اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها : ما در این آزمایش اثرات دمای ثابت و متغیر را بر جوانه زنی بعضی از گونه‌های کاکتوس مورد بررسی علمی قرار دادیم. دما عامل بسیار مهمی برای جوانه زنی بذر کاکتوس می‌باشد بسیاری از کاکتوس‌ها در دمای بین ۱۵ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد سبز می‌شود. و بهترین دما دمای در حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

در دمای متناوب و یا متغیر نسبت به دمای ثابت درصد جوانه زنی بیشتر می‌شود یعنی بهتر است دما ثابت نباشد و متغیر باشد مثلاً دما بهتر است در شب‌ها پایین‌تر از روزها باشد.

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

تشریح آزمایش:
در این آزمایش چهار گونه کاکتوس از  گونه پارودیا – اچینوپسیس – سرئوس و ژیمینوکالسیوم در آزمایشگاه میهن کاکتوس مورد بررسی قرار گرفت. در این آزمایش بذرهایی از یک گونه را در شرایط دمایی مختلف کشت کردیم در دمای متغیر بین ۱۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد و همچنین ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد. تمامی بذرها در دو محیط مختلف کاشت شد گروه اول در محیطی با نور کامل و گروه دوم در تاریکی کاشت شد. بذرها در بسترهای پیت ماس کشت شدن. برای دریافت نتیجه بهتر بر روی بستر کشت گروه دوم که در تاریکی کاشته شده بود فویل آلومینیومی قرار داده شد.
بعضی‌ها به مدت ۳۰ روز مورد آزمایش قرار گرفته شود و گزارش کامل هر روز از روند به کار گردید.

نتیجه آزمایش:

نور:  از نتایج به دست آمده از این آزمایش نتیجه می‌گیریم که نور تأثیر بسیار زیادی در سبز شدن برگ‌های کاکتوس دارد و بذرهایی که در نور کامل کشته شده بودند نسبت به بذرهایی های که در تاریکی که شده بودند درصد جوانه زنی بسیار بیشتری داشتند در تمام گونه‌ها.

دما: در بررسی تأثیر دما بر روی درصد جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها به نتایج زیر دست یافتیم.  بذرهایی که دارای دمای متغیر بودند درصد بیشتری نسبت به بذرهایی که در دمای ثابت کشت شده بودند سبز شده‌اند. اکثر  بذرها در دمای مابین ۲۰ الی ۲۵ درجه بیشترین درصد جوانه زنی را داشتند. اچینوپسیس ها در دمای ۲۰ درجه پارودیا در ۲۰ الی ۳۰ درجه و ژیمینو کالسیوم  در دمای ۱۵ ۲۰ درجه سانتی‌گراد بیشترین جوانه زنی را داشتند.

از این آزمایش می‌توان نتیجه گرفت دما تأثیر بسزایی در سبز شدن بذر کاکتوس دارد و ممکن است کاکتوس هرچقدر هم دارای قوه نامیه بالایی باشد تحت تأثیر دما سبز نشود.  همیشه سعی کنید دمای مطلوب که برای اکثر کاکتوس‌ها بین ۱۵ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد می‌باشد را فراهم کنید تا بهترین نتیجه را از کاشت بذر کاکتوس دریافت نمایید.

البته ممکن است استثنائاتی نیز وجود داشته باشد و برخی از گونه‌ها در دمای بیشتر و یا کمتر از موارد ذکر شده سبز شوند ولی تعداد این گونه از کاکتوس‌ها بسیار اندک می‌باشد.

بسیاری از ساکولنت ها در دمای ۱۵ الی ۲۰ درجه بیشترین درصد سبز شدن را دارند در آزمایش بعدی سعی خواهیم کرد تأثیرات دما بر روی جوانه زنی انواع ساکولنت ها را نیز بررسی کنیم.

منبع: میهن کاکتوس

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

پست‌های مرتبط

آموزش نگهداری سانسوریا رنگی

آموزش نگهداری سانسوریا رنگی

آموزش نگهداری سانسوریا رنگی : این روزها در بازار ایران...

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟ یکی از سؤالاتی که همیشه برای...

آموزش نگهداری کاکتوس آزتکیوم ریتری

آموزش نگهداری کاکتوس آزتکیوم ریتری

آموزش نگهداری کاکتوس آزتکیوم ریتری : کاکتوس آزتکیوم ریتری با...

نظرات (8)

در فصل تابستان. برای کاهش دمای به۲۰درجه که نتیجه مطلوب از رشد بذر هارا. بگیریم باید چکار کنیم؟

پاسخ

    سلام.باید بستر کشت رو در محیط خنک نگهداری کنید ویا از دستگاهای خنک کننده برای پایین اوردن دما استفاده کنید.

    پاسخ

سلام من چندی پیش از شما ۳ نوع بذر پایه میرتلو و تریکو و …. خریداری کردم امروز ۲۷ شهریور دقیقا ۱۳ روز است که کاشتم و همه شرایط و نکات را دقیقا اجرا کردم از جمله بستر کاشت قارچ کشی و همه چیز را رعایت کردم اما هیچگونه تغییری در رشد بذر ها دیده نمیشه . نمی دانم کی جوانه میزنند و اصولا زمان جوانه زدنش چند روز است . من چکار میتوانم بکنم و اصولا کدام بذرها زود رشد میکنند . با تشکر فرزام فرج زاده از ماکو

پاسخ

سلام امروز ۷ مهر حدود ۲۳ روز است که بذر کاکتوس کاشتم هنوز سبز نشدند در بالا زمان کاشت را توضیح دادم با توجه به نوع بذر ایا سبز نشدن بذرها تا این مدت طبیعیه ؟

پاسخ

سلام درب بستر بسته است اما هر روز باز میکنم تا هوای بستر عوض بشه و رطوبت بستر نیز معمولا داخل بستر عرق میکنه و درب روی بستر خیسه

پاسخ

    سلام. این نوع بذرها خیلی زود سبز میشن. حالا مشکل کار کجاست نمیدونم. در خرید بعدی در قسمت توضیحات کد محصول وتعدادی که سبز نشدن رو قید بفرمایید تا مجدد ارسال بشه.

    پاسخ