بیماری‌های گل سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا : یکی از اصلی‌ترین مشکلات و بیماری‌های اصلی سانسوریا بیماری‌های قارچی می‌باشد. بیماری‌های قارچی ممکن است باعث پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد شوند و به تدریج به تنه گیاه پیشروی کند. از علایم اصلی بیماری‌های قارچی لکه‌های سیاه و قهوه‌ای بر روی برگ‌ها، شل شدن تنه گیاه می‌توان نام برد. از اولین نشانه‌های پوسیدگی ریشه عدم جذب آب توسط گیاه می‌باشد که باید سریعاً موردبررسی قرار گیرد.

از دیگر بیماری‌های اصلی گیاه سانسوریا می‌توان به لارو حشرات اشاره کرد که معمولاً از برگ‌های گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگ‌ها و یا پهنه آنان را زخمی می‌کند و سوراخ‌هایی را در آنان ایجاد می‌کند.
تریپس آفت دیگری است که بر اثر تغذیه آن برگ‌ها می‌پیچند و بدشکل می‌شوند و نقاط خاکستری – نقره‌ای بر روی آنان ظاهر می‌شود. همچنین تریپس ازجمله عوامل انتقال‌دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که در نتیجه آن بر روی برگ‌ها لکه‌های زردرنگی ایجاد می‌شود و برگ‌ها نیز بدشکل و گیاه کوتاه‌قامت می‌شود. (لکه‌های زردرنگ ناشی از این ویروس را باحالت طبیعی برخی از انواع سانسوریا که ابلق هستند اشتباه نگیرید).

بیماری سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا

شپشک آرد آلود از دیگر آفات این گیاه است که به دلیل تغذیه از شیره این گیاه آن را ضعیف می‌کند و برگ‌ها بخصوص برگ‌های جوان کوتاه‌قامت، بدشکل زردرنگ می‌شوند و فعالیت شدید این آفت نیز موجب افتادن و خم شدن برگ‌ها می‌شود. اصولاً اگر تعداد آفات کم است با کمک یک تکه پارچه مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید. در مورد شپشکهای آرد آلود پارچه را با کمی الکل آغشته کنید. اگر تعداد آفات نیز زیاد است می‌توان از برخی سموم سیستمیک استفاده کرد.
از دیگر بیماریها نماتد گره ریشه است که می‌تواند بر روی ریشه سانسوریا گال تولید کند که درنتیجه گیاه ضعیف و کوتاه‌قامت می‌شود و حتی ممکن است از بین برود. استفاده از مخلوط خاکی ضدعفونی شده و مواد گیاهی سالم راهکار مبارزه با نماتدها و درواقع جلوگیری از فعالیت آنان است.

پوسیدگی ریشه یکی از بیماری‌های قارچی این گیاه است که موجب آبدار شدن و پوسیدن ریشه‌ها و درنتیجه پژمردن و افتادن برگ‌های گیاه می‌شود. اگر بر روی قسمت‌های مختلف گیاه لکه‌هایی قهوه‌ای و نرم دیدید گلدان گیاه را عوض کنید و برای جلوگیری از شیوع این بیماری سعی کنید در ضمن آبیاری برگ‌های گیاه خیس نشود و خاک گلدان نیز زهکش مناسبی داشته باشد و بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک گلدان خشک شود. لکه برگی قارچی از دیگر بیماری‌های سانسوریا است که در ابتدا بر روی برگ‌های جوان زخم‌های آبدار و قرمز قهوه‌ای به وجود می‌آید که حاشیه‌های زردرنگی دارند. تحت شرایط مرطوب و شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل می‌شوند و برگ از بین خواهد رفت. محیط مرطوب و خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط به شیوع این بیماری کمک می‌کند. در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد.

بلایت جنوبی از دیگر بیماری‌های این گیاه است که بر روی برگ‌ها و بخصوص در نزدیکی سطح خاک زخم‌هایی آبدار و قهوه‌ای‌رنگی ایجاد می‌شود و بر روی سطح خاک و برگ‌ها نیز سطوح سفیدرنگی که ناشی از رشد میسلیومهای قارچ است ظاهر می‌شوند که به‌تدریج سیاه‌رنگ می‌شوند. برگ‌ها پژمرده شده و در نهایت از بین می‌روند. به‌کارگیری از مواد سالم گیاهی و شرایط مناسب نگهداری ازجمله راه‌کارهای پیشگیری از این بیماری است.

برای خرید سم قارچ‌کش مخصوص خاک و اندام‌های هوایی گیاه سانسوریا اینجا کلیک کنید.

برای خرید کود مخصوص سانسوریا اینجا کلیک کنید.

بیماری‌های گل سانسوریا

 

‫262 نظر ارسال شده در “بیماری‌های گل سانسوریا

 1. مریم :

  سلام. ترک های طولی روی برگ های سانسوریا دلیلش چی میتونه باشه؟
  کنار پنجره پر آفتاب و آبیاری هر زمان که خاک کاملا خشک شد
  زمستان خیلی سرحال تر بود. ممکنه آفتاب زیاد باشه براش؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،گرفتگی زهکش ویا استفاده از کودهایی با ازت بالا باعث این مشکل میشه. برای راهنمایی بهتر شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 2. پروین :

  سلام . من یک گل سانسوریا حدودا دو ماه پیش خریداری کردم . مشکلی که داره اینه که برگ ها حالت لوله شدن در لبه ها پیدا کرده و البته در گل برگ هم حالت پیچ خوردگی به وجود اومده. هر ۲۰ روز حدود ۳ لیوان ابیاری کردم .میشه راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 :

   سلام، دمای زیاد وکمبود ابیاری باعث این مشکل میشه،ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،به اندازه ای ابیاری کنید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 3. Vahid :

  سلام
  دلیل اینکه سانسوریا های من انقدر کم ریشه دارند چیه این عکس سانسوریا پاکوتاه هست یه سانسوریا مهتابی هم دارم تقریبا تو همین وضعیت و همین ریشه البته یه سانسیوریا بلند هم دارم حدودا ۳ ساله که تک غلافه و حدوداً ۸۰ سانت میشه ولی ریشه‌ی خیلی کمی داره یکم از ریشه این عکس بیشتر
  ابیاری تقریبا یک هفته تا ده روز میدم از کود سه ۲۰ و ۱۲٫۱۲٫۳۶ هم استفاده میکنم
  خاکشون هم خاک سبک هست

  http://uupload.ir/files/guv6_img_20200507_015324.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ریشه ها پوسیدگی دارند قسمتهایی رو که پوسیده کات کنید، دلیل پوسیدگی وکم بودن ریشه ها خاک نامناسب هست میتونید داخل خاک مقداری ماسه شسته عدسی ترکیب کنید تا خاک متخلخل بشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه،گیاهتون کمبود نور هم داره میتونید یک هفته بعد از کاشت بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید ابیاری هر زمان خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 4. فايزه :

  http://s6.uplod.ir/i/00979/job54icwkxoc.jpeg
  سلام و خسته نباشید خدمت شما احساس میکنم برگ سانسوریام داره شل میشه وقتی بهش دست میزنم سفته و حالت طبیعی داره اما به جای رو به بالا کج شده نگرانم این لکه ها رو هم روی برگهاش دیدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  http://s6.uplod.ir/i/00979/qqr86qe7awan.jpeg
  سلام مجدد خدمت شما این عکس برگای شل شدشه ممنون از سایت خوبتون لطفا راهنماییم کنید
  http://uplod.ir/sasnjr6hvk82/9BCB98E5-5D0A-4046-A3F5-891273ABCAFE.jpeg.htm

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تابهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاکشون چی هست واین لکه ها چند وقت هست بوجود اومدن؟

 5. ساناز :

  سلام‌من سه چهار ماهی میشه که یک گلدان بزرگ ساسوریا دارم تا الان حالش خوب بوده هر وقت خاکش کاملا خشک میشه آب میدم و تقریبا هر روز میبرمش کنار پنجره یکی دو ساعتی نور بخوره ولی امروز دیدم که یکی از برگای پایینیش زرد شده مشکلش چیه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، بهتر هست گیاه رو در جای ثابتی که نور وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید،جابجایی های مکرر باعث این مشکل میشه، البته زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شد میتونید جدا کنید.

 6. ریحانه صالحی :

  سلام مجدد. دوماه قبل به خونه جدید اومدیم و از اتاقی که نورش خیلی کم بود به اتاقی اومد که نور خوبی داره. اما نور مستقیم خورشید نیست. حدود ۷ ماه قبل خاکش و عوض کردیم و خاک و برگ غنی شده توی گلدونش ریختن‌‌.
  هر ۵ روز بهش اب میدم
  حدود دو ماه قبل یه پاجوش زد که رشد هم کرده اما ضعیفه.

  • کارشناس 2 :

   سلام، خاک برگ مناسب این گیاه نیست از خاک مخصوص کاکتوسها میتونید براش استفاده کنید، ابیاری نامنظم ودمای زیاد باعث لوله شدن برگهای این گیاه میشه،بهتر هست خاک رو تعویض وریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید وبه اندازه ای ابیاری کنید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه. دما رو هم چک کنید بین ۲۰الی ۳۰ درجه باشه.

 7. ریحانه :

  سلام.من سانسوریا رو هدیه گرفتم دو برگ بلند داره که یکیش کامل خم شده و وسطش از زول دوتا جای برش داره.یکیش هم خم شده بود ولی تو خونه ما لوله شده

 8. عاطی :

  سلام خسته نباشید گل سانسوریا پاکوتاه سبز دارم ک پاجوش زده بود مجدد پاجوش و گل اصلی رو از هم جدا کردم تو دوتا گلدون جدا گذاشتم و بازم پاجوش زدن هرکدوم ی دونه ولی نه گیاه رشد میکنه پاجوشام انگار ثابت شده رشدشون و هم برگای داخل گیاه و هم پاجوشا کمرنگ هستن علت چیه؟
  http://uupload.ir/files/929y_۲۰۲۰۰۴۰۸_۱۸۲۸۵۶.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، دلیل کمرنگ شدنشون کمبود نور هست بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،خاک برگ برای این گیاه مناسب نیست، میتونید در سری بعدی تعویض خاک یا گلدان از خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید.

 9. پویا :

  سلام
  وقت بخیر
  یکسالی هست گل سانسوریا رو خریداری کردم که هنگام خرید فروشنده گلدان با خاک کمپوست پرکرد ، الان حدود یک ماه هست که برگ هاش خم شدن ، آبیاری هر ۱۵ روز ۱.۵ لیوان
  علتش چی میتونه باشه؟
  http://uupload.ir/files/3mk0_20200401_191318.jpg
  http://uupload.ir/files/1k35_20200401_191308.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ابیاریتون مناسب نیست این اندازه اب فقط سطح خاک رو مرطوب میکنه وبه ریشه ها اب کافی نمیرسه،بهتر هست ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید، به اندازه ای ابیاری کنید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه،میتونید برای رفع تشنگی گلدان گیاه رو داخل یک ظرف اب بگذارید ویک ساعت بمونه وگیاه کامل سیراب بشه بعد گلدان رو از داخل اب خارج کنید این روش رو امتحان کنید بعد از دو الی سه روز اگر بهبود نیافت گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو از نظر وجود افت یا پوسیدگی بررسی کنید.

 10. راحله :

  سلام من یه سانسوریا دارم چندوقتی هست برگهاش چروک شده و یکی از برگها هم اندازه یه نوک انگشت حالت قهوه ای خشک شده یه برگ هم جوانه زده تقریبا دو سانت شده ولی دیگه رشد نکرده دمای اتاق تقریبا ۳۴ درجه و نورکافی داره وابیاری هفته ای یکبار هست

  • آرزو :

   سلام خسته نباشین گل سانسوریا من پا کوتاه و مینیاتوری هست حدود ۴ هفته است که شروع شده به خشک شدن نوک برگ ها و دو تا از برگ ها تا نیمه خشک شده و برگ های جدید هم سبز کمرنگ شده و نازک و از وسط خال هایی که به خشک شدن شبیه هست زده و احساس میکنم گلم داره نابود میشه میشه راهنماییم کنید چیکار بایر بکنم؟

 11. فاطمه :

  سلام گلدون سانسوریا شمشیری من یه ماه پیش بیماری قارچی گرفت ومن اون قسمت برگ و برش دادم ولی از سم استفاده نکردم الان صبح دیدم یه عالمه پشه های ریز روی زمین هست شبیه مگس هستن ولی خیلی ریز کل سرامیک و گرفتن ولی مردن علت از چی میتونه باشه واینکه یه کاج مطبق هم دارم پشه ها تاپیش اون هم رفتن آیا مشکلی براش پیش میاد؟؟
  http://uupload.ir/files/zlmw_۲۰۱۹۱۲۲۴_۱۲۱۲۰۶.jpg
  http://uupload.ir/files/v9vm_۲۰۱۹۱۲۲۴_۱۲۱۲۵۰.jpg
  http://uupload.ir/files/6p34_۲۰۱۹۱۲۲۴_۱۲۱۲۲۱.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، احتمالا داخل خاک تخم ولارو مگس سیاه بوده که از خاک خارج شدن، اگر از بین رفتن مشکلی نیست ولی اگر بازم داخل خاک هستند رطوبت خاک رو کم کنید وکنار گیاهان کارت زرد نصب کنید، اگر مقدارشون زیاد هست میتونید خاک گلدانها رو با محلول حشره کش ابیاری کنید، میتونید از سم حشره کش دلتامترین یا دیازینون استفاده کنید مقدار مصرف، یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وخاک رو با این محلول کامل ابیاری کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری به چه نحو بوده؟ترکیب خاک،ابیاری،گیاه در معرض نور مستقیم بوده؟

   • کارشناس میهن کاکتوس :

    بیشتر شبیه ضربه فیزیکی هست واثر افتاب سوختگی، مدتی لکه ها رو تحت نظر داشته باشید اگر بزرگتر شدند قسمتهای لکه دار رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید،اگر تغییری نداشتند مشکلی پیش نمیاد.

  • محمد :

   از وسط گل داره برگ جدید در میاد،ولی اینا ظاهرا تغییر نکردن
   اگه بیشتر بشه مثلا اون برگی که دندونه دندونه شده کات کنم، اون برگ بازم رشد میکنه یا قطع میشه رشدش ؟

   • کارشناس 2 :

    در سانسوریاها برگ جدید از وسط گیاه رشد میکنه وبرگهای قدیمی رشد نمیکنند،اگر کات کنید هم رشد نخواهد کرد ولی در عوض احتمالش هست که از ریشه پاجوش بزنه.

   • کارشناس میهن کاکتوس :

    اگر لکه ها پیشروی دارند مجبور هستید که برگهای الوده رو کات کنید اگر پیشروی ندارند مشکلی نیست میتونید نگه دارید، برگهای قدیمی بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند وبجاش برگهای جدیدی سبز میشن.موقع خرید هر نوع گل وگیاه دقت کنید که گیاه بیماری وافت ویا پوسیدگی نداشته باشه،همه ی برگها وشاخه های گیاه رو بررسی کنید که سالم باشه تا با چنین مشکلاتی روبرو نشید.

   • کارشناس 2 :

    بستگی به شرایط نگهداری داره، شرایط نگهداری ایدال باشه در سال دو الی سه برگ میدن.

 12. منیر :

  سلام و خسته نباشید من یه سانسوریا ابلق از باغ گل خریداری کردم همون موقع یک گلدان باریک بلند خریداری کردم و خودفروشنده سریع به آن انتقال دادبعد انتقال به خانه برگ ها از بیخ نزدیک خاک آبکی شدن وشل من هم خارج کردم و به روش تکثیر برگ برش دادم و تو خاک گذاشتم این کوچیک ها هم همون طوری شل و آبکی شدن بعد دو ماه بردم گل فروشی گفت باید خاکش زیرش پوکه بریزی و آب هم کم بده منم هر ۱۵ روز آب دادم ولی مشکل کماکان وجود داره و برگها از خاک درمیان دیروز که یکیش و درآوردم دیدم باوجود پاجوش کوچک ولی گندیده باید چکارکنم ممنون میشم من و راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، احتمالش هست که خاک گیاهتون الوده باشه یا لوازمی رو که برای برش استفاده کردید ضدعفونی نبوده،وموقع تعویض گلدان ریشه ها اسیب دیدن وقارچی شدن،حتما لوازمی رو که برای برش انواع گیاهان استفاده میکنید تیز وقبل وبعد از انجام کار کامل ضدعفونی کنید،وبعد از برش چند روزی گیاه رو در محیط منزل نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد بکارید،تمام برگهایی رو که حالت ابکی وژله ای دارند از خاک خارج کنید وریشه های گیاه رو هم بررسی کنید اگر پوسیدگی وحالت ابکی دارند کامل تاجایی که به قسمت سالم برسید کات کنید،گیاه وخاک رو با محلول قارچ کش مانکوزب (یک گرم در یک لیتر اب) سمپاشی وابیاری کنید،سه بار با فاصله یک هفته سمپاشی وابیاری با محلول قارچ کش رو انجام بدید،ابیاری رو هم ازاب همدمای محیط وبدون املاح استفاده کنید وزمانی که بین دو ابیاری خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، برگ آلوده رو کلا از انتهای ساقه کات کنید ودور بندازید وگیاه رو با محلول سم قارچ کش مانکوزب ،با دز یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وتمام برگهای گیاه رو سمپاشی کنید واز محلول داخل خاکش هم بریزید یک هفته بعد سمپاشی وابیاری با محلول قارچ کش رو تکرار کنید. تاحد امکان سمپاشی رو در فضای باز انجام بدید ونکات ایمنی رو موقع سمپاشی رعایت کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   دوست گرامی امروز چندین بار در مقاله های مختلف همین سوال رو پرسیدید وجواب داده شده، لطفا مطالعه بفرمایید، از گیاه وبرگهای الوده هم از نزدیک وواضح عکس بفرستید. برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با سم قارچ کش مانکوزب ابیاری وسمپاشی کنید.

 13. صالحی :

  سلام من یه گلدون سانسوریاشمشیری دارم که یکی ازبرگهاش نوکش یه لکه افتاده وانگاری قطره ی آبه به رنگ قهوه ای وازمطالبتون خوندم بیماری قارچی هست میخواستم راهنماییم کنین که چیکار کنم و چه سمی و چطور استفاده کنم واینکه آیا به برگهای دیگه هم سرایت میکنه؟؟ ممنون تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، اگر مطمعن هستید که بیماری قارچی هست قسمت الوده برگ رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم سمپاشی وابیاری کنید یک هفته بعد سمپاشی وابیاری رو تکرار کنید اگر پیشگیری بشه بقیه برگها مبتلا نمیشن.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ریشه های پوسیده رو کامل کات کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید ودر خاک مخصوص کاکتوسها که تخلخل زیادی داره کشت کنید وابیاری رو سطحی انجام بدید وتا زمان رشد مجدد در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،بله مجدد با ریشه زنی گیاه برگها سرحال خواهند شد.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ریشه پوسیده واز بین رفته،در عکس سوم، یک قسمت توخالی هست از بالای همون گره ریشه رو کات کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید یک روز به گیاه استراحت بدید تا قسمت بریده شده پینه ببنده،بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید،ابیاری رو کاملا سطحی با اسپری انجام بدید وگیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا بهار مجدد ریشه میزنه وشروع به رشد میکنه،دقت کنید که در ابیاری زیاده روی نکنید فقط بصورت اسپری وسطحی انجام بدید.

 14. Parsa :

  با عرض سلام و خسته نباشید
  سانسوریام از نظر ظاهری خوبه ولی بدنه ی خیلی نرمی داره
  باید چیکار کنم تا دوباره سفت بشه، عکس سوم مشخصه که تا چه اندازه نرم شده
  http://uupload.ir/files/4g1t_15743260757491729852095.jpg
  http://uupload.ir/files/b0t1_15743260878401856067982.jpg
  http://uupload.ir/files/dfnh_1574326124435176807835.jpg
  http://uupload.ir/files/1w91_15743261098352119426023.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، ریشه های گیاه مشکل دارند،بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی چک کنید،خاک گیاهتون هم مناسب به نظر نمیرسه میتونید از خاک مخصوص کاکتوسها که تخلخل زیادی داره استفاده کنید. بعد از چک کردن ریشه ها، قسمتهای پوسیده شده رو کات کنید وریشه های سالم رو با محلول قارچ کش شستشو بدید بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که ازقبل ضدعفونی وخشک شده بکارید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، بله میتونید به قطعات ده سانتی تقسیم کنید وبکارید،احتمال اینکه جوانه ها کامل سبز باشن زیاد هست. دقت کنید که قلمه هارو سروته نکارید،در این صورت جوانه نخواهند زد.

  • کارشناس 2 :

   سلام، دلیل لوله شدن وحذف شدن رگه های رنگی سانسوریا کمبود نور هست قبلا کمبود نور داشته بعد نیاز نوریش برطرف شده گیاهتون کاملا سالم هست ومشکلی نداره برای رشد بهتر میتونید به محیط پرنوری انتقال بدید این نوع به نور بیشتری نیاز داره.

 15. آلا :

  سلام گل سانسوریا رو یک سال پیش خریدیم همون موقع دوتا پاجوش داشت و بعد از اون درگه پاجوش نزده، پشت پنجره ی جنوبیه و تقریبا هفته ای دوبار آب بهس میدم، چند باری کود آهن بهش دادم، اخیرا سر برگ هاش جمع میشن و خشک میشه، چیکارش باید بکنم؟
  http://uupload.ir/files/375u_20191019_142306.jpg
  http://uupload.ir/files/dcyn_20191019_142035.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، گیاهتون مشکلی نداره وسالم وسرحال هست خشک شدن نوک برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست،ولی اگر خشک شدگی بیشتر هست رطوبت محیط کم هست میتونید رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید.

 16. ندا :

  سلام به سانسوریام هفتهای یک با آب میدم پشت پنجره صبح ها دو ساعت آفتاب داره یک ماه پیش گلدونشو عوض کردم دوبار هم تا بحال بهش کود Bio20goldدادم ولی برگ هاش چروک شده ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ترکیب خاکشون چی هست؟ایا موقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان براحتی خارج میشه؟

 17. مهدی :

  سلام
  من حدود ۱۵ تا گلدان سانسوریا پا کوتاه دارم حدود ۱۰ تا از اونها این اتفاق براش افتاده( عکس زیر )
  http://uupload.ir/files/ao10_سانسوریا.jpg
  خاکشون رو کنترل کردم، ریشه هاشون هم مشکلی نداشت آبیاریشون رو کمی فاصله دار تر کردم اما باز مشکل رفع نشده، هیچگونه اثری از شپشک آردآلود یا خال قهوا ای روی برگها نیست، لطفا راهنمایی بفرمائید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، اگر ریشه ها سالم هستند وخاکش مناسب هست کمبود ابیاری دارند دما رو چک کنید وگیاهان رو کامل سیراب کنید،اگر فقط برگهای قدیمی به این شکل چروک شدن تا حدودی طبیعی هست برگهای قدیمی بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند. میتونید بعد از خشک شدن کامل، از گیاه جدا کنید.

 18. پارسا :

  با سلام و روز بخیر
  چند وقتیه که سانسوریام یکم چروکیده و نرم و کج شده
  میخواستم ببینم مشکلش چیه؟ لازمه کار خاصی انجام بدم؟
  نور مستقیم صبح داره تقریبا یه ساعت و بقیش غیر مستقیم تا ظهر و نصف استکان هم هفته ای یه بارآب میدم.
  http://uupload.ir/files/1ba6_img_20191010_124410.jpg
  http://uupload.ir/files/undw_img_20191010_124448.jpg
  http://uupload.ir/files/b6g1_img_20191010_124456.jpg
  http://uupload.ir/files/59vi_img_20191010_124516.jpg
  http://uupload.ir/files/ibrd_img_20191010_124529.jpg
  http://uupload.ir/files/tzoj_img_20191010_124540.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، مشکل در ابیاریتون هست با نصف استکان گیاه کامل سیراب نمیشه،یعنی اب فقط به ساقه گیاه میخوره وبه ریشه ها نمیرسه،سعی کنید گیاه رو کامل ابیاری کنید به اندازه ای که اب مقداری از زهکش گلدان خارج بشه وابیاری مجدد رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 19. فاطمه :

  با سلام یک گلدان سانسوریا سبز بلند دارم که ۴۰روزی میشه خریدم حدود ۱۰ روز پیش گلدونش رو عوض کردم خاکش خیلی سبکه خاک برگ و پوست بادام و ….، خاکش رو امروز اب میدم فرداش خشکه، هرکدوم گلدونام که ازین خاک برگ ریختم، اصلا اب نگه نمیداره داخلش، اما چون میترسم ابیاری خرابش کنه بعد یک هفته بهش اب دادم، امروز (۳روز بعد ابیاری اخری) دیدم ۳تا از برگام پیچ خوردند، یکی از برگها که از بقیه کمی کوتاهتره هم از وقتی خریدم خم بود که الان کمی بیشتر خم شده، به برگاش دست میزنم خیلی سفت و خشکه، طبیعیه (از اول اینطور بود)؟!
  پایین پنجره شمال شرقی (پای پنجره کنار دیوار ) و در فاصله یک متری از دستگاه بخور سرد قراردارد که فعلا اکثرا پنجره بالای سرش هم بازهست و هوا جریان داردلطفا بفرمایید علت پیچ و تاب برگها طبیعیه؟ چکار کنم.
  ممنونم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، خاک برگ برای سانسوریا مناسب نیست ،بهتر هست از خاک مخصوص کاکتوسها برای سانسوریا استفاده کنید، پیچ خوردن برگها دلیلش گرمای زیاد یا کمبود اب هست میتونید برای رفع تشنگی گیاه گلدان رو داخل یک ظرف پر از اب بمدت ۱۵ دقیقه قرار بدید تا گیاه کامل سیراب بشه. خم شدن برگ احتمالش ضربات فیزیکی میتونه باشه برای راهنمایی بهتر از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 20. محدثه :

  ممنون از راهنماییتون. اره از داخل خاک دیروز دیدم بدنه گیاه لق میزنه. حتما کارهایی ک فرمودید انجام میدم.

  • کارشناس 2 :

   سلام، ریشه های گیاه مشکل داره، گیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو چک کنید احتمالا ریشه گیاه پوسیده،خاکش مناسب به نظر نمیرسه از خاک مخصوص کاکتوسها برای سانسواریا استفاده کنید وحتما زهکش گلدان باز باشه، برای سانسوریا از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید کود سه بیست مناسب سانسوریاها نیست، میتونید از کود ۱۲،۱۲،۳۶ یا ۳،۱۱،۳۸ برای تقویت گیاه استفاده کنید، برگی که خم شده رو میتونید کات کنید وبه چند قسمت ۷_۱۰ سانتی تقسیم کنید وبکارید ریشه دار میشه وتکثیر میشه دقت کنید که برگها رو سرو تَه نکارید. اگر ریشه ها پوسیده تمام ریشه های پوسیده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید ودر خاک مخصوص کاکتوسها که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید خاکش باید تخلخل زیادی داشته باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه. خاکش هر وقت کامل خشک شد ابیاری کنید.

 21. محدثه :

  سلام. خسته نباشید. من یک سانسوریا ابلق کرواتی دارم. دوسال هستش ک خریدمش. به محض خریدن گلدونشو عوض کردم. تا چند ماه پیش اصلن برگ اضافه نکرد تااینکه با هر آبیاریش کود ۳ بیست دادم. سه تا برگ اضافه کرد. پشت پنجره شمال شرقی هستش. آبیاری هم ۱۵ روزی انجام میشه و هر سه بار آبیاری یک بارم ۳ بیست میدم بهش. اما تازه دیدم همه برگها لوله شدن و یکی ک از همه برزگ تر خم شده به پایین و چروک شده. چکار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 22. ایمان :

  سلام سانسوری بلندی دارم و هر زمانی که دو بند انگشت سطح خاک خشک شد آبیاری میکنم وند متوسط دارد از هوش مناسب ولی چرا برگها از وسط گل له وشل ویکی مشه واز بالا زرد وچروک واقعیتی هم تا به حال ندارم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، دوست عزیز لطفا جملات رو واضح ودرست تایپ کنید من اصلا چیزی از نوشته های شما متوجه نشدم، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 23. حسین اقاصادقی :

  سلام روز خوش گیاه سانسوریام بعد از دو سال با ابدهی هفته ای دوبار بعضی از برگهاش میافته . در نور یا مکانش هم تغییری ندادیم. دو ماهی یه بار هم کود سه بیست و اهن میدم.

  • کارشناس 2 :

   سلام، ابیاری رو باید زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،ترکیب خاکش چی هست؟ از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 24. بهنود :

   با سلام ،من دیروز یک گل سانسواریا ابلق بلند از گلخانه خریداری کردم و همونجا گلدونش رو تغییر دادم و به محض آوردن به منزل آبیاری کامل کردم ولی دو روز بعد دیدم یکی از برگهای بلند و صاف اون از انتها شل شده و افتاده و انتهای ساقه نرم و شل شده با یک نخ ثابت نگه داشتم ،نگرانم برگای دیگه هم انطور بشود. ممکنه راهنمایی کنید علت چیست و چکار باید کرد.سپاسگزارم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، چند تنش یکجا به گیاه وارد شده،ابیاری رو یک هفته بعد بهتر بود انجام میدادید، فعلا گیاه رو در جای ثابت،خنک،ونیمه سایه نگهداری کنید تا تنش وارد شده برطرف بشه بعد از یک هفته بمرور زمان به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 25. مونا :

  بخاطر گرمای زیاد تابستون تو خونه نگهداری میکنم سانسام رو، ولی پشت پنجره هست و نور خوب میگیره ابیاری هم وقتی پاش خشکه انجام میدم ولی همه سانسام درگیر زنگ شدن ، عکس رو نمیدونم چطوری باید بفرستم

 26. مونا :

  سلام خسته نباشید، علت نازک شدن برگای سانسوریا رو می خواستم بپرسم، من یه بلک گلد پاکوتاه دارم دوتا پاجوش بلک هم داره یه مدت درگیر بیماری زنگ بوده قارچکش زدم الان چند روزیه متوجه شدم برگاش دارن نازک میشن ترسیدم خراب بشه کامل درش اوردم گذاشتم اب،
  می خواستم بپرسم میشه تو اب نگهداریش کنم تا ریشه هاش دوباره به رشد بیفتن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 27. گودرزي :

  سلام خسته نباشید ببخشید اگر پیجی در اینستاگرام دارید مممنم میشم که بمن اعلام کنید در مورد گیاه سانسوریام سوالی داشتم
  خیخیلی وقت هست سانسوریا گرفتم اصلااا رشد نکرده یکم بیحال شده بغل برگ هاشم خورده شده خود گیاه هم از حالت سبز رنگی خارج شده

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، پاسخگویی سوالات همینجا انجام میشه،شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنما ییتون کنیم، برای اموزش ارسال عکس روی سایت روی نوشته کلیک کنید.

 28. گودرزي :

  سلام خسته نباشید ببخشید اگر پیجی در اینستاگرام دارید مممنم میشم که بمن اعلام کنید در مورد گیاه سانسوریام سوالی داشتم

 29. فرزانه :

  سلام خسته نباشین …گل سانسوریای من خیلی برگاش بلند شده و خم میشه یکم هم لوله شده در عین حال کنید که با کش همشون کردم صاف بایستن..چه باید بکنم قابل درمان هست؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، گیاه رو به جای خنکی انتقال بدید ،گرما باعث لوله وشل شدن برگهای این نوع گیاه میشه میتونید یک چوب صاف رو بعنوان تکیه گاه براش استفاده کنید تا برگها راست بشن.

 30. محمدعلی دوست :

  باسلام برگ های سانسم لبه های طلییاش یالبه سبزرنگش خورده شده هست انگار حشره ای آفتی داخل گیاهه داره تغذییه میکنه دلیلش چی میتونه باش باید چه سمی بزنم وچند سی سی تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید ،واز گیاه وقسمتهای لبه برگ که مشکل داره عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 31. مهدی :

  سلام ببخشیدیک ساله سانسوریای پاکوتاه سبز دارم همه شرایطش خوب بود اما از دیروز متوجه شدم برگهاش شل و بیحال شدن و حالت افتادکی دارن پیدا میکنن.خیلی برگهاش بیحالن چون قبلا سفت و محکم بود احتمال میدم این اواخر ابیاریشو زیاد کرده بودم.الان چیکار کنم ک خراب نشه و باز جون بگیره؟؟؟؟؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو چک کنید اگر ریشه ها پوسیدن تمام قسمتهای پوسیده رو جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید یک روز در جای خنک وسایه نگهداری کنید بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی و خشک شده بکارید وابیاری رو کاملا سطحی انجام بدید وتا زمان رشد مجدد در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.اگر ریشه ها سالم بودند دو الی سه روز گیاه رو در جای خنک وسایه نگهداری کنید تا ریشه ها کمی هوابخورن بعد خاکش رو ضدعفونی وخشک کنید ومجدد بکارید.

 32. امین :

  سلام
  من دو ماه میشه یک سانسوریا خریدم و تو خونه نگهداری میکنم
  تو این مدت اصلا رشد نکرده ولی کنارش یک جوانه زد والان تقریبا جوانه جدید اندازه سانسوریا رشد کرده(حدود۳۰سانت)
  حالا سوالی که دارم اسن هستش که چرا سانسوریای اول رشد نمیکنه با این که وسطش یک جوانه هم داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، سانسوریاها بصورت یک برگی رشد میکنند واندازه معینی دارند وادامه رشدشون بصورت پاجوش زدن هست،برگهای قبلی یعنی تا اندازه مشخصی رشد میکنند. در سانسوریاهای پاکوتا هم همینطور رشد تا اندازه ای هست وزیاد نیست، برای اطمینان میتونید از گیاه عکس بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 33. زهرا :

  سلام سانسوریا من ۴ ساعت زیر افتاب بوده برگا سفید و شل و افتاده شد چیکارکنم حالا توروخدا زود جواب بده

  • کارشناس 2 :

   سلام، افتاب سوخته شدن،بجای خنکی انتقال بدید،وکامل ابیاری کنید،برگهایی که سوختن درمان نمیشن ولی برگهای جدیدی که سبز خواهند شد سالم خواهند بود. بمرور زمان برگهای سوخته رو جدا کنید.

 34. mehrnaz :

  ببخشید سانسوریا ابلقمو من پارسال خریدم از پارسال تا حالا رشدی نداشته پشت پنجره شمالی هست و جدیدا هم برگا لول شدن و هم خط های چروکیدگی داره دلیلش چی میتونه باشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، نوع ابلق این گیاه به نور بیشتری احتیاج داره،از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، دلایل مختلفی میتونه داشته باشه،ابیاری بیش از اندازه، کمبود نور،کمبود عناصر موجود در خاک،خاک نامناسب، گرفتگی زهکش و…

 35. حسين :

  سلام من یک ماهی است سانسوریا شمشیری خریدم که ١۵ روزی نصف یک لیوان اب دادم بهشون و تو محیط کم نور خونه و دمای ٣٠ درجه هستن برگ های قدیمی لول شدن و جوونه ی جدید هم دارن تازگی روی یک برگ قدیمی لک قهوه ای شبیه سوختگی با دوسه تا لک ریز که با دست کنده میشه زده چکارکنم مشکلش از کجاست

  • کارشناس 2 :

   سلام، از قسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بدون نور فلش بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، خواهش میکنم، این نوع لکه ها شبیه ضربات فیزیکی هست ویا تماس برگها با شیشه ویا قسمت فلزی پنجره، برگهای گیاه حالت چروکیدگی داره، از ابیاری زیاد ویا از کمبود ابیاری میتونه باشه گیاه رو کامل سیراب کنید اگر خاکش خشک هست،گلدان رو داخل تشت اب بگذارید حدود ۱۵ دقیقه تا خاک کامل خیس بشه،اگر بعد از چند روز حالت چروکیدگی بهبود یافت وبرگها مثل سابق از حالت نرمی خارج شدن که بهتر ولی اگر بهبود نیافت ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی چک کنید.

 36. حمیده :

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  یه سوال داشتم یه سانسوریا کراواتی دارم که لبه های اون حالت خوردگی و زردی داره و یه مقدار برگ از حالت سفت بودن در اومده و حالت پذیر شده میخواست ببینم علت چیه در ضمن نور خوب و آبیاری و خاکش هم خوب هستش فقط شهری زندگی می کنم یکی از شهرهای گرم ایران هستش میخواستم بدونم مشکل چیه

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، دلیلش دمای زیاد وکمبود رطوبت محیط میتونه باشه ویا ضربات فیزیکی، از گیاه وقسمتهایی که میفرمایید تغییر رنگ داده عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 37. Bahar :

  سلام من یک سانسوریاابلغ دارم ک اززمستان داخل پذیرایی بود وازیک ماه پبش اوردمش جای پنجره امروز دیدم ساقه یکی ازغلافاش زردشده وبرگش افتاده البته اینم بگم ک نوک برگاش زردوخشک شده بود ک ابیاریش کردم فک کنم اب زیاددادم ک اون برگش ساقش زردشده وافتاده ممنون میشم راهنماییم کنید

 38. موسوی :

  نشکر از سایت خوبی که دارید
  من سانسوریا پاکوتاه انواع مختلفشو پشت پنجره پذیرایی نگه می دارم ی چند وقتیه نوک برگ های سانسوریاها لبه هاش به سمت بیرون متمایل شده به نظر شمل علت این موضوع چه چیزی میتونه باشه؟ با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، نور ودمای زیاد وکمبود رطوبت محیط باعث این مشکل میشه بهتر هست نور رو فیلتر کنید ودما رو اگر میتونید پایین بیارید ویا گیاهان رو به محیط خنکتری انتقال بدید ورطوبت محیط رو با مه پاشی ویا جزیره زیر گلدانی تامین کنید.برای راهنمایی بهتر عکس واضح از گیاهان بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 39. طاهره :

  سلام . من این سنسوریا رو دو روزه خریدم . آوردم خونه نوک دو تا برگش انگار داره سیاه میشه و انگار نرم شره

 40. سعید :

  سلام من یک گیاه سانسوریا حدود یک ماهه که دارم و هر ۱۵ روز یکبار اب میدم امروز دیدم پشت برگ هاییش که رو به دیوار بودند لکه هدی قهوه ای بزرگ زده که انگار دارن بزرگ تر میشن
  لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، از قسمتهایی که لکه دارند عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،هر هفته گیاه رو باید نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه.

 41. دنیا :

  سلام، گیاه سانسوریا پاکوتاهم برگاش از قاعده قهوه ای شدن، وسطشم که نگا میکنم قهوه ای شده و حتی دو تا پاجوشاش هم لکه قهوه ای دارن، میشه نجاتشون داد؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، احتمال داره که در اثر ابیاری زیاد وشرایط نامساعد رشد باعث پوسیدگی ریشه شده ،بهتر هست گیاه رو از خاک خارج کنید وقسمتهایی رو که پوسیده شدند جدا کنید وقسمتهای سالم رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وبعد ازپینه بستن قسمت بریده شده، داخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید،میتونید برگها رو به اندازه ۱۰ سانتی برش بزنید وبکارید که هر برگ ریشه زده وپاجوش میزنه.

 42. سعید :

  سلام وقت بخیر
  من به تازگی دوتا گل سانسوریا ابلق خریداری کردم ولی متوجه شدم لبه های گل من همون حالت ابلق رو داره ولی بجای لبه های زرد رنگ لبه ها گل سبز روشنه چکار کنم که کاملا زرد شن.ممنون

 43. سینا :

  سلام و ممنون از راهنمایی هاتون. من دو ساله که دو تا گلدان بزرگ سانسوریا دارم، سال اول حسابی رشد داشتن. ۴ تا پاچوش زد و در کل حدود ۸ تا برگ جدید دراورد. اواخر زمستان دو تا از برگ های خیلی قدیمی که مال ۳ یا ۴ سال پیش بود خشک شد و من فکر کردم طبیعیه. امسال انتظار داشتم حداقل ده تا برگ جدید و کلی پاجوش در بیاره اما تا الان فقط یک برگ جدید داشته. من هفته ای یک بار آبیاری می کنم. زمستون کمتر هم آب میدادم. خیلی هم برگ هاش شاداب، خوش رنگ و سرحالن. کم و بیش کود هم میدم بهش مشکلش چیه به نظر شما؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، احتمال داره که گیاه ریشه پرکرده وداخل گلدان جایی برای رشد نداره اگر براتون مقدور هست سایز گلدان رو بزرگتر کنید اگر نه، میتونید گیاه رو با کودهایی که مناسب گیاهان گوشتی هستند ماهی یک بار تقویت کنید مثل ۱۲،۱۲،۳۶.

 44. مریم :

  سلام. میشه حتما ج منو بدید. من ی گلدون از سانسوریا دارم ک دوتا برگهاش چندماهیه ک هیچ رشدی نداره .البته ی ماه پیش جوونه زد و اون در حال رشده. وسط اون دوتا برگ ک رشد نمیکنن هم ی جوونه هست ک اونم رشد نمیکنه. باید چیکارکنم ؟؟؟

 45. Fateme :

  سلام وقتتون بخیر
  من چهارتا گلدون سانسوریا دارم .شرایط نگهداری همشون به این صورت هستش که از نور پنجره استفاده میکنن هر هفت یا ده روز ابیاری میشن و در مورد دمای خونه از کف گرمایش داریم البته دما مناسب هستش و اینکه خاکشون هم ترکیب کود حیوانی و خاک نرم هستش .اما چند وقته یکی از گلدونهام برگهاش شل ونرم شده و نوکشون هم خیلی کم زرد و تقریبا لول و چروکیده . یکی دیگه از گلدونهام هم که تقریبا ۶ ماه گرفتمش اصلا رشد نکرده البته موقع خرید خیلی بلند بود که فروشنده گفت تا حدود ده سانتش رو تو خاک بزار بمونه . من خاک گلدونهام رو اسفندعوض کردم و پاچوشها رو از گلدون مادر جدا کردم و داخل گلدون جدید قرار دادم که از سه تا گلدون جدید فقط یکیشون از کنارش جونه جدید در امده .اونم دوتا برگش خشک شده وروی ساقه های بلند تیکه های سوخته مثل لکه خشک شده داره .ممنون میشم اگه بگین مشگلشون چیه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، دلیل لول وچروکیده شدن برگها دمای زیاد وکمبود رطوبت میتونه باشه، که بهتر هست گیاه رو به محیط خنکتری انتقال بدید ،بعد از تعویض خاک وگلدان تقریبا دو ماه زمان میبره تا گیاه مجدد شروع به رشد کنه که جای نگرانی نیست، وجود لکه های زرد در نوک برگها میتونه از ابیاری زیاد، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،ویا کمبودیا بیشبود عناصر در خاک باشه، که بهتر هست این موارد رو چک کنید،وجود لکه های سوخته روی برگها نشان از قارچ هست که بهتر هست خاک وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،سمپاشی رو در فضای باز بدون نور وباد انجام بدید وموقع سمپاشی نکات ایمنی رو رعایت کنید. میتونید از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید.

 46. مادرمهر :

  با سلام و خسته نباشید
  من نزدیک ۷ ساله که سنسوریا دارم از نوع پایه کوتاه گیاه خوب و مقاومیه
  اما الان چند روزه دارم میبینم برگ هاش زرد دارن میشن برگ های تازه اش نه قدیمی ها ابیاریش تقریبا هر ۸ تا ۱۰ روزه نورش هم توی راه پله است و نور از قسمت درب ورودی حیاط بهش میرسه نمیدونم چیکار کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، چند عامل باعث زرد شدن برگهای جوان گیاه میشه،کمبود نور،ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،کمبود عناصر موجود در خاک این موارد رو چک کنید،زهکش رو بررسی کنید که گرفته نباشه ،ابیاری هر وقت خاکش کامل خشک شد انجام بدید وخاکش باید تخلخل زیادی داشته باشه اگر این موارد ایدال بود گیاه رو با کودهای پتاس بیشتر از ازت ویا کودهای آلی تقویت کنید، ماهی یک بار.

 47. آرزو :

  سلام ببخشید من سانسوریا ساقه بلند دارم که ساقه های گل م از پایین تغییر رنگ می ده و بعد از یک هفته می افتند نمی دونم مشکلش چی هستش لطفا کمکم کنید.

 48. زهرا :

  سلام وقت بخیر .گل سانسوریای من وقتی پاجوش میزنه یه چند وقته که قد می کشه ولی کیفیت ساقه ها نسبتا هم نازک تر وهم از پایین باریک در میاد و استحکام نداره و حالت خمیدگی پیدا میکنه،علت چیه؟؟ ممنون از راهنمایی.

 49. محمدعلی دوست :

  سلام تشکر از اطلاعاتتون سانسوریای من لکه ریزی شبیه خورده گی یاسوراخ کوچیک لکه کوچیکی رو بدنه برگ دیده میشه به یکی گفتم گفت سم دیازینون بزن شمانظرتون چییه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، از قسمتی که لکه شده عکس واضح بفرستید تا بررسی بشه چند مدت هست که لکه ایجاد شده؟ شرایط نگهداری رو هم بفرمایید.

 50. Behzad :

  سلاام
  سانسوریا ابلق پاکوتاه دو مدل دارم از لحاظ سرحال بودن مشکلی ندارن ولی برگ هاشون به اندازه ی کافی پهن و بزرگ نیس ولی بازم خوب رشد دارن ، واسه پهن شدن برگ هاشون باید کاره خاصی انجام بدم؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، کمبود نور باعث نازک شدن برگها میشه برای پهن شدن برگها میتونید بمرور زمان بجای پرنوری انتقال بدید.

 51. مسعود :

  سلام، بی نهایت ممنون میشم اگر به سؤالات من پاسخ بدید. پیشاپیش از زیاد بودن سؤالات پوزش میخوام

  ۱- روی برگ های سانسوریای من لکه های قهوه ای رنگ ظاهر شده، دلیلش چیه؟ (تصویر در لینک زیر)
  http://uupload.ir/files/ldkx_1.jpg

  ۲- روی برگ ها و حتی لبه های برگ ها خشکی های وحشتناکی به وجود اومده، علت چیست؟ (تصویر در لینک زیر)
  http://uupload.ir/files/56kt_2.jpg

  ۳- برگ هایی که به تازگی سر از خاک بیرون آوردن بیشتر از ۴ الی ۵ سانتی متر رشد نمی کنن و دچار پوسیدگی و در نهایت خشک شدن میشن! علت چیست؟ (تصویر در لینک زیر)
  http://uupload.ir/files/hwmd_3.jpg
  ۴- روی برگهای سانسوریای من در جهت طولی برگ بریدگیهایی به وجود اومده که انگار با کاتر ایجاد شده! علت چیست؟ (تصویر در لینک زیر)
  http://uupload.ir/files/loz4_4.jpg
  ۵- بعضی از برگ های سانسوریای من از ناحیه ای که از خاک بیرون اومده و بعضی کمی بالاتر از سطح خاک دچاره پوسدیگهایی شبیه به خوردگی شده اند؟ دلیلش چیه؟ (تصویر در لینک زیر)
  http://uupload.ir/files/i1nd_5.jpg

  ۶-من هفته ای یکبار حدوداً کمی بیشتر از یک لیتر به این گلدون که تصویرش رو در لینک زیر میبینید آب میدم، لطفاً علاوه بر زمان آبیاری حجم آبیاری رو هم بفرمایید. احیاناً من زیاد آب میدم؟
  http://uupload.ir/files/hog5_6.jpg

  ۷- هنگام آبیاری ناگهان متوجه شدم تعدادی شته خیلی ریز خاکستری رنگ روی خاک شروع به حرکت کردن! و بعد از آبیاری دوباره ناپدید شدن! چطور می تونم از بین ببرمشون؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، همه ی این عکسها از یک گیاه هست یا متفاوت هستند؟
   علائمی که روی برگها هست نشان از الوده بودن خاک وقارچی شدن گیاه هست،خاکش هم مناسب به نظر نمیرسه، ترکیب خاکش چی هست؟خاک نامناسب وابیاری زیاد باعث این مشکل شده ترک خوردگی برگها هم دلیل بر ابیاری زیاد هست. ترکیب خاک مناسب برای سانسوریا خاک کاکتوس هست که ترکیبی از ماسه شسته عدسی، پیت ماس وورمی یا کود دامی استریل شده،برای درمان، برگهای الوده رو جدا کنید اگر امکانش هست خاک گیاه رو تعویض کنید وگلدانی که زهکش مناسبی داره استفاده کنید،بعد از تعویض خاک، یک بار با محلول قارچ کش خاک رو ابیاری وگیاه رو سمپاشی کنید.اگر خاک رو تعویض کنید افتهای داخل خاک هم از بین میرند.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، دلیل کنگره ای شدن برگهای سانسوریا افت میتونه باشه دلیلی لیچ شدن هم الوده بودن خاک وقارچی شدن گیاه میتونه باشه،همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود افت چک کنید برگهایی روکه ابکی وحالت ژله ای دارند رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

 52. وحید :

  با سلام خدمت کارشناس محترم حدود ۳هفته قبل دو گلدان سانسوریا خریداری کرده و به گلدان بزرگی که دارای یک شاخه گل از قبل بود انتقال دادم .محل نگهداری گلدان فاقد نور طبیعی می‌باشد به همین دلیل از لامپ رشد گیاه ۵واتی به فاصله بیش از ۱.۵متر تا تاج گیاه برای نوردهی استفاده کردم ،حدود ۱۰روز بصورت شبانه روز لامپ روشن بود و سپس زمان نوردهی به ۴-۵ساعت کاهش یافت امروز متوجه شدم که لبه های برگها کنگره دار شده و نوک یکی از برگها هم لیچ شده.اخرین زمان آبیاری دو هفته قبل بوده.لطفا منو راهنمایی فرمایید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، نوردهی رو سعی کنید فقط روزها استفاده کنید وبعد از غروب افتاب لامپهارو خاموش کنید تا گیاه استراحت داشته باشه، احتمال داره که قارچی شده باشه،برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید،سمپاشی رو در هوای ازاد بدون حضور باد انجام بدید.

 53. محمدرضا :

  سلام من یه سانسوریا دارم تا الانم رشدش خیلی خوبه و لی چند وقتی هست یکی از برگای بزرگش که درحال رشدم هست نوکش خیلی کم زرد شده

  علتش چیه؟ ابیاری تقریبا هر ده یا ۷روز. خاکشم فک کنم مال کاکتوس باشه
  نورم معمولیه رطوبت اتاقمم کمه ….

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، اگر از برگهای قدیمی این مشکل رو داره طبیعی هست بمرور زمان برگها فرسوده شده واز بین میرند بعد از اینکه کامل زرد وخشک شد میتونید جدا کنید،ولی اگر از برگهای جدید این مشکل رو داره چند دلیل میتونه داشته باشه،کمبود نور،خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،ابیاری زیاد،کمبود عناصر موجود درخاک،این موارد رو چک کنید،اگر نیاز به کوددهی هست بهتر هست ماهی یک بار کوددهی کنید.

 54. میرزایی :

  سلام وقتتون بخیر
  یک گل سانسوریا دارم که خیلی قد کشیده اما برگهای بلند بدون قیم تعادل ندارن
  چکاری باید انجام بدم?

 55. fatemeh :

  دو تا گلدون سانسوریا دارم کنار همدیگه، یکیش ظاهرن خیلی سالمه و یک ماه بعد از کاشتش سریع جوونه زد و سانسوریای جدید چند تا اضافه شد، اما یکی از گلدونا یک ساله که عین گل مصنوعی تکون نمی خوره، خراب نمیشه ولی هیچ رشدی هم نداره، یک هفته نبودیم خونه و حالا که برگشتیم سه تا قارچ قهوه ای خیلی نازک وکوچولو کنارش سبز شده، مشکل چیه به نظرتون؟

  • کارشناس 2 :

   بهتر هست خاکش رو تعویض کنید خاکش الوده هست،ریشه های گیاه رو هم بررسی کنید واگر پوسیدگی داره قسمتهای پوسیده رو کات کنید بعد از کاشت یک هفته بعد با محلول قارچ کش گلدان رو ابیاری کنید.

 56. حمیدرضا :

  سلام ممنون از سایت خوب و توضیحات کاملتون .لطفا در خصوص لکه های قهوه ایی روشن روی برگ سانسوریا راهنمایی کنید. این لکه ها پس از مدتی تبدیل به خشک شدگی و سوراخ در برگ می شود.

 57. صبا :

  سلام سانسوریای من لق شد بعد دیدم که از خاک به راحتی در اوند و بعد دیدم تو خاکش پره جونور مثل شپشک هستکهسفید نیست بقیه برگها فعلا سالمو سفتن چطوری اونارونجات بدم

  • کارشناس 2 :

   سلام، بهتر هست خاک گیاه رو عوض کنید ریشه های پوسیده والوده رو کات کنید وگیاه روبا محلول قارچ کش شستشو بدیدودر خاک جدید که از قبل ضدعفونی وخشک کردید بکارید میتونید برگها رو تکه تکه به اندازه ده سانت ببرید وقلمه بزنید که به این صورت هم تکثیر میشن فقط دقت کنید که برگها رو سروته نکارید سروته کاشته بشن ریشه وجوانه نمیزنند.

 58. امیرحسین جعفری :

  باسلام وتشکرحدود۳سال گل سانسوریای مابدون مشکل بودتااینکه متاسفانه گلدان روعوض کردیم واین گل درچندروزازریشه شل شد وافتادحالا یکماهه که گل راداخل آب گذاشتیم وریشه خیلی نازک وریزی زده .لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، احتمالش هست که موقع تعویض خاک ریشه ها اسیب دیدن ودر اثر ابیاری پوسیدن،اگر اندازه ریشه هایی که داخل اب رشد کردن یک سانت هست میتونید فعلا داخل کوکوپیت بکارید تا کامل ریشه پُرکنه، بعد از اینکه شروع به رشد کرد با همون کوکوپیت اطراف ریشه، داخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید خیلی بااحتیاط این کار رو انجام بدید که ریشه ها اسیب نبینند، قبل از تعویض خاک ۲۴ ساعت قبل خاک رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید تا خاک نرم بشه وموقع جابجایی ریشه ها صدمه زیادی نبینند.

 59. مریم :

  سلام یه سانسوریا پاکوتاه دارم که رشد خوبی داره اما لکه های قهوه ای روش ایجاد شدن که با دست کندن میشن .شرایط نوریش مناسبه ابم هروقت تا دو بند انگشت سطح خاک خشک بشه تقریبا هر هشت روز یکبار ابیاریش میکنم دما هم بین بیست تا بیستو پنج درجس خیلی نگراتشم چیکار کنم

 60. حمیدرضا :

  سلام وعرض ادب
  چند روزی است دوتا از برگهای گل سانسوریا در حال زرد شدن است لطفا علت وراه حل رفع نشکل را بفرمایید تشکر

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم، ابیاری، ترکیب خاک،میزان دریافتی نور، دما،برگهای قدیمی زرد میشن یا برگهای جدید؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، بهترین زمان برای خرید یک گیاه زمانی هست که گیاه در حال رشد باشه، همه ی قستهای گیاه رو باید چک کنید که لکه یا آفتی روی برگها نباشه. گیاه نباید داخل گلدان لق باشه میتونید خیلی اهسته گیاه رو تکون بدید اگر داخل گلدان لق باشه مشخص میشه، همیشه زیر گلدان رو نگاه کنید تا زهکش داشته باشه واگر ریشه ها از زیر گلدان بیرون زده باشن نشانه سالم بودن گیاه هست همیشه گیاهانی رو انتخاب کنید که برگهای سالم وشادابی داشته باشند، از خرید گیاهانی که برگهای غیر معمول یا رنگ پریده دارند خودداری کنید. قبل از خرید یک گیاه شرایط نگهداری از جمله نور ابیاری، خاک مناسب رو از فروشنده بپرسید ومحیط نگهداری که برای گیاه در منزل رو انتخاب کردید با معیارهای شرایط نگهداری گیاه بسنجید.

 61. majid.jafari.1983 :

  سلام
  من یک سنسوریا ابلق با حدود ١٧ تا شاخه دارم که دو تا از شاخه ها از وسط زرد و خشک شدن
  نور کافی در کنار پنجره بدون افتاب مسقیم دارن و ابیاری هم در این فصل ( زمستان) دو هفته یک بار هستش
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، اگر شاخه های قدیمی خشک شدن کاملا طبیعی هست، بهتر هست که جدا کنید ولی اگر شاخه های جوان خشک شدن احتمالا ریشه مشکل داره وریشه ها باید بررسی بشه.

 62. سارا :

  سلام.یک سانسوریای ابلق دارم که بعداز دوسه روز که گذشت وقلمه های هشتی قلمه زدم ولی متاسفانه قلمه ها سیاه شدن چکاربایدبکنم؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، احتمالش هست که یا خاکتون الوده بوده ویا قلمه ها قارچی شدن. میتونید قسمت سیاه شده رو مجدد با یک چاقوی تیز واستریل شده برش بزنید وقلمه ها رو داخل محلول قارچ کش قوطه ورکنید وچند روزی در جای خشک وخنک نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد از چند روز داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل استریل وخشک شده بکارید وابیاری رو سطحی انجام بدید. میتونید بجای خاک کاکتوس داخل (پرلیت،لیکا، کوکوپیت، ماسه عدسی) بکارید.

 63. ندا فخری :

  سلام خسته نباشید من دو برگ سانسوریا رو قلمه زدم ۸ماه پیش ولی اصلا هیچ رشدی نداره از خاک دراوردم فکر کردم بخاطر گلدون کوچیکشه ک برگ نداده اما دیدم ریشه کرده منتقلش کردم ب گلدان بطرگ تر ینی از قبلیه یکم بزرگ تر اما الان دقیقا ۴ماهه ک میگذره از عوض کردن گلدونش اما هیچ برگی نمیده خاکش و از گل فروشیا تهیه کردم موارد نیاز و بهش میدم نورشم خیلی خوبه هوای اتاقم مساعده اما هیچ نشونی از خودش بروز نمیده ب چه دلیل این اتفاق افتاده؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، سانسوریا تا جوانه بزنه یکم به زمان احتیاج داره باید صبور باشید، مجدد که از خاک در آوردید شوک بهش وارد شده وباید مدتی منتظر بمونید. هر از گاهی روی خاک اب اسپری کنید،اگر مدتی ثابت بمونه بهار جوانه میزنه. البته اگه ریشه ها اسیب ندیده باشند.

 64. امیرعابدیان :

  سلام وقتتون بخیر
  بنده یک گیاه سانسوریا دارم.لطفا بفرمایید که باید چیکار کنیم تا شاخه ها به صورت کاملا صاف و عمودی رشد کنند و زاویه دار نشن؟؟؟
  ایا برای این کار، بستن دور گیاه با نخ کنفی منطقی و جوابگو هست ؟؟

  • کارشناس 2 :

   سلام. برای اینکه گیاه شادابی داشته باشید بهتر هست جای پرنوری نگهداری کنید ونور از قسمت بالا به گیاه بتابه ویا اگر پنجره جنوبی دارید گیاه رو در پشت پنجره با نور فیلتر شده قرار بدید وهر هفته یک بار گلدان رو نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه. اگر برگها شل واویزان هستند میتونید برای گیاه بوسیله یک چوب بلند تکیه گاه ببندید.

 65. محبوبه :

  سلام گل سانسوریای من برگهاش ازهم بازمیشه ودرضمن خط ویالکه های زردرنگ خشک شده روی برگ هااست علتش رالطفامیگیدممنون

 66. زهرا :

  با سلام و خسته نباشید . یک گلدون سانسوریا دارم ، چند ماهی میشه که قسمت پایین برگاش خیلی لوله ای شدن ، قسمت های بالایی هم لوله شده اما خیلی کمتر ، و جدیدا هم متوجه شدم چند تا از برگاش کم کم داره زرد میشه ، خیلی ناراحتم ، ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. دلیل لوله شدن برگهای سانسوریا گرمای زیاد، کمبود اب، کمبود رطوبت محیط ،سرد بودن محیط،هست این موارد رو چک کنید. اگر برگهای پایینی فقط زرد میشن طبیعی هست.

 67. طاهره :

  سلام. من ۳ ماه پیش سنسوریا ابلق خریدم . چند روز پیش دیدم یکی از برگاش از ریشه شل شده. انگار پوسیده . من هر ۲۰ روز یک بار آب دادم. ممکنه به خاطر آبیاریه کمش باشه؟
  دوم اینکه برای اینکه گیاهان آپارتمانی از جمله سنسوریا قارچ نگیره چه سمی برای پیشگیری خوبه که استفاده بشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. پوسیدگی ریشه بیشتر بدلیل ابیاری زیاد یا خاک نامناسب پیش میاد بهتر هست گیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو چک کنید واگر خاک نامناسبی داره خاک مناسب با گیاه رو تهیه کنید برای سانسوریاخاک مخصوص کاکتوس بهتر هست. برای جلوگیری از قارچ زدگی خاک میتونید از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب، برای ضدعفونی خاک گیاه استفاده کنید. برای پیشگیری قارچ برای تنه گیاه میتونیداز سم قارچ کش اکسی کلراید مس استفاده کنید مقدار مصرف هر کدام از سمها یک گرم (یک قاشق چای خوری سرصاف) در یک لیتر اب هست که باید بصورت محلول روی خاک یا گیاه اسپری کنید.

 68. رویا :

  سلام روزتون بخیر
  سانسوریا ابلق من ۱۰ ماه هست که سالم و رشدش خوووبه ولی دو ماهه ۳ تا از برگهاش به تدریج زرد و پوسیده شده و برگش رو فشار که میدم ازش آب میزنه بیرون . بقیه برگهاش هنوز سالم هستن
  زهکش اوکیه آبدهی هم کمه

 69. رضایی :

  سلام درمان سانسوریا یی که مببتلا به بیماری قارچی شده چیه؟ وآیا ازاین گیاه بیمار میتوان برای قلمه زدن استفاده کرد؟
  ازهمکاری شماسپاسگزارم

  • کارشناس 2 :

   سلام. قسمتی رو که قارچی شده باید کامل کات کنید واثاری از قارچ باقی نمونه وقسمت سالم رو داخل محلول قارچ کش قوطه ور کنید وداخل خاک مخصوص کاکتوس کشت کنید. اگر سانسوریای برگی هست میتونید برگها رو به اندازه پنج سانتی برش بزنید وداخل ماسه کشت کنید. دقت کنید که قسمت پایینی رو داخل خاک بکارید.

 70. محمدرضا :

  سلام
  وقت بخیر
  ده روزه دوتا گلدان کوچک سانسوریا پاکوتاه طلایی خریدم و گلدانهاشون رو عوض کردم و… و آوردم خانه و در دو اتاق مختلف گذاشتم. جدیدا نوک برگهاش جمع شدن و چسبیدن به هم و حالت قیف پیدا کردن و هر روز هم بیشتر میشه. علتش چیه؟

  • کارشناس 2 :

   سلام. بعد از تعویض گلدان حتما گیاه رو بمدت یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا رطوبت از دست ندن. دلیل جمع شدن برگها کمبود رطوبت محیط ودمای بالاست. این دو مورد رو چک کنید.

 71. اندی :

  سلام
  سانسوریای من دو تا پا جوش جدید داره ولی پاجوشها خیلی ضعیف و کوچک هستند و رشدشون متوقف شده، علتش چیه؟ و باید چی کار کنم؟
  پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزارم.

  • کارشناس 2 :

   سلام. اگر گیاه مادری رشد داره بهتره با کودهای کامل تقویت کنید اگر رشد نداره، بخواب زمستانی رفته وبهار مجدد شروع به رشد میکنه.

 72. الناز :

  سلاام من یه گلدون سانسوریا حاشیه ی زرد داشتم که گلدانشو بزرگ کردم و یکسری سانسوریای کلا سبز هم بهش اضافه کردم و سانسوریاهاس سبزم چند برگش مثل عکس اول شده و یکسری از قسمتایه رو زخم هم شیره ای هستو قسمتایه میانی برگ هاس و اصلا نرم نشده از پایین میشه لطف کنید راهنمایی کنید گلم درست بشه

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. برگهایی رو که الوده هستند رو کات کنید وگلدان رو یک بار با محلول قارچ کش ابیاری کنید. از قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم میتونید استفاده کنید یک گرم در یک لیتر اب.

 73. رزا :

  سلام و خسته نباشید
  برگهای گیاه سانسوریای من از وسط پاره شده توی یه گلدان دو سه تا همچین اتفاقی برای برگها افتاده علت چیست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. ممنون. ابیاری بیش از اندازه باعث ترک خوردن وپاره شدن برگها میشه. سعی کنید بین دو ابیاری خاک کاملا خشک بشه. ابیاری زیاد باشه باعث پوسیدگی ریشه ها هم میشه.

 74. سحر :

  سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه من سانسوریا خریدم گلدون هم عوض کردم همون اول ..جوانه داشت بعد از چند روز اون جوانه سانسوریا خشک و نازک شده! علتش چیه؟

  • کارشناس 2 :

   سلام. ممنون از شما. احتمالش هست که ریشه جوانه موقع تعویض گلدان صدمه دیده باشه وبعلت ضعیف بودن ریشه ها جوانه از بین رفته.

 75. مریم :

  سلام من یک ساله سانسوریامو خریدم دو برگ بلند داشت بعد از گذشت یک سال هیچ تغییری نکرده و اصلا پاجوش نمیزند علتشو میخولستم بدونم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. علت رشد نکردن دلیلش میتونه ،خاک نامناسب ،نبود عناصر موردنیاز گیاه در خاک، کمبود نور، ابیاری نامنظم باشه،این موارد رو چک کنید.

 76. احسان :

  سلام سانسوریا بلند من برگهاش لوله ای شدن خیلی جون و حال ندارن ولی در کنارش گلهای دیگری هم هستن مثلا سانسسورریا پایه کوتاهام بسیار خوبن جوانه میدن بقیه گلهامم خوبن ییعنی آفتی ندارن اما این اصن خوب نمیشه خاکشم عوض کردم خاک نیمه سنگین با مقدار جزیی کود پوسیده و یکم ورمی وماسه ریز نمیدونم چشه فقط احتمال سرما میدم . لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • کارشناس 2 :

   سلام. بعد از تعویض گلدان حتما یک هفته گیاه رو در مکان خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا ریشه ها قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم کنند. ویک هفته بعد از تعویض گلدان ابیاری کنید. دمای زیاد وسرما هم میتونه دلیل بر لوله شدن برگها بشه.

 77. زراعتی :

  سلام. چند ماه پیش یکی برای من یک قلمه سانسوریا آورد گیاه کاملا سالمه و هیچ عارضه ای نداره حتی از پهنا زیاد هم شده ولی شکلش اصلا شبیه سانسوریا نیست که من حتی دیروز از خودش پرسیدم فهمیدم چه گلی هست.چون برگاش اصلا ایستاده نیست و کاملا واژگونه ولی شل هم نیستن. میخواستم بدونم آیا این گل مشکلی داره که برگهاش ولن؟ ممنون

  • کارشناس 2 :

   سلام. اسم گیاه رو میدونید ؟اگر براتون امکانش هست عکس از گیاهتون بفرستید تا بررسی بشه.

 78. امیرحسین :

  با سلام,گل سانسوریا من از لبه های بالایی داره خشک میشه,چطور میتونم پیشگیری کنم,مشکلش چیه؟
  و یک گلدان دیگه هم برگهاش نازک تر از قبل شده,ولی ظاهرش بد نیست,مشکلی داره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. اگر برگهای قدیمی این مشکل رو دارند واز کنار خشک میشن طبیعی هست بهتره برگهای قدیمی رو که خشک میشن کات کنید. ولی اگر برگهای جوان هم این مشکل رو دارند دلیلش کمبود رطوبت محیط هست رطوبت محیط رو بیشتر کنید. دلیل نازک شدن برگها کمبود نور هست بمرور زمان جای پرنوری انتقال بدید درست میشن.

 79. عفت :

  سلام. خدا قوت. من یک سانسوریا شمشیری سبز کم رنگ دارم حدود یک ساله که اونو خریدم و از شش ماه پیش که گلدونش رو عوض کردم ۱ – اصلا رشد نکرده و ۲ – دو برگ اصلی وسط که به نظر قلمه برگ اولیه بودن رو از دست داد(از پایین پوسید) .
  حال ظاهری گیاه تا چند روز پیش به نظر خوب بود اما الان ۳ – دو تا از برگ ها چروکیده و از پایین لوله شده..
  دلیل این سه مورد چی می تونه باشه و آیا باید وضعیت ریشه ها بررسی بشه؟
  مکان گیاه : یک و نیم متر فاصله از پنجره شمالی .
  آبیاری : هفته ای یکبار

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. احتمالش هست که یا خاکش مناسب نبوده یا خاک الوده بوده. بهتره گیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو چک کنید اگر پوسیده بودن از برگهای سالم میتونید قلمه بگیرید وبکارید تقریبا دو الی سه ماه زمان میبره تا قلمه برگها ریشه بزنه وجوانه بده. اگر ریشه ها سالم بود مجدد بکارید ودر جای نیمه سایه وخنک نگهداری کنید وبا محلول قارچ کش ابیاری کنید.یک هفته بعد به جای پرنوری انتقال بدید.

 80. مینا :

  یه سوال دیگه داشتم دوست عزیز
  چند برگ از ساکولت رو در خاک برگ گذتشتم اب پاشیدم و زیر نایلونی که سوراخ کرده بودم گذاشتم چندروز اول زنده بودن ولی بعدش دیدم پوسیدن
  کجای کارم اشتباه بوده؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. دو جای کارتون اشتباه بوده بهتره برگهای ساکولنت رو روی ماسه یا کوکوپیت یا دانه های لیکا ویا پرلیت ریشه دار کنید خاک برگ برای ریشه دار کردن قلمه برگ ساکولنتها مناسب نیست. ونباید پلاستیک بکشید روی برگها باید روشون باز بمونه.

 81. مینا :

  خاک رو عوض کردم کرم یا حشره ای ندیدم خاک اصلی گلدون خاک باغچه بود .یه گلدون فردوس ابلق دارم که حدود سه هفته هست خریدمش از اولش برگاش بی حال بود .اولش گفتم شاید شوک بهش وارد شده اما هنوزم که هنوزه همونجوریه خاک این گلدون هم سفت بود و فقط خاک باعچه بود که عوضش کردم الان دو روزه هنوز سرحال نیست نمیدونم علتش چیه اب رو خاک گلدون که خشک شد بهشون میدم جوریه که کلا از خرید سه گلدون آخرم پشیمون شدم چون همشون مشکل دارن هم سانسوریام ترک داره و برگاش پیچ خوردن هم فردوسم بی حاله .

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   خاک باغچه برای سانسوریا مناسب نیست از این ترکیب خاک برای سانسوریا استفاد کنید(۷۰ درصد ماسه شسته عدسی، ۲۰درصد پیت ماس،۱۰درصد ورمی کمپوست) خاک گیاه فردوس هم باید تخلخل زیادی داشته باشه میتونید برای ترکیب خاک فردوس از (یک قسمت خاک باغچه+یک قسمت ماسه درشت+پیت ماس+پرلیت) استفاده کنید. فردوس گیاه نوردوستی هست ولی در قسمت سایه هم رشد ایدالی خواهد داشت. به ابیاری زیاد حساس هست وبین دو ابیاری خاکش باید کاملا خشک بشه. بهتره ریشه های گیاه رو چک کنید واگر پوسیده بودن کات کنید. بعد از کاشت مجدد با محلول قارچ کش ابیاری کنید وبمدت یک هفته در جای خنک وسایه نگهداری کنید. سعی کنید در جای ثابتی نگهداری کنید گیاهان به جابجایی زیاد حساس هستند.

 82. مینا :

  سلام علت شکاف برگهای سانسوریا نیزه ای چیهچیهمن گلدونام هزار پا دادشتن خاکشونو عوض کردم و سانسوریام رو فقط توی خاک برگ گذاشتم.گلم تو خاک برگ خراب میشه؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. خاک برگ برای سانسوریا مناسب نیست بهتره از خاک مخصوص کاکتوس که تخلخل زیاده داره برای خاکش استفاده کنید. دلیل شکاف برگها میتونه از ابیاری زیاد باشه. که باعث ترکیدن برگها میشه. همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود افت یا کرم هم چک کنید.

 83. hamid :

  سلام از سایت خوبتون ممنون.
  سانسوریا پاکوتاه دارم برگاش شل شده ودارن حالت چروک میگیره علت رو بدونم
  ای پاکوتاهم از طریق برگ میشه تکثیر کرد

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. ممنون از شما. کمبود اب میتونه باعث چروک وبی حال شدن برگها بشه ابیاری زیاد هم باعث پوسیده شدن ریشه ها شده وعمل ابرسانی درست انجام نمیشه وبرگها چروک وبی حال میشن این دو مورد رو چک کنید برای اطمینان خاطر میتونید گیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو چک کنید. بله همه ی سانسوریا ها با برگ تکثیر میشن. میتونید یک برگ متوسط که نه خیلی پیر باشه ونه خیلی جوان انتخاب کنید وبه قسمتهای پنج سانتی متری با یک چاقو استریل ببرید بعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل گلدان بکارید وریشه دار کنید.دقت کنید که برگها رو سرو ته نکارید قسمتی که پایین برگ محسوب میشه رو داخل خاک بکارید.

 84. طاهره :

  سلام . من یه گلدون سنسوریا ابلق دارم . یکی از برگاش از بالا داره زد میشه. دیروز دیدم که قسمت پایین برگ ( نزدیک به خاک ) شل شده. دلیلش چیه؟ می ترسم بقیه هم این جوری بشه
  آبیاریش اندازه بوده.
  ولی خونمون گرمه

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. اگر از برگهای قدیمی هست طبیعیه ومشکلی نیست ولی اگر برگ جدید زرد میشه زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وهمیشه زیر گلدانی رو خالی کنید. نگذارید اب داخلش بمونه ابیاری هر وقت خاکش کامل خشک شد. برگی رو که زرد شده کامل از گیاه جدا کنید.

 85. فاطمه :

  سلام ممنون از سایت خوبتون سانسوریای پا کوتا دارم نوک برگها خم شده ۲۰روزه خریدم هفته ای یک بار آب میدم هنوز نه کود دادم ونه گلدانشو عوض کردم چه کاری براش انجام بدم که این مشکل نداشته باشه . متشکرم

  • کارشناس 2 :

   سلام. خم شدن برگهای سانسوریا دلیلش محیط گرم ونور زیاد میتونه باشه ویا کمبود اب. سانسوریا پاکوتاه معمولا جای خنک ونیمه سایه رو میپسنده. این موارد رو چک کنید.

 86. Arezoo :

  باسلام و تشکر بابت پاسخگوییتون
  من ی سانسوریای ابلق دارم ک برگهاش ب صورت نقطه ای در بعضی از قسمت هاش حالت خوردگی و قهوه ای رنگ شده علتش چیه و چیکار کنم ک این مشکل حل شه ؟

  و سوال بعدیم اینه ک ی سانسوریای معمولی هم دارم ک از پایین برگها خیلی نازک و باریکه چیکارش کنم پهن شه و جون بگیره ؟
  ممنونم

  • کارشناس 2 :

   سلام. اگر مشکل گیاهتون مثل تصویر اول هست گیاه قارچ گرفته وباید برگهای الوده رو جدا کنید. وبا محلول قارچ کش همه ی قسمتهای گیاه رو سمپاشی کنید وداخل خاکش هم بریزید میتونید از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید، یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید واستفاده کنید.باریک ونازک شدن گیاه دلیلش نور کم هست بمرور زمان بجای پرنوری انتقال بدید.

   • Arezoo :

    ممنون از پاسخگوییتون فقط ی سوال دقیقا مثل عکس اول شده سانسوریام ولی کمتره حالا کل برگو جدا کنم یا فقط قسمت های قهوه ای شدش ؟

    • کارشناس میهن کاکتوس :

     سلام. اگر مقدار لکه ها کم هست فقط قسمتهای الوده رو کات کنید کل برگ رو نه.

 87. سینا :

  سلام وقتتون بخیر
  روی یه سری از سانسوریاهای ابلق من لکه های قرمز پر رنگ به وجود اومده که البته آبدار نیست و خشکه.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.

 88. فاطمه :

  سلام خسته نباشید، من یک گلدون سانسوریا دارم که برگهای اون به خوبی رشد میکنه و بلند میشه ولی الان برگهایی که بلند شده استقامت خودشون رو از دست داده و خم میشن و همینطور برگهایش از وسط لوله شده، ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 :

   سلام. نداشتن استقامت وافتادگی برگها دلیلش کمبود عناصر موجود در خاک هست. ولوله شدن برگها چند دلیل میتونه داشته باشه. گرمای زیاد ویا نور زیاد وجود افت بین برگها وابیاری بیش از اندازه بهتره این چند مورد رو چک کنید وبعد از بهبودی کامل با کودهای کامل npkتقویت کنید.

 89. پرستو :

  سلام.سانسوریا پا کوتاه من دوتا کنار هم بود بعد از یک سال جدا کردم ولی از قبل برگها ضعیف و کم رنگ شدن الان هم شل و چروک شدن هردو گلدان.چه مشکلی داره.نورش هم کافی و از قبل بهتره.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. بعد از تعویض گلدان حتما باید گیاه در مکان خنک ونیمه سایه بمدت یک هفته قرار بگیره تا شوک تعویض گلدان برطرف بشه بلافاصله بعد از تعویض خاک وگلدان در افتاب ونور قرار بگیره برگها چروک شده وبمرور زمان از بین میره. بهتره به جای خنک ونیمه سایه انتقال بدید وبعد از یک هفته به جای پرنوری انتقال بدید.

 90. navid.naseri85 :

  با سلام و خسته نباشید،ببخشید یه مشگل برام پیش اومده میخواستم اگه ممکنه راهنماییم کنید ،من تو مکان نگهداری جوانه های کاکتوس و همچنین کاکتوس های جوونم چند تا گلدان زاموفیلیا که به تازگی از شمال فرستاده بودن رو نگهداری میکردم که متوجه شدم اکثرشون دچار پوسیدگی انتهای ساقه شدن و تو یکی دو روزابکی شدن و افتادن،اول اینکه ممکنه با دست زدن به گلها بیماری رو به کاکتوس هام یا خاکشون منتقل کرده باشم ؟دوم اینکه راهی برای نگه داشتن و نجات ساقه های زاموفیلیا هست یا نه؟ممنون میشم پاسخ بدین

  • کارشناس 2 :

   سلام. اگر بیماری قارچی داشته باشن بله با دست زدن هم منتقل میشه. بهتره گیاه الوده رو جدا نگهداری کنید. گیاه زاموفیلیا با برگ هم تکثیر میشه اگر کل ساقه وریشه ها پوسیده میتونید برگهای سالم رو جدا کرده وبکارید برگها بعد از مدتی ریشه زده وجوانه میدن.

 91. Ftm :

  سلام.خدا قوت. من یک سالی هست یک سانسوریا پاکوتاه خریدم.رو ایوون با نور کافی هستش. ابیاری هر وقت خاکش خشک بشه انجام میدم.از بغلاش هم چند تا پاجوش کوچولو زده.گلدونش هنوز جا داره برای بزرگتر شدن گیاه.اما از وقتی این پاجوشا ظاهر شده برگهای گیاهم همه پژمرده هست و چروکیده.زرد نشده و تغییر رنگ نداده.نمیدونم مشکلش چیه لطفا راهنمایی کنین.

  • کارشناس 2 :

   سلام. با کودهای پتاس بالا کوددهی کنید وابیاری رو بیشتر کنید اگر گلدونش کوچیک هست گلدان رو تعویض کنید. احتمالا اب کافی دریافت نمیکنه که برگهای گیاه چروکیده میشن.

 92. کیانا مقدم :

  باسلام و تشکر از وقتی که برای پاسخ به سوالات می گزارید ،من دیروز یک گل سانسواریا ابلق بلند از گلخانه خریداری کردم و همونجا گلدونش رو تغییر دادم و به محض آوردن به منزل آبیاری کامل کردم ولی امروز صبح دیدم برگهای بلند و صاف اون از وسط تا شده و سر برگها حالت چروک شده ممکنه راهنمایی کنید علت چیست و چکار باید کرد.سپاسگزارم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام.ممنون از شما. مشکلی نیست شوک جابجایی وتعویض گلدان هست تا یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری نکنید. بعد از یک هفته به جای پرنوری انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید.

 93. ثمن :

  سلام.باتشکر از مطالب مفیدتون.
  گیاه سانسوریای بنده داره لبه های برگهاش بصورت خیلی نازک زردمیشه و یکی از برگهاش از وسط حالت تا شده پیداکرده و فرم خودش رو تقریبا ازدست داده و یک لک نقره ای گردی بر روی یک برگ دیگ اون دیده میشه.
  باید چه کنم؟ایا افت تریپس به گیاهم حمله کرده؟
  خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید.
  باتشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. شرایط نگهداری رو بفرمایید ویک عکس واضح از برگهایی که مشکل دارند به شماره تلگرام سایت بفرستید تا بررسی بشه.

 94. نرگس :

  سلام من یه سانسوریای پاکوتاه دارم که وقتی نوک برگ هایی که زخمی و پارکی داشتن رو با قیچی چیدم ولی پینه بسته نشد و کله اون برگ زرد و پژمرده شد علتش چیه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام.لوازمی رو که برای برش زدن وکات کردن گیاهان استفاده میکنید قبلا از انجام کار استریل کنید الوده بودن لوازم برش باعث این مشکل میشه.

 95. حمید :

  سلام وقت بخیر اگر گل سناتوریا ساقه اش پژمرده شده باشد چه ر باید انجام داد تا دوباره گل برگردند به حالت اول…

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام بهتره ریشه ها رو چک کنید اگر ریشه هاپوسیده تا جایی که پژمرده شده کات کنید. بعد چند روز استراحت که قسمت بریده پینه بست داخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید. ریشه میزنه ودوباره جوانه میزنه ورشد میکنه.

 96. سمانه :

  سلام خسته نباشید
  گیاه سنسوریا من چند وقتیه که حشرات لار و… زده با این که با آب پاش سم پاشی کردم سطح خاکش بازم این حشرات توی خاک هستن و هر از چند گاهی حشرات درشت تر لار کنار گلدون میبینم که مردن و این که دیگه پاجوش نمیزنن و رشدش متوقف شده لطفا کمکم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. با چه سمی ابیاری کردید که جواب نداده؟ برای حشرات اطراف گلدان بهتره کارت زرد نصب کنید. برای لاروهای داخل خاک هم اول رطوبت رو کم کنید اگر از بین نرفتن از سم حشره کش دلتامترین استفاده کنید. یک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید وگلدان رو یک بار با این محلول ابیاری کنید.

 97. مژگان :

  باسلام.من یه هفتست یه سانسوریا خریدم که توی گلخونه گلدونشو عوض کردم
  ولی الان بعداز یک هفته هیچ رشدی نکرده و برگاش چروک خوردهمیخواستم بپرسم علتش چیه؟ واینکه سانسوریا به چند ساعت نور غیر مستقیم در روز نیازداره؟

  • میهن کاکتوس :

   سلام حداقل روزی دو تا سه ساعت نور کافی باید داشته باشه. چون گلدون تازه عوض شده احتملا فعلا ریشه ها تشکیل نشده تا گیاه آب جذب کند.

 98. Baran :

  سلام.
  سانسوریای من برگها‌ش نسبت به برگهای سابقش نازکتر شده و رنگش خیلی سبز تیره نیست. ابدهیش خوبه و پاجوشای زیادیم زده‌ اما در نگاه اول میفهمی ک برگاش خیلی خوشگل نیست. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. نورش کم هست برای همین به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو هر وقت سطح خاک خشک شد انجام بدید درست میشه.

 99. مریم :

  سلام. به گیاه سانسوریا اب بیش از حد دادم. گلدان زهکش نداشت و بعد دو روز دیدم اب توی گلدان جمع شده بود. گذاشتمش توی افتاب تا اب اضافه خشک بشه. حالا برگ های گلدون رنگشون رو به زردی رفته و برگ های خارجی پوسیده و خشک با لکه های قهوه ای شده. اما ریشه سالمه. چیکار میشه کرد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. گیاه رو از خاک در بیارید. برای گلدان منفظ باز کنید وخاک رو کامل ضدعفونی وخشک کنید میتونید یک لایه نازک زیر افتاب مستقیم پهن کنید تا هم ضدعفونی بشه وهم خشک بشه. قسمتهای پوسیده وزرد شده رو کات کنید. وبعد از خشک شدن خاک مجدد بکارید ابیاری رو سعی کنید هر وقت خاک کامل خشک شد انجام بدید گیاه رو بمدت یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعداز یک هفته به جای پرنور انتقال بدید.

 100. فاطمه :

  سلام و خسته نباشید
  گیاه سانسوریای من ی مدته که از قسمت ریشه پژمرده میشه و استحکام خودشو از دست میده و بوی بدی هم گرفته
  ایا این مشکل بخاطر اینکه اب زیاد دادم به گلم؟؟
  الان بمدت یک هفته هست که اب ندادم بهش اما همچنان داره خراب میشه…
  من چطور میتونم گلم رو نجات بدم؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. بله آبیاری زیاد، خاک نامناسب، نبود زهکش مناسب باعث این امر میشه. بهتره گیاه رو از خاک در بیارید وقسمتهای پوسیده رو کات کنید. زهکش گلدان رو بررسی کنید. چند روز قسمت بریده شده رو در جای خنک وسایه نگهداری کنید بعد داخل خاک ضدعفونی شده بکارید آبیاری رو سطحی انجام بدید. تا موقع رشد مجدد درجای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سعی کنید ترکیبی با نور افتاب باشه تا نتیجه خوبی بگیرید به این صورت که صبحها که نور دارید در نور افتاب قرار بدید گیاهان رو بعد از اینکه مسیر نور افتاب عوض شد گیاهان رو در نور مصنوعی قرار بدید با این روش نتیجه خوبی میگیرید بله نور زرد وسفید همراه با نور طبیعی جواب میده.

 101. زهرا :

  سلام، خسته نباشید، برای گیاه هایی مثل ساکولنت و کاکتوس که نور زیاد احتیاج دارند ترکیب چه نوع نوری میتونه تا حدودی جایگزین نور خورشید بشه؟ نور منزل بنده معمولی هست و گیاه ها پشت شیشه پنجره شرقی، نوری که دریافت میکنن کم هست

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام.پنجره های شرقی صبح ها نور بیشتری دریافت میکنن.ولی این مقدار نور برای کاکتوسها کافی نیست میتونید از سه رنگ ابی,قرمز وسفید برای نور گیری گیاهانتون استفاده کنید از لامپهای مخصوص رشد گیاهان هم میتونید استفاده کنید.همینطور از لامپهای فلورسنت یا smdیاled.همشون خوب جواب میدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *