نکات مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها

نکات مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نکات مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها : خزانه کاکتوس به جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن اطلاق می‌شود. در این مقاله به چند نکته مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها بخصوص در فصل تابستان اشاره می‌کنیم. جوانه‌های کاکتوس و ساکولنت در ابتدا بسیار ضعیف و حساس هستند و باید مراقبت‌هایی برای رشد و سلامت آنها انجام شود تا به بهترین شکل ممکن رشد کنند.

نکات مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها:

۱- احتمال پختگی جوانه‌ها: معمولاً در کاشت بذر کاکتوس از ظرف‌های در دار استفاده می‌کنیم که اگر در مکانی گرم و در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرند بخصوص در بهار و تابستان با توجه به بسته بودن در و بالا رفتن دمای بیش از حد داخل ظرف امکان پختگی و خراب شدن جوانه‌ها وجود دارد. پختگی به گونه‌ای اتفاق می افتد که تشخیص آن با بیماری‌های قارچی دشوار است. از نشانه‌های پختگی می‌توان به تغییر رنگ، ژله‌ای شدن، افتادن جوانه‌ها روی خاک اشاره کرد. پس حتماً اطمینان داشته باشید که ظرف کاشت خود را در محلی قرار دهید که دچار پختگی نشوند. فیلتر کردن نور، قرار دادن در محلی خنک، استفاده از آفتاب صبح و عصر، باز کردن مقداری از در ظرف در ساعات گرم روز از کارهای لازم برای جلوگیری از پختگی می‌باشد.

۲- آفتاب سوختگی: آفتاب مستقیم و شدید می‌تواند به راحتی جوانه‌های کاکتوس و ساکولنت را بسوزاند، از اولین نشانه‌های نور زیاد تغییر رنگ و قرمز شدن جوانه‌ها می‌باشد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ظرف کشت را در مکانی با نور ملایم قرار دهید و از نور فیلتر شده استفاده کنید. برای فیلتر کردن نور در گلخانه از توری‌های مخصوص (شید) استفاده می‌شود. اگر در منزل و پشت پنجره کاشت انجام می‌دهید می‌توانید از شیشه مات کن یا توری استفاده کنید. توجه داشته باشید نور کم نیز می‌تواند باعث آسیب به جوانه‌ها شود.

۳- هوادهی: بعد از سبز شدن بذرها هوادهی را شروع کنید، از روزی نیم ساعت شروع کنید تا طی یک ماه آینده کلاً درب ظرف را بردارید وهوادهی را بصورت کامل انجام دهید. هوادهی بخصوص در فصل گرما باید بیشتر انجام شود تا هوای تازه به جوانه‌ها برسد. بیشتر قارچ‌های بیماری‌زا در گرما و رطوبت بالا رشد می‌کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت که هوادهی در فصل‌های گرم نسبت به فصل‌های سرد باید سریع‌تر انجام شود.

نکات مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها

۴- قارچ‌کشی: حتماً باید قارچ‌کشی به‌صورت مرتب و هر دو هفته یک بارانجام شود. قارچ‌کشی تا سه ماهگی باید انجام شود و بعد از سه ماهگی هر ماه یک مرتبه کافی می‌باشد.

۵- ماسه ریزی اطراف بذرها: یکی از نکات مهم در سلامت جوانه‌ها ماسه ریزی اطراف جوانه‌ها می‌باشد. از مزیت‌های ماسه می‌توان به راست ایستادن بذرها، جلوگیری از رشد جلبک، جلوگیری از ورود مگس سیاه به خاک بستر، رشد بیشتر ریشه‌ها و کاهش از دست دادن رطوبت بستر اشاره کرد. برای ماسه ریزی بعد از دو الی سه ماهگی از ماسه‌های یک دست در حدود اندازه عدس و ضدعفونی شده استفاده کنید.

ماسه ریزی سطح بستر کاشت
ماسه ریزی سطح بستر کاشت

۶- رشد جوانه‌های کاکتوس: برای رشد جوانه‌ها خیلی عجله نکنید، کاکتوس‌ها در کل گیاهان کم رشدی هستند. جوانه‌های کاکتوس ابتدا ممکن است رشد خیلی زیادی داشته باشند و بعد از مدتی رشد آنها کم شده و بعد از مدتی مجدد شروع به رشد می‌کنند ولی برای افزایش رشد می‌توان بعد از سه ماهگی از کودهایی با پتاس بالا استفاده کرد. به‌زودی مقاله‌ای جامع در مورد کوددهی به جوانه‌های کاکتوس در سایت میهن کاکتوس قرار داده خواهد شد. برای خرید کود مخصوص اینجا کلیک کنید.

در مقالات بعدی در سایت به نکات مهم در پرورش کاکتوس‌ها بعد از کاشت بذر اشاره می‌شود. با میهن کاکتوس همراه باشید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
222 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
mmd
mmd
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۳:۱۱

درود. خاک بسترم نود درصد پیتماس و ده درصد شن و سنگ ریزه ست. پیت ماس اب زیادی جذب میکنه و احتمال گندیدگی کاکتوسا هست؟ و این که تا کی باید داخل بستر بمونن؟ فاصله بین بذرا حدود یک سانته

کارشناس میهن کاکتوس
۲۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۸:۵۳
در پاسخ به  mmd

سلام، این ترکیب خاک برای بستر کشت بذر کاکتوسها مناسب هست ولی اگر برای کاکتوسهای بالغ بخواهید استفاده کنید باید ترکیب ماسه ۷۰ درصد وپیت ماس ۲۰ درصد بشه، بستگی به نوع بذری که کشت کردید وشرایط نگهداری داره از ۹ماه الی ۲سال

mmd
mmd
۳۰ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۴:۵۱

درود. نه منظورم بستر کشت بذر بود. تا کی باید داخل این بستر بمونن؟ بالخره کاکتوسن یه موقع با این بستر میگندن. غیر از اون وقتی پین ما خشک بشه، مرطوب کردن اون سخته

کارشناس میهن کاکتوس
۳۰ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۰:۵۲
در پاسخ به  mmd

سلام، برای بستر کشت مناسب هست، بستر قبل از کشت ضدعفونی بشه مشکلی بوجود نمیاد وبعد از جوانه زنی بذرها حتما باید هوادهی رو شروع کنید تا رطوبت بستر کمتر بشه وجوانه ها از بین نرند،بستر همیشه باید مرطوب باشه ولی غرق اب نباشه،زمانی که سطح بستر کمرنگ شد ابیاری رو انجام بدید.

هیوا
هیوا
۲۴ دی, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۲

سلام خسته نباشید.کاکتوسای من کنه قرمز داشتن که متاسفانه نتونستم از شرشون خلاص شم اگه بذهارو توهمین محیط بکارم ایا باوجود بسته بودن در ظرف کنه ها میتونن به بذر ها حمله کنن.چطوری میتونم بذرهارو ایمن بکارم

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ دی, ۱۳۹۹ ۰۰:۳۴
در پاسخ به  هیوا

سلام، ممنون، بستر کشت رو از گیاهان الوده جدا نگهداری کنید ،کنه ها معمولا درمحیط هایی که تهویه مناسبی نداره ورطوبت محیط کم هست فعالیت میکنند، میتونید رطوبت وتهویه محیط رو افزایش بدید بمرور زمان از بین میرند.

elika137800
elika137800
۹ آبان, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۳

سلام وقتتون بخیر
توی خزانم مگس سیاهه چیکار کنم

کارشناس 2
۹ آبان, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۳
در پاسخ به  elika137800

سلام، رطوبت خاک رو کم کنید روی سطح خاک سنگریزه بریزید کنار گیاه کارت زرد نصب کنید،اگر از بین نرفتن خاک گیاهر و هم دو بار بافاصله یک هفته با محلول حشره کش ابیاری کنید.

حسین فیاضی
حسین فیاضی
۱۸ آذر, ۱۳۹۹ ۰۰:۰۲
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام خسته نباشین
من بذر های فردریکی تک خار کاشتم چقد میکشه جوانه بزنند؟ ۱۰۰ تا بذره فاصله بذر ها اندازه خود بذراس این بعد ۱۵ رو که کاشتم حتی اگر جوامه مزده باشند باید قارچ کش استفاده کنم؟
میتونم برای جوامه یکی دو ماه از شن عربی اشتفاده کنم؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۸ آذر, ۱۳۹۹ ۰۸:۵۳
در پاسخ به  حسین فیاضی

سلام، ممنون از شرکتی که بذرها رو تهیه کردید بپرسید.

حسین فیاضی
حسین فیاضی
۱۸ آذر, ۱۳۹۹ ۰۹:۱۹

اها چشم لطفا اون یکی سوال ها هم پاسخ بدین

کارشناس میهن کاکتوس
۱۸ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۱
در پاسخ به  حسین فیاضی

بله هر دو هفته یک بار باید بستر رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید،اگر دوماهشون تموم شده بله میتونید شن عربی بریزید.

حمیدرضا
حمیدرضا
۲ آبان, ۱۳۹۹ ۱۵:۵۹

سلام ممنون بسیار مفید بود

pooyajahangirmorad
pooyajahangirmorad
۲۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۷

سلام من الان حدود سه ماهه که بذر آستریاس شما رو کاشتم حس میکنم یک و نیم ماهه که دیگه رشدی ندارن به نظرتون برای تحریک رشد بستر رو عوض کنم و به خاک سبک تر انتقال بدم؟

کارشناس 2
۲۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۷
در پاسخ به  pooyajahangirmorad

سلام، اگر سه ماهشون تموم شده کوددهی رو شروع کنیدتا تقویت بشن وشروع به رشد بکنند.

1 3 4 5