تکثیر کاکتوس و ساکولنت از طریق پاجوش

تکثیر کاکتوس و ساکولنت از طریق پاجوش

یکی از ساده‌ترین روش‌های تکثیر گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت ها تکثیر از طریق پاجوش می‌باشد. پاجوش‌ها عمدتاً از ریشه و یا بر روی تنه گیاه رشد می‌کنند. این پاجوش‌ها را به راحتی می‌توان جدا کرده و ریشه دار کرد و از این طریق گیاهی جدید به وجود آورد. در ادامه به مراحل تکثیر کاکتوس و ساکولنت از طریق پاجوش می‌پردازیم.

مراحل تکثیر کاکتوس و ساکولنت از طریق پاجوش:

مرحله اول: در ابتدا باید پاجوش را انتخاب کنیم یعنی باید پاجوش‌هایی که به اندازه لازم برای ریشه دار شدن رسیده‌اند را برای این کار انتخاب کنیم. خیلی از پاجوش‌هایی که از طریق ریشه و در اطراف گیاهی رشد کرده‌اند دارای ریشه هستند بخصوص در ساکولنت ها. به عنوان مثال پاجوش هاورتیا، آلوئه ورا و آگاوها.

پاجوش کاکتوس

جدا کردن پاجوش

آلوئه ورا

 

 

مرحله دوم: پس از انتخاب، پاجوش لازم آن را به آرامی از گیاه مادری جدا می‌کنیم. باید طوری جدا کنید که کمترین آسیب به گیاه برسد. اگر پاجوش دارای ریشه بود می‌توان بلافاصله کاشت را انجام داد ولی اگر پاجوش دارای ریشه نبود در محلی خنک قرار دهید تا محل جدا شده خشک شود سپس در گلدان بکارید.

مرحله سوم: پاجوش‌های آماده به کاشت را در خاک با ترکیب ماسه با پیت ماس یا کوکوپیت بکارید. گلدان‌های کاشته شده را در معرض نور شدید آفتاب قرار ندهید. گلدان‌ها را در محلی با نور ملایم قرار دهید تا پاجوش ریشه دهد.

مرحله چهارم: سؤال خیلی از دوستان در مورد آبیاری می‌باشد که از چه زمانی باید شروع به آبیاری کنیم. آبیاری را زمانی شروع می‌کنیم که گیاه ریشه دار شده باشد. این زمان بستگی به نوع کاکتوس و شرایط محیطی دارد و ممکن است بین یک هفته تا چند هفته زمان ببرد.

آبیاری پاجوش ها
آبیاری پاجوش ها

پاسخ به سؤالات:
بهترین زمان برای کاشت پاجوش‌ها چه فصلی می‌باشد؟
کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را بهتر است زمانی از طریق پاجوش تکثیر کنیم که گیاه در حال رشد باشد. برای اکثر گیاهان فصل مناسب بهار و تابستان می‌باشد.

پاجوش‌ها را چه زمانی جدا کنیم از لحاظ اندازه؟
پاجوش‌ها باید به اندازه بزرگ باشند که در اثر از دست دادن آب از بین نروند. معمولاً پاجوش‌های بزرگ‌تر از یک سال مناسب‌تر می‌باشد.

 

علت چروک شدن پاجوش‌ها چیست؟
ممکن است به دلیل از دست دادن آب باشد و تا حدودی این امر طبیعی می‌باشد.

آیا همه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها پاجوش تولید می‌کنند؟
خیر بستگی به نوع کاکتوس و ساکولنت دارد و اکثر این گیاهان پاجوش تولید نمی‌کنند.

سؤالات خود را در زیر مقالات سایت میهن کاکتوس بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

guest
13 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها