بیماری‌های گل سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا : یکی از اصلی‌ترین مشکلات و بیماری‌های اصلی سانسوریا بیماری‌های قارچی می‌باشد. بیماری‌های قارچی ممکن است باعث پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد شوند و به تدریج به تنه گیاه پیشروی کند. از علایم اصلی بیماری‌های قارچی لکه‌های سیاه و قهوه‌ای بر روی برگ‌ها، شل شدن تنه گیاه می‌توان نام برد. از اولین نشانه‌های پوسیدگی ریشه عدم جذب آب توسط گیاه می‌باشد که باید سریعاً مورد بررسی قرار گیرد.

از دیگر بیماری‌های اصلی گیاه سانسوریا می‌توان به لارو حشرات اشاره کرد که معمولاً از برگ‌های گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگ‌ها و یا پهنه آنان را زخمی می‌کند و سوراخ‌هایی را در آنان ایجاد می‌کند.

تریپس آفت دیگری است که بر اثر تغذیه آن برگ‌ها می‌پیچند و بدشکل می‌شوند و نقاط خاکستری – نقره‌ای بر روی آنان ظاهر می‌شود. همچنین تریپس ازجمله عوامل انتقال‌دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که در نتیجه آن بر روی برگ‌ها لکه‌های زردرنگی ایجاد می‌شود و برگ‌ها نیز بدشکل و گیاه کوتاه‌قامت می‌شود. (لکه‌های زردرنگ ناشی از این ویروس را باحالت طبیعی برخی از انواع سانسوریا که ابلق هستند اشتباه نگیرید).

بیماری سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا

شپشک آرد آلود از دیگر آفات این گیاه است که به دلیل تغذیه از شیره این گیاه آن را ضعیف می‌کند و برگ‌ها بخصوص برگ‌های جوان کوتاه‌ قامت، بدشکل زردرنگ می‌شوند و فعالیت شدید این آفت نیز موجب افتادن و خم شدن برگ‌ها می‌شود. اصولاً اگر تعداد آفات کم است با کمک یک تکه پارچه مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید. در مورد شپشکهای آرد آلود پارچه را با کمی الکل آغشته کنید. اگر تعداد آفات نیز زیاد است می‌توان از برخی سموم سیستمیک استفاده کرد.

از دیگر بیماریها نماتد گره ریشه است که می‌تواند بر روی ریشه سانسوریا گال تولید کند که درنتیجه گیاه ضعیف و کوتاه‌ قامت می‌شود و حتی ممکن است از بین برود. استفاده از مخلوط خاکی ضدعفونی شده و مواد گیاهی سالم راهکار مبارزه با نماتدها و درواقع جلوگیری از فعالیت آنان است.

پوسیدگی ریشه یکی از بیماری‌های قارچی این گیاه است که موجب آبدار شدن و پوسیدن ریشه‌ها و درنتیجه پژمردن و افتادن برگ‌های گیاه می‌شود. اگر بر روی قسمت‌های مختلف گیاه لکه‌هایی قهوه‌ای و نرم دیدید گلدان گیاه را عوض کنید و برای جلوگیری از شیوع این بیماری سعی کنید در ضمن آبیاری برگ‌های گیاه خیس نشود و خاک گلدان نیز زهکش مناسبی داشته باشد و بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک گلدان خشک شود. لکه برگی قارچی از دیگر بیماری‌های سانسوریا است که در ابتدا بر روی برگ‌های جوان زخم‌های آبدار و قرمز قهوه‌ای به وجود می‌آید که حاشیه‌های زردرنگی دارند. تحت شرایط مرطوب و شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل می‌شوند و برگ از بین خواهد رفت. محیط مرطوب و خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط به شیوع این بیماری کمک می‌کند. در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد.

بلایت جنوبی از دیگر بیماری‌های این گیاه است که بر روی برگ‌ها و بخصوص در نزدیکی سطح خاک زخم‌هایی آبدار و قهوه‌ای‌رنگی ایجاد می‌شود و بر روی سطح خاک و برگ‌ها نیز سطوح سفیدرنگی که ناشی از رشد میسلیومهای قارچ است ظاهر می‌شوند که به‌تدریج سیاه‌رنگ می‌شوند. برگ‌ها پژمرده شده و در نهایت از بین می‌روند. به‌کارگیری از مواد سالم گیاهی و شرایط مناسب نگهداری ازجمله راه‌کارهای پیشگیری از این بیماری است.

برای خرید سم قارچ‌کش مخصوص خاک و اندام‌های هوایی گیاه سانسوریا اینجا کلیک کنید.

برای خرید کود مخصوص سانسوریا اینجا کلیک کنید.

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

289 دیدگاه برای “بیماری‌های گل سانسوریا

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، روی برگها اب نریزید موندن اب بمدت طولانی روی برگها باعث بیماری قارچی میشه ،تمام قسمتهایی رو که لکه دارند با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید،وگیاهان رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید، فاصله استفاده سم وکود بهتر هست بیشتر از دوهفته باشه.

 1. ftm گفته:

  سلام من اول بهمن یه گل سانسوریا پاکوتاه خریدم از اول برگهاش چروک بود و من فکر میکردم طبیعیه حالا هم برگهاش چروکه هم داره لوله میشه هم یکیش افتاده ،روی یکشونم یه لک هست که اونم از وقتی خریدم بود
  یه برگ کوچولو ۱ سانتی هم داشت که خشک شد
  شرایط نگهداری هم هر ۲ ۳ روز وقتی سطح خاک خشک میشه ۱ لیوان اب که ۱۲ ساعت مونده میدم بهش توی دمای اتاق هست و نور خورشید بهش نمیخوره و نور مصنوعی هست مثل لامپ اتاق یکی بهم گفت قارچ کشی کنم و هنوز نکردم
  عکساشم میفرستم ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکارش کنم

  https://uupload.ir/files/k2kr_۲۰۲۱۰۲۱۸_۲۱۲۷۱۰.jpg
  https://uupload.ir/files/3r5j_۲۰۲۱۰۲۱۸_۲۱۲۶۱۱.jpg
  https://uupload.ir/files/f0df_۲۰۲۱۰۲۱۸_۲۱۲۵۵۱.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ابیاریتون خیلی زیاد هست وریشه های گیاه پوسیده شده، ابیاری رو زمانی که خاک تا عمق گلدان خشک شد انجام بدید،گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های پوسیده شده رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وکل گیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید.

   • ftm گفته:

    ممنونم
    قارچ کشی و از کجا تهیه کنم و روش استفادش چجوریه؟
    بگم خاک مخصوص کاکتوس بهم میدن یا اسم خاصی داره؟ نیازه با چیزی ترکیب کنم یا خودش کافیه؟
    خراب شدنش میتونه بخاطر جایگزین کردن نور لامپ بجای نور خورشید باشه؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما به فروشگاه سایت سر بزنید ببینید قارچ کشها موجود هستند اگر نبود از سایت گلیاب هم میتونید تهیه کنید بله خاک مخصوص کاکتوسها بفرمایید ویا داخل خاکش ماسه ترکیب کنید تا متخلخل بشه وحتما قبل ازاستفاده ضدعفونی وخشک کنید.

 2. فاطمه گفته:

  سلام
  یک گل سانسوریا لبه طلایی خریدم در ابتدا لبه یکی از برگاش به این صورت پوسیدگی داشت بعد از یک هفته لکه های جدید ظاهر شده و لبه های طلاییش هم کمرنگ شده
  خاکش خاک برگ عه جلوی پنجره خونه شمالی قرارش دادم
  میخواستم اگه ممکنه راهنمایی کنید به چه صورت درمانش کنم ممنون
  تصاویر:
  https://uupload.ir/files/vmyp_20201124_200327.jpg
  https://uupload.ir/files/po1x_20201124_200353.jpg
  https://uupload.ir/files/bxh3_20201124_200421.jpg
  https://uupload.ir/files/8hmi_20201124_200545.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بیماری قارچی هست میتونید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده قسمتهایی رو که لکه دارند به ارامی جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسم پاشی کنید.

 3. بهار گفته:

  سلام. من یه سانسوریا ابلق دارم. به ظاهر شرایط گل خوبه و سرحال فقط یکی از برگها از قسمت وسط برگ شروع به زرد شدن کرده و پایین برگ نزدیک خاک هم چروکیده و زرد شده ولی نوک برگ سبز و سالم هست. در ضمن یه پاجوش زده که در حد ۵سانت رشد کرد ولی الان مدتیه دیگه رشد نمیکنه و به همون حالت مونده.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 4. هادی گفته:

  سلام وقت بخیر
  این سانسوریارو یک هفته است که خریدم تا حالا دوبار آب دادم
  نور کافی داره
  یکی‌از برگاش خمیده شده چندتا عکس ازش براتون فرستادم مشکلش چیه!؟
  ممنون از سایت خوبتون
  https://uupload.ir/files/rftd_whatsapp_image_2020-10-22_at_22.16.57.jpeg
  https://uupload.ir/files/93rf_whatsapp_image_2020-10-22_at_22.16.58.jpeg
  https://uupload.ir/files/8jh5_whatsapp_image_2020-10-22_at_22.16.57_(2).jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست،مشکلی نیست صبر کنید برگ کامل خشک بشه بعد جدا کنید،ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید زیر گلدانی رو هم همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید.

 5. t.k گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من حدود ۱ ساله سانسوریا دارم اما از ابتدا که خریدم فقط یک برگ از وسط دسته برگهایش در حال رشد بود و بعد از بلند شدن آن برگ دیگر پاجوش نزد … یکی از برگهایش دو سه هفته پیش زرد شد و قسمت بالاییش خشک شد بعد هم خیلی کج شد و این باعث شد خود گیاه هم خیلی کج شود و اتصالش به خاک هم خیلی ضعیف شده.. خواهش می کنم راهنمایی کنم چه کار کنم 😭

 6. مریم گفته:

  سلام وقت بخیر من دو ماهی هست این سانسوریا رو خریدم از اول اطزچراف یکی از برگ ها زدگی داشت گفتیم شاید از ضربه باشه الان برگ های دیگه هم اطرافشون داره حالت خوردگی میشه یا وسطش عکس رو فرستادم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  http://uupload.ir/files/us4v_img_20200929_153130.jpg
  http://uupload.ir/files/a2ew_img_20200929_153041.jpg
  http://uupload.ir/files/j4gp_img_20200929_150140.jpg
  http://uupload.ir/files/8mzp_img_20200929_150128.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بیماری قارچی هست،ابیاری رو کاهش بدید وزمانی که خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید،برگهایی رو که لکه های بیشتری دارند کات کنید، میتونید قسمتهای الوده ی برگهای جدا شده رو جدا کنید وقلمه بزنید،گیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم (مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب) دو بار بافاصله یک هفته ابیاری وسمپاشی کنید.

 7. مهدیه کریمی گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون. چند وقت پیش یکی از گلدونهای گل سانسوریا آفتزده شد ولی بقیه سالم بودن. جداش کردم.الان گلدون های دیگه هم همینطور شده . شبیه گرد نارنجی رنگ که شبیه گرد و غبار هست. بسیار ریزه و راه میره.این گلهام از وسط میپوسند. لطفا راهنماییم کنین.امروز با دیازنون سمپاشیش کردم اخه فکر میکردم شته باشه. الان میترسم که بپوسن. یکی از گلهام که پوسیده بود ریشش کاملا سالم بود و یه پاجوش هم زیر خاک داره
  http://uupload.ir/files/ye25_20200822_172510.jpg
  http://uupload.ir/files/vv2n_20200822_172501.jpg
  http://uupload.ir/files/58gm_20200822_172406.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،پوسیدگی وبیماری قارچی زنگ هست،قسمت داخلی برگها هیچ وقت اب نریزید موندن اب وسط برگها باعث این بیماری شده،تمام برگهایی رو که پوسیده شدن میتونید جدا کنید وقسمتهای سالم برگ رو جدا کرده وبا محلول قارچ کش مانکوزب شستشو بدید وقلمه بزنید.

 8. آرتمیس گفته:

  سلام و روزبخیر ، لطفا منو راهنمایی کنید که با سانسوریای نازنینم چه کنم ، تصویرش رو براتون فرستادم ، متاسفانه روی برگ گلدان جلویی لکه هایی افتاد و نوک برگ را خورد و همچنان باقیست . گلدان پشتی هم حالش خوبه و هفته ای یکبار آبیاری میشه و نورش غیرمستقیمه ،رشدش خیلی خوبه فقط نمیدونم چرا از ساقه خیلی باریک رشد میکنه . سپاسگذارم
  http://uupload.ir/files/cp0a_20200808_165329.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برگی رو که لکه داره کامل کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری وسمپاشی کنید،گیاه پشتی قبلا کمبود نور داشته به همین دلیل برگها ازساقه باریک رشد کردن بعد نور کافی دریافت کرده وبرگها از قسمت بالا پهن تر شدن.

 9. نصیری پور گفته:

  سلام روزتون بخیر سانسوریای من دوماهه که خریدمش داره برگ هاشو جمع میکنه از لبه ها و حالت لول شده میگیره و نازک شده، پاجوش داده اما اصلا حالش خوب نیست نوع خاکشو نمی‌دونم اما به شدت سبکه و آب گلدونش دو روزه خشک میشه با این حال من هفته ای یکبار آبیاری می‌کنم به طوری که آب از زیرش کمی خارج بشه همینطور یه زخمایی داره روش ایجاد میشه و چند تا حشره پشه مانند سیاه مرده پایین گلدون در زمان آبیاری پیدا کردم، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید و بفرمایید که آیا باید خاکش عوض بشه و اگه بله آیا خودم میتونم اینکارو انجام بدم؟ و اینکه اگر میفرمایید دماش زیاده منظورتون اینه گرمه یا سرده؟
  http://uupload.ir/files/gcnn_409d0998-8930-4d9a-ba74-9ab67320ac29.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ظاهر گیاه سالم هست،لبه برگها در اثر نور مستقیم سوخته شده، نور رو حتما فیلتر کنید اگر خاکش مناسب نیست صبر کنید هوا کمی که خنک شد خاک رو تعویض کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید. لوله شدن برگها در اثر گرمای زیاد بوجود میاد دما رو کاهش بدید ورطوبت محیط رو افزایش بدید. زخمی شدن برگها دراثر ضربه فیزیکی میتونه باشه.

 10. الناز گفته:

  من چند گلدون سانسوریا دارم
  که طرف دوهفته اخیر، کل گیاه شل شد و پوسید.
  با پنجره جنوبی ۲مترفاصله داره و هر دوهفته ابیلری میشه

  • کارشناس 2 گفته:

   میتونید از قسمتهای سالم قلمه بگیرید وداخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید ودر محیط خنک وسایه نگهداری کنید.

 11. الهه گفته:

  سلام من یه شمشیری ساده دارم با برگ های بلند تو ی تراس نگه میدارم نورگیر جنوبی هست و وقتی خاکش به عمق یه بند انگشت خشک میشه ابیاری می کنم اندازه ای که یکم از پایین گلدون خارج بشه.. مساله من این هست که موقع خرید دقت نکردم وقتی اوردم دیدم برگ های پایینی چند تا جای خوردگی خشک کوچیک دارن و بینشون هم تار عنکبوت بسته الان هم دیدم چند تا کرم قهوه ای حدودا دو سه سانتی پای گلدون راه میرن..چه افت کشی استفاده کنم براش خوبه؟.در ضمن رشدش متوفق شده کلا.. ممنون از راهنماییتون..

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای افات داخل خاک میتونید گیاه رو با محلول حشره کش مثل دلتامترین(یک سی سی دریک لیتر اب) محلول درست کنید وخاک رو دو بار بافاصله یک هفته با این محلول ابیاری کنید. تمام قسمتهایی رو که تارعنکبوت دارند با یک پنبه اغشته به الکل پاک کنیدوبرگها رو هم با همین محلول سمپاشی کنید.

 12. مریم گفته:

  سلام. ترک های طولی روی برگ های سانسوریا دلیلش چی میتونه باشه؟
  کنار پنجره پر آفتاب و آبیاری هر زمان که خاک کاملا خشک شد
  زمستان خیلی سرحال تر بود. ممکنه آفتاب زیاد باشه براش؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،گرفتگی زهکش ویا استفاده از کودهایی با ازت بالا باعث این مشکل میشه. برای راهنمایی بهتر شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 13. پروین گفته:

  سلام . من یک گل سانسوریا حدودا دو ماه پیش خریداری کردم . مشکلی که داره اینه که برگ ها حالت لوله شدن در لبه ها پیدا کرده و البته در گل برگ هم حالت پیچ خوردگی به وجود اومده. هر ۲۰ روز حدود ۳ لیوان ابیاری کردم .میشه راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دمای زیاد وکمبود ابیاری باعث این مشکل میشه،ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،به اندازه ای ابیاری کنید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 14. Vahid گفته:

  سلام
  دلیل اینکه سانسوریا های من انقدر کم ریشه دارند چیه این عکس سانسوریا پاکوتاه هست یه سانسوریا مهتابی هم دارم تقریبا تو همین وضعیت و همین ریشه البته یه سانسیوریا بلند هم دارم حدودا ۳ ساله که تک غلافه و حدوداً ۸۰ سانت میشه ولی ریشه‌ی خیلی کمی داره یکم از ریشه این عکس بیشتر
  ابیاری تقریبا یک هفته تا ده روز میدم از کود سه ۲۰ و ۱۲٫۱۲٫۳۶ هم استفاده میکنم
  خاکشون هم خاک سبک هست

  http://uupload.ir/files/guv6_img_20200507_015324.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ریشه ها پوسیدگی دارند قسمتهایی رو که پوسیده کات کنید، دلیل پوسیدگی وکم بودن ریشه ها خاک نامناسب هست میتونید داخل خاک مقداری ماسه شسته عدسی ترکیب کنید تا خاک متخلخل بشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه،گیاهتون کمبود نور هم داره میتونید یک هفته بعد از کاشت بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید ابیاری هر زمان خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 15. فايزه گفته:

  http://s6.uplod.ir/i/00979/job54icwkxoc.jpeg
  سلام و خسته نباشید خدمت شما احساس میکنم برگ سانسوریام داره شل میشه وقتی بهش دست میزنم سفته و حالت طبیعی داره اما به جای رو به بالا کج شده نگرانم این لکه ها رو هم روی برگهاش دیدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  http://s6.uplod.ir/i/00979/qqr86qe7awan.jpeg
  سلام مجدد خدمت شما این عکس برگای شل شدشه ممنون از سایت خوبتون لطفا راهنماییم کنید
  http://uplod.ir/sasnjr6hvk82/9BCB98E5-5D0A-4046-A3F5-891273ABCAFE.jpeg.htm

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تابهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاکشون چی هست واین لکه ها چند وقت هست بوجود اومدن؟

 16. ساناز گفته:

  سلام‌من سه چهار ماهی میشه که یک گلدان بزرگ ساسوریا دارم تا الان حالش خوب بوده هر وقت خاکش کاملا خشک میشه آب میدم و تقریبا هر روز میبرمش کنار پنجره یکی دو ساعتی نور بخوره ولی امروز دیدم که یکی از برگای پایینیش زرد شده مشکلش چیه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بهتر هست گیاه رو در جای ثابتی که نور وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید،جابجایی های مکرر باعث این مشکل میشه، البته زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شد میتونید جدا کنید.

 17. ریحانه صالحی گفته:

  سلام مجدد. دوماه قبل به خونه جدید اومدیم و از اتاقی که نورش خیلی کم بود به اتاقی اومد که نور خوبی داره. اما نور مستقیم خورشید نیست. حدود ۷ ماه قبل خاکش و عوض کردیم و خاک و برگ غنی شده توی گلدونش ریختن‌‌.
  هر ۵ روز بهش اب میدم
  حدود دو ماه قبل یه پاجوش زد که رشد هم کرده اما ضعیفه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک برگ مناسب این گیاه نیست از خاک مخصوص کاکتوسها میتونید براش استفاده کنید، ابیاری نامنظم ودمای زیاد باعث لوله شدن برگهای این گیاه میشه،بهتر هست خاک رو تعویض وریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید وبه اندازه ای ابیاری کنید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه. دما رو هم چک کنید بین ۲۰الی ۳۰ درجه باشه.

 18. ریحانه گفته:

  سلام.من سانسوریا رو هدیه گرفتم دو برگ بلند داره که یکیش کامل خم شده و وسطش از زول دوتا جای برش داره.یکیش هم خم شده بود ولی تو خونه ما لوله شده

 19. عاطی گفته:

  سلام خسته نباشید گل سانسوریا پاکوتاه سبز دارم ک پاجوش زده بود مجدد پاجوش و گل اصلی رو از هم جدا کردم تو دوتا گلدون جدا گذاشتم و بازم پاجوش زدن هرکدوم ی دونه ولی نه گیاه رشد میکنه پاجوشام انگار ثابت شده رشدشون و هم برگای داخل گیاه و هم پاجوشا کمرنگ هستن علت چیه؟
  http://uupload.ir/files/929y_۲۰۲۰۰۴۰۸_۱۸۲۸۵۶.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، دلیل کمرنگ شدنشون کمبود نور هست بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،خاک برگ برای این گیاه مناسب نیست، میتونید در سری بعدی تعویض خاک یا گلدان از خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید.

 20. پویا گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  یکسالی هست گل سانسوریا رو خریداری کردم که هنگام خرید فروشنده گلدان با خاک کمپوست پرکرد ، الان حدود یک ماه هست که برگ هاش خم شدن ، آبیاری هر ۱۵ روز ۱.۵ لیوان
  علتش چی میتونه باشه؟
  http://uupload.ir/files/3mk0_20200401_191318.jpg
  http://uupload.ir/files/1k35_20200401_191308.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ابیاریتون مناسب نیست این اندازه اب فقط سطح خاک رو مرطوب میکنه وبه ریشه ها اب کافی نمیرسه،بهتر هست ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید، به اندازه ای ابیاری کنید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه،میتونید برای رفع تشنگی گلدان گیاه رو داخل یک ظرف اب بگذارید ویک ساعت بمونه وگیاه کامل سیراب بشه بعد گلدان رو از داخل اب خارج کنید این روش رو امتحان کنید بعد از دو الی سه روز اگر بهبود نیافت گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو از نظر وجود افت یا پوسیدگی بررسی کنید.

 21. راحله گفته:

  سلام من یه سانسوریا دارم چندوقتی هست برگهاش چروک شده و یکی از برگها هم اندازه یه نوک انگشت حالت قهوه ای خشک شده یه برگ هم جوانه زده تقریبا دو سانت شده ولی دیگه رشد نکرده دمای اتاق تقریبا ۳۴ درجه و نورکافی داره وابیاری هفته ای یکبار هست

  • آرزو گفته:

   سلام خسته نباشین گل سانسوریا من پا کوتاه و مینیاتوری هست حدود ۴ هفته است که شروع شده به خشک شدن نوک برگ ها و دو تا از برگ ها تا نیمه خشک شده و برگ های جدید هم سبز کمرنگ شده و نازک و از وسط خال هایی که به خشک شدن شبیه هست زده و احساس میکنم گلم داره نابود میشه میشه راهنماییم کنید چیکار بایر بکنم؟

 22. فاطمه گفته:

  سلام گلدون سانسوریا شمشیری من یه ماه پیش بیماری قارچی گرفت ومن اون قسمت برگ و برش دادم ولی از سم استفاده نکردم الان صبح دیدم یه عالمه پشه های ریز روی زمین هست شبیه مگس هستن ولی خیلی ریز کل سرامیک و گرفتن ولی مردن علت از چی میتونه باشه واینکه یه کاج مطبق هم دارم پشه ها تاپیش اون هم رفتن آیا مشکلی براش پیش میاد؟؟
  http://uupload.ir/files/zlmw_۲۰۱۹۱۲۲۴_۱۲۱۲۰۶.jpg
  http://uupload.ir/files/v9vm_۲۰۱۹۱۲۲۴_۱۲۱۲۵۰.jpg
  http://uupload.ir/files/6p34_۲۰۱۹۱۲۲۴_۱۲۱۲۲۱.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا داخل خاک تخم ولارو مگس سیاه بوده که از خاک خارج شدن، اگر از بین رفتن مشکلی نیست ولی اگر بازم داخل خاک هستند رطوبت خاک رو کم کنید وکنار گیاهان کارت زرد نصب کنید، اگر مقدارشون زیاد هست میتونید خاک گلدانها رو با محلول حشره کش ابیاری کنید، میتونید از سم حشره کش دلتامترین یا دیازینون استفاده کنید مقدار مصرف، یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وخاک رو با این محلول کامل ابیاری کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری به چه نحو بوده؟ترکیب خاک،ابیاری،گیاه در معرض نور مستقیم بوده؟

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    بیشتر شبیه ضربه فیزیکی هست واثر افتاب سوختگی، مدتی لکه ها رو تحت نظر داشته باشید اگر بزرگتر شدند قسمتهای لکه دار رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید،اگر تغییری نداشتند مشکلی پیش نمیاد.

  • محمد گفته:

   از وسط گل داره برگ جدید در میاد،ولی اینا ظاهرا تغییر نکردن
   اگه بیشتر بشه مثلا اون برگی که دندونه دندونه شده کات کنم، اون برگ بازم رشد میکنه یا قطع میشه رشدش ؟

   • کارشناس 2 گفته:

    در سانسوریاها برگ جدید از وسط گیاه رشد میکنه وبرگهای قدیمی رشد نمیکنند،اگر کات کنید هم رشد نخواهد کرد ولی در عوض احتمالش هست که از ریشه پاجوش بزنه.

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    اگر لکه ها پیشروی دارند مجبور هستید که برگهای الوده رو کات کنید اگر پیشروی ندارند مشکلی نیست میتونید نگه دارید، برگهای قدیمی بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند وبجاش برگهای جدیدی سبز میشن.موقع خرید هر نوع گل وگیاه دقت کنید که گیاه بیماری وافت ویا پوسیدگی نداشته باشه،همه ی برگها وشاخه های گیاه رو بررسی کنید که سالم باشه تا با چنین مشکلاتی روبرو نشید.

   • کارشناس 2 گفته:

    بستگی به شرایط نگهداری داره، شرایط نگهداری ایدال باشه در سال دو الی سه برگ میدن.

 23. منیر گفته:

  سلام و خسته نباشید من یه سانسوریا ابلق از باغ گل خریداری کردم همون موقع یک گلدان باریک بلند خریداری کردم و خودفروشنده سریع به آن انتقال دادبعد انتقال به خانه برگ ها از بیخ نزدیک خاک آبکی شدن وشل من هم خارج کردم و به روش تکثیر برگ برش دادم و تو خاک گذاشتم این کوچیک ها هم همون طوری شل و آبکی شدن بعد دو ماه بردم گل فروشی گفت باید خاکش زیرش پوکه بریزی و آب هم کم بده منم هر ۱۵ روز آب دادم ولی مشکل کماکان وجود داره و برگها از خاک درمیان دیروز که یکیش و درآوردم دیدم باوجود پاجوش کوچک ولی گندیده باید چکارکنم ممنون میشم من و راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، احتمالش هست که خاک گیاهتون الوده باشه یا لوازمی رو که برای برش استفاده کردید ضدعفونی نبوده،وموقع تعویض گلدان ریشه ها اسیب دیدن وقارچی شدن،حتما لوازمی رو که برای برش انواع گیاهان استفاده میکنید تیز وقبل وبعد از انجام کار کامل ضدعفونی کنید،وبعد از برش چند روزی گیاه رو در محیط منزل نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد بکارید،تمام برگهایی رو که حالت ابکی وژله ای دارند از خاک خارج کنید وریشه های گیاه رو هم بررسی کنید اگر پوسیدگی وحالت ابکی دارند کامل تاجایی که به قسمت سالم برسید کات کنید،گیاه وخاک رو با محلول قارچ کش مانکوزب (یک گرم در یک لیتر اب) سمپاشی وابیاری کنید،سه بار با فاصله یک هفته سمپاشی وابیاری با محلول قارچ کش رو انجام بدید،ابیاری رو هم ازاب همدمای محیط وبدون املاح استفاده کنید وزمانی که بین دو ابیاری خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برگ آلوده رو کلا از انتهای ساقه کات کنید ودور بندازید وگیاه رو با محلول سم قارچ کش مانکوزب ،با دز یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وتمام برگهای گیاه رو سمپاشی کنید واز محلول داخل خاکش هم بریزید یک هفته بعد سمپاشی وابیاری با محلول قارچ کش رو تکرار کنید. تاحد امکان سمپاشی رو در فضای باز انجام بدید ونکات ایمنی رو موقع سمپاشی رعایت کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   دوست گرامی امروز چندین بار در مقاله های مختلف همین سوال رو پرسیدید وجواب داده شده، لطفا مطالعه بفرمایید، از گیاه وبرگهای الوده هم از نزدیک وواضح عکس بفرستید. برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با سم قارچ کش مانکوزب ابیاری وسمپاشی کنید.

 24. صالحی گفته:

  سلام من یه گلدون سانسوریاشمشیری دارم که یکی ازبرگهاش نوکش یه لکه افتاده وانگاری قطره ی آبه به رنگ قهوه ای وازمطالبتون خوندم بیماری قارچی هست میخواستم راهنماییم کنین که چیکار کنم و چه سمی و چطور استفاده کنم واینکه آیا به برگهای دیگه هم سرایت میکنه؟؟ ممنون تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر مطمعن هستید که بیماری قارچی هست قسمت الوده برگ رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم سمپاشی وابیاری کنید یک هفته بعد سمپاشی وابیاری رو تکرار کنید اگر پیشگیری بشه بقیه برگها مبتلا نمیشن.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ریشه های پوسیده رو کامل کات کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید ودر خاک مخصوص کاکتوسها که تخلخل زیادی داره کشت کنید وابیاری رو سطحی انجام بدید وتا زمان رشد مجدد در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،بله مجدد با ریشه زنی گیاه برگها سرحال خواهند شد.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ریشه پوسیده واز بین رفته،در عکس سوم، یک قسمت توخالی هست از بالای همون گره ریشه رو کات کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید یک روز به گیاه استراحت بدید تا قسمت بریده شده پینه ببنده،بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید،ابیاری رو کاملا سطحی با اسپری انجام بدید وگیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا بهار مجدد ریشه میزنه وشروع به رشد میکنه،دقت کنید که در ابیاری زیاده روی نکنید فقط بصورت اسپری وسطحی انجام بدید.

 25. Parsa گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  سانسوریام از نظر ظاهری خوبه ولی بدنه ی خیلی نرمی داره
  باید چیکار کنم تا دوباره سفت بشه، عکس سوم مشخصه که تا چه اندازه نرم شده
  http://uupload.ir/files/4g1t_15743260757491729852095.jpg
  http://uupload.ir/files/b0t1_15743260878401856067982.jpg
  http://uupload.ir/files/dfnh_1574326124435176807835.jpg
  http://uupload.ir/files/1w91_15743261098352119426023.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، ریشه های گیاه مشکل دارند،بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی چک کنید،خاک گیاهتون هم مناسب به نظر نمیرسه میتونید از خاک مخصوص کاکتوسها که تخلخل زیادی داره استفاده کنید. بعد از چک کردن ریشه ها، قسمتهای پوسیده شده رو کات کنید وریشه های سالم رو با محلول قارچ کش شستشو بدید بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که ازقبل ضدعفونی وخشک شده بکارید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتونید به قطعات ده سانتی تقسیم کنید وبکارید،احتمال اینکه جوانه ها کامل سبز باشن زیاد هست. دقت کنید که قلمه هارو سروته نکارید،در این صورت جوانه نخواهند زد.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دلیل لوله شدن وحذف شدن رگه های رنگی سانسوریا کمبود نور هست قبلا کمبود نور داشته بعد نیاز نوریش برطرف شده گیاهتون کاملا سالم هست ومشکلی نداره برای رشد بهتر میتونید به محیط پرنوری انتقال بدید این نوع به نور بیشتری نیاز داره.

 26. آلا گفته:

  سلام گل سانسوریا رو یک سال پیش خریدیم همون موقع دوتا پاجوش داشت و بعد از اون درگه پاجوش نزده، پشت پنجره ی جنوبیه و تقریبا هفته ای دوبار آب بهس میدم، چند باری کود آهن بهش دادم، اخیرا سر برگ هاش جمع میشن و خشک میشه، چیکارش باید بکنم؟
  http://uupload.ir/files/375u_20191019_142306.jpg
  http://uupload.ir/files/dcyn_20191019_142035.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون مشکلی نداره وسالم وسرحال هست خشک شدن نوک برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست،ولی اگر خشک شدگی بیشتر هست رطوبت محیط کم هست میتونید رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید.

 27. ندا گفته:

  سلام به سانسوریام هفتهای یک با آب میدم پشت پنجره صبح ها دو ساعت آفتاب داره یک ماه پیش گلدونشو عوض کردم دوبار هم تا بحال بهش کود Bio20goldدادم ولی برگ هاش چروک شده ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ترکیب خاکشون چی هست؟ایا موقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان براحتی خارج میشه؟

 28. مهدی گفته:

  سلام
  من حدود ۱۵ تا گلدان سانسوریا پا کوتاه دارم حدود ۱۰ تا از اونها این اتفاق براش افتاده( عکس زیر )
  http://uupload.ir/files/ao10_سانسوریا.jpg
  خاکشون رو کنترل کردم، ریشه هاشون هم مشکلی نداشت آبیاریشون رو کمی فاصله دار تر کردم اما باز مشکل رفع نشده، هیچگونه اثری از شپشک آردآلود یا خال قهوا ای روی برگها نیست، لطفا راهنمایی بفرمائید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر ریشه ها سالم هستند وخاکش مناسب هست کمبود ابیاری دارند دما رو چک کنید وگیاهان رو کامل سیراب کنید،اگر فقط برگهای قدیمی به این شکل چروک شدن تا حدودی طبیعی هست برگهای قدیمی بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند. میتونید بعد از خشک شدن کامل، از گیاه جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *