آموزش تکثیر گیاه یوکا

Yucca

آموزش تکثیر گیاه یوکا : یوکا گیاه بسیار مقاومی که در سردترین و گرم‌ترین مناطق در دنیا قابل پرورش می‌باشد. این ساکولنت زیبا بیشتر به عنوان گیاه بیرونی و در پارک‌ها و فضاهای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد. راه‌های مختلفی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که در این مقاله به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم.

آموزش تکثیر گیاه یوکا :
جدا کردن پاجوش‌ها یکی از روش‌های تکثیر این گیاه هستند. پاجوش گیاهان کوچکی هستند که از روی ریزومهای (ساقه‌های زیرزمینی) گیاه مادری شروع به رشد کرده‌اند و می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و به عنوان گیاه مستقل در گلدانی جداگانه کشت کرد. زمان تعویض گلدان گیاه مادری بهترین زمان برای جداسازی پاجوش‌ها است. ابتدا گیاه مادری از گلدان خود بیرون آورده می‌شود. سپس تا جایی که ممکن است باید خاک را از اطراف ریشه‌ها تمیز کرد. بدین منظور می‌توانید از جریان ملایم آب استفاده کنید تا به خوبی خاک‌ها از روی ریشه‌ها پاک شوند. سپس با وسیله‌ای تیز وضدعفونی شده پاجوش را از قسمت اتصال به طوقه گیاه مادری جدا کنید. توجه داشته باشید که هر پاجوش زمانی که ۴ عدد برگ دارد مناسب جداسازی از گیاه مادری است.

تهیه قلمه از ساقه گیاه راه دیگر تکثیر یوکا است البته اگر قلمه را از نواحی جوان گیاه تهیه کنیم (مثلاً نوک ساقه) این نوع قلمه آسان‌تر از قلمه‌هایی که از قسمت پایین ساقه‌ها تهیه می‌شوند ریشه می‌دهند. قلمه‌ها به طول مختلف تهیه می‌شوند و حداقل طول مناسب حدود ۱۰ سانتیمتر است. اگر از قسمت ساقه که دارای برگ است استفاده می‌کنید قبل از کاشت قلمه باید برگ‌های قسمت پایینی را جدا کنید تا بتوانید قلمه را داخل بستر ریشه‌زایی قرار دهید. برای قطعه کردن ساقه و جدا سازی قلمه از وسیله‌ای تیز وضدعفونی شده استفاده کنید تا ساقه گیاه مادری آسیب نبیند. برخی از پرورش‌دهندگان قلمه‌ها را ۵-۴ روز در مکانی سرد و خشک و به دور از نور آفتاب قرار می‌دهند و اعتقاد دارند که این کار به ریشه‌زایی بهتر قلمه‌ها کمک می‌کند. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که اگر دقیقاً قبل از کاشت قلمه‌ها در بستر ریشه زایی در حدود ۰٫۵ سانتیمتر از انتهای آنان جدا شود به ریشه زایی کمک خواهد شد.

همچنین فرو بردن انتهای قلمه‌ها در پودرهایی که با نام هورمون‌های ریشه زایی معروف هستند به رشد ریشه‌ها کمک می‌کند. از محیطی سبک که نگه‌دارنده رطوبت است می‌توان برای کاشت قلمه‌ها استفاده کرد. بهترین محیط ریشه زایی قلمه ها شن است که مرتباً باید مرطوب نگه‌داشته شود. ریشه زایی مناسب قلمه‌ها حتی ممکن است تا شش ماه طول بکشد. راه دیگر تکثیر این گیاه تقسیم کردن ریزومهای این گیاه به قطعات ۷٫۵ سانتیمتری و کاشت آنان در بستر شنی کم عمق است. محیط کاشت را در محیطی گرم قرار دهید تا جوانه‌های موجود بر روی ریزومها رشد کرده و سر از خاک درآورند.

 

قلمه یوگا

تکثیر یوکا با استفاده از قلمه. سیم‌هایی را که مشاهده می‌کنید برای جلوگیری از خم شدن قلمه‌ها استفاده شده است.

 

آموزش تکثیر گیاه یوکا

جدا کردن پاجوش از جمله راه‌های تکثیر این گیاه است. گیاه جوان را از ناحیه‌ای که کمترین اتصال را به گیاه مادری دارد جدا می‌کنند.

منبع: باغ سبز

انتشار:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

83 دیدگاه برای “آموزش تکثیر گیاه یوکا

 1. رامین گفته:

  با سلام
  یوکای من بر اثر کرم زدنگی ساقه اش نرم و به حالت قهوه ای گندیده شد و قسمت بالایی ان نوک گل که سبز بود و موقع برشش داخل ساقه اش سبز بود و داخل یه گلدان شن شسته گذاشتم راهنمایی میخواستم ببینم گل ریشه دار میشود یا نه و گل قبلی هم در خود گلدانش مانده است از خاک ۲۰ سانت بالاتر مونده ولی مرکز ساقه اش قهوه ای و ب حالت نرم و خراب است

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، باید تمام قسمتهای پوسیده وقهوه ای شده رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش بزنید تا به اوند سالم برسید هر دو قسمت رو، قسمت بالایی رو داخل ماسه یا کوکوپیت بکارید وخاک رو مرطوب نگهدارید ودرمحیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید مجدد ریشه میزنه، قسمتی که داخل خاک هست تا قسمتی که پوسیده شده کات کنید تا به اوند سالم برسید مجددجوانه میزنه ورشدمیکنه. میتونید روی قسمت بریده شده موم شمع ویا چسب پیوند بزنید تا اوند خشک نشه.

 2. زارا گفته:

  سلام.خسته نباشید.من حدود یک هفته است که این یوکاها رو قلمه زدم و طبق مقاله و جواب های شما به دوستان اول سر و ته قلمه ها رو کاربندازیم زدم بعد ته قلمه رو توی خاک کاکتوس گذاشتم و سر قلمه ها رو هم پارافین شمع زدم و اونها رو جای روشن بدون نور مستقیم گذاشتم اما بعد از چند روز سر قلمه ها چروک شدن.ایا امیدی به ریشه زدن و زنده موندن انها هست؟
  https://uupload.ir/files/n7i2_img_20210203_151815.jpg

 3. فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشید من گلدون یوکام چند ماه پیش توی گرما شدید بود و برگاش همه زرد شد, داشت خراب میشد بردم گلفروشی برگای خراب رو کند و یه جوانه کوچولو بالاش موند بعد از چند وقت خوب شد و چند تایی هم برگ در آورد برگها حدودا ۱۰ سانت هست دیروز توپ بچه ها خورد بهش این جوانه کنده شد، این جوانه ۷ تا برگ داره حدودا ۵ ساخته گذاشتم یه جای خنک دور از آفتاب ،خود درختچه حدود ۴۰ سانت قد داره و قطر پایینش ۳-۴ سانته ، ولی قطر بالاش ۱ سانته چکارش کنم؟ گلم خشک میشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، هر دوقسمت شکسته شده رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده بصورت صاف برش بزنید قسمتی که داخل خاک هست مجدد جوانه میزنه ورشد میکنه قسمت بالایی رو هم داخل خاک سبک مثل کوکوپیت یا ماسه بکارید وخاک رو مرطوب نگهدارید ریشه میزنه وشروع به رشد میکنه.

   • فاطمه گفته:

    ممنونم نیاز نیست که اون قسمتی که توی خاک هست روش خمیر پیوند بزنم ؟ اون جوانه بالایی رو توی هوای آزاد بذارم پینه ببنده یا همینجوری بکارم؟

    • کارشناس 2 گفته:

     ممنون از شما،اگر خمیر پیوند دارید بله بهتر هست بزنید،نیازی نیست قسمت انتهایی قلمه یوکا پینه ببنده بعد از برش انتهای قلمه رو با محلول قارچ کش یا پودر دارچین ضدعفونی کنید وداخل خاک سبک بکارید.

 4. ناصر گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید بابت راهنماییتون بسیار ممنونم . لوله شدن برگها خیلی قبلتر از سفیدک زدن برگها اتفاق افتاد . ممکنه دلیل دیگه ای هم داشته باشه . یک مورد هم اینکه میشه کاری کرد که برگها خیلی بلند و آبشاری نشه و روبه بالا وایسته . در صورتی که تمام برگهای سبز از تنه اصلی جدا بشه آیا دوباره جوانه جدید میزنه و رشد میکنه ؟ بابت راهنماییتون ممنونم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،کمبود نور باعث لوله شدن برگها واویزان شدن برگها میشه، همچنین دمای زیاد محیط ،خاک نامناسب، کمبود عناصر موجود درخاک هم باعث لوله شدن برگهای گیاهان میشه، میتونید گیاه رو سرزنی کنید مجدد جوانه میزنه ورشد میکنه احتمالش هست که یک یا چند جوانه بزنه، قسمت بالایی رو هم بعد از جدا کردن برگهای پایینی میتونید داخل کوکوپیت بکارید وریشه دار کنید. گیاه نور کافی دریافت کنه برگها عمود میشن واویزان نمیشن، ولی قبل از انجام این کارها بهتر هست بیماری گیاه کامل درمان بشه بعد اقدام به سرزنی کنید، اواسط بهار بهترین زمان برای قلمه گیری وسرزنی گیاهان هست.

 5. ناصر گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید . گلدان نزدیک پنجره جنوبی با نور نسبتا خوب هست . دمای محیط تقریبا همیشه حدود ۲۸ درجه هست و هر هفته یکبار آبیاری میشه . و از کود مکمل هم استفاده میکنم.
  https://uupload.ir/files/4h61_img-20210107-wa0002.jpg
  https://uupload.ir/files/f7eg_img-20210107-wa0001.jpg
  https://uupload.ir/files/zpb2_img-20210107-wa0000.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بیماری قارچی سفیدک پودری هست،رطوبت محیط رو کاهش بدید وروی برگها اب اسپری نکنید، برگهای خشک شده رو جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش پنکونازل دو بار بافاصله یک هفته (مقدار مصرف نیم سی سی در یک لیتر اب) سمپاشی وابیاری کنید به همه ی قسمتهای اتصال برگها به ساقه محلول رو اسپری کنید،لوه شدن برگها هم دلیلش همین بیماری هست بعد از بهبود کامل برگهای جدید سالم رشد خواهند کرد.

 6. ناصر گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید من یه یوکا بنسای دارم که چند وقته رو و زیر برگهاش یه لایه پودری شکل سفید رنگ زده و چند تا از برگها رو قهوه ای کرده . به گل فروشی مراجعه کردم یبار یه روغن زرد رنگ بهم دادن گفتن با آب قاطی کن و روی برگها اسپری کن هم قارچش از بین میره هم برگ شفاف میشه ولی قارچ از بین نرفت . یبار هم بهم سم پودری دادن که روی برگها اسپری کنم ولی بازم همونجوریه و روی برگها انگار پودر سفید ریختن . و یه مورد اینکه برگهای یوکام خیلی بلند میشه و از پشت لول میشه . چیکار کنم مشکلاتش حل بشه . ممنونم

 7. سعید گفته:

  سلام
  حدود دو ماه پیش درخت یوکا خریدم که یک جوانه داشت ، جوانش در اون زمان حدود ۲۵ سانت بود.
  در حال حاضر هنوز پس از دو ماه همان یک جوانه رو داره که حدود ۵۰ سانت قد کشیده.
  بالای تنه بردیده شده سوراخی هم داره که جوانه دقیقا از کنار تنه و در لبه قسمت بریده شده هست.
  مشکل اینجاست که فقط همان یک جوانه رو داره ، آیا باید کاری انجام بدم تا جوانه ها بیشتر بشن یا باید صبوری کنم ؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید گیاه رو با کودهای کامل ماهی یک بار تقویت کنید ودر محیطی نگهداری کنید که نور کافی دریافت کنه تا تنه جوش جدیدی هم بزنه.

 8. زارا گفته:

  سلام خسته نباشید.ممنون از اینکه همیشه سوالها رو به بهترین نحو و بدون هیچ چشمداشتی پاسخگو هستین.سوالم درباره گیاه یوکا این هست نمونه ای که در فضای باز و بلوارها کاشته میشن با نمونه های به اصطلاح بنسای شده که تنه دار هستن متفاوته؟چون وقتی سرچ میکنم و همه سوال جوابها رو میخونم به این مورد هیچ اشاره ای نشده.اگر متفاوت هستن ایا نمونه های فضای باز قابلیت تنه دارشدن و سرزنی رو دارن یا نه؟ و سوال دیگه اینکه ایا روش خط انداختن روی تنه گیاه برای جوانه زدن درسته؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی،یوکا انواع مختلفی داره و واریته هایی که در فضای باز کشت میشند با گیاهان گلدانی متفاوت هستند. همه ی یوکاها قابلیت تنه دار وقطور شدن رو دارند این موضوع بستگی به شرایط نگهداری گیاه داره. اگر نکات ایمنی رعایت بشه یعنی گیاه ولوازم مورد استفاده ضدعفونی شده باشه مشکلی بوجود نمیاد.

 9. رز سارا گفته:

  که اینطور
  ممنون از راهنماییتون
  الان که وسط پاییز هستیم
  استفاده از کود میتونه برای تقویت تنه جوشها موثر باشه؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   ممنون از شما، در این فصل بهتر هست کوددهی کم کم قطع بشه چون رشد گیاهان بمرور زمان کاهش پیدا میکنه وکود رو جذب نخواهند کرد، کوددهی رو میتونید از اوایل بهار شروع کنید.

 10. رز سارا گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  یوکای تنه دار من پر از جوونه های کوچولوی یکسانتی بود
  اما متوجه شدم که همه شون زرد و خشک شدن
  اما حال جوونه های بزرگتر خوبه و سرحالن
  خواستم بدونم علت خشک شدنشون چیه
  یه سوال دیگه اینکه برگهای یوکای من بلند و حالت آبشاری داره
  اما یوکای تنه دار بقیه برگهای کوتاه و تیز رو به بالاست

  شرایط نگهداریش پشت پنجره جنوبی
  آبیاری هر ۱۵روز یکبار
  غبارپاشی هفته ای یکبار

  قطر تنه چوبی ۶سانت

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر بود گیاه رو با کودهای کامل تقویت میکردید تا تنه جوشها بزرگ بشن، کمبود عناصر موجود در خاک باعث ضعیف شدن گیاه میشه به همین دلیل تنه جوشها خشک شدن وگیاه نیروی لازم رو برای رشد تنه جوشها نداشته، کمبود نور بیشتر باعث ابشاری شدن برگهای گیاهان میشه اگر محیط پرنوری دارید به اون قسمت انتقال بدید برگهای جدیدی که سبز میشن عمود خواهنددبود.

 11. سایمان گفته:

  سلام.ممنون از راهنماییتون.من یوکا رو که ارتفاعی حدود ۲ متر داست رو از یکی از شاخه هاش که قطرش حدود ۶ سانت هست از داخل باغچه حیاط بریدم میخوام توی خاک کوکوپیت بکارم.به پایین قلمه عسک زدم و کاشتم.ارتفاع قلمم حدود ۴۰ سانته و سر قلمم که از خیلی سال پیش زده بودم نزدیک به هفت پا جوش بزرگ داره.چیکار کنم که بدون جداکردن برگهای بالا ریشه بزنه.؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، باید چند تا از برگهای پایینی رو کات کنید تا نیروی گیاه صرف ریشه زنی بشه، تمام کارهایی رو که انجام دادید درست بوده گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وخاک رو مرطوب نگهدارید حدود یک ماه زمان میبره تا ریشه بزنه.

 12. حلما گفته:

  سلام وقت بخیر
  حدودا ۳ هفته پیش درخت یوکام رو قلمه زدم .حدودا ۹۰ سانت ارتفاعش بود. قلمه ای که توی خاک ریشه داشته ۱۵ سانتی است از ۱۵ سانت زیر آخرین برگ هم برش زدم و سر نخل رو گذاشتم توی ماسه و بقیه ساقه هم قلمه های ۱۳ سانتی زدم که ۴ تا شد سه تاش توی ماسه و یکیش کوکوپیته. این ۴ تا که از ساقه بدون برگ هست ۳ تاش سر ساقه داره پوک میشه و حدودا تا دو سانت این توخالی شدن وجود داره علتش چیه؟
  قلمه ها هر هفته ۲ بار آبیاری میشه و محیطش زیر پنجره جنوبیه ونورمستقیم نمیخوره. علت پوک شدن چیه؟ هنوز هیچ جوانه ای هم نزده.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، باید روی قسمت بریده شده چسب پیوند بریزید یا موم شمع رو اب کنید وروی قسمت بریده شده بریزید به همین صورت بمونه از بین میره. قسمت بالا چون بریده شده اوند هوا میکشه واز بین میره. بهتر هست قسمتی رو که توخالی شده مجدد با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده ببرید تا به اوند سالم برسید وروی قسمت بریده شده چسب پیوند یا موم شمع بریزید.

   • حلما گفته:

    سلام تشکر به خاطر پاسختون. قلمه ها رو بیرون آوردم و دیدم قسمتی که داخل خاک بوده داره می پوسه.از هر دوطرف قلمه ها رو دوباره برش دادم از سر تا جایی که پوک بود برش دادم و از ته تا جایی که پوسیده. ته قلمه رو زدم توی دارچین و سر قلمه هم پارفین شمع آب کردم ریختم روش.با این توصیفات هر قلمه حدودا ۸ سانتی شد.امیدی هست که قلمه ها جوانه بزنه؟ محیط قلمه ها باید چطوری باشه؟ نیازی به کاور کردن هست؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون از شما،قطر ساقه ها کم باشه جوانه میزنند،در محیط خنک وسایه نگهداری کنید نیازی به کاور کردن نیست. خاک رو مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید.

 13. سعید گفته:

  سلام وقت بخیر ، یک گیاه یوکا دارم ک خیلی بزرگ شده ، الان میخام قلمه بزنم و تعدادشو زیاد کنم ، قده گیاه حدودا ۱۸۰ رسیده،ممنون میشم از راهنماییتون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میتونید گیاه رو به قلمه های ۲۰الی۳۰ سانتی جدا کنید وریشه دار کنید. قلمه ها رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده ببرید،دقت کنید که قلمه ها رو سروته نکارید، میتونید روی قسمت بالایی قلمه ها چسب پیوند بزنید تا هم مشخص بشه وهم گیاه قارچی نشه ، میتونید داخل کوکوپیت بکارید تا سریعتر ریشه بزنند،تازمان ریشه زنی وجوانه زنی که حدود یک الی دو ماه زمان میبره در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وخاک رو مرطوب نگهدارید.

 14. امیرعلی گفته:

  سلام. وقتتون بخیر.
  چهدکاری باید انجام بدیم تا تنهدی یوکا این حالت چوبی رو پیدا کنه؟ من یه گلدان یوکا دارم که از نظر رشدی مشکلی نداره و سالم هست, ولی ساقه ی اون اصلا این حالت چوبی شکل که تو عکس هست رو نداره…

 15. مصطفی گفته:

  سلام معمولا جقدر طول میکشه تنه ریشه بده و چقدر طول میکشه تنه پاجوش جدیده در اون ظاهر بشه و این که میگن موقع بریدن شمع بریزید روی جاهای بریده شده چقدر به واقعیت نزدیکه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بستگی به شرایط نگهداری وزمان قلمه گیری داره در فصل رشد قلمه زده بشه حدود دو الی سه هفته بعد ریشه میزنه جوانه زنی هم بین یک الی دو ماه زمان میبره. استفاده از موم شمع برای جلوگیری از الودگی قارچی مورد استفاده قرار میگیره از چسب پیوندزنی هم میشه استفاده کرد.

 16. علی گفته:

  با سلام
  چندتا سوال در خصوص گیاه یوکام داشتم. چون خونمون کم نوره، تو تابستان سال پیش یه مدت بیرون گذاشته بودم. که برگاش سوخت و زرد شد. الان توی منزل آوردم. ۱- برگای زرد شده رو چیکار کنم بزارم بمونه یا بچینم. ۲- قطر ساقه با توجه به ارتفاع گیاه کم نیست؟ ۳- با توجه به پاجوشی که پایین ساقه زده میشه قسمت بالایی رو از پایین برای تکثیر جدا کنم که هم ارتفاع گیاه کم بشه هم پاچوش رشد کنه؟ یا اینکه هنوز پاجوش به مرحله قلمه نرسیده؟
  http://uupload.ir/files/36rr_51.jpg
  http://uupload.ir/files/uwpt_52.jpg
  http://uupload.ir/files/g8jy_53.jpg
  http://uupload.ir/files/xx45_54.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید تمام برگهای سوخته شده رو جدا کنید ،میتونید قلمه بزنید هم تثتیر کنید هم گیاه از حالت لختی برگ در بیاد، قسمت بالایی رو از جایی که برگها تموم شدن بوسیله یک چاقوی تیز وضدعفونی شده ببرید بالای گیاه سه برگ بمونه کافی هست بقیه برگها رو برای ریشه زنی بهتر، جدا کنید وقلمه رو داخل خاک کوکوپیت بکارید تا ریشه دار بشه بعد از ریشه زنی میتونید داخل خاک اصلی انتقال بدید، قسمتی هم که داخل خاک مونده مجدد تنه جوش میزنه پا جوش پایینی هم بزرگ میشه.

  • علی گفته:

   ممنون از راهنمایی های مفید کارشناسان میهن کاکتوس فقط دو تا سوال. ۱- اون قسمتی که ریشه نداره و تو کوکوپیت میذاریم رو چه جوری بفهمیم که ریشه زده؟ چند وقت به چند وقت چک کنیم؟ از تو کوکوپیت باید بیرون بیارم چک کنم؟ ۲- آیا نیاز هست روی تنه او قسمت از ساقه که ریشه داره و پا جوش داره رو با چسب چوب یا چیزی دیگه بپوشانیم که هوا نکشه؟

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    ممنون از شما،نه نیازی نیست گیاه رو از خاک در بیارید بعد از کاشت خاک رو مرطوب نگهدارید میتونید به انتهای ساقه که بریده شده پودر دارچین بزنید، ضدعفونی میشه، قسمتی که داخل خاک مونده رو هم میتونید روی قسمت بریده شده پودر دارچین بریزید، تقریبا ۳الی ۴ هفته بعد ریشه میزنه از شروع رشد گیاه میتونید متوجه بشید که ریشه زده، قلمه رو از خاک دربیارید بهش شوک وارد میشه وریشه نمیزنه واز بین میره.

 17. sydamirayob گفته:

  سلام وخسته نباشید به شما.من یک یوکا دارم که تنه چوبی بزرگی داره و در سلامت کامله اما ساقه چوبیش انگار که ترک خورده باشه به اون شکل شده چرا؟ برام جالبه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 18. زهره گفته:

  سلام.واقعا جواب هاتون عالیه من بدون پرسیدن سوالم از جواب شما به بقیه دوستان جواب گرفتم واقعا خسته نباشید

 19. وندا گفته:

  سلام یوکای من اول تنش درختی بود خراب شد دوباره قسمتی رو گذاشتم تو اب ریشه زد و دوباره کاستمش اما الان تنش خیلی باریکه باید چه کار کنم تنه درختی بشه

 20. مهدیه گفته:

  سلام روزتون بخیر.من یه یوکا دارم مال ۲۰ سال پیش.چند باری پاجوش داشته تکثیرش کردم .چند سالی هستش پاجوش نداره چه طور تکثیرش کنم ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید گیاه رو با کودهای کامل تقویت کنید تا مجدد تنه جوش بزنه ویا سرزنی کنید.

 21. قنواتی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  همانطور که فرمودید برای قلمه زدن یوکا اقدام کردم اما سر قلمه ها در حال خالی شدن و پوک شدنه
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید
  خوزستان _ اهواز
  سپاس از لطفتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، جواب سوالتون رو در نظر قبلی نوشتم مطالعه بفرمایید،اگر چسب پیوند ندارید میتونید از موم شمع استفاده کنید.

 22. قنواتی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  همانطور که فرمودید برای قلمه زدن یوکا اقدام کردم اما سر قلمه ها در حال خالی شدن و پوک شدنه
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید
  سپاس از لطفتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، میتونید روی قسمت بریده شده چسب پیوند بزنید تا از این کار جلوگیری بشه.

 23. قنواتی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  گیاه یوکا به طول هشتاد سانت دارم که یک پاجوش و یک جوانه از روی ساقه زده
  برای قلمه زدن به چه صورت میشه عمل کرد
  افقی یا عمودی یا هردو
  هر قطعه چند سانت باشه؟
  برای جدا کردن جوانه نیاز به مقداری از ساقه برای درون خاک هست یا …؟
  قطع ها رو از همین ابتدا میشه در گلدان بزرگ قرار داد یا باید به مرور زمان تغیر پیدا کنه اگر نیاز به تغییر گلدان هست گلدان اول در چه سایزی باشه؟
  قطعه ای که به ریشه وصله حداقل چه مقدار باید بیرون از خاک باشه؟
  برای ارسال عکس گیاه از چه طریقی میشه اقدام کرد؟
  با تشکر فراوان از زحماتتان

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بصورت عمودی میتونید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش بزنید قلمه ها رو به اندازه ۱۵_۲۰ سانت میتونید جدا کنید،دقت کنید که قلمه ها رو موقع کشت سروته نکارید،جوانه حتما باید ساقه داشته باشه که بعد از کاشت ریشه دار بشه، اگر میخواهید قلمه ها رو جدا کشت کنید گلدان باید از قطر قلمه دو الی سه سایز بزرگتر باشه، میتونید همه ی قلمه ها رو داخل یک گلدان بزرگ بکارید بعد از ریشه دار شدن جدا کنید ودر گلدان جداگانه کشت کنید. آموزش ارسال عکس در قسمت نظرات.

 24. آرش اسدی گفته:

  سلام من یه محلول ریشه زایی واسه یوکا گرفتم به نام auxin
  اسمشم indol-3-acetic acid آیا از این برای ریشه زایی قلمه ها یا پاجوش های یوکا میتونم استفاده کنم من یه یوکا تنه دار گرفتم که بالاش ۷ تا پاجوش پر برگ داره که دوتاشونم ریشه هوازی در آورده میخواستم ببینم اگه جداشون کنم دو سه تاشو با این قطره آیوکسین میشه ریشه دارشون کنم یا باید همون کوکوپیت که میگین رو بگیرم . بعد این کوکوپیت که میگین نوعی خاکه یا مثل این قطره نوعی هورمون هستش .
  آخه همین آیوکسین رو هم من نمیدونم باید با چه درصدی با آب قاطی کنم بعد توی آب بزارم پاجوشا رو یا توی خاک بعد این هورمون رو به خاکش اضافه کنم.
  من توضیهاتی که برای باقیه دوستان داده بودین رو خوندم اما اگه میشه هم به زبون آماتوری وساده تر و هم کاملتر اگه لطف کنین توضیح بدین ممنون میشم. مرسی بابت راهنماییاتون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، هورمون ریشه زایی ایندول _۳_استیک اسید هست،معمولا مقدار مصرف روی بسته بندی نوشته میشه،مقدار مصرف معمولش ۱۰۰۰الی۴۰۰۰ میلی گرم در یک لیتر اب هست ،قلمه های یوکا حساس نیستند وبراحتی ریشه دار میشند،کوکوپیت نوعی خاک هست که از پوسته نارگیل بدست میاد میتونید، از گلفروشیها ویا فرروشگاه لوازم کشاورزی تهیه کنید،بعد از کاشت قلمه ها با محلول هورمون ریشه زایی ابیاری کنید وخاک رو مرطوب نگهدارید تقریبا یک الی دو ماه بعد قلمه ها ریشه دار میشن. اگر به کوکوپیت دسترسی ندارید میتوند داخل خاک سبک هم بکارید مثل ترکیبی از خاک باغچه تمیز، خاک برگ یا پیت ماس ،پرلیت یا لیکا ویا ماسه عدسی. پیت ماس وپرلیت یا لیکا رو هم میتونید از فروشگاه لوازم کشاورزی تهیه کنید.

 25. فیروزه گفته:

  سلام. من یوکام رو سه هفته پیش قلمه زدم و تو خاک گذاشتم، ولی برگاش بیحال شد. از خاک که درآوردمش دیدم ساقش پوسیده. مشکل چی بوده و چکار باید بکنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا قارچی شده ،قسمتی رو که پوسیده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وداخل خاک سبک که از قبل ضدعفونی شده بکارید، یا بعد از کاشت با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید ودر محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وخاک رو مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید،بمرور زمان ریشه دار شده ورشد میکنه.

 26. atenasaeedi46 گفته:

  سلام من یوکا هم رو از چند جا بریدم ولی برگ داره رو قلمه الان دوروزه کاشتم برگاش بی‌حال شدن میخواستم بپرسم طبیعیه. چند روز یبار باید آب بدم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، سه تا برگ بالای قلمه بمونه کافی هست ،میتونستید بقیه برگها رو جدا کنید،ولی الان دست نزنید بگذارید کامل خشک بشن بعد جدا کنید خاک رو مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید،تقریبا یک الی دو ماه زمان میبره تا ریشه بزنند.

 27. زینت گفته:

  سلام
  برگ های یوکا من برگاش از تنه قهوه ای شدن و مادر هم میخواد برگ بده برگاش جدیدش قهوه ای بودن ک مادر رو جدا کردم فقط دوتا پاجوش مونده من الان باید چیکار کنم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید واز گیاه عکس واضح ،از چند قسمت گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 28. Maryam گفته:

  سلام.من دو سه ماهی میشه که گیاه یوکام رو قلمه زدم.یعنی تنه ش که خیلی بلند شده بود رو به چند قسمت تقسیم کردم و توی ماسه کاشتم.الان همه ی قلمه ها گرفته و بزرگیش تقریبا به ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر میرسه.میخواستم بپرسم کی باید گلدونشون رو عوض کنم و تو خاک مخصوصشون بکارم؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر برگ جدید دادند میتونید به گلدان اصلی انتقال بدید،اگر عجله ای برای این کار ندارید میتونید بهار اقدام کنید.

 29. شایان گفته:

  سلام.یوکای من قدش تقریبا ۱۹۰ هستش اما هیچ پاجوشی نزده تابحال.میخواستم بدونم علت خاصی داره یا گیاهم مولد نیست؟ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بعضی مواقع این اتفاق رخ میده که احتمالش یا کمبود عناصر مورد نیاز گیاه میتونه باشه ویا شرایط نامساعد نگهداری، میتونید سرزنی کنید تا چند سر بشه.

 30. احسان گفته:

  سلام و عرض خداقوت
  سوالم این هست که بعد از قطع تنه یوکا و تقسیم آن به دو قسمت،
  قسمت بالای تنه ای که داخل خاک مونده باید با چیزی بپوشونیم که باکتری یا قارچ وارد تنه گیاه نشه؟
  اگر باید پوشانده بشه ، با چه ماده ای و به چه صورت باید اینکارو انجام بدیم؟
  یک نفر به من گفت ناحیه بریده شده رو گل بزنم و با پلاستیک ببندم.درسته؟
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میتونید پودر قارچ کش یا پودر دارچین روی قسمت بریده شده بریزید، نیازی به بستن نیست، اگر گِلی که میخواهید استفاده کنید ضدعفونی شده هست میتونید استفاده کنید.

 31. علیرضا گفته:

  سلام و عرض احترام
  من یه تنه یوکا در گلدان کاشتن . چیکار کنم جوانه های جدید در اطراف تنه ایجاد بشه؟الان فقط یه پاجوش در یکطرف زده است. تنه های یوکایی که بیرون میفروشند بطور منظم در چهار طرف تنه پاجوش دارند . ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری ایدال باشه تنه جوش زیاد میزنه،ابیاری وکوددهی رو منظم انجام بدید وخاکش باید مناسب باشه وزهکش مناسبی داشته، باشه ونور کافی دریافت کنه محیط نگهداری باید تهویه مناسبی داشته باشه. برگها رو هفته ای یک بار مه پاشی کنید ویا بایک دستمال نرم ومرطوب پاک کنید.

 32. طاهره هاشمی گفته:

  سلام، خسته نباشید
  من یه یوکا دارم نزدیک ۱.۵ متره، گلدونش کوچیکه، خاکشو چطور عوض کنم خراب نشه؟ واینکه خیلی بلنده چطور کوتاه کنم دوتیکه بشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، برای تعویض گلدان ۲۴ ساعت قبل خاک رو کامل ابیاری کنید تا نرم بشه وموقع جابجایی ریشه ها اسیب کمتری ببینند. میتونید سر زنی کنید وقسمت بالایی روداخل کوکوپیت ریشه دار کنید،قسمتی که ریشه داره مجدد جوانه میزنه ورشد میکنه.

 33. Su گفته:

  سلام
  من تنه یوکا رو از چندسانت بالای ریشه بریدم و چون بلند بود چند تکه بریدم میخواستم بدونم چطوری ریشه دارشون کنم
  واینکه چندتا هم پاجوش بدون ریشه دارم میتونم داخل آب پاجوشها رو ریشه دار کنم
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید داخل اب هم ریشه دارکنید ولی بهترین گزینه برای ریشه دار کردن قلمه های یوکا کوکوپیت هست.

 34. ندا گفته:

  سلام میخواستم بپرسم قلمه یوکا رو میشه تو اب ریشه دار کرد؟اگه میشه باید اب بطری رو چن روز یک بار عوض کرد یا وقتی کم شد فقط اب اضافه کرد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، داخل اب هم ریشه دار میشه ولی بهترین گزینه برای ریشه دارکردن قلمه ها کوکوپیت هست،داخل اب ریشه ها وقتی دو الی سه سانت شدند باید داخل خاک انتقال بدید واحتمال داره که در این شرایط ریشه ها جدا بشن.

 35. محمد گفته:

  سلام. یوکا را کاشتم توی باغچه در خونه ، یه بنده خدایی از ته برید و برد
  بعد شیش تا جونه از جایی که بریده شد زد بیرون
  الان هر کدومش کلی برگ داده به اندازه ۲۰ سانت.
  می خواستم بدونم چه جوری می تونم ۵ تا از یوکا ها را جدا کنم و توی گلدون بکارم و هدیه بدم به دیگران.
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دمش گرم?، میتونید تنه جوشها رو با یک چاقو ویا قیچی تیز باغبانی وحتما استریل شده جدا کنید وداخل کوکوپیت بکارید یک ماهه ریشه میزنند. تا زمان ریشه زنی در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وخاک رو مرطوب نگه دارید بعد از شروع به رشد به جای پرنوری انتقال بدید.

 36. صالح گفته:

  سلام خدمت همه دوستان ،بهترین موقع برای قلمه زنی گل یوکا چه زمانیه ،آیا الان که زمستونه میشه این کار رو کرد؟ متشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام،برای قلمه گیری از انواع گیاهان اپارتمانی بهار بهترین زمان هست. تا بهار چیزی نمونده چند ماه رو هم صبر کنید بهار اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *