بیماری‌های گل سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا : یکی از اصلی‌ترین مشکلات و بیماری‌های اصلی سانسوریا بیماری‌های قارچی می‌باشد. بیماری‌های قارچی ممکن است باعث پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد شوند و به تدریج به تنه گیاه پیشروی کند. از علایم اصلی بیماری‌های قارچی لکه‌های سیاه و قهوه‌ای بر روی برگ‌ها، شل شدن تنه گیاه می‌توان نام برد. از اولین نشانه‌های پوسیدگی ریشه عدم جذب آب توسط گیاه می‌باشد که باید سریعاً موردبررسی قرار گیرد.

از دیگر بیماری‌های اصلی گیاه سانسوریا می‌توان به لارو حشرات اشاره کرد که معمولاً از برگ‌های گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگ‌ها و یا پهنه آنان را زخمی می‌کند و سوراخ‌هایی را در آنان ایجاد می‌کند.
تریپس آفت دیگری است که بر اثر تغذیه آن برگ‌ها می‌پیچند و بدشکل می‌شوند و نقاط خاکستری – نقره‌ای بر روی آنان ظاهر می‌شود. همچنین تریپس ازجمله عوامل انتقال‌دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که در نتیجه آن بر روی برگ‌ها لکه‌های زردرنگی ایجاد می‌شود و برگ‌ها نیز بدشکل و گیاه کوتاه‌قامت می‌شود. (لکه‌های زردرنگ ناشی از این ویروس را باحالت طبیعی برخی زا انواع سانسوریا که ابلق هستند اشتباه نگیرید).

بیماری سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا

شپشک آرد آلود از دیگر آفات این گیاه است که به دلیل تغذیه از شیره این گیاه آن را ضعیف می‌کند و برگ‌ها بخصوص برگ‌های جوان کوتاه‌قامت، بدشکل زردرنگ می‌شوند و فعالیت شدید این آفت نیز موجب افتادن و خم شدن برگ‌ها می‌شود. اصولاً اگر تعداد آفات کم است با کمک یک تکه پارچه مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید. در مورد شپشکهای آرد آلود پارچه را با کمی الکل آغشته کنید. اگر تعداد آفات نیز زیاد است می‌توان از برخی سموم سیستمیک استفاده کرد.
از دیگر نماتد گره ریشه می‌تواند بر روی ریشه سانسوریا گال تولید کند که درنتیجه گیاه ضعیف و کوتاه‌قامت می‌شود و حتی ممکن است از بین برود. استفاده از مخلوط خاکی ضدعفونی شده و مواد گیاهی سالم راهکار مبارزه با نماتدها و درواقع جلوگیری از فعالیت آنان است.

پوسیدگی ریشه یکی از بیماری‌های قارچی این گیاه است که موجب آبدار شدن و پوسیدن ریشه‌ها و درنتیجه پژمردن و افتادن برگ‌های گیاه می‌شود. اگر بر روی قسمت‌های مختلف گیاه لکه‌هایی قهوه‌ای و نرم دیدید گلدان گیاه را عوض کنید و برای جلوگیری از شیوع این بیماری سعی کنید در ضمن آبیاری برگ‌های گیاه خیس نشود و خاک گلدان نیز زهکش مناسبی داشته باشد و بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک گلدان خشک شود. لکه برگی قارچی از دیگر بیماری‌های سانسوریا است که در ابتدا بر روی برگ‌های جوان زخم‌های آبدار و قرمز قهوه‌ای به وجود می‌آید که حاشیه‌های زردرنگی دارند. تحت شرایط مرطوب و شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل می‌شوند و برگ از بین خواهد رفت. محیط مرطوب و خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط به شیوع این بیماری کمک می‌کند. در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد.

بلایت جنوبی از دیگر بیماری‌های این گیاه است که بر روی برگ‌ها و بخصوص در نزدیکی سطح خاک زخم‌هایی آبدار و قهوه‌ای‌رنگی ایجاد می‌شود و بر روی سطح خاک و برگ‌ها نیز سطوح سفیدرنگی که ناشی از رشد میسلیومهای قارچ است ظاهر می‌شوند که به‌تدریج سیاه‌رنگ می‌شوند. برگ‌ها پژمرده شده و در نهایت از بین می‌روند. به‌کارگیری از مواد سالم گیاهی و شرایط مناسب نگهداری ازجمله راه‌کارهای پیشگیری از این بیماری است.

برای خرید سم قارچ‌کش مخصوص خاک و اندام‌های هوایی گیاه سانسوریا اینجا کلیک کنید.

برای خرید کود مخصوص سانسوریا اینجا کلیک کنید.

بیماری‌های گل سانسوریا

 

206 دیدگاه برای “بیماری‌های گل سانسوریا

 1. ندا گفته:

  سلام به سانسوریام هفتهای یک با آب میدم پشت پنجره صبح ها دو ساعت آفتاب داره یک ماه پیش گلدونشو عوض کردم دوبار هم تا بحال بهش کود Bio20goldدادم ولی برگ هاش چروک شده ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ترکیب خاکشون چی هست؟ایا موقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان براحتی خارج میشه؟

 2. مهدی گفته:

  سلام
  من حدود ۱۵ تا گلدان سانسوریا پا کوتاه دارم حدود ۱۰ تا از اونها این اتفاق براش افتاده( عکس زیر )
  http://uupload.ir/files/ao10_سانسوریا.jpg
  خاکشون رو کنترل کردم، ریشه هاشون هم مشکلی نداشت آبیاریشون رو کمی فاصله دار تر کردم اما باز مشکل رفع نشده، هیچگونه اثری از شپشک آردآلود یا خال قهوا ای روی برگها نیست، لطفا راهنمایی بفرمائید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر ریشه ها سالم هستند وخاکش مناسب هست کمبود ابیاری دارند دما رو چک کنید وگیاهان رو کامل سیراب کنید،اگر فقط برگهای قدیمی به این شکل چروک شدن تا حدودی طبیعی هست برگهای قدیمی بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند. میتونید بعد از خشک شدن کامل، از گیاه جدا کنید.

 3. پارسا گفته:

  با سلام و روز بخیر
  چند وقتیه که سانسوریام یکم چروکیده و نرم و کج شده
  میخواستم ببینم مشکلش چیه؟ لازمه کار خاصی انجام بدم؟
  نور مستقیم صبح داره تقریبا یه ساعت و بقیش غیر مستقیم تا ظهر و نصف استکان هم هفته ای یه بارآب میدم.
  http://uupload.ir/files/1ba6_img_20191010_124410.jpg
  http://uupload.ir/files/undw_img_20191010_124448.jpg
  http://uupload.ir/files/b6g1_img_20191010_124456.jpg
  http://uupload.ir/files/59vi_img_20191010_124516.jpg
  http://uupload.ir/files/ibrd_img_20191010_124529.jpg
  http://uupload.ir/files/tzoj_img_20191010_124540.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مشکل در ابیاریتون هست با نصف استکان گیاه کامل سیراب نمیشه،یعنی اب فقط به ساقه گیاه میخوره وبه ریشه ها نمیرسه،سعی کنید گیاه رو کامل ابیاری کنید به اندازه ای که اب مقداری از زهکش گلدان خارج بشه وابیاری مجدد رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 4. فاطمه گفته:

  با سلام یک گلدان سانسوریا سبز بلند دارم که ۴۰روزی میشه خریدم حدود ۱۰ روز پیش گلدونش رو عوض کردم خاکش خیلی سبکه خاک برگ و پوست بادام و ….، خاکش رو امروز اب میدم فرداش خشکه، هرکدوم گلدونام که ازین خاک برگ ریختم، اصلا اب نگه نمیداره داخلش، اما چون میترسم ابیاری خرابش کنه بعد یک هفته بهش اب دادم، امروز (۳روز بعد ابیاری اخری) دیدم ۳تا از برگام پیچ خوردند، یکی از برگها که از بقیه کمی کوتاهتره هم از وقتی خریدم خم بود که الان کمی بیشتر خم شده، به برگاش دست میزنم خیلی سفت و خشکه، طبیعیه (از اول اینطور بود)؟!
  پایین پنجره شمال شرقی (پای پنجره کنار دیوار ) و در فاصله یک متری از دستگاه بخور سرد قراردارد که فعلا اکثرا پنجره بالای سرش هم بازهست و هوا جریان داردلطفا بفرمایید علت پیچ و تاب برگها طبیعیه؟ چکار کنم.
  ممنونم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاک برگ برای سانسوریا مناسب نیست ،بهتر هست از خاک مخصوص کاکتوسها برای سانسوریا استفاده کنید، پیچ خوردن برگها دلیلش گرمای زیاد یا کمبود اب هست میتونید برای رفع تشنگی گیاه گلدان رو داخل یک ظرف پر از اب بمدت ۱۵ دقیقه قرار بدید تا گیاه کامل سیراب بشه. خم شدن برگ احتمالش ضربات فیزیکی میتونه باشه برای راهنمایی بهتر از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 5. محدثه گفته:

  ممنون از راهنماییتون. اره از داخل خاک دیروز دیدم بدنه گیاه لق میزنه. حتما کارهایی ک فرمودید انجام میدم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ریشه های گیاه مشکل داره، گیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو چک کنید احتمالا ریشه گیاه پوسیده،خاکش مناسب به نظر نمیرسه از خاک مخصوص کاکتوسها برای سانسواریا استفاده کنید وحتما زهکش گلدان باز باشه، برای سانسوریا از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید کود سه بیست مناسب سانسوریاها نیست، میتونید از کود ۱۲،۱۲،۳۶ یا ۳،۱۱،۳۸ برای تقویت گیاه استفاده کنید، برگی که خم شده رو میتونید کات کنید وبه چند قسمت ۷_۱۰ سانتی تقسیم کنید وبکارید ریشه دار میشه وتکثیر میشه دقت کنید که برگها رو سرو تَه نکارید. اگر ریشه ها پوسیده تمام ریشه های پوسیده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید ودر خاک مخصوص کاکتوسها که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید خاکش باید تخلخل زیادی داشته باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه. خاکش هر وقت کامل خشک شد ابیاری کنید.

 6. محدثه گفته:

  سلام. خسته نباشید. من یک سانسوریا ابلق کرواتی دارم. دوسال هستش ک خریدمش. به محض خریدن گلدونشو عوض کردم. تا چند ماه پیش اصلن برگ اضافه نکرد تااینکه با هر آبیاریش کود ۳ بیست دادم. سه تا برگ اضافه کرد. پشت پنجره شمال شرقی هستش. آبیاری هم ۱۵ روزی انجام میشه و هر سه بار آبیاری یک بارم ۳ بیست میدم بهش. اما تازه دیدم همه برگها لوله شدن و یکی ک از همه برزگ تر خم شده به پایین و چروک شده. چکار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 7. علی شیری گفته:

  سلام من چند گلدان سانسوریا دارم به مرور دارن از ریشه شل میشن و میوفتن چی کار کنم ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 8. ایمان گفته:

  سلام سانسوری بلندی دارم و هر زمانی که دو بند انگشت سطح خاک خشک شد آبیاری میکنم وند متوسط دارد از هوش مناسب ولی چرا برگها از وسط گل له وشل ویکی مشه واز بالا زرد وچروک واقعیتی هم تا به حال ندارم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دوست عزیز لطفا جملات رو واضح ودرست تایپ کنید من اصلا چیزی از نوشته های شما متوجه نشدم، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 9. حسین اقاصادقی گفته:

  سلام روز خوش گیاه سانسوریام بعد از دو سال با ابدهی هفته ای دوبار بعضی از برگهاش میافته . در نور یا مکانش هم تغییری ندادیم. دو ماهی یه بار هم کود سه بیست و اهن میدم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابیاری رو باید زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،ترکیب خاکش چی هست؟ از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 10. الهه گفته:

  سلام وقت بخیر من چند وقت سانسکریت ابلغ خریدم،حالا ساقه گل خشک شدن،مثل عکس یک چی کار کنم گل رو

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر منظورتون گیاه سانسوریاست،ساقه گلدهنده اگر خشک شده از انتها جدا کنید.

 11. بهنود گفته:

   با سلام ،من دیروز یک گل سانسواریا ابلق بلند از گلخانه خریداری کردم و همونجا گلدونش رو تغییر دادم و به محض آوردن به منزل آبیاری کامل کردم ولی دو روز بعد دیدم یکی از برگهای بلند و صاف اون از انتها شل شده و افتاده و انتهای ساقه نرم و شل شده با یک نخ ثابت نگه داشتم ،نگرانم برگای دیگه هم انطور بشود. ممکنه راهنمایی کنید علت چیست و چکار باید کرد.سپاسگزارم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، چند تنش یکجا به گیاه وارد شده،ابیاری رو یک هفته بعد بهتر بود انجام میدادید، فعلا گیاه رو در جای ثابت،خنک،ونیمه سایه نگهداری کنید تا تنش وارد شده برطرف بشه بعد از یک هفته بمرور زمان به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 12. مونا گفته:

  سلام خسته نباشین
  من در مورد سانسوریام پرسیده بودم عکس هم فرستادم ولی جوابی نگرفتم

 13. مونا گفته:

  بخاطر گرمای زیاد تابستون تو خونه نگهداری میکنم سانسام رو، ولی پشت پنجره هست و نور خوب میگیره ابیاری هم وقتی پاش خشکه انجام میدم ولی همه سانسام درگیر زنگ شدن ، عکس رو نمیدونم چطوری باید بفرستم

 14. مونا گفته:

  سلام خسته نباشید، علت نازک شدن برگای سانسوریا رو می خواستم بپرسم، من یه بلک گلد پاکوتاه دارم دوتا پاجوش بلک هم داره یه مدت درگیر بیماری زنگ بوده قارچکش زدم الان چند روزیه متوجه شدم برگاش دارن نازک میشن ترسیدم خراب بشه کامل درش اوردم گذاشتم اب،
  می خواستم بپرسم میشه تو اب نگهداریش کنم تا ریشه هاش دوباره به رشد بیفتن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 15. گودرزي گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید اگر پیجی در اینستاگرام دارید مممنم میشم که بمن اعلام کنید در مورد گیاه سانسوریام سوالی داشتم
  خیخیلی وقت هست سانسوریا گرفتم اصلااا رشد نکرده یکم بیحال شده بغل برگ هاشم خورده شده خود گیاه هم از حالت سبز رنگی خارج شده

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، پاسخگویی سوالات همینجا انجام میشه،شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنما ییتون کنیم، برای اموزش ارسال عکس روی سایت روی نوشته کلیک کنید.

 16. گودرزي گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید اگر پیجی در اینستاگرام دارید مممنم میشم که بمن اعلام کنید در مورد گیاه سانسوریام سوالی داشتم

 17. فرزانه گفته:

  سلام خسته نباشین …گل سانسوریای من خیلی برگاش بلند شده و خم میشه یکم هم لوله شده در عین حال کنید که با کش همشون کردم صاف بایستن..چه باید بکنم قابل درمان هست؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، گیاه رو به جای خنکی انتقال بدید ،گرما باعث لوله وشل شدن برگهای این نوع گیاه میشه میتونید یک چوب صاف رو بعنوان تکیه گاه براش استفاده کنید تا برگها راست بشن.

 18. محمدعلی دوست گفته:

  باسلام برگ های سانسم لبه های طلییاش یالبه سبزرنگش خورده شده هست انگار حشره ای آفتی داخل گیاهه داره تغذییه میکنه دلیلش چی میتونه باش باید چه سمی بزنم وچند سی سی تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید ،واز گیاه وقسمتهای لبه برگ که مشکل داره عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 19. مهدی گفته:

  سلام ببخشیدیک ساله سانسوریای پاکوتاه سبز دارم همه شرایطش خوب بود اما از دیروز متوجه شدم برگهاش شل و بیحال شدن و حالت افتادکی دارن پیدا میکنن.خیلی برگهاش بیحالن چون قبلا سفت و محکم بود احتمال میدم این اواخر ابیاریشو زیاد کرده بودم.الان چیکار کنم ک خراب نشه و باز جون بگیره؟؟؟؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو چک کنید اگر ریشه ها پوسیدن تمام قسمتهای پوسیده رو جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید یک روز در جای خنک وسایه نگهداری کنید بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی و خشک شده بکارید وابیاری رو کاملا سطحی انجام بدید وتا زمان رشد مجدد در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.اگر ریشه ها سالم بودند دو الی سه روز گیاه رو در جای خنک وسایه نگهداری کنید تا ریشه ها کمی هوابخورن بعد خاکش رو ضدعفونی وخشک کنید ومجدد بکارید.

 20. امین گفته:

  سلام
  من دو ماه میشه یک سانسوریا خریدم و تو خونه نگهداری میکنم
  تو این مدت اصلا رشد نکرده ولی کنارش یک جوانه زد والان تقریبا جوانه جدید اندازه سانسوریا رشد کرده(حدود۳۰سانت)
  حالا سوالی که دارم اسن هستش که چرا سانسوریای اول رشد نمیکنه با این که وسطش یک جوانه هم داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، سانسوریاها بصورت یک برگی رشد میکنند واندازه معینی دارند وادامه رشدشون بصورت پاجوش زدن هست،برگهای قبلی یعنی تا اندازه مشخصی رشد میکنند. در سانسوریاهای پاکوتا هم همینطور رشد تا اندازه ای هست وزیاد نیست، برای اطمینان میتونید از گیاه عکس بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 21. زهرا گفته:

  سلام سانسوریا من ۴ ساعت زیر افتاب بوده برگا سفید و شل و افتاده شد چیکارکنم حالا توروخدا زود جواب بده

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، افتاب سوخته شدن،بجای خنکی انتقال بدید،وکامل ابیاری کنید،برگهایی که سوختن درمان نمیشن ولی برگهای جدیدی که سبز خواهند شد سالم خواهند بود. بمرور زمان برگهای سوخته رو جدا کنید.

 22. mehrnaz گفته:

  ببخشید سانسوریا ابلقمو من پارسال خریدم از پارسال تا حالا رشدی نداشته پشت پنجره شمالی هست و جدیدا هم برگا لول شدن و هم خط های چروکیدگی داره دلیلش چی میتونه باشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، نوع ابلق این گیاه به نور بیشتری احتیاج داره،از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دلایل مختلفی میتونه داشته باشه،ابیاری بیش از اندازه، کمبود نور،کمبود عناصر موجود در خاک،خاک نامناسب، گرفتگی زهکش و…

 23. حسين گفته:

  سلام من یک ماهی است سانسوریا شمشیری خریدم که ١۵ روزی نصف یک لیوان اب دادم بهشون و تو محیط کم نور خونه و دمای ٣٠ درجه هستن برگ های قدیمی لول شدن و جوونه ی جدید هم دارن تازگی روی یک برگ قدیمی لک قهوه ای شبیه سوختگی با دوسه تا لک ریز که با دست کنده میشه زده چکارکنم مشکلش از کجاست

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، از قسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بدون نور فلش بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خواهش میکنم، این نوع لکه ها شبیه ضربات فیزیکی هست ویا تماس برگها با شیشه ویا قسمت فلزی پنجره، برگهای گیاه حالت چروکیدگی داره، از ابیاری زیاد ویا از کمبود ابیاری میتونه باشه گیاه رو کامل سیراب کنید اگر خاکش خشک هست،گلدان رو داخل تشت اب بگذارید حدود ۱۵ دقیقه تا خاک کامل خیس بشه،اگر بعد از چند روز حالت چروکیدگی بهبود یافت وبرگها مثل سابق از حالت نرمی خارج شدن که بهتر ولی اگر بهبود نیافت ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی چک کنید.

 24. حمیده گفته:

  سلام بازم ممنون از توضیح خوبتون اینم عکسی درخواست کرده بودید از سانسوریا بگیرم

 25. حمیده گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  یه سوال داشتم یه سانسوریا کراواتی دارم که لبه های اون حالت خوردگی و زردی داره و یه مقدار برگ از حالت سفت بودن در اومده و حالت پذیر شده میخواست ببینم علت چیه در ضمن نور خوب و آبیاری و خاکش هم خوب هستش فقط شهری زندگی می کنم یکی از شهرهای گرم ایران هستش میخواستم بدونم مشکل چیه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دلیلش دمای زیاد وکمبود رطوبت محیط میتونه باشه ویا ضربات فیزیکی، از گیاه وقسمتهایی که میفرمایید تغییر رنگ داده عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 26. Bahar گفته:

  سلام من یک سانسوریاابلغ دارم ک اززمستان داخل پذیرایی بود وازیک ماه پبش اوردمش جای پنجره امروز دیدم ساقه یکی ازغلافاش زردشده وبرگش افتاده البته اینم بگم ک نوک برگاش زردوخشک شده بود ک ابیاریش کردم فک کنم اب زیاددادم ک اون برگش ساقش زردشده وافتاده ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 27. موسوی گفته:

  نشکر از سایت خوبی که دارید
  من سانسوریا پاکوتاه انواع مختلفشو پشت پنجره پذیرایی نگه می دارم ی چند وقتیه نوک برگ های سانسوریاها لبه هاش به سمت بیرون متمایل شده به نظر شمل علت این موضوع چه چیزی میتونه باشه؟ با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، نور ودمای زیاد وکمبود رطوبت محیط باعث این مشکل میشه بهتر هست نور رو فیلتر کنید ودما رو اگر میتونید پایین بیارید ویا گیاهان رو به محیط خنکتری انتقال بدید ورطوبت محیط رو با مه پاشی ویا جزیره زیر گلدانی تامین کنید.برای راهنمایی بهتر عکس واضح از گیاهان بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 28. طاهره گفته:

  سلام . من این سنسوریا رو دو روزه خریدم . آوردم خونه نوک دو تا برگش انگار داره سیاه میشه و انگار نرم شره

 29. سعید گفته:

  سلام من یک گیاه سانسوریا حدود یک ماهه که دارم و هر ۱۵ روز یکبار اب میدم امروز دیدم پشت برگ هاییش که رو به دیوار بودند لکه هدی قهوه ای بزرگ زده که انگار دارن بزرگ تر میشن
  لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، از قسمتهایی که لکه دارند عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،هر هفته گیاه رو باید نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه.

 30. دنیا گفته:

  سلام، گیاه سانسوریا پاکوتاهم برگاش از قاعده قهوه ای شدن، وسطشم که نگا میکنم قهوه ای شده و حتی دو تا پاجوشاش هم لکه قهوه ای دارن، میشه نجاتشون داد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمال داره که در اثر ابیاری زیاد وشرایط نامساعد رشد باعث پوسیدگی ریشه شده ،بهتر هست گیاه رو از خاک خارج کنید وقسمتهایی رو که پوسیده شدند جدا کنید وقسمتهای سالم رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وبعد ازپینه بستن قسمت بریده شده، داخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید،میتونید برگها رو به اندازه ۱۰ سانتی برش بزنید وبکارید که هر برگ ریشه زده وپاجوش میزنه.

 31. سعید گفته:

  سلام وقت بخیر
  من به تازگی دوتا گل سانسوریا ابلق خریداری کردم ولی متوجه شدم لبه های گل من همون حالت ابلق رو داره ولی بجای لبه های زرد رنگ لبه ها گل سبز روشنه چکار کنم که کاملا زرد شن.ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، جای پرنوروفیلتر شده بگذارید اگر ابلغ باشه لبه ها زرد میشن.

 32. سینا گفته:

  سلام و ممنون از راهنمایی هاتون. من دو ساله که دو تا گلدان بزرگ سانسوریا دارم، سال اول حسابی رشد داشتن. ۴ تا پاچوش زد و در کل حدود ۸ تا برگ جدید دراورد. اواخر زمستان دو تا از برگ های خیلی قدیمی که مال ۳ یا ۴ سال پیش بود خشک شد و من فکر کردم طبیعیه. امسال انتظار داشتم حداقل ده تا برگ جدید و کلی پاجوش در بیاره اما تا الان فقط یک برگ جدید داشته. من هفته ای یک بار آبیاری می کنم. زمستون کمتر هم آب میدادم. خیلی هم برگ هاش شاداب، خوش رنگ و سرحالن. کم و بیش کود هم میدم بهش مشکلش چیه به نظر شما؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمال داره که گیاه ریشه پرکرده وداخل گلدان جایی برای رشد نداره اگر براتون مقدور هست سایز گلدان رو بزرگتر کنید اگر نه، میتونید گیاه رو با کودهایی که مناسب گیاهان گوشتی هستند ماهی یک بار تقویت کنید مثل ۱۲،۱۲،۳۶٫

 33. مریم گفته:

  سلام. میشه حتما ج منو بدید. من ی گلدون از سانسوریا دارم ک دوتا برگهاش چندماهیه ک هیچ رشدی نداره .البته ی ماه پیش جوونه زد و اون در حال رشده. وسط اون دوتا برگ ک رشد نمیکنن هم ی جوونه هست ک اونم رشد نمیکنه. باید چیکارکنم ؟؟؟

 34. Fateme گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من چهارتا گلدون سانسوریا دارم .شرایط نگهداری همشون به این صورت هستش که از نور پنجره استفاده میکنن هر هفت یا ده روز ابیاری میشن و در مورد دمای خونه از کف گرمایش داریم البته دما مناسب هستش و اینکه خاکشون هم ترکیب کود حیوانی و خاک نرم هستش .اما چند وقته یکی از گلدونهام برگهاش شل ونرم شده و نوکشون هم خیلی کم زرد و تقریبا لول و چروکیده . یکی دیگه از گلدونهام هم که تقریبا ۶ ماه گرفتمش اصلا رشد نکرده البته موقع خرید خیلی بلند بود که فروشنده گفت تا حدود ده سانتش رو تو خاک بزار بمونه . من خاک گلدونهام رو اسفندعوض کردم و پاچوشها رو از گلدون مادر جدا کردم و داخل گلدون جدید قرار دادم که از سه تا گلدون جدید فقط یکیشون از کنارش جونه جدید در امده .اونم دوتا برگش خشک شده وروی ساقه های بلند تیکه های سوخته مثل لکه خشک شده داره .ممنون میشم اگه بگین مشگلشون چیه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دلیل لول وچروکیده شدن برگها دمای زیاد وکمبود رطوبت میتونه باشه، که بهتر هست گیاه رو به محیط خنکتری انتقال بدید ،بعد از تعویض خاک وگلدان تقریبا دو ماه زمان میبره تا گیاه مجدد شروع به رشد کنه که جای نگرانی نیست، وجود لکه های زرد در نوک برگها میتونه از ابیاری زیاد، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،ویا کمبودیا بیشبود عناصر در خاک باشه، که بهتر هست این موارد رو چک کنید،وجود لکه های سوخته روی برگها نشان از قارچ هست که بهتر هست خاک وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،سمپاشی رو در فضای باز بدون نور وباد انجام بدید وموقع سمپاشی نکات ایمنی رو رعایت کنید. میتونید از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید.

 35. مادرمهر گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  من نزدیک ۷ ساله که سنسوریا دارم از نوع پایه کوتاه گیاه خوب و مقاومیه
  اما الان چند روزه دارم میبینم برگ هاش زرد دارن میشن برگ های تازه اش نه قدیمی ها ابیاریش تقریبا هر ۸ تا ۱۰ روزه نورش هم توی راه پله است و نور از قسمت درب ورودی حیاط بهش میرسه نمیدونم چیکار کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، چند عامل باعث زرد شدن برگهای جوان گیاه میشه،کمبود نور،ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،کمبود عناصر موجود در خاک این موارد رو چک کنید،زهکش رو بررسی کنید که گرفته نباشه ،ابیاری هر وقت خاکش کامل خشک شد انجام بدید وخاکش باید تخلخل زیادی داشته باشه اگر این موارد ایدال بود گیاه رو با کودهای پتاس بیشتر از ازت ویا کودهای آلی تقویت کنید، ماهی یک بار.

 36. فروزان گفته:

  باسلام و خسته نباشد
  سانسوریای ابلق من دچار ترک ها زیادی میشه ینی از زمان خرید اینجوری بودند باید چیکار کنم؟