آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی : کامکوات درخت پاکوتاه زیبایی که دارای میوه‌های شبیه پرتقال در اندازه کوچک و کشیده می‌باشد. نگهداری از این درخت آسان بوده و می‌توان در خانه نیز پرورش داد. درخت کامکوات مناسب درست کردن بونسای می‌باشد و با هرس کردن می‌توان از این درخت  بونسای ساخت. برای آموزش ساخت بونسای اینجا کلیک کنید.

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی :

روش آبیاری درخت کامکوات:
در سال اول کاشت این گیاه بخصوص در فضای باز، آبیاری حتماً باید به شکل منظم انجام شود تا به رشد، توسعه و استقرار ریشه‌های گیاه کمک شود. اما این به معنی همیشه مرطوب بودن سطح خاک نیست. بلکه زمانی که سطح خاک نسبتاً خشک شد باید اقدام به آبیاری گیاه کرد. درختان مرکبات همانند کامکوات ماندگاری آب و خیس بودن خاک را دوست ندارند و ریشه‌های آنها دچار خفگی و پوسیدگی می‌شوند که بر اثر این مسئله برگ‌ها زرد شده می‌ریزد و گیاه دچار زوال تدریجی شده و درنهایت از بین می‌رود. در طی زمستان می‌بایست آبیاری گیاه را کمتر انجام داد اما در طی این فصل نیز باید همواره به شرایط خاک توجه کرد و زمانی که خاک تا عمق حدود ۳ سانتیمتر خشک‌شده بود گیاه را آبیاری کرد.

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی
بونسای درخت کامکوات

نور:
کامکوات به مکانی با نور کامل و مستقیم آفتاب حداقل به مدت ۸-۶ ساعت نیاز دارد. هر مقدار که از میزان نور کم شود، گلدهی و درنهایت میوه دهی آن نیز کاهش خواهد یافت. البته در مورد نمونه‌های گلدانی باید گلدان را در مکانی گذاشت که در طی صبح از نور و بعد از ظهر از سایه برخوردار باشند.

دما:
کامکوات تابستانی گرم نیاز دارد اما این به معنی داغ بودن و گرمای شدید نیست بلکه دمای ۳۸-۲۵ درجه سانتی‌گراد نیازهای گرمایی این گیاه را تأمین می‌کند. در طی زمستان نیز تا حدود دمای ۱۰ درجه را تحمل می‌کند و از بین نمی‌رود البته در این دما برگ‌های خود را از دست خواهد داد. مکان‌های گرم و عدم وجود زمستانی سرد موجب می‌شود که این گیاهان میوه‌هایی درشت‌تر و شیرین‌تر تولید کنند. لازم به ذکر است که اگر حساسیت سرمایی کامکوات در صورت پرورش در گلدان بیش از حساسیت سرمایی درختانی است که در خاک باغچه و یا باغ کشت شده‌اند. بنابراین زمانی که دمای هوا به کمتر از ۱۰ درجه می‌رسد بهتر است که گیاه به مکانی محافظت‌شده منتقل شود.

آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی
میوه درخت کامکوات

خاک مناسب درخت کامکوات:
کامکوات به خاکی با زهکش مناسب نیاز دارد تا اضافه آب حاصل از آبیاری در اطراف ریشه‌ها باقی نماند. اگر قصد کاشت این گیاه را در خاک باغچه دارید بهتر است که خاک برگ را ابتدا با خاک باغچه مخلوط‌کنید به‌نحوی‌که نسبت آنها به هم در گودال کاشت این گیاه برابر باشد. در مورد گلدان نیز می‌توان از مخلوط‌هایی سبک همانند خاک باغچه +خاک برگ+ شن و یا کوکوپیت+پرلیت + خاک‌برگ و یا پیت ماس+پرلیت+ورمی کولیت + خاک برگ استفاده کرد. برای کوددهی می‌توان از کودی کامل همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر ماه یک مرتبه استفاده کرد.

کوددهی از اوایل بهار شروع می‌شود و تا اواخر تابستان ادامه می‌یابد اما نیازی به کوددهی در فصل پاییز و زمستان نیست اما در صورت مناسب بودن مکان نگهداری می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر ۷-۶ هفته یک‌بار استفاده کرد. لازم به ذکر است که برخی از پرورش‌دهندگان ترجیح می‌دهند از کودهایی با مقادیر نیتروژن و پتاسیم بیش از فسفر و یا مقادیر فسفر و پتاسیم برابر اما کمتر از نیتروژن استفاده کنند. به‌طور کل چنین مسئله‌ای در مورد گیاهان مرکبات از سوی برخی پرورش‌دهندگان توصیه‌شده است. مثلاً فرمولی با نسبت ۱-۱-۳ و ۸-۴-۸ را به کار می‌برند. (توجه کنید که این اعداد نسبت فرمول کود را نشان می‌دهند و نه خود فرمول کودی را مثلاً کودی همانند ۵-۵-۱۵، دارای نسبت ۱-۱-۳ است).

در تابستان به‌کارگیری لایه‌ای از مالچ (مواد ارگانیک همانند خاک برگ) بر روی خاک اطراف گیاه به ضخامت حدود ۵ سانتی متر به خنک ماندن ریشه‌ها و عملکرد بهتر گیاه کمک می‌کند. اگر شرایط آب و هوایی منطقه شما اجازه می‌دهد و قصد کاشتن چندین کامکوات را در کنار هم دارید، فاصله حدود ۳٫۶۵-۲٫۴متر را بین هر دو درخت رعایت کنید تا ساقه‌ها فضای کافی برای بزرگ شدن داشته باشند. در کاشت گلدانی این گیاه باید از انواع کوتاه قامت کامکوات استفاده شود و نباید اجازه داد که ریشه‌ها در داخل گلدان به هم پیچیده و در هم تنیده شوند.

به همین دلیل از گلدان‌های بزرگ باید برای کاشت این گیاه استفاده کرد و گلدان این گیاه را باید هر دو سال یک‌بار تعویض کرد. همچنین قبل از کاشت گیاه منافذ زیرین گلدان را بررسی کنید و اگر امکان دارد تعداد آنها را بیشتر کنید و قبل از قرار دادن گیاه در داخل آن چندین قطعه سفال شکسته و یا قلوه سنگ‌های کوچک قرار دهید تا به زهکش بهتر گلدان کمک کند. همچنین عمل سله شکنی برای نفوذ هوا به اطراف ریشه‌ای گیاه انجام می‌شود. سله شکنی به معنی نرم کردن خاک سطحی با کمک بیل و یا بیلچه است. البته این کار نباید به شکل عمقی انجام شود زیرا می‌تواند به ریشه‌های گیاه آسیب وارد کند. عمق حدود ۵ سانتیمتر برای این کار مناسب است.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مرتبط:

344 دیدگاه برای “آموزش نگهداری درخت کامکوات یا پرتقال زینتی

 1. کاویان گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه درخت کامکوات دارم که حدودا قدش نیم متر میشه الان دو ساله شگوفه نداده و طبیعتا میوه هم نداره
  داخل گلدان هست و نوردهی خوبی داره
  الان برگهاش بی حال شده چکار میتونم بکنم براش
  با سپاس از راهنمایی شما

 2. رضا گفته:

  درود.
  یه درخت لایمکوات دارم گل داده گلش ک تبدیل به میوه میشه خود میوه عسلک میزنه و از بین میره باید چیگار کنم ک لیموهاشو بزرگ گنه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا محیط نگهداریتون تهویه مناسبی نداره بهترهست تهویه محیط رو بالا ببرید وگیاه رو با محلول حشره کش سمپاشی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری به چه نحو بوده؟ ابیاری،دمای نگهداری،میزان نور دریافتی،بتازگی محیط نگهداری تغییر دا‌شته یا خاک ویا گلدان گیاه عوض شده ؟از گیاه وبرگها عکس واضح هم بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     کامکوات باید رطوبت محیطش زیاد باشه ودما بالای ۱۵ درجه باشه، سرمای شبانه میتونه باعث این مشکل باشه شبها گیاه رو از سرما محافظت کنید، تمام برگهای خشک شده روی گیاه وداخل گلدان رو جمع کنید شاخه ای رو که خشک شده کات کنید، رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی میتونید افزایش بدید.

 3. رضا گفته:

  درود.
  اول از همه تشکر میکنم بابت سایت خوبتون ک خیلی کمکم کرد.
  درختچه کامکوات من گل کرد تمام گلهاشون تبدیل به میوه شد میوهایع ریز و سبز ولی خب متاسفانه میوها همشون ریختن میخواستم دلیلشو بپرسم ک چرا اینجوری شد

 4. رضا گفته:

  درود.
  کامکوات من یک هفته ایی هس ک داره گل میده گلفروشی هم یه کود داد بهم اسمش نمیدونم چیه رنگش ابیه گفت برایه میوه دهی خوب هسش خواسم بدونم اینکه الان گل داره مشکلی نداره باز این کود رو بهش بدم؟ بعد چیکار کنم ک گلهاشو نگه داره و تبدیل به میوه بشه گلهاش نریزه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر گلها باز شدن فعلا کوددهی رو قطع کنید وابیاری رو کاهش بدید بعد از اینکه گلها به میوه تبدیل شدن مجدد کوددهی رو شروع کنید. زمانی که گیاه روی گل هست نسبت به زمانهای دیگر حساس تر هست به هیچ عنوان گیاه رو جابجانکنید ودر جای ثابتی که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید، ابیاری رو هم زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید.

 5. محدثه گفته:

  https://uupload.ir/files/fml5_photo_۲۰۲۱-۰۱-۲۵_۱۱-۵۱-۴۲.jpg
  https://uupload.ir/files/y55_photo_۲۰۲۱-۰۱-۲۵_۱۱-۵۲-۰۰.jpg
  سلام .پیشاپیش خیلی ممنون از پاسخگوییتون
  درختچرو حدود ۲ هفتس دارم ونور دهی تقریبا خوبی داره تو عکس مشخصه آبیاریشو هم وقتی سطح خاک خشک میشه انجام میدم هفته ای ۲ یا ۳ بار
  اما روز به روز بی حالتر میشه وشاداب نیست و انگار برگاش خشکن و همش در حال ریزشه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،بهتر هست زهکش گلدان رو بررسی کنید که باز باشه وموقع ابیاری بلافاصله اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه،ریشه های گیاه رو هم از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

 6. رضا گفته:

  درود.
  اول از همه چیز ممنون بابت سایت خوبتون ک خیلی کمکم کرد در خیلی چیزها.
  بعد خواسم بگم ک کود حیوانی برا کامکوات ضرری نداره؟ یا کود حیوانی برا رشدش کمک میکنه یا نه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،مشکلی بوجود نمیاد ولی حتما باید کاملا پوسیده وخشک باشه به مقدار ده درصد میتونید داخل خاکش ترکیب کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر مایع هست یک سی سی اگر بصورت پودر هست یک گرم در یک لیتر اب ترکیب کنید وماهی یک بار در زمان رشد، گیاهان رو ابیاری کنید.

   • بهزاد گفته:

    سلام کارشناسان محترم و عزیز وقتتون بخیر خسته نباشین
    من چند روزی هست که دوتا درختچه کام کوات خریدم خاک و گلدونشون رو عوض کردم یکیش برگاش سربالان و اینکه یخورده جمعن و اونیکیم حالش خوبه امشبم کود ۲۰٫۲۰٫۲۰ تو آب حل کردم بهشون دادم و اینکه الان هر دوشون رو اپن آشپزخونن و اینجوری گفتین باید روزی شیش هفت ساعت آفتاب بخورن آیا میشه از لامپای رشد گیاه استفاده کرد چون یه نمونه چیپ cobتو دیجیکالا دیدم ۵۰واته نورشونم بنفشن بعد فاصله لامپ که بخوام وصل کنم تا درختچه نیم متره یکیم یه متره آیا نصب لامپ فایده ایی داره؟ واینکه ممنون میشم کامل راهنماییم کنین

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، اگر نور طبیعی ندارید میتونید از نور مصنوعی استفاده کنید ولی حداقل تابستان نور طبیعی داشته باشند چون در غیر این صورت میوه نخواهند داد، کوددهی رو بهتر بود یک ماه بعد از تعویض خاک انجام میدادید. فاصله نیم متر خوب هست.

 7. رضا گفته:

  درود.
  ممنون از سایت خوبیتون
  من حدود دوماهی هس ک یه درختچه کامکوات خریدم گذاشتم بغل پنجرهروزی ۶یا ۷ ساعت افتاب میخوره وقتیم ک تا یه دو بند انگشت خاکش خشک میشه بعد اب میدم بهش ولی متاسفانه برگاش داره میریزه و رشدی هم نکرده دوبار کود اهن دادم اینوهم بگم ک ما مناطق سردسیر هسیم اگر لطف کنید بگید ک.برایه رشدش باید چیکا کنم و اینکه چیگا کنم برگاهایی ک ریخته جاشون دوباره سبز بشه مریی

   • رضا گفته:

    خیر از زمانی ک خریدمش تعویضش نکردم.
    گیاه رو پشت پنجره گذاشتم قبلا جایه دیگه بود ک اون مکان خیلی گرم بود برگهایه گیاه قهوه ایی میشد و میفتاد دیگه جابجاش کردم بردمش پشت پنجره ک هوا خنک تر بود دیگه برگهاش نریخت ولی خب دیگه رشد نکرد ارتفاع گلدونش ۳۰ سانتی هستش. یدونه دیگه دارم اون رشدش خیلی خوبه برگهاشم نریخته شرایطشونم یکیه. بعد متاسفانه من عکسشونو نمیتونم بزارم نمیدونم چجوری بزارم

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ریزش برگها در اثر جابجایی ودمای پایین ویا گرفتگی زهکش بوجود میاد این موارد رو بررسی وایدال کنید طبق فرمایشات شما محیط نگهداری تغییر داشته برای کاهش شوک میتونید گیاه رو موقع ابیاری با محلول اسید هیومیک ابیاری کنید. دما رو چک کنید که از ۲۰ درجه پایین نباشه وحتما زهکش گلدان رو بررسی کنید که بلافاصله بعد از ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه.

     • رضا گفته:

      اهاا خیلی مچکر از راهنماییتون.
      گلدان زهکشی داره اب ک میدم بلافاصله اب از زیر گلدان خارج میشه دماشم بالایه ۲۰ هس. بعد اگر میشه بگید ک برایه رشدش چیکار کنم ک دوباره برگ بیاره الان فقط قسمت بالایه گیاه برگ داره پایینش نداره

      • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

       ممنون از شما،قسمت پایین برگ نمیده مگر اینکه بخواهید گیاه رو هرس کنید بهترهست ابتدا گیاه رو تقویت کنید تا بهبود کامل پیدا کنه بعد اوایل بهار هرس کنید تا شروع به رشد کنه، از کودهای کامل میتونید برای تقویتش استفاده کنید، ماهی یک بار.

 8. امین گفته:

  ۰۱ میخواستم بدونم جای گلدان باتوجه به عکس فرستاده شده خوب است خانه من جنوب شرقی هست گلدان داخل خانه پشت تراس گذاشتم که تمام قد شیشه است ازصبح تا غروب افتاب میخوره
  ۰۲ باتوجه به عکس الان ۷تا میوه داره دوتا هم میوه سبز گنده داره میخواستم بدونم ایا میوه نارنجی بچینم یانه بعد اون دوتا سبز الان دوماه که گلدان خریدم همچنان سبز نارنجی نمیشن من چندتا کامکاوات سبز کوچک داشتم که افتاد دلیلشو نمیدونم کامکاوات موقع میوه دادنش چه موقع میباشد
  ۰۳ قبلا زیاد برگ میریخت اما الان نمیریزه الان دور گلدان خاکش خشکه اما دم ساقه خیسه کی باید اب داد
  https://uupload.ir/files/vjkd_۲۰۲۰۱۲۱۲_۱۱۰۳۴۱.jpg
  https://uupload.ir/files/vjkd_۲۰۲۰۱۲۱۲_۱۱۰۳۴۱.jpg

  https://uupload.ir/files/vjkd_۲۰۲۰۱۲۱۲_۱۱۰۳۴۱.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، محیط نگهداریش مناسب هست هفته ای یک بار گلدان رو به آرامی نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه،میوه ها اگر کامل رسیدن ونارنجی کامل هستند میتونید جدا کنید،میوه های سبز رو جدا نکنید بگذارید بمونند وکامل برسند، شرایط نگهداری مناسب باشه هر زمان از سال گل ومیوه میده،ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید.

   • امین گفته:

    سلام من دوتا از میوه های کامکاوات سبز بزرگ هست اما نارنجی نیست خیلی وقته
    از پایین تنه گلدن هی شاخه وبرگ در میاد اما میوه اصلا ازشاخهای بالای گلدان برگها میریزن یا مشکنن یا زرد میشن

 9. سالار گفته:

  سلام خسته نباشید

  متاسفانه یک مدت بهش نرسیدم دچار کپک زدگی شده درخت داره خشک میشه برگ هاشم چسبندگی داره وقتی بهش دست میزنیم
  سم کونفیدور و آبامکتین هم دارم اگه مورد استفاده هستش

  https://uupload.ir/files/87s0_whatsapp_image_2020-12-29_at_17.29.47.jpeg

  https://uupload.ir/files/gwtx_whatsapp_image_2020-12-29_at_17.29.48.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، ابتدا گیاه رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید وتهویه محیط رو بالا ببرید، تمام قسمتهای سفید وپنبه ای رو با یک قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید بعد با یکی از سمهایی که فرمودید محلول درست کنید وتمام قسمتهای گیاه رو سمپاشی کنید، از محلول داخل خاکش موقع ابیاری هم بریزید، سمپاشی رو دو بار بافاصله یک هفته تکرار کنید، در این یک هفته گیاه رو تحت نظر داشته باشید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

 10. علی نیاورانی گفته:

  سلام خسته نباشید من امروز یه درختچه کامکوات خریدم منزلمون پردیس بومهن هست یه مقدار سرد هست قبلا هم یه کامکوات و یه لیموترش لایم کوات داشتم خیلی خوب بودند ولی وقتی اواخر مهر ماه هوا سرد شد آوردم داخل منزل کنار پنجره کل درختچه قهوه ای و خشک شد می خواستم ببینم میشه این کامکواتی که امروز تازه خریدم و میوه داره رو داخل بالکن که نورش خوبه نگهداری کنم و روش مشما بکشم یا نه؟ مشما رو فقط شبها بکشم روش یا دائم تا نیمه اسفندماه که هوا بهتر میشه روش باشه؟ اینم بگم که الان داخل گلدان مشمایی هست چه زمانی بکارمش داخل گلدان پلاستیکی؟؟ آبیاری رو چه زمانی انجام بدم؟؟ نمی‌ خوام اینم مثل قبلیم خشک بشه. لطفا کمکم کنید ممنون از سایت خوبتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر داخل گلخانه بود باید همون شرایط رو براش ایجاد کنید یعنی در جای گرم ومرطوب نگهداری کنید، اگر بالکن سرد باشه احتمالش هست که تمام برگهاش بریزه، میتونید کاور کنید تا از سرما محافظت بشه، حتما داخل گلدان بکارید وبمرور زمان به بالکن انتقال بدید واز یخ زدگی محافظت کنی، د اگر داخل منزل محیط پرنوری دارید میتونید داخل منزل هم نگهداری کنید.

   • علی نیاورانی گفته:

    سلام مجدد خیلی ممنونم از راهنماییتون
    من از کنار خیابون در هوای آزاد از یه وانتی خریداری کردم از فروشنده پرسیدم گفت من شبا میزارم پارکینگ روزا هم که میارم برا فروش.
    من می ترسم داخل اتاق بزارم مثل کامکوات قبلیم خشک بشه، میتونم تو بالکن جاشو مشما بکشم حالت گلخونه بشه همون جا نگهداریش کنم؟؟ الان که میوه داره داخل گلدان بکارم شوک بهش وارد نمیشه؟؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ممنون از شما،اگه در جای خنکی نگهداری میشده بله میتونید در تراس نگهداری کنید حتما کاور کنید واز یخ زدگی محافظت کنید،در ساعاتی که هوا گرم هست کمی کاور رو باز کنید تا هوای تازه دریافت کنه بعد مجدد کاور رو ببندید.

     • علی نیاورانی گفته:

      درود بر شما خسته نباشید من درختچه کامکواتم داخل بالکن بود هم روش مشما کشیدم هم جلوش نزدیک به یک هفته اصن بازش نکردم هوا بخوره چون خیلی سرد بود امروز که هوا بهتر بود کاور رو در آوردم تا هوا بخوره مشما کلا از عرق خیس بود و متاسفانه گیاهم دچار آسیب شده برگاش قهوه ای شده و به سمت بالا جمع شده نمیدونم باید چیکار کنم من کلا شانس ندارم 😔 قبل اینم یه کامکوات و یه لیمو ترش لایم کوات داشتم اونا کاملا خشک شدند نمی خوام که دیگه اینم خشک بشه لطفا راهنماییم بکنید 🙏 چیکار کنم یه عکس هم هست لطفا ببینید
      https://uupload.ir/files/56gq_img_20210126_110530.jpg

      • کارشناس 2 گفته:

       سلام، سرما ونبود اکسیژن کافی باعث سوختگی برگها وبیماری قارچی در گیاه شده، تمام برگهایی رو که لکه دارند وخشک شدند رو جدا کنید وبا محلول قارچ کش(کاربندازیم) گیاه رو سمپاشی وابیاری کنید وبه محیط گرمی که نور وتهویه مناسبی داره انتقال بدید یک هفته بعد سمپاشی با محلول قارچکش رو تکرار کنید بمرور زمان بهبود پیدا میکنه.

 11. محسن گفته:

  سلام.
  من ۵ سال پیش ۲ تا درخچه کامکوات خریدم.
  سال اول تو آپارتمان بود چند تایی میوه هم داد.
  سال دوم بردم تو باغچه حیاط در ادامه هم رشد کرد هم ثمر خوب داد.
  سال سوم و چهارم و پنجم خیلی خوب رشد کرد و حدود ۳ و نیم متر هم ارتفاعش شده ولی تو این مدت اصلا هیچ گونه گل و ثمری نکرد .
  امسال اتفاق جالبی افتاده و بعد از سه سال که هیچ گل و ثمری نداشت الان یکی از درختها دو تا ثمر کرده و رسیده ولی جالب اینجاست که ثمرش نارنج شده.
  چرا؟
  همسایه بغل سه چهار تا نارنج یغور داره به فاصله تقریبا ۸ متری با ما.
  آیا میتونه موثر باشه تو این اتفاق؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کامکوات زمانی که داخل گلدان باشه میوه هاش کوچک میشن وقتی داخل باغچه کشت بشه صدر صدر میوه هاش هم بزرگ خواهند شد اون میوه ها کامکوات هستند نارنج نیستند چون درخت بزرگ شده میوه هاش هم بزرگ هست. مرکبات تک پایه وخود گردافشان هستند ونیازی به گردافشانی ندارند، ولی احتمالش هم وجود داره که گرده گلهای درخت نارنج هم بارورشون کرده باشه اگر طمع میوه فرق کرده باشه ممکن هست که میوه ها هیبرید شده باشند.

 12. امین گفته:

  سلام وقت بخیر. گیاه من از اواخر پاییز شروع به ریختن برگهاش کرده چه باید بکنم؟؟.
  میشه راهنمایی کنید چه میشود کرد که گیاه کاملا به خواب بره و دوباره بهار بیدار بشه

 13. حسین گفته:

  سلام من درختچه کامکوات و نارنگی خریداری کردم در خونه نگهداری میکنم نور هم الان زمستان کمه و فقط پنج شش ساعت نور میفته خونه در ضمنا موقع خرید به ما گفتن ده روز یکبار آب بدین اونجور کردیم بعد چهار روز هشتاد درصد برگ ها ریختن الان کامکوات داره رشد میکنه البته دو روزسه روز یکبار یک لیتر آب میدم گلدان هم حدودا چهل سانت ارتفاع و سیسانت عرض دارد ولی گاهی برگ می‌ریزد و رشد نارنگی هم جوانه میزنه تو همون جوانه میریزه ولی کامکوات جوانه میزنه طریقه آب دهی رو بفرمایید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث ریزش برگها وخشک شدنشون میشه که طبیعی هست، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشند بهبود پیدا میکنند ابیاری رو بهتر هست زمانی که سطح خاک یک بند انگشت خشک شد انجام بدید، خشک شدن جوانه ها یا ریزششون دلیلش کمبود نور هست در پرنور ترین محیط منزل نگهداری کنید بمرور زمان با بلند شدن روزها وافزایش نور این مشکل برطرف میشه.

 14. محمد گفته:

  باسلام و عرض ادب
  میبخشید کودهی گیاه رو موقع شکوفه دادن یا میوه باید قطع کنیم یا فقط پاییز و زمستون قطع میشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله در زمان گلدهی باید قطع بشه و زمانی که گل به میوه تبدیل شد مجدد کوددهی بهتر هست شروع بشه.

 15. پیروز گفته:

  سلام من یک پرتقال کامکوات در گلدان بزرگ و پشت پنجره و نورگیری مناسب داره و هفته ای یک بار آبیاریش میکنم ولی میوه پرتقالش کمی پژمرده شده و نرم شده اند از آن حالت پوست سفت و بشاش در آمدن خواهش میکنم راهنمایی فرمایید

  • سارا گفته:

   سلام،
   من یم درخت کامکوات خریدم، و میبینم که ٢ تا ٣ برگ در روز میریزی، البته بعضی روزها هم هیچ برگ ریزی ندارد ، البته من در انگلیس هستم و الان هوا سرد و بارانی هست، ارتفاع گلدان ٢٢ سانت و عرض گلدان هم حدود ٢٠ سانت، و کامکوات هم ۴٠ سانت ارتفاع و شاخه و برگ هم حدود ١۵ سانت هست، آیا باید جاش رو عوض کنم، و کی این کار رو انجام بدم؟
   مرسی

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    سلام، تغییر محیط نگهداری باعث ریزش یا زرد شدن برگهای گیاهان میشه بهتر هست برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید تا شوک وارده برطرف بشه درمحیط پرنوری نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه. ابیاری رو هم هر زمان سطح خاک خشک شد انجام بدید.

 16. علیرضا حکمی گفته:

  سلام من یک هفته هست که یک درختچه کامکوات گرفتم نور پنجره جنوبی را دارد و دمای نگهداریش حدود ۲۴ درجه هستش
  ولی بعد از یک هفته به صورت ناگهانی همه برگ ها خشک شدند و میوه ها حتی میوه های سبز در حال پلاسیده شدن هستند
  پشت برگها شبیه سفیدک زدگی شده
  شاخه ها از پایین در حال خشک شدن هستند
  در صورت امکان راهنمایی بفرمایید
  سپاسگزارم
  https://uupload.ir/files/ltnl_16082741059764633426821474729377.jpg
  https://uupload.ir/files/gen3_16082741387396279634123641575655.jpg
  https://uupload.ir/files/6rt1_16082741677672467418456729440857.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون بیماری قارچی سفیدک پودری گرفته، تمام برگهای خشک شده وبرگهایی که سفیدک دارند رو جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش پنکونازول سمپاشی وابیاری کنید،دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی وابیاری رو تکرار کنید، مقدار مصرف یک سی سی در یک لیتر اب.

   • علیرضا حکمی گفته:

    با سلام و تشکر بابت پاسخگویی
    به جای محلول پیشنهادی از پودر بنومیل ۵۰ درصد میشه میشه استفاده کرد؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون از شما قارچ کش بنومیل رو هم برای استفاده باید با اب ترکیب کنید ومحلول درست کنید بصورت پودری نمیتونید استفاده کنید، مگر اینکه قبلا بصورت پودر داخل خاک ترکیب کرده باشید.

 17. محمدرضا گفته:

  سلام خسته نباشید . من توی عید امسال ۲۰ یا ۳۰ دانه پرتقال رو کاشتم . این ها تو ۱ ماه بعد همه جوونه زدن تا الان هم خوب رشد کردن ( توی بالکن نگهداری کردم و هفته ای ۲ بار بهش آب دادم ) اما چند وقت هست که فصل پاییز اومده من آبیاری رو ۱ بار در هفته کردم . این هم که هوا خیلی سرد شده آوردمش تو اتاق .. ولی الان همه برگ هاش از پایین داره می‌ریزه … میشه منو راهنمایی کنین ؟؟ این باید چیکار کنم ، آیا بخاطر فصل پاییز داده برگ هاش می‌ریزه ؟؟ لطفاً جواب بدید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری باعث این مشکل شده که طبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه. گیاه رو در جای ثابتی که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید.

   • محمدرضا گفته:

    ممنون بابت پاسخگویی تون
    خیر . برگ هاش زرد نمیشه .. کاملا سالم هستند و میریزند .. دیگه الان همه برگ هاش داره میریزه
    در مورد آبیاری چطور .. چند وقت یکبار باید آب بدم ؟؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما،زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه،بدلیل تغییر محیط نگهداری برگها میرزه ،گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه وریزش برگها متوقف میشه،ابیاری رو زمانی که سطح خاک یک بند انگشت خشک شد انجام بدید. ساقه رو بررسی کنیداگر انعطاف داره مجدد شروع به رشد میکنه احتمالش هست که تمام برگهاش بریزه.

 18. امین گفته:

  سلام خسته نباشید من یه گلدان کامکاوات خریدم الان ۸تا میوه نارنجی داره ۶تاهم سبز از اونجایی که خریدم خاکش عوض کردبرام الان گلدان روی میز چوبی که جلوش هم پنجره هم شوفاژ هست گذاشتم میخواستم بدونم گرما شوفاژ خراب نمیکنه از لحاظ نور مشکلی ندارم خانه ام هم شرقی هم جنوبی هم تراس داریم میترسم بذارم تو تراس سرما خرابش کنه پشت پنجره سکوش باریکه زیر همه پنجره ها شوفاژ روشنه لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، بله بهتر هست از لوازم گرمایشی دور نگهداری کنید وبرای شادابی گیاه حتما رطوبت محیط رو تامین کنید.

   • امین گفته:

    سلام الان با جواب شما نگران شدم نمیدونم چیکارکنم اگر از پشت پنجره بر دارم گلدانمو یا باید بزارم تو تراس که از سرما اسیب میبینه یا بایدازکنار پنجره دورش کنم بخاطر اینکه شوفاژهای خانه زیر پنجره هست یاباید شوفاژ ببندم که خانه سرد میشه اگرم از پنجره دوربشه نور نمیبینه کاش میشد تلفنی باهاتون صحبت کنم عکسم براتون بفرستم لطفا راهنماییم کنید

    • کارشناس 2 گفته:

     همون محیط برای نگهداریش مناسب هست، دما کاهش داشته باشه تمام برگهاش میریزه شبها پرده رو باز کنید بصورتی که پرده بین پنجره وگیاه باشه تا از سرمای شبانه هم محافظت بشه، گلدان فلزی زمانی که دما ایدال باشه مشکلی بوجود نمیاد ولی زمانی که هوا زیاد گرم باشه فلز زود گرم میشه واین گرما رو داخل گلدان انتقال میده وباعث پخته شدن ریشه گیاه میشه در سرما هم به همین صورت برعکس باعث یخ زدن ریشه میشه، بهتر هست دما رو بین ۲۰الی۳۰ درجه نگهداری کنید تا مشکلی بوجود نیاد.

 19. حسن گفته:

  سلام ظاهرا این مشکل میتونه اول بخاطر جابجایی مکرر باشه دوم اینکه کامکوات در پاییز و زمستان به آب زیاد عکس العمل نشون میده، سطح خاک رو حدودا تا عمق ۵تا۱۰سانتی رو زه کشی کنید و تا سطح خاک کاملا خشک نشده آبیاری نکنید احتمال خفگی ریشه هم می‌تونه دلیل بعدی باشه، زیر گلدان رو بررسی کنید ببینید تخلیه آب انجام میشه یا نه، خاک مناسب کامکوات مخلوطی از خاک باغچه +خاک برگ+ شن هستش با زهکشی مناسب…توجه داشته باشید که در فصل سرما مقداری از برگه به شکل طبیعی زرد شده و میریزه ولی در شروع فصل بهار دوباره برگهای تازه شکل میگیره و جای نگرانی نیست… 🌱💚

 20. علی نیاورانی گفته:

  سلام ببخشید بازم مزاحم شدم با لامپ رشد می تونم نور مورد نیاز رو تامین کنم چند ساعت روشن باشه؟ بعد با محلول قارچ کش کاربندازیم سم پاشی کنم آبیاری رو که باید با آب انجام بدم درسته؟ و اینکه علاوه بر استفاده از جزیره زیر گلدانی نیاز هست از دستگاه بخور سرد هم استفاده کنم؟؟
  به نظرتون گیاهم دوباره خوب و سر حال میشه؟
  خیلی ممنونم از شما خوبان و سایت خوبتون.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله از لامپهای مخصوص رشد میتونید استفاده کنید، حدود ۶ساعت روشن باشه کافی هست، نه ابیاری رو هم با همون محلول قارچ کش انجام بدید،فقط یکی رو استفاده کنید یا جزیره زیر گلدانی یا دستگاه بخور سرد، یا بصورت متناوب میتونید از هر دو استفاده کنید. شرایط نگهداری ایدال بشه بهبود پیدا میکنه.

 21. علی نیاورانی گفته:

  سلام خسته نباشید من یه درخت کامکوات و یه درخت لیموترش لایم کوات از شمال جفتشون رو با میوه در بهار خریداری کردم منزل ما در تهران شهر جدید پردیس هست درختان خوب بودند یه بار گل کردند و میوه دادند در بالکنی که از شرق نور می گیره حدودا ۵ ساعت نگهداری می کردم آبیاری هم هر وقت خاک گیاه خشک میشه به صورت منظم انجام می دم کود آهن هم به گیاه می دادم هر دو هفته اواسط مهر ماه بارندگی شده بود و شبها دما کمتر از ۱۰ درجه بود آوردمشون داخل اتاق پشت پنجره براشون یه لامپ رشد هم تهیه کردم چون صبح ها نور خوب هست البته خیلی مستقیم نیست بعد از ظهر ها ۵ یا ۶ ساعت لامپ رشد رو با فاصله ۲۵ یا ۳۰ سانتی گیاه روشن می کنم ولی از اواسط مهر ماه تا الان متاسفانه هم برگهای گیاه ها به صورت سبز پررنگ هست می ریزه و هم بعضی برگها به صورت سبز کمرنگ هست با لک قهوه‌ای می ریزه و هم همه ی میوه های ریز کامکوات ریخت لطفا کمکم کنید🙏 وقتی دیدم برگها ریزش داره تقریبا دو هفته پیش هم کود میکروکامل گرفتم و با آب مخلوط کردم و دادم ولی تاثیری نداشت من خیلی درختانم رو دوست دارم نمی خوام خدایی نکرده خشک بشن ممنون🙏 از سایت خوبتون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نگران نباشید مشکلی نیست تغییر محیط نگهداری وتغییر دما به گیاهان شوک وارد میکنه وگیاه با ریزش برگها یا میوه یا گلها عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، فعلا بهتر هست کوددهی رو کامل قطع کنید وگیاهان رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان بامحیط جدید ادابته بشند ریزش برگها متوقف میشه وبهبود پیدا میکنند.

   • علی نیاورانی گفته:

    با سلام دوباره خدمت شما عزیزان خسته نباشید
    من کود دهی رو کامل قطع کردم آبیاری هم وقتی خاک خشک میشه انجام میدم جاشونم که ثابت هست ولی الان چند تا شاخه فرعی کوجک هم قهوه ای و خشک شده لطفا راهنماییم کنیم من نمی خوام درخت کامکواتم خشک بشه ممنون
    دو تا عکسم هست که الان میزارم.
    https://uupload.ir/files/k9zy_img_20201118_231312.jpg
    https://uupload.ir/files/hdim_img_20201118_231226.jpg

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، شاخه های خشک شده رو بایک قیچی تیز وضدعفونی شده کات کنید تهویه محیط رو بالا ببرید دو بار بافاصله یک هفته گیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم ابیاری وسمپاشی کنید رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید، گیاه رو در پرنور ترین قسمت منزل نگهداری کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هست تهویه محیط ونور رو افزایش بدید، نبود هوای تازه وکمبود نور محیط بیشتر باعث این مشکل میشه،تمام قسمتهای سفید وپنبه ای رو حذف فیزیکی کنید وگیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول حشره کش سمپاشی وابیاری کنید، در این دو هفته هر روز گیاه رو بررسی کنید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

 22. p.p گفته:

  سلام. من یک گیاه کامکوات دارم که گلدانش رو عوض کردم به گلدان بزرگتری انتقال دارم. و به خاک گلدان بیش از نیمی از خاک گلدانو کود حیوانی اضافه کردم. البته بعضی ریشه ها هم آسیب دیدن. گیاه دچار برگ ریزی شده و برگ هاهم بعضی هاشون قهوه ای شدن. به نظر شما خاک گلدون مشکل داره و باید باز هم خاک گلدان رو عوض کنم و با ترکیب بهتری پر کنم؟ یا بزارم بعدا این کارو انجام بدم. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مقدار ترکیب کودزیاد بوده بله بهتر هست خاک رو دوباره عوض کنید ومقدار کود رو کم کنید ده درصد کود بریزید کافی هست این اندازه کود که ریختید باعث خشک شدن گیاه میشه.

 23. مهدی نادی گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  درخت کمکوات من میوه داده ولی سبز مونده علت از چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، کمبود نور ودمای پایین باعت میشه میوه سبز بمونه وکامل نرسه، این دو مورد رو بررسی وایدال کنید.

 24. سینا گفته:

  سلام.. من چند سال کامکوات دارم توی بالکن نگهداری میکنم نور مستقیم کم بهش میخوره اما نور مناسبی داره دو سه بار هم تو این چند سال بهش کود کامل دادم آبیاری هم خاکش خشک شد آبش خشک شد بهش آب میدم چند روز پیش دیدم یکی از ساقه هاش کلا خشک شده.. تازه هم گل هاش ریخته بود که میوه بده اونا هم کلا ریختن

 25. شقایق گفته:

  سلام خسته نباشید من درختچه کامکواتم چند وقت پیش برگ ریزی داشت و کلا برگاش ریخت مجدد شروع به برگدهی کرده ولی برگها به شکلهای مختلف رشد میکنن و بعد مدتی میریزن میشه بفرمایید چه افتی داره من نشونهای از تار یا سفیدک ندیدم
  http://uupload.ir/files/yilu_img_20200829_125655.jpg
  http://uupload.ir/files/0vlc_img_20200829_125707.jpg
  http://uupload.ir/files/xrze_img_20200829_125718.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاک،ابیاری،دما،نور دریافتی در روز،کوددهی یا سمپاشی اگر داشته…

   • شقایق گفته:

    سلام نور کنار پنجره بدون فاصله ابیاری هر وقت سطح خاک خشک شد حدودا هفته ای دوبار تا سه بار خاکش ترکیب خاکبرگ ورمی وخاک معمولی ولی خاکبرگش بیشتره کودم ماهی یکبار سه بیست

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، عکس اول ودوم برگهای گیاه سالم هست ولی عکس سوم نشانه خسارت کنه میتونه باشه،اگر سایر برگهای گیاه به این صورت لکه دارند میتونید گیاه رو با محلول کنه کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی کنید وتهویه ورطوبت محیط رو افزایش بدید.

 26. سالار گفته:

  سلام خسته نباشید

  من یک مدت از کود بیو ۲۰ گلد ۲۰-۲۰-۲۰ و ۳٫۱۱٫۳۸ استفاده کردم بصورت چرخشی بعدش خیلی گل داد موقع گل دادن کلا کود رو حذف کردم آبیاری رو کم کردم خیلیاش میوه شد اندازه ی نصف نخود شده بودن با این حال که میوه داشت باز خیلی گل داد ولی هر چه میوه بود افتاد زمین الانم پر گل هستش مشکلش کجاس تو بالکن هستش نور مستقیم هم بهش میخوره

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، احتمالش هست که گیاه ضعیف شده باشه، بعد از اتمام گلدهی میتونید کوددهی رو مجدد شروع کنید،زهکش گلدان رو هم بررسی که گرفته نباشه، ابیاری بیش از اندازه یا خاک نامناسب هم باعث ریزش میوه ها میشه. زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید.

 27. لیدا گفته:

  سلام روزتون بخیر من یه درخچه کامکوات دارم که قبلا ازتون در مورد ریزش برگ های پیر و جوانش سوال پرسیده بودم که راهنماییم کردین اما فایده ای نداشت، توی بالکن هست و جزیره آب هم داره و آفتاب مستقیم نمیخوره بهش اما نور خوبی داره و هر از گاهی غبار پاشی میکنم و کود هم میدم و خاک و زهکشی مناسبی هم داره و ریزش برگ ها یک ماه هست که شروع شده اما رشد خیلی خوبی هم داره و برگ های جدید و گل های زیادی درآورده و میوه هم داده اما امروز چند تا حشره های بالدار دیدم که فقط رو گل ها میشینه، اینها آفت هستند یا نه؟ و اینکه اگه لازم به سمپاشی باشه باید حشره ها رو با دست جدا کنم بکشم یا فقط سمپاشی کافیه؟ و یه سوال دیگه اینکه سمپاشی باعث خراب شدن گل ها و میوه ها میشه؟
  لطفا عکس کامکوات رو ببینید ممنونم

  http://uupload.ir/files/msh7_c1ed8fb4-066b-4b5d-96ea-fe7d7330ea6b.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک نامناسب، ابیاری بیش از اندازه، نبود زهکش مناسب ،کمبود نور،کمبود عناصر موجود در خاک ،جابجاییهای مکرر باعث ریزبرگهای گیاهان میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید اگر فقط برگهای قدیمی زرد میشن ومیریزند طبیعی هست ،برگها بمرور زمان پیر وفرسوده شده واز بین میرند،سوسک گرده خوار هست اگر تعدادشون کم هست بصورت دستی جدا کنید واز بین ببیرید، اگر تعدادشون زیاد هست کنار گیاه یک ظرف ابی (ابی نیسانی) رنگ بگذارید وداخلش محلول اب ومایع ظرفشویی بریزید سوسکها داخل این تله می افتند وازبین میرند.

 28. سحر گفته:

  سلام من دی یک کامکوات هدیه گدفتم که یهویی نزدیک عید اول میوه هاش شروع به ریختن کرد و بعد برگ هاش خشک خشک شد اما الان یکی دوماهی میشه از تنه خشکش یک ساقه در اومده و اون دوتا شاخه خشک رو هم زدم چون هیچ جوانه روش در نیومد عکسش رو براتون می زارم لطفا بگید چکار کنم امکان داره بمونه؟ بعضی گل فروشی ها پرسیدم می گن اگه رشد کنه دیگه میوه نمی ده

 29. فرزانه گفته:

  سلام من یک سال هست کامکاوات دارم نور مناسب و جای مناسبی داره .کود لازم هم هر ۱۵ روز بهش میدم .رشد خوبی هم داره فقط گل نمیده .لطفا راهنماییم کنین.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، چه نوع کودی استفاده میکنید ؟مقدار مصرفش رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 30. شقایق گفته:

  سلام من یه درختچه کامکوات دارم پشت پنجره هست خاکش خشک میشه ابیاری میکنم هفته ای یکبار حدودا دستگاه بخور سرد هم در فاصله یک متری روشن هستش گیاه برگای خیلی بزرگ و سبزی داده ولی دوهفتست برگها بصورت شاخه شاخه برگهای یک شاخه افتاده میشن و بیحال بعد از چند روز قهوه ای کمرنگ میشن در نهایت میفتن و اون شاخه شروع میکنه به خشک شدن من هفته پیش سم مانکوزب بهش دادم و این هفته تکرار کردم هم داخل خاکش هم اسپری ولی همچنان روندش ادامه داره گیاهم داره از بین میره لطفا راهنماییم کنید

    • کارشناس 2 گفته:

     تمام شاخه های خشک شده رو با قیچی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید ،یک روز بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید رطوبت محیط رو افزایش بدید وابیاری رو زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد ابیاری کنید،زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه واب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه.

 31. farahnaz گفته:

  سلام خسته نباشید
  درخت کامکوات ریزش برگ دارد برگهای آن به سمت داخل جمع میشود
  روی بعضی از برگ ها لکه های قهوه ای رنگ دیده می شود لطفا من را راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 32. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  من کود ۱۰ ۱۰ ۱۰ خریدم میشه بگین این کود رو چجوری به درخت بدم با آب قاطی کنم یا نه؟
  و مقدارشو بگین چقدر برای یک درخت کافیه؟ و زمان کود دهی چند وقت ی بار بدم؟
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، مقدار مصرف کودها یک در هزار هست ماهی یک بار. یک گرم در یک لیتر اب،اگر درخت بزرگ هست میتونید مقدار کود رو بیشتر کنید وماهی یک بار برای تقویت استفاده کنید.

 33. حامد گفته:

  سلام من یه دونه از این درختچه ها داشتم جابه جا که کردیم کلا خشک شد همه میوه هاش ریختن برگ هاشم ریختن ولی الان دوتا شاخه از کنار ساقه اش سبز شده که برگ هم دارن باید چکار کنم اون شاخه هایی که خشک شدن بکنم بانه؟!؟

 34. متین گفته:

  سلام
  کامکوات من چند ماهه پشت سر هم گل میده و گل هاشم میوه میشن اما
  آخرین باری که گل داد
  برگهاش شروع کرد به ریختن
  هرروز داره برگ هاش میریزه به شکلی که دیگه فقط شاخه هاش موندن
  البته این نکته را هم بگم که مورچه های زیادی روی درخت راه میرن
  اما نگاه کردم کاری نداشتن حتی حشره ی خاصی را هم با خودشون روی درخت نیاورده بودن
  با این شرایط موجود دلیل ریزش برگ های درختم چیه؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 35. سعیده گفته:

  سلام من حدود سه ساله کامکوات دارم فقط یبار میوه داده اونم خیلی کم حتی یبار گل هم داد ولی به میوه نرسید تا حالا کود ندادم تقریبا سه روزی یکبار اب میدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 36. شوهانی گفته:

  سلام،خسته نباشید.
  پارسال یه کامکوات خریدم،میوه دار بود،اما بعد از مدتی که اون رو تو باغچه کاشتم میوه هاش خراب شد،و برگهاش ریخت.ولی دوباره سبز شدن،و الان میوه نمیده

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، چون محیط نگهداری عوض شده به گیاه شوک وارد شده بمرور زمان بهبود پیدا میکنه احتمالا سال دیگه میوه میده ابیاری وکوددهی رو منظم انجام بدید تا تقویت بشه.

 37. سالار گفته:

  سلام خسته نباشید

  اساتید محترم یه خورده سوالاتم در این مورد زیاد هستش ببخشید
  دیروز کامکوات رو به بیرون منتقل دادم فکر کنم دیر منتقلش دادم
  تا جایی که فهمیدم ۲ بار گلدهی میکنه کدوم ماه ها گلدهی انجام میده؟
  دیرور با کود ۳٫۱۱٫۳۸ آبیاری کردم بعد ۲ هفته امکانش هست فقط یکبار کود بیو۲۰ بدم؟
  لطف کنین در مورد عکسی که قرار میدم نورش خوبه یا بزارم نیمه سایه یا زیر شید؟

  http://uupload.ir/files/33qr_photo_2020-05-17_14-00-25.jpg

  پشت برگ ها افت دیده میشه کونفیدور بزنم یا ابامکتین یا چیز مهمی نیست؟

  http://uupload.ir/files/n0ev_photo_2020-05-17_14-00-13.jpg

  احیانا تشخیص بدین سم کشی کنم پس فعلا کوددهی رو باید متوقف کنم درسته؟

  در مورد رطوبت جوابهای شما رو خوندم که گفتین کامکوات به رطوبت نیاز داره میشه با این شرایطی که قرار دادم مه پاشی اول صبح یا بعد از ظهر انجام بدم؟

  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر مشکل سوختگی داشت نور رو فیلتر کنید،بله میتونید استفاده کنید،گلدهی دوبار در سال البته بستگی به شرایط نگهداری هم داره بهار وتابستان گلدهی داره،پشت برگها رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید وبا یکی از سمهایی که فرمودید شاخه وبرگها رو سمپاشی کنید چون بتازگی کوددهی کردید از محلول حشره کش داخل خاک نریزید، برای تامین رطوبت یا از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید یا صبح وعصر مهپاشی کنید.

 38. paraskyman گفته:

  سلام لطفا راهنمایی کنید
  اولش ک گرفتم کامکواتم خوب بود بعد رفته رفته ساقش قهوه ای میشد و برگاش میریخت
  بردم پیش همون گل فروشی ک خریدم گفت کنه گرفته و سم داد
  و اون شاخه ای هم که خشک شده بود قیچی زد وقتی وسط شاخه رو نگاه میکردیم مغزش هم قهوه ای شده بود…
  حالا مجددا از اونجایی که قچی زده داره قهوه ای میشه
  عکس محیطی که تو خونه بوده فرستادم و همچنین عکس جایی که الان بردم و گذاشتم همچنین عکس برگ و …
  تمتم این داستان دوهفتست!!
  http://uupload.ir/files/d9ay_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.08_(1)
  .jpeg
  http://uupload.ir/files/xsm7_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.08_(2).jpeg
  http://uupload.ir/files/j60o_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.08_(3).jpeg
  http://uupload.ir/files/znen_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.08.jpeg
  http://uupload.ir/files/ljbu_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.09.jpeg
  http://uupload.ir/files/us22_whatsapp_image_2020-05-15_at_13.42.52.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لینک مستقیم رو باید بفرستید بعضی از لینکها باز نمیشه،قسمتی که سیاه شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید ساقه سالم رو هم از روی قسمت سیاه شده جدا کنید وداخل کوکوپیت بکارید مجدد ریشه دار میشه خاک رو مرطوب نگهدارید وقلمه تازه کاشته شده رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. محیط نگهداری کمبود نور داره بهتر هست گیاه رو نزدیک پنجره انتقال بدید.

 39. نیما گفته:

  با سلام
  بنده دو سال هست که یک کامکوات دارم و سالی دوبار هم بار میداده، یعنی هیمشه یا گل داشته یا میوه
  الان چند ماه هست که برگ ها، حالتی هستند که دیگر سبز پررنگ نیستند
  برگ های قدیمی شروع کردند از حالت سبز پرنگ، به سبز کمرنگ تغییر رنگ دادن
  انگار کلروفیل تولید نمی کند
  برگ های جوانی هم که تازه رشد میکنند، همان طور کمرنگ هستند

  از همان ابتدا کود مواد عالی هم میدادم که روی بسته اش نوشته شده هر ۲۰ روز یکبار
  ترکیب سه گرم با یک لیتر آب
  آهن – منگنز – روی -مس

  البته کودهی چند ماه فاصله افتاد به خاطر اینکه پیشم نبود
  اما الان ۲ ماه است که به موقع کود را داده ام اما تغییری ایجاد نشده

  خاکش هم همان ترکیب گفته شده است

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بافرمایشات شما گیاه کمبود عناصر داره دو کار میتونید انجام بدید یا خاک رو تعویض کنید واز خاک غنی جدیدی استفاده کنید ویا کود رو عوض کنید واز کود دیگری استفاده کنید، میتونید از کود کامل بیو بیست طلایی هم استفاده کنید ویا کودهای مشابه دیگر.

   • زهرا گفته:

    سلام خسته نباشید من یک درخت کامکوات خریدم که برگهاش شروع به ریختن کرد و شاخه هاش خشک شدن و از ساقه ی اصلیش چند تا سرشاخه جوونه زد میخواستم بدونم کامکوات من برگشته یا اینکه این جوونه ها دیگه فایده ای ندارن؟؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ممنون، میتونید شاخه های خشک شده رو کات کنید تا جوانه ها بخوبی رشد کنند. بله گیاه زنده هست ومجدد رشد داره ،نور وابیاری وکوددهی رو ایدال کنید تا رشد بهتری داشته باشه.

 40. شفیعی گفته:

  سلام . ببخشید من تازه درخت کامکووات گرفتم. دو هفته هست توی بالکن و خونه جنوبی. حداقل صبحها یکساعت آفتاب میخوره ولی شاداب و سرحال نیست. ایا اون یکساعت آفتاب کافیش هست. تهرانم
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه ومحیط نگهداری عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *