دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی چیست؟ گل کاغذی گیاهی است مقاوم که در شرایط سخت نیز می‌تواند رشد کند ولی یکی از شایع‌ترین مشکلات این گیاه زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌باشد. این مشکل دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد مانند کم آبی، گرمای و آفتاب شدید، بیماری‌ها و سایر مواردی که در این مقاله به مهم‌ترین این مشکلات اشاره می‌شود. 

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی چیست:
۱- شته و یا کنه‌های تارعنکبوتی این گیاه را موردحمله قرار دهند که در نتیجه آنان برگ‌های گیاه بخصوص برگ‌های جوان زرد می‌شوند و می‌ریزند. شته‌ها عسلک تولید می‌کنند موجب چسبناک شدن برگ‌های گیاه می‌شوند و کنه‌های تار عنکبوتی نیز موجب بستن تارعنکبوت در زیر برگ‌های گیاه می‌شوند. اگر تعداد آفات اندک است با کمک تکه پارچه‌ای مرطوب آنها را از روی برگ‌های گیاه بردارید و اگر حمله آنان شدید است می‌توان از سموم حشره‌کش مناسب مانند سم دیازینون استفاده کرد.

۲- لکه برگی با عامل قارچی و یا باکتریایی از دیگر بیماری‌های این گیاه محسوب می‌شود. بر روی برگ‌ها بخصوص برگ‌های جوان نقاطی به رنگ نارنجی یا قرمز شکل می‌گیرد. به مرور زمان این نقاط به لکه‌هایی بزرگ‌تر تبدیل می‌شود که بافتی مرده و قهوه‌ای، کرم رنگ دارند. در اطراف لکه‌ها نیز ممکن است رنگ زرد مشاهده شود. آبیاری کافی گیاه و جلوگیری از عدم خیس شدن برگ‌ها در طی آبیاری به جلوگیری از شیوع این بیماری کمک می‌کند. گاهی استفاده از قار چکش‌ها برای کنترل بیماری لازم است.

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

۳- سفیدک پودری منجر به ظهور پوششی از پودری سفید، خاکستری بر روی سطح برگ‌ها، ساقه و گل‌ها می‌شود. شرایط نامناسب رشد بخصوص رطوبت بیش‌ازاندازه و خیس ماندن طولانی‌مدت برگ ها به همراه نامناسب بودن تهویه محل نگهداری ازجمله مواردی است که موجب شیوع این بیماری می‌شود. پوسیدگی ریشه و یا ساقه گیاه از بیماری‌هایی است که معمولاً در اثر نامناسب و سنگین بودن زهکش خاک و غرقاب شدن خاک پیش می‌آید. در نتیجه برگ‌های گیاه شروع به کم‌رنگ شدن و پژمردن و ریزش می‌کند. گیاه رشد کمی دارد و درنهایت امکان مرگ گیاه نیز وجود دارد. عوامل قارچی همانند Rhizoctonia, Pythium, Phytophthora  نیز وجود دارند که می‌توانند موجب پوسیدگی ریشه شوند. قارچ‌ها به ریشه حمله می‌کنند و منجر به مرگ آنها می‌شوند. هوای گرم و مرطوبت از شرایطی است که به فعالیت این قارچ‌ها کمک می‌کند. برای جلوگیری از بیماری پوسیدگی‌های ریشه سعی کنید که بین فواصل آبیاری حتماً سطح خاک گیاه تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آب دهید.

۴- یکی از مشکلات متداول گیاه گل کاغذی ریزش برگ‌های آن است که عدم وجود شرایط مساعد محیطی ازجمله دلایل اصلی آن محسوب می‌شود. اگر گیاه به‌اندازه کافی آبیاری نشود و یا اگر آبیاری بیش‌ازاندازه باشد برگ‌هایش خواهد ریخت. همچنین عدم  وجود نور کافی و یا دمای پایین از دیگر دلایل ریزش برگ‌ها هستند.

این مشکلات باعث می‌شود که گل کاغذی به خوب رشد نکند و در نتیجه به گل نیز نشیند. برای گل دهی پس از درمان کامل گیاه می‌توانید از کودهای NPK  با پتاس بالا استفاده کنید. برای خرید کود مخصوص گل کاغذی اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

پست‌های مرتبط

راهنمای خرید گل ارکیده

راهنمای خرید گل ارکیده

راهنمای خرید گل ارکیده : گل ارکیده گیاه حساسی می‌باشد...

دلیل زرد شدن برگ گیاه بامبو چیست؟

دلیل زرد شدن برگ گیاه بامبو چیست؟

دلیل زرد شدن برگ گیاه بامبو چیست؟ یکی از مشکلات...

بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم

بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم

  بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم  و روش درمان و...

نظرات (4)

سلام. من یه گل کاغذی گرفتم و الان دارم میبینم که گل ها واقعا شل هستن و خیلی میریزن ولی برگا مشکل ندارن. نمیدونم چکار کنم. میشه راهنمایی کنید؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 16ام, 1397 08:21:

سلام، گیاه گل کاغذی به نور زیادی احتیاج داره کمبود نور باعث ریزش گلهای این گیاه میشه حداقل روزی باید پنج ساعت نور کافی دریافت کنه. گیاه رو بمرور زمان بجای پرنوری انتقال بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
یک قلمه گل کاغذی ک در بهار زده بودم وبسیار خوب گرفت ورشد کرد و برگ داد البته خیلی بزرگ نشد اما الان کامل خشک شد. با کسانی صحبت کردم و خودمم بزرگشو داشتم در زمستان در شهر ما اینگونه بنظر طبیعیست. مخاستم بدانم ایا دوباره زنده میشود؟ یکبار گا کاغذی قدیمیمان هم همینطور شد کامل ریخت برگها اما بهار دوباره جوانه داد. ممنون. داخل خانه است اما دما حدود ۱۵-۱۶ هست .

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 18ام, 1397 09:38:

سلام. ممنون از شما. بله در این دما به خواب زمستانی میرند وبهار مجدد شروع به رشد میکنند. یکی از شاخه ها رو به ارامی خم کنید اگر نرم باشه در خواب هست ولی اگر موقع خم کردن خشک باشه وزود بشکنه نشان این هست که گیاه خشک شده.

[پاسخ]

پاسخ