آموزش قلمه زدن گیاه شمشاد

آموزش قلمه زدن گیاه شمشاد : گیاه شمشاد را می‌توان از طریق بذر و قلمه تکثیر کرد که البته بیشتر از طریق قلمه تکثیر می‌شود. در این مقاله قلمه زدن شمشاد رو آموزش می‌دهم امیدوارم با این آموزش بتوانید این گیاه رو تکثر دهید.

آموزش قلمه زدن گیاه شمشاد :
قلمه شمشاد را می‌توان در زمان‌های مختلف تهیه کرد مثلاً قلمه نیمه چوبی در اواخر بهار و در طی تابستان و قلمه چوب سخت در پاییز را می‌توان برای تکثیر این گیاه به کاربرد هر زمان و هر نوع قلمه‌ای که می‌خواهید تهیه کنید قبل از قلمه گیری گیاه مادری را به خوبی آب دهید و در صبح زود عمل قلمه گیری را انجام دهید.

همچنین از ساقه‌هایی که به شکل افقی قرار دارند قلمه تهیه کنید این ساقه‌ها نسبت به ساقه‌هایی که به شکل عمودی بر روی گیاه مادری قرار دارند ریشه زایی بهتری نیز دارند. همچنین ساقه‌هایی که در قسمت بالای گیاه قرار گرفته‌اند نیز وضعیت بهتری از نظر ریشه زایی نسبت به قلمه‌های موجود در پایین گیاه دارند. زمان جدا کردن قلمه از گیاه مادری برش را در زیر یک گره بزنید. (ناحیه اتصال برگ به ساقه گره نام دارد) برای کاشت قلمه‌ها می‌توان از بستری متشکل از شن+پرلیت به نسبت مساوی و یا پیت موس و پرلیت به نسبت مساوی استفاده کرد. حداقل عمق بستر کاشت نیز در حدود ۱۰ سانتی متر است. مخلوط کاشت را قبل از قرار دادن قلمه‌ها به خوبی مرطوب کنید. قلمه نیمه چوبی در اواخر تابستان را می‌توان به طول ۳۰-۱۵ تهیه کرد. طول ۲۰-۱۵ سانتیمتر متداول‌ترین طول است توجه کنید که هر قلمه حتماً دو گره در طول خود داشته باشد. برگ‌ها را از یک دوم قسمت پایین قلمه جدا کنید.به‌کارگیری پودرهای (هورمون‌های) ریشه زایی به تولید ریشه قلمه‌ها کمک می‌کند. میهن کاکتوس

قلمه‌ها را در بستر کاشت قرار دهید به نحوی که یک دوم یا یک سوم طول قلمه در داخل بستر کاشت قرار گیرد. وجود پلاستیکی شفاف بر روی بستر کاشت می‌تواند به حفظ رطوبت در اطراف قلمه‌ها کمک کند. البته بهتر است که سطح داخلی پلاستیک با قلمه‌ها در تماس نباشد. مراقب عدم خشک شدن و یا آبیاری بیش از اندازه بستر باشید. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی قلمه‌ها خواهد شد. غبار پاشی روزانه با آب می‌تواند به ریشه زایی این قلمه‌ها کمک کند و گلدان باید به‌دوراز نور مستقیم آفتاب باشد. این نوع قلمه به شکل میانگین یک ۸-۴ هفته طول می‌کشد تا ریشه دهند. مورد دیگر در مورد قلمه گیری از گیاه شمشاد، قلمه‌های چوب سخت است که در فصل پاییز تهیه می‌شود. روند کار در تهیه قلمه و کاشت آنان اکثراً همانند مطالبی است که در مورد قلمه نیمه چوبی گفتم اما مسئله‌ای که اینجا به آن می‌خواهم اشاره‌کنم، انواع قلمه چوب سخت است. قلمه‌های چوب سخت اصولاً از شاخه‌های رسیده تهیه می‌شوند. این نوع قلمه‌ها در مقایسه با قلمه نیمه چوبی، به شکل آسان‌تری با خم شدن می‌شکنند.

با توجه به نحوه قلمه گیری سه نوع قلمه چوب سخت وجود دارد.۱-قلمه چوبی ساده یا مستقیم ۲Straihgt cutting – قلمه قنداقه دار Mallet cutting و ۳-قلمه پاشنه دار Heel cutting. نوع اول که ساده‌ترین است و به شکل معمول و همانند آن روشی که در مورد قلمه نیمه چوبی شرح دادم تهیه می‌شود. در نوع دوم و سوم، قسمتی از چوب قدیمی‌تر همراه با قلمه باقی می‌ماند. توضیح اینکه اصولاً قلمه‌ها را از ساقه‌های حاصل از رشد فصل جاری تهیه می‌کنیم. اما در دو نوع قلمه پاشنه دار و قنداقه دار، قسمتی از چوب ساقه حاصل از رشد سال قبل نیز به همراه قلمه است. به طور کل در گیاهانی که تا حدودی سخت ریشه زا هستند، وجود این قطعه چوب مربوط به ساقه‌های مسن‌تر، به روند ریشه زایی کمک می‌کند.

قلمه نیمه چوبی شمشاد
قلمه نیمه چوبی شمشاد
قرار دادن قلمه‌ها در داخل بستر کاشت
قرار دادن قلمه‌ها در داخل بستر کاشت
کشیدن پلاستیک بر روی قلمه‌ها می‌تواند به حفظ رطوبت در اطراف آنان کمک کند.
کشیدن پلاستیک بر روی قلمه‌ها می‌تواند به حفظ رطوبت در اطراف آنان کمک کند.
بهتر است سطح پلاستیک به قلمه‌ها در تماس نباشد.
بهتر است سطح پلاستیک به قلمه‌ها در تماس نباشد.
سمت چپ قلمه مستقیم، وسط قلمه قنداقه دار (فقط قسمت کوچکی از چوب قدیمی‌تر و ساقه مسن‌تر را دارد)، سمت راست قلمه پاشنه دار (قسمت بزرگ‌تری از چوب قدیمی‌تر و ساقه مسن‌تر را دارد)
سمت چپ قلمه مستقیم، وسط قلمه قنداقه دار (فقط قسمت کوچکی از چوب قدیمی‌تر و ساقه مسن‌تر را دارد)، سمت راست قلمه پاشنه دار (قسمت بزرگ‌تری از چوب قدیمی‌تر و ساقه مسن‌تر را دارد)

منبع: باغ سبز

آموزش قلمه زدن گیاه شمشاد

پست‌های مرتبط

در جستجوی لیتوپس ها

در جستجوی لیتوپس ها

در جستجوی لیتوپس ها: لیتوپس ها گیاهان کوچک و جالبی...

انواع گونه‌های درخت شمشاد

انواع گونه‌های درخت شمشاد

انواع گونه‌های درخت شمشاد: گیاه شمشاد یکی از گیاهان مهم...

آموزش نگهداری و پرورش گیاه هوازی تیلاندسیا

آموزش نگهداری و پرورش گیاه هوازی تیلاندسیا

گیاه  تیلاندسیا جز گیاهان هوازی می‌باشد یعنی برای ادامه بقا...

نظرات (11)

سلام.ممنون از سایت و مطالب خوبتون
شمشاد بذر و گل و میوه هم داره که از اون طریق هم بشه کاشت و پرورش داد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 10ام, 1398 08:17:

سلام، بله، همه ی گیاهان بذر وگل ومیوه دارند. ولی برخی از گیاهان باروش قلمه زدن تکثیر میشن برخی با کشت بذر وبرخی با ریزروم یا تقسیم بوته مادری، شمشاد با قلمه زودتر تکثیر میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. قلمه شمشاد رو میشه اول داخل آب ریشه دار کنیم بعد بزاریم داخل خاک؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 10ام, 1398 22:26:

سلام، اگر قلمه ای رو که گرفتید قطرش کمتر از یک سانت هست بله داخل اب هم ریشه دار میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام، ممنون بابت مطالب خوبتون
سوالی که دارم اینه که گیاه ترون که از خانواده شمشادهاست را هم به همین روش میشه قلمه زد؟
الان که اواسط فروردینه و بوته ها سبز شدن میشه بازم قلمه گرفت یا دیر شده؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 14ام, 1398 22:47:

سلام، ترون از جنس برگ نو واز خانواده زیتونهاست. بله الان هم میتونید قلمه بگیرید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از مطلب خوبتون، اوایل بهار میشه این کار رو انجام داد ؟!

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 14ام, 1398 16:59:

برای قلمه گیری بله بهار هم میشه اقدام کرد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
تشکر بخاطر آموزش های خوبتون، امیدوارم هر روز موفقت تر باشید.
آیا در ماسه بادی هم میشود قلمه زد گیاه شمشاد رو؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 10ام, 1398 23:49:

سلام، ممنون، همچنین،میتونید داخل ماسه بادی هم ریشه دار کنید ولی چون ماسه مادی ذرات ریزی داره موقع ابیاری ذراتش بهم میچسته ومانع از رسیدن اکسیژن کافی به ریشه میشه بهتر هست که ماسه بادی رو با ماسه درشت تر ویا پرلیت یا لیکا، به هر کدوم که دسترسی داشتید میتونید با ماسه بادی ترکیب کنید که تخلخل زیادی داشته باشه.

[پاسخ]

پاسخ

عالی بود ممنون

[پاسخ]

پاسخ