آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی : کامکوات درخت پاکوتاه زیبایی که دارای میوه‌های شبیه پرتقال در اندازه کوچک و کشیده می‌باشد. نگهداری از این درخت آسان بوده و می‌توان در خانه نیز پرورش داد. درخت کامکوات مناسب درست کردن بونسای می‌باشد و با هرس کردن می‌توان از این درخت  بونسای ساخت. برای آموزش ساخت بونسای اینجا کلیک کنید.

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی :

روش آبیاری درخت کامکوات:
در سال اول کاشت این گیاه بخصوص در فضای باز، آبیاری حتماً باید به شکل منظم انجام شود تا به رشد، توسعه و استقرار ریشه‌های گیاه کمک شود. اما این به معنی همیشه مرطوب بودن سطح خاک نیست. بلکه زمانی که سطح خاک نسبتاً خشک شد باید اقدام به آبیاری گیاه کرد. درختان مرکبات همانند کامکوات ماندگاری آب و خیس بودن خاک را دوست ندارند و ریشه‌های آنها دچار خفگی و پوسیدگی می‌شوند که بر اثر این مسئله برگ‌ها زرد شده می‌ریزد و گیاه دچار زوال تدریجی شده و درنهایت از بین می‌رود. در طی زمستان می‌بایست آبیاری گیاه را کمتر انجام داد اما در طی این فصل نیز باید همواره به شرایط خاک توجه کرد و زمانی که خاک تا عمق حدود ۵ سانتیمتر خشک‌شده بود گیاه را آبیاری کرد.

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی
بونسای درخت کامکوات

نور:
کامکوات به مکانی با نور کامل و مستقیم آفتاب حداقل به مدت ۸-۶ ساعت نیاز دارد. هر مقدار که از میزان نور کم شود، گلدهی و درنهایت میوه دهی آن نیز کاهش خواهد یافت. البته در مورد نمونه‌های گلدانی باید گلدان را در مکانی گذاشت که در طی صبح از نور و بعدازظهر از سایه برخوردار باشند.

دما:
کامکوات تابستانی گرم نیاز دارد اما این به معنی داغ بودن و گرمای شدید نیست بلکه دمای ۳۸-۲۵ درجه سانتی‌گراد نیازهای گرمایی این گیاه را تأمین می‌کند. در طی زمستان نیز تا حدود دمای ۱۰- درجه را تحمل می‌کند و از بین نمی‌رود البته در این دما برگ‌های خود را از دست خواهد داد. مکان‌های گرم و عدم وجود زمستانی سرد موجب می‌شود که این گیاهان میوه‌هایی درشت‌تر و شیرین‌تر تولید کنند. لازم به ذکر است که اگر حساسیت سرمایی کامکوات در صورت پرورش در گلدان بیش از حساسیت سرمایی درختانی است که در خاک باغچه و یا باغ کشت شده‌اند. بنابراین زمانی که دمای هوا به کمتر از ۱۰ درجه می‌رسد بهتر است که گیاه به مکانی محافظت‌شده منتقل شود.

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی
میوه درخت کامکوات

خاک مناسب درخت کامکوات:
کامکوات به خاکی با زهکش مناسب نیاز دارد تا اضافه آب حاصل از آبیاری در اطراف ریشه‌ها باقی نماند. اگر قصد کاشت این گیاه را در خاک باغچه دارید بهتر است که خاک برگ را ابتدا با خاک باغچه مخلوط‌کنید به‌نحوی‌که نسبت آنها به هم در گودال کاشت این گیاه برابر باشد. در مورد گلدان نیز می‌توان از مخلوط‌هایی سبک همانند خاک باغچه +خاک برگ+ شن و یا کوکوپیت+پرلیت + خاک‌برگ و یا پیت موس+پرلیت+ورمی کولایت + خاک برگ استفاده کرد. برای کوددهی می‌توان از کودی کامل همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر ماه یک مرتبه استفاده کرد.

کوددهی از اوایل بهار شروع می‌شود و تا اواخر تابستان ادامه می‌یابد اما نیازی به کوددهی در فصل پاییز و زمستان نیست اما در صورت مناسب بودن مکان نگهداری می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر ۷-۶ هفته یک‌بار استفاده کرد. لازم به ذکر است که برخی از پرورش‌دهندگان ترجیح می‌دهند از کودهایی با مقادیر نیتروژن و پتاسیم بیش از فسفر و یا مقادیر فسفر و پتاسیم برابر اما کمتر از نیتروژن استفاده کنند. به‌طور کل چنین مسئله‌ای در مورد گیاهان مرکبات از سوی برخی پرورش‌دهندگان توصیه‌شده است. مثلاً فرمولی با نسبت ۱-۱-۳ و ۸-۴-۸ را به کار می‌برند. (توجه کنید که این اعداد نسبت فرمول کود را نشان می‌دهند و نه خود فرمول کودی را مثلاً کودی همانند ۵-۵-۱۵، دارای نسبت ۱-۱-۳ است).

در تابستان به‌کارگیری لایه‌ای از مالچ (مواد ارگانیک همانند خاک برگ) بر روی خاک اطراف گیاه به ضخامت حدود ۵ سانتی متر به خنک ماندن ریشه‌ها و عملکرد بهتر گیاه کمک می‌کند. اگر شرایط آب و هوایی منطقه شما اجازه می‌دهد و قصد کاشتن چندین کامکوات را در کنار هم دارید، فاصله حدود ۳٫۶۵-۲٫۴ را بین هر دو درخت رعایت کنید تا ساقه‌ها فضای کافی برای بزرگ شدن داشته باشند. در کاشت گلدانی این گیاه باید از انواع کوتاه قامت کامکوات استفاده شود و نباید اجازه داد که ریشه‌ها در داخل گلدان به هم پیچیده و در هم تنیده شوند.
به همین دلیل از گلدان‌های بزرگ باید برای کاشت این گیاه استفاده کرد و گلدان این گیاه را باید هر دو سال یک‌بار تعویض کرد. همچنین قبل از کاشت گیاه منافذ زیرین گلدان را بررسی کنید و اگر امکان دارد تعداد آنها را بیشتر کنید و قبل از قرار دادن گیاه در داخل آن چندین قطعه سفال شکسته و یا قلوه سنگ‌های کوچک قرار دهید تا به زهکش بهتر گلدان کمک کند. همچنین عمل سله شکنی برای نفوذ هوا به اطراف ریشه‌ای گیاه انجام می‌شود. سله شکنی به معنی نرم کردن خاک سطحی با کمک بیل و یا بیلچه است. البته این کار نباید به شکل عمقی انجام شود زیرا می‌تواند به ریشه‌های گیاه آسیب وارد کند. عمق حدود ۵ سانتیمتر برای این کار مناسب است.

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مرتبط:

261 دیدگاه برای “آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی

 1. سینا گفته:

  سلام.. من چند سال کامکوات دارم توی بالکن نگهداری میکنم نور مستقیم کم بهش میخوره اما نور مناسبی داره دو سه بار هم تو این چند سال بهش کود کامل دادم آبیاری هم خاکش خشک شد آبش خشک شد بهش آب میدم چند روز پیش دیدم یکی از ساقه هاش کلا خشک شده.. تازه هم گل هاش ریخته بود که میوه بده اونا هم کلا ریختن

 2. شقایق گفته:

  سلام خسته نباشید من درختچه کامکواتم چند وقت پیش برگ ریزی داشت و کلا برگاش ریخت مجدد شروع به برگدهی کرده ولی برگها به شکلهای مختلف رشد میکنن و بعد مدتی میریزن میشه بفرمایید چه افتی داره من نشونهای از تار یا سفیدک ندیدم
  http://uupload.ir/files/yilu_img_20200829_125655.jpg
  http://uupload.ir/files/0vlc_img_20200829_125707.jpg
  http://uupload.ir/files/xrze_img_20200829_125718.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاک،ابیاری،دما،نور دریافتی در روز،کوددهی یا سمپاشی اگر داشته…

   • شقایق گفته:

    سلام نور کنار پنجره بدون فاصله ابیاری هر وقت سطح خاک خشک شد حدودا هفته ای دوبار تا سه بار خاکش ترکیب خاکبرگ ورمی وخاک معمولی ولی خاکبرگش بیشتره کودم ماهی یکبار سه بیست

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، عکس اول ودوم برگهای گیاه سالم هست ولی عکس سوم نشانه خسارت کنه میتونه باشه،اگر سایر برگهای گیاه به این صورت لکه دارند میتونید گیاه رو با محلول کنه کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی کنید وتهویه ورطوبت محیط رو افزایش بدید.

 3. سالار گفته:

  سلام خسته نباشید

  من یک مدت از کود بیو ۲۰ گلد ۲۰-۲۰-۲۰ و ۳٫۱۱٫۳۸ استفاده کردم بصورت چرخشی بعدش خیلی گل داد موقع گل دادن کلا کود رو حذف کردم آبیاری رو کم کردم خیلیاش میوه شد اندازه ی نصف نخود شده بودن با این حال که میوه داشت باز خیلی گل داد ولی هر چه میوه بود افتاد زمین الانم پر گل هستش مشکلش کجاس تو بالکن هستش نور مستقیم هم بهش میخوره

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، احتمالش هست که گیاه ضعیف شده باشه، بعد از اتمام گلدهی میتونید کوددهی رو مجدد شروع کنید،زهکش گلدان رو هم بررسی که گرفته نباشه، ابیاری بیش از اندازه یا خاک نامناسب هم باعث ریزش میوه ها میشه. زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید.

 4. لیدا گفته:

  سلام روزتون بخیر من یه درخچه کامکوات دارم که قبلا ازتون در مورد ریزش برگ های پیر و جوانش سوال پرسیده بودم که راهنماییم کردین اما فایده ای نداشت، توی بالکن هست و جزیره آب هم داره و آفتاب مستقیم نمیخوره بهش اما نور خوبی داره و هر از گاهی غبار پاشی میکنم و کود هم میدم و خاک و زهکشی مناسبی هم داره و ریزش برگ ها یک ماه هست که شروع شده اما رشد خیلی خوبی هم داره و برگ های جدید و گل های زیادی درآورده و میوه هم داده اما امروز چند تا حشره های بالدار دیدم که فقط رو گل ها میشینه، اینها آفت هستند یا نه؟ و اینکه اگه لازم به سمپاشی باشه باید حشره ها رو با دست جدا کنم بکشم یا فقط سمپاشی کافیه؟ و یه سوال دیگه اینکه سمپاشی باعث خراب شدن گل ها و میوه ها میشه؟
  لطفا عکس کامکوات رو ببینید ممنونم

  http://uupload.ir/files/msh7_c1ed8fb4-066b-4b5d-96ea-fe7d7330ea6b.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک نامناسب، ابیاری بیش از اندازه، نبود زهکش مناسب ،کمبود نور،کمبود عناصر موجود در خاک ،جابجاییهای مکرر باعث ریزبرگهای گیاهان میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید اگر فقط برگهای قدیمی زرد میشن ومیریزند طبیعی هست ،برگها بمرور زمان پیر وفرسوده شده واز بین میرند،سوسک گرده خوار هست اگر تعدادشون کم هست بصورت دستی جدا کنید واز بین ببیرید، اگر تعدادشون زیاد هست کنار گیاه یک ظرف ابی (ابی نیسانی) رنگ بگذارید وداخلش محلول اب ومایع ظرفشویی بریزید سوسکها داخل این تله می افتند وازبین میرند.

 5. سحر گفته:

  سلام من دی یک کامکوات هدیه گدفتم که یهویی نزدیک عید اول میوه هاش شروع به ریختن کرد و بعد برگ هاش خشک خشک شد اما الان یکی دوماهی میشه از تنه خشکش یک ساقه در اومده و اون دوتا شاخه خشک رو هم زدم چون هیچ جوانه روش در نیومد عکسش رو براتون می زارم لطفا بگید چکار کنم امکان داره بمونه؟ بعضی گل فروشی ها پرسیدم می گن اگه رشد کنه دیگه میوه نمی ده

 6. فرزانه گفته:

  سلام من یک سال هست کامکاوات دارم نور مناسب و جای مناسبی داره .کود لازم هم هر ۱۵ روز بهش میدم .رشد خوبی هم داره فقط گل نمیده .لطفا راهنماییم کنین.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، چه نوع کودی استفاده میکنید ؟مقدار مصرفش رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 7. شقایق گفته:

  سلام من یه درختچه کامکوات دارم پشت پنجره هست خاکش خشک میشه ابیاری میکنم هفته ای یکبار حدودا دستگاه بخور سرد هم در فاصله یک متری روشن هستش گیاه برگای خیلی بزرگ و سبزی داده ولی دوهفتست برگها بصورت شاخه شاخه برگهای یک شاخه افتاده میشن و بیحال بعد از چند روز قهوه ای کمرنگ میشن در نهایت میفتن و اون شاخه شروع میکنه به خشک شدن من هفته پیش سم مانکوزب بهش دادم و این هفته تکرار کردم هم داخل خاکش هم اسپری ولی همچنان روندش ادامه داره گیاهم داره از بین میره لطفا راهنماییم کنید

    • کارشناس 2 گفته:

     تمام شاخه های خشک شده رو با قیچی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید ،یک روز بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید رطوبت محیط رو افزایش بدید وابیاری رو زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد ابیاری کنید،زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه واب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه.

 8. farahnaz گفته:

  سلام خسته نباشید
  درخت کامکوات ریزش برگ دارد برگهای آن به سمت داخل جمع میشود
  روی بعضی از برگ ها لکه های قهوه ای رنگ دیده می شود لطفا من را راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 9. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  من کود ۱۰ ۱۰ ۱۰ خریدم میشه بگین این کود رو چجوری به درخت بدم با آب قاطی کنم یا نه؟
  و مقدارشو بگین چقدر برای یک درخت کافیه؟ و زمان کود دهی چند وقت ی بار بدم؟
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، مقدار مصرف کودها یک در هزار هست ماهی یک بار. یک گرم در یک لیتر اب،اگر درخت بزرگ هست میتونید مقدار کود رو بیشتر کنید وماهی یک بار برای تقویت استفاده کنید.

 10. حامد گفته:

  سلام من یه دونه از این درختچه ها داشتم جابه جا که کردیم کلا خشک شد همه میوه هاش ریختن برگ هاشم ریختن ولی الان دوتا شاخه از کنار ساقه اش سبز شده که برگ هم دارن باید چکار کنم اون شاخه هایی که خشک شدن بکنم بانه؟!؟

 11. متین گفته:

  سلام
  کامکوات من چند ماهه پشت سر هم گل میده و گل هاشم میوه میشن اما
  آخرین باری که گل داد
  برگهاش شروع کرد به ریختن
  هرروز داره برگ هاش میریزه به شکلی که دیگه فقط شاخه هاش موندن
  البته این نکته را هم بگم که مورچه های زیادی روی درخت راه میرن
  اما نگاه کردم کاری نداشتن حتی حشره ی خاصی را هم با خودشون روی درخت نیاورده بودن
  با این شرایط موجود دلیل ریزش برگ های درختم چیه؟؟؟

 12. سعیده گفته:

  سلام من حدود سه ساله کامکوات دارم فقط یبار میوه داده اونم خیلی کم حتی یبار گل هم داد ولی به میوه نرسید تا حالا کود ندادم تقریبا سه روزی یکبار اب میدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 13. شوهانی گفته:

  سلام،خسته نباشید.
  پارسال یه کامکوات خریدم،میوه دار بود،اما بعد از مدتی که اون رو تو باغچه کاشتم میوه هاش خراب شد،و برگهاش ریخت.ولی دوباره سبز شدن،و الان میوه نمیده

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، چون محیط نگهداری عوض شده به گیاه شوک وارد شده بمرور زمان بهبود پیدا میکنه احتمالا سال دیگه میوه میده ابیاری وکوددهی رو منظم انجام بدید تا تقویت بشه.

 14. سالار گفته:

  سلام خسته نباشید

  اساتید محترم یه خورده سوالاتم در این مورد زیاد هستش ببخشید
  دیروز کامکوات رو به بیرون منتقل دادم فکر کنم دیر منتقلش دادم
  تا جایی که فهمیدم ۲ بار گلدهی میکنه کدوم ماه ها گلدهی انجام میده؟
  دیرور با کود ۳٫۱۱٫۳۸ آبیاری کردم بعد ۲ هفته امکانش هست فقط یکبار کود بیو۲۰ بدم؟
  لطف کنین در مورد عکسی که قرار میدم نورش خوبه یا بزارم نیمه سایه یا زیر شید؟

  http://uupload.ir/files/33qr_photo_2020-05-17_14-00-25.jpg

  پشت برگ ها افت دیده میشه کونفیدور بزنم یا ابامکتین یا چیز مهمی نیست؟

  http://uupload.ir/files/n0ev_photo_2020-05-17_14-00-13.jpg

  احیانا تشخیص بدین سم کشی کنم پس فعلا کوددهی رو باید متوقف کنم درسته؟

  در مورد رطوبت جوابهای شما رو خوندم که گفتین کامکوات به رطوبت نیاز داره میشه با این شرایطی که قرار دادم مه پاشی اول صبح یا بعد از ظهر انجام بدم؟

  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر مشکل سوختگی داشت نور رو فیلتر کنید،بله میتونید استفاده کنید،گلدهی دوبار در سال البته بستگی به شرایط نگهداری هم داره بهار وتابستان گلدهی داره،پشت برگها رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید وبا یکی از سمهایی که فرمودید شاخه وبرگها رو سمپاشی کنید چون بتازگی کوددهی کردید از محلول حشره کش داخل خاک نریزید، برای تامین رطوبت یا از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید یا صبح وعصر مهپاشی کنید.

 15. paraskyman گفته:

  سلام لطفا راهنمایی کنید
  اولش ک گرفتم کامکواتم خوب بود بعد رفته رفته ساقش قهوه ای میشد و برگاش میریخت
  بردم پیش همون گل فروشی ک خریدم گفت کنه گرفته و سم داد
  و اون شاخه ای هم که خشک شده بود قیچی زد وقتی وسط شاخه رو نگاه میکردیم مغزش هم قهوه ای شده بود…
  حالا مجددا از اونجایی که قچی زده داره قهوه ای میشه
  عکس محیطی که تو خونه بوده فرستادم و همچنین عکس جایی که الان بردم و گذاشتم همچنین عکس برگ و …
  تمتم این داستان دوهفتست!!
  http://uupload.ir/files/d9ay_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.08_(1)
  .jpeg
  http://uupload.ir/files/xsm7_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.08_(2).jpeg
  http://uupload.ir/files/j60o_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.08_(3).jpeg
  http://uupload.ir/files/znen_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.08.jpeg
  http://uupload.ir/files/ljbu_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.09.jpeg
  http://uupload.ir/files/us22_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.52.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لینک مستقیم رو باید بفرستید بعضی از لینکها باز نمیشه،قسمتی که سیاه شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید ساقه سالم رو هم از روی قسمت سیاه شده جدا کنید وداخل کوکوپیت بکارید مجدد ریشه دار میشه خاک رو مرطوب نگهدارید وقلمه تازه کاشته شده رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. محیط نگهداری کمبود نور داره بهتر هست گیاه رو نزدیک پنجره انتقال بدید.

 16. نیما گفته:

  با سلام
  بنده دو سال هست که یک کامکوات دارم و سالی دوبار هم بار میداده، یعنی هیمشه یا گل داشته یا میوه
  الان چند ماه هست که برگ ها، حالتی هستند که دیگر سبز پررنگ نیستند
  برگ های قدیمی شروع کردند از حالت سبز پرنگ، به سبز کمرنگ تغییر رنگ دادن
  انگار کلروفیل تولید نمی کند
  برگ های جوانی هم که تازه رشد میکنند، همان طور کمرنگ هستند

  از همان ابتدا کود مواد عالی هم میدادم که روی بسته اش نوشته شده هر ۲۰ روز یکبار
  ترکیب سه گرم با یک لیتر آب
  آهن – منگنز – روی -مس

  البته کودهی چند ماه فاصله افتاد به خاطر اینکه پیشم نبود
  اما الان ۲ ماه است که به موقع کود را داده ام اما تغییری ایجاد نشده

  خاکش هم همان ترکیب گفته شده است

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بافرمایشات شما گیاه کمبود عناصر داره دو کار میتونید انجام بدید یا خاک رو تعویض کنید واز خاک غنی جدیدی استفاده کنید ویا کود رو عوض کنید واز کود دیگری استفاده کنید، میتونید از کود کامل بیو بیست طلایی هم استفاده کنید ویا کودهای مشابه دیگر.

   • زهرا گفته:

    سلام خسته نباشید من یک درخت کامکوات خریدم که برگهاش شروع به ریختن کرد و شاخه هاش خشک شدن و از ساقه ی اصلیش چند تا سرشاخه جوونه زد میخواستم بدونم کامکوات من برگشته یا اینکه این جوونه ها دیگه فایده ای ندارن؟؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ممنون، میتونید شاخه های خشک شده رو کات کنید تا جوانه ها بخوبی رشد کنند. بله گیاه زنده هست ومجدد رشد داره ،نور وابیاری وکوددهی رو ایدال کنید تا رشد بهتری داشته باشه.

 17. شفیعی گفته:

  سلام . ببخشید من تازه درخت کامکووات گرفتم. دو هفته هست توی بالکن و خونه جنوبی. حداقل صبحها یکساعت آفتاب میخوره ولی شاداب و سرحال نیست. ایا اون یکساعت آفتاب کافیش هست. تهرانم
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه ومحیط نگهداری عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *