بیماری‌های گل سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بیماری‌های گل سانسوریا : یکی از اصلی‌ترین مشکلات و بیماری‌های اصلی سانسوریا بیماری‌های قارچی می‌باشد. بیماری‌های قارچی ممکن است باعث پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد شوند و به تدریج به تنه گیاه پیشروی کند. از علایم اصلی بیماری‌های قارچی لکه‌های سیاه و قهوه‌ای بر روی برگ‌ها، شل شدن تنه گیاه می‌توان نام برد. از اولین نشانه‌های پوسیدگی ریشه عدم جذب آب توسط گیاه می‌باشد که باید سریعاً مورد بررسی قرار گیرد.

از دیگر بیماری‌های اصلی گیاه سانسوریا می‌توان به لارو حشرات اشاره کرد که معمولاً از برگ‌های گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگ‌ها و یا پهنه آنان را زخمی می‌کند و سوراخ‌هایی را در آنان ایجاد می‌کند.

تریپس آفت دیگری است که بر اثر تغذیه آن برگ‌ها می‌پیچند و بدشکل می‌شوند و نقاط خاکستری – نقره‌ای بر روی آنان ظاهر می‌شود. همچنین تریپس ازجمله عوامل انتقال‌دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که در نتیجه آن بر روی برگ‌ها لکه‌های زردرنگی ایجاد می‌شود و برگ‌ها نیز بدشکل و گیاه کوتاه‌قامت می‌شود. (لکه‌های زردرنگ ناشی از این ویروس را باحالت طبیعی برخی از انواع سانسوریا که ابلق هستند اشتباه نگیرید).

بیماری سانسوریا

بیماری‌های گل سانسوریا

شپشک آرد آلود از دیگر آفات این گیاه است که به دلیل تغذیه از شیره این گیاه آن را ضعیف می‌کند و برگ‌ها بخصوص برگ‌های جوان کوتاه‌ قامت، بدشکل زردرنگ می‌شوند و فعالیت شدید این آفت نیز موجب افتادن و خم شدن برگ‌ها می‌شود. اصولاً اگر تعداد آفات کم است با کمک یک تکه پارچه مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید. در مورد شپشکهای آرد آلود پارچه را با کمی الکل آغشته کنید. اگر تعداد آفات نیز زیاد است می‌توان از برخی سموم سیستمیک استفاده کرد.

از دیگر بیماریها نماتد گره ریشه است که می‌تواند بر روی ریشه سانسوریا گال تولید کند که درنتیجه گیاه ضعیف و کوتاه‌ قامت می‌شود و حتی ممکن است از بین برود. استفاده از مخلوط خاکی ضدعفونی شده و مواد گیاهی سالم راهکار مبارزه با نماتدها و درواقع جلوگیری از فعالیت آنان است.

پوسیدگی ریشه یکی از بیماری‌های قارچی این گیاه است که موجب آبدار شدن و پوسیدن ریشه‌ها و درنتیجه پژمردن و افتادن برگ‌های گیاه می‌شود. اگر بر روی قسمت‌های مختلف گیاه لکه‌هایی قهوه‌ای و نرم دیدید گلدان گیاه را عوض کنید و برای جلوگیری از شیوع این بیماری سعی کنید در ضمن آبیاری برگ‌های گیاه خیس نشود و خاک گلدان نیز زهکش مناسبی داشته باشد و بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک گلدان خشک شود. لکه برگی قارچی از دیگر بیماری‌های سانسوریا است که در ابتدا بر روی برگ‌های جوان زخم‌های آبدار و قرمز قهوه‌ای به وجود می‌آید که حاشیه‌های زردرنگی دارند. تحت شرایط مرطوب و شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل می‌شوند و برگ از بین خواهد رفت. محیط مرطوب و خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط به شیوع این بیماری کمک می‌کند. در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد.

بلایت جنوبی از دیگر بیماری‌های این گیاه است که بر روی برگ‌ها و بخصوص در نزدیکی سطح خاک زخم‌هایی آبدار و قهوه‌ای‌رنگی ایجاد می‌شود و بر روی سطح خاک و برگ‌ها نیز سطوح سفیدرنگی که ناشی از رشد میسلیومهای قارچ است ظاهر می‌شوند که به‌تدریج سیاه‌رنگ می‌شوند. برگ‌ها پژمرده شده و در نهایت از بین می‌روند. به‌کارگیری از مواد سالم گیاهی و شرایط مناسب نگهداری ازجمله راه‌کارهای پیشگیری از این بیماری است.

برای خرید سم قارچ‌کش مخصوص خاک و اندام‌های هوایی گیاه سانسوریا اینجا کلیک کنید.

برای خرید کود مخصوص سانسوریا اینجا کلیک کنید.

منبع:میهن کاکتوس

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

guest
298 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
حمیده
حمیده
۱۷ تیر, ۱۳۹۸ ۲۰:۱۹

خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید

حمیده
حمیده
۱۷ تیر, ۱۳۹۸ ۰۸:۴۵

https://s.amsu.ng/JqiIakjnSqZN سلام ببخشید اینم عکس که خواسته بودید

کارشناس میهن کاکتوس
۱۷ تیر, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۰
در پاسخ به  حمیده

سلام، خواهش میکنم، این نوع لکه ها شبیه ضربات فیزیکی هست ویا تماس برگها با شیشه ویا قسمت فلزی پنجره، برگهای گیاه حالت چروکیدگی داره، از ابیاری زیاد ویا از کمبود ابیاری میتونه باشه گیاه رو کامل سیراب کنید اگر خاکش خشک هست،گلدان رو داخل تشت اب بگذارید حدود ۱۵ دقیقه تا خاک کامل خیس بشه،اگر بعد از چند روز حالت چروکیدگی بهبود یافت وبرگها مثل سابق از حالت نرمی خارج شدن که بهتر ولی اگر بهبود نیافت ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی چک کنید.

حمیده
حمیده
۱۶ تیر, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۴

سلام بازم ممنون از توضیح خوبتون اینم عکسی درخواست کرده بودید از سانسوریا بگیرم

کارشناس 2
۱۶ تیر, ۱۳۹۸ ۲۰:۱۹
در پاسخ به  حمیده

سلام، لینک عکس رو نفرستادید.

حمیده
حمیده
۱۵ تیر, ۱۳۹۸ ۲۱:۲۴

سلام ممنون از سایت خوبتون
یه سوال داشتم یه سانسوریا کراواتی دارم که لبه های اون حالت خوردگی و زردی داره و یه مقدار برگ از حالت سفت بودن در اومده و حالت پذیر شده میخواست ببینم علت چیه در ضمن نور خوب و آبیاری و خاکش هم خوب هستش فقط شهری زندگی می کنم یکی از شهرهای گرم ایران هستش میخواستم بدونم مشکل چیه

کارشناس میهن کاکتوس
۱۶ تیر, ۱۳۹۸ ۰۰:۰۴
در پاسخ به  حمیده

سلام، دلیلش دمای زیاد وکمبود رطوبت محیط میتونه باشه ویا ضربات فیزیکی، از گیاه وقسمتهایی که میفرمایید تغییر رنگ داده عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

Bahar
Bahar
۱۲ تیر, ۱۳۹۸ ۱۴:۵۵

سلام من یک سانسوریاابلغ دارم ک اززمستان داخل پذیرایی بود وازیک ماه پبش اوردمش جای پنجره امروز دیدم ساقه یکی ازغلافاش زردشده وبرگش افتاده البته اینم بگم ک نوک برگاش زردوخشک شده بود ک ابیاریش کردم فک کنم اب زیاددادم ک اون برگش ساقش زردشده وافتاده ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس 2
۱۲ تیر, ۱۳۹۸ ۱۷:۰۵
در پاسخ به  Bahar

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

موسوی
موسوی
۲ تیر, ۱۳۹۸ ۰۳:۲۵

نشکر از سایت خوبی که دارید
من سانسوریا پاکوتاه انواع مختلفشو پشت پنجره پذیرایی نگه می دارم ی چند وقتیه نوک برگ های سانسوریاها لبه هاش به سمت بیرون متمایل شده به نظر شمل علت این موضوع چه چیزی میتونه باشه؟ با تشکر

کارشناس میهن کاکتوس
۲ تیر, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۹
در پاسخ به  موسوی

سلام، ممنون، نور ودمای زیاد وکمبود رطوبت محیط باعث این مشکل میشه بهتر هست نور رو فیلتر کنید ودما رو اگر میتونید پایین بیارید ویا گیاهان رو به محیط خنکتری انتقال بدید ورطوبت محیط رو با مه پاشی ویا جزیره زیر گلدانی تامین کنید.برای راهنمایی بهتر عکس واضح از گیاهان بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

طاهره
طاهره
۱۹ خرداد, ۱۳۹۸ ۲۰:۵۷

سلام . من این سنسوریا رو دو روزه خریدم . آوردم خونه نوک دو تا برگش انگار داره سیاه میشه و انگار نرم شره

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ خرداد, ۱۳۹۸ ۲۳:۲۵
در پاسخ به  طاهره

سلام، در چه محیطی نگهداری میکنید؟

سعید
سعید
۱۵ خرداد, ۱۳۹۸ ۰۱:۰۵

سلام من یک گیاه سانسوریا حدود یک ماهه که دارم و هر ۱۵ روز یکبار اب میدم امروز دیدم پشت برگ هاییش که رو به دیوار بودند لکه هدی قهوه ای بزرگ زده که انگار دارن بزرگ تر میشن
لطفا راهنماییم کنید

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ خرداد, ۱۳۹۸ ۰۹:۰۸
در پاسخ به  سعید

سلام، از قسمتهایی که لکه دارند عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،هر هفته گیاه رو باید نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه.

دنیا
دنیا
۱۱ خرداد, ۱۳۹۸ ۲۳:۳۷

سلام، گیاه سانسوریا پاکوتاهم برگاش از قاعده قهوه ای شدن، وسطشم که نگا میکنم قهوه ای شده و حتی دو تا پاجوشاش هم لکه قهوه ای دارن، میشه نجاتشون داد؟

کارشناس 2
۱۲ خرداد, ۱۳۹۸ ۰۰:۰۱
در پاسخ به  دنیا

سلام، احتمال داره که در اثر ابیاری زیاد وشرایط نامساعد رشد باعث پوسیدگی ریشه شده ،بهتر هست گیاه رو از خاک خارج کنید وقسمتهایی رو که پوسیده شدند جدا کنید وقسمتهای سالم رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وبعد ازپینه بستن قسمت بریده شده، داخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید،میتونید برگها رو به اندازه ۱۰ سانتی برش بزنید وبکارید که هر برگ ریشه زده وپاجوش میزنه.

سعید
سعید
۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۲۳:۲۷

سلام وقت بخیر
من به تازگی دوتا گل سانسوریا ابلق خریداری کردم ولی متوجه شدم لبه های گل من همون حالت ابلق رو داره ولی بجای لبه های زرد رنگ لبه ها گل سبز روشنه چکار کنم که کاملا زرد شن.ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۲۳:۴۲
در پاسخ به  سعید

سلام، جای پرنوروفیلتر شده بگذارید اگر ابلغ باشه لبه ها زرد میشن.

سینا
سینا
۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۰۲:۵۱

سلام و ممنون از راهنمایی هاتون. من دو ساله که دو تا گلدان بزرگ سانسوریا دارم، سال اول حسابی رشد داشتن. ۴ تا پاچوش زد و در کل حدود ۸ تا برگ جدید دراورد. اواخر زمستان دو تا از برگ های خیلی قدیمی که مال ۳ یا ۴ سال پیش بود خشک شد و من فکر کردم طبیعیه. امسال انتظار داشتم حداقل ده تا برگ جدید و کلی پاجوش در بیاره اما تا الان فقط یک برگ جدید داشته. من هفته ای یک بار آبیاری می کنم. زمستون کمتر هم آب میدادم. خیلی هم برگ هاش شاداب، خوش رنگ و سرحالن. کم و بیش کود هم میدم بهش مشکلش چیه به نظر شما؟

کارشناس 2
۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۲:۵۳
در پاسخ به  سینا

سلام، احتمال داره که گیاه ریشه پرکرده وداخل گلدان جایی برای رشد نداره اگر براتون مقدور هست سایز گلدان رو بزرگتر کنید اگر نه، میتونید گیاه رو با کودهایی که مناسب گیاهان گوشتی هستند ماهی یک بار تقویت کنید مثل ۱۲،۱۲،۳۶.

مریم
مریم
۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۷:۲۸

سلام. میشه حتما ج منو بدید. من ی گلدون از سانسوریا دارم ک دوتا برگهاش چندماهیه ک هیچ رشدی نداره .البته ی ماه پیش جوونه زد و اون در حال رشده. وسط اون دوتا برگ ک رشد نمیکنن هم ی جوونه هست ک اونم رشد نمیکنه. باید چیکارکنم ؟؟؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۹
در پاسخ به  مریم

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید.

Fateme
Fateme
۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۳:۵۵

سلام وقتتون بخیر
من چهارتا گلدون سانسوریا دارم .شرایط نگهداری همشون به این صورت هستش که از نور پنجره استفاده میکنن هر هفت یا ده روز ابیاری میشن و در مورد دمای خونه از کف گرمایش داریم البته دما مناسب هستش و اینکه خاکشون هم ترکیب کود حیوانی و خاک نرم هستش .اما چند وقته یکی از گلدونهام برگهاش شل ونرم شده و نوکشون هم خیلی کم زرد و تقریبا لول و چروکیده . یکی دیگه از گلدونهام هم که تقریبا ۶ ماه گرفتمش اصلا رشد نکرده البته موقع خرید خیلی بلند بود که فروشنده گفت تا حدود ده سانتش رو تو خاک بزار بمونه . من خاک گلدونهام رو اسفندعوض کردم و پاچوشها رو از گلدون مادر جدا کردم و داخل گلدون جدید قرار دادم که از سه تا گلدون جدید فقط یکیشون از کنارش جونه جدید در امده .اونم دوتا برگش خشک شده وروی ساقه های بلند تیکه های سوخته مثل لکه خشک شده داره .ممنون میشم اگه بگین مشگلشون چیه ؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۸:۲۸
در پاسخ به  Fateme

سلام، دلیل لول وچروکیده شدن برگها دمای زیاد وکمبود رطوبت میتونه باشه، که بهتر هست گیاه رو به محیط خنکتری انتقال بدید ،بعد از تعویض خاک وگلدان تقریبا دو ماه زمان میبره تا گیاه مجدد شروع به رشد کنه که جای نگرانی نیست، وجود لکه های زرد در نوک برگها میتونه از ابیاری زیاد، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،ویا کمبودیا بیشبود عناصر در خاک باشه، که بهتر هست این موارد رو چک کنید،وجود لکه های سوخته روی برگها نشان از قارچ هست که بهتر هست خاک وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،سمپاشی رو در فضای باز بدون نور وباد انجام بدید وموقع سمپاشی نکات ایمنی رو رعایت کنید. میتونید از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید.

مادرمهر
مادرمهر
۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۰۰:۳۱

با سلام و خسته نباشید
من نزدیک ۷ ساله که سنسوریا دارم از نوع پایه کوتاه گیاه خوب و مقاومیه
اما الان چند روزه دارم میبینم برگ هاش زرد دارن میشن برگ های تازه اش نه قدیمی ها ابیاریش تقریبا هر ۸ تا ۱۰ روزه نورش هم توی راه پله است و نور از قسمت درب ورودی حیاط بهش میرسه نمیدونم چیکار کنم

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۶
در پاسخ به  مادرمهر

سلام، چند عامل باعث زرد شدن برگهای جوان گیاه میشه،کمبود نور،ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،کمبود عناصر موجود در خاک این موارد رو چک کنید،زهکش رو بررسی کنید که گرفته نباشه ،ابیاری هر وقت خاکش کامل خشک شد انجام بدید وخاکش باید تخلخل زیادی داشته باشه اگر این موارد ایدال بود گیاه رو با کودهای پتاس بیشتر از ازت ویا کودهای آلی تقویت کنید، ماهی یک بار.

فروزان
فروزان
۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۷:۰۰

باسلام و خسته نباشد
سانسوریای ابلق من دچار ترک ها زیادی میشه ینی از زمان خرید اینجوری بودند باید چیکار کنم؟

کارشناس 2
۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۸:۵۳
در پاسخ به  فروزان

سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بررسی بشه وبهتر راهنماییتون کنیم.

آرزو
آرزو
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۰:۱۳

سلام ببخشید من سانسوریا ساقه بلند دارم که ساقه های گل م از پایین تغییر رنگ می ده و بعد از یک هفته می افتند نمی دونم مشکلش چی هستش لطفا کمکم کنید.

کارشناس 2
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۲:۴۵
در پاسخ به  آرزو

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید.

زهرا
زهرا
۷ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۲

سلام وقت بخیر .گل سانسوریای من وقتی پاجوش میزنه یه چند وقته که قد می کشه ولی کیفیت ساقه ها نسبتا هم نازک تر وهم از پایین باریک در میاد و استحکام نداره و حالت خمیدگی پیدا میکنه،علت چیه؟؟ ممنون از راهنمایی.

کارشناس میهن کاکتوس
۷ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۱۶:۴۹
در پاسخ به  زهرا

سلام، کمبود نور باعث این مشکل میشه ،گیاه رو بمرور زمان به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

محمدعلی دوست
محمدعلی دوست
۳ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۲۰:۵۹

سلام تشکر از اطلاعاتتون سانسوریای من لکه ریزی شبیه خورده گی یاسوراخ کوچیک لکه کوچیکی رو بدنه برگ دیده میشه به یکی گفتم گفت سم دیازینون بزن شمانظرتون چییه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۳ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۲۱:۵۶
در پاسخ به  محمدعلی دوست

سلام، از قسمتی که لکه شده عکس واضح بفرستید تا بررسی بشه چند مدت هست که لکه ایجاد شده؟ شرایط نگهداری رو هم بفرمایید.

Behzad
Behzad
۲۹ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۲:۴۰

سلاام
سانسوریا ابلق پاکوتاه دو مدل دارم از لحاظ سرحال بودن مشکلی ندارن ولی برگ هاشون به اندازه ی کافی پهن و بزرگ نیس ولی بازم خوب رشد دارن ، واسه پهن شدن برگ هاشون باید کاره خاصی انجام بدم؟؟؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۹ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۵:۰۶
در پاسخ به  Behzad

سلام، کمبود نور باعث نازک شدن برگها میشه برای پهن شدن برگها میتونید بمرور زمان بجای پرنوری انتقال بدید.

مسعود
مسعود
۲۵ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۲:۲۴

سلام، بی نهایت ممنون میشم اگر به سؤالات من پاسخ بدید. پیشاپیش از زیاد بودن سؤالات پوزش میخوام

۱- روی برگ های سانسوریای من لکه های قهوه ای رنگ ظاهر شده، دلیلش چیه؟ (تصویر در لینک زیر)
http://uupload.ir/files/ldkx_1.jpg

۲- روی برگ ها و حتی لبه های برگ ها خشکی های وحشتناکی به وجود اومده، علت چیست؟ (تصویر در لینک زیر)
http://uupload.ir/files/56kt_2.jpg

۳- برگ هایی که به تازگی سر از خاک بیرون آوردن بیشتر از ۴ الی ۵ سانتی متر رشد نمی کنن و دچار پوسیدگی و در نهایت خشک شدن میشن! علت چیست؟ (تصویر در لینک زیر)
http://uupload.ir/files/hwmd_3.jpg
۴- روی برگهای سانسوریای من در جهت طولی برگ بریدگیهایی به وجود اومده که انگار با کاتر ایجاد شده! علت چیست؟ (تصویر در لینک زیر)
http://uupload.ir/files/loz4_4.jpg
۵- بعضی از برگ های سانسوریای من از ناحیه ای که از خاک بیرون اومده و بعضی کمی بالاتر از سطح خاک دچاره پوسدیگهایی شبیه به خوردگی شده اند؟ دلیلش چیه؟ (تصویر در لینک زیر)
http://uupload.ir/files/i1nd_5.jpg

۶-من هفته ای یکبار حدوداً کمی بیشتر از یک لیتر به این گلدون که تصویرش رو در لینک زیر میبینید آب میدم، لطفاً علاوه بر زمان آبیاری حجم آبیاری رو هم بفرمایید. احیاناً من زیاد آب میدم؟
http://uupload.ir/files/hog5_6.jpg

۷- هنگام آبیاری ناگهان متوجه شدم تعدادی شته خیلی ریز خاکستری رنگ روی خاک شروع به حرکت کردن! و بعد از آبیاری دوباره ناپدید شدن! چطور می تونم از بین ببرمشون؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۸
در پاسخ به  مسعود

سلام، همه ی این عکسها از یک گیاه هست یا متفاوت هستند؟
علائمی که روی برگها هست نشان از الوده بودن خاک وقارچی شدن گیاه هست،خاکش هم مناسب به نظر نمیرسه، ترکیب خاکش چی هست؟خاک نامناسب وابیاری زیاد باعث این مشکل شده ترک خوردگی برگها هم دلیل بر ابیاری زیاد هست. ترکیب خاک مناسب برای سانسوریا خاک کاکتوس هست که ترکیبی از ماسه شسته عدسی، پیت ماس وورمی یا کود دامی استریل شده،برای درمان، برگهای الوده رو جدا کنید اگر امکانش هست خاک گیاه رو تعویض کنید وگلدانی که زهکش مناسبی داره استفاده کنید،بعد از تعویض خاک، یک بار با محلول قارچ کش خاک رو ابیاری وگیاه رو سمپاشی کنید.اگر خاک رو تعویض کنید افتهای داخل خاک هم از بین میرند.

وحید
وحید
۲۳ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۲

سلام دلیل کنگره ای شدن برگهای سانسوریا چیست و برای رفع آن چه باید کرد ؟
دلیل لیچ شدن سر برگهای سانسوریا چیست؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۳ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵
در پاسخ به  وحید

سلام، دلیل کنگره ای شدن برگهای سانسوریا افت میتونه باشه دلیلی لیچ شدن هم الوده بودن خاک وقارچی شدن گیاه میتونه باشه،همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود افت چک کنید برگهایی روکه ابکی وحالت ژله ای دارند رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

وحید
وحید
۲۳ فروردین, ۱۳۹۸ ۰۲:۲۵

با سلام خدمت کارشناس محترم حدود ۳هفته قبل دو گلدان سانسوریا خریداری کرده و به گلدان بزرگی که دارای یک شاخه گل از قبل بود انتقال دادم .محل نگهداری گلدان فاقد نور طبیعی می‌باشد به همین دلیل از لامپ رشد گیاه ۵واتی به فاصله بیش از ۱.۵متر تا تاج گیاه برای نوردهی استفاده کردم ،حدود ۱۰روز بصورت شبانه روز لامپ روشن بود و سپس زمان نوردهی به ۴-۵ساعت کاهش یافت امروز متوجه شدم که لبه های برگها کنگره دار شده و نوک یکی از برگها هم لیچ شده.اخرین زمان آبیاری دو هفته قبل بوده.لطفا منو راهنمایی فرمایید.

کارشناس میهن کاکتوس
۲۳ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۳
در پاسخ به  وحید

سلام، نوردهی رو سعی کنید فقط روزها استفاده کنید وبعد از غروب افتاب لامپهارو خاموش کنید تا گیاه استراحت داشته باشه، احتمال داره که قارچی شده باشه،برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید،سمپاشی رو در هوای ازاد بدون حضور باد انجام بدید.

محمدرضا
محمدرضا
۱۷ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۳:۵۲

سلام من یه سانسوریا دارم تا الانم رشدش خیلی خوبه و لی چند وقتی هست یکی از برگای بزرگش که درحال رشدم هست نوکش خیلی کم زرد شده

علتش چیه؟ ابیاری تقریبا هر ده یا ۷روز. خاکشم فک کنم مال کاکتوس باشه
نورم معمولیه رطوبت اتاقمم کمه ….

کارشناس میهن کاکتوس
۱۷ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۴:۵۵
در پاسخ به  محمدرضا

سلام، اگر از برگهای قدیمی این مشکل رو داره طبیعی هست بمرور زمان برگها فرسوده شده واز بین میرند بعد از اینکه کامل زرد وخشک شد میتونید جدا کنید،ولی اگر از برگهای جدید این مشکل رو داره چند دلیل میتونه داشته باشه،کمبود نور،خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،ابیاری زیاد،کمبود عناصر موجود درخاک،این موارد رو چک کنید،اگر نیاز به کوددهی هست بهتر هست ماهی یک بار کوددهی کنید.

میرزایی
میرزایی
۱۵ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۴:۴۸

سلام وقتتون بخیر
یک گل سانسوریا دارم که خیلی قد کشیده اما برگهای بلند بدون قیم تعادل ندارن
چکاری باید انجام بدم?

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۸:۲۰
در پاسخ به  میرزایی

سلام، از گیاه عکس واضح بفرستید تا بررسی بشه.

fatemeh
fatemeh
۱۴ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۸

دو تا گلدون سانسوریا دارم کنار همدیگه، یکیش ظاهرن خیلی سالمه و یک ماه بعد از کاشتش سریع جوونه زد و سانسوریای جدید چند تا اضافه شد، اما یکی از گلدونا یک ساله که عین گل مصنوعی تکون نمی خوره، خراب نمیشه ولی هیچ رشدی هم نداره، یک هفته نبودیم خونه و حالا که برگشتیم سه تا قارچ قهوه ای خیلی نازک وکوچولو کنارش سبز شده، مشکل چیه به نظرتون؟

کارشناس 2
۱۴ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۹:۲۸
در پاسخ به  fatemeh

بهتر هست خاکش رو تعویض کنید خاکش الوده هست،ریشه های گیاه رو هم بررسی کنید واگر پوسیدگی داره قسمتهای پوسیده رو کات کنید بعد از کاشت یک هفته بعد با محلول قارچ کش گلدان رو ابیاری کنید.