دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی چیست؟ گل کاغذی گیاهی است مقاوم که در شرایط سخت نیز می‌تواند رشد کند ولی یکی از شایع‌ترین مشکلات این گیاه زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌باشد. این مشکل دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد مانند کم آبی، گرمای و آفتاب شدید، بیماری‌ها و سایر مواردی که در این مقاله به مهم‌ترین این مشکلات اشاره می‌شود. 

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی چیست:
۱- شته و یا کنه‌های تارعنکبوتی این گیاه را موردحمله قرار دهند که در نتیجه آنان برگ‌های گیاه بخصوص برگ‌های جوان زرد می‌شوند و می‌ریزند. شته‌ها عسلک تولید می‌کنند موجب چسبناک شدن برگ‌های گیاه می‌شوند و کنه‌های تار عنکبوتی نیز موجب بستن تارعنکبوت در زیر برگ‌های گیاه می‌شوند. اگر تعداد آفات اندک است با کمک تکه پارچه‌ای مرطوب آنها را از روی برگ‌های گیاه بردارید و اگر حمله آنان شدید است می‌توان از سموم حشره‌کش مناسب مانند سم دیازینون استفاده کرد.

۲- لکه برگی با عامل قارچی و یا باکتریایی از دیگر بیماری‌های این گیاه محسوب می‌شود. بر روی برگ‌ها بخصوص برگ‌های جوان نقاطی به رنگ نارنجی یا قرمز شکل می‌گیرد. به مرور زمان این نقاط به لکه‌هایی بزرگ‌تر تبدیل می‌شود که بافتی مرده و قهوه‌ای، کرم رنگ دارند. در اطراف لکه‌ها نیز ممکن است رنگ زرد مشاهده شود. آبیاری کافی گیاه و جلوگیری از عدم خیس شدن برگ‌ها در طی آبیاری به جلوگیری از شیوع این بیماری کمک می‌کند. گاهی استفاده از قار چکش‌ها برای کنترل بیماری لازم است.

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

۳- سفیدک پودری منجر به ظهور پوششی از پودری سفید، خاکستری بر روی سطح برگ‌ها، ساقه و گل‌ها می‌شود. شرایط نامناسب رشد بخصوص رطوبت بیش‌ازاندازه و خیس ماندن طولانی‌مدت برگ ها به همراه نامناسب بودن تهویه محل نگهداری ازجمله مواردی است که موجب شیوع این بیماری می‌شود. پوسیدگی ریشه و یا ساقه گیاه از بیماری‌هایی است که معمولاً در اثر نامناسب و سنگین بودن زهکش خاک و غرقاب شدن خاک پیش می‌آید. در نتیجه برگ‌های گیاه شروع به کم‌رنگ شدن و پژمردن و ریزش می‌کند. گیاه رشد کمی دارد و درنهایت امکان مرگ گیاه نیز وجود دارد. عوامل قارچی همانند Rhizoctonia, Pythium, Phytophthora  نیز وجود دارند که می‌توانند موجب پوسیدگی ریشه شوند. قارچ‌ها به ریشه حمله می‌کنند و منجر به مرگ آنها می‌شوند. هوای گرم و مرطوبت از شرایطی است که به فعالیت این قارچ‌ها کمک می‌کند. برای جلوگیری از بیماری پوسیدگی‌های ریشه سعی کنید که بین فواصل آبیاری حتماً سطح خاک گیاه تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آب دهید.

۴- یکی از مشکلات متداول گیاه گل کاغذی ریزش برگ‌های آن است که عدم وجود شرایط مساعد محیطی ازجمله دلایل اصلی آن محسوب می‌شود. اگر گیاه به‌اندازه کافی آبیاری نشود و یا اگر آبیاری بیش‌ازاندازه باشد برگ‌هایش خواهد ریخت. همچنین عدم  وجود نور کافی و یا دمای پایین از دیگر دلایل ریزش برگ‌ها هستند.

این مشکلات باعث می‌شود که گل کاغذی به خوب رشد نکند و در نتیجه به گل نیز نشیند. برای گل دهی پس از درمان کامل گیاه می‌توانید از کودهای NPK  با پتاس بالا استفاده کنید. برای خرید کود مخصوص گل کاغذی اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کاغذی

پست‌های مرتبط

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟ اصلی‌ترین...

آموزش کاشت بذر گل بنفشه

آموزش کاشت بذر گل بنفشه

آموزش کاشت بذر گل بنفشه: تکثیر گل بنفشه از طریق...

منظور از نور فیلتر شده چیست؟ 

منظور از نور فیلتر شده چیست؟

منظور از نور فیلتر شده چیست؟ بسیار پیش آمده است...

نظرات (10)

سلام
چند روز هست که یه گل کاغذی گرفتم که پرگل بود بعد ۲روز تموم گلهاشو ریخت
برگای کمی داره که همونام بیشتر به زردی میزنن ولی قد گل بزرگه
میشه بگید مشکلش چیه

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 4ام, 1398 21:45:

سلام، تنش جابجایی هست که گیاه باریزش گلها وبرگها عکس العمل نشون میده، موقع نقل وانتقال گلها، حتما از ماشین کابین دار استفاده کنید که گیاه در معرض باد نباشه، گیاه رو در جای پرنور وثابت نگهداری کنید، مدتی جاش ثابت باشه،به محیط جدید عادت میکنه وشروع به رشد میکنه.

[پاسخ]

پاسخ

میزان آبیاری هفته ای یکبار و نمیگذارم خشک بشود. داخل راهرو جنوبی هست خاکش بیشتر خاک باغچه است البته گل قدیمی هست . تنه نسبتا بزرگیداره . دمای معمولی اما در زمستان ب خواب رفته بود. کود تاحالا نداده بودم ک یمدت پیش ۳۶ ۱۲ دادم هوا کمی بهتر بشه به بیرون انتقال میدم اما پارسال هم تمام مدت در حیاط بود نورکافی داشتو برگ و شاخه میدهد. اما گل ن. ولی برای اولین بار امسال کود دادم. بمن گفتند حتما کود آهن بدهم هنوزنداده ام. باتشکرو ممنون از شما

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 3ام, 1398 15:43:

دلایل مختلفی میتونه باعث سیاه شدن وریزش جوانه ها بشه،که بهتر هست این موارد رو چک کنید،ابیاری بیش از اندازه ویا کمبود ابیاری،خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،الوده بودن خاک،وبیماریهای قارچی،دمای پایین، کمبود نور،برای اینکه گل کاغذی گل بده به نور زیاد ومستقیم احتیاج داره این گیاه گرما دوست هست وگرما رو به سرما ترجیح میده در تابستان خاکش همیشه باید مرطوب باشه ولی غرق اب نباشه خاکش باید غنی وتخلخل زیادی داشته باشه که اب اضافی براحتی از زهکش خارج بشه، برای تقویت میتونید داخل خاکش کود دامی کاملا پوسیده ترکیب کنید وبرای تخلخل خاک از پرلیت استفاده کنید، برای تقویت میتونید از کودهای شیمیایی npk20, 20,20 هم استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام گل کاغذی من الان شرو ب رشد کرده و دارد برگ میدهد اما گلها وقتی در میان در حد اولیه بدون رنگ و کوچیک سیاه میشن و خشک و میریزن مشکل کجاست بنظرتون؟ ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 3ام, 1398 10:48:

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید،ترکیب خاک،میزان نور دریافتی،ابیاری، کوددهی، دما… تا بهتر راهنماییتون کنیم.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. من یه گل کاغذی گرفتم و الان دارم میبینم که گل ها واقعا شل هستن و خیلی میریزن ولی برگا مشکل ندارن. نمیدونم چکار کنم. میشه راهنمایی کنید؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 16ام, 1397 08:21:

سلام، گیاه گل کاغذی به نور زیادی احتیاج داره کمبود نور باعث ریزش گلهای این گیاه میشه حداقل روزی باید پنج ساعت نور کافی دریافت کنه. گیاه رو بمرور زمان بجای پرنوری انتقال بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
یک قلمه گل کاغذی ک در بهار زده بودم وبسیار خوب گرفت ورشد کرد و برگ داد البته خیلی بزرگ نشد اما الان کامل خشک شد. با کسانی صحبت کردم و خودمم بزرگشو داشتم در زمستان در شهر ما اینگونه بنظر طبیعیست. مخاستم بدانم ایا دوباره زنده میشود؟ یکبار گا کاغذی قدیمیمان هم همینطور شد کامل ریخت برگها اما بهار دوباره جوانه داد. ممنون. داخل خانه است اما دما حدود ۱۵-۱۶ هست .

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 18ام, 1397 09:38:

سلام. ممنون از شما. بله در این دما به خواب زمستانی میرند وبهار مجدد شروع به رشد میکنند. یکی از شاخه ها رو به ارامی خم کنید اگر نرم باشه در خواب هست ولی اگر موقع خم کردن خشک باشه وزود بشکنه نشان این هست که گیاه خشک شده.

[پاسخ]

پاسخ