان.

  پاسخ

سلام روی۴ کاکتوس خرگوشی من تکه های سفید زده چکارش کنم

پاسخ

  سلام. احتمالا بیماری تاول یا افتاب سوختگی قارچی هست که در اپونتیاها بسیار شایع هست. بهتره از گیاهتون عکس بفرستید تا بررسی بشه. اگر این بیماری باشه درمان نداره تنها کاری که باید بکنید پدهای الوده رو کات کنید ودور بندازید.

  پاسخ