اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها : ما در این آزمایش اثرات دمای ثابت و متغیر را بر جوانه زنی بعضی از گونه‌های کاکتوس مورد بررسی علمی قرار دادیم. دما عامل بسیار مهمی برای جوانه زنی بذر کاکتوس می‌باشد بسیاری از کاکتوس‌ها در دمای بین ۱۵ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد سبز می‌شود. و بهترین دما دمای در حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

در دمای متناوب و یا متغیر نسبت به دمای ثابت درصد جوانه زنی بیشتر می‌شود یعنی بهتر است دما ثابت نباشد و متغیر باشد مثلاً دما بهتر است در شب‌ها پایین‌تر از روزها باشد.

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

تشریح آزمایش:
در این آزمایش چهار گونه کاکتوس از  گونه پارودیا – اچینوپسیس – سرئوس و ژیمینوکالسیوم در آزمایشگاه میهن کاکتوس مورد بررسی قرار گرفت. در این آزمایش بذرهایی از یک گونه را در شرایط دمایی مختلف کشت کردیم در دمای متغیر بین ۱۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد و همچنین ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد. تمامی بذرها در دو محیط مختلف کاشت شد گروه اول در محیطی با نور کامل و گروه دوم در تاریکی کاشت شد. بذرها در بسترهای پیت ماس کشت شدن. برای دریافت نتیجه بهتر بر روی بستر کشت گروه دوم که در تاریکی کاشته شده بود فویل آلومینیومی قرار داده شد.
بعضی‌ها به مدت ۳۰ روز مورد آزمایش قرار گرفته شود و گزارش کامل هر روز از روند به کار گردید.

نتیجه آزمایش:

نور:  از نتایج به دست آمده از این آزمایش نتیجه می‌گیریم که نور تأثیر بسیار زیادی در سبز شدن برگ‌های کاکتوس دارد و بذرهایی که در نور کامل کشته شده بودند نسبت به بذرهایی های که در تاریکی که شده بودند درصد جوانه زنی بسیار بیشتری داشتند در تمام گونه‌ها.

دما: در بررسی تأثیر دما بر روی درصد جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها به نتایج زیر دست یافتیم.  بذرهایی که دارای دمای متغیر بودند درصد بیشتری نسبت به بذرهایی که در دمای ثابت کشت شده بودند سبز شده‌اند. اکثر  بذرها در دمای مابین ۲۰ الی ۲۵ درجه بیشترین درصد جوانه زنی را داشتند. اچینوپسیس ها در دمای ۲۰ درجه پارودیا در ۲۰ الی ۳۰ درجه و ژیمینو کالسیوم  در دمای ۱۵ ۲۰ درجه سانتی‌گراد بیشترین جوانه زنی را داشتند.

از این آزمایش می‌توان نتیجه گرفت دما تأثیر بسزایی در سبز شدن بذر کاکتوس دارد و ممکن است کاکتوس هرچقدر هم دارای قوه نامیه بالایی باشد تحت تأثیر دما سبز نشود.  همیشه سعی کنید دمای مطلوب که برای اکثر کاکتوس‌ها بین ۱۵ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد می‌باشد را فراهم کنید تا بهترین نتیجه را از کاشت بذر کاکتوس دریافت نمایید.

البته ممکن است استثنائاتی نیز وجود داشته باشد و برخی از گونه‌ها در دمای بیشتر و یا کمتر از موارد ذکر شده سبز شوند ولی تعداد این گونه از کاکتوس‌ها بسیار اندک می‌باشد.

بسیاری از ساکولنت ها در دمای ۱۵ الی ۲۰ درجه بیشترین درصد سبز شدن را دارند در آزمایش بعدی سعی خواهیم کرد تأثیرات دما بر روی جوانه زنی انواع ساکولنت ها را نیز بررسی کنیم.

منبع: میهن کاکتوس

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

پست‌های مرتبط

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش چهارم)

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی بخش چهارم : در ادامه...

اصطلاح پیوندک در پرورش کاکتوس

اصطلاح پیوندک در پرورش کاکتوس

اصطلاح پیوندک در پرورش کاکتوس: بسیار پیش می‌آید که در...

معرفی کاکتوس Cintia knizei

معرفی کاکتوس Cintia knizei

معرفی کاکتوس Cintia knizei: کاکتوس زیبای سینتیا، کاکتوسی گرد است،...

نظرات (14)

سلام.چندتا نظر مختلف از کارشناسای شما درباره درب خزانه دیدم،مثلا به جا گفته بودین سلفون خوبه بک جا دیگه نه.بک جا گفته بودین روی درب میتونید سوراخ بزارید یک جا گفته بودید نباید رطوبت کم شه و فقط هوادهی یکبار در طول روز کافیه.میشه درباره درب خزانه(جنس .نوع.و…) و هوادهی (شروع هوادهی.میزان هوادهی.طریقه هوادهی.و…) یه توضیح کامل بدید.ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 11ام, 1398 08:25:

سلام، نظرات برای سوالهای مختلف هست، برای یک سوال نیست، برای مثال وقتی بذرها کشت شد رطوبت نباید کم بشه تا زمانی که بذرها جوانه بزنند، درب بستر حتما باید شفاف باشه هم میتونید از ظرف درب دار استفاده کنید وهم سلفون روی بستر بکشید،هوادهی بعد از سبز شدن اکثریت جوانه ها انجام میشه تا هوای تازه به جوانه ها برسه، سوراخ کردن درب بعد از اتمام سه ماهگی بهتر هست انجام بشه،این موضوع هم برای کسانی هست که وقت کافی برای هوادهی روزانه ندارند.ولی در این صورت هم هر روز بستر باید چک بشه تا بستر رطوبت زیاد از دست نده، جوانه ها خشکی بکشند از بین میرند.هوادهی بهتر هست سه روز اول ۱۵ دقیقه انجام بشه بعد از سه روز اول، روزی یک ساعت، تا پایان شش ماهگی هم هر روز مقداری به میزان هوادهی اضافه بشه. هم میتونید درب رو در زمان هوادهی بصورت کامل باز کنید وهم میتونید بصورت نیمه باز کنید،اگر وقت زیادی دارید میتونید یک ساعت رو در روز به چهار قسمت تقسیم کنید وروزی چهار بار وهر بار ۱۵ دقیقه هوادهی کنید هوادهی به این منظور انجام میشه که رطوبت بستر کم بشه ولی نباید سطح بستر خشک بشه هر وقت سطح بستر کمرنگ شد باید ابیاری انجام بشه،بعد از هر ابیاری ومحلول پاشی هم باید هوادهی انجام بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من در زمستان اقدام به کشت کردم ولی با شرتیط اب هوای امسال دمای داخل گلخونه به ۳۵ هم میرسه قسمتی که خزانه موجودی رو نمیدونم چی کار کنم آیا با این‌دما مشکلبی پیش میاد

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 6ام, 1397 11:40:

سلام. اگر گلخونتون فن داره موقعی که دما به ۳۵ درجه میرسه فن رو روشن کنید تا تهویه انجام بشه ودما کمی پایین بیاد یا اگر پنجره داره پنجره رو مقدار کمی باز بزارید تا دما پایین بیاد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام هیچیک از بذرهایی که در بالا توضیح دادم سبز نشدند من همه چیز را رعایت کردم . تنها دلیلی که برای سبز نشدن احتمال میدهم اینه که وقتی خزانه را اماده میکردم نتوانستم قارچ کش کاربندازیم پیدا کنم وبا مانکوزوب قارچ کشی کردم . هرروز به سایتتون سر میزنم متاسفانه هنوز قارچ کش کاربندازیم شترژ نشده . بهرحال من خزانه رو خالی کردم اما من باید یکبار دیگه تجربه کنم البته اینهمه توضیح برای این نیست که خداناکرده بگویم بذرهای شما خوب نبود صددرصد اشکال از خود بنده یا خزانه و یا دلایل دیگر است . من دوباره خواهم کاشت منتظر قارچ کش هستم که شارژ کنید و دوباره از شما بذر خواهم خرید . موفق باشید

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 12ام, 1397 20:09:

سلام وقت بخیر حتما تو خرید بعدی اطلاع بدید بذهایی که سبز نشده مجدد براتون ارسال میشه. کاربندازیم هم بزودی شارژ میشه

[پاسخ]

پاسخ

سلام درب بستر بسته است اما هر روز باز میکنم تا هوای بستر عوض بشه و رطوبت بستر نیز معمولا داخل بستر عرق میکنه و درب روی بستر خیسه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مهر 10ام, 1397 18:53:

سلام. این نوع بذرها خیلی زود سبز میشن. حالا مشکل کار کجاست نمیدونم. در خرید بعدی در قسمت توضیحات کد محصول وتعدادی که سبز نشدن رو قید بفرمایید تا مجدد ارسال بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام امروز ۷ مهر حدود ۲۳ روز است که بذر کاکتوس کاشتم هنوز سبز نشدند در بالا زمان کاشت را توضیح دادم با توجه به نوع بذر ایا سبز نشدن بذرها تا این مدت طبیعیه ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مهر 7ام, 1397 07:15:

سلام. رطوبت ودمای بسترتون چقدر هست؟ودرب بستر رو میبندید؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام من چندی پیش از شما ۳ نوع بذر پایه میرتلو و تریکو و …. خریداری کردم امروز ۲۷ شهریور دقیقا ۱۳ روز است که کاشتم و همه شرایط و نکات را دقیقا اجرا کردم از جمله بستر کاشت قارچ کشی و همه چیز را رعایت کردم اما هیچگونه تغییری در رشد بذر ها دیده نمیشه . نمی دانم کی جوانه میزنند و اصولا زمان جوانه زدنش چند روز است . من چکار میتوانم بکنم و اصولا کدام بذرها زود رشد میکنند . با تشکر فرزام فرج زاده از ماکو

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 28ام, 1397 09:21:

سلام. رطوبت بسترتون چقدر هست؟عجله نکنید سبز میشن تا یک ماه سبز نشدن اطلاع بدید.

[پاسخ]

پاسخ

در فصل تابستان. برای کاهش دمای به۲۰درجه که نتیجه مطلوب از رشد بذر هارا. بگیریم باید چکار کنیم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 1ام, 1397 11:28:

سلام.باید بستر کشت رو در محیط خنک نگهداری کنید ویا از دستگاهای خنک کننده برای پایین اوردن دما استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ