آموزش نگهداری از درخت ازگیل

آموزش نگهداری از درخت ازگیل

آموزش نگهداری از درخت ازگیل : درخت ازگیل با نام علمی Mespilus germanica از خانواده گل‌سرخیان می‌باشد. میوه ازگیل بسیار سخت و اسیدی است و تا زمانی که خوب رسیده نشود قابل‌خوردن نیست. ازگیل از حدود ده هزار سال پیش در جنوب دریای مازندران در مناطق گیلان و مازندران در ایران کشت می‌شد. میوه ازگیل سرشار از ویتامین‌های B و C است. 

آموزش نگهداری از درخت ازگیل:

خاک:
ازگیل نسبت به خاک سختگیر نیست اما در خاک‌هایی با زهکش مناسب و خوب که محتوی خاک‌برگ نیز هستند به خوبی رشد می‌کند. خاک‌های آهکی و یا خاک‌هایی سنگین که زهکش خوبی ندارند از دلایل عدم رشد این گیاهان هستند. بین هر دو درخت می‌بایست حدود ۵-۴ متر فاصله در نظر گرفت. در اواسط بهار می‌توان از کودهایی همانند ۲۰-۲۰-۲۰ به میزان ۷۰ گرم در هر متر مربع و یا حدود ۲۲۰ گرم کود با فرمول ۵-۵-۵ در هر متر مربع استفاده کرد. بعد از کود دهی نیز اضافه کردن لایه‌ای به ضخامت ۵ سانتیمتر از خاک برگ و یا کود دامی پوسیده بر روی سطح خاک، نیاز تغذیه ای گیاه را در طی سال فراهم می‌کند و نیازی به دادن کود در مابقی سال نیست.

میوه درخت ازگیل
میوه درخت ازگیل

نور:
مکان‌هایی با حداقل حدود ۶-۵ ساعت نور مستقیم برای این گیاه مناسب است. نور شدید آفتاب بخصوص اگر به همراه دمای بالا باشد اصلاً مناسب این گیاه نیست و برگ‌های آن را خواهد سوزاند. بنابراین اگر در مکانی زندگی می‌کنیم که تابستانی ملایم‌تر و معتدل‌تر دارد می‌توان گیاه را در مکانی کاشت که از نور مستقیم آفتاب برخوردار باشد اما هر مقدار که به گرما و شدت نور تابستان منطقه کاشت افزوده شود می‌بایست درخت را در مکانی کاشت که بخصوص از ظهر به بعد از سایه برخوردار باشد. بااین‌وجود همان‌طور که در قسمت آبیاری اشاره کردم، گرمای بالای تابستان و نور مستقیم آفتاب در این فصل به همراه خشکی هوا مانع از رویش و میوه دهی مناسب این گیاه خواهد بود.

آبیاری درخت ازگیل:
درخت ازگیل سیستم ریشه‌ای عمیقی دارد بااین‌وجود مناسب مناطق نیمه‌خشک نیست و در مناطقی که از بارندگی مناسب سالانه برخوردار است می‌بایست کاشته شود حتی اگر آب مورد نیازان را در مناطق نیمه‌خشک تأمین کنیم باز هم خشکی و عدم رطوبت هوا به همراه گرمای این مناطق مانع از رشد و نموی این گیاه خواهد شد. این گیاه به طور کل به آبیاری میانه و متوسط نیاز دارد و گیاهان جوان را در سال اول و همچنین دوم پس از کاشت می‌بایست هر هفته آبیاری کرد تا سیستم ریشه‌ای آنها قوی‌تر شود. گیاهان مسن را می‌توان بافاصله هر ۳-۲ هفته آبیاری کرد. البته آبیاری این گیاهان بستگی به میزان بارش باران دارد و در مناطقی که از بارندگی خوبی برخوردار هستند گاهی نیاز به آبیاری گیاهان بالغ نیست.

گل درخت ازگیل
گل درخت ازگیل

دما:
درخت ازگیل در فصل رکود و خواب و در طی زمستان می‌تواند سرما را تا حدود ۲۸- درجه تحمل کند البته به‌شرط اینکه در محل کاشت آن بادهای سرد و شدید زمستانی وجود نداشته باشد. در صورت سرمای شدید و وزش باد شاخسار درخت خشک خواهند شد و آسیب خواهد دید.

آموزش تکثیر درخت ازگیل:
دانه‌های ازگیل را می‌توان کاشت تا گیاهی جدید به‌دست آورد البته احتمال اینکه گیاه به‌دست آمده از کاشت بذر در آینده میوه‌هایی نه چندان خوب و خوراکی تولید کند وجود دارد به همین دلیل از روش پیوند زنی برای تکثیر این گیاه معمولاً استفاده می‌شود. به هر حال برای استفاده از بذرها می‌بایست صبر کرد تا میوه بر روی درخت به خوبی برسد و حدود اواخر پاییز آن را از روی درخت جدا کرد. باید بذرها را از داخل گوشت بیرون آورد و با قرار دادن آنان در ظرفی آب باقیمانده گوشت میوه را به خوبی نرم و از روی سطح دانه‌ها پاک کرد. بذر ازگیل پوسته سفت و محکمی دارد که می‌تواند مانع از جوانه‌زنی آن شود. بهتر است که برای آماده ساختن بذرها آنها را بلافاصله بعد از بیرون آوردن از میوه در میان موادی که کمی رطوبت نگه می‌دارند همانند پیت خزه، کوکوپیت و موادی مشابه، به مدت ۳-۲ ماه در دمای ۵-۱ درجه نگهداشت و سپس نسبت به کاشت آنان اقدام کرد.

آموزش نگهداری از درخت ازگیل
بذر درخت ازگیل

قلمه چوب سخت روش دیگری برای تکثیر این گیاه است و البته توجه داشته باشید اصولاً میزان موفقیت در ریشه زایی قلمه‌های این گیاه پایین است و استفاده از هورمون‌های ریشه‌زایی بر روی انتهای قلمه‌ها قبل از کاشت و قرار دادن آنان در بستر ریشه‌زایی، احتمال دستیابی به موفقیت را افزایش می‌دهد. قلمه‌ها را می‌توان در اواخر پاییز از گیاه تهیه کرد. طول قلمه را می‌توان حدود ۲۰ سانتیمتر در نظر گرفت و از شاخه‌هایی که به اندازه یک مداد معمولی ضخامت دارند تهیه کرد. قلمه در مخلوط همانند خاک برگ و شن کاشت می‌شود و تا نیمه ارتفاعی که دارد در درون خاک قرار می‌گیرد. ظرف محتوی قلمه در مکانی پر نور و روشن اما به دور از تابش مستقیم اشعه آفتاب با دمای حدود ۲۴-۲۱ درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرد. سطح خاک را نباید اجازه دهیم تا خشک شود و حدود ۶-۴ هفته طول می‌کشد تا ریشه‌ها شکل بگیرند. از طرفی اگر درختان ازگیل با صفات خوب میوه دهی و کیفیت بالای میوه وجود دارند می‌توان از آنان پیوندک تهیه کرد و بر روی پایه‌های تهیه‌شده از درختان ازگیل که با روش کاشت دانه به‌دست آمده‌اند (و احتمالاً میوه خوبی تولید نمی‌کنند) و همچنین پایه‌هایی از درختان گلابی و به پیوند زد. ازگیل روی گلابی و به سازگاری دارد و قابل پیوند است. پیوند معمولاً بر روی پایه و در سال اول و یا دوم رشد و نمو پایه و در فاصله ۵-۴ سانتیمتری از سطح خاک انجام می‌شود.

هرس:
درخت ازگیل نیاز به هرس ندارد و حتی شاید هرس این درخت و اصرار به قطع شاخسار به ضرر آن تمام شود بنابراین هرس آن محدود به حذف شاخساری می‌شود که شکسته و آسیب دیده هستند و یا نهایتاً شاخساری مسن آن که رو به مرکز گیاه رشد کرده‌اند و بسیار مزاحم رشد سایر شاخه‌ها هستند. در این صورت لازم است که عمل هرس را در زمان خواب و رکود گیاه یعنی در اواخر فصل زمستان انجام داد.

آفت و بیماری:
درخت ازگیل به‌طور کل مشکلات و بیماری‌های خاص و یا زیادی ندارند. در بین آفات گاهی شته‌ها و لارو برخی دیگر از حشرات مشکلاتی را ایجاد می‌کنند و از بین بیماری‌ها آتشک بیشتری مزاحمت را به وجود می‌آورد همچنین گاهی بیماری‌های زنگ و سفیدک پودری بخصوص زمانی که هوا مرطوب و مکان کاشت از نور مناسبی برخوردار نیست و سایه است مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.

منبع: باغبانی سبز

 

آموزش نگهداری از درخت ازگیل

‫30 نظر ارسال شده در “آموزش نگهداری از درخت ازگیل

 1. سارا :

  سلام من پارسال این گیاهو کاشتم و الان چند برگ داره اما برگهاش میسوزه و زرد میشه زیر نور مستقیم نیست و آبدهی هم سه روز یکباره چکار کنم

  • کارشناس 2 :

   سلام، سمپاشی رو زمانی که شکوفه ها ریخت باید انجام بدید وسمپاشی دوهفته بعد، بهترین زمان اوایل صبح هست که سمپاشی انجام بشه درصورتی که باد یا باران نباشه. از سم مالاتیون یا دیازینون (مقدار مصرف دو در هزار) میتونید استفاده کنید، موقع سمپاشی نکات ایمنی رو رعایت کنید.

 2. مهدیار :

  سلام
  آیادر آب خیساندن هسته میتواند موجب جوانه زنی باشد
  اگر هست در چه زمانی شروع با جوانه زنی میکند و به چه چیز هایی نیازدارد

 3. شاهرخ :

  سلام
  در اردیبهشت امسال (دو روز قبل) نهال ازگیل جنگلی خود رویی را از جاده چالوس برداشتم با ریشه نیم متری و در گلدان کاشتم اختمال گرفتن داره؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، در محیط خنک ونیمه سایه بمدت یک هفته نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید احتمال گرفتنش با این روش زیاد هست خاک رو هم مرطوب نگهدارید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، متاسفانه در مورد باردهی این نوع درخت اطلاعی ندارم،میتونید به جهاد کشاورزی استان مراجعه کنید ومشاوره بگیرید.

 4. شیرین :

  سلام. من‌کانادا زندگی‌میکنم و اصلا ازگیل وجود نداره و من بعد ۱۳ سال به طور معجزه اسایی ۳ تا دونه ازگیل به دستم رسید و هسته هاشو نگه داشتم. فقط نمیدونم‌میتونم‌اصلا این گیاه رو توی کانادا نگه دارم‌یا نه؟ اگه میتوتم تو حیاط میشه؟ اینجا تابستون ممکنه هوا تا ۳۰ ددجه گرم شه برای ۴ ۵‌ماه بعدش دیگه بارنیه و سرده و زمستون تا منفی ۳۰ هم‌ممکنه برسه به مدت ۴ ۵ ماه. ممنون میشم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، میتونید داخل گلدان بکارید وتا ۵_۶ سالگی داخل گلدان نگهداری کنید، درتابستان با گلدان به فضای باز انتقال بدید ودر زمستان داخل منزل نگهداری کنید،بعد از ۵_۶ سالگی میشه به فضای باز بصورت دائمی انتقال داد بشرطی که زمستان زیاد سرد وباد شدید نباشه،این گیاه رطوبت دوست هست وحتما باید رطوبت محیط فراهم باشه،در مناطق سرد وخشک نگهداریش سخت هست واحتمال خشک شدن وجود داره. ازگیل بومی مناطق مرطوب وشمالی کشور هست.

 5. علیرضا :

  سلام – روز بخیر
  ما در استان فارس هستیم و درخت ازگیل ۸ ساله ای داریم اما متاسفانه در تابستان به علت عدم آبیاری به مدت یک ماه برگ هاش خشک شد- بعد از آن مرتب آبیاری شده اما همچنان هیچ تغییری که نکرده هیچ بیشتر هم خشک شده . اما داخل شاخه های درخت هنوز سبز هست ولی هیچ برگ سبزی نداره . لطفا راه کاری ارائه دهید برای ترمیم درخت و اگر نیازمند کود هست اسم کود های تقویتی رو بگید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، تمام شاخه های خشک شده رو هرس کنید اگر ریشه سالم باشه مجدد شروع به رشد میکنه، فعلا تا اطمینان کامل از رشد گیاه هیچ کودی استفاده نکنید فقط خاک رو مرطوب نگهدارید تا اگر ریشه سالم بود جون بگیرند وشروع به رشد کنه. بعد از شروع به رشد وبرگ دادن میتونید با کودهای دامی بصورت چالکود تقویت کنید.

 6. بهراد اعتمادی شیرآباد :

  سلام.
  میزان باردهی درخت ازگیل چطوره؟
  یعنی از زمان کاشت چند سال زمان میبره که به حداکثر باروری برسه؟؟

  • کارشناس 2 :

   اگر شاخه ها انعطاف دارند هنوز خشک نشده وامید هست وباهرس شاخه های خشک شده مجدد شروع به رشد میکنه. تنه گیاه رو هم از نظر خشکی چک کنید،برای اینکار میتونید بایک چاقو یا تیغ قسمتی از تنه رو خراش بدید اگر سبز بود هنوز خشک نشده.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   متاسفانه خشک شده، روی تنه گیاه زخم هایی وجود داره احتمالش هست که افتی از داخل تنه به اوند اصلی اسیب وارد کرده، میتونید شاخه هایی رو که کامل خشک شده کات کنید هر شاخه رو قبل از برش مقداری خم کنید اگر حالت نرم وخمیدگی داشت هنوز کامل خشک نشده ولی اگر موقع خم کردن شکست خشک شده.

 7. zimo :

  سلام خستع نباشین درخت ازگیل خونه ی ما خشک شده راهی برای نجات این درخت هست؟روزانه به این دخت اب میدادیم البته ما در شیراز واقع هستیم و افتاب مستقیم رویه درخت می باشد و در تابستان دما هوا زیاد بوده

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، اگر کامل خشک شده باشه که متاسفانه کاری نمیشه کرد بهتر هست اول علت خشک شدن گیاه رو پیداکنید،وجود افت داخل خاک یا بیماری قارچی ویا کمبود ابیاری وخاک اهکی باعث خشک شدن گیاه میشه اگر تنه هنوز خشک نشده باشه میشه احیاش کرد.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ازگیل وحشی (medlar ) یا همان میوه ای که در روستای فارسیان به آن کُندُس گفته می شود ، درختچه ای است خاردار و بومی ایران که در همهٔ جنگل‌های شمال ایران و در همهٔ بلندی‌های دامنه جنوبی البرز و مناطق استپی میروید. این گیاه را در زبان گیلکی مناطق استان گیلان کونوس ( کنوس ) می نامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *