آموزش قلمه زدن گیاه شمشاد

آموزش قلمه زدن گیاه شمشاد : گیاه شمشاد را می‌توان از طریق بذر و قلمه تکثیر کرد که البته بیشتر از طریق قلمه تکثیر می‌شود. در این مقاله قلمه زدن شمشاد رو آموزش می‌دهیم امیدواریم با این آموزش بتوانید این گیاه را تکثیر دهید.

آموزش قلمه زدن گیاه شمشاد :
قلمه شمشاد را می‌توان در زمان‌های مختلف تهیه کرد مثلاً قلمه نیمه چوبی در اواخر بهار و در طی تابستان و قلمه چوب سخت در پاییز را می‌توان برای تکثیر این گیاه به کاربرد هر زمان و هر نوع قلمه‌ای که می‌خواهید تهیه کنید قبل از قلمه گیری گیاه مادری را به خوبی آب دهید و در صبح زود عمل قلمه گیری را انجام دهید.

همچنین از ساقه‌هایی که به شکل افقی قرار دارند قلمه تهیه کنید این ساقه‌ها نسبت به ساقه‌هایی که به شکل عمودی بر روی گیاه مادری قرار دارند ریشه زایی بهتری نیز دارند. همچنین ساقه‌هایی که در قسمت بالای گیاه قرار گرفته‌اند نیز وضعیت بهتری از نظر ریشه زایی نسبت به قلمه‌های موجود در پایین گیاه دارند. زمان جدا کردن قلمه از گیاه مادری برش را در زیر یک گره بزنید. (ناحیه اتصال برگ به ساقه گره نام دارد) برای کاشت قلمه‌ها می‌توان از بستری متشکل از شن+پرلیت به نسبت مساوی و یا پیت ماس و پرلیت به نسبت مساوی استفاده کرد. حداقل عمق بستر کاشت نیز در حدود ۱۰ سانتی متر است. مخلوط کاشت را قبل از قرار دادن قلمه‌ها به خوبی مرطوب کنید. قلمه نیمه چوبی در اواخر تابستان را می‌توان به طول ۳۰-۱۵ تهیه کرد. طول ۲۰-۱۵ سانتیمتر متداول‌ترین طول است توجه کنید که هر قلمه حتماً دو گره در طول خود داشته باشد. برگ‌ها را از یک دوم قسمت پایین قلمه جدا کنید.به‌کارگیری پودرهای (هورمون‌های) ریشه زایی به تولید ریشه قلمه‌ها کمک می‌کند. میهن کاکتوس

قلمه‌ها را در بستر کاشت قرار دهید به نحوی که یک دوم یا یک سوم طول قلمه در داخل بستر کاشت قرار گیرد. وجود پلاستیکی شفاف بر روی بستر کاشت می‌تواند به حفظ رطوبت در اطراف قلمه‌ها کمک کند. البته بهتر است که سطح داخلی پلاستیک با قلمه‌ها در تماس نباشد. مراقب عدم خشک شدن و یا آبیاری بیش از اندازه بستر باشید. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی قلمه‌ها خواهد شد. غبار پاشی روزانه با آب می‌تواند به ریشه زایی این قلمه‌ها کمک کند و گلدان باید به‌دوراز نور مستقیم آفتاب باشد. این نوع قلمه به شکل میانگین یک ۸-۴ هفته طول می‌کشد تا ریشه دهند. مورد دیگر در مورد قلمه گیری از گیاه شمشاد، قلمه‌های چوب سخت است که در فصل پاییز تهیه می‌شود. روند کار در تهیه قلمه و کاشت آنان اکثراً همانند مطالبی است که در مورد قلمه نیمه چوبی گفتیم اما مسئله‌ای که اینجا به آن اشاره می‌خواهیم کرد، انواع قلمه چوب سخت است. قلمه‌های چوب سخت اصولاً از شاخه‌های رسیده تهیه می‌شوند. این نوع قلمه‌ها در مقایسه با قلمه نیمه چوبی، به شکل آسان‌تری با خم شدن می‌شکنند.

با توجه به نحوه قلمه گیری سه نوع قلمه چوب سخت وجود دارد.

۱_قلمه چوبی ساده یا مستقیم Straihgt cutting

٢_قلمه قنداقه دار Mallet cutting

۳_قلمه پاشنه دار Heel cutting

نوع اول که ساده‌ترین است و به شکل معمول و همانند آن روشی که در مورد قلمه نیمه چوبی شرح دادیم تهیه می‌شود. در نوع دوم و سوم، قسمتی از چوب قدیمی‌تر همراه با قلمه باقی می‌ماند. توضیح اینکه اصولاً قلمه‌ها را از ساقه‌های حاصل از رشد فصل جاری تهیه می‌کنیم. اما در دو نوع قلمه پاشنه دار و قنداقه دار، قسمتی از چوب ساقه حاصل از رشد سال قبل نیز به همراه قلمه است. به طور کل در گیاهانی که تا حدودی سخت ریشه زا هستند، وجود این قطعه چوب مربوط به ساقه‌های مسن‌تر، به روند ریشه زایی کمک می‌کند.

قلمه نیمه چوبی شمشاد
قلمه نیمه چوبی شمشاد

 

قرار دادن قلمه‌ها در داخل بستر کاشت
قرار دادن قلمه‌ها در داخل بستر کاشت

 

کشیدن پلاستیک بر روی قلمه‌ها می‌تواند به حفظ رطوبت در اطراف آنان کمک کند.
کشیدن پلاستیک بر روی قلمه‌ها می‌تواند به حفظ رطوبت در اطراف آنان کمک کند.

 

بهتر است سطح پلاستیک به قلمه‌ها در تماس نباشد.
بهتر است سطح پلاستیک به قلمه‌ها در تماس نباشد.

 

سمت چپ قلمه مستقیم، وسط قلمه قنداقه دار (فقط قسمت کوچکی از چوب قدیمی‌تر و ساقه مسن‌تر را دارد)، سمت راست قلمه پاشنه دار (قسمت بزرگ‌تری از چوب قدیمی‌تر و ساقه مسن‌تر را دارد)
سمت چپ قلمه مستقیم، وسط قلمه قنداقه دار (فقط قسمت کوچکی از چوب قدیمی‌تر و ساقه مسن‌تر را دارد)، سمت راست قلمه پاشنه دار (قسمت بزرگ‌تری از چوب قدیمی‌تر و ساقه مسن‌تر را دارد)

منبع: باغ سبز

انتشار:میهن کاکتوس

مقالات مرتبط:

51 دیدگاه برای “آموزش قلمه زدن گیاه شمشاد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   داخل گلدان جاش ثابت میشه وریشه زایی زودتر انجام میشه داخل باغچه احتمالش هست که باد ویا هر نوع ضربه گیاه رو از خاک خارج کنه ومانع از ریشه زنی قلمه بشه وقلمه حتما باید در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری بشه تا ریشه بزنه نور مستقیم داشته باشه قلمه خشک میشه.

 1. احسان گفته:

  سلام بنده الان یعنی اخرزمستان میخام قلمه بزنم ازهمه نوع شاخه ای هم هست یعنی باقطرکم و زیاد،میشه چندروزتواب بذارم بعدمستقیم توباغچه بذارموپلاستیک بکشم روشون؟؟

 2. سجاد گفته:

  سلام خسته نباشید.
  شما گفتین گیاه مادری رو یک روز قبل از قلمه زدم آب بدین.این آب دادن قبل از قلمه واسه همه گلها باید انجام بشه؟چرا؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله بهتر هست برای تمام گیاهان انجام بشه، ابیاری قبل از قلمه گرفتن به این دلیل انجام میشه که قلمه پراب بشه وبعد از قلمه زدن چون ریشه نداره رطوبت کمتری از دست بده وزود خشک نشه.

 3. مهدی گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  چقدر طول میکشه تا قلمه شمشاد ریشه دار شودوچطوری و چه زمانی جابجاش کنم
  با سپاس فراوان از سایت خوبتون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بستگی به شرایط نگهداری داره حدود دو الی چهار ماه زمان میبره تا ریشه دار بشه. زمانی که ریشه دار شد وشروع به رشد کرد وسه الی چهار برگ حقیقی در اورد میتونید داخل باغچه انتقال بدید.

   • رها گفته:

    سلام
    ممنون از توضیحات خودتون
    فصل انتقال مهم نیست
    مثلا اگر در مناطق سردسیر آخر تابستان یا پاییز انتقال بدم.

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون از شما،منظورتون اگر انتقال گیاه داخل باغچه هست بهتر هست در زمانی که هوا خنک هست انجام بشه پاییز یا بهار.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای ریشه دار کردن قلمه ها بله میتونید استفاده کنید،انتهای قلمه ها رو به عسل آغشته کنید وداخل خاک بکارید.

 4. مهدی گفته:

  باسلام و درود وتشکر فراوان
  چند تا قلمه از پتوس را که در آب گذاشته بودم ریشه دار شدند حالا می خواستم بدونم تا چه مدتی میشه اونا را در آب نگه داری کرد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر قصد انتقال به خاک رو ندارید داخل اب هم رشد میکنند میتونید برای همیشه داخل اب نگهداری کنید،ماهی یک بار بهتر هست اب رو عوض کنید وتنگ اب رو کامل بشورید وضدعفونی وخشک کنید،واز اب همدمای محیط وبدون املاح برای گیاه استفاده کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، تخصص ما بیشتر در مورد گیاهان گوشتی وزینتی هست متاسفانه در این مورد اطلاعات کافی نداریم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، قلمه شمشاد را می‌توان در زمان‌های مختلف تهیه کرد مثلاً قلمه نیمه چوبی در اواخر بهار و در طی تابستان و قلمه چوب سخت در پاییز را می‌توان برای تکثیر این گیاه به کاربرد.

 5. سعید گفته:

  سلام تشکر از آموزشتون
  سوال اینکه اگر در پاییز قلمه زده شود آیا نیاز هست در زمستان یا مواقعی که هوا سرد است و حتی به زیر صفر درجه برسد گلدان ها را در فضای داخلی به دور از سرما گذاشت؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله میتونید به محیط گرمتری انتقال بدید ویا گیاه رو کاور کنید تا از یخزدگی محافظت بشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتونید قلمه بگیرید وکشت کنید اوایل بهار شروع به رشد میکنند. از قسمتهای خشبی یا نیمه خشبی گیاه قلمه بگیرید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام،بله قلمه های نیمه خشبی میشه که الان بکارید تا بهار ریشه دار میشن. میتونید داخل خاک سبکی بکارید.

 6. جاوید گفته:

  با سلام و خسته نباشید ،گیاه شمشاد اونی که شهرداری جدولای خیابان میکاره الان میشه یعنی فصل پاییز قلمه زد و بیرون از منزل کاشت،من میخاستم دور باغ بکارم ،با تشکر از راهنمایی

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، الان بکارید بهار شروع به رشد میکنند، بهار هم میتونید قلمه بزنید وریشه دار کنید،اگر دما زیاد پایین نباشه زودتر ریشه دار میشه.

 7. مهدی گفته:

  سلام.. آیا کاشت شمشاد در سطح وسیع مثلا در ۵ هزار متر.. بازار فروش داره؟ بنده شمال ساکن هستم.. و آب و هوا اینجا خیلی خوبه.. فقط بازار فروش برام مهمه.. ممنون میشم راهنمایی کنید.. خودتون هم اگه گلی رو برای درآمد زایی سراغ دارید بهم پیشنهاد بدید.. با سپاس فراوان

 8. سام مهراد گفته:

  سلام.ممنون از سایت و مطالب خوبتون
  شمشاد بذر و گل و میوه هم داره که از اون طریق هم بشه کاشت و پرورش داد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله، همه ی گیاهان بذر وگل ومیوه دارند. ولی برخی از گیاهان باروش قلمه زدن تکثیر میشن برخی با کشت بذر وبرخی با ریزروم یا تقسیم بوته مادری، شمشاد با قلمه زودتر تکثیر میشه.

 9. احسان گفته:

  سلام، ممنون بابت مطالب خوبتون
  سوالی که دارم اینه که گیاه ترون که از خانواده شمشادهاست را هم به همین روش میشه قلمه زد؟
  الان که اواسط فروردینه و بوته ها سبز شدن میشه بازم قلمه گرفت یا دیر شده؟

 10. Leon گفته:

  سلام
  تشکر بخاطر آموزش های خوبتون، امیدوارم هر روز موفقت تر باشید.
  آیا در ماسه بادی هم میشود قلمه زد گیاه شمشاد رو؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، همچنین،میتونید داخل ماسه بادی هم ریشه دار کنید ولی چون ماسه مادی ذرات ریزی داره موقع ابیاری ذراتش بهم میچسته ومانع از رسیدن اکسیژن کافی به ریشه میشه بهتر هست که ماسه بادی رو با ماسه درشت تر ویا پرلیت یا لیکا، به هر کدوم که دسترسی داشتید میتونید با ماسه بادی ترکیب کنید که تخلخل زیادی داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *