آموزش برداشت بذر کاکتوس

آموزش برداشت بذر کاکتوس

آموزش برداشت بذر کاکتوس : آیا می‌توانید از کاکتوس‌هایتان بذر گیری کنید؟ با آگاهی که در این چند سال اخیر صورت گرفته بسیاری از پرور شدگان و دوستانی که کاکتوس نگهداری می‌کنند توانسته‌اند شرایط لازم را برای گلدهی کاکتوس‌ها را فراهم کنند و کاکتوس‌هایشان به گل بنشیند. حال باید بتوانیم این گل‌ها را بارور کرده و از آنها بذر تولید کنیم.

شرایط لازم برای گلدهی کاکتوس‌ها:
در مقالات قبلی سایت میهن کاکتوس در مورد شرایط لازم برای گلدهی کاکتوس‌ها مطالب فراوانی قراردادیم که می‌توانید مطالعه نمایید. به طور خلاصه  برای گل دادن کاکتوس چند شرط لازم است مانند رسیدن گیاه به سن گلدهی، شرایط محیطی مانند نور و دمای لازم، خواب زمستانی که از شرایط اصلی برای گلدهی کاکتوس‌ها می‌باشد یعنی کاکتوس‌ها برای اینکه در بهار و تابستان گل دهند باید در زمستان در مکانی خنک و در حدود ۷ الی ۱۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند. همچنین باید کاکتوس برای گلدهی خاک مناسبی داشته باشد.

پس‌ازاینکه کاکتوس یا ساکولنت ما گل داد حال نوبت گرده‌افشانی و لقاح می‌رسد تا گل‌ها بارور شوند و بتوانند بذر تولید کنند. دو نوع کاکتوس وجود دارد دسته اول کاکتوس‌ها تک‌پایه که می‌توانند بدون گرده‌افشانی و لقاح بذر تولید کنند مانند انواع مامیلاریها و ملو کاکتوس‌ها. دسته دوم کاکتوس‌های دو پایه نامیده می‌شود که برای تولید بذر نیاز به گرده‌افشانی و لقاح دارند مانند انواع آستروفیتوم ها، نوتو ها، ژیمینو ها و غیره.

روش گرده‌افشانی:
در کاکتوس‌های دو پایه برای گرده افشانی نیاز به دو کاکتوس داریم که همزمان گل داده باشند. البته این دو کاکتوس باید از یک خانواده باشند. برای گرده افشانی گرده‌های گل کاکتوس اول را به پرچم گل کاکتوس می‌زنم و برعکس. این کار را در طبیعت حشرات و باد انجام می‌دهند ولی در گلخانه یا خانه می‌توان از قلم‌مو برای این منظور استفاده کرد. برای آموزش کامل گرده‌افشانی کاکتوس اینجا کلیک کنید.

چه زمانی کپسول بذر تشکیل می‌شود؟
زمان تشکیل کپسول بذر خیلی متفاوت می‌باشد و ممکن است از چند روز تا چند ماه به طول انجامد. بعد از تشکیل کپسول‌های بذر باید اجازه بدهید تا بذرها های داخل آنها برسند و سپس برداشت را انجام دهید منظور از رسیدن بذرها یعنی بذرها کامل رشد کنند و نارس نباشند. رسیدن کپسول‌ها ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد. حال این سؤال مطرح می‌شود چطور رسیدن کپسول‌ها رو متوجه شویم؟ بعضی از کپسول‌ها ابتدا سبز هستند و بعد از رسیدن به رنگ قرمز تبدیل می‌شوند. اصولاً باید کپسول باید تا حدودی یا به صورت کامل خشک شود. بعضی کپسول‌ها مانند کپسول آستروفیتوم ها یا افووربیاها بعد از رسیدن باز می‌شوند و بذرها دیده می‌شود که در این زمان باید برداشت انجام شود.

کپسول بذر کاکتوس

چند مدت بعد از برداشت بذرها می‌توان آنها را کاشت کرد؟
بعضی بذرها را بلافاصله بعد از برداشت می‌توان کاشت کرد مانند آستروفیتوم ها و آستریاس ها ولی بعضی از بذرها مانند آریوکارپوس ها نیاز به طی دوره سرما هستند و باید به مدت حدود یک تا چند ماه در محلی خنک مانند داخل یخچال نگهداری شوند تا دوره نهفتگی یا خواب را طی کنند و آماده کشت شوند.

برای آموزش کامل کاشت بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

آموزش برداشت بذر کاکتوس

پست‌های مرتبط

خصوصیات بذر خوب و روش خرید بذر مناسب

خصوصیات بذر خوب و روش خرید بذر مناسب

خصوصیات بذر خوب و روش خرید بذر مناسب : بذر...

چگونه با استفاده از ساکولنت ها یک دیش گاردن بسازیم؟

چگونه با استفاده از ساکولنت ها یک دیش گاردن بسازیم؟

چگونه با استفاده از ساکولنت ها یک دیش گاردن بسازیم؟...

ناگفته‌هایی در مورد کاشت آستریاس ها

ناگفته‌هایی در مورد کاشت آستریاس ها

ناگفته‌هایی در مورد کاشت آستریاس ها: معمولاً روش‌های متعددی برای...

نظرات (18)

سلام
از کجا بفهمم کپسول بذر تشکیل شده؟در کاکتوس ها

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 5ام, 1398 19:30:

سلام، اگر گردافشانی با موفقیت انجام بشه یک هفته بعد انتهای گل متورم میشه وکپسول بذر تشکیل میشه.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید
ممنون از سایت فوق العادتون

میخواستم ببینم آیا لیتوپس هارو هم میشه به همین روش برداشت بذر کرد ؟
یعنی باید گرده افشانی بشه بعد منتظر بستن کپسول باشیم ؟

با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 29ام, 1398 08:46:

سلام، ممنون، بله لیتوپسها جفت پایه هستند وبرای بذرگیری باید گردافشانی بشن تا تولید بذر کنند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
منظور از یک خانواده واسه گرده افشانی چیه؟
مثلا میشه مامیلاریا گراسیلیس رو با مامیلاریا هانیانا گرده افشانی کرد؟

و اگه ممکنه خواهش میکنم اسم کامل کامل دو کاکتوس تک پایه و دو کاکتوس دو پایه رو بهم بگید تا خریداری کنم و از بذرگیری و تشکیل کپسولشون لذت ببرم.اصلا سایت جامعی واسه معرفی کاکتوس های دو پایه و تک پایه هست؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 26ام, 1398 12:20:

سلام، مامیلاریا هانیانا تک پایه هست وبدون گرد افشانی بذر تولید میکنه تعدادی از کاکتوسها هستند که نیازی به گرد افشانی ندارند وخود گرد افشان هستند وبذر تولید میکنند مثل اچینو میرابلیس، انواع فرالیا، هاماتو،چند نوع مامیلاریا مثل هانیانا، پرولیفرا و… بیشتر کاکتوسها جفت پایه هستند وبرای تولید بذر نیاز به گردافشانی با هم نوع خود که از یک گیاه مادری نباشند نیاز دارند. بعضی واریته ها هم هنگام گرد افشانی بذر تولید میکنند ولی بذرشون خالص نیست وهیبرید میشه. گلهای مامیلاریا بوکاسانا رو با گلهای مامیلاریا گیلنسیس هم میشه گرد افشانی کردوبذر هم تولید میشه. در بعضی از کاکتوسها که هم خانواده هستند ولی واریته متفاوت هست ولی نوع گل وشکل اروئلها وقتی به هم نزدیک باشن گرد افشانی به موفقیت انجام میشه. برای مثال میتونید گلهای مامیلاریا تولوکو رو هم با گلهای مامیلاریا ماتودا گرد افشانی کنید ولی بذر خالص نخواهد بود وگیاه جدیدی که با بذر این نوعها بوجود بیاد متفاوت از هر دو گیاه خواهد بود به اصطلاح هیبرید خواهد شد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام با عرض خسته نباشید
میخاستم بدونم برای لقاح گل بعد گرده افشانی ایا شرایط خاصی لازمه (مثل دما)اگ هست میشه کامل توضیح بدین چون من کاکتوسام ب گل میشینن گرده افشانی هم میکنم ولی میوه یا همون بذر تشکیل نمیشه

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 5ام, 1398 10:42:

سلام، ممنون، چه نوع کاکتوسی هست؟بیشتر کاکتوسها جفت پایه هستند وباید دو پایه داشته باشید که همزمان گل بدن وگرد افشانی کنید تا کیسه بذر تشکیل بشه، بعد از گرد افشانی باید گیاه در محیط خنک وسایه نگهداری بشه تا گرده ها خشک نشن.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنونم از پاسخگوییتون
فقط معذرت میخام کپسول بذری که بذراش هم کاشته میشتد هر کدونشون در آینده نمیتوتتد یه پایه مجزا بشن؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 24ام, 1397 12:10:

اگر بذرها از کپسول جداگانه انتخاب بشن بله گیاه پایه خواهند بود.وقتی بزرگ شدن یعنی میشه گلها رو گرد افشانی کرد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. دوست عزیز پیامتون چون لینک دار هست از تاییدش معذوریم. عکس رو مشاهده کردم مامیلاریا هست. برای اینکه بتونید از گیاه بذر بگیرید باید گرد افشانی کنید.این گیاه جفت پایه هست وبرای بذرگیری حتما باید دو گیاه پایه داشته باشید که از یک گیاه مادری نباشند. قلمه هم بگیرید از یک گیاه محسوب میشند وبذری تولید نخواهد شد.

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید فیلمبالا هم مشکل داره

[پاسخ]

پاسخ

چه زمانی کاکتوس پاجوش می زنند

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 18ام, 1397 11:31:

سلام. بستگی به شرایط نگهداری وسن گیاه وقدرت گیاه داره. ممکن هست از همون ابتدای جوانه زنی داخل بستر هم پاجوش بزنن ویا در پنج الی شش سالگی.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
وزن هزاردانه آسترفیتوم تقریبا چند گرمه ؟
مثلا اگر ما ۵گرم بذر آسترفیتوم داشته باشیم(بدون پوسته کپسول و آشغال و …)تقریبا چند عدد میشن ؟
ممنون لطفا زودتر پاسخ بدید

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 10ام, 1397 12:24:

سلام دقیق نمیدونم

[پاسخ]

پاسخ

لطفا پاسخ بدید

[پاسخ]

پاسخ

سلام
وزن هزاردانه آسترفیتوم تقریبا چند گرمه ؟
مثلا اگر ما ۵گرم بذر آسترفیتوم داشته باشیم(بدون پوسته کپسول و آشغال و …)تقریبا چند عدد میشن ؟
ممنون

[پاسخ]

پاسخ