آموزش تکثیر گیاه یوکا

Yucca

آموزش تکثیر گیاه یوکا : یوکا گیاه بسیار مقاومی که در سردترین و گرم‌ترین مناطق در دنیا قابل پرورش می‌باشد. این ساکولنت زیبا بیشتر به عنوان گیاه بیرونی و در پارک‌ها و فضاهای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد. راه‌های مختلفی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که در این مقاله به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم.

آموزش تکثیر گیاه یوکا :
جدا کردن پاجوش‌ها یکی از روش‌های تکثیر این گیاه هستند. پاجوش گیاهان کوچکی هستند که از روی ریزومهای (ساقه‌های زیرزمینی) گیاه مادری شروع به رشد کرده‌اند و می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و به عنوان گیاه مستقل در گلدانی جداگانه کاشت کرد. زمان تعویض گلدان گیاه مادری بهترین زمان برای جداسازی پاجوش‌ها است. ابتدا گیاه مادری از گلدان خود بیرون آورده می‌شود. سپس تا جایی که ممکن است باید خاک را از اطراف ریشه‌ها تمیز کرد. بدین منظور می‌توانید از جریان ملایم آب استفاده کنید تا به خوبی خاک‌ها از روی ریشه‌ها پاک شوند. سپس با وسیله‌ای تیز پاجوش را از منطقه طوقه گیاه مادری از آن جدا کنید. توجه داشته باشید که هر پاجوش زمانی که ۴ عدد برگ دارد مناسب جداسازی از گیاه مادری است.

تهیه قلمه از ساقه گیاه راه دیگر تکثیر یوکا است البته اگر قلمه را از نواحی جوان گیاه تهیه کنیم (مثلاً نوک ساقه) این نوع قلمه آسان‌تر از قلمه‌هایی که از قسمت پایین ساقه‌ها تهیه می‌شوند ریشه می‌دهند. قلمه‌ها به طول مختلف تهیه می‌شوند و حداقل طول مناسب حدود ۱۰ سانتیمتر است. اگر از قسمت ساقه که دارای برگ است استفاده می‌کنید قبل از کاشت قلمه باید برگ‌های قسمت پایینی را جدا کنید تا بتوانید قلمه را داخل بستر ریشه‌زایی قرار دهید. برای قطعه کردن ساقه و جدا سازی قلمه از وسیله‌ای تیز استفاده کنید تا ساقه گیاه مادری آسیب نبیند. برخی از پرورش‌دهندگان قلمه‌ها را ۵-۴ روز در مکانی سرد و خشک و به دور از نور آفتاب قرار می‌دهند و اعتقاددارند که این کار به ریشه‌زایی بهتر قلمه‌ها کمک می‌کند. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که اگر دقیقاً قبل از کاشت قلمه‌ها در بستر ریشه زایی در حدود ۰٫۵ سانتیمتر از انتهای آنان جدا شود به ریشه زایی کمک خواهد شد.
همچنین فرو بردن انتهای قلمه‌ها در پودرهایی که با نام هورمون‌های ریشه زایی معروف هستند به رشد ریشه‌ها کمک می‌کند. از محیطی سبک که نگه‌دارنده رطوبت است می‌توان برای کاشت قلمه‌ها استفاده کرد. بهترین محیط ریشه زایی قلمه ها شن است که مرتباً باید مرطوب نگه‌داشته شود. ریشه زایی مناسب قلمه‌ها حتی ممکن است تا شش ماه طول بکشد. راه دیگر تکثیر این گیاه تقسیم کردن ریزومهای این گیاه به قطعات ۷٫۵ سانتیمتری و کاشت آنان در بستر شنی کم عمق است. محیط کاشت را در محیطی گرم قرار دهید تا جوانه‌های موجود بر روی ریزومها رشد کرده و سر از خاک درآورند.

قلمه یوگا

تکثیر یوکا با استفاده از قلمه. سیم‌هایی را که مشاهده می‌کنید برای جلوگیری از خم شدن قلمه‌ها استفاده شده است.

آموزش تکثیر گیاه یوکا

جدا کردن پاجوش از جمله راه‌های تکثیر این گیاه است. گیاه جوان را از ناحیه‌ای که کمترین اتصال را به گیاه مادری دارد جدا می‌کنند.

منبع: باغ سبز

آموزش تکثیر گیاه یوکا

 

پست‌های مرتبط

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش پنجم)

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی : در این مقاله به...

جوانه های حاصل از کاشت بذر

آموزش قلمه زدن گل مرجان

آموزش قلمه زدن گل مرجان: یکی از روش ساده و...

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟ یکی از سؤالاتی که همیشه برای...

نظرات (10)

سلام، خسته نباشید
من یه یوکا دارم نزدیک ۱٫۵ متره، گلدونش کوچیکه، خاکشو چطور عوض کنم خراب نشه؟ واینکه خیلی بلنده چطور کوتاه کنم دوتیکه بشه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 7ام, 1398 22:02:

سلام، ممنون، برای تعویض گلدان ۲۴ ساعت قبل خاک رو کامل ابیاری کنید تا نرم بشه وموقع جابجایی ریشه ها اسیب کمتری ببینند. میتونید سر زنی کنید وقسمت بالایی روداخل کوکوپیت ریشه دار کنید،قسمتی که ریشه داره مجدد جوانه میزنه ورشد میکنه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من تنه یوکا رو از چندسانت بالای ریشه بریدم و چون بلند بود چند تکه بریدم میخواستم بدونم چطوری ریشه دارشون کنم
واینکه چندتا هم پاجوش بدون ریشه دارم میتونم داخل آب پاجوشها رو ریشه دار کنم
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 27ام, 1398 09:07:

سلام، میتونید داخل اب هم ریشه دارکنید ولی بهترین گزینه برای ریشه دار کردن قلمه های یوکا کوکوپیت هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام میخواستم بپرسم قلمه یوکا رو میشه تو اب ریشه دار کرد؟اگه میشه باید اب بطری رو چن روز یک بار عوض کرد یا وقتی کم شد فقط اب اضافه کرد؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 26ام, 1398 12:51:

سلام، داخل اب هم ریشه دار میشه ولی بهترین گزینه برای ریشه دارکردن قلمه ها کوکوپیت هست،داخل اب ریشه ها وقتی دو الی سه سانت شدند باید داخل خاک انتقال بدید واحتمال داره که در این شرایط ریشه ها جدا بشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. یوکا را کاشتم توی باغچه در خونه ، یه بنده خدایی از ته برید و برد
بعد شیش تا جونه از جایی که بریده شد زد بیرون
الان هر کدومش کلی برگ داده به اندازه ۲۰ سانت.
می خواستم بدونم چه جوری می تونم ۵ تا از یوکا ها را جدا کنم و توی گلدون بکارم و هدیه بدم به دیگران.
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 19ام, 1397 15:07:

سلام، دمش گرم?، میتونید تنه جوشها رو با یک چاقو ویا قیچی تیز باغبانی وحتما استریل شده جدا کنید وداخل کوکوپیت بکارید یک ماهه ریشه میزنند. تا زمان ریشه زنی در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وخاک رو مرطوب نگه دارید بعد از شروع به رشد به جای پرنوری انتقال بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت همه دوستان ،بهترین موقع برای قلمه زنی گل یوکا چه زمانیه ،آیا الان که زمستونه میشه این کار رو کرد؟ متشکر

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 26ام, 1397 22:46:

سلام،برای قلمه گیری از انواع گیاهان اپارتمانی بهار بهترین زمان هست. تا بهار چیزی نمونده چند ماه رو هم صبر کنید بهار اقدام کنید.

[پاسخ]

پاسخ