آموزش نگهداری از ساکولنت اشک تمساح

آموزش نگهداری از ساکولنت اشک تمساح

آموزش نگهداری از ساکولنت اشک تمساح : ساکولنت اشک تمساح از خانواده کالانکوئه می‌باشد. نام علمی کاکتوس اشک تمساح Kalanchoe Daigremontiana می‌باشد. نام انگلیسی آن Bryophyllum است. در ایران به اسم‌های اشک، گل لوستری، گیاه برگ زا، کاکتوس زنده‌زا نیز معروف می‌باشد. کاکتوس اشک تمساح به روش غیر جنسی و از طریق زنده‌زایی تکثیر می‌شود. 

کاکتوس اشک تمساح دارای برگ‌های گوشتی،  بدون کرک و صاف همیشه‌سبز دائمی و ساقه ضخیمی است که فرم رشدی تک ساقه دارد. این گیاه یک شاخه اصلی که در انتها به چند شاخه تبدیل می‌شود به ارتفاع یک متر و نیم دارد. از خصوصیات عجیب این گیاه می‌توان به جوانه‌های کوچک روی لبه برگ اشاره کرد که هنگامی‌که دارای ۴ برگ شدند از برگ جدا می‌شوند و به‌صورت گیاهی جدید به وجود می‌آید.

آموزش نگهداری از ساکولنت اشک تمساح: 

نور:
به نور زیاد فیلتر شده نیاز دارد بخصوص در فصل رشد. از قرار دادن در تابش مستقیم آفتاب در فصل تابستان خودداری کنید.

 

کاکتوس اشک تمساح

دمای مناسب برای نگهداری گل اشک تمساح:
بهترین دما برای رشد ساکولنت اشک تمساح بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

آبیاری کاکتوس اشک تمساح:
آبیاری منظمی نیاز دارد و بهتر است که بین هر دو نوبت آبیاری اجازه دهیم که سطح خاک خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کنیم. بنابراین آبیاری هفته‌ای یک مرتبه برای این گیاه کافی است. در طی زمستان باید آبیاری را کاهش داد و تا حدی گیاه را آب داد که فقط خاک به شکل کامل خشک نشود. آبیاری کم و یا زیاد این گیاه ازجمله دلایل اصلی از بین رفتن آن می‌باشد. آبیاری زیاد موجب پوسیدگی ریشه گیاه و لهیدگی و ریزش برگ‌های آن و آبیاری اندک نیز موجب خشک شدن و چروکیده شدن برگ‌ها و ریزش آنان و درنهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد.

خاک مناسب کاکتوس اشک تمساح:
از خاک‌های سبک می‌توان برای کاکتوس اشک تمساح استفاده کرد. خاک ماسه‌ای با ترکیب پیت ماس یا کوکوپیت برای این گیاه مناسب می‌باشد.

گل ساکولنت اشک تمساح
گل ساکولنت اشک تمساح

تکثیر کاکتوس اشک تمساح:
به‌راحتی می‌توان جوانه‌های این گیاه را که در اطراف برگ‌ها مشاهده می‌شود را بر روی خاک مرطوب قرارداد تا تکثیر شوند.

هرس کاکتوس اشک تمساح:
هرس این گیاه بدین شکل است که طی سال باید برگ‌های خشک‌شده و ساقه‌هایی که به هر دلیل آسیب‌دیده‌اند را حذف کرد. کوتاه کردن و سرزنی بعد اتمام گلدهی در اواخر زمستان یا اوایل بهار صورت پذیرد. گل‌های خشکیده و قهوه‌ای بعد از تمام شدن گل، از گیاه جدا شود. همچنین اوایل بهار می‌توان ساقه‌های مسن گیاه را طوری کوتاه کرد که ۳-۲ جفت برگ روی آن باقی بماند تا تولید ساقه‌های جوان تحریک شود. بعد هرس آبیاری را کم کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

guest
128 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها